„Groot tekort aan bewaarders" Neushoorn-stropers in Zimbabwe zijn vogelvrij CeidócSouwxt Australië in de ban van Beatrix en Melbourne Cup Amerika, verzet en leger hebben troeven in handen Smit-Kroes neemt slokje Rijnwater BEDREIGING VOOR DIEREN DWINGT TOT HARD OPTREDEN Tweede ontsnapte gevangene gepakt, slachtoffer overleden Zigeuners betalen zelf politie BOND VAN GEVANGENISPERSONEEL: BINNENLAND/BUITENLAND DINSDAG 1 NOVEMBER 1988 PAGINA }UI MELBOURNE Nederland raakt op gezette tijden geheel in de ban van de elfsteden tocht en adembenemende voetbalwedstrijden tussen Oranje en de Oosterburen. En- Koningin Beatrix, óók in het nieuw, overhandigt de felbegeer de gouden beker aan Fred Bod- Ie, eigenaar van het paard „Em pire Rose" dat de Melbourne Cup dit jaar won. foto: ap geland kent zijn Derby en Grand National. En Australië hield vandaag de adem in bij het hoogtepunt van 's lands paardenracerij: the Melbourne Cup. Uitgerekend koningin Beatrix viel vanmiddag tijdens haar bezoek aan het land „down under" de eer ten deel de felbegeerde cup van de race in Melbourne uit te reiken. Miljoenen Australiërs waren op dat moment aan de tv ge kluisterd, want tijdens de „Melbourne" wordt er niet ge werkt, gestudeerd of geslapen. Een stukje Holland-promotie zonder weerga. Het is een grappig fenomeen: op de eer ste dinsdag in november raakt de gemiddelde Australiër ge heel over zijn toeren en praat over nagenoeg niets anders. Hij verliest waarschijnlijk een bedrag dat hij zich eigenlijk niet kan permitteren aan overmatig drank- en voedsel- gebruik en aan weddenschap pen op de verkeerde paarden. Voor de meer gefortuneerde burgers komen daar nog aan zienlijke bedragen bij voor dure en soms exorbitante kle dingstukken die nodig zijn om zich enigszins verantwoord te kunnen presenteren op de renbaan Flemington. Slechts een enkeling houdt er finan cieel iets aan de race over: de groothandel in champagne bij voorbeeld of de gelukkige en keling die zijn zuurverdiende centen gezet heeft op het juiste paard (deze keer de Nieuwzee- lander „Empire Rose"). Voor zowel de winnaars als de ver liezers zal het moment dat die vorstin uit het vochtige land de gouden cup aan eigenaar Fred Bodle overhandigde, nog lang op het netvlies blijven. MOEIZAME WEG NAAR VREDE IIN EL SALVADOR: WAS le w duizc Ame land werl in dt dent Duk, DEN HAAG „Het is een vergissing van veel Europe** anen te denken, dat steunverlening aan de christende6ez" mocratische partij van president Duarte van grote in vloed is op de democratiseringen in El Salvador. Rege^an ring en politieke partijen hebben in mijn land maa|je]jn een fractie van de macht in handen. De Verenigde Sta derte ten, de militairen en het verzet: het zijn vooral zij di Dona uitmaken hoe de toekomst van El Salvador er uit gaapte zien". had f Aan het woord is dr. Ignacio Ellacuria S.J., de rector van de ka* tholieke universiteit van San Salvador. Hij was gisteren één vai*P de sprekers op de studiemiddag over Midden Amerika waar, eei f>roP' jaar na de ondertekening van het vredesplan van de Costari cdanse president Arias, weinig vorderingen meer worden ge maakt op de weg naar vrede. In El Salvador bijvoorbeeld, a waarschuwde Amnesty International vorige week, doen di ?e moordeskaders weer steeds vaker van zich horen. En in Nicarj gua is het gesprek tussen de Sandinisten en de Contra's volk< men vastgelopen. De bijeenkomst van gisteren was belegd do( de Midden Amerika Koördinatie (MAK), waarin twaalf kerki lijke organisaties samenwerken. Geen pessimisme Dr. Ellacuria erkent volmondig dat het eerste enthousiasme jn, over de kansen op vrede wat is weggebt. Maar hij deelt niet hel (h pessimisme, dat soms in Europa doorklinkt. „Het vredesplan op zich was niet het belangrijkste. Waar het om ging en gaat, is dal i een vredesproces in werking is gesteld. En daar kun je niet een twee, drie ingrijpende resultaten van zien. Toch zijn er nu al en kele belangrijke ontwikkelingen te noteren en op de langere termijn zie ik ook resultaten in het verschiet liggen. Een van de eerste resultaten van het vredesproces is dat de landen van Mid- den-Amerika veel duidelijker één front vormen tegenover de Verenigde Staten. En in Nicaragua bijvoorbeeld hebben de San dinisten en de Contra's met elkaar gesproken iets wat daar voor nog nooit gebeurd was. Je kunt niet zeggen dat er niets is bereikt. Maar er moet nog wèl veel gebeuren". In de woorden van Ellacuria klinkt voortdurend de waarschu wing door, dat Europeanen en Noordamerikanen vaak een ver keerde inschatting maken van de situatie in Midden-Amerika Als voorbeeld haalt hij zijn eigen land aan. In El Salvador woedt sinds 1979 een burgeroorlog die aan tien duizenden veelal onschuldige burgers het leven heeft gekost. D« regering van de christendemocratische president Duarte heeft al enkele malen met het linkse verzet onderhandeld, maar zonder resultaat. De speelruimte van de president wordt in hoge mate beknot door de macht van de militairen en in invloed van de Verenigde Staten. Onderhandelingen Daar komt bij dat president Duarte ongeneeslijk ziek is. De strijd om zijn opvolging heeft binnen de christen-democratische partij tot een scheuring geleid. Volgend jaar maart worden bo vendien presidentsverkiezingen gehouden die een overwinning lijken te gaan worden voor de extreem-rechts Arena-partij, die profiteert van de angst onder de bevolking voor het voortduren de geweld. En de Arena-partij heeft onderhandelingen met het verzet altijd van de hand gewezen. Het verzet op zijn beurt, dat de controle heeft over grote delen van het land, heeft recent de aanvallen op het leger opgevoerd. Een uitzichtloze situatie dus, die momenteel nog verder lijkt te verslechteren. Toch ziet Ella curia lichtpuntjes. „De toestand in de wereld is de laatste twee jaar sterk veran derd. Er is ontspanning tussen Oost en West, als gevolg waarvan er oplossingen in zicht komen voor de regionale conflicten. Kijk naar Afghanistan en Namibia. Daar komt bij dat in Midden- Amerika langzaam het besef doordringt dat de oorlog geen op lossingen brengt. Er is steeds meer bereidheid tot onderhande len. Dat zie je in mijn land bijvoorbeeld zowel bij de regering als bij het verzet. Zelfs binnen de Arena-partij wordt over onder handelingen gesproken. Op hun beurt hebben twee comman- denten van het verzet onlangs een rondreis gemaakt langs een aantal Latijnsamerikaanse landen. Zij werden daar met alle égards ontvangen. Juist omdat zij bereid zijn tot een gesprek. Als die diplomatieke opening navolging krijgt in Europa en de Ver enigde Staten, zijn we een stap dichter bij vrede". Druk Volgens Ellacuria is het onder druk zetten van de Verenigde Staten de belangrijkste bijdrage die de gezamenlijke Europese landen kunnen leveren aan het vredesproces in Midden-Ameri-' ka. „De Amerikanen moeten inzien dat hun beleid moet veran deren". Terwijl via Washington wordt getracht de wapens tot zwijgen te- brengen en afspraken te maken voor een politieke rol voor het' verzet, moet de democratie echter ook van „onderaf" worden] opgebouwd. Daarbij is volgens Ellacuria een rol mogelijk voor de Nederlandse regering en de niet-gouvernementele organisa*] ties (NGO's). „De NGO's moeten de democratiserende krachten1 ondersteunen, zoals de vakbonden, universiteiten, coJSeraties en' organisaties van de arme groepen. Niet de politieke partijen. Dit' zijn enkel op macht uit". Buitenlandse regeringen zouden de regeringen in Midden-Ame-.: rika keer op keer moeten wijzen op hun verantwoordelijkheden* voor hun bevolking. Waarbij volgens Ellacuria aan de ontwik» Ifêg kelingshulp best wel voorwaarden mogen worden gesteld, zoal F het bevorderen van de naleving van de mensenrechten. Van het i: speciale Midden-Amerikabeleid van minister Bukman, waarin t die solidariteit tot uiting zou moeten komen, is volgens Ellacuria Ij0! nog weinig te merken. „Ik zie wel wat projecten hier en daar, be maar van een speciale Nederlandse invloed of uitstraling is geen NC enkele sprake. Wat dat betreft zou Nederland op diplomatiek ni- 1 hé' veau best wel wat beter vertegenwoordigd mogen zijn. De gé* K>< dachte immers dat steun aan de christendemocraten op zich zal ijsl leiden tot veranderingen, is een grote vergissing" j JOS TIMMER! 11* ROTTERDAM Minis ter Smit-Kroes van ver keer en waterstaat heeft gisteren water gedron ken uit het Zwitserse Thomameer de bron van de Rijn dat door studenten uit vier Rijn landen in een estafette naar Rotterdam was ge bracht. Zij deed dit om te onderstrepen dat het Rijnwater overal zo schoon moet worden als aan de bron. Het estafette-stokje met het bronwater werd de minister overhandigd door de laatste deelnemer aan de 1350 kilometer lange estafette langs de oevers van de Rijn, de Neder landse atleet Han Kulker. De estafetteloop was een initiatief van de universi teit van Konstanz in Duitsland. Bij een ter plekke uitge voerde analyse bleek het bronwater 0,03 milligram cadmium en 0,4 milligram lood per liter te bevatten. In de monding van de Rijn bij Rotterdam worden con centraties gemeten van 0,24 milligram cadmium en maar liefst 3,5 milli gram lood per liter water. Smit-Kroes opende ook de tentoonstelling „De Rijn als levensader". Met deze tentoonstelling hopen de organisatoren „velen er van te doordringen dat een zorgvuldiger omgang met de levensader Rijn noodzakelijk is". Visserij, drinkwater, zuivering, scheepsvaart, waterpeil, natuur en beleid zijn de thema's die aan de orde komen. De téntoonstelling is opgezet door het Eras mus Studiecentrum voor Milieukunde. De rector- magnificus van de Eras mus Universiteit, prof.dr. A.H.G. Rinnooy, herinner de minister Smit-Kroes aan haar eerder gedane uitspraak dat er na het jaar 2000 weer zalm in de Rijn zal zwemmen. HARARE/NAIROBI De enorme prijzen die in sommige landen worden betaald voor dolken waar van het heft is gemaakt van een rinoceros-hoorn in Noordjemen tot der tigduizend gulden per stuk en de magische krachten die in het Verre Oosten worden toegekend aan gemalen rinoceros- hoorn, hebben geleid tot het bijna-uitsterven van de neushoorn in Afrika. In Kenia hebben stroper de af gelopen dagen zeker vijf witte neushoorns gedood in het Na tionaal Park Meru, waardoor dit dier in Kenia vrijwel is uit geroeid. In Zuidafrika bevin den zich nog zo'n drieduizend exemplaren. Nog ernstiger is de situatie van de zwarte neus hoorn. Van de zestigduizend die er begin jaren zeventig in heel Afrika nog leefden, zijn er nu naar schatting nog maar drie- tot vierduizend over. Een van de landen waar het dier zeer ernstig wordt be dreigd is Zambia. In de Luan- ga-vallei leefden in het begin van de jaren zeventig zo'n acht- a twaalfduizend neus hoorns. In 1984 was hun aantal al gedaald tot ongeveer 3130. Twee jaar geleden werden de neushoorns in Zambia voor het laatst officieel geteld. Daarbij bleek dat er nog maar zo'n vierhonderd over waren. Vermoed wordt dat er op het moment niet meer dan hon derd zwarte neushoorns rond lopen in de vallei. In Zambia beseft men wel dat er iets aan deze crisis gedaan moet wor den, maar de plannen zijn erg Over het idee van een groot, beschermd wildreservaat wordt alleen nog maar gedis cussieerd. David Lloyd, na tuurbeschermer en voormalig wildopzichter in Kenia, wil daar iets aan doen. Hij onder handelt met de Zambiaanse regering over het pachten van het nationale park Kansanka in het noorden van het land. Als de natuurlijke omstandig heden zo zijn dat de neushoorn zich er thuis kan voelen, hoopt hij snel tot actie te kunnen overgaan. Dat betekent, dat hij de dieren moet gaan opsporen. Want niemand weet waar zij zich schuilhouden. Overigens houdt die gedwongen verhui zing wel een risico in voor de dieren. Maar het enige alter natief is dat ze onherroepelijk ten prooi vallen aan de stro pers, hetgeen uiteindelijk hun uitsterven tot gevolg heeft. Een van de meest controver siële ideeën om het stropen te gen te gaan is het „ont-hoor- nen" van de neushoorn, waar door de stropers geen reden meer zouden hebben om het dier te doden. Naast de ethi sche bezwaren (moet je een dier verminken en hem zijn belangrijkste wapen afne men?), moet worden betwijfeld of zo'n plan uitvoerbaar is. De dieren moeten eerst worden opgespoord en verdoofd, met alle paniek en angst die dat onder de beesten teweeg brengt. En tegen de tijd dat zo ongeveer alle rino's onder het mes zijn geweest, kan weer op nieuw worden begonnen, om dat de hoorns vanzelf weer aangroeien. Waar in een land als Zambia de overheid vrijwel machte loos staat, wordt in Zimbabwe jacht gemaakt op de stropers, die vogelvrij zijn verklaard en zonder pardon worden neerge schoten. Stropers die vanuit Zambia de Zambezi-rivier oversteken zijn hiervan op de hoogte, maar zijn bereid het ri sico te lopen. De verleiding om in één dag te verdienen waar je normaal een jaar lang hard voor moet werken, is immers groot. In Zimbabwe lijkt alle aanwe zige energie, kennis en actie in stelling te zijn gebracht om de dieren voor uitsterven te be hoeden. De afgelopen maan den zijn zeker vijftig van de dieren gevangen en overge bracht naar particuliere wild parken, waar ze evenwel staatseigendom blijven. Zelfs een reddingsoperatie als deze eist overigens zijn tol on der de neushoorns. Door de gevangenneming en het trans port raken de beesten van slag. De moedermelk veran dert van samenstelling en is daardoor niet meer geschikt. Rino-baby's moeten in alle ge vallen met de fles (koeien- melk) grootgebracht worden. Bij dergelijke operaties mag het menselijk aspect trouwens niet vergeten mag worden. De logica zegt dat de dieren toe risten trekken, die geld in het laatje brengen van de plaatse lijke bevolking. Maar hoe ver tel je mensen die zelf nauwe lijks voldoende te eten hebben, dat ze een gedeelte van hun land moeten opofferen voor deze beschermde dieren? (c) The Sunday Times BREDA/ALKMAAR De gemeentepolitie van Breda heeft gisteravond de 24-jarige M. S. aange houden die zondagavond samen met negen ande ren ontsnapte uit de Alkmaarse gevangenis Schut- terswei. De man, die een straf uitzat wegens ver mogensdelicten, werd aangehouden bij zijn vrien din. Eerder werd in Amsterdam al een mede vluchter gepakt. De tien gedetineerden konden ontsnappen toen de bewaarders werden afgeleid door een steekpartij tussen twee andere gevange nen. Het Syrische slachtoffer (22) is gisteren aan zijn verwondingen overleden. Burgemeester Pop van Alkmaar zal meewerken aan een onderzoek naar de angst over de ontsnappingen uit Schut- terswei die leeft onder vooral oudere buurtbewo ners. Volgend jaar verandert deze gevangenis in een huis van bewaring, waardoor de Alkmaarse wijk weer van zware criminelen verlost is. Dr. Ellacuria: „Weinig te merken van nieuw Nederlands Middei Amerika-beleid". foto: peter van mulke SUSKE EN WISKE EN DE DUINDUIKERS KAMER KRITISCH OVER EFFECTEN MINDERHEDENBELEID rend en in strijd met zowel de grondwet als het internationa le recht, waarin wordt gesteld dat geen' onderscheid mag worden gemaakt op grond van ras of afkomst. De extra poli tiekosten gaan ten koste van onder meer het welzijnswerk en het onderwijs onder de zi geuners, zo liet minister Van Dijk vorige maand op kamer vragen weten. De Tweede Kamer maakt zich over de hele linie zorgen over de effecten van het minderhe denbeleid van het kabinet. Er zijn te weinig resultaten zicht baar en er is de afgelopen ja ren nauwelijks verbetering ge komen in de integratie en emancipatie van minderheids groepen in Nederland. Ook de werkloosheid onder minderhe den blijft enorm groot. „Het beleid bevindt zich in dood tii", vatte de VVD'er Wieben- ga gisteren de vrijwel kamer brede kritiek samen. Minister Van Dijk moest de Kamer op een aantal punten gelijk geven, maar betoogde dat er desondanks geen reden is voor grote somberheid. „Hoewel het langzaam gaat, werpt het beleid wel degelijk vruchten af", zei Van Dijk. De Kamer ging gisteren onder be paalde voorwaarden akkoord met een door het kabinet voorgestelde registratie van personen uit minderheidsgroe pen. Die registratie is volgens het kabinet gewenst omdat men dan een beter zicht heeft op de „doelgroep" van het minderhedenbeleid. De priva cy van de betroken personen zal overeenkomstig de wens van de Kamer worden ge waarborgd. De tien gevangenen die zondag uit de Schutterswei in Alkmaar wisten te ontsnappen, hadden daarvoor een spijl (zie donkere pijl) van dit wc-raam geforceerd. De ontstane grotere opening was maar net voldoende om de mannen door te laten.foto: anp ALKMAAR Nee, het leek adjunct-directeur J. Teule van de Alkmaarse gevangenis Schutterswei geen goed idee. We moch ten best een keer langsko men om te praten met de bewaarders, maar nu niet. Met een matte, aangeslagen stem vertelde Teule dat zojuist de 22-jarige gevangene K. was overleden aan de gevolgen van de steekpartij die dit weekeinde de opmaat vormde voor de ontsnapping van tien gevangenen uit Schutterswei. „Dit geeft een hoop gedonder", zei Teule, „ik heb al mijn per soneel nu hard nodig". Dat verbaast Henk Aalbers niets. Als voorzitter van de bond van gevangenispersoneel (voluit de Bond van Personeel bij de Straf- en Aanverwante Gestichten ressorterend onder het Departement van Justitie, BPS AG) weet hij maar al te goed dat er een tekort is aan personeel, dat alle bewaarders voor meer dan honderd pro cent ingezet worden. „Net als bij de politie en de douane heerst bij het gevangeniswe zen een enorm tekort aan per soneel", aldus Aalbers. „Sinds 1982 voeren we daar al strijd tegen, maar er is geen man bij gekomen, het geld is er niet voor". Ziekteverzuim Het tekort aan bewaarders leidt volgens Aalbers tot een extreem hoge werkdruk in de gevangenissen, waardoor het ziekteverzuim is gestegen tot de schrikbarende hoogte van 16 tot 18 procent. Een hoger percentage komt onder over heidspersoneel niet voor. Bo vendien maakt de beslissing om het aantal cellen uit te breiden, hoe juist op zichzelf ook, het niet gemakkelijker voor de bewaarders. Veel van hen stappen graag over naar een nieuwe strafinrichting, zo dat de bestaande gevangenis sen personeel zien vertrekken De behoefte aan mensen wordt er alleen maar groter door en het is niet eenvoudig goede gegadigden te vinden. Aalbers: „Zoals dat gaat bij sol licitaties zijn ook hier velen geroepen, maar weinig uitver koren. Van alle honderd brief schrijvers blijven er uiteinde lijk niet meer dan drie a vier over. Het is een totale afvalra- Gevangenisbewaarders, tegen woordig liever luisterend naar de titel „penitentiaire inrich tingswerkers", maken lange dagen. „Tien, twaalf uur is geen uitzondering", aldus Aal bers. En dan te bedenken dat het werk betreft dat niet zon der risico's is. „Als je het maar goed doet, is het niet gevaar lijk", zegt Aalbers. „Doen de bewaarders van nu het dan niet goed? Jawel, maar ze zijn onvoldoende voorbereid, daar ontbreekt het aan". De directie van de Schutters wei heeft gisteren het ministe rie van justitie gevraagd om extra beveiligingsmaatregelen en vooral ook om meer perso neel. Maar om een waterdichte beveiliging vraagt de directie niet en de bewaarders zouden dat ook niet willen. Het zou hen alleen maar de agressie van de gevangenen opleveren, vrezen ze. Terecht, zegt Aal bers. „In theorie kun je wel een systeem ontwikkelen dat de gevangenen totaal van de wereld afsluit, maar dan krijg je wel een heel ander benade ring dan nu. Dat staat ave rechts op onze doelstelling om de mensen te resocialiseren. Bovendien kunnen ze dan hun gevoelens niet meer kwijt, waardoor hun agressie naar binnen slaat, met alle gevaar van dien". Reageren Dat wil niet zeggen dat de Alkmaarse bewaarders, met Aalbers in hun voetspoor, plei ten voor een lekke gevange nis. Aalbers: „Je moet een sy steem hebben waardoor je alert kunt reageren op vlucht pogingen, of liever: op de voorbereidingen daartoe. Dat betekent gewoon dat je weet dat er zaken zijn die gebruikt kunnen worden om te ont snappen, dat moet je onder kennen, zodat je kunt voorko men dat de mensen de benen nemen". STEVO AKKERMAN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van de ruim vier miljoen gulden die het ministerie van binnenlandse zaken jaar lijks ter beschikking stelt voor de opvang en inte gratie van buitenlandse zi geuners in ons land, gaat 1,6 miljoen gulden (40%) naar de politie. Dat blijkt uit een motie die het Tweede-Kamerlid Ver- spaget (PvdA) gisteren tij dens de commissieverga dering minderheden heeft ingediend. Volgens Verspaget is het ont trekken van dit geld aan het zigeunersbudget discrimine- (e) Standaard Ultqevarij. Antwerpen-Wuesp

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4