ieidóaQowcvnt Toekomst meelfabriek voorlopig onduidelijk STAD OMGEVING Een cadeau van formaat nderzoek naar veiligheidsdienst Spel tegen verslaving MENEBA HEEFT GEEN HAAST MET VERKOOP WEEK EINDE NISSAN SUNNY A AUTO-HEEMSKERK R 19 ZATERDAG 5 NOVEMBER 1988 PAGINA 13 )EN De gemeente onderzoeken of er in bn een gemeentelijke gheidsdienst kan ko en wat voor karakter lou moeten krijgen. vdA had hierom ge- 1 omdat volgens die frac- e politie onvoldoende racht heeft om het toe- id gevoel van onveilig- >ij de burger weg te ne- Dit staat in een lijst met iltnten van het college urgemeester en wethou- ver moties die bij de be grotingsbehandeling zijn inge diend. Zoals verwacht zijn zij verdeeld over het protest te gen de aanleg van rijksweg 11- West, tussen de A4 en de A44. De VVD-wethouders J. Fase en F. Kuijers zijn het met aan leg niet eens. Het voltallige college staat positief tegenover de wens van het CDA om noodlijdende sportverenigin gen soepel tegemoet te treden bij het oplossen van huur schulden. Ben W zijn ook be reid om na te gaan waar voet gangerslichten langer op groen moeten staan om onveilige si tuaties voor kinderen, ouderen en gehandicapten te voorko men. Het gemeentebestuur staat af wijzend tegenover de plaatsing van een groot formaat schaak bord met bijbehorende stuk ken op het Pieterskerkplein maar voelt wel wat voor het instellen van een prijs voor de mooiste tuin in Leiden, een plan van het CDA. Het moet dan wel een plastic tuinkabou ter zijn. Voorts willen B en W een duidelijkere folder over de woonruimteverordening en zal het college voor 1 maart vol gend jaar voorstellen doen voor experimenten op het ge bied van energiebesparing. DEN HAAG/LEIDEN De Zuidhollandse gedeputeerde drs. W.H.M. Aalbers (gezond heidszorg) nam gistermiddag op de studiedag Gemeentelijk Alcoholpreventiebeleid in het Provinciehuis, het spel „verslingerd" in ont vangst. Het spel is ontwikkeld door Janzeuven, het Centrum voor Jeugdwerk in Zuid-Holland. Het gaat om een spel waarin de deelnemers het mechanisme, dat uiteindelijk tot verslaving kan leiden gaan herkennen. Als tieners zelf le ren herkennen hoe deze mechanismen werken zijn ze ook beter in staat om tot verslaving lei dend gedrag een halt toe te roepen, zo menen de makers. Het spel, dat vijftien gulden kost, is bedoeld voor kinderen in de leeftijd van tien tot veertien jaar. „Verslingerd" wordt op 15 fe bruari 1989 gepresenteerd in Den Haag en op 6 maart in Leiden. Meer informatie bij Janzeu ven, telefoon 070 469231. Coast Engineering vestigt zich in Educa Center LEIDEN Met een druk op de knop van Au toCad een computer-, teken- en schrijfsys teem voor het maken van ontwerpen heeft wethouder J. Fase van economische aangele genheden gistermiddag de nieuwe vestiging van het ontwerp- en adviesbureau Coast Engi neering B.V. geopend. Sinds kort is dit inge nieursbureau in het Ediica Center aan de Schipholweg gevestigd. Voorheen was het bu reau in Alphen aan den Rijn gehuisvest. Het bedrijf is in 1979 ohtstaan en richtte zich in eerste instantie op de on- en offshore indus trie. Toen deze markt kort daarop instortte, ging Coast Engineering zich op totale en deel projecten op het gebied van het ontwerpen en begroten van voornamelijk elektrotechnische en werktuigtuigbouwkundige systemen en in stallaties richten. Op dit moment opereert het bedrijf op alle vakgebieden. Horloges weggegrist LEIDEN Een onbekende deed giste ren rond half drie bij een juwelier aan de Hooglandse Kerksteeg een goed geti mede greep in een vitrine. Hij griste met een hand acht moderne horloges bijeen ter waarde van achthonderd gul den en ging ermee vandoor. Zilveren miniaturen gestolen LEIDEN Bij een inbraak in een wo ning aan de Thorbeckestraat zijn zil veren miniaturen, herinneringsmedail les en plaquettes gestolen. De bewoners van de woning bemerkten de inbraak gisteren toen ze terugkeerden van va kantie. De waarde van de buit is onbe kend. De inbrekers kwamen door een raam aan de achterzijde van het huis binnen. Uitvoering De Grunerie OEGSTGEEST De Oegstgeester toneel vereniging De Grune rie voert vanavond in het Multifunctioneel Centrum aan het Haaswijkse Boerhaa- veplein de klucht „Ik voel nattigheid" op. Dit spel in drie bedrij ven is geschreven door de Rijnsburger Berend Heemskerk die zelf ook mee speelt. De voorstelling begint om acht uur. Het stuk wordt nog maals gespeeld op za terdag 12 november. rideropvang heropend möouder H. van Dongen heeft gistermiddag de buitenschoolse |ng van het Peuterpalet (onderdeel van de Christelijke idhulp Leiden) heropend. Ze deed dat door samen met een ^.al kinderen de naam 'Basisbende' van het nieuwe onderko- KXJ aan de Oppenheimstraat (bij basisschool De Burggraaf) te onthullen. De buitenschoolse opvang is bedoeld voor kinderen van wie de ouders werken of studeren en die hen daardoor na schooltijd niet kunnen opvangen. Ongeveer 30 kinderen van vier tot acht jaar oud, maken gebruik van de voorziening aan de Op penheimstraat waar ze na schooltijd terecht kunnen. Voor hen waren er gistermiddag diverse feestelijke activiteiten, voor hun ouders was er een receptie. FOTO: WIM VAN NOORT S2É LEIDEN Het Meneba- concern is nog steeds in onderhandeling met ruim tien gegadigden voor de voormalige meelfabriek aan de Zijl singel. Zij hebben uiteen lopende plannen ontwik keld voor het complex, variërend van complete kaalslag en nieuwbouw tot het in grote lijnen handhaven van de ge bouwen. Volgens direc teur P. Bouterse van de meelfabriek kan het nog maanden duren voor een besluit valt. Meneba heeft naar zijn zeg gen geen haast om een be sluit te nemen. Een deel van het complex is inmiddels ver- huurd voor de opslag van granen en zaden. Daardoor veroorzaakt het geen extra kosten. De gemeente Leiden Ijeeft er in eerste instantie op aange drongen dat er werkgelegen heid tot stand wordt ge bracht. De gemeente is ech ter geen partij in de onder handelingen, onderstreept Bouterse. Hij verzekert wel dat ook Meneba streeft naar een maatschappelijk zo ver antwoord mogelijke invulling van het terrein. Niettemin geldt voor het concern echter ook het principe van een zo hoog mogelijke opbrengst. Wethouder M. van der Molen (ruimtelijke ordening) kan dat laatste wel begrijpen, maar waarschuwt dat de ge meente niet zal meewerken aan een plan dat strijdt met de voorwaarden van de ge meente. Die wil dat het bol werk langs de singel, waar nu de fabriek op staat, vrij komt te staan. Verder moeten het Ankerpark en het Katoenpark behouden blijven. De gemeente wil een looproute langs de singel aan leggen. „Bouw van woningen of bedrijven kan daar dus niet", stelt Van der Molen. Verschillend De al aangeboden plannen zijn overigens nogal verschil lend qua invulling. In som mige overheerst woning bouw, in andere is sprake van meer bedrijfsruimte of van winkels. Aanvankelijk meldden zich zo'n vijftien gegadigden. Sindsdien heeft een aantal zich teruggetrokken en heb ben anderen zich gemeld. Verschillende belangstellen den zijn nog bezig met het maken van „huiswerk", het doorrekenen van hun plan nen. Bouterse: „Dat kan in sommige gevallen snel, drie weken. Anderen zijn er maanden mee bezig". De ontmanteling van de meelfabriek is inmiddels op gang gekomen. Installaties worden nu geleidelijk gede monteerd en afgevoerd. Een deel ervan wordt verkocht Van de 76 personeelsleden heeft Meneba er uiteindelijk 20 niet aan ander werk kun nen helpen en ontslagen. Volgens Bouterse probeert Meneba nu nog enkelen van hen elders onder te brengen. De overige 56 zijn elders in het concern geplaatst of ver vroegd gepensioneerd. ;t bijdragen van ank Buurman, Pieter elein, Gerard van der neven, Erik Huisman Jeannette Schreuder. oeie Mie >eie Mie zou zich in haar af omdraaien als ze het De bekende Leidse nkt haar faam toch aan het ouwen van venijnige gif- ngsels waarmee zij tal van nsen wist bm te brengen, aarom draagt dan sinds ze week juist een smakelijk estrijk vocht haar naam? it enige echte Leidse bier t donderdag aan de burgers n de Sleutelstad werd ge- esenteerd kreeg haar twij- 'achtige naam mee. Je zou h zeggen dat haar naam de nsument direct afschrikt er slokje van te nemen. In .vorige eeuw zaaide Goeie e immers dood en verderf der de Leidenaren. Klerks en Hans van der yden, die het nieuwe geest- ke vocht op de markt bren- jn denken daar anders over. verwachten dat juist deze •annende" naam iedereen :oe aan zal zetten zich gre- aan het bier tegoed te n. „Het is humpr en écht i dat verkoopt prima", hun eensluidende oordeel, dat zo is moeten de beide idernemers nog maar af- ichten. Ook Goeie Mie zelf icht lange tijd met haar ar- icum-brouwsels een winst- vend zaakje opgezet te heb- Totdat de gruwelijke aarheid aan het licht kwam. bleek meer dan 25 mensen der wie familieleden ver- ftigd te hebben. Vlak voor an dood sloot zij bij de zoge- lamde begrafenisfondsen n verzekering op het slacht- fer af. Na elke geslaagde Tgiftigingspoging streek zij irvolgens het geld op. Uit- ndelijk liep ze toch tegen de mp. het licht van die lamp is it misschien maar het beste n de uitdagende leus „Wie is bang voor Goeie Mie" die ees Klerks en Hans van der eyden hun nieuwe produkt eegeven, direct te laten vol- !n door een hartelijk „op je izondheid". mateurs (1) insdagavond heeft bij de «idse Studentenvereniging Prijs (1) iinerva de All American ight plaats. Dat is een avond ie geheel in het teken staat an de Amerikaanse verkie- ngen. In tegenstelling tot ormaal is het verenigingsge- ouw, de sociëteit, dan voor iedereen geopend. Het enige dat een belangstellende hoeft te doen is vijf gulden betalen om naar binnen te mogen. Dat is een goede zaak, want de band tussen enerzijds stu denten in het algemeen en le den van het Corps in het bij zonder en anderzijds de Leid se bevolking laat nog veel te wensen over. Denk maar aan de gigantische geluidsoverlast die Minervanen binnen en buiten de sociëteit aan de Breestraat veroorzaken. Mogelijk dat een avond als deze daar iets aan kan verbe teren. Het is aardig dat de Leidenaar nu eens kan ken nisnemen van het organisatie talent dat onmiskenbaar aan wezig is bij leden van Miner va. Zo is er gezorgd voor een rechtstreekse satellietverbin ding met de Verenigde Staten en komen kopstukken als Wim Kok, Joris Voorhoeve en vice-premier Rudolf de Korte naar Leiden om hun mening over de gang van za ken te geven. Kortom: het is dinsdag professioneel opgezet. Amateurs (2) De organisatie verwacht dat duizenden belangstellenden dinsdag de weg naar de socië teit weten te vinden. Dat zij zich na betreding van het ge bouw vervolgens slechts als haringen in een ton met de stroom mee kunnen laten drijven, kan hier verder bui ten beschouwing worden ge laten. Nee, veel aardiger is de beslis sing van het collegium, het bestuur dus, om geen fotogra fen toe te laten. De pers is van harte uitgenodigd, maar professionele fotografen wor den geweigerd. Dat is vreemd. Vanwaar die weige ring? „Omdat wij onze eigen fotografen hebben", aldus Wubby Luyendijk. „Alleen zij mogen in de sociëteit fotogra feren. Dat is nu eenmaal zo. Wij willen gewoon dat onze fotografen voor de foto's zor gen". Luyendijk maakt een klein foutje. Dat Minerva slechts een beperkt aantal leden toe stemming wil geven om bin nen de sociëteit te fotografe ren, is haar goed recht. Maar om een fotograaf van een krant op een openbare avond de toegang te weigeren en een journalist niet, is op geen en kele manier goed te praten. Het is niet ongebruikelijk om de pers gratis foto's ter be schikking te stellen soms komt dat zelfs erg goed uit maar om een krant botweg te weigeren om zelf foto's te ma ken is gewoon een vorm van anti-reclame. Zó professioneel zijn ze bij Minerva kennelijk ook weer niet. Het zijn eigen lijk niet meer dan amateurs, en nog niet eens welwillende. ILLUSTRATIE: PR Amsterdam, die grote stad, mag volgens het volksdeuntje dan op palen zijn gebouwd, Leiden is zo langzamerhand om palen gebouwd. Want na de beruchte Waal-palen (de Leidse Amsterdammertjes) en de afgrijselijke Marlboropaal langs de rijksweg naar Wasse naar, kent Leiden nu ook de „mupi's". Dat zijn tweezijdig verlichte reclamepanelen van de Franse (vandaar de naam) firma Publex, die de sleutel stad deze dagen van nieuwe bushokjes voorziet. Die grote zuilen, met een om vang van 1 meter 75 bij 1 me ter 20, staan in schril contrast met de hokjes. De abri's zijn esthetisch meer dan verant woord. In vergelijking met hun betonnen voorgangers zelfs een toonbeeld van schoonheid: gemaakt van doorzichtig kunststof, strak vormgegeven en keurig ver licht. En dat is nog niet alles: ze zijn zo ontworpen dat van dalen zich er nauwelijks op kunnen uitleven. En mocht er toch met verf op worden ge spoten of een deuk in worden getrapt, dan is de fabrikant verplicht het hokje binnen een week te herstellen in de oorspronkelijke staat. Koste loos. Prachtig dus. Geen gezeur meer met bekladde, bespoten en anderszins bewerkte bus hokjes. Al is het jammer dat het bankje een beetje krap be meten is en er reclame op de meeste hokjes zit. Nee, dan die zuilen. Die mu pi's. Het zijn toonbeelden van nieuwerwetse lelijkheid waar zelfs de Marlboropaal het nog maar net van wint. Maar die staat tenminste nog buiten de stad. De mupi's staan er mid denin. Vlak langs ae Vis markt bijvoorbeeld, op de rand van de stoep. Tien tegen één dat daar nog heel wat au tospiegels zullen sneuvelen. Of in de Haarlemmerstraat, waar de niets vermoedende wandelaar voortaan maar niet meer te dicht langs de etala ges moet lopen. De kans is groot dat hij dan letterlijk met zijn neus op de reclame wordt gedrukt. Prijs (2) Waarom nu laat het gemeen tebestuur die afgrijselijke pa len neerzetten? Omdat Publex slechts bushokjes wilde plaat sen en onderhouden als de firma ook van die reclamepa- len in de stad mocht plaatsen. Daar is, schrik niet, twee jaar over onderhandeld met de ge meente. Die schrok er niet voor terug om vele kostbare uren te besteden aan een zo gunstig mogelijk contract. Want te veel reclame mocht er in Leiden niet komen. Het resultaat van al die ge sprekken, telefoontjes en brie ven is dat er in de stad 180 abri's worden neergezet waaronder, het kan niet op, ook een aantal luxe, dubbel- daks murano's waarvan 120 met reclame. Vooruit dan maar. Voorts komen er liefst honderd-en-tien mupi's met aan één zijde reclame en aan de andere zijde stadsplatte gronden en andere niet-com- merciële informatie. Zij ver vangen de ongeveer 100 drie hoekzuilen die nu in Leiden staan. „Het aantal vierkante meter reclame op de mupi's is aan zienlijk minder dan op de driehoekzuilen", vermeldt de gemeente, lees: dat hebben we toch maar mooi voor elkaar gekregen voor zo'n zacht prijsje! Op het eerste gezicht is dat juist, bij nader inzien ge heel in strijd met de praktijk. Financieel zal Leiden er dan wel goed zijn uitgesprongen, op straat wordt er een veel hogere prijs voor betaald. Oppositie (1) Progressief Zoeterwoude ziet een nieuw gemeentehuis van drie miljoen gulden niet zit ten. Dat bleek onlangs weer tijdens de algemene beschou wingen op de gemeentebegro ting voor 1989. Fractie-voor zitter Wil Ooijendijk, die al sinds jaren een heilige oorlog tegen het CDA/VVD-college voert, trok alle literaire regis ters open. Daarbij werd bur gemeester Houdijk, niet de grootste vriend van de opposi tie, niet ontzien. „Wat betreft de scheurvorming in het ge meentehuis willen wij opmer ken dat de scheur die de werkkamer van de voorzitter van de raad scheidt van de rest van het huis symbolisch is voor de afstand die aan het ontstaan is tussen de voorzit ter en de raad. De wegzak kende serre en de portefeuil lehouder openbare werken ontberen allebei een steun. De serre ontbeert de steun van een heipaal of een stut, de voorzitter ontbeert de steun van een fractie die hem tot de orde kan roepen". Progressief Zoeterwoude, voorstander van een goedko pere renovatie van het ge meentehuis, had daarvoor al rijmend vernietigend toege slagen. „Er was eens een mannetje dat was niet wijs. Hij bouwde zijn huisje al op het ijs. Het begon te dooien, hield op met vriezen, toen moest het mannetje zijn huisje verliezen". Oppositie (2) Aan het slot van de algemene beschouwingen werd het vol tallige college nog eens in een variant op de korrel geno men. „Er was eens een colle ge, dat was niet wijs. Dat bouwde een gemeentehuis op het ijs. Het begon te dooien, hield op met vriezen. En de bewoners kregen de financië le gevolgen voor hun kiezen". Deze harde oppositie lijkt de spoedige komst van de pro gressieve wethouder, al vele jaren onmogelijk gemaakt door het verbond van CDA en VVD, niet te bevorderen. Je zou, met Sint-Nicolaas op komst, bijna kunnen peggen: „Er was eens een partij, die ging niet over één nacht ijs, die noemde het volledige col lege onwijs. Een nieuw ge meentehuis, dat vonden ze een financiële strop. Dus sloe gen ze de bestuurderen regel matig voor hun kop. Toen kwamen er verkiezingen, een nieuw college moest worden samengesteld. Kwaad bloed was echter gezet, door al het verbale geweld. Christen-de mocraten en liberalen waren stevig in eikaars armen ge dreven. En de progressieven moesten wederom vier jaar zonder vertegenwoordiger in het college leven". Tellen (1) De schooljeugd rekent lang niet zo belabberd als menig een binnen en buiten het on derwijsveld aanneemt. En tot tien tellen blijkt voor de schoolgaande Leidse jeugd al helemaal geen problemen op te leveren. Dat valt in ieder geval op te maken uit de reac tie die wethouder Henriëtte van Dongen maandag gaf op opmerkingen over het func tioneren van telefoontoestel len in gymzalen die een eind je bij het schoolgebouw af lig gen. De telefoontoestellen zijn in die gymzalen als proef aange bracht. De bedoeling van de toestellen is om bij ongeluk ken snel contact op te kunnen nemen met de school of een noodzakelijk geworden hulp dienst. Zonder die voorzie ning bleken de losstaande sportzalen zich in het verle den op een „communicatief eiland" te bevinden. Na een eerdere niet zo goed verlopen proef is nu gebleken dat de toestellen ver boven verwachting functioneren. De ondertoon waarmee Van Dongen het „succes" van de proef meedeelde verried ech ter dat zij niet erg in haar sas was met het veelvuldige ge bruik dat er van de telefoons wordt gemaakt. Niet geheel ten onrechte ookr Want wie mocht vrezen dat er nogal wat ongelukken ge beuren die de telefonades noodzakelijk maken, heeft het geheel en al bij het verkeerde eind. Leerkrachten die nood kreten uitzenden zijn name lijk lang niet de enige gebrui kers van de toestellen. En hulpdiensten zijn ook lang niet de enigen waarnaar met een telefoontje vanuit een gymzaal contact wordt gelegd. Leerlingen blijken de resulta ten van het tot tien leren tel len met vrucht te gebruiken. Ze weten vanuit het gymlo kaal per telefoon de hele we reld te bereiken, om vervol gens onbekommerd met de verre tante of oom de dage lijkse vreugden en verdrietjes uit te wisselen. Daarmee to nen ze aan dat rekenen het probleem ook niet is: een kind weet dat bellen op rekening van „de zaak" goedkoper is dan thuis tot tien te gaan zit ten tellen. Auto vernield na botsing met bus LEIDEN Een 55-jarige au- op. Daar verleende hij geen tomobilist uit het Limburgse Echt en zijn vriendin uit Val kenburg (L) zijn gisteravond bij een aanrijding gewond ge raakt. De man uit Echt reed rond tien over acht met zijn een NZH-bus. De auto van de Echtenaar werd totaal vernield. Beide Limburgers werden met schaafwonden en letsel ver auto vanaf de Oranjestraat de oorzaakt door rondvliegend kruising met het Levendaal glas naar het AZL vervoerd. (ADVERTENTIE) EEN VAN DE 30 TYPEN PAST PRECIES BIJ U I Prijs ind. BTW. I exd. a/leveringskosten. OFF.DEALER LEIOEN Lammenichinsvwg UB [g3)w,SSAH| ROELOFARENDSVEEN Se 1 Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken "gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,74 kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank handdoek naar Naam: (voor controle bezorging) Adres: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. CcidócSouAont

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13