PWmeer tijd voor milieu rechercheur V )i Wim Prins is al kwart eeuw toneelman in hart en nieren 1 Recordbedrag op kerkeveiling Schoute schat kansen nieuwe weg laag in IEGI 11 I0UR HAAL LEIDEN OMGEVING CeidacSomcvnt DINSDAG 1 NOVEMBER 1988 PAGINA 1 gp£ Liftster aangerand ZOETERWOUDE Een 20-jarige vrouw uit Arn hem is gistermorgen sexueel misbruikt door drie mannen in Zoeterwoude. De vrouw had 's morgens om zes uur in Rotterdam een lift gekregen van het drietal. De bestuurder verklaarde haar naar Den Haag te zullen brengen, maar reed in plaats daarvan over de rijksweg A4 richting Amsterdam. Ter hoogte van de afrit Zoeterwoude-dorp stopte de bestuurder in de berm. Daar wisselden de twee mannelijke pas sagiers van plaats en werd de vrouw onder bedrei ging van een mes gedwongen tot het plegen en dul den van ontuchtige handelingen. Vervolgens werd doorgereden naar Zoeterwoude Rijndijk, waar het slachtoffer op het parkeerterrein van voetbalvereni ging Meerburg uit de auto werd gezet. Haar persoon lijke bezittingen bleven in de auto achter. De daders reden in hun auto, een witte Toyota Corolla, weg over de snelweg. De rijkspolitie van Hazerswoude probeert achter de identiteit van het drietal te ko men. Tips: tel. 01714-5300. VOORSCHOTENSE HONDERD JAAR VOORSCHOTEN Mevrouw G. Schouten-Moll, sinds vorig jaar januari woonachtig in' het bejaardencentrum 't Hofflants Huys in Voorschoten en sinds 1933 inwoonster van Voorschoten, werd gistermorgen gefeliciteerd door alle bewoners ter gelegen heid van haar honderdste verjaardag. Ook burgemeester P. Can- negieter kwam namens de gemeente Voorschoten met geluk wensen en een cadeautje. Geertje Moll werd op 31 oktober 1888 in Huizen geboren. Op haar 12e jaar verhuisde ze naar Bussum en werd kinderjuf bij een rijke familie. In 1913 huwde ze met Pieter Schouten uit Cu- lemborg en het echtpaar verhuisde in dat jaar naar Leiden en in 1933 naar de Leidseweg in Voorschoten. De Leidseweg werd verruild voor de bejaarden woning in de Anthonie van Dijc- klaan. Uit het huwelijk werden 7 kinderen geboren, waarvan er nog 5 in leven zijn. De honderdjarige heeft 24 klein- en 31 achter kleinkinderen. Mevrouw Schouten geniet nog een goede ge zondheid. Doof is ze al vele jaren, maar nu worden ook de ogen minder en dat was mede aanleiding om anderhalf jaar geleden het zelfstandig wonen te verruilen voor een kamer in 't Hoff lants Huys. Container valt van vrachtwagen af LEIMUIDEN Een lege container belandde gister middag om half zes op de provinciale weg 20 in Lei- muiden. De container zat op een vrachtwagen. In een bocht vloog de container, die niet goed bevestigd was, van de wagen af. Met twee kra- de weg worden gehaald. De stremming van het verkeer viel mee, aangezien een baan nog vrij was. Behalve de con tainer werd alleen een ver keersbord beschadigd. Jeugdige inbreker aangehouden RIJNSBURG Een Rijnsburg jonge tje is gistermiddag aangehouden in zijn woonplaats. Hij werd verdacht van een inbraak in de basisschool De Weg wijzer aan de Koningin Julianastraat in Rijnsburg. Het Rijnsburgertje, waar van de de politie de leeftijd niet vrij wil geven, is een oud-leerling van de school. Hij stal begin oktober een com puter en een video-recorder uit de school. Na aanvankelijk de gestolen spullen verborgen te hebben, nam hij ze na enige tijd naar huis. Daar slaag de hij erin een aannemelijk verklaring te geven over de herkomst van de ap paratuur. De politie kwam achter de identiteit van de kleine inbreker door een tip. Het Rijnsburgertje heeft in middels bekend. CAFÉGANGERS SCHIETEN LUKRAAK MET JACHTGEWEER Boe beel NOORDWIJK Een 23-jarige Noordwijker is gistermorgen aang jeRN - houden omdat hij in het bezit was van een zwaar kaliber (12.) jachtgj^; weer. Dat gebeurde nadat vrienden van hem in de nacht van zaterd; op zondag in de omgeving van de Quarles van Uffordstraat, bij vuurtoren, in Noordwijk lukraak hadden geschoten met het wapen. Noordwijker was zaterdag met vrienden naar het café geweest daarna een aantal van hen mee naar zijn huis te nemen. Daar liet trots het hagelgeweer aan hen zien. Zij zouden er daarna mee de stra op zijn gelopen en een aantal schoten hebben gelost, onder andere jchouw Ne be tal •jdens h Ifvoensd herm HDaarna i dei "huizen in de omgeving. De politie kreeg kort daarna aantal klachten van buurtbewoners te verwerken. Aan de hand het ..spoor" van klachten door de buurt kwam de politie bij de Noor wijker terecht. Het is nog onduidelijk wie de schutters zijn geweest. I jongeman zou zich dat niet kunnen herinneren, hij was die avoijy; dronken. Uit de woorden van de politewoordvoerder blijkt dat schietpartij zaterdag niet zonder gevaar is geweest. Het kaliber geweer is behoorlijk groot, zwaar genoeg om er ook mee op grote; dieren te jagen. Het type geweer is overigens in België vrij verkrij baar. De politie vermoedt dan ook dat het daar is gekocht. 'i streng r rorig s Ikeld dc i van zo' «stormdi h spando. Bibliotheek wil extra geld VALKENBURG De Stich ting Bibliotheek Valkenburg Zuid-Holland wil tienduizend gulden extra hebben voor de aanschaf van Nederlandse lite ratuur. Met dit bedrag kan de stichting 400 nieuwe boeken aanschaffen. Het is de bedoe ling dat dit bedrag boven het normale subsidiebedrag komt. Volgens de stichting is dat al leen voldoende om de normale collectie op peil te houden. Het verzoek wordt vanavond be handeld tijdens de vergadering van de commissie openbare werken en woningbouw. Of de Valkenburgse stichting lege van burgemeester en wet houders heeft hier nog geen standpunt over ingenomen. Eerst moet besloten worden of Valkenburg doorgaat met het subsidiëren van de eigen volksbibliotheek. Katwijk heeft immers ook een bijdrage gevraagd voor de Valkenbur gers. Volgens het college is Valkenburg niet verplicht een bijdrage te betalen aan Kat wijk. Wel vragen burgemees ter en wethouders zich af of het juist is zonder tegenpresta tie „leentje-buur te spelen". Een kwart van de Valkenbur gers is lid van de Katwijkse bi bliotheek en ze lenen er bijna net zo veel boeken als in Val kenburg. Het college weegt om te gaan sam ken met de Katwijkse biblio theek. De hoogte van een eventuele Valkenburgse bij drage laat het college nog in het midden. Een bibliotrailer huren is minder aantrekkelijk omdat deze bus niet beschik over een complete catalogus. Kunstenaars werken mee aan Alphense cultuurnota ALPHEN AAN DEN RIJN Alphense kunstenaiars mogen meewerken aan het opstellen van een cultuurnota phen aan den Rijn. Dit werd de kunstenaars gisteravond toegezegd tijdens een foruma vond in het gebouw pressie 70. Belangrijk tijdens de forumavond alle kunstenaars en overige be trokkenen eens goed geïnfor meerd zouden worden ovei het opstarten van een kunstbe leid. Ook wilden de kunste naars meer duidelijkheid van de kant van de gemeente. In het bijzijn van leden van de Kulturele Raad Zuid Holland, de Stichting Voorzieningen fonds Den Haag, de BBK, de FNV en wethouder F. Kuijers van Leiden werd een avond lang gediscusseerd over kunstbeleid voor ALphen den Rijn. De mogelijkheid dat Alphen samen met Leiden een kunstbeleid opzet is nog steeds mogelijk. De gemeente Alphen vreest echter in dat geval haar subsidie voor de beeldenroute kwijt te raken. „Dit terwijl helemaal geen Alphense kunstenaars aan de beelden route deelnemen", vertelt Frits Garenveld van de Stich ting Alphense Ateliers. Mogelijk nieuw Rijnoord- bestuur ALPHEN AAN DEN RIJN Nu het Rijnoord Ziekenhuis mogelijk een fusie aangaat me het Leiderdorpse Elisabeth Ziekenhuis is het bestuur var Rijnoord opgestapt. A. Groe nendijk. die sinds drie weken bstuurslid is, heeft verklaard bereid te zijn een stuur te vormen. Het bestuur heeft zich akkoord verklaard met een verder onderzoek naar een fusie met het EZL, maar een aantal bestuursleden had zich toch eerder uitdruk kelijk voor een fusie van Rij noord met het AZL uitgespro ken. Daarom heeft men te kennen gegeven dat een nieuw bestuur in het kader van de fusieplannen nu op zijn plaats zou zijn. Uit een onder zoek is vorige week naar vo ren gekomen dat een fusie met het EZL het meeste gunstig zou zijn. Daarom wordt nu een Sericht onderzoek uitgevoerd oor het adviesbureau De Gre- ve en Partners naar een sa mengaan van het Rijnoord met het EZL. De plannen moeten voor het eind van dit jaar rond zijn. WARMOND De frac tie van Progressief War mond (PW) wil dat de aan te stellen milieure chercheur meer uren per week krijgt. PW vindt de door burgemeester en wethouders voorgestelde 19 uur te wéinig. Ook zou de rechercheur een opsporende en verbalise rende bevoegdheid moeten krijgen. Dat blijkt uit de algemene beschouwingen van de frac ties. De VVD-fractie wijst er op dat de milieu-rechercheur in eerste instantie is bedoeld voor het recreatie-eiland Koudenhoorn. Het salaris voor deze ambtenaar zou dan ook uit het gereserveerde ka pitaal voor Koudenhoorn komen en niet uit de meeropbrengst van de hon denbelasting, vinden de libe ralen. Het CDA kan zich ver enigen met een tijdelijk dek king van de kosten uit de op brengst van de hondenbelas ting, maar wil op korte ter mijn een duidelijke taakom schrijving voor de milieu-re chercheur en een financiële verantwoording. Voor wat betreft de VVD kunnen de tarieven van de reinigingsrechten beter met de volledige negen procent worden verhoogd, om gelijk een goede dekking te krijgen. Dit om te voorkomen dat de gemeente met het steeds duurder worden van de af valverwerking achter de fei ten blijft aanlopen. CDA en PW staan echter achter de voorgestelde „ingehouden" verhoging met zes procent. Volgens de liberalen kan als tegenwicht de onroerend- goedbelasting worden ver laagd. Het CDA vraagt zich bij monde van raadslid me vrouw C. van Schie af wat er wordt gedaan voor de de Warmondse woningzoeken den tussen 1990 en 1992. Tot 1990 worden belangstellen den voor huurwoningen doorverwezen naar Voor hout. De bouw van woningen op de plaats van basisschool De Leerhoeve aan de Ende- poellaan zal pas in 1992 zijn beslag gaan krijgen. De chris ten-democraten willen, om dat Warmond maar 112 wo ningen mag bouwen tot het jaar 2000, ook onderzoek naar de behoefte aan het soort woningen, bijvoorbeeld woningen voor ouderen. Daarbij wordt dan gedacht aan het bouwen van wonin gen met een flinke leefruim te en twee slaapkamers, eventueel ook in de koopsec tor. Ook PW wil meer varia tie in woningbouw, ten be hoeve van bijvoorbeeld oude ren die kleiner willen gaan wonen. Dit om zoveel moge lijk voor Warmonders te kunnen blijven bouwen. En de VVD denkt bij woning bouw eveneens in de richting van de ,jong gepensioneer den". Progressief Warmond dringt bij monde van raadslid Bram Schravemaker aan op grens correcties met de gemeenten Oegstgeest en Sassenheim. Dit omdat door de komst van de Schiphollijn een grillig grensverloop is ontstaan, bij voorbeeld rond de Klincken- bergerplas. Een gecorrigeer de grens werkt efficiënter, vindt PW. Alle partijen dringen aan op het inlopen van de achter stand die is ontstaan bij de herziening van bestemmings plannen. Het tijdelijk aanstel len van extra personeel op de afdeling ruimtelijke ordening of het uitbesteden van het werk wordt aanbevolen. De 65ste kerkeveiling van de St. Jeroens parochie in Noordwijk Binnen leverde gisteravond 58.000 gulden op. De opbrengst in restaurant de Beurs was een nieuw record, want vorig jaar werd 57.000 gulden bijeengebracht. Zowel pastoor W. Kleijn als de commissieleden toonden zich uitermate tevreden. De catalogus vermeldde honderden uiteenlopende zaken als bussen haarlak en flessen drank, diners voor 2 personen in de pastorie en een waardevolle munt van vijftig gulden van Willem van Oranje. Er werd grif geboden op een vat bier en bloemenkolen gingen voor niet minder dan twintig gulden van de hand. Hoogtepunt van de avond vormde traditiegetrouw de entree van de carnavalsvereni ging de Noortukkers, om precies elf over elf. De raad van elf bracht elf artikelen ter veiling waaronder een boerenkiel, een zak rotjes, een zak eierenkolen en een „levende leip". De elf voor werpen vormden tezamen een aanwijzing naar de identiteit van de nieuwe Noordwijkse prins carnaval. Op het moment dat de voorwerpen van de carnavalsvereniging per opbod werden ver kocht, bedroeg de stand in de veilingkas precies dertigduizend gulden. FOTO: HENK VAN DEN ENDE WASSENAAR Wasse naar is „de gevangene van het verkeer". Dat zei bur gemeester P.H. Schoute gisteren tijdens de alge mene beschouwingen in Wassenaar. „Of anders ge zegd; Wassenaar ligt wat het verkeer betreft verkeerd in dit land". De burgemeester zegde de gemeenteraad toe contact te zullen opnemen en te onderhouden met Voor schoten en Leiden om een spoedige aanleg van de All-west te realiseren. De mogelijkheid tot aanleg van de door VVD fractie voorzitter C. Aptroot ge suggereerde aanleg van een variant van de Leidse Baan schatte de burge meester niet hoog in. Aptroot drong er daarna nog maals met klem bij het college op aan de mogelijkheid tot aanleg van de door hem gesug gereerde variant op de Leidse Baan goed te onderzoeken. Steun voor zijn „variant-Leid- se Baan" kreeg C. Aptroot ook van het CDA bij monde van fractievoorzitter drs H. Schel haas. Tegen verklaarde PvdA fractievoorzitter H. Goulooze zich wegens de nadelen voor het milieu die de aanleg met zich mee zou brengen. Het voorstel door de VVD ge daan om de fondsen voor ver vanging van de riolering en voor bodemsanering bijeen te voegen tot een groot „milieu fonds" werd verrassend snel door het college overgenomen. Tegen het pleidooi van CDA en PvdA om meer te bouwen voor Wassenaarse woningzoe kenden verweerde Aptroot zich met erop te wijzen dat bij doorgaan van woningbouw in Wassenaar-Noord het groen van de polders aldaar verder wordt aangetast en Wassenaar aan Leiden vastgroeit. SASSENHEIM „Van alles ben ik geweest, za kenman, 80-jarige, blin de, ik ben zelfs als vrouw opgetreden". Wim Prins, een 47-jarige Sas- senheimse notarisklerk, vertelt weinig over zijn persoonlijke ambities als amateurtoneelspeler maar des te meer over het wel en wee van de vereniging Pancras waar hij lid van is. Hij kijkt met genoegen terug op de afgelopen jaren, een kwart eeuw waarin een aanzienlijke reeks type tjes op de Sassenheimse bühne en elders gestalte kregen. Naast het toneel spelen registreert hij, hanteerde een tijdlang de voorzittershamer werd vervolgens secreta ris en momenteel neemt hij de public relations voor zijn rekening. Prins is met iedere rol die hem aangeboden wordt te vreden en stelt zijn eisen niet zo verschrikkelijk hoog: „Het doet er niet toe of ik een kleine of een grote rol toebe deeld krijg, maar", voegt hij er aan toe: „Ik zorg er wel voor dat ze me niet vergeten zijn als ik van het podium af ben". Met veel plezier herin nert hij zich zijn vertolking van Kobus in Heyermans Op Hoop van Zegen die voor hem een hoogtepunt bete kende in de afgelopen 25 jaar. Ook het spelen en regiseren voor een jeugdig publiek trekt Wim Prins bijzonder. Het liefst acteert hij voor kinderen in de basisschool leeftijd. „Je moet er wel je schroom vo wat breder spelen met grote re gebaren en recht naar de zaal toe in afwachting van respons die je zeker krijgt. Kinderen Uijn eerlijk en als het optreden verveelt wor den ze rumoerig. Een taak voor de spelers om dat op te vangen". Heb je eenmaal voor kinde ren opgetreden dan acteer je gemakkelijker voor ouderen, aldus Prins, die ook toneel voor volwassenen van niet te onderschatten belang vindt. Via een enquête die hij uit schreef over het genre toneel dat bij de toeschouwers van Pancras het meest favoriet is, blijkt dat de mensen willen lachen. Bij de keuze van het repertoire probeert men daar zoveel mogelijk rekening mee te houden. Volle zalen Prins geeft toe het prettig te vinden voor volle zalen te spelen. Iets waar de ruim 60- jarige vereniging dan ook prima in slaagt. Er worden jaarlijks 2 stukken voor vol- jeugd op de planken ge bracht, die tijdens 12 uitvoe ringen meer dan duizend be zoekers trekken. Vorig jaar werd besloten het aantal op tredens uit te breiden. Het overgrote succes van De Vrek van Molière ter gele genheid van het 60-jarig be staan van Pancras was hier de onmiddellijke aanleiding toe. „De mensen die voor het eerst komen zijn aanvanke lijk erg sceptisch, we krijgen dan reacties in de trant van: het lijkt me niks, maar", ver volgt Prins, „Als ze eenmaal geweest zijn worden het trouwe bezoekers." Pancras heeft zo'n 370 donateurs die jaarlijks een bedrag van 12 gulden in de verenigingskas storten. „Niet al te veel, als je bedenkt dat men daarvoor gratis met twee personen de voorstellingen kan bijwonen. Maar we hebben liever volle zalen dan hogere entreeprij zen met minder publiek". Grote bewondering heeft de Sassenheimer voor Ton van Duinhoven. „Wat die man presteert grenst aan het on gelooflijke". Ook heeft hij veel waardering voor John Lanting die met zijn Theater van de Lach zonder subsidie een talrijk publiek trekt. Prins die naar zijn zeggen zelden en professionele thea- terproduktie bezoekt: „Ik hou niet van modern toneel", betreurt het dat er zoveel subsidie wordt verstrekt aan toneelgezelschappen in den lande die hoegenaamd geen bezoekers trekken. „Het lijkt wel eens weggegooid geld". Toneelvereniging Pancras die geen geldelijke stuen ont vangt van de gemeente krijgt soms financiële hulp van het Anjerfonds. De verlichting van Kasanova het huisthe ater van de vereniging is voor 80 procent door de be treffende stichting bekostigd. De leden van Pancras, die in hoge mate „self-supporting" zijn te noemen, maken zelf de kostuums, de decors en verzorgen het grimeren. De kleding en pruiken worden bovendien verhuurd en vor men een belangrijke bron van inkomsten voor Pancras. Prins kreeg gisteravond van wege zijn jubileum na afloop van de opvoering van „Het is maar Betrekkelijk" van Noel Coward een huldiging. Bij kreeg de Pancrasspeld van voorzitter Nasveld en een zil veren insigne van bestuurslid Bakker van de amateurto- neelbond Zuid-Holland. Van de leden kreeg hij foto-appa- ratuur. Zondag 6 en maandag 7 no vember wordt het stuk weer in Kasanova gespeeld. Aanvang 8 uur. tweek mits S ken is Pr. Ga PAR, were Gant delijl ïioer >en cong! damt teste, sing autoi I te ke WK- let c dag e genon deeln< beper de vi maal zonde 'krege 'sische Wrdi 'aan I dag i toern 'wiste 'aank. 'recht 'aan c Men 'het e 'wijzij De 'tinge ben ■aan Y Kamerkoor Het Leiderdorps Kamerkoor geeft morgen het jaarlijkse concert in de Oudhoornse- kerk aan de Oudhoornseweg in Alphen aan den Rijn. Uitgevoerd worden het Re quiem van W.A. Mozart en Cantate 21 „Ich hatte viel Be- kümmernis" van J.S. Bach. Solisten zijn Wendela Brons- geest, sopraan, Fiekojan Jool- boom, alt, Paul van den Bemt, tenor. Peter Dijkstra, bas/bariton en Piet Hulsbos, orgel. Dirigent is Wim van Meeuwen. Aanvang kwart over acht. Handwerken In Huize Agnes aan de He renstraat in Voorhout wordt morgen van tien tot vier uur een handwerktentoonstelling gehouden. Door de hand- werkgroep zijn tafelkleden, schorten, truien, sokken, poppen, speelgoedbeesten en kussens gemaakt. De artike len worden verkocht tegen zeer billijke prijzen. Bazar De opbrengst van de bazar, die vrijdag door de Hervorm de Gemeente in Valkenburg werd gehouden, bedroeg ruim 11.000 gulden. De geld is bestemd voor de aanschaf van drie kroonluchters. Wenskaarten In het centrum De Schakel op het centrale plein van Leidsenhage in Leidschcn- dam zijn voor de komende feestdagen weer wenskaar ten. agenda 's, postpapier, kinderspelletjes, kwartetten, puzzels en dergelijke te koop ten bate van Unicef. Inlich tingen en verkoop verder ook bij de Unicef-vertegen woordigster in Leidschen- dam: mevrouw A. E. Schwartz-van der Schot, Prinses Beatrixlaan 50, 2264 TJ, Leidschendam, telefoon 276379. Expositie (1) In De Schakel in winkelcen trum Leidsenhage in Leid schendam wordt tot en met 22 november een tentoonstel ling gehouden van Chinese schilderijen van T.C. Wu Park. De expositie bestaat uit schilderingen op Chinese zij de, bamboe en rijstpapier, be schilderd aardewerk en por- celein, gegraveerde stenen, stempels en Chinese calligra- fie. Wu Park zal elke za ter- demonstratie van Chinese kunst geven. De tentoonstel ling wordt zaterdag om twee uur geopend door de heer Beelon, voorzitter van het winkelcen trum. Expositie (2) De tentoonstelling van schil derijen, tekeningen en colla ges van de Japanse kunste naar Seizo Okunaka, die op wordt gehouden in het Ambachts- en Baljuw huis in Voorschoten, wordt verlengd tot 14 november. De expositie is dagelijks van twee tot vijf uur gratis toe gankelijk. Expositie (3) De Delftse Kunstenaar Ted Licht exposeert tot en met 1 december pastels in Hotel maar aan Ka\ 33 in Wassenaar, van de getoonde werken kan worden gekocht Expositie (4) In de Openbare Bibliotheek van Leiderdorp is deze maand een tentoonstelling over de gezondheidszorg in het Wenchi-district in Ghana zien. De expositie bestaat sche instrumenten en voer tuigen die door Ghanese kin deren van afvalmateriaal werden gemaakt. Enkele maanden geleden is een actie voor het inzamelen van ge reedschap begonnen en er wordt gewerkt aan een gara ge voor het Wenchi-zieken- huis. Expositie (5) Carla Lagendijk exposeert deze maand fantasiepoppen in Huize Driehof aan de Dorpsstraat 27 in Hazers- woude-Dorp. Zij maakte ja renlang wandkleden en olie verfschilderijen, maar is nu op poppen overgeschakeld. Huize Driehof is dagelijks van 's ochtends tien tot 's avonds negen uur geopend. Expositie (6) Daniël Tavenier uit Katwijk exposeert tot en met maan dag 28 november olieverven, gemengde technieken, aqua rellen en grafiek in Het An ker aan de Chopinlaan 2 in Hazerswoude-Rijndijk. Tave nier volgde zijn opleiding aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Hij rondde zijn studie in 1987 af. Tavenier schildert voorna melijk, maar voor een ets of houtsnede draait hij zijn hand niet om. Het Anker is van maandag- tot en met vrijdagavond geopend van acht tot elf uur.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 12