•iert eelt sec tor moet niet »p de lauweren gaan rusten Veel langparkeerders in centrum Voorschoten lilker kerkeveiling mikt >p meer dan één doel katwijkse fotowedstrijd anders van opzet inaL EIDEN OMGEVING QeidóaQowutnt DONDERDAG 3 NOVEMBER 1988 PAGINA 13 el belangstelling ncy fair Bernardus ïENHEIM De fancy die gisteren in huize Ber- lus werd gehouden heeft belangstellenden getrok- ERr waren tal van stands jin de Groene Zaal was een van Avontuur. Voor de 2d was er 's middags een te- ïwedstrijd. Bij de groep van bt 6 jaar was Stefanie Smel- k winnaar, bij de groep van j»t 9 jaar Dennie van Beelen bij de groep van 9 tot 12 r Remy van der Meer. 's A- (ids was er in de Tuinzaal de iking van de grote loterij. I hoofdprijs, een rijwiel, was Cocky Zag wijn. Overleg over balkonhekken VALKENBURG Wethouder H. van der Nagel van Valkenburg gaat nog eens contact opnemen met architect Westgeest, om te komen tot verla ging van de balkonhekken van de appartementen aan het Castellumplein. De bewoners hebben daar om verzocht, maar Westgeest had daar in verband met de vormgeving bezwaren tegen. P. Mizee (VVD) zei in de commissie openbare werken en woningbouw dat de architect achteraf bereid is om met het college van B en W te praten. B en W willen een riolering van de brandweerga rage en het dorpshuis. Tot verbazing van de com missieleden waren beide gebouwen niet aangeslo ten op de riolering. Wethouder Van der Nagel zei dat de gemeente heeft ingezien dat zij gezien de vele millieuaspecten een goed voorbeeld moet ge ven. Mogelijk bijdrage aan Katwijkse bibliotheek VALKENBURG Valken- burg gaat met Katwijk over leggen over een bijdrage aan de Katwijkse bibliotheek, hoe wel Vakenburg dat volgens oudere afspraken dat niet ver plicht is. Dat zei wethouder A. van der Nagel gisteren in de raadscommissie sport en wel zijn. Vooral de Valkenburgse ieugd maakt in Katwijk ge bruik van de bibliotheek. Raadslid A. Bremer betoogde dat Valkenburg op z'n minst moet gaan zorgen dat de eigen jeugd informatieboeken kan lenen. Een totale voorziening in het eigen dorp achtte het PvdA-raadslid uitgesloten. Trimster gewond ROELOFARENDS- VEEN Een 27-jarige vrouw uit Roelof- arendsveen is gister avond gewond geraakt toen zij bij het overste ken van de Langeweg werd geschept door een auto. De vrouw was aan het trimmen en zag de auto van een 20-jarige Leimuidenaar over het hoofd. Zij liep diverse kneuiingen op, maar kon ter plekke worden behandeld. Sieraden gestolen VOORSCHO TEN Inbre kers hebben gis teren toegeslagen in een woning aan de Rem- brandtlaan in Voorschoten. Een raam aan de achterzijde werd opengewrikt, waarna de wo ning werd door zocht. Dat lever de enkele siera den op. De bewo ners waren niet thuis. Schoorsteen bij test in brand HOOGMADE/LISSE Een schoorsteen van een huis aan het Noordeinde vloog gisterochtend in brand toen hij werd getest. De aannemer wilde wel eens zien of het door hem aangelegde rookkanaal werkte. Hij ontdekte dat de schoorsteen niet alleen rook afvoerde, maar ook vlam vatte. De brandweer heeft het vuur geblust. Er is rook- en waterschade. Een schoor steen van een huis aan de Grachtweg in Lisse vloog gisteren in brand. Toen de brandweer arriveerde, was het vuur al geblust. Van de Wouw opent Dagmarkt VOORHOUT Burgemeester M.Th. van de Wouw opent donderdagoch tend 24 novem ber om half tien de nieuwe Dag- markt aan de Herenstraat in het oude cen trum. De bouw van de super markt aan de Oosthoutlaan vordert gestaag en zal begin 1989 worden ge opend. Groen licht voor Amerikaanse school WASSENAAR De Amerikaanse school in Wassenaar mag binnenkort beginnen met de bouw van een onderkomen op de weilanden tussen de Rijksstraatweg en de Deylerweg. Bezwaren tegen de bouw werden "door de commissie ruimtelijke ordening gisteren ter zijde geschoven. Volgens Wassenaarder M. Smit zouden met name de bussen die 's och tends leerlingen aanvoeren voor overlast voor omwonenden kunnen zorgen, vooral voor de bewoners van het Ammonslaantje. Smit meende ook dat het principieel onjuist was een aparte school voor een „etnische minder heid" in het leven te roepen. Ook vond hij dat het landelijk gebied werd aangetast. Zijn argu menten vonden geen gehoor bij de commissie leden en wethouder D. Cocheret. 1RAKS BIJ OPENING BLOEMENVAKTENTOONSTELLING: Vervolg van de voorpagina) LSMEER Minister iraks van landbouw aarschuwde zijn gehoor ij de opening van de Na- ionale Bloemenvakten- nstelbonstelling in Aalsmeer FOTolistermorgen dat de sier- jeeltsector niet op zijn auweren mag gaan rus- en. „Een markt is sneller Llrerloren dan gewonnen. Het is belangrijk in te pelen op veranderde marktomstandigheden en jich wijzigende voorkeu ten van consumenten. jVil Nederland haar con- zal jurrentiepositie in de toe- 1 vaiïomst behouden en zelfs gn Hersterken dan blijft fan Jwaliteitszorg van het r keirootste belang", meende i garaks. t pen maajhm die kwaliteit van de Ne- iet Merlandse sierteeltprodukten iges |p een nog hoger peil te bren- ren, pleitte Braks voor meer fotottoorlichting aan de handel. Adel Voor de telers bestaat al een ;nde[jtgebreid voorlichtingsappa- (to'sfeat. Uit onderzoek blijkt ech- lngsfer dat veel knelpunten in de jfzetketen zich voordoen bij Wie |e handel. Daar ontbreekt i aanknnis over factoren die de ir"k iwaliteit van de sierteeltpro- len: Bukten beïnvloeden". Volgens in l*raks moet de handel hier 9.30jneer voorlichting over krij- e fafen. „Eén schakel in de afzet- taastketen kan alle inspanningen 1 00 |)m goede kwaliteit te leveren ;niet doen", verklaarde hij. raks wees er gisteren tevens p dat de kracht van de Ne- lerlandse sierteeltsector ook de produktie en distributie •an een breed assortiment Het Alphense bedrijf Prior Weegtechniek demonstreert op de vaktentoonstelling een elektroni sche weegschaal voor bloemtakgewichtbepaling. FOTO: PR Om dit brede assortiment bloemen, dat op de Neder landse veilingen is te vinden te onderstrepen, opende Braks de Nationale Bloemen- vaktentoonstelling.^ De grote vrachtwagen, waarmee de landbouwminister zijn entree had gemaakt op de veiling Aalsmeer, werd aan de zij kant opengeklapt. Voor de wagen werden stellingen met allerlei soorten en kleuren bloemen neergezet. „Een deel van de 8.000 variëteiten die de Nederlandse sierteeltsector produceert", verklaarde Braks, die even later zelf een Tentoonstelling De Nationale Bloemenvakten- toonstelling in Aalsmeer, de grootste in Nederland, duurt tot en met zondag 6 novem ber. Op zaterdag en zondag is het publiek welkom tussen negen uur 's morgens en zes uur 's avonds. Vandaag en morgen is de tentoonstelling tot tien uur 's avonds te zien voor mensen uit het vak. Op de eerste dagen zijn naast de stands met bloemen en plan ten, ook 99 technische kra men met onder meer infor matie over kasinrichting, computers, verwarming en verpakkingen aanwezig. Op zondag komen hiervoor in de plaats kraampjes met voor lichting aan de consumenten over de verzorging en ver werking van planten en bloe men. Het belangrijkste en meest in het oog springende onderdeel van de 22.000 vier kante meter grote tentoonstel ling zijn toch de stands met bloemen en potplanten. Twee honderdvijftig inzenders. voornamelijk uit Aalsmeer en omgeving, tonen daar hun nieuwste en beste produkten. De Vaste Keurings Commissie (VKC) van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde keurde gister morgen de produkten die daar in de nacht van dinsdag op woensdag waren neerge zet. „De kwekers brengen hier het beste dat ze in huis hebben. Wij kijken naar de kwaliteit, het blad, de unifor miteit en de kleur. Als het echt goed is krijgt het een prijs. Voor de kwekers is het pure competitie", vertelt een van de keurmeesters die zich bezighoudt met de orchi deeën. In totaal zijn er 149 decoratie ve stands die onder leiding van hoofdarrangeur Jelle Atema zijn opgebouwd. Daar in is een keur te vinden van snijbloemen als rozen, chry santen, anjers en gerbera's. Bloeiende potplanten als be gonia's en cyclamen krijgen veel aandacht, maar ook de groene planten zijn in veel variëteiten te aanschouwen. Zo is er een stand met ficus sen maar ook een met bonsai boompjes. De bloemen en planten worden op verschil lende wijze gepresenteerd: in grote bloemstukken of juist soort bij soort. Een enkele in zender heeft de planten let terlijk ingelijst, terwijl een an dere grote kuip met bloeiende planten had gevuld. Spotjes zorgen ervoor dat de planten nog meer tot hun recht ko men. Toegang tot de Nationale Bloemen vaktentoonstelling kost donderdag en vrijdag tien gulden (groepen, 65-plus- sers en kinderen ƒ7,50). Op .zaterdag en zondag kost de toegang 7,50 (groepen, 65- plussers en kinderen zes gul den). Parkeren is gratis. iSSy u - 4 Bruggetje moet verhuizen Het bruggetje tussen de Populierenlaan en de Valkenburgerweg in Rijnsburg wordt verplaatst. Het bruggetje is door een particulier aangelegd en komt op diens grond uit. In de loop van de jaren heeft het een steeds meer openbare functie gekregen. Veel fietsers maken er ook gebruik van terwijl het bruggetje slecht bereikbaar is. Het bruggetje wordt nu richting zwembad verplaatst. Daardoor wordt het beter bereikbaar. Voor de verplaatsing van het bruggetje moet het bestem mingsplan Frederiksoord worden veranderd. Dit wordt vanavond besproken in de commissie ruim telijke ordening en volkshuisvesting. FOTO: HENK VAN DEN ENDE VOORSCHOTEN Langparkeerders nemen een aanzienlijk gedeelte van de beschikbare par keerruimte in het cen trum van Voorschoten in beslag. Dat is gebleken uit een onderzoek van de rijkspolitie van Voorscho ten. In het centrum zijn 195 parkeerplaatsen, alle maal bestemd voor kort- parkeren met een maxi male tijd van een uur. Er is een blauwe zone inge steld en dat betekent het gebruik van een parkeer- schijf. Uit het onderzoek is gebleken dat in 82 procent van de geval len de parkeerschijf niet of on juist gebruikt wordt. Verder bleek dat de parkeerplaatsen intensief worden gebruikt. De gemiddelde bezetting bedraagt 86 procent. De bezettingsgraad op dinsdagen is 79 procent, op woensdagen 75 procent, op donderdagen 96 procent, op vrijdagen 94 procent en op za terdagen 87 procent. De lang parkeerders namen een enkele keer bijna de helft van de ruimte in beslag. In december 1987 werden er 89 geteld, een percentage van 45 procent. De politie heeft een profiel ge maakt van de langparkeer ders. Volgens een voorzichtige schatting bestaat 75 procent van de langparkeerders uit winkeliers, werknemers en bewoners van het centrum. Zij nemen de plaatsen in die feite lijk bestemd zijn voor het win kelend publiek. Het onder zoeksrapport komt vanavond ter sprake in de commissie voor openbare werken. wijk ZILK „We zijn ont- end blij met de gift i de kerkeveiling. Nu ven we door te gaan t de bouw van het Vooiuwe paviljoen voor de -B/Jjaarden. Het zieken- kunfisje, de opvang voor zie-, daklozen is nu klaar ■t de kliniek". Dit irijft zuster Rina Rui- Dk uit Jakarta in een •kon aan de bevolking UjkBa De Zilk. >rpsi ootdintig jaar geleden begon irdei e Zilker zuster met het rea- Mo ren van haar droom: een hatt ïplex met drie gebouwen, J.i medische kliniek, een te- va/ is voor zieke zwervers en War» bejaardenhuis. Over de 1st binnengekomen dakloze irijft ze: „Zuster Kristanti zuster Rina helpt bij haar yyje rk had hem gevonden in ddai1 ^rot met meer gaten dan traa ren- wanhopig en te ziek )0_ zich te bewegen. Hij zat cj >r maar en zei niets. Hij was ziek om ook maar iets te )rj: roeren en had al dagen ts meer gegeten". Wie de ef van zuster Rina wil le- I. kan een kopie ophalen in HH. Hart-kerk. Veiling Op vrijdagavond 4 november wordt in De Duinpan in De Zilk weer een kerkeveiling georganiseerd. Een deel van de opbrengst zal weer worden bestemd voor Zuster Ruigrok in. Indonesië, voor haar kin dertehuis dat er nog moet ko men, voor haar naaicursus eft alfabetiseringscursus voor haar koeien en kippen en een boomgaard opdat het hele pro ject zichzelf zal kunnen be druipen. Een ander deel van de opbrengst gaat naar zuster Thea Kroft die econoom is van een bisdom in de binnenlan den van Brazilië. De opleiding van katechisten vormt haar voornaamste zorg. Dit najaar komt ze naar Nederland en ze hoopt de Zilker gemeenschap an te kunnen vertellen hoe het daar allemaal toegaat. Maar het benodigde geld moet voor een deel komen van de Zilker kerkeveiling. En er zijn nog loten voor die veiling te koop. En natuurlijk gaat een deel van de opbrengst naar het eigen kerkgebouw. Vorig jaar werd geld weggelegd voor het binnen-pschilderwerk. Nu is het zover want de stellages zijn al opgesteld in het gebouw van de H. Hart kerk. H. Floris, lid van het organisatiecomité: „Er komt geluidsapparatuur voor slechthorenden in de kerk en de kerktelefoon voor zieke parochianen moet wor den uitgebreid". Kerkhof Floris wijst erop dat ook het kerkhof moet worden ver groot. „Maar de provincie schijnt bezwaren te maken. Dat leeft wel in De Zilk, met name bij de ouderen. Die wil len hier begraven worden en niet in Noordwijkerhout. Maar uitbreiding van ons kerkhof schijnt niet makkelijk te lig gen bij de provincie. Ik heb gehoord dat het te dicht bij de bebouwde kom ligt, maar pre cies weet ik het ook niet. Het geld wordt er in elk geval voor opzij gelegd zodat direct begonnen kan worden als de toestemming er is". En al dat geld voor al deze be stemmingen moet 4 november verdiend worden. In de vei lingcatalogus staan meer dan 500 nummers voor iedere beurs. Er zijn 60 bollenpakket- ten voor de vaste prijs van 50 gulden. En er zijn nog loten te verkrijgen bij de heer Floris zelf aan de Hafkenscheidtlaan. Met de loten zijn reizen te winnen. Rampoefening bij Sikkens Gewonde automobilisten en fietsers, vaten met giftige che mische stoffen in de sloot en een lekkende tankwagen. Het lijkt op het decor voor een slechte rampenfilm, maar het ging om een oefening die gis teravond werd gehouden op het terrein van Akzo/Sikkens in Sassenheim. De bedrijfs brandweer moest in samen werking met de rijkspolitie, brandweer en EHBO-afdeling van Sassenheim en ambulan- cebedrijf Prins uit Oegstgeest deze ingewikkelde klus zien te klaren. De oefening verliep naar wens. Het enige minpunt dat bij een voorlopige analyse naar voren kwam was dat de redders in hun enthousiasme het eigen lijfsbehoud uit het oog verloren en wat al te gretig op de giftige situatie inspron gen. Leden van de Leidse Lo tus Gewondenuitbeeldings- groep werkten aan de oefening mee. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Uin j .TWIJK De jaarlijks fl tugkerende fotowed- 1 rijd van het Genoot- hap Oud Katwijk krijgt Hi t jaar een nieuwe opzet, jjjt men met de Fotogroep ieW atwijk is gekozen voor van 'n iets andere vorm en ;sch houd. De criteria blijven SJ :hter gelijk: een foto van ünimaal 13 bij 18 centi meter met Katwijk als on derwerp en pas dit kalen- deijaar „geschoten". De fotowedstrijd werd des tijds door het Genootschap ingesteld ter nagedachtenis van de in 1981 overleden grondlegger van het fotoar chief van Oud Katwijk, de heer Wim van Beelen. De bedoeling is dat amateurs op hun eigen wijze iets van Kat wijk vastleggen. De foto's voor de wedstrijd moeten ingeleverd worden in het Katwijks Museum, ui terlijk voor 31 december. Een deskundige jury met daarin vertegenwoordigers van de Fotogroep Katwijk en het Genootschap Oud Kat wijk beoordelen de inge stuurde foto's. Uiteindelijk komen daar twee prijswin naars van respectievelijk 250 gulden en 150 gulden uit, ter wijl er een aanmoedigings prijs van 100 gulden gaat naar de beste foto van ie mand onder de 22 jaar. De origineelste foto wordt be loond met ook een bedrag van honderd gulden. Het fo tomateriaal blijft eigendom van het Genootschap Oud Katwijk en zal te zijner tijd tentoongesteld worden. Het initiatief om te komen tot een gezamenlijke foto wedstrijd van het Genoot schap Oud Katwijk en de fo togroep Katwijk kwam van de heer W. Hogewoning van de fotogroep. Een initiatief waardoor de krachten ge bundeld worden om te ko men tot, hopelijk, een kwali tatief en kwantitatief goede wedstrijd. De prijsuitreiking vindt plaats op maandag 13 februari 1989 in de Molen wiek aan Fresiastraat. VOORSCHOTEN Voor schoten krijgt voorlopig geen gemeentelijke voorlich ter. Burgemeester P. Canne- gieter moest gisteren in de raadscommissie algemene zaken tot zijn „treurnis" meedelen dat op het laatste moment weer een beoogde kandidaat was afgehaakt. In dit geval was het een dame, die de overstap van haar huidige funktie naar de ge meente Voorschoten niet aandurfde: „Wij meenden dat zij de taak van voorlich ter zeker goed zou vervul- Voorschoten nog zonder voorlichter len, maar helaas twijfelde zij zelf aan haar capaciteiten". Dit is de tweede keer dat een kandidaat afhaakt op het moment dat de benoe ming gereed ligt. De eerste voorlichtingsambtenaar stapte al na een half jaar op „wegens een onwerkbare si tuatie". De commissie bleek niet be reid om de jumelage Kita- Voorschoten een extra subsi die te verlenen. De Stichting Kita-Voorschoten zal eerst een afgerond plan op tafel moeten leggen alvorens een extra bedrag aan geld be schikbaar wordt gesteld voor de publiciteit. Gevraagd was een bedrag van ruim 9.000 gulden. De Stichting krijgt slechts 2.000 gulden voor de administratieve werkzaam heden.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13