Bisschoppen maken werk van mensenrechten in kerk Nieuw materiaal nodig in aidseampagne jongeren CeidóeSomcmt1 kerk wereld Jeugd is graadmeter voor wat er in de kerk gebeurt" beroepingen GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidaeSotwant DONDERDAG 3 NOVEMBER 1988 PAGINA jgjf. Onderzoek naar haalbaarheid religieus park Lelystad LELYSTAD Provincie Flevoland en gemeente Lelystad willen beide bijdragen aan een onderzoeksproject naar de haal baarheid van een religieus thema-park bij Lelystad. Voor de realisering van dit park is het bedrijf Diamonda Europa BV financieel steunen met 250.000 gulden. De gemeente Lelystad gaat uit van een bedrag van 23.000 gulden. GS gaat er bij de subsidieverlening vanuit dat het religieuze themapark een toe ristische attractie wordt, dat veel mensen uit binnen- en bui tenland naar Flevoland zal trekken. Bovendien richt Diamon da zich op een doelgroep die tot dusver nog niet is benaderd en daardoor heeft het park volgens GS goede toekomstperspectie- Italiaanse ex-priesters klagen nood ROME Duizenden Italiaanse ex-priesters en nonnen bevin den zich in een noodsituatie. Ze klagen erover dat ze door de kerk volkomen aan hun lot worden overgelaten. Na afloop van een congres in Rome spraken de vroegere priesters en religieu zen zelfs over een „aantasting van de mensenrechten". Italië telt 20.000 uitgetreden zusters riesters. Vele hen hebben zich verenigd in de organisatie Vocatio. Zij verwij- pru Vo< ten de Italiaanse kerk dat ze na een dienstbetoon vele jaren geen enkele ondersteuning krijgen en in grote zor gen zitten. De organisatie heeft zijn nood geklaagd bij het par lement en de senaat. Toorn is geen argument VIJFTIG JAAR NA KRISTALLNACHT Eerste joods museum in Bondsrepubliek BERLIJN Vijftig jaar na de 'Reichskristall- nacht' wordt in Frank furt het eerste joodse museum in de Bondsre publiek geopend. „We willen hiermee een eind maken aan de onbe kendheid met het joden dom", zegt Georg Heu- berger, de directeur van het nieuwe museum. Hij hoopt dat zijn museum een bijdrage kan leveren aan de bestrijding van vooroordelen tegen jo den. Het museum wordt op 9 no vember geopend door bonds kanselier Helmut Kohl. Pre cies vijftig jaar eerder werd in de Westduitse stad het museum voor joodse oudhe den verwoest. Dat gebeurde tijdens de 'Reichskristall- nacht'. waarin 267 synagogen in de brand werden gestoken en ongeveer 7500 winkels en bedrijven van joden werden verwoest. Ongeveer 26.000 jo den werden mishandeld en overgebracht naar concentra tiekampen. Het nieuwe museum toont de geschiedenis van de joden in Duitsland. Bijzondere aan dacht gaat uit naar het lot van de joden in Frankfurt. Deze stad telde in de jaren dertig ongeveer 30.000 joodse inwoners. Ook wordt een po ging gedaan het dagelijks le ven van de joden, hun ge bruiken en feesten zichtbaar te maken. Ter gelegenheid van de her denking van de kristallnacht hebben enkele commissies voor joods-christelijke sa menwerking een gezamenlij ke verklaring uitgegeven, waarin staat dat christenen in de nazi-tijd tekort zijn ge schoten en daardoor mede schuldig zijn aan de vervol ging van de joden. De 'Reichskristallnacht' is een beslissende stap geweest op de weg naar de massamoord op de joden, aldus de verkla ring. Twee weken geleden ver klaarden de rooms-katholie- ke bisschoppen uit de Bonds republiek, de DDR en Oos tenrijk dat zij het betreuren dat hun voorgangers de ge beurtenissen in 1938 niet openlijk hebben veroordeeld. De leiders van de kerk zwe gen toen uit angst voor re- pressailles van de nazi's, al dus de bisschoppen. Zij vin den dat bepaalde vormen van 'broederlijke solidariteit' met de joden mogelijk en zelfs vereist waren geweest. UTRECHT Neder landse katholieken, héb ben binnenkort de mo gelijkheid hun beklag te doen over de gevolgen van bestuurlijke maatre gelen in hun bisdom. De bisschoppen publiceren namelijk binnenkort een regeling voor de instel ling van „diocesane bu reaus voor geschillen ten gevolge van bestuurlijke besluiten". Overigens kan een bisschop beslui ten een dergelijk bureau niet op te richten. Dit zei dr. H.A. van Munster secretaris-generaal van het RK Kerkgenootschap giste ren aan vertegenwoordigers van de werkgroep „n rechten in de kerk" Acht Mei Beweging. Hij voegde eraan toe dat de bisschoppenconferentie op basis van het nieuwe kerke lijk wetboek vorig jaar beslo ten had tot het instellen van bedoelde bureaus. Ruim tweeduizend bezoekers van de laatst gehouden Acht Mei Manifestatie onderteken den een verzoek om een commissie in het leven te roepen voor de eerbiediging van de mensenrechten in de Rooms-Katholieke Kerk. Dat verzoek werd gisteren offi cieel aan dr. Van Munster overhandigd. In de petitie wordt gevraagd procedures te scheppen die het mogelijk maken in beroep te gaan wanneer ka tholieken bepaalde bestuurs maatregelen als onrechtvaar dig ervaren. Er wordt aan dacht gevestigd op drie knel punten, namelijk het recht van vereniging, de vrijheid van meningsuiting en het Gezien de grote waarde die zij hechten aan de eerbiedi ging van de mensenrechten „moet het ook voor u een zorg zijn deze optimaal te be schermen binnen de kerk waarover u de leiding heeft". Ook attendeert de commissie op het nieuwe kerkelijk wet boek, dat voorziet in de mo gelijkheid van administratie ve rechtspraak. Meldpunt Dr. H.A. van Munster FOTO: DIJKSTRA recht op bescherming van goede naam en privacy. De Acht Mei-commissie wijst de bisschoppen op wat het Tweede Vaticaanse Concilie en de bisschoppensynode van 1974 hierover hebben gezegd. „Mensenrech ten in de kerk" is sinds haar oprichting tijdens de Acht Mei-manifestatie in 1987 „meldpunt" voor wie zich in zijn of haar rechten voelt aangetast. Zij ondersteunt mensen en groepen die om juridische bijstand vragen. Voorzitter Avellinus Jans- sens van de toe „enkele tientallen" klach ten zijn binnen gekomen. De meeste hebben betrekking op het kerkelijk benoemingsbe leid en de regeling van de rechtspositie van kerkelijke medewerkers. Ook zijn er klachten van echtgenotes van gehuwde priesters die zich door de kerk verkeerd behandeld voelen. Niet alle participanten van de Acht Mei Beweging zijn blij met de instelling van de mensenrechten-commissie. Zo liet de secretaris van Pax Christi, Jan ter Laak, on langs weten dat hierdoor de Acht Mei Beweging te veel neigt naar koepelvorming. Ter Laak vindt het verstan diger dergelijke opdrachten te geven aan participanten die op het betreffende terrein al gespecialiseerd zijn, in dit geval de bisschoppelijke com missie „Justitia et Pax". Zwarten demonstreren tegen Tutu Bij de ambtswoning van de Zuidafrikaanse aartsbisschop Desmond Tutu hebben gisteren tien tallen zwarten gedemonstreerd tegen economische sancties. Tutu is voorstander van sancties tegen Zuidafrika. De demonstranten waren met busjes aangevoerd uit Crossroads, de sloppenwijk die vroeger een broeinest van verzet tegen de apartheid was, maar waar de regering nu conservatieve zwar ten heeft gehuisvest. Er zijn dit jaar verschillende demonstraties tegen Tutu geweest door zwarten die zeggen dat zij door sancties hun baan zijn kwijtgeraakt. Die demonstraties werden uitgebreid op de staatstele visie getoond en medewerkers van Tutu zien de hand van de regering in de demonstraties. PROTESTANTS-CHRISTELIJKE SCHOOLRAAD: VOORBURG De Ne derlands Protestants Christelijke Schoolraad (NPCS) zal er bij de Na tionale Commissie Aids Bestrijding (NCAB) op aandringen om aanvul lend voorlichtingsmate riaal voor de scholen te maken. De NPCS is een groot voorstander van een voorlichtingscam pagne over aids, maar het beschikbare materi aal is niet geschikt, aldus NPCS-voorzitter E. Komdeur. De Nederlandse, Katholieke Schoolraad heeft nog geen standpunt bepaald. Zij is niet in het overleg betrokken ge weest bij de voorbereiding van de campagne. Wel is de Nederlandse katholieke ou dervereniging gevraagd com mentaar te leveren op een nog te verschijnen brochure voor de ouders. Woordvoer der Werner van deze organi satie betreurt dat het overleg niet eerder heeft plaats ge had, maar vindt het niet zin vol een al „lopende trein" te hinderen. Wel wil de katho lieke oudervereniging waar mogelijk een corrigerende in vloed uitoefenen op de lopen de campagne. Het tot nu toe aangeboden voorlichtingsma teriaal vindt hij wisselend van kwaliteit. De bezwaren van de Neder lands Protestants Christelijke Schoolraad, waarin bijna het gehele protestants-christelij ke onderwijs vertegenwoor digd is, tegen de anti-aids- campagne zijn tweeërlei. Voorlichter A. M. de Regt van de Besturenraad PCÖ: „Het voorlichtingsmateriaal vertelt alles over veilig vrij en. Onvoldoende komt ech ter uit de verf dat er ver schillende levensstijleh zijn om het risico op aids te ver mijden. Er wordt niet gespro ken over de mogelijkheid dat je niet met elkaar naar bed gaat". Het andere bezwaar van de Nederlands Protestants Christelijke Schoolraad richt zich op de woord- en beeld keuze in het voorlichtings materiaal. De Regt legt er de nadruk op dat ook de NPCS voorstander is van duidelijk taalgebruik, maar de onver bloemde taal en plaatjes in het voorlichtingsmateriaal sluiten niet aan bij de bele vingswereld van een deel van de achterban. Deze kri tiek wordt gedeeld door woordvoerder Werner van de Katholieke oudervereni ging Doelgroep Na de 'Bloem-en-Bij'- en de 'Aids en Werk'-campagne startte op 20 oktober de der de voorlichtingscampagne 'Aids en jongeren' onder het motto 'Denk na. Stop aids'. jaar. De campagne is opgezet door de departementen van onderwijs en WVC en de Na tionale Commissie Aids Be strijding. Het voorlichtings materiaal dat in opdracht van de NCAB ontwikkeld is, bestaat onder meer uit een leerlingenmagazine en video banden. Volgens staatssecretaris Gin jaar-Maas van onderwijs worden juist de jongeren aangesproken omdat ze toch een verhoogd risico op aids lopen. Meestal hebben ze, al dus de staatssecretaris, voor dat ze de ware Jacob of Jaco- ba vinden, toch wel enkele andere vriendjes of vriendin netjes gehad. Het is de taak van de ouders om jongeren voor te lichten. De voorlich tingscampagne kan echter ook een prima middel zijn om over aids te praten. Onlangs liet staatssecretaris Ginjaar-Maas weten verrast te zijn door de kritiek die vanuit protestants-christelij ke en katholieke organisaties op de campagne 'Aids en jon geren' geuit werd. Volgens haar hadden deze organisa ties hun goedkeuring aan de campagne gegeven. Voorlichter De Regt ontkent dit. Hij vertelt dat de Neder lands Protestants Christelijke Schoolraad door de Nationale Commissie Aids Bestrijding vooraf geriformeerd is over de plannen die er bestonden. Inzage in het materiaal heeft niet plaatsgevonden. De NPCS heeft toen ook al be nadrukt dat rekening gehou den moest worden met de verschillende levensstijlen. "Pas bij de start van de cam pagne zagen wij het materi aal", aldus De Regt. NIEK VAN EXEL (YOUTH FOR CHRIST): DRACHTEN „Ik ge loof absoluut niet dat er een jongerenprobleem is. Niet als we over de kerk spreken. Er kunnen best problemen zijn, maar die hebben in de eerste plaats betrekking op de kerk zélf. De jongeren zijn dan ook een aardige graadmeter van wat er in de kerk aan de hand is". Deze en dergelijke woorden van ds. Niek van Exel, directeur van de evangelisatie-bewe ging Youth for Christ gisteren in Drachten. Ds. Van Exel was door een gereformerde wijkgemeente uitgenodigd om te spreken over „De kerk en haar jonge ren", waarbij hij op de hoogte was gebracht van de resulta ten van een enquête die dit voorjaar is gehouden onder de catechisanten van de wijkkerk. Daarbij kwam on der meer naar voren dat de jeugd die bekend staat als meelevend, zich over het al gemeen negatief uitliet over bestaande vormen als bij voorbeeld in de eredienst. De YfC-directeur zette uit een dat het probleem zit in de tijd. Ds. Van Exel: „Zijn wij ons er wel voldoende van bewust, dat deze tijd van de kerk een nieuwe strategie vraagt?" Door de secularisa tie (ontkerkelijking) is het geloof grotendeels terugge drongen binnen de beperkte groep van kerk en gezin, al dus de spreker. Wanneer binnen die strakke kaders niet veel meer te vinden is dan lege vormen, dan verlie zen jongeren, zodra ze daar buiten komen, hun vastheid. De direkteur van de evange lisatiebeweging verwees in dat verband naar een onder zoek dat binnen de Vrije Universiteit is verricht. De jongeren die wel positief uit Ds. Niek van Exel FOTO: SP de bus rolden, hadden in de meeste gevallen thuis duide lijk „iets meegekregen". Geloven, zo maakt de joodse traditie duidelijk, leer je net als zwemmen. „Er is niets mystieks bij. Het is gewoon een kwestie van Ieren van het vorige geslacht". Daarbij moeten ouderen volgens ds. Van Exel wel oog houden voor aansprekende vormen. Hij noemde het bijbelse voor beeld dat goede wijn ook in goede zakken hoort. Als er scheuren in de oude zakken zit, moet je nieuwe zoeken, aldus de spreker, die er op wees dat veel zogenoemde meelevende jongeren in de kerk, veel oude waarden niet meer vanzelfsprekend vin den. Volgens de predikant zijn er vele vormen, die bruikbaar zijn om jongeren in de kerk er weer bij te betrekken. „Als u bij voorbeeld ziet hoe veel u kijkt per dag, naar beeldschermen, dan moet u ook in de kerk op het visuele inspelen". Als concreet idee droeg ds. Van Exel aan om in Drach ten een kerkenjongerendag te organiseren. „Dat moet dan iets te geks worden". Bedankt voor Zeist G. Mulder te Veen. Toe gelaten tot de evangeliebediening E. Klootwijk, Wernaarseind 36. 3995 BB Houten; G. van de Pol, Hagen- pad 6. 8264 BS Kampen; toegelaten 45, 3882 BC Putten; mw.J.C. I 3022 LG Rotterdam. Gereformeerde Kerken vrijge- Milieutrein moet sneller De verontrusting over de kwaliteit van ons leefmilieus groeit snel. Steeds vaker is het bos, de lucht, het water of d*°°^ bodem voorpaginanieuws. Van dag tot dag wordt duidelijker hoe ver de aantasting al is gevorderd en voor welke ingrijp pende keuzes de samenleving staat. Het is dan ook zorgwekkend dat niet de regering zelf i begroting voor volgend jaar daaruit de consequenties heeffjet3> getrokken, maar dat de Tweede Kamer tijdens de AlgemenP" Beschouwingen meer geld voor het milieu heeft moeten vrijfe maken. Vergeleken met de omvang van het probleem overig gens maar een schijntje. Minister Nijpels, coördinerend miBprel nister voor milieuzaken, heeft daarom deze week bij de be*. handeling van zijn begroting in de Tweede Kamer nogal wal a i kritiek te verduren. Nijpels wil op Europees niveau best to(f3.J strijdbare uitspraken komen, maar als het in eigen land aan< komt op reeel beleid blijkt hij te traag. De Kamer verwijl^p hem terecht dat hij in het overleg met Zijn collega's vaif landbouw, verkeer en economische zaken te weinig tot zau ken komt. De Kamer wacht al tijden op een nationaal mi|J0 lieubeleidsplan en op een nota waarin het verzuringspn> bleem en de aanpak ervan worden uitgewerkt. MAAR ook de Kamer zelf treft blaam. Het is bekend dar niet Duitsland of Frankrijk, maar Nederland de grootste ver vuiler van de Rijn is, dat de aantasting van het bos in Neder^y^ land het verst van alle Europese landen is voortgeschredei] door de ammonia die onze intensieve veeteelt produceert, dal Nederlandse bedrijven en afvalvervoerders zelf onze bodenhQ-] en ons grondwater ontoelaatbaar hebben vervuild. Toen dCag wet Investeringsregeling (WIR) werd afgeschaft ging er voojen energiebesparende en milieuvriendelijke investeringen honderd miljoen gulden aan subsidie verloren, zo stellen dc- milieuorganisaties, en de Kamer ging ook akkoord met ver|is hoging van de maximumsnelheid in de wetenschap dat heL^ milieu dit niet verdraagt. Voor het woon-werkverkeer worc^er onvoldoende de keuze gemaakt voor het openbaar vervoeiLejr Bereikbaarheidsplannen voor de Randstad gaan te zeer uit^^ van bevordering van het wegverkeer. De Kamer kan deze week de milieutrein een hogere verjjgj.2 snelling geven. De Vereniging Milieudefensie doet enkele inLec^ teressante suggesties voor de aftrekbaarheid van de reiskosi ten voor de inkomstenbelasting en de Stichting Natuur e|Lr:;2 Milieu dringt aan op een verbod van een groot aantal bestrijp^ dingsmiddelen. In de contacten tussen Nijpels en zijn collegr Braks gaat het om heel ingrijpende zaken: doorgaan meL onze massale maar vervuilende produktie in landbouw eirj^ veeteelt, of zoeken naar duurdere maar schonere produktieye methoden. Een zelfde noodzaak doet zich voor bij de industrek triële produktie. Langer uitstel maakt ingrijpen steeds kostvidu baarder. Opnieuw koude nacht DE BILT (KNMI) Een ho- gedrukgebied, afkomstig uit het hoge noorden is boven Noordwest-Duitsland aangeko men en vervolgt zijn weg in zuidoostelijke richting. Mor genavond wordt de kern van dit weerssysteem boven het noordelijke deel van de Bal kan verwacht. Ons land blijft nog volledig binnen de in vloedssfeer van dit systeem liggen. Door de zuidoostwaart se beweging van het hoge- drukgebied draait de wind in ons land geleidelijk van oost naar zuidoost. De komende nacht is de wind overwegend zwak, overdag neemt hij toe tot matig. In de uit Scandina vië afkomstige lucht kan het kwik de komende nacht bij weinig bewolking weer sterk dalen, op veel plaatsen vriest het tegen de ochtend een graad of 4. Vrijdagmiddag is het met zo'n 5 graden een vijf tal graden te koud voor de tijd hogedrukgebied geleidelijk zijn greep op ons weer, dan wordt het minder koud. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor morgen uid-Skandir Zaterdag langs de eerst sneeuw. Middagtemperatuur in het zuiden enkele graden boven nul, meer noordwaarts enkele graden on der nul.'s Nachts matige tot strenge vorst, zaterdag minder koud. Britse Eilanden: Morgen vooral in het oosten zonnig. Middagtempera tuur van 7 graden in het oosten tot 11 graden in het zuidwesten. Zaterdag vanuit het westen bewolking en voornamelijk in Schotland enige re- neeen en de Middellandse Zee. 1 naar het midden van Frankrijk e Alpengebied Zonnig. Aan de zuidzijthail de van de Alpen echter bewolking dyat nevel. Middagtemperat laagland en in de dalen den in het noordoosten en 12 grad< in het zuidwesten van het Alpeh| bied. Spanje en Portugal Veranderlijk t >»n bui, mogelijk met dagtemperatuur van 18 graden in haPn6 noorden tot 22 graden in het zuiden Vol^ Joegoslavische kust. Gn'e/ce/uing bewolkt en voornamelijk Griekenland en Zuid-Italië lijk een bui. Middagtempera 10 graden in de Po-vlakte, in No< Joegoslavië en Noord-Griekenlai tot 20 graden in Zuidwest-Italië 21 {}ëist. Zuidwest-Frankrijk: Veranderlijk be wolkt. In het uiterste zuidwesten en zuiden mogelijk een bui. Middagtem- Rondom het Woord Een bericht in deze krant („Bijbel niet opvatten als ge schiedenisboek") over de bij eenkomst van de Open-Kerk- beweging in Rotterdam eindigt met de aanbeveling van pater L. Loosen om meer samen te komen, om gemeenschappelijk met de bijbel bezig te zijn. Een aanbeveling naar mijn hart. Geloofsvernieuwers houdei zich m.i. te veel bezig met hi geloof als maatschappelijk ver schijnsel, terwijl behoudendt gelovigen voornamelijk in he geweer komen wanneer de ge bruikelijke kerkcultuur in he gedrang dreigt te komen. Wil len de kerken ook in het jaai 2000 een rol van betekenq, vervullen, dan zullen we er nil aan moeten werken. Te za men, rondom het Woord, ge tuigend naar elkaar toe en el kander ondersteunend. In kleine groepen, in eigen omge ving. Dergelijke bijeenkom sten kunnen tevens gaan die nen als opstap voor een iedef (kerkelijk praktizerend ol niet) naar een meer ontwik keld christendom. Pater Loos- en kan wel eens het grote ge lijk aan zijn kant hebben. Wie doet er mee. eaan DE W

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2