Discipline maakt van Alexej Tsjizjov nieuwe damheerser a< Platini moet „tricolores" redden Tweede winst tafeltennissers in Superliga Hoofdsponsor Sport Studio trekt zich terug Kleine marge voor basketballers van Den Bosch Bowler Hoeberichts levert topprestatie SPORT CeidócGoutcuit DONDERDAG 3 NOVEMBER 1988 PAGINA !5R Houtsma door in NK squash AMSTERDAM Marjolein Houtsma uit Woerden heeft zich geplaatst voor het hoofd toernooi om de open Nederlandse squash- kampioenschappen in Amsterdam. Bij de vrouwelijke profs won Houtsma in de voor ronden van de Finse Paarma en de Westduit- se Muller. Drie andere Nederlandse speelsters José Houben, Nicole Beumer en Denise Som- mers werden in de kwalificaties uitgescha keld. In de eerste ronde van het herentoernooi verloren gisteren alle Nederlanders hun par tijen. Scheffer ging onderuit tegen de Brit Ransome, Van der Pluym kwam niet in zijn spel tegen de Australiër Smith. Michael Ver togen zorgde tegen de als tweede geplaatste Engelsman Hickox. de nummer negentien van de wereldranglijst, bijna voor een stunt. De Nederland verloot in vijf games, 2-3, het laatste spel met 7-9. Drost en Dybiona stoppen bij AZPC AMERSFOORT De Amersfoorjers Frank Drost en Patrick Dybiona heb ben een streep gezet achter hun zwem- periode bij AZPC. De zwemmers, die hun topsportcarrière afsloten op de Olympische Spelen in Seoul, gaan bij de Leusdense vereniging De Haaien aftrai- Drost en Dybiona kwamen afgelopen zomer, ten tijde van de Olympische se lectiewedstrijden in Amersfoort, in bot sing met trainer Lout Geutjes van AZPC. Zij weigerden nog langer onder hem te trainen. Toen na hun terugkeer uit Seoul bleek dat de Amersfoortse club voor een nieuw seizoen in zee was gegaan met Geutjes, trokken Drost en Dybiona hun conclusies. Videocamera goed wapen tegen voetbalvandalisme UTRECHT Volgens het Centraal Informa tiepunt Voetbalvandalisme (CIV) blijkt dat de videocamera een doeltreffend wapen is tegen voetbalvandalisme. Volgens de CIV gaat van het filmen van supporters een sterk preven tieve werking uit. In de eerste helft van de competitie zijn bij twintig wedstrijden experimentele opnamen gemaakt. De politie is ingenomen met het feit dat men na het bekijken van de beelden zo nodig kan overgaan tot arrestaties. Dit sei zoen zijn al zeven supporters via videobeel den aangehouden. Het experiment kost 4,5 ton. Rob Bakker, de KNVB-veiligheidsfunc- tionaris: „Het is gelukkig al een stuk rustiger rond de velden. Het is moeilijk te zegge het video-systeem daar de enige oorzaak Mecir verrast STOCKHOLM Miloslav Mecir heeft zich in het Grand Prix-toernooi in Stockholm laten verrassen door de Zweed Peter Lundgren: 3-6,6-7. In Antwerpen mag Perez-Roldan het in de kwartfina le opnemen tegen de winnaar van McEnroe - Scha pers. Gisteren won Hlasek met 6-4,6-3 van Krickstein. Bij de laatste acht treedt de Zwitser aan tegen de Ame rikaan Mayotte. Deze versloeg de Oostenrijker Horst Skoff met 4-6, 6-3, 6-2. Als de Rus André Tsjesnokov zondag het invitatie-toernooi van Antwerpen op zijn naam brengt, mag hij van de eerste prijs van 220.000 dollar zelf twaalfduizend gulden houden. De rest gaat naar het door de overheid beheerde sportcomité in zijn vaderland. De Sovjet nummer één staat vijftiende op de wereldranglijst en is in het „dure" Antwerpse toer nooi als vijfde geplaatst. Met een overwinning van 6-4, 6-2 op de Zwitser Claudio Mezzadri plaatste hij zich gisteren als eerste voor de kwartfinales. De zege was 50.000 dollar waard, maar Tsjesnokov zal daarvan slechts 1500 dollar over houden. Wereldrecord snelwandelen van Chinese PEKING De Chinese atlete Cui Yingzhi heeft het wereldre cord snelwandelen op de vijf ki lometer verbeterd. In Jinan, de hoofdstad van de provincie Shandong, kwam Yingzhi tot de tijd van 21 minuten en 13,16 se conden. Het oude record, 21.20,2, was ook in handen van een Chinese atlete, Yan Hong. Cui Yingzhi kwam tot de verbe tering van de anderhalf jaar oude recordtijd bij de eerste edi tie van een grootscheepse sport- ontmoeting van Chinese steden. Bram Wassenaar stopt als bondstrainer KNAU' VOORSCHOTEN Bram Was' naar heeft het bestuur van de ninklijke Nederlandse Atletiek 11 (KNAU) laten weten te stoppen bondstrainer voor de midden lar afstand bij de heren. Het conti van de 44-jarige voedingsadvist uit Voorschoten liep af na de Oly pische Spelen van Seoul. Wassenaar, die sinds 1 jar. in dienst was van de KNAU, hi het besluit genomen omdat hij er zijds meent niet optimaal te kunn functioneren volgens de huid voorwaarden van de bond en and a zijds Seoul als een afsluiting trainerschap beschouwde. Wasjel naar zal wel in dienst blijven bij club De Bataven uit Leiden. ÖB EO LASTRI van 1 ■^kenhui lizoek, PARAMARIBO „Ik dam al mijn halve leven", schertst de 24-jarige Alexej Tsjizjov, die dins dagnacht in Paramaribo de wereldtitel veroverde. Zoals vrijwel alle Sovjet- grootmeesters leerde hij het spel op school op het kleine bord met de 64 rui ten. Al snel was hij een- van de sterskste spelers en werd lid van een sport school, waar behalve aan dammen en schaken ook aan wielrennen werd ge daan. Tsjizjov beperkte zich tot het dammen en maakte snel vorderingen, ook op het 'grote' (100 rui ten-) bord, waarnaar hij spoedig overschakelde. „Bij ons in Izjevsk is dit spel populairder dan het kleine bord", vertelt Tsjizjov, die vanaf het prille begin in zijn trainer Roedolf Tsjebisjev een machtige steun en toeverlaat vond. „De eerste drie jaar heeft hij mij alles over het dammen geleerd, daarna heeft hij me bij allerlei andere zaken in het leven geholpen". Dat was dan ook de reden dat hij geen behoefte had aan een an dere, damtechnisch hoger ge waardeerde trainer. „Hij is als een tweede vader voor me", stelt de Rus die nog bij zijn moeder - een vroegere voor aanstaande gymnaste en nu sportlerares - woont. De damcarrière van de nieuwe wereldkampioen verliep niet gestroomlijnd. Het feit dat hij nimmer de nationale jeugdtitel behaalde, zit de eerzuchtige Alexej nog steeds dwars. „Drie keer kwam ik in de finale en niet een keer behaalde ik de titel. Ik overwoog toen ook, even te stoppen". Trainer Tsje bisjev over die fase: „Hij was toen 16, 17 jaar en dus in een moeilijke leeftijdsfase. Ik heb vaak en indringend met hem gesproken. Vooral ook omdat hij thuis goed werd opgevan gen is hij door die periode heen gekomen." Tsjizjov beaamt dat. „Mijn trainer heeft me toen de stimulans ge geven door te gaan". Het zat de jonge Alexej in die jaren echter niet mee, omdat er net een lichting nieuwe grootmeesters was opgestaan. „Dibman, Baljakin en Pres- man", noemt hij. „Het was niet makkelijk bij de top te ko men". Nadat hij in 1983 de halve finales van het nationale kampioenschap had gewon nen, werd hij naar het toer nooi om het jeugdwereldkam pioenschap in Westerhaar ge stuurd. Na een herkamp met zijn landgenoot Keisels (die hij met 7-5 won) veroverde hij zijn eerste mondiale (jeugd) ti tel. Daar bleef het voorlopig bij. „Ik heb wel vier keer meege daan aan het kampioenschap van mijn reppbliek en dat ook vier keer gewonnen, maar mijn eerste drie optredens bij de senioren van de Sovjetunie werden een ontgoocheling voor mij: drie keer een gedeel de tiende plaats". Ook de acht ste plaats in 1986 vond hij te leurstellend. „Maar toen ik in 1987 vijfde werd en mijn eer ste grootmeesterresultaat scoorde, was ik zeer tevreden. Ik ziek en niet top- De vorm is sindsdien echter steeds beter geworden en be gin dit jaar had hij de echte topvorm bereikt. Dat dankt hij ook aan zijn leefwijze, waarin sporten als voetbal, badmin ton, tafeltennis en jogging een plaats innemen naast transce- dente meditatie. „Hij heeft zichzelf volledig onder contro le, zowel geestelijk als licha melijk en dat heeft een groot zelfbewustzijn tot gevolg", al dus Tsjebisjev, die hem een werkzame, gedisciplineerde leerling noemt. „Hij hecht aan zijn familie en voor zijn club Ishmash heeft hij heel wat De in 1986 als ingenieur me chanica afgestudeerde Tsjizjov bereidde zich op geheel eigen wijze voor op dit wk-toernooi. „Normaal besteed ik tussen de vier en zes uur per dag aan damstudie. De rest van de tijd doe ik een van mijn andere liefhebberijen of ik' lees ge schiedenisboeken. Daarnaast luister ik graag naar muziek of studeer enkele talen zoals Duits en Nederlands". Zijn Ton Sijbrands. foto: anp Sijbrands en Gantwarg gelijk PARAMARIBO De Nederlandse kampioen Sijbrands en de Sovjet- russische dammer Gantwarg zijn gelijk geëindigd op de tweede plaats van het toernooi om het WK dammen in Paramaribo is gehou den. In de laatste ronde van gisteren kwam Sij brands na tien minuten (twaalf zetten) remise overeen met Tsjizjov, die na de voorlaatste ronde al zeker was van de wereldtitel. Gant warg gaf twintig minu ten later zijn partij te gen de Nederlander Van Aal ten eveneens trainer wees daarom ook een gezamenlijke training met de andere WK-kandidaten in Moskou van de hand. „Hij voelt zich meer op zijn gemak in zijn club en bij zijn familie. Omdat we het hoogst mogelij ke wilden bereiken, verkoos ik de eigen omgeving boven Moskou". ÉM DEN BOSCH De kwa lificatie van Den Bosch voor de finaleronde van de strijd om de Europese basketbalbeker voor landskampioenen hangt aan een zijden draadje. Gisteravond sloeg de ne genvoudige Nederlandse kampioen in eigen hal een gat van slechts drie pun ten met de Westduitse ti telhouder, BSC Keulen: 90-87. Keulen kan volgende week donderdag in eigen omgeving het karwei afmaken en als Den Bosch dan net zo matig bij de les is als gisteren zullen de Duitsers weinig.problemen on dervinden om zich onder de beste acht ploegen van Europa te scharen. Den Bosch bewees de tegenstander vooral in de eerste periode van het boeien- Met alleen Henk Pieterse in goede doen moest Den Bosch dan ook in de eerste periode spitsroeden lopen. Een kleine voorsprong (25-21) ging vlug verloren, waarna de thuisclub volui te moest gaan om het verschil voor de pauze beperkt te houden. De 41-52 ruststand bood Den Bosch desondanks niet veel houvast meer voor de toekomst. De thuisclub kwam pas drie minuten voor het ein de van de wedstrijd naast de Westduitsers (84-84). In de res terende minuten werden de teugels verdedigend wel strak aangetrokken. Den Bosch won daardoor nog wel, maar of de marge van slechts drie punten (90-87) voldoende is om de uit wedstrijd van volgende week zonder kleerscheuren door te komen, mag worden betwij feld. Spelersvakbond start eigen tenniscircuit LONDEN In de schaduw van Wimbledon heeft de spelers vakbond van de tennissers gisteravond een historisch besluit ge nomen: de ATP gaat in 1990 definitief een eigen toernooien-cir- cuit opzetten. De spelersvakbond besloot tot deze stap, nadat be sprekingen tussen de tennisprofs van de ATP en de overkoepe lende Men s Tennis Council (MTC) niets hadden opgeleverd. VERLIES HOTAC68 HOOGERHEIDE De da- mesploeg van Hotac'68 uit Hoogerheide heeft gisteravond in de tweede ronde van het ta feltennistoernooi om de Euro pa Cup 2 met 0-5 verloren van Steinhagen uit West-Duits- land. Het drietal Marlies So- mers, Guus Hendriks en Jo- landa Meeus verloor de duels tegen Nicole Struse, Jin Sook Cords en Yang Yangun. DONGEN Nederland heeft gisteravond in Dongen de tweede overwinning in de competitie uit de Superliga be haald. Na de winst van 6-1 in Frankrijk, werd het tegen Bul garije 4-3. De overwinning vergrootte de kansen voor de selectie van bondscoach Jan Vlieg op klassebehoud aan zienlijk. In de strijd tussen de sterkste acht landen van Euro pa, is de zesde en zelfs de vijf de in zicht. Het is een ongekende positie voor de beste Nederlandse ta feltennissers. Het fundament voor de min of meer verwach te winst van Oranje werd ge- legd door Henk van Spanje, terwijl die rol leek weggelegd voor Paul Haldan. De in Zweedse dienst spelende Roe meen met de Nederlandse ta feltennis nationaliteit zorgde voor een zorgwekkende ope ning van de avond. Ogen schijnlijk ongeïnspireerd liet hij zich verrassen door Igor Stojanov. De winst van Van Spanje werkte door in de beide dub belspelen. Terwijl Haldan zich optrok aan zijn partner, trok de Lukov zijn landgenoot mee naar het moeras. Na verlies van de eerste game, waren de twee Nederlanders opper machtig. Met twee keer 21-15 werd de stand opnieuw in evenwicht gebracht. Van Süanje bleek daarna niet meer Paul Haldan in de problemen in zijn partij tegen de Bulgaar Ivan Stojanov. foto: anp te stoppen. Met Mirjam Klop penburg herstelde hij zich weer van het verlies van de eerste reeks. Gergeltsjeva maakte wat onge bruikelijke slippertjes, de ver moeide Lukov ergerde zich er aan en 'de Nederlanders profi teerden er knap van. AMSTERDAM De hoofdsponsor van het pro gramma Sport Studio, Ma ple Leaf (Sportlife), heeft zich teruggetrokken. Dat programma startte begin van dit jaar en wordt via Nederland 3 elke maan dagavond uitgezonden vanuit Almere. Sport Studio is een pro gramma van de Neder landse Sport Federatie (NSF) en de NOS. Voor een bedrag van 800.000 gulden werd Maple Leaf als hoofdsponsor aange trokken. Het programma zal voorlopig tot juli 1989 wekelijks worden uitgezonden. Maple Leaf heeft hieraan 400.000 gulden meebe taald. De NSF zit nu met de fi-* nanciële tegenslag van een even zo groot bedrag. Hans Otten, manager van Ma ple Leaf, legt uit: „We konden zo gewoon niet doorgaan. We hadden met de NOS de af spraak gemaakt dat we na een half jaar zouden kijken of men aan de voorwaarden had vol daan die vooraf door ons ge steld waren. Dat is echter niet het geval. Zo kwam de uitrei king van de Sportlife-prijzen voor de beste sportman of - ploeg van de week nauwelijks goed in beeld. Bovendien val len de kijkcijfers behoorlijk te gen". De NSF heeft zijn iurist inge schakeld en gaat de zaak bij een arbitragecommissie aan hangig maken. Hans Otten: „Ik denk dat we sterk staan, maar als een arbitragecommis sie straks de uitspraak doet dat wij onze verplichtingen moeten nakomen, zullen wij dat zeker doen". Volgens Otten zit het er dik in dat de 400.000 gulden die nu vrijkomen de sport ten goede zullen komen. „We moeten natuurlijk eerst even de ont wikkelingen afwachten, maar wij zijn een bedrijf dat jaarlijks veel sponsorgeld steekt in de sport omdat onze artikelen daar veel gemeen mee hebben. Dagelijks komen er aanvragen voor sponsoring binnen, mis schien kunnen we daar straks nog meer aan doen". LEIDEN De bowlers, die uitkomen in de Lei- derdorpse bowlingbond, hebben zich gerevan cheerd voor de matige prestaties van vorige week. Tony Hoeberichts spande hierbij de kroon, door de hoogste game, ooit binnen deze bond ge gooid, met één punt te be naderen. De speler van de Vrijbuiters bleef donder dagavond steken op 287. Een resultaat dat vanzelf sprekend voldoende was om de hoogste game van dit seizoen op zijn naam te schrijven. Daarnaast was Hoeberichts ook nog goed voor de hoogste serie (897 over vier games) en be haalde hij met de Vrijbui ters de hoogste teamgame, 641 pins, in deze competi tie. Bij de dames verging het Nico- lien Verkerk (Smikkelshop) op donderdagavond niet min der. Zij was verantwoordelijk voor een serie van 765. Jolan- da Veldhuizen kon hier met 732 niet aan tippen, maar be haalde voor haar team. Jo baak, met 226 pins de hoogste score. Ook in de regio Zuid-West vielen deze week betere resul taten te noteren. Zo eiste La- dan-speler Jari Kuiken op dinsdag een serie van 643, waaronder een game van 246, voor zich op. Jan Snik van Vermeulen was een van de weinigen die deze hoge game kon evenaren. Marit Miere- met, uitkomend voor Kriek, moest bij de trio's met één pin minder genoegen nemen. Loek Nederpelt deed in Noord w ijkerhout van zich spreken. Hij gooide op maan dag laat een serie van 621. Mede dankzij zijn serie bleef Subaru het team van Den Ou den Heren de baas en kon men opklimmen naar een top positie op de ranglijst.Tukker kende woensdag een slechte dag. Met 2-6 moest het team het onderspit delven tegen Van der Mey Ladies. Van der Aart profiteerde hiervan en moet nu nog twee wedstrijd- punten op de koploper toege ven. Bij de jeugd is het opmer kelijk dat Videoland nog geen enkel punt heeft ingeleverd. In de vierde competitiewed strijd moest ditmaal Duyven- voorde-eraan geloven. Henk Plat vestigde de aan dacht bij Holiday Inn op zich. Uitkomend voor het team met dezelfde naam was hij op dins dag verantwoordelijk voor een serie van 764, waaronder een game van 221. Op donderdag verbeterde hij dit tot 767. Toch kon hij niet voorkomen dat Doeza deze avond met 1-4 werd vernederd door Ups and Downs, waardoor een tweede klassering uit handen werd gegeven. De hoogste game, 227 f)ins, was deze avond wegge- egd voor Kees Plezier. PAARDESPORT Koersen van Duindigi 1e koers, 1609 m: 1. Carbith S. (A. I Wrede) 2.12.0-1.22.0, 2. Crlssi We| land, 3. Crypton Pitl. Niet gestart A nelinde. Toto: winnend 4.60. plaï 1.70 1.20, koppel 4.30. trio 26.80. tt a a 2e koers, 2000 m: 1. Cervino Monta xl/A/v (Mej. A. van den Berg) 2.46.6-1.23.3. heeft Carin Marco, 3. Clovelly Dear. Tol winnend 1.70, plaats 1.20 3.10, kopj iewu 15.10. trio 46.20. ge S] 3e koers, 2000 m: 1. Cock Men( (Mej. A. Abspoel) 2.45.0-1.22.5. 2. C res Yoly. 3. Annebelle Baker. Niet iop W start Rittas Star. Toto: winnend 2.J vorm plaats 1.10 1.80. koppel 2.90, trio 7.J 4e koers, 2000 m: 1. Chip Card (M. v| putte Gisteren) 2.13.6, 2. Statenprojekt. rillge Fania. Toto: winnend 3.80, plaats 1. t1 1.50, koppet 5.00. trio 27.50. 1 wer 5e koers, 2100 m: 1. Barry Rijnstro< ratie (C. van Leeuwen) 2.33.0-1.22.4. mjHH Brown Lady. 3. Bailly Marco. Toto: w ™iaa nend 6.40, plaats 1.40 2.80 1.50, k« Na C pel 14.90, trio 200.30. AiaX 6e koers, 2000 m: 1. Yonker Ulan< (M. Helderman) 2.49.0-1.24.5. 2. Y<t Cie U nie Flight, 3. Amber Erzelens, 4. Ba zoen Woldberg. Niet gestart Yackie Brog.a t en Zelda Volomon. Toto: winnend 3.. plaats 2.10 1.70, koppel 4.20. I tlties< kwartet 75.30. js cja] 7e koers, 2000 t Boy. Toto: winnend 3,90, plai .Het 8e koers, 20ÓÓ m: 1. Zebrano du B minill (N. Knoll) 2.39,4-1.19.7. 2. Udo Wit j spiel. 3. Zorronora. Niet gestart Zinj co Last. Toto: winnend 1,30, plat VOCaa 1.00 1,10, koppel 9.70, trio 47,70. wedst 9e koers, 1609 m: 1. Belinda W (G. n;et a Eykelenborg) 2.05.1-1.17,8. 2. G! -iio, Laurelton. 3. Berna. Toto: winne 4.10, plaats 1,20 1.30 1,50, kop( gens l 1,40 1.70, koppel 6,50. I 46.10. 10e koers, 2000 m: 1. Yick Buitenz< (H. Langeweg) 2.35,8-1.17,9, 2. Zo W-5 Spel: winnende combinatie 2-: 7-1, uitbetaling: f. 265.50. Omzet totalisator f. 232.247,00. SQUASH Open NK in Amsterdam (Aus)-Van der Pluym (Ned) 9-0, 9-5. 2; Hickox (GBr)-Vertogen (Ned) 9-4, 9, 9-6, 4-9, 9-7. TAFELTENNIS Toernooi om de Superliga dan/Van Spanje-Stojanov/Lukov 25. 21-15, 21-15, Kloppenburg/) Spanje-Lukov/Gergeltsjeva 20-22, dat di Kieft, Nielst ken. j ge ble interl Denei Niets debut Brazil za Fa rio lit ner G FKAR twee TENNIS an ECC toernooi in Antwerpen 1e ronde: Mansdorf (lsr)-Cahlll (Ausftap VJ 2e ronde: Tsjesnokov (Sov)-Mezzal VOOr (Zwi) 6-4, 6-2. Perez-Roldan (Afttdskai Woodforde (Aus) 6-2, 6-0; Hlasek (Zvilraresi Krickstein (Vst) 6-4, 6-3, Mayotte (VI Skoff (Oos) 4-6. 6-3. 6-2. ïeg, ir Grand Prix-toernooi in Stockholm a me 2e ronde: Cane (lta)-Edberg (Zwe) 4r 6-3. 6-1. Pernfors (Zwe>-Steeb (Wdl)" iNea 5. 3-6. 6-1. Annacone (Vst>-Curren (Vfi in e: 7-6, 7-5, Courier (Vst)-Jarryd (Zwe) 6_^j 6-3; Wilander (Zwe)-Kulti (Zwe) 0-6, x 4, 6-1. Lundgren (Zwe)-Mecir (Tsj) 6fan he 7-6 (7-3). Muster (Oos)-Witsken (VstV,; fT 7. 6-2, 6-3, Seguso (Vst)-Fitzgerr (Aus) 6-4, 5-7, 6-1. IT nog ever ar de VOLLEYBAL ijd, vt Heren, eredivisie: SSS-Reflex Sense DOS-ZVH 1-3, Bovo-VCG 1-3. m_t WIELRENNEN Zesdaagse van Grenoble jee wel Eindstand: 1. Mottet/Hermann (F„ië al /Lie) 275 punten. 2. Duclos-Lassat j j /Clark (Fra/Aus) 269. op een rondefu UUUI Bincoletto/Bafli (Ita) 290. op vier ri winn' den: 4. Biondi/Tourné (Fra/Bel) 54. ds 197( zes ronden: 5. LeMond/T (VSt/Gbr) 52. Dames: 1. Longo/Ö (Fra) 138 punten, op vijf ronden: 2.1 Bruin/Greupink (Ned) 92. op i den: 3. Marsal/Gautheron (Fra) 144] IJSHOCKEY Eredivisie: Heerenveen-Assen 13-1 0. 3-0, 5-1); Den Bosch-Tilburg 4-6 2, 3-2, 1-2); Amsterdam-Rotterdam I (3-1, 0-3, 2-0). (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Na anderhalf jaar afwezigheid staat Frankrijks vroegtijdig gepensioneerde su perster Michel Platini (33) i het i i het i tionale elftal. De terugkeer van „Platoche" als baas van de „tricolores" zij het dan nu als „selectionneur" vonden vele kranten hier gisteren be langrijker dan bijvoorbeeld de Israëlische verkiezingsuitslag of het referendum in Algerije. De voormalige aanvoerder en koningsschutter van „les bleus" (72 interlands, 41 doel punten) is door de in paniek geraakte Franse voetbalbond binnengehaald als de verlos ser. Van Platini wordt ver wacht het Franse elftal weer op de rails te zetten naar de WK van 1990 in Italië. De afgedankte bondscoach Henri Michel mag zich offi cieel „technisch directeur" blijven noemen, maar Michel Platini bepaalt voortaan het gezicht van de nationale selec tie. Omdat hij geen diploma's heeft is Gérard Houlïier, ex- trainer van Paris Saint-Ger- aangesteld. De exentrieke Bordeaux-voor zitter Claude Bez, die wordt beschouwd als het brein achter de operatie, is in de pers aan gekondigd als „algemeen in tendant". Derde wereldoorlog "La Bom- be", zo schreeuwde de sport krant L'Equipe het in oorlogs- letters uit. Wie niet doorlas zou kunnen denken dat de Derde Wereldoorlog was uit gebroken. Maar dat was geluk kig niet zo. Gezien de serie slechte resulta ten van de Franse voetbalelf hing een wisseling van de wacht al vele maanden in de lucht. Deze werd onvermijde lijk na de „vernedering", „bla mage", „schande" (om nog wat krantekoppen aan te halen) van de Franse Haantjes op Cy prus. De eens zo trotse Europe se kampioen stond daar be hoorlijk voor joker door met 1- 1 gelijk te spelen tegen de be scheiden eilanders, die een week eerder zelfs door de amateurs van Malta waren verslagen. De plaatsing van Frankrijk voor de WK van 1990 werd zo al in een vroeg stadium onzeker aangezien de concurrenten Joegoslavië en Schotland tegen Cyprus voor namelijk hun doelsaldo gaan opvijzelen. Extra gefrustreerd omdat de Franse voetbalbond voor de komende jaren in zee was gegaan met concurrent Canal Plus maakte het chauvi nistische eerste televisienet TF 1 zich tot spreekbuis van het ontevreden thuisfront, dat uit 55 miljoen experts bestaat. De kop van Henri Michel moest rollen. Geheim geheim bekokstoofd door de machtige Bordeaux-voorzitter Claude Bez. Gesterkt door de goede Europacup-resultaten van zijn ploeg bekritiseerde hij de Henri Michel steeds luider om diens beleid. Te weinig Bordeaux-spelers werden naar Bez' zin geselecteerd. Het bal letje ging rollen toen Michel Platini (tegenwoordig tv-ver- slaggever en zakenman met wisselend succes) er door Bez bij werd betrokken. Bordeaux- ster en oud-international Jean Tigana verklaarde zich bereid dan opnieuw de nationale aan voerdersband te willen dra gen. Sinds het wegvallen van het „magische middenveld" Platini-Giresse-Tigana-Fer- nandez (geblesseerd) ontbrak het de jonge Franse ploeg voornamelijk aan ervaring. Jean Fournet-Fayard, de voor zitter van de Franse voetbal bond (FFF), hapte toe en liet Henri Michel, die hij een week geleden nog publiekelijk in be scherming had genomen, val len als een baksteen. Het uiteindelijke aan de kant schuiven van Henri Michel ontaarde in een typische Fran se klucht met veel herrie en sentimenten. Het was de be doeling het nieuws pas vrijdag naar buiten te brengen. Maar terwijl de aanstaande keuze heer Platini met zijn oude ka meraden van Juventus in Tu rijn een liefdadigheidswed strijd afwerkte wist de Franse radio dinsdagochtend al pre cies te melden hoe de nieuwe structuur eruit zag. Henri Mi chel leek getroffen door de bliksem en de plotseling ge promoveerde Gérard Houllier schrok eveneens. Boze gezich ten, drama en bizarre ontken ningen van de Franse voetbal bond volgden, die een paar uur later weer werden inge trokken: de benoeming van Platini was dan eindelijk offi cieel. Voor de eerzuchtige Platini wordt het erop of eronder. Het gesternte waaronder de voor malige vrije trappen-expert begint is bepaald niet gunstig. BENOEMING TOT 1 „SELECTIONNEl KLUCHT Op 19 november speelt Franl rijk de voor kwalificatie kal tale uitwedstrijd tegen Joea slavië, de groepsfavoriet. El gelijk spel is wenselijk. Mal afgezien van de in grote i verkerende Tigana zijn er menteel weinig spelers wa de nieuwe "selectionneur" 1 vertrouwen. Franse voetbi Iers willen buiten de deur I eenmaal niet presteren, grote talent Eric Cantona 1 tot overmaat van ramp t worden opgesteld. Hij mag e jaar lang niet in het nation! elftal spelen omdat hij Hel Michel op de televisie va „strontzak" had uitgema: toen deze hem passeerde. Alain Génestar, Platini's kenpartner, vindt dat Fr* rijks beste voetballer aller den zich onnodig in een w pennest heeft gestoken. 1 »en. vreest voor de verkoop van onlangs gepresenteerde „Pla ni-lijn" (sportieve kledir wanneer positieve resultat uitblijven.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 8