cidócSouAont mpasse rond EWR gaat en koste van de ldant Si STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) A Een cadeau van formaat a ordewijk wil voorwaarden nbtenaren kunnen opleggen Focke Meltzer in Haarlemmerstraat rtsen kunnen zelfmoordneiging eerder herkennen DONDERDAG 3 NOVEMBER 1988 PAGINA 11 tel niet ingeleverd: Koot riskeert dwangsom jN Taxi-ondernemer jM- Koot riskeert de be- •an een dwangsom van i gulden per dag boven ifd omdat hij de sleutel eft ingeleverd van de fe Cabri-plaatwerkerij Kruisstraat 1B. De ei- van dat pand, N. van It, zegt stomverbaasd te x de gang van zaken, ouw was namelijk wel jontruimd voor het aflo- n een ultimatum, dins- ht „Ik begrijp het niet, ge wat hij nog hoefde te ias zorgen dat de sleutel j of andere manier bij echtkwam". De taxi-ondernemer zegt ech ter dat hij de sleutel wel dege lijk op tijd, aangetekend, heeft opgestuurd aan Van der Nat. Koot was eerder overeengeko men een dwangsom van dui zend gulden per dag te betalen als het pand gebruikt door zijn Autobedrijf Kerkhof niet op 1 september zou zijn ontruimd. Hij kreeg toch nog twee maanden respijt. Koot was de afgelopen maanden ook al verwikkeld in een juri dische procedure rond de ont ruiming van het pand Narm- straat 2, dat onlangs door N. Blonk is verkocht aan de ge meente. De gemeente, die er wil bouwen, dreigt het nu des noods met hulp van de sterke arm te ontruimen. Van der Nat wil het gebouw in de Kruisstraat afbreken om er een complexje van zes appar tementen te bouwen. Hij weet nog niet precies wanneer de nieuwbouw aan de Kruisstraat kan beginnen. Dat is mede af hankelijk van een bodemon derzoek dat nog gaande is, al dus Van der Nat. In het ge bouw aan de Kruisstraat is ja renlang de autoplaatwerkerij en spuiterij van Cabri geves tigd geweest. Koot had er soortgelijke activiteiten. AANTAL MISDRIJVEN IS FLINK AFGENOMEN LEIDEN Het aantal misdrijven is dit jaar in de eerste zes maan den flink afgenomen in vergelijking met diezelfde periode in 1987. Toen werden er bij de politie nog 5658 gemeld, dit jaar. 5250. De politie is verheugd over deze cijfers maar waarschuwt voor een te groot enthousiasme. Voorlichter A. Graveland: „Het kan gebeuren dat halverwege het jaar een flinke afname kan worden geconsta teerd in vergelijking met het voorgaande jaar, maar dat aan het eind blijkt dat er per saldo toch meer misdrijven zijn gepleegd". De politie heeft overigens geen verklaring voor de daling. Grave land: „We proberen voortdurend door middel van allerlei projec ten het aantal misdrijven te verminderen. Je kunt echter niet con cluderen dat deze daling daaraan is toe te schrijven". Er werden in de eerste helft van dit jaar ook minder vernielingen gepleegd en fietsen gestolen. Ook het aantal diefstallen uit winkels en auto's nam wat af. Daarentegen werden er meer bromfietsen ontvreemd en hadden meer inbraken in woningen plaats. Drinkwaterbedrijven zijn teleurgesteld LEIDEN/DEN HAAG De vier initiatiefnemers voor het schetsplan Klaver-4 voor de drinkwatervoorziening in Zuid-Holland zijn teleurgesteld over het feit dat de provincie haar plannen voor indeling in drie waterlei dingbedrijven handhaaft. De Klaver-4 bedrijven doen een dringend beroep op de statencommissie waterhuis houding, die morgen vergadert, om zich nog niet vast te leggen op het voorstel van Gedeputeerde Staten. De vier initiatiefnemers, de Leidsche Duinwater Maatschappij, Drinkwaterleiding Alt, Stichting Drinkwaterleiding De Elf Gemeenten en de Westlandsche Driknkwaterleiding Maatschappij, presenteerden in augustus een plan waarin de provinciale drinkwatervoorziening werd opgedeeld over vier bedrijven, Noord-Oost, West, Zuid en Alt. Zij kregen steun van het Rotterdamse technisch adviesbu reau Iwaco. STRATEN AFGESLOTEN WEGENS POPCONCERT LEIDEN Het concert van de hard- rock-band Metallica zaterdag in de Groenoordhallen is totaal uitverkocht. Er komen 10.000 mensen, volgens de politie het absolute maximum dat in de hal is toegelaten. Om die stroom publiek goed te kunnen verwerken en parkeeroverlast te voorkomen, worden zaterdag vanaf 16.00 uur en kele straten afgesloten. In de Floris Versterlaan, de Haarlemmerweg en de Koningstraat worden dan hekken aan de kant van de Willem de Zwij gerlaan geplaatst. De politie heeft za terdag extra mensen ingeschakeld om de stroom fans, die zowel per auto als per trein worden v^wacht, voor en na het concert dat om acht uur begint, goed af te wikkelen. ONDERNEMINGSRAAD VAN NIEUW NUTSBEDRIJF: EIDEN/ALPHEN DEN RIJN De hpasse rond de oprich- ng van het Energie- en waterbedrijf Rijnland J)WR) zal ten koste an van de afnemers, lie vrees sprak voorzit- jr A. Kunst van de on- ernemingsraad (OR) in prichting gisteren uit amens de ruim duizend fersoneelsleden van de drijven die moeten in het EWR. De 1 heeft alle betrokken •tuur'ders in een brief van hun vrees op de hoogte gebracht. „Als er niet snel weer voor uitgang komt in de fusiebe sprekingen, gaan de mensen dat merken. Met name de serviceverlening aan de klanten zal dan teruglopen. De kwaliteit is nu in het ge ding", verwoordt Kunst de vrees die ook aan de be stuurders is overgebracht. Hij is bang dat de motivatie van het personeel zal afne men als er niet gauw weer schot in de fusiebesprekin gen komt. „In de afgelopen vier jaar is er door het per soneel enthousiast meege werkt aan de tot standko- ming van het nieuwe be drijf. Als personeel hebben we een fiinke inspanning geleverd. Er is overlegd over de rechtspositie. Verder ver liep de werving van nieuw personeel de laatste jaren stroef vanwege de onzeker heid over de fusie. Daardoor zijn er nu vitale plaatsen on bezet en is de werkdruk ver hoogd", legt Kunst uit. Volgens hem dreigt de veer kracht bij het personeel om een verhoogde inspanning te leveren te verdwijnen als de fusie steeds maar wordt uit gesteld. „Het fusieproces mag nu niet vastlopen. Als dat wel gebeurt, worden we afhankelijk van een oplos sing die door het ministerie van economische zaken wordt opgelegd. In dat geval zal het personeel veel min der enthousiast aan fusie plannen meewerken als tot nu toe gebeurde", meent de OR-voorzitter. Plaatsver vangend voorzitter van de OR, de heer A. Kromhout, deelde mee dat het personeel nog geen plannen heeft voor protestacties. „We hebben met de brief onze zorg wil len uiten, zonder de bestuur ders onder druk te zetten". Reden voor de actie die de OR heeft ondernomen is de houding van negen gemeen ten. Alkemade, Koudekerk, Leiderdorp, Woubrugge, Zoeterwoude, Zevenhuizen, Zevenhoven, Benthuizen en Moerkapelle, deel uitma kend van het Energie Be drijf Rijnland (EBR), hebben meer inspraak in het bestuur van het te vormen bedrijf geëist. De gemeenten beslo ten niet akkoord te gaan met de voorgestelde naamloze vennootschapsvorm die het EWR moet krijgen. De eisen van de negen werden door de andere bedrijven irreëel gevonden, waarna de onder handelingen in een impasse geraakt zijn. Reclamezuilen in Leids straatbeeld Leiden is sinds kort niet alleen nieuwe bushokjes van de firma Publex rijker, maar ook reclamezuilen. De plaatsing daarvan is onderdeel van het contract dat de gemeente met de firma gesloten heeft; zon der de zuilen zou de gemeente veel meer geld heb ben moeten ophoesten voor de hokjes. Niet iedereen is even blij met de nieuwe borden. In tegenstelling tot de bushokjes, vinden veel Leide- naren de borden niet mooi. Verder komen er bij de gemeente nogal eens klachten binnen over de plaats waar de borden in het centrum staan; zoals aan de Vismarkt waar de gevaarten dicht aan de straat staan en vlakbij etalages zoals in de Haar lemmerstraat. Ambtenaar R. Verplancke van de afdeling ruimtelij ke ordening zegt desondanks dat over de locaties voor de reclamezuilen heel bewust is nagedacht. „De reclameborden met op de andere zijde ge meentelijke mededelingen en soms ook stadsplat tegronden moeten wel opvallen. Wat betreft de re clame moeten de borden commercieel verantwoord zijn. Bovendien kan een stadsplattegrond ook niet ergens achteraf staan. Die moet vanaf de straat ge makkelijk bereikbaar zijn". In de Haarlemmerstraat passen de verlichte borden volgens Verplancke goed in het straatbeeld met de vele uitstallingen. „Het blijven natuurlijk opvallende dingen. De men sen zullen er eventjes aan moeten wennen". FOTO: TEJO RINGERS )EN De gemeente ook arbeidsvoor den voor ambtenaren vaststellen ook er dat daar met hun onden overeenstem- over is bereikt. „Het niet zo zijn dat amb- en een veto-recht en. Daar voel ik niets zei wethouder P. ewijk (personeel) gis- 'ond in een reactie op voorstel van Links en. Leiden wil dat als de ente met de ambtenaren- n geen overeenstem kan bereiken over bij- eeld salarisverhoging, de ;nte haar zin niet kan rijven en een maatregel oplegt. Dat kan nu wel. Leiden vindt dat in dat een arbitragecommissie beslissen. D66 sloot zich isteravond bij aan. „Een ijke regeling past goed moderne arbeidsverhou- aldus P. Langenberg. twijk vreest echter dat ot lastige problemen kan üh b, leiden voor de gemeente. Hij verwees naar de opheffing van de Gemeentelijke Accoun tants Dienst (GAD), die is ge privatiseerd ondanks bezwa ren van het personeel. De be trokken ambtenaren zijn on dergebracht bij het Verificatie Bureau, dat de taken van de GAD heeft overgenomen. De wethouder stelde dat de ge meente in dergelijke gevallen de vrijheid moet hebben om naar eigen goeddunken te handelen, zonder met de bon den overeenstemming te heb ben bereikt. „Het is natuurlijk wel het streven van de ge meente om zo min mogelijk op die manier beslissingen te ne men", verklaarde hij. Nog afgezien van zijn eigen mening maakte Bordewijk duidelijk dat de gemeente vaak door de overheid wordt gedwongen om bepaalde voor waarden op te leggen aan ambtenaren. Het gemeentebestuur voelt voorts niets voor een referen dum over afschaffing van de sluitingstijden van de 'Leidse cafés, zo maakte Bordewijk be kend. D66 had hierom ge vraagd. „Die kwestie is al in het collegeprogramma gere geld, dus lijkt mij dat overbo dig. Wat is bovendien de waarde van een uitspraak van de bevolking, als het program ma daar wat anders over zegt? Wij moeten ons aan dat pro gramma houden en zullen dan heus niet een andere mening innemen", stelde de wethou der. PvdA, CDA en VVD slo ten zich bij hem aan en onder schreven ook zijn uitspraak dat een referendum alleen kort voor de verkiezingen zin heeft. Speeltuinvereniging Westerkwartier 60jaar LEIDEN Speeltuinvereniging Westerkwartier bestaat zondag precies zestig jaar. Het jubileum wordt zaterdag ge vierd met een receptie van 15.00 tot 18.00 uur aan de Ten Katestraat 10A. 's Ochtends worden er kinderspelen bij de speeltuin gehouden. De feestcommissie zal dan ook een nieu we trampoline overhandigen die aangekocht is van de op brengst van een oud papieractie en bingoavonden. De pastorie van de Hartebrugkerk wordt verbouwd voor Focke Meltzer. FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN Focke Meltzer vestigt zich vol gend jaar juli in de Haar lemmerstraat in Leiden. De winkel in luxe porce- leinën en kristallen arti kelen, die al diverse vesti gingen in Nederland heeft, betrekt de begane grond van de pastorie van de Hartebrugkerk, die wordt verbouwd. De directie van de speciaal zaak heeft zijn oog op de pas torie laten vallen vanwege de gunstige ligging, vlakbij de kerk op de kruising met de Lange Mare. De begane grond van het gebouw kwam vrij toen het bestuur van de paro chie Onze Lieve Vrouw Onbe vlekt Ontvangen besloot om minder ruimte voor de pasto rie te reserveren. Vroeger woonden er zeven paters, nu nog twee. Op de twee verdie pingen komen zeven apparte menten. Met de huur die Focke Meltzer betaalt, kan de ver bouwing, die anderhalf mil joen gulden kost en begin vol gend jaar zal beginnen, wor den gefinancierd. Het aanzicht van het monumentale pand dat in 1845 en 1846 is gebouwd door de architect T.H. Molken- boer, zal nauwelijks verande ren. Ook de bijzondere pla fonds blijven behouden. Wethouder J. Fase (economi sche zaken) toonde zich giste ren bijzonder verheugd over de komst van de internatio naal gerenommeerde winkel. „Ik verwacht dat er meer dure winkels naar de Haarlemmer straat zullen komen. Met de zogenaamde uittocht van die winkels naar de Breestraat is het uiteindelijk meegevallen. Het is ook niet zo dat in de Haarlemmerstraat alleen maar mensen winkelen met een smalle beurs". Jachtgeweer in beslag genomen LEIDEN De politie heeft gisteravond in een woning aan de Condorhorst in Leiden een jachtgeweer met patronen in beslaggenomen. Er waren al eerder aanwijzingen dat de be woner van het pand, een 25-ja- rige man, een vuurwapen zou hebben. Omdat hij er geen vergunning voor had, is proces verbaal opgemaakt. Prijs: schoonmaken tijdens afwezigheid LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren een aantal klachten gekregen van men sen die waren opgebeld door een man die zich voordeed als een woordvoerder van Radio West. Hij meldde de betrokke nen dat ze een prijs hadden gewonnen, die bestond uit het gedurende één, twee of drie weken schoonmaken van hun huis, op de uren dat ze afwezig waren. Het enige wat ze nog moesten doen was een getal goed raden. Dat gebeurde stee vast. De betrokkenen werden door die nogal doorzichtige op zet echter al snel wantrou wend, te meer daar de man zich slechts als „Arie" voor stelde. De politie heeft naar aanleiding van de klachten contact gezocht met Radio West, waar men Arie niet bleek te kennen. SP: hogere vergoeding aan bewoners Agaatlaan LEIDEN De bewoners van de flat aan de Agaatlaan heb ben bij de recente verbouwing veel meer schade geleden dan vooraf was voorzien. De scha devergoeding van 750 gulden is daarom ontoereikend. Dat schrijft C. Vergeer (Socialistie- se Partij) aan het Leidse colle ge van B en W. Volgens Ver geer hebben bewoners extra vrije dagen moeten opnemen, moesten ze extra kosten ma ken vanwege de verwarming die te laat functioneerde en is er schade ontstaan aan tegel werk door het gebruik van drilboren. Vergeer stelt voor steekproeven te houden in de flat om te bepalen wat de wer kelijke schade is geweest. Muziek Het trio Ekeko treedt zaterdag op bij Tuya en Inti aan de Ho ge woerd 75. Het brengt van 15.00 tot 16.00 uur muziek uit Columbia, Venezuela en Para guay. De bezetting bestaat uit harp, gitaar en guitarón (akoestische basgitaar). Boven dien worden enkele melo dieën op kena kerffluiten charango (kleine tiensnarige gitaar) ten gehore gebracht. Er is nog plaats op de cursus kena van Tuya en Inti. Die wordt gegeven op dinsdagavonden. Voor informatie 122297, tussen 18.00 en 19.00 uur. Shogi De Leidse Shogi Club houdt komend weekeinde het Dis- trictstoernooi West onder au spiciën van de Nederlandse Shogi Bond. Shogi is Japans schaken. Het toernooi wordt gehouden in de Panera t aan de Middelstegracht 85. Er wordt van 9.30 tot 18.00 uur gespeeld. Water en brood Het Jongerenpastoraat Leiden Op Tocht houdt op maandag tussen 18.00 en 19.30 uur een maaltijd 'op water en brood'. De maaltijd wordt gehouden bij het Jongerenpastoraat aan de Lorentzkade 16a. Meer in formatie is verkrijgbaar bij Jan Jetse Bol, 120070. Spaanse film Mevrouw dr. E. Harmsen-Rei- na Carmona, werkzaam bij de vakgroep Spaanse taal- en let terkunde van de Leidse uni versiteit, houdt maandag een lezing over de literaire aspec ten van de film Werther van Pilar Miró en over de invloed van de Spaanse dichter Garcia Lorca in de film A un Dios desconocideo van Jaime Cha- varri. De lezing wordt gehou den als opening van het Mini- festival Spaanse film in het LAK-theater aan de Cleverin- 1. Excelsior De Leiderdorpse COV Excel sior houdt op maandag 7 no vember een openbare repetitie in Kerkelijk Centrum De Re genboog in de Merenwerk. Momenteel werken de koorle den aan de 'Messa di Gloria' van Puccini, Psalm 95 en 'Hör, mein Bitten' van Men delssohn Bartholdy. De repeti tie begint om 20.00 uur. Discussie-a vond. Links Leiden houdt maandag vanaf 20.00 uur een discussie avond over Glasnost in de Sovjet-Unie. Frank Biesboer, hoofdredacteur van De Waar heid houdt een inleiding. De bijeenkomst, in het kader van het 70-jarig bestaan van de CPN, vindt plaats in het pand van Links Leiden, Lange Mare 37, toegang gratis. )EN Huisartsen Hen door het stellen enkele gerichte vra- het risico van zelf- en pogingen daar bij .patiënten eerder ïrkennen. Dat conclu- t psychologe M. van lond in haar proef schrift waarop zij gisteren aan de Leidse universiteit promoveerde. Bijna de helft van de mensen die zelfmoord proberen te plegen zijn kort daarvoor bij hun arts geweest, is uit on derzoek gebleken. Dat gege ven was voor Van Egmond aanleiding om na te gaan of artsen in die gevallen heb ben geprobeerd het risico van een eventuele zelfmoord te beoordelen. Zij zouden de mogelijkheid daartoe hebben door er gericht naar te vra gen. Uit het proefschrift blijkt dat dit lang niet altijd gebeurt. Van Egmond deed onder zoek onder 123 depressieve vrouwelijke patiënten die de huisarts consulteerden. Daar bij bleek dat iuist patiënten die toen gedachten over zelf moord hadden en eerder al pogingen hadden onderno men, het vaakst nieuwe po gingen ondernamen. Een op elke drie van deze vrouwen deed binnen een jaar een nieuwe poging. In de totale bevolking geldt dat een op de 130 vrouwen per jaar een zelfmoordpoging doet. Volgens Van Egmond moeten artsen bij depressieve patiënten dan ook terdege rekening houden met het ge vaar van zelfmoord. Van Eg mond wijst daarbij op een ander onderzoek waaruit blijkt dat bij een groep van 163 vrouwen die na een zelf moordpoging in het zieken huis belandden, 70 procent daar niet met de eigen arts over had gesproken. Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Postcode/plaats:j Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerete twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f70,93 Stuur als dank handdoek naar Adres: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop postzegel mei nodig - naar KjaStv**" 1 j Leidse Courant, Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag. 1 CcicLe Soumnt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11