Nieuw Israel is opgestaan Thatcher krijgt wind van voren in Polen Van den Broek spreekt tegenstanders Suharto Turkije martelt op grote schaal )E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Sleutelrol voor religieuze partijen 1UITENLAND QeidvzQowi&nt WOENSDAG 2 NOVEMBER 1988 PAGINA S fals paspoort oor IRA a Amsterdam ië. Bo cht er- ipp op de in n justi- ,lePNDEN Het Britse televi- :-station ITN zegt msterdams café een vervalst ispoort te hebben gekocht op lam van een bekend lid van ;t verboden Ierse Republi- linse Leger (IRA). ITN zegt im 2.500 gulden voor het rvalste paspoort te hebben •taald. Het tv-station bestelde it op naam van Brendan cFarlane, een IRA-lid dat >rig jaar in Nederland be- ?nc*he>d kreeg door zijn uitle- ;ring na langdurige hoorzit- ïgen. Volgens ITN kan de indel in vervalste paspoorten „sleutel" betekenen voor t IR A-geweld tegen Britse ilitairen in West-Europa, 'oordvoerders van politie en stitie in Amsterdam toonden :h gisteren verbaasd t verhaal. Er zijn volgens :n geen aanwijzingen dat er Nederland een gerichte indel in illegale paspoorten ior IRA-leden bestaat. ITN reft het paspoort overhan- gd aan het Britse consulaat Amsterdam dat een rapport er de zaak zal opmaken. PvdA eel op dit op t plan 45.000 lechts 1 is al ts tot laketten- risis in Afghanistan WASHINGTON MOS- OU De Sovjetunie reft de afgelopen 24 uur de Afghaanse hoofdstad abul gronddoelraketten an het type SS-I-Scud plaatst. Daarmee kan akistaans grondgebied orden bereikt, aldus het merikaanse ministerie an buitenlandse zaken, e woordvoerder van het linisterie, Charles Red- lan, heeft de Sovjetunie waarschuwd dat „Pakis- in de volledige steun" niet van de Verenigde aten. Sovjetunie heeft toegege- dat zij nieuwe wapens r Afghanistan heeft ge- uurd. Tass meldde dat het lange-afstandsraket; i Kabul tentoonge- •n en gebruikt zou- rn worden tegen bases van istandelingen, munitiedepots lanceerterreinen. Volgens Afghaanse ambassade oskou vallen de leveranties ider een verdrag over mili- sre hulp. De akkoorden van ;ve over de terugtrekking de Sovjettroepen uit hanistan laten dit militaire erdrag onverlet, aldus Mos- Verenigde Staten maken ch echter zorgen. In het be- in van deze week spraken zij genover de Sovjetambassa- ir er hun bezorgdheid over dat de Sovjetunie met Mig- en bommenwerpers steun eeft verleend aan het Af- ?ger in Kandahar, at door het Afghaanse verzet ordt belaagd. Moskou zegt at het een politieke oplossing oor het confict in Afganistan enst. aldus Charels Redm de stationering van onddoelraketten en het ge- de Migs en de bom- enwrpers roept daarover nstige twijfel op. N in actie tegen nbetroinvbaar water EN HAAG „Momenteel is dan de helft van de be- ilking van de Derde Wereld verstoken van schoon inkwater en goede sanitaire Kjrzientngen". Dat zei, J. van ennip van het ministerie van litenlandse zaken vandaag in Haag op de VN-bijeen- t over drinkwatervoor- ening in ontwikkelingslan- n. Met het opstellen van imenlijk actieplan om bet kwater te verbeteren ho- ;n de deelnemers de ziektes de Derde Wereld te kunnen rugdringen. Omstreeks tach- procent van alle ziektes in ïtwikkelingslanden is te wij- het gebruik van vuil Volgens de VN kan mkloop bij kinderen in ont- ikkelingslanden met veertig rocent worden teruggedron- als water van een goede waliteit wordt gebruikt. Het Pinguïnland van Professor Lupardi Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nummer 071-122.244. ovefr economische samenwer king ook over zaken als men senrechten „openhartig" over leg mogelijk is. Hij doelde daarmee onder meer op het gesprek van premier Lubbers en hemzelf met de Indonesi sche president Suharto. In dit gesprek heeft Suharto de Ne derlandse afvaardiging uitge legd dat de executies alsnog hebben plaatsgehad louter „omdat wij de twee mensen een lange periode tussen ver oordeling en terechtstelling hebben geboden om hen de kans te geven spijt te betuigen om hun daden, maar zij niet totdat besef zijn gekomen". Monniken voor vrede Srilankaanse buddhisti- sche monniken zetten zich de laatse weken actief in voor de vrede op het door strijdende bevolkingsgroepen ver scheurde eiland. Giste ren gingen zo'n vijfdui zend geestelijken in Colombo de straat op om met soldaten te dis cussiëren. FOTO: AP „NAVO SCHOOT PER ONGELUK DC-9 NEER" ROME De DC-9 van de Italiaanse binnenlandse maatschappij Itavia. die op 27 juni 1980 in de Tyrrheense Zee is neergestort, is per ongeluk neergeschoten door een gevechtsvliegtuig van de NAVO. Dit is de conclusie van-een documentaire over de vlieg ramp, die gisteren werd uitgezonden door de Italiaanse televisie maatschappij RAI. De ramp. waarbij het vliegtuig ten noorden van het eiland Ustica in zee stortte en zonk, kostte het leven aan alle 81 inzittenden. Volgens de RAI werden er ten tijde van de ramp uitgebreide oefeningen in het gebied rond de Tyrrheense Zee; daarbij werd er tussen acht en negen uur 's avonds een on bemand oefenprojectiel gelanceerd, dat door de Italiaanse lucht macht moest worden opgespoord en neergeschoten. Dit projec tiel raakte echter uit de koers, en kwam terecht in het corridor voor de burgerluchtvaart, waarin de DC-9 zich bevond. Er werd nog een Sidewinder-raket op het oefenprojectiel afgevuurd, maar de hittezoekende kop richtte zich volgens RAI op de DC-9. Weekly Mail door Pretoria verboden JOHANNESBURG De regering van Zuid- afrika heeft de Weekly Mail, een van de be kendste weekbladen waarin de oppositie tegen het blanke minderheidsbewind aan het woord komt. een verschijningsverbod van vier weken opgelegd. Dat blijkt uit een speciale, gisteren verschenen, editie van de Zuidafrikaanse staatscourant. Het verschijningsverbod komt uit de koker van minister Stoffel Botha van binnenlandse zaken. De noodtoestand maakt het mogelijk kranten en tijdschriften voor steeds maximaal drie maanden te verbieden. Het tijdelijk verbod van de Weekly Mail is het tot nu toe krachtigste in zijn soort. Adjunct- hoofdredacteur Irwin Manoim is ervan over tuigd dat zijn blad het tijdelijk verbod zal over leven. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse premier Margaret That cher wacht vandaag een stormachtig welkom in Polen dat zij tot en met vrijdag met een driedaags bezoek vereert. De leider van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit Lech Walesa heeft ge waarschuwd dat woeden de werknemers van de Lenin-werf in Gdansk een „spontaan protest" kunnen veroorzaken tij dens de aankomst van Thatcher. Zij zal dan ook zeer diploma tiek te werk moeten gaan want zowel de Poolse regering als de vrijheidslievende arbei ders van Gdansk willen That cher voor hun karretje span nen. Generaal Jaruzelski en premier Mieczyslaw Rakowski verschuilen zich achter That cher om de door hen geplande sluiting van de Leninwerf te kunnen goedpraten. „Premier Thatcher heeft toch ook harde maatregelen genomen om de economie van haar land te sa neren", aldus de Poolse leiders die erop gebrand lijken het Britse voorbeeld natuurge trouw te volgen. „Wat That cher kan, dat kunnen wij ook", lijken zij te denken. De Britse premier zal er in Polen allicht op wijzen dat economi sche sanering alleen kans op slagen heeft paard gaat met een uitgebreid democratiseringsprogramma. Margaret Thatcher en haar ge volg, dat uit gewapende agen ten in burger van de speciale afdeling van Scotland Yard bestaat, zullen in Polen verge zeld worden door de Poolse geheime politie. ten. Zij houdt ernstig rekening met een emotionele demon stratie tegen de voorgenomen sluiting van de LeninWerf. Sa men met Walesa zal zij in de Lenin-scheepswerf een krans neerleggen bij het gedenkte ken ter nagedachtenis van de arbeiders die daar tijdens de opstand van 1980 werden doodgeschoten. ADVERTENTIEj Donderdag 17 november verschijnt bij deze krant de RIJMKRANT. Informatie over de adverteermogelijkheden In deze bijlage wordt u graag verstrekt door JAKARTA Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken heeft gis teren in Jakarta een in formeel onderhoud van anderhalf uur gehad met drie vertegenwoordigers van mensenrechtenorga nisaties en de oppositie in Indonesië tegen het bewind-Suharto. Aanleiding voor het gesprek van twee voormalige paleis wachten, die twintig jaar gele den ter dood waren veroor deeld wegens hun vermeende aandeel in de mislukte „com munistische coup" van 1965 te gen het toenmalige bewind- Soekarno. Van den Broek wil de na afloop niets inhoudelijks kwijt over het onderhoud dat hij met zijn gesprekspartners heeft gehad. „Dit soort ge sprekken kan nieuwe vragen oproepen, die je met volgende gedachtenwisselingen met de Indonesische regering weer kunt meenemen. Ik ben er weer van op de hoogte hoe zij tegen de zaak aankijken, dat is voor mij nuttig". De minister noemde het „pure winst" dat naast gesprekken FORSE KRITIEK AMNESTY: LONDEN In Turkije worden nog op grote schaal po litieke gevangenen gemarteld en de naleving van ele mentaire mensenrechten is er onder de vijf jaar oude civiele regering niet op vooruit gegaan. Deze conclusie wordt getrokken in een rapport van Amnesty Interna tional, dat de mensenrechtensituatie in Turkije op nieuw onder de loep heeft genomen. Hoewel Turkije in augustus de VN-Conventie tegen Marteling ondertekende en zich bij zijn aspiraties om lid te worden van de EG laat voorstaan op betere naleving van mensenrechten, blijft de situatie in dat land alarmerend. Om de ernst van de situatie te onderstrepen wordt het rapport toegestuurd aan alle grote reisbureaus. Amnesty wil hen daarmee een „volledig beeld" ge ven van de slechte mensenrechtensituatie in Turkije. Amnesty beschikt onder meer over informatie waaruit blijkt dat in de eerste helft van dit jaar zeker vijf gevangenen na marte lingen zijn overleden, onder wie een 13-jarige jongen met sui kerziekte. Er worden nog altijd duizenden mensen op politieke gronden gevangenen gehouden, aldus het rapport. Na de militai re staatsgreep in september 1980 nam het politieke geweld in Turkije aanzienlijk af. Maar de naleving van mensenrechten is er sindsdien alleen maar slechter op geworden, aldus Amnesty. De burgerregering-Ozal, die in 1983 aantrad, heeft hierin geen verbetering kunnen brengen. dag mlp tese ntal op Tenslotte gelukt het Rob aan boord van de driemaster te /er. immen. Het verlaten schip maakt een lugubere indruk. Alles is dan °9 intact gebleven, maar er is geen levende ziel aan boord. Luid crj. 'inken Robs voetstappen op het dek. In de kajuit ziet hij nie tend. maar de deur van het dekhuis staat open en wanneer hij «r binnenstapt, deinst hij weer even verschrikt terug. Kijk. daar "en enkele leden van de bemanning, bevroren, dood... Eén JWnner is voorover gevallen boven op een kaart. Dat zal wel de schipper zijn geweest. Op de tafel ligt het journaal. Rob neust er even in en leest, dat hij aan boord is van het driemastschip „For- tuna", met kunstmest onderweg van Valparaiso naar Southamp ton. De laatste aantekening is van 3 Augustus 1861. „Het voed sel is al veertien dagen op en we komen steeds meer in het pa kijs". staat er nog duidelijk leesbaar. Rob kan voor de arme drommels niets meer doen; hij steekt het journaal bij zich en ggat weer terug aan boord van „De Vrijheid". stoel van leider Shimon Peres die zich naar een hoger gele gen verdieping had terugge trokken voor dringend over leg met zijn medewerkers bleef lang leeg. Toen hij om twee uur vannacht eindelijk verscheen, hield hij nog even de schijn op van een mogelij ke overwinning. „Ik ben ver baasd over het feit dat de Li kud nu al bezig is een rege ring samen te stellen", zei hij cynisch. „We zullen onze on derhandelingen met de reli gieuze partijen onmiddellijk beginnen", beloofde hij zijn mensen. „Alle opties zijn nog open". Maar de secretaris-ge neraal van zijn partij Uzi Ba- ram sprak zich realistischer uit. „Ik zie geen mogelijkheid dat wij de nieuwe regering zullen vormen", liet hij we ten. Bezette gebieden Israel heeft met deze laatste verkiezingen een uitspraak gedaan over het lot van de bezette gebieden waar nu al biina een jaar de Intivada de Palestijnse opstand voortduurt. Met de inmiddels beschikbare verkiezingscijfers is die uitspraak negatief. De kans op een door de Ar beiderspartij voorgestelde in ternationale vredesconferen tie als opening voor vredeson derhandelingen met Jordanië en de Palestijnen lijkt voorlo pig verloren. Aan de andere kant is er ook géén duidelijk mandaat voor een door de rechtse partijen gewenste an nexatiepolitiek, of voor het massaal uitwijzen van Pales tijnen uit bezet gebied. Deze nieuwe politieke impas se, een pas op de plaats wat betreft de vredespolitiek, zal een nieuwe impuls geven aan de anti-bezettingsstrijd van de Palestijnse opstandelingen. Zwenking Yitzhak Shamir, vrijwel zeker Israels nieuwe premier, zal voor de moeilijke taak staan te varen tussen de eisen van zijn rechtse en ultra-ortodoxe bondgenoten aan de ene kant en de Palestijnen aan de an dere kant. Rust belooft dat niet. Het volk heeft gekozen. Met gejuich in de hoofdkwartieren van de kleine partijen waar meer stemmen vielen dan werd verwacht. Met somber heid zowel bij de Arbeiders partij als bij de Likud omdat het land opnieuw een rege ring van verlamming zal krij gen. En met tranen in het vredeskamp. Want wat de sa menstelling van de nieuwe regering ook zal worden, het land heeft een zwenking naar rechts gemaakt. WILLI WERKMAN Wij gaan terug naar de jaren zestig met de strakke gebreide hemdjes en truitjes. De Newyorkse modeontwerper Calvin Klein combineert in zijn voorjaarscollectie „topjes" van viscose met gewassen zijden rokken. FOTO: AP (Van onze correspondente Willi Werkman) JERUZALEM Een nieuw Israel is vandaag opgestaan. Met een ver rassend groot aantal stemmen voor de reli gieuze partijen zal de Is raëlische orthodoxie het gezicht van de komende regering bepalen. Tradi tioneel sterk neigend naar de nationalistische politiek van de Likudpar- tij hebben de religieuzen premier Yitzhak Shamir de kans gegeven een nieuwe rechts-religieuze regering te vormen. De onderhandelingen daar toe zijn vanmorgen al be gonnen. Maar liefst zestien mandaten voor de 120 zetels tellende Is raëlische Knesset, het parle ment, werden in de schoot ge worpen van vier orthodoxe, en zelfs ultra-orthodoxe par tijen. Een nieuw politiek ge geven waarvoor gisteren een marathongebed bij de Klaag muur in Jeruzalem tekenend Hoewel het er vanmorgen naar uitzag dat de Likudpartij van Yitzhak Shamir samen met de religieuzen en de ul tra-rechtse partijen een rege ring kan vormen op basis van een smalle parlementaire meerderheid, is ook de optie van een nieuwe regering van nationale eenheid nog open. Verkiezings-experts voorspel den vanmorgen dat Shamir benauwd voor een flinke op- fiositie van links uiteinde- ijk de verzoenende hand zal uitsteken naar de Arbeiders partij van Shimon Peres ter- wille van een nieuwe rege ring van nationale eenheid. Niet voor niets hebben beide politieke leiders elkaar van morgen al onder vier ogen ge sproken. Gelijk spel Na een lange verkiezingsdag, waarbij ongeveer 75 procent van de bijna drie miljoen stemgerechtigde Israeli's hun stem uitbrachten, verbrak gis teravond om kwart over tien plaatselijke tijd de Israëlische staatstelevisie de op dat mo ment bijna te snijden span ning: gelijk spel voor de beide grote politieke blokken, de Arbeiderspartij van Shimon Peres en de Likudpartij van Yitzhak Shamir. Geen verras sing, maar wel een klap voor beide kampen die met de eer ste uitslag op het tv-scherm een kans op een duidelijke nieuwe politieke lijn aan hun neus voorbij zagen gaan. Zo wel in het hoofdkwartier van de Likud als in de grote hotel zaal waar de koppen van de Arbeiderspartij bijeen zaten, was de somberheid op het ge zicht van de politieke leiders duidelijk te lezen. De emoties bleven uit. De klaargelegde bossen bloemen werden niet gebruikt. Partij-activisten klapten hun leiders toe uit respect. Op hun gezichten lag het besef dat de politieke im passe, waarmee het land de afgelopen vier jaar heeft ge leefd, zal voortduren. Kaarten Pas diep in de nacht stemde Yitzhak Shamir ermee in zich. aan het volk te tonen. De coa litie-rekensommetjes, die in tussen door zijn medewerkers waren gemaakt, wezen op de mogelijkheid van een rechtse, zwaar op de religieuzen steu nende regering. „Wij zijn nu in staat een nieuwe regering te leiden", zei Shamir. „Ik dank het volk van Israel voor het vertrouwen dat wij gekre gen hebben. Wij zullen alles doen om zo snel mogelijk de vrede te bereiken met onze Arabische buren. Maar we zijn er ook van overtuigd dat de veiligheid van ons land vereist Eretz Israel (het Land van Israel) te garanderen". Daarmee legde Israels nieuwe premier zijn politieke kaarten op tafel. Geen territoriale concessies en blijvende con trole over de meer dan ander half miljoen Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Verkiezingsglimlach In het hoofdkwartier van de Arbeiderspartij was inmiddels de sfeer drukkend. Zelfs de schijn van een verkiezings glimlach terwille van de tele visiecamera's bleef uit. De Come-back van het topje (Vervolg van de voorpagina) TEL AVIV Vier. streng-religieuze partijen zullen een doorslagge vende rol gaan spelen bij de vorming van een nieu we regering in Israel. Met totaal 18 zetels in fret par lement (was 12) vormen de Agudat, de Degel Tora, de Shas en Nationa le Religieuze Partij nu de derde grote politieke macht in Israël na de Li kud en de Arbeiders partij. De vier partijen lijken het meest te voelen voor de Li kud; de meeste religieuze kie zers willen dat de bezette ge bieden bij Israel blijven en zijn tegen een internationale vredesconferentie over het Midden-Oosten. Geen van de partijen heeft echter op voor hand een coalitie met de Ar beiderspartij uitgesloten. „Feit is dat de beslissing over welke van de twee partijen de regering zal vormen in het re ligieuze kamp ligt", zo zei mi nister van defensie Yitzhak Rabin, lid van de Arbeiders partij. Minister zonder porte feuille Ezer Weizman van de Arbeiderpartij zag het zo: „Op dit moment lachen de reli gieuze partijen zich rot en krullen ze waarschijnlijk hun baard terwijl ze zeggen: „We zullen zien bij wie we het meeste voordeel halen". Samen met klein links heeft de Arbeiderspartij 48 zetels in het parlement, Likud is met klein rechts goed voor 46 ze tels; beide onvoldoende om een meerderheid te vormen. Peres benadrukte tijdens een verkiezingsbijeenkomst van de Arbeiderspartij dat hij alles zal doen om de joodse ortho doxe facties ertoe over te ha len een coalitie met zijn partij te vormen. Daarbij hoopt Pe res met name op de steun van de meer gematigde Shas-par- tij. die zes zetels in het parle ment heeft veroverd. Volgens onderzoekers en poli tici is de winst van de reli gieuze partijen toe te schrij ven aan de „mobilisatie" van de orthodoxe joden die door hun rabbijnen werden opge roepen toch vooral te gaan stemmen. Als gevolg daarvan was het opkomstpercentage met 80 procent bijzonder hoog. Ook speelde de Pale stijnse aanslagen van deze week de religieuzen in de kaart. Op de dag van de parlementsverkiezingen werd in Paradiso in Amsterdam het boek het boek „Israël 40 jaar" gepresenteerd. Namens uitgeverij Sijthoff overhandigde Hanca Leppink (I) het eerste exemplaar aan Geke van der Wal, éèn van de negen schrijvers die aan het boek meewerkten. FOTO: ANP Ccidóc

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5