Shamir eist overwinning op Nieuwe arrestaties in Alphense gifaffaire KLM wil af van Fokker 100 5 11 13 14 Omkatten ^S-vandalen gaan chade herstellen Bevallingsverlof wordt flexibel en langer Ambtenaar mag gevoelens tonen Ruding: Geen extra geld voor politie ff//LASER ^mï CeicUe ©omont Woensdag 2 november 1 80e jaargang no. 24259 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Wcsierpers. behorende tot Sijlhoii Pers. Apcthckersdr.k 34,2312 DD Leiden. Postbus i 12300 AA, tel. 071-122244 Vcr ah07!-312077. Giro 103003. Bink: Air.ro-bar.k N V. Le. ier. Abonnementen (incl.6% BTW) per maand i. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f 70,93, taar i 270,20. .Klachten bezorging: maandag I 'm vnidagvan 18.00 19.00 uur, zaterdag 14 00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6°oBTW)i. 0.65 per mm. familieberichten I- 0.59 per mm. teleiax.070-902702 ftv. advertenties. Directe ir-hooidrecladeur IJ. Kóifewas. Chef-redacteur W.A. Buntev/eg. Heldere nacht met een tot zwak afnemende wind en een minimumtemperatuur tussen 0 graden bij zee tot -4 graden landinwaarts. Overdag zonnig. Middagtemperatuur rond 6 graden. Zon op: 07.39; onder: 17.07. Sc'heveningen hoog water: 16.40 en 23.07; laag wa- tef:.05.27 en 16.46. !N HAAG De spoorwegpolitie stuurt jongeren zich op het traject Leiden, Den Haag, Delft, Rot- dam tot aan Middelburg aan vandalisme hebben ïuldig gemaakt voortaan naar de zogenaamde iltbureaus. „Halt" (Haags alternatief project jonge- n) regelt in overleg met de NS en justitie dat de ndalen de aangerichte schade herstellen en beta- Alleen al het verwijderen van graffiti op trein- sn in dc centrale werkplaats in Leidschendam ist de NS 60.000 gulden per maand. De totale scha- ls gevolg van spoorwegvandalisme loopt jaarlijks e miljoenen. Volgens mevrouw drs. A. van Hees n Halt Nederland (het landelijk overleg van 45 iltbureaus) is met de spoorwegpolitie een proefpe- ide overeengekomen van één jaar. igina 13: Vandalen gaan door naar Halt-project. DELFT Minister De Koning (sociale zaken) komt binnenkort met een wijzigingsvoorstel van de ziektewet, waar in het flexibel opnemen van het zwangerschaps- en bevallingsverlof wordt geregeld. Boven dien wordt het verlof dat nu in totaal twaalf weken bedraagt met twee weken verlengd. Met deze voorstellen wil hij voorkomen dat vrouwen moeten kiezen tussen gezinsvorming en beroep. Dat zei de minister van daag in Delft tijdens eer bijeenkomst van het Ko ninkjijk Instituut voor In genieurs over de rol var de vrouw in (hogere) tech nische beroepen. Beval lingsverlof geldt regel zes weken de zes weken na de bevalling. Wie binnen die eerste zes weken bevalt, heeft pech en raakt een deel van het verlof kwijt. In de nieuwe situatie is het mogelijk minder weken voor de be vallingsdatum op te ne men en meer weken erna. De Koning pleit er bij de technische universiteiten voor om de overheidscam pagne „Kies exact" door te trekken en speciaal op gerichte voor lichting te geven over technische studierichtin gen. Ook is hij voorstan der van een positief actie plan in combinatie met ge richte werving onder vrouwen. Hij voorspelde over tien jaar een tekort van 170.000 hoger opgelei den in ons land. „Om knelpunten die daardoor ontstaan tegen te gaan zal optimale inschakeling van vrouwen een eerste ver eiste zijn", aldus de minis- DEN HAAG Sinds andaag ,s het bij wet gere geld dat ambtenaren, ^rbeidscontractanten bij de overheid en dienstplichtigen hun gevoelens en gedachten mogen openbaren. Dit geldt ook voor militairen. Uitoefening van deze grondrechten hebben nu een wettelijke basis, aldus het ministe rie van binnenlandse zaken. Ook het recht tot vereniging, vergadering en tot betogen zal voor deze groep dan wettelijk zijn geregeld. Er zijn echter beperkingen aan deze nieuw verworven vrijheden. Zo mogen zij niet door de ambtenaar worden genoten als daardoor de goede vervul ling van hun functie of het goed functioneren van de openbare dienst niet in redelijkheid is verzekerd". Verder is in de wet de geheimhou dingsplicht" geregeld. „GEEN COALITIE MET ARBEIDERSPARTIJ" JERUZALEM De Li- kud-partij van premier Yitzhak Shamir en de kleine religieuze partij en zijn vannacht bij de verkiezingen in Israël als overwinnaars uit de bus gekomen. Een zeer opgetogen Shamir maakte vanmorgen be kend dat hij nu gaat werken aan een coali tieregering met de klei ne rechtse en religieuze partijen. Het Likud-blok veroverde met 39 zetels (was 43) één zetel meer in de Knesseth dan de Arbeiderspartij van minister Shipion Peres, die terugging van 41 naar 38 ze tels. In een interview met de Israëlische televisie zei Shamir dat hij de nieuwe premier van Israël zal wor den, aangezien Likud met de rechtse en religieuze par tijen (samen goed voor 25 zetels) nu een meerderheid vormt in het parlement van 120 afgevaardigden. De reli gieuze partijen zouden zich ir het merendeel" in de standpunten van Likud kunnen vinden, aldus Sha mir. Een nieuwe regering van nationale eenheid met de Arbeiderspartij achtte hij uitgesloten. Peres hield zichzelf nadat de stemmen geteld «waren drie uur lang voor het pu bliek verbórgen. Tijdens een bijeenkomst in Tel Aviv maakte hij vervolgens een teneergeslagen indruk. „Wij houden moed, alles is nog niet verloren", zo hield hij zijn toehoorders voor. „De religieuze partijen vor men geen eenheid. De Li kud kan niet rekenen op de steun van hen allemaal. Wij gaan vanavond nog onder handelen met de religieuze fracties". FOTO: ANP Toen Peres echter de zaal verliet schreeuwde een sol daat: „Daar gaat de nieuwe leider van de oppositie". En ook volgens de secretaris generaal van de partij. Ouzo Baram, „is het zeker dat wij de nieuwe regering niet zul len leiden". Pag.5: Sleutelrol voor reli gieuze partijen telling angereden: ;hilder onderuit EGSTGEEST Een 38-jari- Schiedamse schilder is gis- en in Oegstgeest zwaar ge- ond geraakt toen zijn stelling nver werd gereden. De man lilderde de luifel van het -benzinestation aan de islaan in Oegstgeest. Een 62- rige automobilist uit Oegst- est, die net had getankt, ver- t dat de steiger er stond en ïd er achteruit tegen aan. De illage stortte in en de schil- r kwam ongelukkig te val- Hij brak een enkel, een >1 en een elleboog. Een pot rf die tegelijkertijd naar be lden kwam bespatte de per- nenauto van de dader. Het ïchtoffer is naar het Acade- isch Ziekenhuis in Leiden ergebracht. ingewapende verval op loogmadese erfwinkel OOGMADE Een 81-jarige inkelier aan de Kerkstraat Hoogmade is gisteren be- iofd van 2000 gulden aan intant geld. De overvaller ip de verfwinkel binnen en oeg om geld. Daarbij werd winkelier niet bedreigd. De der droeg ook geen wapen. 'enaar van de zaak wees Idellijk de plaats aan het geld lag. De onge- askerde overvaller pakte de inkbiljetten en liep naar bui- Spuitomruilautomaat Amsterdam krijgt in de toekomst mogelijk spuitomruilautomaten. De GG GD in de hoofdstad onderzoekt momenteel de fraude bestendigheid van een apparaat waarin verslaafden vuile naalden kunnen deponeren en een nieuwe, schone spuit tegen betaling in ontvangst kunnen nemen. FOTO: ANP AMSTELVEEN - De KLM wil af van de Fokker 100. Met de Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swissair en diens dochter Ba lair wordt onderhandeld over verkoop of verhuur van van alle tien bestelde Fokker 100 toestellen en opties op nog eens zes. De KLM wil haar vloot zo veel mogelijk standaardiseren met Boeing toestellen en de Aibus A310 en is om een een aantal re denen tot de conclusie gekomen dat de Fokker 100 niet in dat beeld past. Fokker verwacht binnenkort nieuwe orders voor haar F 100 en F 50 toestellen. Over een eventuele verhoging van de produktie, verlenging van de bedrijfstijd en invoering van nieuwe ploegendiensten, heeft Fokker een eerste overleg ge voerd met de vakbonden. Pagina 6: F-100 past niet in toekomstige KLM-vloot. fSm Piepers in de sloot Een aanhangwagen met zo'n twintig ton aardappelen is gistermiddag in de sloot langs de Aardamseweg in Ter Aar beland. Een voorwiel van de trekker kwam in de berm terecht en de bestuurder zag geen kans meer zijn combinatie op de weg te krijgen. De trekker bleef op de weg staan, maar de aanhanger met in houd kwam naast de weg in een sloot terecht. De aardappelen zijn eerst opgeruimd en vervolgens is de wagen op de weg getrokken. Het verkeer ondervond weinig hinder omdat een rijbaan vrij bleef. LPHEN AAN DEN IJN In het onderzoek iar het gifschandaal in lphen aan den Rijn zijn pnieuw twee mensen ge resteerd. Het gaat om ?n 41-jarige man uit Bo egraven en een 60-jarige eidenaar. Beiden werk- n ten tijde van mogelij- illegale stortingen op - voormalige vuilstort- laats in de Coupépolder bij Alphen. Justitie ver denkt hen van het aanne men van steekpenningen. De 60-jarige Leidenaar is de voormalige stortbaas van de Alphense belt. Hij werd in 1980 ook al aangehouden en verhoord over het aannemen van smeergeld. De man ont kende toen echter alles. Ook enkele maanden geleden, toen de gifaffaire in het nieuws kwam, ontkende de Leidenaar a^jn betrokkenheid. Volgens getuigen zouden in Alphen 100.000 vaten met chemisch afval zijn gestort door onder meer Kemp uit Hazerswoude. Na uitgebreid bodemonder zoek zijn nu twee grote gifcon centraties aangetroffen. Het justitieonderzoek richt zich op de mogelijke illegale stort en vooral de handel en wandel van de vuiltransporteur Kemp uit Hazerswoude. Justitie ver wacht het onderzoek binnen kort te hebben afgerond. Meerdere arrestaties worden niet uitgesloten. Ook is een bedrijfsleider van de vuilverwerking in Rijsen- hout ontslagen omdat hij wordt verdacht steekpennin gen te hebben aangenomen van het Hazerswoudse trans portbedrijf Kemp. Een andere werknemer van dit bedrijf wordt eveneens verdacht van betrokkenheid bij deze zaak. De recente aanhoudingen zijn vc£>r de omwonenden van de voormalige stortplaats het be wijs dat er wel degelijk sprake is van illegale stort van che misch afval. De omwonenden ook zijn niet gerustgesteld door de resultaten van het bo demonderzoek, dat ernstige vervuiling van de stortplaats niet kon aantonen. De twee milieuvluchten die begin mei bij wijze van experi ment boven Alkemade, Lei derdorp, Alphen aan den Rijn, Nigjuwkoop en Hazerswoude zijn uitgevoerd, hebben geleid tot acht processen-verbaal. Het ging daarbij om overtreding van de Wet verontreiniging oppervlaktewateren, maar er werd ook bekeurd voor het storten van vuil. De rijkspoli tie meent dat het experiment is geslaagd en streeft naar uit breiding ervan. Pagina 3: De vervuiling is overal Pagina 14: Milieuvluchten boven Rijnstreek succesvol parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ruding van financiën voelt er niets voor extra geld beschikbaar te stel len voor de politie. Zijn weigering tegemoet te ko men aan deze wens van regeringspartij VVD en de oppositiepartijen PvdA en D66 legt een zware druk op het komende kabinets beraad over het politie budget. PvdA-fractieleider Kok vroeg gisteren het kabinet zo spoedig mogelijk een brief aan de Ka mer te sturen met een reactie op de toenemende roep om verhoging van de politiebegro ting. In een radio-interview met Veronica zei Ruding gasteren dat hij er niet over peinst de staatsschuld nog verder te ver groten door extra geld voor de politie uit te trekken. „We hebben net de boeken voor 1989 gesloten", aldus de minis ter. Hij herinnerde eraan dat binnen het kabinet en ook tus sen kabinet en parlement is afgesproken meer b discipline in acht te dus niet voortdurend uitgaven te doen. „Daai wel den", zei hij. Ruding toonde zich verbaasd over de plotselinge wens van een kamermeerderheid tot uit breiding van het politieperso neel. „Bij de algemene be schouwingen over de rijksbe groting is dat niet gebleken. Het kabinet is toen tegemoet gekomen aan een aantal ver zoeken van de Kamer om ex tra geld uit te trekken, maar de politie zat daar niet bij". (ADVERTENTIE) Personal Computer Gokverslaving: De jeugd wordt erin geluisd met een patatje Bondscoach Wim Verhoorn zoekt stilte in de storm „Lijmen/Het been" van Elsschot herschapen in hoorspel Spoorweg vandalen in Leidse regio naar Halt-project Alphense aannemer eist bouw brandweer kazerne Woubruggeop ECONOMIE SPORT KUNST RADIO EN TELEVISIE Wie het woord „omhonden" hoort, zal verbaasd en niet begrijpend opkijken, maar bij het vernemen van „omkatten1" gaat hem vast een licht op. Gaat dat niet over geknoei met gestolen auto's? Dat ze daar niet eens iets tegen doen! Nou, ze gaan er iets tegen doen. Bij geheel vernielde auto's moeten de kentekenpapieren voortaan naar de verzekering voor er wordt uitgekeerd. Overigens willen wij hier niets of niemand „omkatten", maar meer „ompra ten". Doe uw oude krant de deur uit en wij verze keren u van een nieuwe. Van de Leidse Courant: daar Iaat immers iedereen zich tegenwoordig naar „omkranten". De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1