uil Shell verliest in VS slag tegen kerken om apartheid 1 ïc kerk wereld beroepingen Zonder onze opvang blijven ze nergens" >weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £efcUc6ou4ont WOENSDAG 2 NOVEMBER 1988 PAGINA BIN Bukman geeft 4,5 ton voor slachtoffers orkaan DEN HAAG Minister Bukman voor ontwikkelingssamen- werking heeft ongeveer 450.000 gulden beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de orkaan Joan in Nicaragua. Drie ton gaat naar het Nederlandse Rode Kruis voor de verzending van noodhulpgoederen: kooksets, lakens, handdoeken en rol len plastic. De rest is bestemd voor de stichting Artsen zonder Grenzen en wordt besteed ban tenten, communicatie-materi aal, boten en ander lokaal transport voor medische activitei ten. De minister overlegt nog met de Nederlandse medefinan cieringsorganisaties Cebemo, ICCO, Novib en Hivos over een afzonderlijk initiatief namens deze organisaties. Uitgever maakt eind aan gebruik liedbundel nomen zijn van Hanna Lam, kan voorlopig niet meer gebruikt worden. Uitgeverij Callenbach. die de bundel van Hanna Lam op de markt brengt, heeft de kerkeraad laten weten dat er in breuk gemaakt wordt op het auteursrecht. De hervormd pre dikant in Koudum, ds. W. Beekum, zegt dat hij nooit aan het probleem van de auteursrechten heeft gedacht. Uitgever Cal lenbach kreeg via de pers lucht van het bestaan van de kin derliedbundel en trok aan de bel. "We hebben toegegeven dat we fout zaten en zijn nu in onderhandeling. We hopen tot een vergelijk te komen, zodat we de bundel toch kunnen blijven gebruiken", aldus de predikant. Aan een standpunt is al leen de punt objectief. „Sovjetunie heeft verdraag zaamheid nodig" MOSKOU „Er moet nog veel worden gedaan voordat de gelovigen in de Sovjetunie kunnen ge loven dat er zich in de sa menleving werkelijk ver anderingen voltrekken". Dat concludeert Sergej Averincevs van het week blad 'Moskovski Novosti' aan het slot van een dis cussie tussen gelovigen en atheïsten over de vrijheid van godsdienst. Het week blad heeft bijna twee pa gina's uitgetrokken voor een verslag. Over een ding zijn alle deelnemers het eens: de Sovjetunie heeft verdraagzaamheid nodig. Deze oproep tot meer toleran tie moet niet alleen worden gezien in het licht van het hervormingsbeleid van partij leider Gorbatsjov. Voor 1917 was de Russisch-Orthodoxe Kerk staatskerk en gingen aanhangers van andere gods diensten door voor 'dissiden ten'. Hun rechten waren ook na de revolutie van 1905 be perkt. In de grondwet van 1918 werd alle burgers toege staan religieuze of anti-reli gieuze opvattingen te propage ren. Stalin maakte aan deze vrijheid in 1929 een einde. De orthodoxe priester Mare Smirnov opent de discussie in 'Moskovski Novosti' met de opmerking dat zonder ver draagzaamheid tussen de di verse volkeren in de Sovjetu nie het hervormingsbeleid van Gorbatsjov geen kans heeft. Hij verwijst daarbij naar de gebeurtenissen in Nagorny- Karabach. Ook Sergej Rogov, die niet bij een kerk is aange sloten, bepleit dat de mening van minderheden wordt g> pecteerd. Waarheen gebrek aan verdraagzaamheid kan lei den is in de jaren dertig onder Stalin gebleken. De atheïsti sche schrijver, Joeri Davidov, meent dat atheïsten alleen maar tot starre onverdraag zaamheid in staat zijn. „Daar door kennen wij geen mededo gen tegenover de mensen, de dieren en de natuur", zo kent hij. Pas in de benauw de tijd van het stalinisme heeft Davidov de waarde van dt verdraagzaamheid leren besef fen. Aan de discussie neemt ook de adventisten-voorganger chail Koelakov deel. Drie neraties uit zijn familie zijn om hun godsdienstige overtui ging vervolgd. „Ik ben ieder dankbaar die opkomt voo verdediging van de vrijheid vati geweten en voor de ver draagzaamheid tegenover an dersdenkenden", aldus Koela kov. De journalist Aleksandr Neznij betreurt het dat de raden v< kerkelijke aangelegenhed* die als bemiddelaar tussen regering en godsdienstige groepen zouden moeten funge ren, „van de geest van intole rantie zijn doortrokken". Hij verwijt de raden dat zij t halsstarrig als in de tijd Stalin de kerk en de gelovigen onderdrukken. Vrij Katholieke Kerk - De Vrij-Katholieke kerk krijgt i een nieuwe bisschop bij. Het de 57-jarige mgr. J. Draaisma uit Bilthoven die al 26 jaar priester in de Vrij-Katholieke Kerk is. De bisschopsconsecra tie vindt plaats op zaterdag 26 november om 10.30. in de St. Gabriëlkerk aan de Deurloo- straat in Amsterdam. Conse erator zal zijn bisschop Eric Taylor uit Londen. (toez.) J.A. Wege- rif te Nieuwkoop. Toegelaten tot de evangeliebedie ning P.J. Verhagen, Keenwerf 34, 2804 MS Gouda, tel: 01820-35767. Toegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar J. van Dalen, Valeriushof 1d. 3816 ME Amers foort. tel: 033- 756131; W.J.J. Glas houwer. Waalseweg 73a, 3999 NR Delft, tel: 015-143786; G Oberink, Wlttingsweer 30. 4251 WK Werken dam. tel: 01835-1017; J.W. Rooden- berg, W. de Zwijgerlaan 33b, 3043 VB Rotterdam, tel: 010-4624424; W. Scheufele, Boomstraat 84, 1015 LD Amsterdam, tel: 020-232075; mw. D. Tanja. Voltaplein 35 I, 1098 NP Amsterdam tel: 020-949902. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Beroepen te Enschede- Noord J.M.A. Groeneveld te Ridder kerk; te Zuldwolde (Gr.) drs.A.M. de Biddinghuizen. WASHINGTON De boycot van Shell-produk- ten in de Verenigde Sta ten heeft maandag de steun gekregen van de Methodistenkerk, met 9,8 miljoen leden de op een na grootste protestantse kerk van het land. Eerder hebben de Episco paalse Kerk (2,1 miljoen leden), de Verenigde Kerk van Christus (1,9 miljoen leden), de Raad van Kerken in de Vere nigde Staten en verschei dene rk religieuze orden en congregaties zich voor een boycot van Shell-pro- dukten uitgesproken. De kerken willen op deze manier druk uitoefenen op Koninklijke Olie- /Shell om alle economi sche banden met het apartheidsregime in Zuid afrika te verbreken. De druk op Shell om uit Zuidafrika te vertrekken wordt steeds groter. De juridische commissie van de Methodistenkerk sprak unaniem uit dat het besluit tot een boycot, dat de synode in mei met 475 om 418 stemmen had genomen, niet in strijd schort totdat deze een uitspraak had gedaan. Volgens de commissie is de boycot geen zaak die het belij den van de kerk raakt. Daar om valt het besluit niet onder haar jurisdictie. „Met deze uit spraak is de opgeschorting van het synodebesluit opgehe ven. De boycot kan met on middellijke ingang worden toegepast," aldus voorzitter Tom Matheny van de juridi sche commissie. „Shell is teleurgesteld dat de commissie het synodebesluit niet inhoudelijk heeft beoor deeld, maar zich er op proce durele gronden van heeft af gemaakt," aldus een reactie van Shell. „Een boycot van Shell-produkten is unfair te genover de duizenden kleine ondernemers die de meeste Shell-tanken in de Verenigde Staten in bedrijf hebben." Ondubbelzinnig Shell-Amerika verzet zich krachtig tegen de boycot, on der meer met het argument dat de Amerikaanse dochter onderneming zelf geen inves teringen in of economische betrekkingen met Zuidafrika heeft. Bovendien is Shell in Zuidafrika „ondubbelzinnig" tegen de apartheid. Het be drijf doet daar veel om de be langen van de zwarte werk nemers te bevorderen, aldus de verklaring. Anti-apartheidsactivisten daarentegen wijzen erop dat de dochtermaatschappij van Shell in de Verenigde Staten ruim twintig procent van de totale verkoop van Shell voor haar rekening neemt. Alleen door druk op Shell-Amerika uit te oefenen kunnen de Amerikaanse kerken het be leid van Koninklijke Olie- /Shell beïnvloeden. De boycot van Shell-produk ten is een initiatief van de na tionale vakbond van mijn werkers NUM, een van de grootste zwarte vakbonden in Zuidafrika. In Amerika heeft de overkoepelende mijnwer kersvakbeweging de boycot overgenomen. Zij kreeg de steun van andere vakbonden, organisaties voor mensen rechten en kerken. De Amerikaanse kerken had den juist vorige week besloten de activiteiten tegen de apart heid in Zuidafrika op te voe ren. Zo zijn ontmoetingen voorzien tussen kerkelijke lei ders en kerkleden die zitting hebben in het Congres. Daar- FOTO: ANP mee willen de kerken berei ken dat het Congres door na dere wetgeving de economi sche sancties tegen Zuidafrika verscherpt. Op de bijeenkomst in New York waren niet alleen de lidkerken van de Raad van Kerken in de Verenigde Sta ten vertegenwoordigd, maar ook evangelische kerken. Verder waren er afgevaardig den van de RK Kerk. De me thodistenbisschop van Los Angeles, Meivin G. Talbert, wordt voorzitter van de werkgroep die de anti-apart- heidsactiviteiten van de ker ken zal coördineren. Verder werd afgesproken vol gend jaar van Pinksteren (14 en 15 mei) tot 16 juni, de dag van de opstand in Soweto, een campagne van informatie en actie te houden. Demonstra ties zijn gepland in de hoofd stad Washington en andere grote steden. Ook komen er gebedsdiensten waarbij ge bruik wordt gemaakt van Zuidafrikaanse liturgieën. - Spoedberaad De bijeenkomst was een ver volg op het spoedberaad van Zuidafrikaanse en kerkelijke leiders op 12 september in Ge- nève, waaraan vanuit Neder land dr. K. Blei, secretaris-ge neraal van de Nederlandse Hervormde Kerk, heeft deel genomen. Ongeveer een jaar geleden werd bekend dat de Shell in Amerika (Shell Oil Company) een adviesbureau een rapport had laten opstellen om een boycot van Shell-produkten te kunnen voorkomen. Daar in kramen de namen van tal loze kerkelijke leiders in de Verenigde Staten en Europa voor, onder meer die van dr. R.J. Mooi, de vorige secreta ris-generaal van de Neder landse Hervormde Kerk, en van dr. A. Kruyswijk, secreta ris buitenland van de Gere formeerde Kerken in Neder land. Het rapport was bedoeld „voor gebruik in de Verenig de Staten en om een wereld wijde coördinatie binnen de Konklijke Shell groep te ont wikkelen," aldus het rapport. In dezelfde periode heeft Shell Nederland gesprekken gevoerd met de rk bisschop penconferentie, IKV en Pax Christi en met de vakcentra les FNV en CNV. Er was „niets geheimzinnigs" aan deze gesprekken, zo zei, drs. M. van Rooijen, directeur Pu blic Affairs van Shell Neder land. Het Amerikaanse bureau, ge- eid door een voormalig voor tter van de Amerikaanse Avaad van Kerken, heeft vorig jaar ook geprobeerd een ge sprek te arrangeren tussen Shell-topman ir. G.A. Wag ner, en secretaris-generaal dr. E. Castro van de Wereldraad. Die pogingen zijn op niets uit gelopen. CAMPAGNE VOOR DAK- EN THUISLOZEN: UTRECHT „Neder land telt ongeveer 200.000 dak- en thuislozen, van wie 50.000 personen de harde kern vormen en de rest tot een wisselende groep behoort. Voor hen bestaan negentien erken de instellingen waar zij kunnen overnachten. Op het moment zijn er twee duizend bedden voor hen beschikbaar: één op de tien zwervers kan van een slaapplaats gebruik maken maar negen moeten een andere plek zoeken". Dat zegt direkteur ds. H.'Heij- koop van het landelijk vrij zinnig protestants centrum in Utrecht. Hij vindt dat het te kort aan slaapplaatsen spoedig moet worden aangevuld. Deze week startte het centrum in samenwerking met de Raad van Kerken een landelijke campagne om meer begrip te kweken voor zwervers. De campagne krijgt het motto: „Dak- en thuislozen? Zonder onze opvang blijven ze ner gens". Het is onder meer de bedoeling vrijwilligers te wer ven die voor thuisloze Neder landers opvang creëren. De organisatoren van de campag ne geven hierbij ondersteu ning door bijvoorbeeld een dagopvang te organiseren en te helpen met de aanpak daarvan. Ook zal aandacht worden besteed aan mogelijk heden om het groeiende aan tal zwervers te verminderen. Dat moet vooral door tijdig signalen op te vangen die erop wijzen dat iemand bezig is af te glijden naar een zwer vend bestaan. Heijkoop, die vorig jaar zelf een week als dakloze door het land zwierf om zich in de pro blematiek in te leven, liggen de problemen zeer aan het hart. Vooral thuislozen die erg weinig geld hebben zijn meestal niet gebaat bij goed kope opvang die commercieel en soms zelfs crimineel getint is. „Daklozen kunnen een overnachting zoeken in het >t Hans Heijkoop zwarte circuit; dat ligt echt in de criminele sfeer. Voor een wederdienst kunnen ze voor een nacht gratis terecht. Maar dan moet er wel een pakje he roïne worden afgegeven bij het Centraal Station aan die ene meneer. Of ze moeten bij diefstal op de uitkijk gaan staan, zodat de dakloze in de armen van de politie kan lo pen. Dan komen zij ook nog eens in de gevangenis met alle ellende van dien". Het zogeheten grijze circuit, waar zwervers ook hun toe vlucht zoeken, heeft volgens Heijkoop vaak een commer ciële bijsmaak. „Meestal zijn het niet zulke dure hotels, waarbij eigenaren de over- nachtingsprijs wel eens be hoorlijk omhoog willen schroeven als het erg druk is. En natuurlijk heb je het witte circuit, de erkende opvangte huizen, maar daar zijn er veel te weinig van, zodat thuislo zen wel gedwongen zijn el ders naar een slaapplaats te zoeken", zegt Heijkoop met spijt in zijn stem. De directeur wijst op het pro bleem dat er zo weinig over dak- en thuislozen wordt ge praat omdat zij verstoken zijn van alle sociale contacten. In Nederland wordt men niet „zomaar" dakloos. Dan is er meer aan de hand. „Het kan bijvoorbeeld zijn dat iemand werkloos wordt. De man gaat dagelijks naar het café en maakt daardoor het huishoud geld op. Zijn gezin krijgt met geldgebrek te kampen en na veel ruzies wijst de vrouw hem de deur. De man gaat zwerven. Hij kiest daar niet voor, maar raakt er in ver zeild. Het is een voorbeeld dat men het leven door een com binatie van problemen niet langer aan kan en het daar door geen richting meer kan geven. Al vrij snel vervallen vrijwel alle sociale contacten", aldus Heijkoop. Hij noemt te vens mensen met alcoholpro blemen, ex-psychiatrische pa tiënten en mensen die psy chisch een „knauw" hebben gehad, die tot de risicogroep kunnen worden gerekend. FOTO: SP Een tweede belangrijk punt noemt Heijkoop het feit dat thuis- en daklozen niet als zwervers worden herkend. „Mensen denken altijd bij een dak- of thuisloze meestal aan een haveloos, psychotisch en vaak aangeschoten iemand, die op een bank in het park ligt te slapen. Maar dat geldt slechts voor zo'n twee pro cent. De overigen zien er goed uit en worden ook niet als zwervers herkend als zij op straat lopen". Het is de bedoeling door de landelijke campagne de pro blematiek van de dak- en thuislozen onder de aandacht te brengen. Daarbij wordt ge bruik gemaakt van folders, brochures en een landelijke advertentie-campagne. De campagne is ook mogelijk ge maakt door het Koningin Ju liana Fonds en het ministerie van WVC. Met dat geld kun nen erkende opvangtehuizen worden ingericht. BAUKJE BURGGRAAFF „Geen Vaticaans offensief tegen vooruitstrevende Brazilianen" RIO DE JANEIRO Het Vaticaan is niet bezig met een offensief tegen de progressieve vleugel van de Rooms-Katholieke kerk in Brazilië. De voor zitter van de Braziliaanse bisschoppenconferentie, Luciano Mendes de Al meida, ontkent dat het Vaticaan zes vooruitstre vende bisschoppen heeft gewaarschuwd. Mendes heeft een bezoek ge bracht aan kardinaal Ber- nardin Gantin, de voor zitter van de Vaticaanse congregatie voor de bis schoppen, om ophelde ring te krijgen over de vermaningen. Bij zijn aankomst in Brazilië be nadrukte Mendes dat de paus uitdrukkelijk zijn 'hoogachting' had uitge sproken voor Pedro Ca- saldaliga, een van de bis schoppen die volgens Braziliaanse kranten een waarschuwing uit Rome zouden hebben ontvan gen. Eerdere berichten spreken zelfs van een zwijgplicht voor de bisschop die bekend staat als bevrijdingstheoloog. Men des verzekerde dat Casaldali- ga trouw is „aan de paus, het Vaticaan en de Romeinse in stituten". Casaldaliga maakte de afgelo pen jaren enkele reizen naar Nicaragua, zonder de bis schoppen in dit land daarover in te lichten. Opzienbarend was in 1985 zijn hongersta king in Nicaragua, als protest tegen de Midden-Amerika-po- litiek van de Verenigde Sta ten. In juni was Casaldaliga voor het eerst sinds 17 jaar voor het ad limina-bezoek naar het Vaticaan gekomen. Het kerkrecht schrijft voor dat bisschoppen een dergelijk bezoek om de vijf jaar bren gen. Succesvol maar gef rustreerc ELI: jak to In ons land kunnen méér misdrijven worden opgelost d; '0 het huidige percentage van ongeveer twintig procent als frrjs^ politie maar een andere werkwijze toepast. Het CD A-kamend lid Van den Burg leek gisteren op zijn wenken te word m hoj bediend. Op het moment dat hij tijdens de behandeling v jnsum de begroting van justitie deze verzuchting slaakte, rolde hero°" „frustiteam" van de Amsterdamse politie voor de derde dit jaar een bende bankovervallers op, waarbij een „aanzie lijk bedrag" aan buit werd heroverd. jerzoek raten >ort v erstijg liker i De werkwijze die de politie toepaste was bepaald „ander! 'et dat kwam vooral door de beslist ook „andere" aanpi die de bende hanteerde. Zeker voor Nederland ging het o unieke, zorgvuldig voorbereide beroving van waarbij de bankrovers, in nauwkeurig nagemaakte unifc gekleed, gebruik maakten van een perfect nagebouw geldtransportauto en de bij de bank gebruikelijke procedu de geldcasettes in ontvangst te kunnen nemen. De opsp ringsactie van de politie, die maandenlang is voorbereid, ten minste even spectaculair. De bankrovers moesten het onderspit delven tegen het g duldige en deskundige recherchewerk, waar. in totaal, ong veer 35.000 manuren in zullen zijn gestoken als de operaf straks geheel is voltooid. De door het grote aantal bankbei vingen gaandeweg gefrustreerde politiemensen vanda de naam van hun eenheid zijn binnen de bestaande org nisatie gerecruteerd, waarbij al spoedig bleek dat er behoel was aan zelfs drie „frustiteams". daarbij is dus duidelijk sprake geweest van het „ht schikken van taken en mankracht" en wellicht ook wel „een betere bedrijfsvoering". Dat zijn de toverformu] waarvan ook gisteren in de Kamer werd betoogd dat ze oplossing moeten brengen voor de problemen bij de polit zónder uitbreiding van het jaarlijks budget van 3,5 milja gulden. Desondanks zal de geslaagde actie van het „frus team" wellicht ook wat frustratie doen ontstaan onder poli ci, want de betrokken politiemensen hebben er wel een di van hun gewone werk voor moeten laten liggen. Er is geweldige slag geslagen, maar betwijfeld moet worden daardoor het percentage opgehelderde misdrijven boven twintig is gestegen. ONDERTUSSEN heeft de politie gisteren kunnen ervar dat, alle ludieke acties ten spijt, er volgend jaar geen ext geld beschikbaar komt om het hoofd te kunnen bieden hun problemen. Gemakshalve wordt het besluit daart schatkistbewaarder Ruding in de schoenen geschoven, ma die heeft groot gelijk als hij erop wijst dat voor 1989 „de bo ken inmiddels zijn gesloten". Bij de onlangs gehouden alg mene beschouwingen is voor een aantal zaken ond meer het milieu extra geld uitgetrokken, maar niet vo de politie. Daar is toen door de politici niet over gesproke DAT is wel, maar te laat, in het afgelopen weekeinde beurd door VVD-fractievoorzitter Voorhoove en zij wat vaag ook door zijn partijgenoot minister Korthals A tes van justitie. Deze minister verklaarde vanmorgen dat reactie van zijn collega van financiën duidelijk was, maar er „wellicht toch op andere wijze" nog iets geregeld kan w( den. „Er zijn, zoals we weten, van tijd tot tijd mee- en tegt vallers", voegde hij daar aan toe maar méér wilde hij er slist niet over zeggen. Aangenomen mag worden dat polit mensen niet uitsluitend gefrustreerd raken door het groeie aantal bankovervallen. gens Shalom de verliezer De grote verliezer bij de gisteren in Israel gehouden verki zingen is shalom, de vrede. Een gemengde Jordaans-Pal stijnse delegatie voor onderhandelingen met Israel onder i ternationaal voorzitterschap is voor lange tijd van de baa De erkenning van het bestaansrecht van de joodse staat dq - de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) in ruil voor ei kenning van de PLO door Israel, lijkt in de nieuwe situaU" steeds verder weg. De tegenstellingen tussen Israëliërs i Palestijnen zullen scherpere vormen aannemen. Het verz *<*H1 de bezette gebieden zal toenemen en de onderdrukkii Tp ervan zal ongemeen krachtige vormen aannemen. De Pal 5 stijnse kwestie is verder dan ooit verwijderd van een oplo sing. Het resultaat van de verkiezingen kan slechts somb stemmen, niet alleen voor de toekomst van Israel en de P r° lestijnen, maar voor rust en vrede in het hele Midden-Oo oo"ki /ondei Zonnig en koud DE BILT (KNMI) Een uit de Poolstreken afkomstig ho- gedrukgebied beweegt zich in onze richting en was gister avond tot boven de Noordzee gevorderd. Dit hoog vervolgt het komende etmaal verder zijn weg naar het zuidoosten. De kern van dit weersysteem wordt morgenavond al boven Polen verwacht. Deze ontwik kelingen hebben ook in ons land een ingrijpende weers verandering tot gevolg. Koude en droge lucht waarin weinig of geen bewolking voorkomt beweegt zich met het hoog mee en heeft inmiddels ook ons land al bereikt. Met een naar oost draaiende wind wordt de aanstromende lucht het komende etmaal nog wat kouder. In de komende nacht en vooral in de nacht van morgen op vrijdag zal het vrij wel overal vriezen, landin waarts tot zo'n graad of 4. Overdag wordt het niet war mer dan rond 6 graden. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Seandinavië: wolkenvelden en op de tneeste plaatsen droog, 's Nachts licht vorst, middagtempera- tuur ongeveer 5 graden. Britse Eilanden wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog Middag- temperatuur ongeveer 8 graden. Benelux: droog en perioden met zon 's Nachts lichte vorst, middag- temperatuur ongeveer 6 graden. Duitsland: droog en wolkenvelden.'s Nachts lichte vorst, middagtempera- tuur ongeveer 5 graden. Frankrijkdroog en af en toe zon. In het noordoosten mogelijk lichte vorst. Middagtemperatuur van 7 graden in het noorden tot 20 graden plaatselijk in het zuiden van Frankrijk. Alpengebied: af en toe zon. Min». ■numtemperatuur rond het vriespu -niddagtemperatuur aan de noord "e ongeveer 4 graden, aan de zuidi i bui. MiddJen wi temperatuur ongeveer 19 graden. Italiè: wolkenvelden en op de mee Joegoslavië: wolkenvelden en vrij overal droog. Middagtemperatuur geveer 14 graden. Vam ling heef koor ƒ750 bcdr AUi zeke nodi op ti niet kost ilji Emi Ven sie gen wac! der De h kabir fensï hond tuurl met op (WIP ƒ600 enerj op at sugg. milu wórt ii Mij1 ;em )N1 )EN 0 tehee J iet 1 Ian r [inde J ;ehel< 1 tekei olerwi eerlii .eerlii ijver !)EK

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2