Somo/ntfl? Spoorweg vandalen gaan door naar Halt-project STAD OMGEVING Pleidooi voor vierde sociaal rechercheur Leidenaar moet hondepoep opruimen EXPERIMENT VAN EEN JAAR AZL komt ongerust personeel tegemoet Uitgekiend schrijfgerei WOENSDAG 2 NOVEMBER 1988 PAGINA 13 Brouwer en Weisglas Iver verkiezingen VS lEIDEN Mevrouw I. Brouwer, [^-fractievoorzitter van de CPN, i VVD-Kamerlid F.W. Weisglas latteren donderdag 3 november liet vier Leidse studenten over de merikaanse verkiezingen. Cen- lal staat de vraag of een Repu- keins of een Democratisch be- I wenselijk is in de Verenigde laten. Voorzitter van het debat is ;of. dr. R.B. Andeweg, hoogle- iar in de empirische politicolo- le. Het debat heeft volgens het [ambridge-model plaats in het |lroot Auditorium van het Acade miegebouw aan het Rapenburg 73 i Leiden. De aanvang is 19.30 LEIDEN Hondebezitters moeten in Leiden de uitwerp selen van hun „trouwe vier voeter" voortaan onmiddellijk opruimen, op straffe van een boete. De gemeente zal een ex tra reinigingscontroleur aan stellen om overtreders te ver baliseren. Dat staat in de nota Schone stad, die gisteren door het gemeentebestuur is vastge steld. De gemeente is vast van plan om eigenaars van honden te bekeuren, als zij niet direct de uitwerpselen van hun huisdier opruimen. „We hebben genoeg van die vervuiling", aldus wethouder F. Kuijers in een toelichting. „We willen er al jarenlang iets aan doen, maar we hebben de mensen tot nog toe te vriendelijk aangepakt. Met deze regeling willen wij duidelijk m'aken dat het ons ernst is om de vervuiling van de stad tegen te gaan. Het moet nu maar eens zijn afgelo pen". De verplichting om uitwerpse len op te ruimen is opgenomen in de Algemene Plaatselijke Verordening. Die bepaalt ook dat het verbodén is om hon den los te laten lopen tenzij borden anders bepalen. Om het effect van de maatre gel te vergroten zal de ge meente een extra reinigings controleur in dienst nemen. Hij ziet er op toe dat de APV niet wordt overtreden. Er zijn nu twee controleurs in dienst van de gemeente. De contro leurs kunnen overtreders ver baliseren. Zij zullen zich voor de rechter moeten verant woorden. De rechter bepaalt de hoogte van de boete, die vermoedelijk ergens tussen de 25 en 500 gulden zal bedragen. Eigenaars die hun hond willen uitlaten, maar niet bereid zijn de poep op te ruimen, kunnen gebruik maken van zogenaam de hondenuitlaatstroken. Deze stroken, die de gemeente aan het inrichten is, zijn met spe ciale borden aangegeven. Symposium over toekomst van gezondheidszorg LEIDEN Onder de titel „De Prog nose van de Progressie, gezondheids zorg in de toekomst" wordt op vrij dag 4 november een symposium aan de Medische Faculteit gehouden. Hierin komen aspecten van de toe komst van gezondheid en gezond heidszorg aan de orde, van ruimte vaart tot de gevolgen van de vergrij zing voor gezondheid en zorg. In het Leids Anatomisch Museum is er tege lijkertijd een tentoonstelling over dit onderwerp ingericht, waarin nieuwe medisch-technologische zaken te zien zijn zoals een leverpomp en satelliet communicatie voor medische nascho ling. Hersenschudding na val met bromfiets LEIDEN Een 17-jarige bromfietsster uit Roelofarendsveen liep gisteren bij een val een hersenschudding en een gekneusde duim op. Rijdend op de ventweg langs de Willem de Zwijgerlaan moest ze ter hoogte van de Marnixstraat remmen voor een aan tal fietsers. Het meisje kwam na een slippartij ten val. Ze is door de Eerste Hulp Dienst naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den vervoerd. MAN LOOPT BRANDWONDEN OP Een 20-jarige Leidenaar heeft gistermiddag rond tweedegraads brandwonden opgelopen aan arm en ge- LEIDEN drie w w zicht. De man was aan het werk in een garage aan de Morsweg. Bij werkzaamheden aan een benzinetank van een auto gooide de man zijn aansteker op de grond. Het weggooien veroorzaakte een vonk waardoor gemorste benzine ontbrandde. De man is naar het Diaconessenhuis vervoerd. Fietser breekt been LEIDEN Een 41- jarige fietser uit Leiden heeft giste ren rond kwart voor negen zijn lin keronderbeen ge broken. Bij het oversteken van de Molenwerf verleen de de Leidenaar geen vorrang en werd hij geschept door een 21-jarige automobilist uit Maarssen. De Lei denaar is naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden vervoerd. LEIDEN De spoor wegpolitie stuurt jonge ren die op het traject Leiden, Den Haag, Delft, Rotterdam tot aan Middelburg voor vanda lisme worden opgepakt voortaan naar de zoge naamde Haltbureaus. „Halt" regelt dan in overleg met de NS en justitie dat de vandalen de aangerichte schade herstellen en betalen. In Leiden is zo'n bureau ondergebracht bij de Stichting De Drieslag aan de Plantage. Alleen al het verwijderen den voor het hele land van graffiti op treinstellen in de centrale werkplaats in Leidschendam kost de NS 60.000 gulden per maand. De totale schade als gevolg van spoorwegvandalisme loopt jaarlijks in de miljoenen. Volgens mevrouw drs. A. van Hees van Halt Neder land (het landelijk overleg van 45 Halt-bureaus) is met de spoorwegpolitie een proefperiode overeengeko men van één jaar. Behalve het Leidse bureau doen nog tien andere Halt-vestigingen mee aan het experiment, waaronder die in Leiden, Den Haag, Zoetermeer, Delft en Rotterdam, plus regio's. Van Hees: „Als de proef slaagt, gaat de regeling gel- Door de recente groei van de Halt-bureaus kan nu ook de spoorwegpolitie van de Halt afhandeling gebruik maken. De 45 bureaus bestrijken thans een gebied dat de helft van de Nederlandse bevol king omvat. Alle arrondisse menten in de Randstad be schikken over Halt-bureaus. Via de bureaus kunnen jon geren die door de gemeente- of rijkspolitie voor vandalis me zijn opgepakt een straf vervolging ontlopen. Zij moeten dan wel akkoord gaan met alternatief werk, wat neerkomt op het her stellen van de aangerichte schade. Bovendien moet een deel van de schade worden betaald. Volgens drs. Van Hees is het een goede zaak dat de spoor wegpolitie nu ook naar de Halt-bureaus gaat verwijzen. „Zo krijgen alle jongeren de zelfde mogelijkheden voor een buiten-justitiële afdoe ning. Het betekent ook een strengere aanpak van van dalisme. En dat is ook ook wel nodig als je ziet hoeveel schade er door vandalisme vaak ondoordacht wordt aangericht". Verwijskaart Op het traject Leiden-Mid- delburg, waar veel vandalis me voorkomt, zijn 120 spoor wegpolitiemensen actief. Pendelende jongeren, met name scholieren, die wegens bekladdingen of vernielin gen in hun kraag worden gegrepen, krijgen van de spoorwegpolitie een speciale verwijskaart met de adres sen en telefoonnummers van de betrokken Halt-bureaus. De jongere in kwestie wordt opgeroepen door het Halt bureau in zijn woonplaats of directe omgeving. De meeste spoorwegvandalen worden te werk gesteld op NS-ter- reinen, waar spoorwegperso neel en Halt-medewerkers toezicht houden. Jongeren# die de afdoening via Halt weigeren, worden door justi tie vervolgd, en moeten in- plaats van één derde, de hele schade betalen. In dat geval krijgen ze ook een strafbLa. Boosheid over doorbraakplannen Vooruitlopend op een overleg met wethouder D. Tesselaar laten bewoners van de Lammenschans- weg op niet mis te verstane wijze weten wat zij over de wethouder volkshuisvesting denken. Tesse laar is het eens met het plan van woningbouwverening Ons Doel om 56 benedenwoningen samen te voegen tot 28 grotere huizen door de tussenmuren door te breken. De bewoners zijn daar fel tegen en hebben in de wijk posters opgehangen om hun bezwaren kracht bij te zetten. Zij zijn tevreden met hun kleine woningen en willen niet tot een verhuizing worden gedwongen. Als de huizen worden vergroot tot vierkamerwoningen komen de huidige bewoners er niet meer voor in aanmerking. FOTO: WIM VAN NOORT Aan bod komen de onder werpen beroepsmogelijkhe den. scholingsmogelijkheden en het combineren van huis houding met een baan. De cursus wordt gegeven in buurthuis De Pahcrat aan de Middelstegracht. Opgeven is lijk bij Iris de Ruiter, te lefoon 125736. Spreekuur In het Rijksmuseum van Oudheden wordt zondagmid dag weer een archologisch spreekuur gehouden door drs. M. Brouwer, de conservator van de provinciaal-Romeinse afdeling. Het spreekuur is be doeld voor mensen die iets ouds hebben gevonden en daar meer over willen weten. Het spreekuur wordt van 13.00 tot 16.00 uur gehouden in de Taffeh-zaal van het museum aan het Rapenburg Shinto In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen- straat 1 wordt zondag vanaf 15.00 uur de film 'Shinto: Na ture, Gods an Man in Japan vertoond. De film duurt on geveer vijftig minuten. Concert Het Koorproject Rotterdam geeft zondag om 15.00 uur een concert in de Lokhorst- kerk. Op het programma staan werken van Debussy, Poulenc en Milhaud. Het koor bestaat uit zeer ver ge vorderde amateurs, conserva toriumstudenten en professio nele zangers. De Randstad Stringband speelt de zelden uitgevoerde zwanenzang van Gabriel Fauré. De toegang bedraagt 10 gulden (CJP/Pas 65 7,50 Kostuums Mevrouw M. Con rads houdt op zondag om 15.00 uur een lezing over 17de en 18de kos tuums. De lezing wordt ge houden in Stedelijk Museum De Lakenhal aan de Oude Singel. De schilderijen van de tentoonstelling 'Klein maar fijn' vormen de basis van de lezing. De lezing is gratis. De entreeprijs voor het museum is/2,50, voor 'Klein maar fijn' geldt een toeslag van /2,50. Plaatselijke mist De omgeving van de fietstunnel bij het Stationsplein wordt op gezette tijden geteisterd door zeer plaatselijke mist. Die wordt veroorzaakt door onderhoudswerk aan stoomleidingen van het EBR. Daarbij komt af en toe wat stoom vrij. Doordat het nu vrij koud is, condenseert dat gelijk en ont staan de mistflardjes. Volgens een woordvoerder van het EBR gaat het overigens om normaal onderhoudswerk dat regelmatig wordt uitgevoerd. Hij verwacht dat het binnen enkele dagen af zal zijn, waarmee voorlopig weer een einde komt aan deze vorm van mist. FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN De Raad van Bestuur van het Academisch zieken huis overweegt om een sociaal crisisteam en een klachtencom missie in het leven te roepen. Dit heeft voorzitter J.H. Peters onlangs in een overleg toegezegd aan de vakbonden. De bonden maken zich ernstig zorgen over de manier waarop de Raad van Bestuur van het AZL omgaat met de belangen en posities van individuele medewerkers, zo schrijft het personeelsblad Cicero. Er zou sprake zijn van grote sociale onrust. Peters betitelde dat als een bom onder de veranderingen in de organisatie van het AZL. Volgens de vakbonden zou de onrust onder het personeel te wij ten zijn aan een ernstig gebrek aan informatie van de zijde van de Raad van Bestuur. Het ziekenhuis moet de komende jaren miljoenen bezuinigen en voert daarom een reorganisatie uit waarbij gedwongen ontslagen niet zijn uitgesloten. „Er lopen nu nog steeds mensen op het terrein rond die niet we ten wie hun nieuwe baas is of welke functie zij moeten uitoefe nen", stellen de bonden. Een groot gedeelte van het personeel zou gedemotiveerd zijn. „De maat is nu echt vol", zegt een woordvoerder, die meent dat „de zaak volkomen uit de rails loopt" als niet krachtig wordt opgetreden. Voorzitter Peters van de Raad van Bestuur is verontrust over de kritiek en heeft toegezegd enkele maatregelen serieus te over wegen. De Raad van Bestuur buigt zich vandaag over zijn voor stel om een sociaal crisisteam en een klachtencommissie in het leven te roepen en over de suggestie van de bonden om binnen kort personeelsbijeenkomsten te houden. Peters heeft de bonden toegezegd dat de overlegorganen nauw betrokken zullen worden bij de definitieve invulling van de va cature van het bestuurslid dat is belast met beheerszaken. Op dit moment wordt die post tijdelijk bezet door de heer Vossen, die door de bonden als voornaamste boosdoener wordt aangewe zen. Realisatie CWI stap dichterbij LEIDEN Het opzetten van het Centraal Werkgevers In stituut (CWI) is een forse stap dichterbij gekomen. Volgens wethouder H. van Dongen heeft de belastingdienst vrij stelling verleend van BTW-be- taling aan de club- en buurt huizen die door het CWI over koepeld gaan worden. Het CWI is thans in oprich ting. Het moet als paraplu gaan dienen voor de club- en buurthuizen in Leiden. Het in stituut moet de werkgever worden van de betaalde krachten in de club- en buurt huizen. Door die constructie zouden er problemen met de fiscus ontstaan. Als het CWI namelijk personen zou detac heren bij een buurt- of club huis, zou dat als inkomen voor die instelling gezien worden. De instelling zou over die 'in komsten' dan belasting moeten betalen. De tot standkoming van het CWI zou zonder de belasting vrijstelling maanden vertra ging oplopen. Elk club- of buurthuis zou dan namelijk als rechtspersoon moeten worden opgeheven om aan belasting heffing te ontkomen. MEER AANDACHT VOOR FRAUDEBESTRIJDING LEIDEN Het is wel licht nodig dat er een vierde sociaal rechercheur komt om het aantal frau dezaken waarmee de ge meentelijke sociale dienst te maken krijgt beter en sneller op te kunnen spo ren. De PvdA-fractie vroeg wethouder H. de la Mar gisteravond tijdens de algemene beschouwingen van de raadscommissie voor sociale zaken om na te gaan of het waar is dat de opsporing van grote fraudezaken door sociaal rechercheurs regelmatig blijft liggen omdat er te weinig tijd voor is. „We moeten ervoor zorgen dat de uitkeringen terecht komen bij de mensen waarvoor deze zijn bedoeld. Dat betekent niet dat we tandenborstels moeten gaan tellen, maar wel dat de grote fraudezaken tijdig ont dekt en opgelost worden", al dus mevrouw R. Hulsker (PvdA). De CDA-er P. Biegstraaten zei ook geschrokken te zijn van het aantal fraudezaken dat de laatste tijd aan het licht is ge komen. „We moeten meer we ten van de oorzaken en ach tergronden daarvan. Zodra het om tonnen en alles bijelkaar om miljoenen gaat is een goed werkende controle nodig. Als je ziet hoeveel er gepraat wordt over het aanstellen van meer politie-agenten en par keerpolitie in Leiden, dan is het zeker ook gerechtvaardigd om' de aanstelling van een vierde sociaal rechercheur te overwegen". Onlangs nam het college het besluit om van vier formatie plaatsen van sociaal recher cheurs terug te gaan naar drie. De vierde formatieplaats stond wel altijd in de begroting, maar werd nooit daadwerke lijk vervuld. Omdat het aantal uitkeringen de laatste tijd is teruggelopen en er strengere normen op het gebied van de uitkeringen worden gehan teerd, besloten B en W onlangs om de vierde plaats niet te handhaven. J. Laurier (Links Leiden) ver zette zich tegen de voorstellen. „Het lijkt wel alsof Leiden bol staat van de fraude, terwijl het gaat om enkele uiterst uitzon derlijke gevallen. De meeste uitkeringstrekkers houden zich aan de regels". De D66- fractie steunde het PvdA- voorstel om meer aandacht Pacifistisch - socialistische benadering van De la Mar LEIDEN ..{Vat is de winst van twee jaar Links Leiden in het college van burgemeester en wethou ders?". Die vraag legde het raadslid P. Langenberg (D66) wethouder H. de la Mar (Links Leiden) gister avond voor. „Ik had ge dacht dat de wethouder deze portefeuille vanuit de pacifistisch -socialistische hoek zou benaderen. De accenten daarvan zijn ech ter nog niet zichtbaar", al dus de democraat. „We zijn nog niet toe aan de verkiezingscampagne", gaf De la Mar hem vervolgens in overweging. „Ik laat mij nu niet verleiden tot een uiteenzetting over of ik het beter of slechter doe dan mijn voorganger. U zou beter kritiek kunnen leveren op de maatregelen die uit het beleid naar vo ren komen. Ik zit hier om mijn beleid te verdedigen, niet om mezelf te beoorde len", aldus de Links Lei- den-wethouder. CDA: Meer werk voor De Zijlbedrijven LEIDEN Alle gemeentelijke directies moeten werk uitbe steden aan De Zijlbedrijven, de instelling voor sociale werk voorziening in Leiden. Dat is de inhoud van een motie die P. Biegstraaten (CDA) gisteravond tijdens de vergadering van de commissie voor sociale zaken indiende. Alle fracties ondersteunden dit voorstel. De budgetfinanciering van de Zijlbedrijven die op 1 januari volgend jaar zijn beslag moet krijgen, baarde de commissie zorgen. Alle fracties uitten hun vrees voor een toenemende vercommercialisering van de sociale werkvoorziening ten koste van de sociale doelstelling; het bieden van aangepast werk voor mensen die in een 'normale' werksituatie niet kunnen functioneren. Wethouder H. de la Mar zei in reactie op deze bezorgdheid dat het niet de bedoeling is dat er meer werk binnengehaald gaat worden om de produktie te verhogen zodat er meer geld in het laatje komt. Ook is het niet de opzet om vooral mensen in te zetten die een hoge produktiviteit kunnen be reiken. „Wij willen vooral proberen om langlopende vaste orders binnen te krijgen, waarbij een team van mensen van verschillende niveaus en met uiteenlopende handicaps aan één opdracht mee kan werken. Iedereen krijgt daarbinnen dan een passende taak". Kritiek De la Mar op d' Oude Morsch LEIDEN „Wanneer de Stichting Buurtcomitê d'Oude Morsch doorgaat met mensen te beletten om lid te worden, overweeg ik een voorstel in te dienen om de erkenning van het buurtcomitê in te trekken". Dat antwoordde wethouder H. de la Mar (Links Leidengisteravond na vragen van le den van de raadscommissie voor sociale zaken en maat schappelijke aangelegenheden over de perikelen die in de afgelopen tijd bij deze buurtvereniging spelen. Verder werd er gevraagd om meer duidelijkheid in de organisatievorm van veel wijkverenigingen, waarvan sommige zich stichting noemen, terwijl andere als comité of vereniging worden be titeld. Dit hard plastic etui met uitgekiende pennenset voor werk, school of thuis is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Het bevat een balpen, vulpotlood, twee fmeliners en een marker. Vul de bon in en doe'm vandaag nog - gratis - op de bus! I Noteer als nieuwe abonnee Ingaande I Naam: I 1 E=l j Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) i Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I maand automatisch betalen 123,74 I P kwartaal acceptgiro f 70,93 j Stuur als dank de schrijfsel naar: j Stuur deze bon In een open envelop-postzegel niet nodig-naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag N^J £ekLe(2oma/n£

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13