Sou/tont Sterkere positie voor etnische leerlingen Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Tarieven voor opvang kinderen niet aangepast Vervuiling kan in rinkwater komen" xposities voor Amnesty DINSDAG 1 NOVEMBER 1988 PAGINA 9 LAR AANGEHOUDEN )OR STEUNFRAUDE DEN Een in Leiden samenwonend koppel is door de politie aangehouden wegens jjnfraude. De man (37) en vrouw (32) zouden F 1982 respectievelijk 100.000 en 150.000 gulden I uitkeringen ten onrechte hebben gekregen. I Jweetal heeft de gang van zaken bekend, i woonde aanvankelijk op papier in Wad- n, later verhuisde hij naar Ter Aar. In feite hij echter in Leiden bij zijn vriendin wonen, hadden in die periode een uitkering en n van tijd tot tijd. Voor de vrouw ging het jen uitkering voor een éénouder gezin voor de en bijstandsuitkering aan hem persoon- afgesloten na een onderzoek door de ie politie en sociale rechercheurs van de Leid- •ïale dienst en die van Nieuwkoop. Het twee s'naar verhoor weer op vrije voeten gesteld. Nog geen duidelijkheid over Van Gend en Loos LEIDEN De toekomst van Van Gend en Loos aan de Haagweg is nog onduidelijk. Staadsraad Veringa heeft vanochtend bepaald dat de gemeente hem eerst een geluidsrapport moet overhandigen, waarna hij in een nieuwe zitting het probleem van de geluidsoverlast van omwonenden nog eens wil bekijken. De gemeente wil dat het vervoersbedrijf een scherm aanbrengt om de overlast te beperken. Dan kan een kinderwetvergunning worden verstrekt, die het bedrijf nog niet heeft maar wel moet hebben. Omwonenden willen dat het bedrijf sluit. Zij denken, in tegenstelling tot de gemeente, dat maatregelen nooit af doende kunnen helpen. Recente metingen van de gemeente hebben uitgewezen dat de geluidsoverlast sinds 1986 is toegenomen. Van Gend en Loos tenslotte vindt het aanbrengen van een scherm te duur. Pistool in beslag genomen LEIDEN Een 41-jarige Leidenaar is gister middag in zijn woning aan de Oude Singel aangehouden omdat hij een pistool in zijn be zit had. De politie had eerder aanwijzingen gekregen dat de man over een vuurwapen beschikte. Dat bleek inderdaad het geval. Het pistool is in beslag genomen. De man, die we gens overtreding van de vuurwapenwet was aangehouden, is na verhoor op vrije voeten gesteld. Sieraden gestolen LEIDEN Sieraden met een waarde van 4.000 gulden en een doosje met 150 gulden en een bedrag in Belgische franken zijn zater dagmiddag gestolen uit een woning aan de Rijn- en Schiekade. Het is nog onduidelijk hoe de dieven het pand zijn binnengekomen. Er waren geen sporen van een inbraak. Celstraffen in bouwfraude DEN HAAG/LEIDEN Een 26-jarige Leidenaar is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot vijftien maan den cel met aftrek van voorarrest. Een 49-jarige Lisse- naar kreeg twee en een half jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Beiden stonden twee weken geleden terecht voor hun aandeel in een omvangrijke bouwfrau de in de Leidse regio. Zij zijn niet de hoofdverdachten in de fraudezaak, maar fungeerden als „katvangers", stro mannen die de klappen opvangen. In totaal is voor vele tonnen geld verduisterd. Tegen de Leidenaar was acht tien maanden cel geëist, tegen de Lissenaar vier jaar. Leidenaar gewond LEIDEN Een 21-jarige Leidenaar heeft gisteravond rond kwart over elf snijwonden in het gezicht opgelopen bij een aanrijding op het Levendaal, hoek Rijnstraat. De aanrijding ontstond doordat een 22-jarigë Alphense auto mobilist die vanuit de Rijnstraat naar het Levendaal reed de Leidenaar geen voorrang verleende. Prentenkabinet blijft bestaan LEIDEN Het Prentenkabinet blijft bestaan dige gebouw aan het Rapenburg. De voorzitter het hui- i het college van bestuur van de Leidse universiteit, C.P.C.M. Oomen, bevestigde dit gisteravond tijdens de vergadering van de universiteitsraad. Oomen gaf echter wel aan dat aangekondigde bezuinigingen bij de vakgroep kunstge schiedenis daarmee zeker niet van de baan zijn. „Deze be zuinigingen zijn nu een onderwerp van later overleg," al dus de collegevoorzitter. De positie van het Prentenkabinet was in gevaar geko men omdat de vakgroep kunstgeschiedenis drie ton moet bezuinigen. Een verhuizing van het de verzameling van het kabinet naar de Universiteitsbibliotheek zou een aan zienlijke bezuiniging opleveren. Maar mede dankzij een petitie voor behoud van het Prentenkabinet, die mede werd ondertekend door een groot aantal Nederlandse musea en een door de Letterenfaculteit ingesteld onder zoek naar een efficientere daarmee goedkopere organisa tie van het Kabinet, blijft het Leidse Prentenkabinet nu toch overeind. vuig i voorpagina) 17- 22.- 32- 'HEN AAN DEN N „Eigenlijk is onze >tste zorg het ontbre- van de afsluitende laag in het noordelijk van de stortplaats", zegt W.J. Hart, woord- der van het bewo- comité. Hart is ervan tuigd dat de situatie [wekkend is, hoewel er op 'het eerste ge- t niet verontrustend iet. geen radioactiviteit aan- iffen en ook geen duizen- chemisch afval. Dat echter niet zeggen dat er aan de hand is. Een klei- moet het vervuilde perco- pater tegenhouden. Nu die aag op veel plaatsen ont- kt, bestaat de kans dat dat zich verspreidt en in het grondwater terecht en dan ook in het drink- aldus Hart. Volgens kunnen de problemen de kleilaag voortkomen ;eulen die onder de grond Hart: „Onder de stort- loopt een oude geul van omme Aar en daar kan percolaatwater gemakke- doorheen". het onderzoek van IWA- is ook gebleken dat er op de 47 onderzochte waarschijnlijk che- h afval is gestort. Volgens sluit dit andere plaatsen r niet uit. „Het is zeer ijk geblekep om de vaten taliseren die er mogelijk liggen. Men is tijdens n op allerlei zaken ge- zoals betonlagen. Ook ge- de omvang van het kar- is het niet gemakkelijk, tortplaats is zo'n 22 hecta re groot en het lijkt daarom op zoeken naar een speld in hooiberg", aldus Hart. Volgens Iwaco is het zeer waarschijnlijk dat er duizen den metalen vaten lig_ „Maar over plastic vaten durf ik die uitspraak niet te doen. Daar was het onderzoek niet specifiek op gericht", vertelt Hart die nog zeker niet gerust is. „Wel is het gerustellend te noemen dat de eerder geofysi sche meetresultaten niet van metalen vaten afkomstig zijn, maar van metaalstoffen die 'op een aantal plaatsen zijn aange toond. En dat is op zich niet verontrustend. Dat vind je op iedere stortplaats". Hart wijst op het belang een vervolgonderzoek, zijn geen metalen vaten aange troffen in grote concentraties, maar van plastic vaten weten we niets. En daar moet ook naar gezocht worden. We wil len daarom het justitieel* derzoek afwachten omdat daaruit wel eens goede aanwij zingen zouden kunnen komen om gerichter te zoeken naar vervuilde plaatsen. Daarna be sluiten we of een vervolgon derzoek moet worden inge steld", aldus Hart. Ook is de projectgroep van mening dat de boorpunten waar men op zogenoemde obstructies is ge stuit, niet zomaar achterwege moeten worden gelaten. Voor al over die plekken bestaan twijfels, evenals over plekken waar benzeengas is aangetrof fen. De provincie ié de enige deel nemer uit de projectgroep.die het niet eens is met dit plan. Slechts wanneer uit het justi tieel onderzoek blijkt dat er nog zeer verdachte plaatsen naar voren komen, is de pro vincie in voor een onderzoek op die plaatsen. Maar de bewo ners stellen zich daarmee niet tevreden. DEN/STREEK Onder de titel „Oog voor Amnesty, Oog kunst" begint eind deze maand een kunstmanifestatie voor lesty International. In Leiden, Voorschoten en Den Haag Jen vijf exposities met grafisch werk opgezet. Daarvoor heb- zich veertig kunstenaars aangemeld, zodat er werk geselec- kan worden. instenaars hebben niettemin „vrij" werk kunnen inzenden. aren niet gebonden aan een thema. Daardoor bieden de ten- stellingen een breed overzicht van zeer uiteenlopende he- laagse kunst van bekende, maar ook minder bekende grafi- ,eidse burgemeester C. Goekoop opent op 26 november in /aag een van de exposities. Deze loopt tot en met 18 decem- [n het LAK (Cleveringaplaats 1) begint op 27 november een sitie die tot en met 8 januari 1989 duurt. De opening om uur wordt opgeluisterd door a capella kwartet Heremetijd. [emeester P. Cannegieter van Voorschoten opent op 25 no- ?r om 20.00 uur de expositie bij de Voorschotense Kunst - (Voorstraat 12) die tot en met 18 december duurt. Rommelmarkt Drumband Matilo houdt za terdag een rommelmarkt in het buurthuis aan de Zaan- straat 126. De rommelmarkt begint om 10.00 en duurt tot 7- llecte collecte van de Steden - d Leiden-Juigalpa heeft afgelopen week 8.000 gul- opgeleverd. Een resul- waar de organisatie zeer reden over is. Het geld rdt gebruikt voor de bouw gezondheidscen trum de Nicaraguaanse stad lpa. Daarvoor is nu nog gulden nodig. \rken Jjrtwerk Binnenstad Lei- houdt op 10, 17 en 24 no- iber een korte oriëntatie- «is voor vrouwen die er) willen gaan werken, bod komen de onder en beroepsmogelijkhe- scholingsmogelijkheden het combineren van huis- jU ding. met een baan. De wordt gegeven in rthuis De Pancrat aan de klelstegracht. Opgeven is 'elijk bij Iris de Ruiter, te- an 125736. 4 ttzegels j afdeling Leiden van IV atelica j houdt zaterdag postzegel beurs. Het is elijk tijdens de beurs tegels te ruilen of te ko- Kr is daarnaast een lote- A 5e beurs is geopend tus- Vf 10.00 en 16.30 uur en M dt gehouden in de kanti- 1 van lyceum Dr. W.A. Vis- Hooft aan de Kager- Speelgoedbeurs Buurthuis Op Eigen Wieken houdt zaterdag een speel goedbeurs van 13.00 tot 14.00 uur. 's Ochtends van negen' tot elf uur kan niet-kapot speelgoed worden ingeleverd (maximaal 26 stuks per per soon). Wandelen Wandelkring Leiden en om streken van de KNBLO start zaterdag met een Molen win- terserie van vier wandelin gen over 10 of 15 kilometer. De andere drie wandelingen worden op 10 december, 7 ja nuari em 11 februari afge werkt. De start is steeds tus sen 10.00 en 15.00 uur bii de VVV op het Stationsplein. Deelname kost zes gulden per tocht. Op dezelfde data wordt de Molentocht Leiden gehouden. Het inschrijfgeld bedraagt een rijksdaalder. Nadere inlichtingen over de tochten zijn verkrijgbaar bij Wandelkring Leiden. Tele foon 01720-75720. GAIA Vrouwenboekhandel GAIA aan de Pieterskerkchoorsteeg 1 viert zaterdag het tienjarig bestaan, 's Ochtends is er open huis met koffie en ge bak en 's middags zal de schrijfster Renate Dorrestein tussen 15.00 en 17.00 uur boe ken signeren. Leiden betaalt uitbreiding speciaal onderwijs niet LEIDEN De gemeente is niet van plan een eventuele noodzakelijke uitbreiding van het speciaal onderwijs te bekostigen. Dat zei wethou der H. van Dongen (onder wijs) gisteren tijdens een commissievergadering over de begroting voor 1989. Het beleid van de rijksoverheid is erop gericht de groei van dit type onderwijs, waarop kin deren terecht kunnen die in het reguliere onderwijs niet mee kunnen komen, af te remmen. Uitbreiding zou daardoor voor rekening van de gemeente komen. „Als we besluiten het zelf te gaan be talen, stappen we in een niet te peilen diep financieel gat. Zelf de uitbreiding bekosti gen kost al gauw tonnen, want voor elke twaalf leer lingen heb je een leerkracht nodig", meende de wethou der. Door het rijksbeleid ontstaat er een probleem als de scho len voor speciaal onderwijs vol raken. In het bijzonder speciaal onderwijs zullen dan kinderen geweigerd worden. Wethouder Van Dongen wil in Leiden de openbare scho len gelijk behandelen als de bijzondere scholen: „Dus ook daar leerlingen weigeren met het argument dat de klassen vol zijn". Omdat zij vreest dat het rijksbeleid niet wordt teruggedraaid ontstaat er echter een dilemma. Openba re scholen zijn namelijk ver plicht om leerlingen aan te nemen, terwijl de norm van maximaal twaalf leerlingen per klas bij dit beleid over schreden zou worden. Als de gemeente ertoe over gaat leerlingen te weigeren, dan zal zij wel een bereidwil lige ouder steunen als die een kort geding wil aanspannen tegen de gemeente. In het ge val dat de gemeente het ge ding verliest en de leerling alsnog moet toelaten, heeft zij, aldus Van Dongen, een wapen in handen om van het rijk aanvullend geld voor het speciaal onderwijs te vragen. De heren W. Hettinga (CDA) en N. Langerak (VVD), van wie de landelijke fracties vóór het rijksbeleid zijn, toonden zich weinig gelukkig met dat beleid. „De leerlin gen mogen nooit de dupe worden van het beleid", liet Langerak weten. Hij beloof de, met Hettinga, de kanalen naar de landelijke politiek te gebruiken om het standpunt te laten ho- WETHOUDER: IN LEIDEN GEEN ZWARTE EN WITTE SCHOLEN LEIDEN Wethouder H. van Dongen (onder wijs) heeft gisteren met kracht ontkend dat er in Leiden sprake is van de vorming van 'witte' en 'zwarte' scholen, maar zij vindt wel dat de positie van etnische leerlingen moet worden verbeterd. De wethouder, die beloofde dat zij haar stelling met cij fers zal onderbouwen, diende met haar reactie de raadsle den R. van Lint (Links Lei den) en N. Demirbas (Partij van de Arbeid) van repliek. Die hadden geopperd dat het verschijnsel van 'zwarte' en 'witte' scholen zich in Leiden openbaart. Van Dongen was het wel met hen eens dat alle zeilen bijgezet dienen te wor den om een dergelijke ont wikkeling te voorkomen. Zij legde er de nadruk op dat de kwaliteit van het onderwijs behouden moet blijven en meende dat scholen die extra steun nodig hebben, bijvoor beeld omdat er veel allochto ne kinderen op zitten, die zouden moeten krijgen. De wethouder kondigde aan rond februari met een aan vullende notitie te komen met daarin voorstellen voor maatregelen om de positie Wethouder Van Dongen. FOTO: TEJO RINGERS van minderheden in het on derwijs te verbeteren. Volgens Van Dongen is altijd sprake geweest van „een wit te vlucht", het vertrek van blanke kinderen van een school met relatief veel al lochtone leerlingen, vooral in de richting van het bijzonder onderwijs. „Er zijn echter geen grote tegenstellingen binnen wijken. Als er op een school relatief veel kinderen van etnische minderheden zitten, wonen zij ook in die wijk". Ze wenste echter geenszins voorbij te gaan aan de problematiek van de al lochtone kinderen in het on derwijs. „We moeten het be leid daarop afstemmen", vond zij. Een actief spreidingsbeleid van allochtonen over de stad leek zowel de wethouder als Van Lint en Demirbas, on danks de goede bedoeling, geen goede oplossing om spreiding binnen het onder wijs te verkrijgen. Hoe sprei ding dan wel vorm zou moeten krijgen bleef een vraag. Spreiding door middel van toewijzing van woningen door de gemeente had vol gens Van Dongen in de prak tijk weinig resultaat „omdat blanken in de regel huizen in bepaalde wijken blijken te weigeren". Het idee voor een belonings systeem voor scholen die uit zonderlijk goede resultaten boeken met leerlingen uit et nische minderheidsgroepen was in de ogen van de PvdA en Links Leiden geen góed idee. De heer Demirbas pleit te sterk voor meer aandacht voor het Nederlands als tweede taal. „Nederlands als tweede taal leren vergt een IBËSroTiRGTOt speciale aanpak. Het aantal allochtonen in het lager be roepsonderwijs zou daardoor flink kunnen dalen en tevens het aantal leerlingen dat zon der diploma de school ver laat". Het in de begrotingsvoorstel len genoemde schoolvolgsys- teem („Wat doen scholen precies en met welk resul taat") viel bij de PvdA en Links Leiden (LL) in reeds in goede aarde. Permanent gebouw voor Zijlwijksehool LEIDEN Wethouder H. van Dongen (onder wijs) streeft ernaar het semipermanente gebouw van de Zijlwijksehool in de Meren wijk te vervan gen door een blijvend ge bouw. De school moet af gebroken worden. Of er een nieuwe school komt en hoe groot die wordt hangt af van de resulta ten van een onderzoek naar de behoefte aan scholen in de toekomst. Van Dongen toonde zich een voorstander van drie scholen in de Meren wijk. LEIDEN Wethouder H. van Dongen is niet van plan haar voorstel voor een nieuw tariefstelsel van kinderop vang aan te passen. Wel is zij bereid om met de Gemeente lijke Sociale Dienst te gaan overleggen over gevallen van extreme lastenverzwaring. „In uitzonderlijke gevallen is er een mogelijkheid om terug te vallen op het retributie- fonds", zo stelde zij. Van Dongen schetste die moge lijkheid voor mensen met lage inkomens die door de hoogte van de bijdrage in het nauw zouden raken en voor hoge inkomens die meerdere kinderen laten opvangen en andere hoge lasten hebben. Het plan van Van Dongen om ouders naar draagkracht te laten bijdragen in de kos ten van kinderopvang werd door verschillende raadsle den bekritiseerd. J. Hoekema (D66) deelde gisteravond in een commissievergadering mee dat zijn fractie over weegt een amendement in te dienen het nieuwe tariefstelsel kun nen voorkomen te bestrijden. Het gaat om vijftig gevallen waarbij de opvang van twee kinderen tot hele hoge kos ten leidt en vijf gevallen waarbij drie kinderen opge vangen dienen te worden. Het stelsel betekent voor mensen met hoge inkomens een flinke stijging van de ta rieven, zowel voor de 3- ,4- en 5-uursopvang als voor de kinderdagverblijven en de buitenschoolse opvang. Men sen met inkomens onder de tweeduizend gulden gaan minder voor de uurs-opvang betalen. Van Dongen pleitte heftig voor handhaving van het door haar voorgestelde ta riefstelsel voor de kinderop vang en de kinderdagverblij ven. Ze wees erop dat het stelsel de kosten voor veel inkomensgroepen flink ver laagt en dat het te betalen be drag voor geen enkele inko mensgroep de de landelijk vastgestelde draagkracht (25 procent van het netto-inko men boven het sociaal mini mum) ver overschrijdt. De wethouder vond dat de raadsleden onevenredig veel nadruk legden op de lasten voor mensen met hoge inko mens. De uniformering van het stelsel en het goedkoper worden van de opvang voor de inkomens onder tweedui zend gulden vond ze veel be langrijker. De uitbreiding van de capaci teit van de kinderopvang is nog niet duidelijk. De ge meente overweegt bedrijven de mogelijkheid te bieden om plaatsen te kopen in de ver blijven. Dat zou niet ten kos te gaan van het aantal niet gekochte plaatsen, omdat het het ontvangen geld omgezet gaat worden in nieuwe op vangcapaciteit. De wethouder kon nog niet zeggen wie er bij een lege plaats voorrang zou krijgen: een kind van de wachtlijst of een kooplustig bedrijf. Vierjarigen blijven welkom op school LEIDEN Kinderen van vier jaar blijven on verminderd welkom op de basisschool, hoewel er bij scholen in de Stevens hof en bij basisschool Woutertje Pieterse meer worden aangemeld dan de gemeente eigenlijk lief is. Doordat de ge meente geen geld heeft voor extra leerkrachten kunnen klassen niet ge splitst worden. De over heid betaalt voor een klas vierjarigen slechts een halve leerkracht. Een aantal klassen heb ben daardoor een 'ouder wetse' omvang gekregen. De gemeente is echter niet van plan om vierja rigen als gevolg daarvan te weigeren. Kolossen in botsing Twee zware vrachtauto's zijn gistermorgen op het kruispunt Le vendaal-Sint Jorissteeg met elkaar in botsing geraakt. Door de klap kantelde één van de twee auto's, bestuurd door een 54-jari- ge man uit het Brabantse Nieuwkuyk. Zijn truck raakte totaal vernield. De andere auto, bestuurd door een 25 jarige man uit Weesp, raakte zwaar beschadigd. Beide mannen kwamen er van af met respectievelijk een pijnlijke knie en een pijnlijke hand en de schrik. Behandeling in een ziekenhuis was niet nodig. De man uit Nieuwkuyk had op, de Sint Jorissteeg voor het ver keerslicht staan wachten. Vanaf het Levendaal reed de Weespe- naar door rood licht. Doordat naast de vrachtauto een bestelwa gen stond kon de Brabander de aanstormende vrachtwagen niet zien aankomen. Hij werd vol in de flank geramd. De bestuurder van de bestelwagen kon nog wel voorkomen dat hij tussen de twee kolossen terecht kwam. De Weespenaar zei later dat hij he lemaal geen verkeerslichten had gezien. Bij de botsing werden de verkeerslichtinstallatie en een verkeers- zuil vernield. De politie verwacht dat het zeker enige dagen duurt voor de verkeerslichten zijn hersteld. Mogelijk wordt in de tus sentijd nog een noodinstallatie geplaatst. FOTO: WIM VAN NOORT 0eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I j Postcode/plaats: r' j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 _(voor controle bezorging) Stuur als dank de reiswekker naar Naam: Adres: Postcode/plaats: I Stuur deze bon m een open envelop - postzegel niet nodig - naar ^52'waal I Leidse Courant Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag Isl^wrs 1JSZ I Ceidóe Soumnt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9