beiderspartij maakt ich op voor oppositie Dukakis mikt op zwevende kiezers Mitenland Thatcher leest Polen de les AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB ËecdócSotttcmt DONDERDAG 3 NOVEMBER 1988 PAGINA 5 ibbers: Indonesië »rdt industriestaat IYAKARTA Indonesië zal zich op den zeker kunnen voegen onder de indus- landen, maar er is nu nog geen aanlei- om de Nederlandse ontwikkelingshulp iOO miljoen gulden per jaar te verminde- )lken«|Dit heeft premier Lubbers gisteren ge- >pdra-l aan de vooravond van zijn vertrek uit ;er, inlrchipel. In Yogyakarta maakte de pre- is ookl de balans op van ziin vierdaagse bezoek, ar ditpn met minister van den Broek. Hij listershde de mate waarin Indonesië zijn markt stukjstelt „vertrouwenwekkend". Beide be- ijn bifslieden en hun echtgenotes besteedden i hunjag aan een aantal toeristische uitstapjes zakenbst-Java. Van den Broek heeft vandaag moet een onderhoud met zijn Indonesische i aanltgenoot. :-) eJ I Wat heef Miljonair betaalt borgsom Imelda NEW YORK Imelda Marcos mag van de rechter in New York terugke ren naar haar ballingsoord Hawaii en haar zieke echtgenoot, nadat een schatrijke vrouw met tien miljoen gulden op de proppen kwam om haar borgsom te betalen. De 75-jarige Doris Duke, een erfgename van een tabaks fabrikant, liet via haar advocaat we ten dat zij „blij is mevrouw Marcos en de rechtbanken van de Verenigde Staten te helpen". Maandag had de 59-jarige Imelda voor de rechtbank verklaard dat zij onschuldig is aan de verduistering van 103 miljoen dollar uit de Filipijnse schatkist. Arrestaties bij bezoek Waldheim aan Turkije ISTANBUL De bekende nazi-jaagster Beate Klarsfeld is gisteren twee maal gearresteerd en zes uur vastgehouden omdat ze demonstreerde tegen het bezoek van de Oostenrijkse president Waldheim aan de Turkse stad Istanbul. In een ander de^i van de stad werd Klarsfeld later weer op vrije voeten gesteld. De Turkse rege ring heeft het bezoek van Waldheim nadrukke lijk als een „onofficiële tussenstop" bestempeld. Waldheim was op terugreis uit het Middenoos ten. Amerikaanse congresleden hebben de Turkse president laten weten dat ze geschokt zijn omdat hij Waldheim persoonlijk heeft ont vangen. Op deze manier kunnen de betrekkin gen tussen de VS en Turkije geschaad worden, aldus de Amerikaanse congresleden. Brandstichting in warenhuizen BONN Onbekenden hebben gis teren in zes warenhuizen in de Westduitse hoofdstad Bonn brand proberen te stichten. Een woord voerster van de gemeente verklaar de dat slechts in één van de waren huizen daadwerkelijk brand was ontstaan op de kleding-afdeling. In die en in twee andere zaken waren automatisch de sprinkler-installaties in werking getreden. In de drie an dere warenhuizen konden klanten en personeel de beginnende vlam men onmiddellijk doven. De politie staat voor een raadsel; het is nog on duidelijk wie of welke organisatie achter de actie zit. Moskou erkent status Panama WASHINGTON De Sovjetu nie heeft gisteren als 36ste land de neutraliteit van het Panama kanaal erkend, naar eigen zeggen als onderdeel van haar politiek om de internationale vrede en veiligheid te vergroten. De VS reageerden verheugd op het be sluit. Volgens de plaatsvervan gend vertegenwoordiger bij de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) kan de speciale sta tus van het kanaal nu met nog meer kracht verdedigd worden. Tot dusverre had nog geen van de Oostbloklanden het Panama- verdrag uit 1977 ondertekend. Censor Moskou: censuur blijft MOSKOU De cultus van geheimhou ding in de Sovjetunie is voorbij, maar de censuur blijft. Zo luidde in het kort de boodschap van Vladimir Boldirev, hoofd van het bureau voor censuur van de Sovjetunie, die gisteren als een be wijs van zijn eigen stelling voor het eerst in de openbaarheid trad. Boldirev noemde afschaffing van censuur in een interview met de krant Izvestia „een wens, maar geen realiteit". Hij wees er in dit verband op dat het aantal onder werpen waarover niet geschreven mag worden met éénderde is ingekrompen. Ongeveer 7.500 boeken die voorheen verboden waren staan nu weer in de bi bliotheken. ilanco. erlie-f, ïbben |k|^tUZALEM/AMMAN ;t Je-De Israëlische Arbei- ahij&partij maakt zich op nder-r de oppositie tegen „Iets kabinet van het recht- onlh- kudblok en de ultra- Hetltse joods-orthodoxe ie, li-tijen. Partijleider Shi- eem Peres zei gister- gaatnd, in een reactie op uitslag van de dinsdag Rouden verkiezingen een nieuwe Knesset rlement), weinig te 1 in een poging een raadsjwe regering van na- Et ookale eenheid te vor- veeh. ;ennis aiiderspartij in een later ld onjum bereid is wél met het vrijjdblok in zee te gaan, i Ar-neer de eisen van de reli- ;tude-ze partijen zelfs premier n dé"'1" ver gaan. In dat ge- voor-j zou de Arbeiderspartij ■aadsf't een wat sterkere positie voorden onderhandelen. is echter de vraag of Shi- Peres er dan nog bij zal oveï Binnen de Arbeiderspartij neemt de kritiek op zijn lei derschap steeds meer toe. Het was dinsdag voor de vierde achtereenvolgde maal dat hij zijn partij niet naar een meer derheid in het parlement heeft kunnen leiden. Ook de positie van minister van defensie Ra bin staat onder druk, al zijn er eveneens stromingen die vin den dat hij de leiding van de partij maar moet overnemen. Rabin, meer voorstander van de harde lijn dan Peres, zou beter kunnen concureren met Shamir. Onderhandelen De leider van het Likudblok heeft gisteren de eerste onder handelingen gevoerd met de kleine religieuze en uiterst rechtse partijen. Samen zijn zij goed voor 64 van de 120 zetels in het parlement. De Arbei derspartij komt samen met Is raëlisch „klein links" op 56 parlementszetels. Ministers van het Likud-blok toonden zich vol vertrouwen over de uitkomst van het overleg. De religieuze partijen hebben zich echter nog niet uitgesproken en spraken ook met de Arbeiderspartij, in een kennelijke poging meer con cessies van Likud los te krij gen. Zij eisen onder meer een groot aantal ministersposten, meer nieuwe nederzettingen in de door Israel bezette Wes telijke Jordaanoever, strikte naleving van de sabbath en de invoering van een strenge wet die bepaalt wie zich jood mag noemen. Opvallend was gisteren overi gens dat premier Shamir na drukkelijk de mogelijkheid openliet van hernieuwde sa menwerking met de Arbei derspartij. Derder had hij zich daar tegen verzet. Negatief In de Arabische wereld zijn de meeste reacties op de verkie zingsuitslag ronduit negatief. De Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie PLO sprak van een „rampzalige slag voor de vrede". Hanna Siniora, de hoofdredacteur van de krant Al-Fajr uit Oost-Jeruzalem, meende dat de uitslag alleen maar tot een verharding van de „politiek van de ijzeren vuist in de bezette gebieden" zal leiden en betreurde de ne derlaag van de Arbeiders partij. Naar de mening van de Jor daanse premier, Zeid Rifai, zal de terugkeer naar de macht van Likud tot „vele andere ja ren van geweld kunnen lei den". In Syrië riep de semi-of- fieciële krant al-Thawra op tot verhoogde waakzaamheid te gen „zionistische en imperia listische plannen in het Mid den-Oosten". Egypte nam een wat afwijkende positie in. Het land verklaarde dat het de sa menwerking met Israel zal voortzetten, in de hoop op vrede. Een opmerkelijke reactie kwam verder van de Franse minister van defensie, Jean- Pierre Chevènement. Hij juichte de verkiezingsuitslag toe. Volgens hem zal het rechtse Likud-blok ondanks zijn nationalistische opstelling in staat blijken een oplossing te vinden voor de problemen van Israel. Palestijnen in de bezette gebie den verwachten dat de uitslag van de verkiezingen ertoe zal leiden dat de opstand in de ge bieden feller wordt. Gisteren vielen bij botsingen tussen Pa lestijnen en het leger een dode en vijftien gewonden. Referendum gaat Algerijnen lang niet ver genoeg ALGIERS Vanmorgen vroeg zijn in Algiers de stembureaus opengegaan voor een referendum waarvan de uitslag al vaststaat: een meerder heid van de Algerijnen zal ja" zeggen tegen de voor gestelde grondwetswijzi gingen. Het parlement zal de bevoegdheid krijgen de regering naar huis te stu ren en de regering moet op zijn beurt voortaan verantwoording afleggen over haar beleid. In de dunbevolkte gebieden in het zuiden van Algerije is het stemmen al enkele dagen gele den begonnen. Door kamelen voortgetrokken stembureaus bezochten de meest afgelegen woestijndorpen en nomadische stammen. Als verzoeningsge- baar naar de grootsteedse be volking, liet president Bendje- did gisteren enkele honderden politieke gevangenen vrij. Enkele weken geleden was de hoofdstad Algiers nog het to neel van grootscheepse studen tenrellen tegen de nieuwe eco nomische politiek van de rege ring en vóór vergaande poli tieke hervormingen. Aan die wensen is Bendjedid met zijn hervormingsvoorstellen maar zeer ten dele tegemoet geko men. Voorlopig houdt zijn par tij, de FLN, alle macht in han den. En de prijzen voor voe dingsmiddelen blijven in Alge rije nog waanzinnig hoog. Algemeen wordt verwacht dat een zeer groot percentage kie zers uit ongenoegen met de FLN-politiek vandaag blaco zal stemmen. In Algiers en an dere grote steden moeten leger en politie nog intensief pa trouilleren om een nieuw volksoproer te voorkomen. - i 1Claus pareert Australische SYDNEY Prins Claus heeft gisteren laconiek gereageerd op de negatieve perspublika- ties in een tweetal Australi sche kranten over de Neder landse koninklijke familie en hem persoonlijk. Claus beves- tigde dat hij de gewraakte arti kelen had gelezen en hij er niet echt blii mee was. „Het is duidelijk", aldus de prins, „dat de twee journalisten de pest aan mij hebben. En dat is ui teraard hun goed recht. Ik was alleen bang dat in Nederland de indruk zou ontstaan dat we in Australië niet gastvrij ont vangen zouden zijn. Dat is niet het geval, integendeel. Dit is het leukste staatsbezoek dat ik heb meegemaakt". „Maar wat ik een schande vond", vervolgde de prins, „waar ik echt boos over werd en wat helemaal niet waar is, is dat ik grijze schoenen draag. „Ik heb nog nooit grijze schoe nen gedragen, ik zweer het u, nog nooit", aldus de echtge noot van koningin Beatrix verongelijkt tijdens een infor meel gesprek op de Zuider kruis. Kreeg eerst prins Claus de wind van voren, daarna moest de koningin het ontgelden. Over de uitreiking van de Melbourne Cup bij de paar denraces schreef de Sydney Morning Herald dat koningin Beatrix haar eten niet ver diend heeft. „Hare Majesteit koningin Beatrix overhandig de haar trofeeën, maar hield helemaal geen rede. Als de Melbourne Cup werkelijk de ziel van Melbourne in zich Prins Claus werd gisteren aan een katrol en in een speciaal pak draagt, dan moet de cup wor- overgezet van de „M.S. Witte de With" naar de „Zuiderkruis". dfn overhandigd door een FOTO: ANP plaatselijke beroemdheid Nederlanders overleven vliegtuigongeluk Polen WARSCHAU/DEN HAAG Dertien passa giers onder wie twee Nederlanders, een Brit en een Amerikaan hebben het vliegtuigon geluk gisteren in Polen overleefd. Zij werden licht gewond opgenomen in een ziekenhuis in Lancut. Volgens de woordvoerster van de Pool se luchtvaartmaatschappij LOT kwamen er van de 29 inzittenden van de Antonov-24 van Sov jetmakelij zestien mensen om. Het vliegtuig maakte een binnenlandse vlucht van Warschau naar Rzeszov, enige honderden kilometers ten zuidoosten van Warschau, en stortte door nog onbekende oorzaak kort voor Rzeszov neer. Vorig jaar mei kwamen 183 mensen om toen een Pools verkeersvliegtuig, dat onderweg was naar New York, kort na de start buiten War schau neerstortte. Het was het ergste ongeluk uit de luchtvaartgeschiedenis in Polen. De Antonov-24 is een tweemotorig propeller toestel dat begin jaren zestig ontwikkeld werd voor korte vluchten. Er zijn zo'n 1.100 vliegtui gen van dit type, dat geschikt is voor kleine vliegveldjes, gemaakt De produktie werd in 1978 gestaakt ?ïecutiegolf Orthodoxe joden vieren hun overwin ning in de Is raëlische ver kiezingen van dinsdag. FOTO: AP premier die een bezoek brengt aan'Polen. Zij arriveerde gis teravond en blijft tot en met morgen. Voor haar aankomst had de Poolse leider, generaal Jaruzelski, nog tegen verslag gevers gezegd dat hij hoopte, dat Thatcher niet zou probe ren hem te vertellen hoe hij Polen moet leiden. „Ik hoop echt dat mevrouw Thatcher ons toestaat onze problemen op een soevereine manier-op te lossen", aldus Jaruzelski, die vandaag een gesprek heeft ge had met Thatcher. Naaste medewerkers van de Britse premier zeiden vooraf dat het niet haar bedoeling was zich in de Poolse binnen landse problemen te mengen. Maar zij zou wel pleiten voor economische en politieke her vormingen, zoals die onder meer worden nagestreefd door Solidariteit. Morgen vliegt premier That cher naar de met sluiting be dreigde Lenin-werf in Gdansk. Daar zal zij een krans leggen bij de werf, die was be doeld als een communistisch industrieel showmodel, maar die veranderde in een symbool van de oppositie. Op het pro gramma staat ook een ontmoe ting met Lech Walesa, de lei der van Solidaiteit. Het Pinguïnland van Professor Lupardi WASHINGTON De Democratische presidents kandidaat Michael Duka kis hoopt op de gunst van de „zwevende kiezer". Ondanks zijn achterstand in de opinie-peilingen is Dukakis geenszins uit het lood geslagen. Hij rekent erop dat de miljoenen kie zers die nog twijfelen in het stemhokje de balans wel eens in zijn voordeel kunnen laten doorslaan. In de jongste peilingen heeft zijn Republikeinse rivaal George Bush een voorsprong van twaalf tot dertien procent. Maar uit die peilingen blijkt ook dat ruim een op de vijf kiezers nog twijfelt tussen de kandidaten en volgende week dinsdag in het stemlokaal op het laatste moment nog van keuze kan veranderen. Als al deze zwevende kiezers de moeite nemen om naar de stembus te gaan en in meer derheid op Dukakis stemmen, zou de gedoodverfde verliezer wel eens een stuk beter voor den dag kunnen komen dan de verwachtingen die de pei lingen wekken. Het democratische Congres vormt de tweede bedreiging voor een overtuigende repu blikeinse overwinning van Bush. Hoe merkwaardig het ook moge klinken, de republi keinen zullen naar alle waar schijnlijkheid niet in staat zijn een meerderheid in de Senaat, laat staan het volkomen door de democraten gedomineerde huis van Afgevaardigden te verwerven. Dat betekent dat, net zoals de afgelopen twee jaar het geval was, een repu blikeinse president tegen een democratisch Congres moet opboksen. Daarmee is het poli tieke leven van George Bush al bij voorbaat enigszins zuur gemaakt en zijn diens politieke mogelijkheden zeer beperkt. Verschuivingen Amerika kiest volgende week meer dan een president. De keizers moeten ook beslissen over 33 senaatszetels, een groot aantal zetels in het Huis van Afgevaardigden, twaalf gou verneursposten, tal van open gevallen plaatsen in de con gressen van de afzonderlijke vijftig staten en ettelijke dui zenden functies in gewesten en districten. In de VS doen zich zelden in grijpende verschuivingen voor in het Congres. Een zittende senator is nauwelijks van zijn plaats te verdringen. In de Se naat staan achttien democrati sche en vijftien republikeinse zetels op het spel. Maar die worden door het overgrote deel door zittende, en dus nau welijks te verjagen senatoren verdedigd. De kans is zelfs niet uitgesloten dat de demo craten hun meerderheid in de Senaat nog verstevigen. Dat kan ook in het Huis gebeuren, waar op dit ogenblik 258 zetels in democratische en 177 zetels in republikeinse handen zijn. Een senator wordt voor zes jaar en een afgevaardigde voor twee jaar gekozen. De congres- en gouverneurs verkiezingen mogen dan in het buitenland weinig aan dacht trekken, ze worden in de VS met ongekende heftig heid uitgevochten en kosten dan ook handenvol geld. Een zittende senator heeft, voor een herverkiezing, al gauw zes miljoen dollar nodig. Een nieuwkomer heeft nog aan zienlijk meer geld nodig wil hij zijn zittende tegenstander van zijn plaats verdringen. Te gen de bestaande traditie in, beschikken de democraten op dit ogenblik over zeer royale verkiezingsfondsen en dat zou nog aanzienlijk aan de verste viging van hun positie kunnen bijdragen. Leveranciers De congresverkiezingen dra gen in sommige staten een uit- fesproken laag-bij-de-gronds arakter. De politieke strijd wordt nog verhevigd doordat de kiezers in sommige staten ook uitspraken moeten doen Zo'n zesduizend supporters stonden gisteren in Michigan klaar om hun idool George Bush enthousiast te verwelkomen. over hoogst omstreden kwes ties. Zo moeten ze Maryland beslissen over het al of niet handhaven van de in die staat vrij strikte beperkingen op het wapenbezit. Het gebeurt maar zelden dat de republikeinen een meer derheid in het Congres heb ben, hoewel ze daarentegen de leveranciers van de meeste presidenten zijn. Sinds 1945 hebben ze in totaal vieren twintig jaar het Witte Huis in handen gehad, tegen de demo craten negentien jaar. Zoals de zaken er nu voorstaan kunnen ze het Witte Huis twaalf en als Bush in 1992 wordt herko zen misschien wel zestien achtereenvolgende jaren vast houden. Toen president Reagan in 1980 werd gekozen, veroverden de republikeinen ook een meerderheid in de Se naat. Maar die werd in 1986 ongedaan gemaakt en op dit ogenblik hebben de democra ten daar een meerderheid van 54 tegen 46 zetels. Het Huis van Afgevaardigden is vrijwel altijd in democratische handen geweest. President Reagans persoonlijk populariteit is nooit groot genoeg geweest om de democratische meerderheid in het Huis te bedreigen. FOTO'S: EPA In een verkiezingsrede in Minneapolis riep Dukakis gis teren zijn toehoorders op om hun steun aan hem voort te zetten. „Dit zijn verkiezingen waar miljoenen mensen naar kijken en luisteren. Zij bepa len hun keuze pas kort voor het moment dat zij naar de stembus gaan", betoogde Du kakis. die bij zijn campagne gezelschap kreeg van zijn be kende partijgenoten, senator Edward Kennedy en Hubert Humphrey, zoon van de vice- president onder Lyndon John son. Om te onderstrepen dat hij zichzelf niet kansloos acht ver wees Dukakis ook weer naar de geheel onverwachte Demo cratische zege die in 1948 Har ry Truman in het Witte Huis bracht. President Reagan, die zich in de laatste campagneweek steeds meer voor Busn begint in te zetten, verklaarde tijdens een bezoek aan Ohio, dat elke vergelijking van Dukakis met grote Democratische voorgan gers mank gaat. „Hij is geen Harry Truman en geen FDR (de initialen waarmee presi dent Roosevelt gemeenzaam wordt aangeduid)", merkte Reagan droogjes op. WARSCHAU De Britse premier Margaret That cher, op bezoek in Polen, neemt tijdens haar ge sprekken met de Poolse machthebbers geen blad voor de mond. Zo heeft zij haar Poolse ambtgenoot Rakowski in hun. eerste gesprek direct laten we ten, dat centraal-geleide economiën naar commu nistisch model nooit kun nen slagen. Thatcher is de eerste Britse „De Vrijheid" drijft nog steeds in Zuidelijke richting en sjov heeft er geen idee van, waar hij zich precies bevindt. Maar j- js dat de temperatuur n0g a|tjjd stijgt, niettegen- hij toch dichter en dichter de Zuidpool nadert. Reeds is hij de poolcirkel gepasseerd ejn de dag duurt hier vier-en- t - uur. En die ellendige nevel trekt ook maar niet op! Steeds met sex,ant klaar, maar als de zon even doorbreekt te kort om er profijt van te trekken. Dan, op zekere dag, steekt er een briesje op en de mist verdwijnt. Rob bepaalt zijn positie en wanneer hij voor de zoveelste maal de zee met zijn kijker afzoekt, ziet hij....land! Een ruwe. rotsachtige kus- t....enkele bergtoppen. Wat kan dat zijn? Rob haalt zijn kaarten er bij, maar dan begrijpt hij er helemaal niets van. Wat drom mels, hij heeft zijn positie toch precies uitgerekend? En op de kaart staat helemaal geen land aangegeven: „De Vrijheid" be vindt zich in een uitgestrekte zee. Dat klopt dus niet... YORK De* speciale igenwoordiger van dè ^ommissie voor de Men- chten in Iran, Reynaldo >do Pohl, heeft de aan gevraagd voor een iwe executiegolf" in Iran. Pohl zijn in de maan- augustus en septem- e aantallen gevange- De meeste waren lid van de de belang- oppositiebeweging in Volgens de Iraanse me- zouden deze executies slachtoffers hebben ge-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5