Overheid verdient aansnort sportuitslagen Handbalsters hooguit derde .onder loep Glasbergen verrast koploper Hogewoning treedt eind '89 af U denkt dat kleine advertenties niet opvallen; dat valt toch alles mee! 15PORT QaidöaQowiant DINSDAG 1 NOVEMBER 1988 PAGINA 13 jachtj zaten it. bij apen 'eest r liet Boete voor vertonen beelden in stadion '8 JERN De Zwitserse voetbalkampioen Xa- ;8 nax Neuehatel moet ruim 20.000 gulden boe- betalen aan de UEFA, omdat de club tij dens het Europa Cup-duel van afgelopen 1 woensdag tegen Galatasaray op een video- 0 scherm beelden van het duel vertoonde. Daarnaast raakt de vroegere club van René 3 van der Gijp 15.000 gulden kwijt omdat toe- schouwers voorwerpen op het veld gooiden e< en de genomen veiligheidsmaatregelen niet 1 streng genoeg waren. De Turkse kampioen, r vorig seizoen in de eerste ronde uitgescha- I keld door PSV, is gedwongen tot het betalen 1 van zo'n 28.000 gulden. In de tweede helft be- stormden Koerden het veld. Zij maakten met h spandoeken de Zwitsers er op attent dat hun Turkije zou worden onderdrukt. Karpov en Kasporov delen Russische titel MOSKOU Schaak-wereld kampioen Gari Kasparov en ri vaal Anatoli Karpov delen de Russische titel. Dat heeft de nieu we voorzitter van de nationale schaakbond, Vitali Sevastjanov, in een gisteren verschenen vraaggesprek met het partijblad Pravda gezegd. Met de beslissing komt een einde aan maanden du rende discussies over het verge ven van het kampioenschap. De strijd om de titel eindigde deze zomer met Kasparov en Karpov op de gedeelde eerste plaats. JUDOBOND LOOPT KANS OP BOETE DEN HAAG De Judobond Nederland loopt de kans met een geldboete van 8000 gulden te worden geconfronteerd. De Neder landse herenploeg trok zich het afgelopen weekeinde op het laatste moment terug voor het toernooi om het Europees kampioenschap voor teams in Visé. „Acht keer het inschrijf geld van de duizend gulden is de maximum straf", zei Henk van Oosten, een van de vice- voorzitters van de Europese Judo Unie giste ren. Nederland trok zich terug nadat de lo ting was verricht. Tegenstander in de eerste ronde zou Frankrijk zijn, dat zonder enige moeite en tegenstand de Europese titel vero verde. Tijdens de eerstkomende bijeenkomst van het algemeen bestuur van de EJU, in ja nuari, zal de straf worden bepaald. CHARTRES Nederland moet over twee jaar opnieuw proberen dé mondiale B-groep van het dameshandbal te be reiken. De ploeg van trainer Ton van Linder verloor giste ren in Chartres de sleutelwed strijd tegen Zweden. Door de nederlaag van 17-26 (9-16) is de derde plaats tijdens het Eu ropese kwalificatietoernooi in Frankriik het hoogst haalbare. De finale gaat tussen Zweden en Frankrijk; beide finalisten plaatsten zich voor het toer nooi om de B-titel, dat volgend jaar in Denemarken wordt ge houden. Nederland ontmoet op de slotdag Spanje. Beste speel ster aan Nederlandse kant was Esther Hageman, die zes keer doel torf. Twee van haar tref fers kwamen tot stand uit strafworpen. Nederland werd weggespeeld door Mia Hermansson, die een aardige kans maakt de beste speelster van het toernooi te worden. Via persoonlijke dek king door Ingrid Wagner dacht Van Linder de Zweedse ster te bedwingen, na tien mi nuten echter kwam de doel puntenproductie op gang. Her mansson zou zeven keer raak schieten. Nederland had de eerste drie wedstrijden weinig tegenstand ondervonden. Achtereenvol gens Zwitserland, België en Italië werden verrast door de snelle break-outs. De beproef de combinatie van doelvrouw Laura Robben en Kitty Von- hof werd maandag niet gehan teerd. In plaats daarvan koos Van Linder voor een tragere opbouw, die uit de tweede lijn door Hageman moest worden afgerond. Dat lukte onvol doende, zodat de achterstand bij rust al was opgelopen tot zeven doelpunten. Sport op tv Tennis: ECC-toernooi Antwer- Super Channel, 21.30 uur Voet- Michiel Schapers "'begint met winst ANTWERPEN Op de eerste dag van het traditionele ECC- toernooi in Antwerpen heeft Vlichiel Schapers de tweede ronde bereikt. De Rotterdam- zegevierde in twee sets over de Indiër Ramesh Krish 7-5, 6-3. Het 'edoteerd met een prijzenbe- drag van 1 miljoen dollar, ruim twee miljoen gulden. WK dammen in Nederland PARAMARIBO Nederland heeft gisteravond in Paramari bo de organisatie van het we reldkampioenschap dammen voor 1990 toegewezen gekre gen. Het bestuur van de FMJD wil voor 31 juli 1989 schriftelij ke garanties omtrent alle voor waarden waaronder het toer- wordt gehouden. KNDB- voorzitter Wim van Dongen claimde ook de organisatie van de volgend jaar te houden tweekamp om de wereldtitel, mits Sijbrands daarbij betrok ken Protest van Gantwarg PARAMARIBO Oud wereldkampioen Anatoli Gantwarg en de vermoe delijk nieuwe wereldkam- >ioen Alexei Tsjizjov heb- jen gisteravond bij het congres van de wereld- dambond (FMJD) gepro testeerd tegen de beslis sing de titelhouder niet automatisch een plaats toe ;a7enr|te kennen in het volgende >idie WK-toernooi. yolle Het congres had eerder op de dag een bestuursvoorstel aan genomen, waarin het aantal deelnemers aan de titelstrijd beperkt wordt tot twintig spe lers. Afrika, Amerika, Europa mo gen net als Nederland en de Sovjetunie - die gezamenlijk de vijf zones van de FMJD vormen - in het vervolg maxi maal vier spelers afvaardigen, zonder dat gelet wordt op ver kregen rechten. De Sovjetrus- sische damfederatie protes teerde tegen dit besluit, omdat het begin van het woens dag in Paramaribo eindigende 'toernooi de spelers niet beter 'wisten dan dat de eerste drie aankomenden automatisch 'recht hadden op deelneming de titelstrijd in 1990. „Men kan dat twee dagen voor •het einde van het toernooi niet •wijzigen", aldus Gantwarg. „De spelers hebben verplich tingen aangegaan en zij heb- iben rechten. Een daarvan is het begin van een toernooi ite weten onder welke voor waarden men speelt". ALMERE Tegenover de 1,4 miljard gulden die de overheid aan de sport uitgeeft, incasseert zij ruim 3 miljard aan een veelheid van belastingen en retributies, zoals loon- en inkomsten-, vennoot- en omzetbelastingen en sociale premies. Dat blijkt uit de cijfers in het rapport „De macro-eco nomische betekenis van Sport" van de Stichting voor Economisch Onder zoek, dat in opdracht van het ministerie van WVC is vervaardigd en giste ren in Almere aan staats secretaris Dees is aange boden. Uit de anderhalf jaar vergen de studie, die uitgaat van het jaar 1985, blijkt dat de totale bestedingen ten behoeve van de sport zon 5,6 miljard gul den bedragen. Aangevuld door de bijdragen van over heid en bedrijfsleven is dat zelfs 7,9 miljardr bijna twee procent van het nationaal in komen. Daarbij is geen reke ning gehouden met het vrij willigerswerk. Gekwantifi ceerd bedraagt dat 2,4 mil jard. Voor de sportwereld komt het omvangrijke cijfermateri aal van Frans van Puffelen, Reynen en Velthuijsen als geroepen. De onderzoekers hebben zich namelijk niet al leen bepaald tot het vergaren van cijfers, maar ook aange geven hoe bezuiniging en privatisering - heikele onder werpen bij de sportverenigin gen - op den duur zullen uit werken. Zo wordt berekend dat als er geen sport meer zou zijn, de particuliere con sumptie na tien jaar met 6 miljard gulden zal zijn ge daald. De totale werkgele genheid neemt af met iets minder dan 30.000 arbeidsja ren en het financieringssaldo van de overheid neemt toe met 0,6 procent. Slinken Als de sport blijft bestaan maar de overheid zich volle dig terugtrekt, zijn de scha delijke effecten eveneens aanzienlijk. De contributie van de verenigingen zou met vijftig procent stijgen, de par ticipatie aan georganiseerde sport tot zestig procent van het huidige niveau dalen, de werkgelegenheid met 13.000 arbeidsjaren afnemen en het productievolume van de be drijven met circa 800 miljoen gulden slinken. De onderzoekers constateren dat het regeringsbeleid de sport onder druk zet. De toe passing van het profijtbegin sel (de gebruiker betaalt) leidde in de jaren 1979-1985 tot een kostenstijging die der tien procent hoger is dan de groei van het nationaal inko men. „Uit het rapport blijkt dat het macro-economisch ef fect van deze maatregelen negatief is. Slecht voor de sport en slecht voor de over heid", aldus Jan Berteling, vice-voorzitter van de Neder landse Sport Federatie, bij de overhandiging van het rap port. „Het blijkt dat een ac tiever beleid veel geld kan besparen". Jaarlijks wordt per hoofd van de bevolking (baby's en grijsaards inbegrepen) ruim vijfhonderd gulden aan sport uitgegeven. In 1985 bedroe gen de sportuitgaven van de consumenten in Nederland ruim 5,5 miljard gulden. Het totaal aantal banen in de sportsector bedraagt 66.000, waarvan 17.000 in de sportin- dustrie en 33.000 in bedrijven die met de toelevering te ma ken hebben. De amateur- en beroepssport zorgt voor een toegevoegde waarde van 582 miljoen en een werkgelegen heid van 9.500 arbeidsjaren. Het effect voor de overheid is een toegevoegde waarde Staatssecretaris Dees nam giste ren in Almere het rapport in ontvangst waar uit blijkt dat de overheid ten aanzien van de sport meer in casseert dan in vesteert. FOTO: DIJKSTRA van 821 miljoen en werk voor 6750 ambtenaren. De overheid zelf droeg in 1985 in totaal 1,4 miljard bij aan de financiering van de sport. De gemeenten vormden hier de grootste geldschieter met 1060 miljoen aan lopende uit gaven en 276 miljoen aan in vesteringen. Beleidsaanpassingen Het bedrijfsleven financieer- de de sport hoofdzakelijk via reclame-uitgaven (314 mil joen) en sponsoring (geschat op 275 miljoen). In zijn rede in Almere constateerde staatssecretaris Dees gisteren dat traditionele geldbronnen minder belangrijk worden bij een toenemende invloed van nieuwe financiers zoals me dia en sponsors. Geschat wordt dat via de media 385 miljoen in de sport wordt ge pompt. „Niet voor alle tak ken van sport is dat in de zelfde mate het geval", aldus Dees. „Sommige takken van sport laten zich nu eenmaal beter „verkopen". Zij kun nen op die manier hun finan ciële armslag beduidend ver ruimen". Dees constateerde dat het rapport mede aanlei ding geeft voor beleidsaan passing en verschuiving in verantwoordelijkheden. Tegenover de uitgaven van rijk en gemeenten staan 3 miljard gulden aan inkom sten uit de sport. De onder zoekers vinden dat het ver schil van 1,6 miljard niet lou ter als „winst" voor de cen trale overheid mag worden aangemerkt. De sport profi teert ook indirect van de vele basis-voorzieningen, zoals ge zondheidszorg, onderwijs en infra-structuur, die de over heid financiert. Juist op het gebied van de li chamelijke opvoeding is de laatste jaren echter sterk be zuinigd met als meest in het oog springende maatregel het hier en daar afschaffen van het schoolzwemmen. Enkele jaren geleden kon 99 procent van de kinderen uit de twee de en derde klas van de ba sisschool zwemmen; nu niet meer dan 60 procent. „Het rapport wekt de indruk dat het met de sport wel goed gaat. Maar we weten alle maal dat het niet goed gaat, dat er geen goed sportklimaat is, laat staan een goed top sportklimaat". aldus Berte ling. „Eigenlijk hoopt de NSF dat met het rapport in de hand het de heer Dees moge lijk zal zijn om het kabinet te overtuigen dat een volwaar dig sportbeleid van de totale overheid moet worden ont wikkeld". Lastpost Dees zelf vindt dat het beeld er minder negatief uitziet. In elk geval klopt er niets van de sport als medische boos doener en economische last post. „De resultaten van dit onderzoek maken duidelijk dat er aan de batenkant ook heel wat gewicht in de schaal wordt gelegd. Zoveel dat de balans alleen daardoor al ten gunste van de sport door slaat". Voor deze gelegenheid for muleerde Berteling namens de NSF maar weer eens de vijf wensen, die bij de NSF leven: voldoende gymnastiek in het basis- en voortgezet onderwijs, verruiming van de mogelijjheid voor het opzet ten van een eigen loterij, re delijke fiscale voorzieningen voor mensen en organisaties in de sport, meer mogelijkhe den voor sportreclame via de tv en erkenning van het be lang van de topsport in Ne derland uitmondend in een flinke bijdrage in de vijftig miljoen gulden, die daarvoor volgens voorlopige bereke ningen nodig is. Op extra geld van WVC be hoeft hij daarbij niet te reke nen. De staatssecretaris vindt het al een hele toer in het huidige bezuinigingsklimaat de sportbegroting op het hui dige bedrag van 46 miljoen gulden te houden. De Neder landse Sportfederatie zoekt de extra tien a vijftien mil joen, die voor de topsport no dig is, dan ook hoofdzakelijk op de begrotingen van volks gezondheid, economische za ken en landbouw en visserij. „Nu doe ik eigenlijk niets meer in het voetbal. Ik volg nu mijn zoon Niklas, die bij AIK Stockholm speelt. Hij is nu 21 jaar, inderdaad geboren in Rotterdam, evenals mijn oudste dochter Ulrika die aan paardrijden doet. Mijn jongste dochter, Tina, voetbalt. Ik kom nog wel eens in Rotter dam, maar echt veel contac ten heb ik er niet meer. De enige met wie ik regelmatig contact ben blijven houden is Jan Mastenbroek, die bij Fey- enoord nog steeds in het jeugdbestuur zit. Het Neder landse voetbal ben ik op de voet blijven volgen. Elke week ontvang ik nog VI". (Ex-Feyenoorder Ove Kind- vall in Voetbal Magazine) „Phil Anderson en onze advi seur Lom me Driessens zullen het op één punt altijd oneens blijven. Anderson staat erop dat zijn Amerikaanse vrien din Shelly het komende jaar bij ons als soigneur bij ons in dienst komt. De wat ouder wetse Driessens wil daar niet van horen. Hij meent dat de vrouwen thuishoren in de keuken. Toch gaat onze spon sor met Shelly en Phil praten, er komt naar ik aanneem wel een deal. Ik heb weinig pp haar komst tegen, als ze hun verantwoordelijkheden maar kennen. Ze moeten het privé- leven weten te scheiden van de zaken en geen kliekje bin nen de groep vormen. Overi gens, Driessens zal er in '89 nauwelijks meer bij zijn we gens de ziekte van zijn vrouw. Ik heb een nieuwe assistent: Willy Verlé, afkomstig van C^VM-wielerploegleider Cees Priem in NRC Han delsblad) „Velen vinden het eng dat ik bezig ben met de beruchte Ferdi Oyen, omdat zijn bege leiding destijds van de wiel- renster Mieke Havik een groot fiasco is geworden. Ik heb nog niet één procent re den om Oyen te wantrouwen. Oyen geeft mij de geestelijke rust die ik nodig heb. Hij heeft voor mij het ongrijpbare weer grijpbaar gemaakt. Door hem lig ik fysiek en psychisch in balans. Ik word niet meer zenuwachtig, ik kan de stress aan, meer dan ooit ben ik me bewust wat er op de baan met me gebeurt. Ik stap onbewo gen over blunders heen of een finale in. Door Oyen blokkeer ik niet meer en win ik wed strijden die ik normaal zou hebben verloren. Er zijn men sen die zeggen dat er een steekje los bij me moet zitten door met een psycholoog in zee te gaan, m< daardoor is drie jaar geleden de BWA uit de grond ge stampt, de prof organisatie van driebandenspelers. En van de snookerboys is veel overgeno men, bijvoorbeeld het knoc- kout-systeem, de sets, de ele gante presentatie en het prij zengeld. Zonder de harde con currentie van de Britten zou het carambole-biljarten i „Het uniebestuur heeft zich op technisch gebied volledig achter Kauffman geschaard. Hem is een mandaat verleend om te doen en te laten wat hij wil. Wim Verhoorn zal daar door zal daardoor niet de laat ste zijn, die moet verdwijnen. OP korte termijn zullen meer Ove Kindvall. FOTO: DIJKSTRA nou? Technische training vindt iedereen normaal, tacti sche training vindt iedereen normaal en mentale training wordt vreemd gevonden". (Badmintonster Astrid van der Knaap in de Haagsche Courant) „Ik juich de populariteit van het snooker toe, want het geeft het hele biljarten een pittige injectie. Wij in Europa zijn door de Engelsen einde- Qau_rtriH ro„iom.ne lijk wakker geschud. Mede Raym°"d ^"'^S^jkstra die het niet met de lijn eens zijn, eruit vliegen". En: „Het meest angstwekkende vind ik nog dat de bestuursleden met de armen over elkaar blijven zit ten. Ze zien het allemaal ge beuren, maar er wordt niets ondernomen. Ik vrees het ergste voor de toekomst van de wegatletiek. De taak van de bondscoach zal worden uit gehold. De beleidsmakers wil len dat Bob Boverman zich vooral gaat bezighouden met de kwaliteitsbevordering van de clubtrainers. Voor de top pers is dat de nekslag". „Ik weet niet wat er volgend jaar gebeurt. De kans bestaat dat Gerard Kemkers en een eventuele nieuwe ster evenals Leo Visser een alternatief vinden. Dan krijg je waar schijnlijk diverse ploegen en neemt hoe dan ook de ver snippering toe. Qua talent, maar ook op het gebied van de begeleiding en de accom modatie. Van het fenomeen kernploeg blijft dan maar weinig over. Het is bovendien fnuikend voor het jongere ta lent dat dan veel minder de gelegenheid krijgt zich te rij pen. Het is nu eenmaal een gegeven dat de mindere en jongere rijders zich binnen een groep optrekken aan de sterksten. Die inspiratiebron komt dan te vervallen". (Schaatsbondscoach Ab Krook in Trouw) Geen lotto-winnaar DEN HAAG De trekking van lotto 43 leverde geen win naar van zowel de eerste als de tweede prijs op. Cijferspel 43: 6 cijfers goed: geen winnaar; 5 cijfers goed: 4 winnaars; 4 cijfers goed: 14 winnaars; 3 cijfers goed: 229 winnaars; 2 cijfers goed: Toto-gelijk 43: le en 2e prijs: geen winnaar; 3e prijs: 11 x 191,10; 4e prijs: 322 x J0.00. LEIDEN Het zaalvoetbalteam van Glasbergen zorg de gisteravond voor een plezierige verrassing door kop loper De Maas met 5-2 te kloppen. Bij rust was de stand in sporthal Cleijn Duin nog gelijk: 1-1. Hoewel Glasbergen een sterke wedstrijd speelde, werd het Rijnsburgse team eerst nog met een achterstand ge confronteerd. Jan Hogewoning poetste dat verschil voor de pauze echter nog weg, waarna Glasbergen het tweede deel benutte om ruim af stand te nemen. Geert-Jan Bakker en weer de soms ongrijpbare Jan Hogewoning scoorden beiden twee keer. Dat De Maas vlak voor tijd ook nog eenmaal aan doelpunten toekwam, deed er dan ook niet zoveel meer toe. Sportwereld Volleybal De volleybal- ploeg van de Verenigde Staten is groepswinnaar geworden tij dens een vierlandentoernooi in Tokyo. De Olympische kampioen won met 3-0 (15-7 15-12 16-14) van het gastland. De Sovjetunie won eveneens met 3-0 (15-12 15-7 15-8) van Argentinië en werd tweede in de poule. IJshockey De ijshockey- ploeg van de Sovjetunie heeft gisteren in Pardubice een vriendschappelijke wedstrijd tegen Tsjechoslowakije met 3-1 gewonnen. De periodestanden waren 1-1, 2-0 en 0-0. Voor 9000 toeschouwers scoorden Kroetov (2) en Tsjomoetov. Moordlustige boksfamilie SYDNEY De Australische kampioen boksen in het zwaargewicht Dean Waters en zijn vader/trainer Cec worden ervan verdacht hun buurman te hebben vermoord. Het slachtoffer, de 39-jarige Alan Hall, werd in juni door een aantal schoten gedood. Vol gens de politie is de daad inge geven door jaloezie. De twee aangeklaagden zijn tot 20 maart 1989, als de zaak voor komt, vrijgelaten na het beta len van een borgsom. Mr. J. Hogewoning (rechts) in overleg met André van der Louw terwijl penningmeester Hut toehoort. FOTO: DIJKSTRA ZEIST De wraking van de leden van het sectiebe- stuur Betaald Voetbal, Jacques Hogewoning en Henk Hut, is voorbij. Na langdurig intern overleg binnen de Centrale Spe lers Raad, die de wraking aankondigde, en gesprek ken van de Raad met het sectiebestuur, is besloten dat vice-voorzitter Hoge woning per 31 december 1989 aftreedt. Dat maak ten de CSR en de KNVB gisteravond in een geza menlijke verklaring be kend. De Centrale Spelers Raad kon digde een paar weken geleden aan Hogewoning en Hut tij dens de bondsvergadering van de KNVB te zullen wraken. Formele aanleiding tot de op vallende actie van de CSR was een procedure-fout van de KNVB. De raad was te laat op de hoogte gesteld van de her nieuwde kandidatuur van Ho gewoning en Hut. Achter die formele reden lag echter een grote mate van on tevredenheid over het beleid van beide bestuursleden. Of zoals CSR-voorzitter Theo van Seggelen het gisteren duidelijk maakte: „Wij hebben twee mo gelijkheden om tot wraking van personen over te gaan: on geschiktheid als bestuurslid en/of een geschonden vertrou wensrelatie. Van beide was vooral in het geval Hogewo ning sprake. Wij blijven dan ook achter de kritiek op het sectiebestuur, met name op Hogewoning, staan. Maar met de oplossing zoals die nu door ons is afgedwongen, hebben wij vrede". Best Boy. Toto: winnend 3,80, plaats Europees kwalificatietoernooi In 9). Frankrijk-Spanje 16-12. Eind stand: 1. Frankrijk 4-8; 2. Spanje 4-6; 3. Portugal 4-3; 4. Usland 4-3; 5. Griekenland 4-0. B: Zwitserland-ltalie 24-17 (8-8), Ne derland-Zweden 17-26 (9-16). Eind- 2,20 1,70, koppel 10.40. 1. Zanny Oranje 4,00, plaats 1,50 1,40 1,80, koppel 5,90, trio 209,10. PAARDESPORT Koersen van Nootdorp 1e koers, 2380 m: 1. Crypton Pitt (H. van Dijk) 3.30,9-1.28,6, 2. Benelux. 3. Crista Rynstroom. Toto: winnend 4,70, plaats 3,20 21,10, koppel 67,50, trio 790,90. 2e koers. 2000 m: 1. Cosmo M (S. Diab) 2.49.8-1.24,9. 2. Aliena S. 3. J 214,10. 6e koers, 2750 m: 1. Vareljo B (M. Pools) 3.50,4-1.23.7. 2. Ajax Buiten zorg. 3. Zorro Buitenzorg,. Niet ge start: Yaffingale. Toto: winnend 20,00, trio 15,80. Omzet totalisator 223.938.00 W5-spel: de combinatie 4-8-9-1-9 werd niet geraden. TENNIS ECC-toernooi in Antwerpen (Fra) 6-1, 6-1; Skoff (Oos>-Doumbla (Sen) 6-2, 6-2; Woodforde (Aus)-No- vacek (Tsj) 6-4, 7-6 (7-4).

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13