De vervuiling is overal Bankrovers in nepgeldauto bij voorbaat kansloos longens rekenen beter dan meisjes Als u nu 'n huis wilt kopen, is die lage rente van 6,3% een onverwachte meevaller. Meer interesse in gezond eten Sociale controle maakt aangifte ontvoerde baby lastig IEUWO Kamer: meer personeel bij rechtbanken KONINKLIJK HUIS Amro Bank LÉ1É] ginaBINNENLAND £eUtóc6oma*it WOENSDAG 2 NOVEMBER 1988 PAGINA 3 erc< lost d als -kame |j wordfi ing e .01 ander; f aanpi het o n ban unifc liabeten kunnen st veel suiker eten REIDEN Voor suikerzie- patiënten bestaan in prin- pe geen verboden voedings- liddelen meer en de nood- tot aparte dieetproduk- hiermee vervallen. Wel lijft een verstandig dieet van lang. Volgens de Leidse in- rrist dr. H. Lemkes is een ijdverbreid misverstand dat n hoge glucose- of suiker- 'jjnsumptie suikerziekte zou heroorzaken door nieuw on derzoek achterhaald. Koolhy- raten geven per voedings- •rt verschillende bloedsui- erstijgingen. De invloed van liker in de voeding is echter iet opvallend groot. AMSTERDAM - Meer dan de helft van de Nederlandse consumenten eet nu gezonder dan twee jaar geleden. Ze letten op verse pro- dukten, zoals groenten en fruit, en richten zich op gezonde voedingsmiddelen als aardap pelen, melk en volkoren brood. Chips en zoutjes, patat, warme snacks, gebak en bier worden als de meest ongezonde produkten aangemerkt, zo blijkt uit een onderzoek door drs. H. Scholtes van het adviesbureau Bakke nist, Spits en Co. De mensen die zijn geïnteresseerd in gezond eten, hebben een betrekkelijk hoog inkomen en een hoge opleiding. Ze doen veel aan sport, roken en drinken weinig. Ze gebruiken niet zo vaak afhaalmaaltijden en tussendoor tjes. Onder hen bevinden zich veel Mensen die zich werkelijk zorgen maken over hun gezondheid, zijn over het algemeen ouder van leeftijd. Zij doen weinig aan sport, roken en drinken niet erg veel en gebruiken ook weinig hapjes tussen de maaltijden door. De groep zorgeloze figuren die ongeveer 11 procent van de ondervraagden uitmaken, om vat vooral jonge alleenstaanden en gezinnen met jonge kinderen. Ook is er een groep van vooral mannen (12,8 procent van de onder vraagden) die niet geïnteresseerd is: mensen met een lage opleiding, een gemiddeld inko men, die weinig sportief zijn, veel roken en drinken en vaak afhaalmaaltijden en tussen doortjes gebruiken. Een grote middengroep, die 2,4 miljoen mensen omvat, houdt er geen uitgesproken mening op na. UTRECHT Baby Renee Bos kan theoretisch na zijn ver dwijning uit het Dordtse Mer- wede-ziekenhuis onder een andere naam zijn aangegeven bij de burgerlijke stand .als kind van een ander echtpaar. Mr. T. Nijenkamp, voorzitter van de Nederlandse Vereni ging van Ambtenaren in de Burgerlijke Stand Nevabs, be vestigt daarmee reeds bestaan de vermoedens over het lot van Renee. Het is tegenwoor dig niet meer verplicht om het kind te tonen, een doktersver klaring te overleggen of getui gen mee te nemen als de vader in eerste instantie degene die bevoegd en verplicht is om binnen drie werkdagen aan gifte te doen zijn kind komt inschrijven bij de burgerlijke stand. „Iemand doet aangifte, er wordt een geboorte-akte op gemaakt en die wordt onderte kend door de aangever. Daar mee is administratief een kind geschapen", aldus Nijenkamp. Het is dus mogelijk dat iemand een kind als het zijne aangeeft, terwijl dat niet zo is. Theore tisch althans, benadrukt Nijen kamp. Want praktisch kleven er toch heel wat bezwaren aan een dergelijke aangifte. „Je pleegt toch valsheid in ge schrifte. Dat weerhoudt men sen ervan om zo iets te onder nemen", aldus Nijenkamp. Ook de sociale controle speelt een grote rol. „Stel, een me vrouw loopt opeens met een baby rond terwijl het niemand is opgevallen dat zij zwanger was. Dat valt op, niet alleen bij de buren, maar ook bij fami lieleden". Mocht het verdon keremaande kind niet door so ciale controle worden „ont dekt", dan zijn er toch nog „1001 mogelijkheden", waar door de „ouders" tegen de lamp kunnen lopen. Op de tiende dag na de geboorte krij gen baby s een hielprik. Is er wel aangifte gedaan bij de bur- gelijke stand, maar is de ge boorte niet geregistreerd bij een ziekenhuis of een verlos kundige, dan komt het uit. Verder komen zieke kinderen ook wel eens bij de huisarts te recht. Die is vaak van de ge zinssituatie op de hoogte, en zal vreemd opkijken als er opeens een kind bij is geko- het g il ong ïpera nkber /anda org „KAMER HEEFT SLECHTS SCHIJNTJE OVER VOOR SCHOON MILIEU" ma de bo n alg ond vo ide Vanmiddag is de Tweede Kamer begonnen met de behande ling van de milieubegroting voor volgend jaar. Het kabinet heeft het milieubeleid tot vierde peiler van het regeerak koord uitgeroepen, maar minister Nijpels mag toch slechts ƒ750 miljoen aan het verbeteren van het milieu uitgeven. Dit bedrag is inclusief de honderd miljoen die tijdens de algeme ne beschouwingen door de Tweede Kamer bij het kabinet losgepeuterd is. In vergelijking met de kosten die nodig zijn om het milieu van alle verontreiniging te ontdoen is dat slechts een druppel op een gloeiende plaat. it polit rti3 AMSTERDAM „Er is „frus Zeker vijf miljard gulden r poli nodig om het vuile milieu en d( op te ruimen. Het is zelfs is e niet ondenkbaar dat de ■den kosten in de tientallen miljarden zullen lopen". Emile Poelman van de Vereniging Milieudefen sie wil er maar mee zeg gen dat hij weinig ver wacht van het debat over de milieubegroting. De handelwijze van Kamer en kabinet zijn volgens Milieude fensie allesbehalve milieu- vriendèlijk. Poelman: „Die honderd miljoen extra is na tuurlijk prima, maar het is misplaatst daar zo dik over te doen. Het gaat om een schijn tje". Hij herinnert eraan dat met de afschaffing van de Wet op 'de Investeringsrekening (WIR) begin dit jaar ongeveer ƒ600 miljoen aan subsidie energiebesparende en mil vriendelijke investeringen teê|%lOren is gegaan. „Eigenlijk het milieu er dus 500 miljoen op achteruit gegaan, terwijl de suggestie wordt gewekt dat de milieuproblemen nu harder wórden aangepakt dan in het vérleden". De Tweede Kamer heeft vol gens Poelman niet voldoende oog voor de milieuproblema tiek. „Onder kamerleden is duidelijk een groeiend bewust zijn voor het milieu te bespeu ren. Maar je merkt ook dat ze NVANDAAG/'N IN HET VJ zoiets als de verhoging van de maximumsnelheid van 100 naar 120 km per uur gewoon hebben laten passeren. Dat zit ons behoorlijk dwars", zegt Poelman. „Het zijn vooral de grote partijen die nog steeds af wegingen maken die ten nade le zijn van het milieu". Auto Volgens Milieudefensie heeft iedereen er op de lange termijn belang bij dat gekozen wordt vóór het milieu. „In de keuze tussen het stimuleren van de auto of van het openbaar ver voer Tij kt de auto op korte ter mijn politiek en economisch interessanter. Iedereen wil z'n eigen autootje, dat is goed voor de producenten en dat is goed voor de politieke partijen die op dat moment regeren, maar op de lange termijn is het een ecologische ramp". De stichting Natuur en Milieu vindt dat het'autogebruik kan worden ontmoedigd door via het nieuwe stelsel voor loon- en inkomstenbelaating. Vol gens de stichting bevat de hui dige fiscale wetgeving' regels voor reiskostenvergoeding en De vervuiling door mest blijft niet beperkt tot de directe Stort plaats. FOTO: SP belastingvrijstellen die het au togebruik juist financieel aan trekkelijk maken. Dat vormt een ernstige belemmering voor de dringend noodzakelijke aanpak van de verzuring en de verstopping van de Randstad. In een brief aan de Tweede Kamer dringt de milieu-orga nisatie aan op afschaffing van het woon-werkkostenforfait, en van de reiskostenvergoe ding woon-werkverkeer. be halve als met het openbaar vervoer wordt gereisd. Vergoe ding van woon-werkverkeer met een auto van de zaak zou ook moeten vervallen. Verzuring Het aanpakken van de verzu- n het milieu, door de in- veehouderij te ver plaatsen vanuit beboste gebie den naar bijvoorbeeld het ring i toch met nar /an het land 'an de bossen t zorgen. ring Die bossen nemen meer am monium op uit de lucht dan lage vegetatie, rivieren en me rer! De kustgebieden zijn in dit opzicht het schoonst. „Als je in Nederland geen last meer zou willen hebben, zou je in feite alle bedrijven aan de grens met Duitsland moeten neerzetten," merkt Roelofs op. Stikstof speelt in het vraagstuk van de verzuring een centrale rol. Die stof komt in de lucht door verbruiksinstallaties (zo als fabrieken en auto's) en door zogeheten reductie van ammo niak. Voor die laatste categorie is met name dierlijke mest ver- itwoordelijk. Negentig pró- het land, is onzin. Dat cent van die stikstof-produktie zeggen de Nijmeegse onderzoe- kan namelijk herleid worden kers Anneke Houdijk en Jan Roelofs. Een onderzoek van het tweetal leerde namelijk dat de verzuring bepaald geen re gionaal probleem is. Vaóuit het westen verspreidt ammonium zich in de lucht met speels ge- verdamping „Met name bij het uitrijden van drijfmest gebeurt dat heel snel." aldus Roelofs, die aan geeft dat zelfs vanuit stallen stikstof in de lucht kan ver dwijnen. Door watervervuiling en intro ductie van uitheemse zoetwa tervissen zijn in ons land sinds de eeuwwisseling zeker twintig vissoorten ernstig bedreigd of uitgestorven. Omdat ook hun leefmilieu de kritische grens nadert, komen zestien ander vissoorten nog maar zelden Dit blijkt uit een onderzoek van de Stichting Natuur en Mi lieu dat gisteren is gepubli ceerd. In de studie wordt er op gewezen dat de toestand van het water de laatste jaren zo ernstig achteruit is gegaan, dat zelfs enkele algemene soorten, zoals de paling en de snoek, in aantal zijn teruggelopen. Bo vendien bevat veel vis zoveel gifsoorten dat deze maar beter niet gegeten kunnen worden. Drinkwater De stichting Natuur en Milieu heeft bij minister Braks van landbouw aangedrongen op een verbod van 35 bestrijdings middelen omdat deze anders, tot in lengte van jaren, gevaar voor de drinkwatervoorziening kan opleveren. Volgens Lucas Reijnders van de stichting gaat het om een sluipende vervui ling van het grondwater die zo snel mogelijk moet worden aangepakt. Champignons In het oostelijk deel van de Bommelerwaard - ten zuiden van Zaltbommel- zijn grond en grondwater plaatselijk sterk vervuild met hoge concentra ties chloorpesticiden. De ver ontreiniging is veroorzaakt door champignonkwekerijen. De vervuiling is ontstaan door het gebruik van bestrijdings middelen, die worden gebruikt als reinigings- en ontsmettings middel voor de meestal houten teeltbedden van deze padde stoelen. De champignons kun nen volgens de Keuringsdienst van Waren wel worden gege- POLITIE AL SINDS JULI OP SPOOR BENDE AMSTERDAM Het po litieteam dat gisteren een bende oprolde die met be hulp van een nagemaakte geldauto de NMB „een aanzienlijke hoeveelheid geld" afhandig maakte, blijkt deze groep al enkele maanden in de gaten te hebben gehouden. Daar door was de politie giste ren in staat de hele over val op de voet te volgen en korte tijd nadat het de lict gepleegd was in te grijpen. De politie is de hele nacht voorafgaande aan de actie van de bende paraat geweest in de omgeving van de garage in Zwanenburg waar de nage maakte geldauto stond. Nadat die wagen gistermorgen in alle vroegte vertrok, volgde een stoet van zo'n vijftien tot twin tig auto's met politiemensen. Een helikopter en een vlieg tuigje stonden klaar om assis tentie te verlenen. Nadat de geldauto enige tijd in het westelijk havengebied van Amsterdam op en neer had ge reden, zette hij omstreeeks kwart voor tien plotseling koers naar de - NMB bij de markthallen in Amsterdam. De daar voorgeschreven pro cedure voor het afhalen van geld werd zonder problemen gevolgd, waarna de geldcaset- tes werden overgedragen aan de nep-geldlopers. Zij verlie ten daarop meteen het terrein en reden de Haarlemmerweg op. Op dat moment greep de poli tie in. De geldwagen werd klemgereden en de inzitten den werden aangehouden, na dat ze eerst nog probeerden te ontkomen door in de vaart te springen. Een waarschuwings schot bleek echter voldoende om hen tot inkeer te brengen Tegelijkertijd werden ook en kele compagnons die het transport met een personenau to en een bestelbus „begeleid den" aangehouden. Korte tijd later deed de politie op acht adressen in Amster dam en omgeving invallen Totaal hëeft de politie negen mensen aangehouden. Onder de gearresteerden is ook een J 31-jarige man die werkte bij het waardetransportbedrijf waarvan de auto was nage maakt. pe politie verdenkt de leden van de bende ervan nog zeker bij zo'n tien tot twintig andere overvallen betrokken te zijn geweest. Dank zij het „frustiteam" van de politie is het aantal bver- vallen in de hoofdstad de laat ste tijd „drastisch gedaald", meldt de politie. uuaPijn op militair tamp onschadelijk lkpa'j ;emaakt 'ELDHOVEN Op het mi- itaire Prinses Irenekamp in Geldhoven is gisteren een °?00 kilo zware zeemijn ge- 'onden. 'PJj )e duik- en demonteergroep 'an de Koninklijke Marine eeft de mijn van Duitse her- 1 ;omst gisteravond in 23 minu- en onschadelijk gemaakt. De en' nijn is één van de zwaarste itu xplosieven ooit in Nederland t evonden. De 500 dienstplich- igen die in het kamp verble- vnj«j,en en <jje pas maandag voor ?n - werden voorlopig i is gestuurd. Het Prinses Ire- lekamp ligt buiten de be- iouwde kom van Veldhoven. ÏNDERZOEK OP DE BASISSCHOOL .PAKKANS CRIMINELEN VERGROTEN' DEN HAAG Minister Korthals Altes (justitie) moet meer personeel aan trekken voor de rechtban ken. Vrijwel alle fracties trokken die conclusie gis teren tijdens het debat over de begroting van jus titie na de recente scherpe kritiek van de Nederland se Vereniging voor Recht spraak op het formatiebe leid van de minister. Die volstond de afgelopen vijf jaar met het aantrekken van medewerkers, ter- Lijkt het probleem van het cellentekort op korte termijn te worden opgelost, nu moet de aandacht gericht worden op verbetering en versterking van de rechterlijke macht", al dus het VVD-kamerlid Kort hals. Zijn CD A-collega Van der Burg riep de minister en diens staatssecretaris, me vrouw Korte-Van Hemel op „het Openbaar Ministerie en de zittende magistratuur zo snel mogelijk verder te moder niseren, opdat de pak-en straf- kans vergroot worden en de criminaliteit afneemt". Vol gens de Kamer moet ook de automatisering bij de rechter lijke macht worden verbeterd. Oppositiewoordvoerders Kosto (PvdA), Wolffensperger (D66) en Lankhorst (PPR), maar ook klein rechts vrezen dat de on afhankelijke positie van de rechter onder druk komt te staan als de minister de finan ciële beperkingen niet opheft. „De rechterlijke macht", aldus Kosto. „dreigt een centraal ge dirigeerde rijksdienst te wor den". Volgens de Kamer is er voor de rechtshandhaving dringend extra capaciteit en geld nodig. Het CDA-kamerlid Van der Burg illustreerde de malaise bij de rechterlijke maent met de constatering dat in ons land een gemiddelde zaak voor de politierechter thans 261 dagen in beslag neemt, terwijl de be handeling in Duitsland en En geland respectievelijk 129 en 90 dagen vergen. Van der Burg vroeg de minis ter extra attent te zijn op de aanpak van pornozaken. De recente kinderpornozaak in Utrecht en Huizen met vertak kingen naar Engeland en de Verenigde Staten toont de goe de internationale samenwer king in de opsporing aan en vorm tevens het tastbare wijs dat ons land een rol speelt in die internationale handel". OEN HAAG Jongens oieheersen het rekenen in Jiet basisonderwijs beter Man meisjes. Buitenlandse minderen blijken over de gehele linie minder op te Ïeken van het rekenon- erwijs dan Nederlandse 0° eerlingen. J Leerlingen die een keer zijn ilijven zitten rekenen aan het de basisschool min der goed dan kinderen die steeds zijn overgegaan. Dit zijn enkele uitkomsten van een peiling naar de stand van za ken van het rekenonderwijs op de basisschool. Het is het eerste onderzoek van een reeks peilingen naar het gewenste en feitelijke ken nisniveau in het basisonder wijs. Voor het verkrijgen van de gegevens werd halverwege en aan het eind van de basis school gepeild. Het project „Periodieke Peiling van het het i Onderwijsniveau" werd in opdracht van nisterie van onderwijs tenschappen uitgevoerd door het Centraal Instituut voor Toetsontwikkeling (Cito) in sa menwerking met het Instituut voor Onderzoek van het On derwijs (SVO). De peiling heeft verder uitge wezen dat leerkrachten in het' basis- en voortgezet onderwijs en ouders te hoge verwachtin gen hebben van het rekenni- veau van de leerlingen. In sommige gevallen bleken de verwachtingen zo hoog ge spannen te zijn dat zelfs de best scorende leerlingen er niet aan konden voldoen. De verschillende lesmethoden bleken ook van invloed te zijn op de resultaten. Moderne me thoden leverden betere „reke naars" op dan traditionele me thoden. Deze verschillen ble ken zich vooral aan het eind van basisschool voor te doen. !>E KNOLLEN AMSTERDAM (ANP) - Het gala concert ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Concertgebouworkest wordt bij gewoond door prinses Margriet. Het heeft op 3 november in het Concertgebouw in Amsterdam „Limburg en Brabant centra Europese merkvervalsers" AMSTERDAM In Limburg en Brabant bevinden zich de belangrijkste Europese centra voor het vervalsen van merk artikelen. Dat is gebleken uit een onderzoek dat de producen ten van de dure-merken Cartier en Lacoste zelf hebben uitge voerd. Met behulp van privé- detectives en infiltranten, zo meldt het Algemeen Dagblad vanmorgen, hebben de gedu peerde fabrikanten aangetoond dat in woonwagenkampen in Venlo, Sittard, Heerlen en Eindhoven op grote schaal in „nep" wordt gehandeld. Uit het onderzoek van Cartier en La coste, die enorme schade onder vinden van het vervalsen van hun merken, blijkt bovendien dat de vervalsers handelen in drugs en wapens. Een woord voerder van Lacoste wilde van ochtend niet op deze gegevens reageren. „De berichtgeving over dit onderzoek is uit de hand gelopen", zei hij. „Ieder een in ons bedrijf heeft op dracht gekregen niets naar bui ten te brengen. Deze publiciteit schaadt ons alleen maar". Kenteken blijft aan auto gekoppeld DEN HAAG - De kenteken registratie van auto's blijft ook in de toekomst gekop peld aan het voertuig en niet aan de persoon. Daarmee wijkt Nederland niet af van de rest van Europa, met uitzondering van Zwitserland en Belgie. Omschakeling naar een persoonsgebonden regis tratie levert niets op maar kost wel veel extra middelen en tijd, aldus minister Smit-Kroes gisteren in de Tweede Kamer Wel voorziet straks een wets voorstel erin dat het ontdui ken van verzekeringen, we genbelasting en APK moeilij ker wordt. (ADVERTENTIE) Bovendien hebt u bij de Amro Vrije Hypotheek ook nog 'ns 2 jaar rentebedenktijd. Overstappen naar een vaste rente kan overigens altijd. En wie extra wil aflossen, kan dat zonder kosten doen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3