Bankiers op achterkamertjes bepalen gezicht nieuw China assers zoon staat bij verstek terecht Busongeluk India: ruim vijftig doden Ituwdam in iÖonau bedreigt IVatervoorziening [ongarije Hitier leed aan ziekte Parkinson Walvissen -UITENLAND £eidM<2owuvnt DONDERDAG 3 NOVEMBER 1988 PAGINA 7 HFENIS VAN VREDESVERDRAG MET ISRAEL RO Khaled Abdel Nasser, de ste zoon van de vroegere Egypti- uur))16 president Gamal Abdel Nasser, lat in het middelpunt van een roe- proces in Caïro. Khaled en zijn Jef Gamal Schauky Abdel Nasser i^rden bij verstek berecht wegens ^maatschap van de clandestiene srroristische organisatie „De Revo- jjie van Egypte". 101 organisatie >yordt verantwoordelijk gehouden voor de moorden op twee Is raëlische diplomaten in augustus 1985 en maart 1986 en voor een aanslag op een Amerikaanse diplomaat in mei 1987. Achttien van de 20 verdachten, die in ge traliede kooien in de zwaarbewaakte rechtszaal terechtstonden, schreeuwden anti-Israëlische leuzen toen het proces begon. „Nee tegen de Israëlische aanwe zigheid in Egypte! Lang leve de Revolu tie van Egypte!". Voor elf verdachten is door het Open baar Ministerie de doodstraf geëist, voor negen levenslange gevangenisstraf. Waarnemers gaan ervan uit dat het pro ces lang zal duren en dat de buitenlandse politiek van Egypte en het vredesver drag met Israël eveneens ter sprake zul len komen. De advokaten zullen vast en zeker proberen het proces in politiek vaarwater te brengen, aldus waarnemers. Zij zullen naar verwacht tegenstanders van het vredesverdrag met Israël als ge tuige oproepen om hun argument kracht bij te zetten dat de verdachten eigenlijk moeten worden beschouwd als nationale helden. Khaled Nasser wordt ervan beschuldigd de illegale organisatie te hebben gefinan cierd. Hij zou niet rechtstreeks bij de aanslagen betrokken zijn geweest. Nasser en zijn neef wonen reeds geruime tijd in zelfverkozen ballingschap in Joegoslavië. De aanklacht tegen Khaled Nasser heeft hier en daar in Egypte de gemoederen danig in beweging gebracht wegens het aanzien van zijn vader als de grote Ara bische nationalist van de jaren '50 en '60. SRINAGAR In de Indische deelstaat Jam- mu en Kashmir zijn gisteren 58 mensen omge komen toen de bus waarin zij zaten in een honderden meters diep ravijn stortte. Er zijn twee overlevenden maar hun toestand is vol gens een officiële woordvoerder kritiek. Het leger werd ingeschakeld bij de reddingswerk zaamheden door de regering, die de nabestaan den van de slachtoffers bijna 1.500 gulden smartegeld heeft toegezegd. Het is tot dusver dit jaar het ergste auto-ongeluk in India, waar jaarlijks 40.000 doden en 175.000 gewonden in het verkeer vallen. 55i bouw van de Nygamaros-stuwdam in de Donau vordert ge- $ag. Tienduizenden mensen demonstreerden deze week in Bu- 0pest tegen het project, dat met Oostenrijks geld wordt gefi- uoojtcierd. 98 FOTO: PR 25 118 103 f HAAG De bouw van een stuwdam in de veel- Jfeóngèn Donau heeft de sluimerende milieubeweging 55|Hongarije een enorme impuls gegeven. Naarmate de "Tonnen muren van het miljoenenproject hoger oprij- n, wordt ook het protest tegen de stuwdam feller, tze week demonstreerden opnieuw tienduizenden )ngaren in Budapest tegen het project, dat naar hun ïllige overtuiging catastrofaal is voor mens en milieu. 'it- protest van de Hongaren was niet helemaal aan dove- gericht. Ook de regering is niet meer zo zeker van zaak en stemde de vorige maand slechts met een kleine Berderheid voor het doorgaan van de bouw. Dit overigens |en het advies in van de Hongaarse Akademie van weten- 1 lappen om de bouw stop te zetten. I j betogers hebben zeer ernstige zorgen: de vernieling van i t (nog ontsloten) grootste waterreservoir van het continent hen een doorn in het oog. Onder de Hongaars-Tsjechische lilanden bevindt zich een honderden meters diepe grond- jterlaag, die direct in verbinding staat met de Donau. Door ^schommelingen van de waterstand en de stroming van de inau wordt de bedding gereinigd en van zuurstof voorzien, s het Donau-project klaar is, wordt de drinkwatervoorzie- ig voor miljoenen mensen in het gedrang gebracht omdat natuurlijke evenwicht tussen de Donau en het reservoir jlg-stoord wordt. Een hachelijke zaak als men bedenkt dat ■■Ie bewoners van de poesta door tankwagens worden be- orraad van water omdat de bodem al in zeer slechte staat 37ttdoor overbemesting en besmetting van de waterbronnen i>r nitraat. n tweede grote zorg vormt de daling van de grondwater- egel met ongeveer vier meter omdat het kanaal water- tht wordt gemaakt. De Pannonische laagvlakte, momen- -■ .tl al eén stuifzandgebied, kan hierdoor in een ware Midde- ^guropese woestijn veranderen met alle rampzalige gevolgen ■■h dien. Daar staat tegenover dat de centrale een lieve 3.600 jgawatt witte kool per jaar gaat leveren. iurslijf t de bouw van de stuwdam is een bedrag van 3,5 miljard den gemoeid. Als de Hongaarse regering het project zou leggen, zoals de betogers willen, zou dat een flinke bespa- g opleveren. Een besparing die groter is dan het jaarlijkse ort van het toch al krap bij kas zittende Hongarije. Hier- 'I e zou de regering zich in een tijd van glasnost popu- kunnen maken omdat zestig procent van de bevolking en de bouw van de dam is. ar opzeggen van het contract betekent dat de Oostenrijkse idietverlening aan Hongarije in de problemen komt. Voor Iaanleg van de betonnen kanaalbedding in de Donau ver- ade een Oostenrijks consortium van banken aan Honga- een krediet van 1,2 miljard gulden. Dat geld vloeit direct jg naar Oostenrijk, want meer dan zeventig procent van werkzaamheden wordt door Oostenrijkse bouwfirma's gevoerd. k met de socialistische broederstaat Tsjechoslowakije wil 0.20 ngarije liever geen moeilijkheden. at »t/:eurslijf 0*v< Tsjechoslowaakse-Hongaarse dam dwingt de Donau in r w i keurslijf van dertig kilometer lang: de rivier wordt over gn lengte in een twintig meter hoge, betonnen kanaalbed- r ge *8 geperst. De bodem wordt met harde kunststof water- >ier gemaakt, zodat doorsijpelen niet mogelijk is. De oor- n in onkelijke bedding („het rijk van de duizend eilanden") 4 w'rdt drooggelegd en aan de uiteinden van het kanaal ko erd 'n gigantische waterspaarbekkens. Eilanden en weilanden 0,60 Hen door watermassa's worden overspoeld, lani t project van de Nygamaros stuwdam is niet nieuw. Al in otee jaren vijftig werden de plannen gesmeed, die tot nu toe eds weer gewijzigd werden. Eén ding is vrijwel zeker: de v iwdam komt er. Een ironische gedachte als men bedenkt Al l een plan stammend uit het Stalin-tijdperk in een glas- sttijd in een socialistisch land grotendeels door een Wes- met rs jancj WOrdt gefinancierd. U BAUKJE BURGGRAAFF ensiin CHENGDU Locatie: een smerig, muf achterka mertje, verlicht door een paar kaarsen. De elektri citeit is uitgevallen. Ach ter een bureautje zit een man met een dikke over jas, gebogen over een tel- raam. Dit is de plaatselijke bank van lening. Het is geen wonder dat Chen Zhizhang, de manager, van oor tot oor grijnst als hij ver telt hoe onontbeerlijk zijn be drijfje is in de eerste fase van het socialisme. Over een jaar genomen brengt hij tussen de 60 en 96 procent rente in reke ning en dagelijks doet hij za ken ter waarde van zo'n tien duizend yuan (omgerekend circa vijfduizend gulden). „De staatsbanken lenen niet aan particulieren", zegt hij, „dus ik doe liefdadig werk". De „eerste fase van het socia lisme" luidt de populaire term die de Chinese partijleider Zhao Ziyang bedacht heeft voor de huidige toestand waar in China verkeert. Daarbij is het mogelijk dat verschillende vormen van eigenaarschap, waaronder particulier bezit, naast elkaar bestaan. Contanten Chen schudt een beetje droe vig zijn hoofd als hij zegt dat hij niet over voldoende con tanten beschikt om in te gaan op leningen waarbij hele fa brieken worden aangeboden als onderpand. Staatsbanken lenen ook niet meer aan ge meenschappelijke onderne mingen, legt hij uit. Dus ko men plaatselijke collectieve ondernemingen met een kas geld-probleem naar hem toe. Hij zegt zelf ook te lijden on der het beleid van de staats banken. Als die Chens onder neming geld zouden lenen, zou hij bereid zijn grotere leningen te verstrekken. Op huizen in particulier eigendom die er in toenemende mate zijn in de welvarende en vooruitstreven de hoofdstad van de zuidwes telijke provincie, Chengdu is de lommerd wel berekend; die leningen bedragen tussen de twintig tot dertigduizend yuan. De voorkamer, die uitzicht biedt op de straat, wordt in be slag genomen door een zware, zilvergespikkelde Yamaha motor, verpand voor twintig duizend yuan. De eigenaar, die een klein collectief leidt, had de contanten nodig voor een bepaalde transactie, verklaart Chen. De kans dat hij zijn oog appel ooit komt opeisen wordt steeds kleiner; de lening werd al twee maal verlengd. Pandjeshuizen De staatsbanken hebben dui delijk belangstelling voor Chens florerende onderne minkje. „Ze willen ons dol graag geld geven, als wij de leiding maar aan hen overdra gen", weet Chen en van zijn gezicht valt af te lezen dat hij niet bepaald dol is op dergelij ke instellingen. „Dat zou vol komen verkeerd zijn. Ze we ten niet hoe ze zo'n bedrijf als dit moeten leiden. Ze zijn veel te star", vindt hij. Pandjeshuizen werden in 1949 verboden, evenals gokken en prostitutie, omdat dit allemaal behoorde tot het uitbuitende kapitalisme. Nu beginnen deze drie zaken geleidelijk weer op gang te maken. En niet alleen in Chengdu, dat net een stap vooruit loopt op de andere ste den wat betreft het toepassen van de hervormingen. De laatste paar jaar heeft Chengdu zich ontwikkeld tot een centrum van ondernemer schap. Particuliere en collec tieve bedrijven verdringen langzamerhand de overheids- geleide sector. Nog geen jaar geleden werd hier de eerste bank van lening opgericht en sindsdien bestaat in bijna elke vooruitstrevende stad in China een dergelijk initiatief. Eigen geld Chengdu beschikt inmiddels over drie verschillende ban ken van lening. Chen Zhiz- hangs „Huamen Company" is de grootste, terwijl deze pas in juli van dit jaar geopend werd. Het aanvangskapitaal van dit collectief bedroeg 500.000 yuan (ongeveer 250.000 gulden). Dat was de opbrengst van een commercieel bedrijf, geleid door dezelfde mensen onder dezelfde naam. Het merendeel van de 25 medewerkers heeft ten minste vijfhonderd yuan eigen geld geïnvesteerd in de bank en ontvangt daarover een rente van 24 procent per jaar. De bank verstrekt leningen van vijftig tot tachtig procent van de marktwaarde van een bepaald goed en kan aange gaan worden voor een periode van één tot drie maanden. Per maand wordt vier a zes pro cent rente berekend plus ad ministratiekosten ten bedrage van één of twee procent per maand. Volgens Chen eisen de meeste cliënten hun eigendom weer op. Doen ze dat niet, dan worden kleine voorwerpen verkocht bij openbare ver koop, die eens per maand ge houden wordt. Verpande groothandelaarsvoorraden en - inventarissen worden via de detailhandel verkocht. De 52-jarige Chen, die ooit als klerk werkte in het plaatselij ke departement van het minis terie van financiën, over schrijdt bijna de grens van goedgelovigheid. Met een in komen van slechts driehon derd yuan per maand acht hij een cliënt al kredietwaardig. Hoewel dit twee maal zo veel is als het salaris van een arbei der in een overheidsfabriek, verdient zelfs een riksja-rijder al rond de duizend yuan per maand. En, wat nog belangrij ker is, deze laatste rekent zich zelf bepaald niet tot de welge- stelden. CATHERINE SAMPSON (c) The Times, Londen FRANKFURT —.Adolf Hitler leed de laatste jaren van zijn leven aan de ziekte van Par kinson. Dat is de conclusie van een Westduitse neurologe die gisteren door de Frankfurter Allgemeine Zeitung werd ge publiceerd. Ellen Gibbels, hoogleraar psy chiatrie aan de Universiteit van Keulen, bestudeerde Hit- Iers medische gegevens en journaalfilms uit de periode '40-'45. Ze baseerde haar con clusie op zaken als de onge controleerde armbewegingen van Hitier. op het feit dat zijn passen korter werden en zijn gelaatstrekken veranderden. Bovendien trilde Hitiers lin kerhand overduidelijk. Volgens de Frankfurter Allge meine wil Gibbels nu gaan on derzoeken wat het effect van de ziekte was op Hitiers gees telijke vermogens, en daarmee op zijn politieke en militaire beslissingen. Naarmate zijn einde naderde werd de dicta tor agressiever tegen de men sen die hem omringden en hij vertrouwde bijna niemand meer. Hitier pleegde op 30 april 1945, 56 jaar oud, zelf moord in zijn Berlijnse bunker om aan Russische gevangen schap te ontkomen. Alle kranten staan dagelijks boordevol nieuws.Nationaal cn internationaal.Maar.cn dat is het grote verschil, in uw Regionale Dagblad kunt u óók lezen wat de gevolgen zijn voor uw eigen stad, streek of plaats. Want nieuws maakt weer meer nieuws. En dat kan wel eens belangrijker zijn: het raakt u immers persoonlijk. IN JE REGIONALE DAGBLAD STAAT WAT JE PERSOONLIJK RAAKT. WASHINGTON Ik ben dol op dieren en dus ook op walvissen. Vandaar dat ik elke dag even naar de buis keek om te zien wat er was geworden van de drie walvissen die onlangs waren omsingeld door het wrede ijs van Alaska. De argwaan kwam pas toen president Ronald Reagan zich de moeite getroostte de redders van de walvissen persoonlijk moed in de spreken. Reagans boodschap was eigenlijk het sein voor een van de meest zonderlinge en opgeblazen gebeurtenissen van het afgelopen jaar. Want daar begon plotseling iedereen zich met die arme walvissen te bemoeien. De netwerken stuurden cameraploegen naar Alaska. Radio-reporters riepen, staande op het ijs, opgewonden mededelingen door hun microfoons. Bij de internationale persbureaus ratelden de telexen. Zelfs deftige kranten als de New York Times begonnen met een uitgebreide verslaggeving, spoedig gevolgd door de gehele wereldpers. Dat de plaatselijke Eskimo's die wel eens vaker met een in het nauw gedreven walvis te doen hebben en enkele echte deskundigen niet begrijpend hun hoofd schudden, weerhield de media er niet van stug door te gaan met het zonderlinge walvissen verhaal dat zich overigens ieder naseizoen afspeelt. Nu heb ik niks tegen de dierenliefde van de wereldpers en haar kijkers, luisteraars en lezers. Maar het kwam mij voor dat het lot van de drie walvissen droeviger en grotesker werd naarmate de media het als een absolute „topstory" begonnen te behandelen. Alleen een paar Amerikaanse ingezonden-stukkenschrijvers bedierven de pret. Hun was het opgevallen dat iedere nacht 735.000 mensen op straat de nacht moeten doorbrengen. Ruim twee miljoen Amerikanen leven in door de overheid geconfisceerde hotelkamers of andere „shelters" en staan als „dakloos" te boek. De mensen die deze massa ongelukkigen de helpende hand bieden meestal vrijwilligers worden nooit door Ronald Reagan opgebeld. Wél is het bouwprogramma voor goedkope woningen van de Amerikaanse regering tijdens Reagans jaren in het Witte Huis met 77 procent teruggedraaid. Er zijn dit jaar maar 88.136 gesubsidieerde woningen voor de laagste inkomensgroepen in de VS gebouwd. In 1981 waren dat er nog 224.000. Terwijl de miljoenen dollars verslindende reddingsactie van de drie walvissen nog aan de gang was, werd in een rapport bekend gemaakt dat Amerika in vergelijking met alle andere westerse welvaartsstaten de meeste kinderen heeft die onder de armoedegrens leven. Een boos geworden Amerikaanse cartoonist tekende twee voor het Witte Huis liggende bedelaars. De tekst bij zijn tekening luidde: „Twee wezens die zouden wensen dat ze als walvis geboren waren Zulke dingen ontmoedigen mij zeer. Ze ontmoedigen allereerst de journalist in mij die, ofschoon niet wars van amusement en verstrooiing voor zijn lezerspubliek, de overdrijvingen in zijn eigen metier soms niet kan begrijpen. En dat knagende beroepsverdriet neemt nog toe, als diezelfde journalist in mij constateert dat zijn Europese collega's even dol op walvissen-in-nood zijn als zijn Amerikaanse. De journalist in mij verdenkt er de Amerikaanse media van dat ze dierenleed en kindersmart met groot succes op de media markt van de gehele wereld droppen, terwijl dierenleed en kindersmart uit Europa of ieder ander niet-Amerikaans land om nog maar niet te praten over de Derde Wereld in de VS geen letter waardig wordt gekeurd. Zou het hier om Noorse of Zweedse walvissen zijn gegaan, dan zou een vergelijkbare berichtgeving in de Europese pers in de VS zijn afgedaan als de zoveelste eigenaardigheid van een zieltogende Oude Wereld. Ik heb nooit in het selectieve karakter van de moderne, door Amerikaanse media gedomineerde, berichtgeving geloofd, maar de drie walvissen hebben mij een stuk wijzer gemaakt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7