Oegstgeest beleeft eerste kerkeveiling der wet Bewoners Zeeheldenbuurt missen faciliteiten VOORUITLOPEND OP EEN GROOTSE VIERING VAN WILLIBRORD 1250JAAR JÈ'£ IV 1250 JAAR ÈIDEN OMGEVING £eidóeSou*cwit DINSDAG 1 NOVEMBER 1988 PAGINA 11 U1S v r 20 a nd flin Roer lam. I ;n brei ornaat dat da probei vlucht! ïchtpa door itfk' t de oiden ruit. I geldt iutorm Het is geen uitzondering dat verdachten die voor de kantonrechter moeten ver schijnen proberen om on der een boete uit te komen. Sterker nog: daarvoor ko men zij juist naar de zit ting. In de meeste gevallen vertellen zij ter plaatse waarom zij naar hun me ning geen straf verdienen. Er zijn ook verdachten die al voor de zitting een brief naar de rechter sturen. Dat is wel zo handig, omdat hij dan meer tijd heeft om zijn oordeel te vormen. Zo de gelijk als de rechtenstuden te het gisterochtend aan pakte, had rechter Rigters het waarschijnlijk nog niet eerder meegemaakt. Ter- Wijl voor hem op tafel slechts een paar velletjes van het proces-verbaal la- gèn, stapte het meisje met dikke map vol ondui delijke papieren ferm op n viel hem af toen haar naam werd afgeroepen. Aan haar zou Rigters geen makkelij ke klant hebben, dat was de overige aanwezigen in de zittingzaal onmiddellijk duidelijk. De rechter las voor uit het proces-verbaal: haar bj-oer had met haar vader in Nederland in een vrachtwagen gereden zon der dat hij daarvoor een geldig rijbewijs had. En dat V mocht niet. Of vond de stu- L dente soms van wel? Na- M tuurlijk vond zij dat niet. jL Maar nu zij door haar broer was gemachtigd om zijn zaak te behandelen wilde zij toch graag even van de gelegenheid gebruik ma ken om de rechter en fde officier van justitie op en kele belangrijke feiten te wijzen. De broer was in derdaad door de Neder landse politie aangehouden, niet in Nederland. Dót was in Duitsland ge beurd, vlak vóór het paal- tjè dat de grens met Neder land markeerde. En in Duitsland heb je geen spe- cióal rijbewijs nodig, dus moest haar broer worden ontslagen van rechtsver- vdlgiHg tsendi v*ét meisje lachte vriende lijk maar niet minder over tuigd van haar gelijk naar de rechter en de officier: hadden zij daarop wat te zeggen? Zonder het ant woord af te wachten ver- olgde zij haar pleidooi. Zoals het een ware advo- betaamt, somde zij mi nutenlang zonder enige ha pering alle mogelijke argu menten op waarom haar broer geen straf verdiende. rechter waardeerde haar verhaal bijzonder. „Een heel plezierig plei- .dooi, uitstekend gedaan!", plimenteerde hij. de studente voor alle moeite die zij had gedaan. „Maar k weet niet of ik het hele maal met u eens kan zijn". Want, zo maakte Rigters haar duidelijk, haar broer had immers niet over de juiste papieren beschikt. Het meisje zag het allemaal anders. Op het moment dat "haar broer was aangehou den, was hij juist bezig ge- aanvullend diploma bij zijn rijbewijs. Met dat di ploma, dat hij inmiddels op Zak had, mocht hij in Duitsland wel degelijk een rachtwagen besturen. Het probleem school in een heel andere hoek, zo bena drukte zij. Namelijk in dat kleine, onopvallende grenspaaltje. Haar broer wist heel goed dat hij in Nederland niet achter het mocht zitten. Van daar dat hij vlak voor de grens met Nederland het stuur over zou geven aan zijn vader. Dat gebeurde wel vaker. Op het moment dat hij al aan het remmen i 100 meter voor het paaltje, was de politie echter ten tonele versche- De rechter voelde precies waar de studente naar- wilde. „En nu verschil len de politie en u van me ning over de vraag of uw broer en uw vader al voor bij het paaltje, dus in Ne derland, waren of niet". „Precies", viel zij hem bij. „Ik ben van mening van niet. En als het al zo is ge weest, dan was het een vergissing". Dat wilde de rechter graag geloven. Nadat de officier justitie de oorspronke lijke boete al had verlaagd van 250 naar 150 gulden, verklaarde hij de broer wel schuldig, maar legde hem geen straf op. Hij had de studente geen groter ple- kunnen doen. Met een glimlach van oor tot oor pakte zij de stapel papier de meegenomen wet boeken op en liep de zaal iT loven- bespa- oment etrek- koel- /olgen Durcht erlasf tropi- oesten avond ort zal de fi- et be- Dais wille tandid eschik rg. A: ijde vi w op ep Ve uinigi lUbsidi ding iet C >elastii milie vervul 'word mtelijl uit. PIETER EVELEIN Op mijn órpwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch oï schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen.. Ik bert bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. 1989 is in Oegstgeest uitgeroe pen tot Willibrordjaar. In overleg met de christelijke erfgenamen van de stoere ge loofsverkondiger. Sint of geen sint; maakt niks uit. Het is dan 1250 jaar geleden dat, naar gezegd wordt, de Ierse monnik Willibrord met gezel len (na bij Katwijk met een al dan niet zeewaardige schuit, maar van apostolische ijver bezield en reeds gevormd door de christelijke hoop op de wederkomst van de Heer, als een der eerste Holland- vaarders aan land te zijn ge komen) de parochie stichtte. Zoals Oegstgeest al dan niet terecht claimt. Lariekoek. Men stelle het zich voor. Hij, Willibrord dus, zei uiteraard niet: „Dit wordt Oegstgeest en m'n eerste kerk", maar hij plantte in die woestenij met wat niet al te ordentelijke be woners, waarschijnlijk over drachtelijk, het kruis van Christus en trok al spoedig het binnenland in waar meer te beleven viel, na de Woda- naanbidders geestelijk en mis schien wel hardhandig een hak te hebben gezet met z'n Ierse koppigheid, terwijl an dere medebroeders naar el ders uitzwermden om het ko mend Rijk Gods te verkondi gen. Kerkelijk juridische voorschriften waren er nog niet bij. Het is eigenlijk een verhaal om koud van te worden, maar je gaat er zo gemakkelijk om heen. Het was destijds nog he lemaal niet ecclesiastisch in de duinen en op de woeste gronden met die harde Ger manen, Friezen z^lfs, maar de door Christus' leer geraakte gezondenen uit het groene Eire waar de voedingsbo dem voor de nieuwe religiosi teit nog veel beter was dan in het H.Land verkondigden een omwenteling, waarbij, he melen en aarde geschokt zou den worden. Daar moest je je op voorbereiden. Misschien was de God der Liefde er al wel bij, maar hoofdzaak was dat men bedacht moest zijn" op het ergste en definitieve: het einde der tijden. En dan moest je binnen zien te zijn. Er is natuurlijk nogal wat le gendevorming omheen gewe ven, want ook de soep van een gelovig volk wordt niet zo heet gegeten als ze wordt op gediend. „Ze zeggen" zo veel. Ze zeggen bijvoorbeeld ook, dat Willibrord (wiens Kelti sche naam anders klonk), na dat hij op 7 november 1250 jaar geleden in Echternach, cestgeest 19 8 9 Dit motief zal alles sieren wat maar met het Willibrordjaar in Oegstgeest te maken heeft. Zelfs de toren van de paro chiekerk zal ermee uitgedost worden. na ook nog bisschop van Utrecht te zijn geweest, in een doordringende geur van hei ligheid was gestorven, op de een of andere mystieke wijze naar Oegstgeest terugkeerde om er „het" kerkje in te wij den. Wij mogen vertrouwen, dat hijzelf ons in het hierna maals er het fijne van zal la ten weten. Voorlopig doen we, samen met de parochia nen van 70 andere St.Willi- brordkerken in ons land, of onze neus bloedt en we gun nen de Oegstgeestenaren, quasi vereend in de oecumene en gesteund door de gemeen telijke overheid die in wat promotie ook wel brood ziet, graag hun Willibrordus 1250 jaar. Vignet Maar dat er heel wat gaat ge beuren na de start van het Willibrordjaar op 1 januari is wel zeker. Er zal gelegenheid genoeg zijn om daar later op terug te komen. Een vignet is al ontworpen en een afbeel ding daarvan op een ettelijke meters lang doek aan de kerktoren bevestigd worden zodat iedere voorbijganger De Willibrorduskerk in Oegstgeest. kan weten dat er iets bijzon ders aan de hand is. Verder gaat het ritselen van de acti viteiten die allemaal wijzen op 1250 jaar Willibrord Oegst geest. Dat gaat natuurlijk wel flink wat geld kosten, maar ook daar is rekening mee ge houden. Een kerkeveiling, de eerste kerkeveiling in Oegst geest in 1250 jaar, wordt op poten gezet om in de behoef ten te kunnen voorzien. Ik sprak erover met de voorzit ter van de feestcommissie, Kees Fles. Kees Fles (36) werd benaderd om mede aan de kerkeveiling gestalte te geven. Waarom he lemaal Kees Fles? Hij zou 't niet precies weten. „Misschien omdat ik in Oegstgeest be kend ben als een tamelijk ac tieve figuur, een bezige bij en thuis in het organiseren". In elk geval heeft de voorzitter van de feestcommissie bezig heden die heel wat voeten in de aarde hebben. Ook zal hij met z'n kunde en vaardighe den moeten voorkomen dat de veilig niet voortijdig op de fles gaat. Hij bladerde in veel documentatiemateriaal en vertelde er het zijne van. „We willen veel gaan doen in 1989, maar het moet ook op te brengen zijn. Onderling heb ben we veel contacten, ook met de gemeente, maar er moet heel wat bekostigd wor den: de organisatie van het hele jubileumjaar, de goede ren die je daar voor nodig hebt, het gebruiken van de diensten van derden. Daar kan je niet omheen, dat heb je nodig, ook al zou je 't allemaal alleen willen doen. Maar dat gaat nu eenmaal niet", zo was Kees Fles ook al bekend. Vandaar die eerste kerkevei ling in Oegstgeest, op dinsdag 15 november in het voormali ge Camphuys naast de kerk, tegenwoordig La France ge heten. Op maandagavond 14 november is het „kijkdag", van 20.00 tot ca.22.00 uur. Op de opbrengst van die veiling moet het Willibrordjaar kun nen draaien. Kees Fles stak zijn licht op bij andere kerkeveilingen in de omtrek: Katwijk, Noordwij- kerhout en natuurlijk ook in Zoeterwoude, waar jaarlijks een grandioze veiling op touw wordt gezet om de missiona rissen, stammend uit dit dorp. een pittig steuntje in de rug te bezorgen. Daar was meneer Paardekooper, een routinier op kerkeveilinggebied, die te gen Kees zei: „M'n beste Fles, een kist appelen, zeg maar 'n krat, brengt wel 1100 gulden op; tenminste bij ons wel! Maar dit is nu eenmaal Zoe terwoude" Kees Fles en de zijnen staken van wal, toegelachen door ge meentelijke instanties, met medewerking van de Oegst- geestse winkeliers en particu lieren die inmiddels gratis da- tis goederen hebben aangebo den om te veilen. Dat varieert van bloembollenpakketten, handnaaimachines tot schilde rijen, tekeningen en aquarel len, onder andere van beken de plaatselijke kunstenaars en kunstenaressen. Wijnen ook; van belang in verband met de komende feestdagen. En dan de kazen en worsten en stuk ken waar Fles niet direct op kon komen, want het is te veel om op te noemen. „We hebben nu ongeveer 500 arti kelen en dat is ruim voldoen de, vinden wij tenminste. Huis aan huis wordt een pros pectus bezorgd om een volle FOTO: HENK VAN DEN ENDE zaal te trekken; wervende posters komen bij de winke liers te hangen". En een loterij Alles gaat zich op 15 novem ber a.s. voltrekken onder be voegd toezicht van notaris mr.E.K.M.I.Kroeks, kantoor houdend in Oegstgeest. Het betere veilingwerk wordt ge leverd door het erkende en gerenommeerde duo afslagers Van Dijk en Kuipers uit Lisse die al eerder gedegen werk op kerkeveilingen leverden. Bij het passeren van iedere 1000 gulden aangegeven door een bel of gongslag krijgt de koper een „aardigheidje" bij het geveilde stuk waarmee die 1000 gulden overschreden wordt. Stel: je koopt een koektrommel (ik noem nu maar wat, het kan ook een tiendelig servies zijn) voor 1065 gulden. Dan wordt daar luide kond van gedaan en de gelukkige gaat naar huis met een lege portemonnee, maar wel in het bezit van het ver worvene plus een „verras sing". Kees Fles heeft het nog niet eerder bij de hand gehad, maar hij verwacht er veel van. Fles pleegde in mijn bij zijn een telefoontje met een executief commissielid en vertelde me daarna ex cathe dra en tussen de ingekomen veilingstukken: „Unaniem is thans besloten ook een loterij aan deze eerste kerkeveiling te verbinden!". Dat wil zeg gen: na de veiling. Iedere ko per van een artikel krijgt een bonnetje; het duplicaat gaat in een doos of ton en later op de avond graait notaris Kroeks hoogstpersoonlijk en triom fantelijk er een winnend lotje uit. „Zo gaat dat", is Kees Fles wel duidelijk geworden uit de broodnodige voorlichtende in formatie. Hij was beslist al on der de indruk van het voor uitzicht: „Er zijn leuke en zelfs grote prijzen aan ver bonden. Je kunt nu wel zeg gen: daar gaat je winst, maar hei hoort er nu een keer bij". Zo'n veiling moet attractief blijven, ook al gaan de be geesterde kopers er financieel op achteruit. Maar het ideaal van veel enthousiaste mensen is afgetekend tegen de achter grond van een Oegstgeests ju bileumjaar, waar de sprokke lende veiling op afgestemd is. Men zal kopen en betalen met een ruim, warmkloppend hart, en met een glimlach. Al les reikend tot heil en zegen van de gemeenschap en ter nagedachtenis van St. Willi brord in zijn gedenkwaardig jaar 1989, 1250 jaar na z'n ver scheiden. En of hij nu als wij dend bisschoppelijk spook een keertje terug is geweest, dat doet er niet toe. Via de hemel poort is het een komen en gaan van allerlei verschijnin gen. Dat is mensen eigen. Oegstgeest, verenigd rond het Groene Kerkje als eerbied waardige Moeder van alle Oegstgeestse kerken, is noch tans trots op zo'n patroon die de apostel van de Lage Lan den is geworden. Brord, belij der, van vóór de scheiding der geesten, en in Utrecht vóór de Dom kaarsrecht te paard zittend met een speel goedkerkje in z'n offerende hand, wordt in ere gehouden en alle denominaties zingen zijn lof in uiteenlopende me lodieën. U zult er ongetwijfeld meer van hóren. En, om de obligate taal der huis-aan- huisbladen te hanteren: wij wensen Oegstgeest veel ge noegen en succes bij het ver volg van de actie. Moge, in elk geval, straks de kassa vele malen rinkelen bij de eerste kerkeveiling rond Willibrord 1250 jaar. LEIDEN De actieve bewo ners van de tachtig jaar oude Zeeheldenbuurt zullen de af gelopen vijf jaar meer dan Binair p ME KLEIDE Leiden is vrijwel volge bouwd. Sinds de eerste bewoners zich rond 300 voor Christus op Leids grondgebied vestigden, heeft de stad zich lang zaam maar zeker uitge breid. Met name de laatste honderd jaar was de groei buiten de singels explosief. Met het uitdijen van de stad en het toenemen van het aantal inwoners, ontstonden ook de wij ken. De woonbuurten met hun eigen voorzie ningen als kerken, scholen en winkels. Elk met zijn typisch ei gen sfeer die wordt be paald door de aard en hoeveelheid bewoners en gebruikers, bebou wing, verkeer en groen. Meer dan vijftig leefge meenschappen telt Lei den op dit moment. Uit wijken brengt die Leid- se wijken in kaart en laat zien hoe de mensen er leven: aan rustige la nen waar je de vogels kunt horen fluiten, maar ook in straten met torenflats, waar plantsoentjes dreigen te worden bebouwd. als De Ruy- ter, Kortenaer, Tasman en Heemskerk gedacht hebben. De bewoners van de wijk, die omsloten wordt door de Zijl singel, de Oude Rijn, het Rijn- Schiekanaal en de Nieuwe Rijn hebben zich de laatste ja ren namelijk ontpopt als een strijdbare en vasthoudende belangengroep om hun wijk leefbaarder en meer 'up to date' te maken. De 'slag' in de Zeeheldenbuurt, een wijk ge vormd door huizen en bedrij ven, levert stukje bij beetje resultaat op. Die strijdbaarheid kwam in 1983 naar boven met de stads vernieuwingsplannen van de gemeente. Het was toen hoog tijd ook, dat er weer eens'wat aan de wijk gedaan werd, want sinds de economische crisis van de jaren dertig heerste er wat de huizen be treft 'bouwrust'. „De wijk is indertijd gebouwd voor het blauwe boordenvolk-, maar ei genlijk nooit helemaal afge bouwd", legt Frank ter Beek van de Stichting Wijkvereni- ging Zeeheldenbuurt uit. „Door de crisis stagneerde de bouw, om daarna nooit meer opgestart te worden. Wij heb ben, toen de stadsvernieu wingsplannen er kwamen, de wijkvereniging nieuw leven ingeblazen om een stem te hebben en om slepende knel punten onder de aandacht te brengen". Die knelpunten waren er ge noeg, al legt Ter Beek er de nadruk op dat het leven tus sen de Zeehelden geen be staan van louter kommer, kwel en ellende is. „Maar het was wel heel duidelijk dat er bij de uitvoering van de stads vernieuwingsplannen een scheiding moest komen tussen de bedrijven van De Waard Verdwaald „Dat leverde natuurlijk de nodige problemen op, want er hadden zich in de loop van de jaren bedrijven gevestigd vlak bij woningen en die bedrijven lieten zich niet zo maar ver plaatsen. Het resultaat van de 'scheidingspogingen' is niet slecht. Er is een bufferzone gemaakt met daarin groen stroken, het wijkpark en ruimte voor het te realiseren muziekverzamelgebouw. Het zware bedrijfsverkeer kreeg een eigen toegang tot het be drijvengebied en hoeft niet meer door de woonstraten. Een verbetering, al worden de bewoners soms opgeschrikt door een 'verdwaalde' vracht wagen. „De chauffeur heeft dan blijkbaar op een oude kaart de weg gezocht en dat betekent steevast de nodige problemen. In de smalle stra ten loopt de ongelukkige chaufffeur namelijk muur vast, want met zo'n grote auto kom je bij ons de bocht niet door. In elk geval niet zonder over het trottoir te moeten of paaltjes te raken". Bij die overlast blijft het over het al gemeen. Het resultaat is dat de wijk probleemloos als een rustige wijk omschreven kan worden, te meer omdat de be drijven die verantwoordelijk zijn voor de meeste herrie en stank zo ver mogelijk van de huizen af zitten. Het gevoel van rust wordt versterkt door het ontbreken van hoogbouw. De huisjes, vele zijn pas gerenoveerd en herkenbaar aan de typische dubbelbeglaasde vensters, hebben slechts twee lagen: de begane grond en de onder het schuine dak gevangen zitten de eerste verdieping. Ook in de breedte en de diepte zijn de langs smalle straatjes gesi tueerde woningen niet al te ruim uitgevallen. „De huizen hebben op de begane grond twee kamers ensuite, van elk ongeveer twee bij drie meter op de bovenverdieping Lading Tussen een van die blokken met huisjes bevindt zich de speeltuin. Een benaming die de lading niet dekt. Op het terrein, dat wordt bereikt via een poort met een vrolijk be schilderd hek, bevinden zich namelijk naast de speeltuigen het gebouw van de speeltuin vereniging en de semiperma- nente peuterspeelzaal. Daar ook tekent zich het huisves tingsprobleem van de buurt vereniging af. De Stichting die de belangen van de bewo ners behartigt en zich inzet voor activiteiten in de wijk beschikt niet over een goed onderkomen. Het gebouw van de speeltuinvereniging zou soelaas kunnen bieden, maar de vereniging wilde in het verleden geen terrein prijs ge ven. Het gebouw van de peu terspeelzaal, waarover de wijkstichting wel kan be schikken, biedt te weinig ruimte voor de buurtactivitei- ten. Die speelzaal is een van de zwaar bevochten faciliteiten van de stichting. „We zaten in een spiraal", licht de bevlogen bewoner van de Heemskerk- straat toe. „Het recht op een kleuterleidster stond al jaren buiten kijf. We hadden echter geen onderkomen en een der gelijke voorziening lag op dat moment ook niet in het ver schiet. Daardoor werd het aanstellen van die peuterleid ster steeds weer uitgesteld". De stichting besloot het stre ven naar een eigen onderko men te laten rusten en alles te zetten op de met veel minder geld te realiseren speelzaal. Het resultaat kwam er in de vorm van het semipermanen- te gebouw op het terrein van de speeltuinvereniging. Het lange tijd ontbreken van een voorziening voor de peu ters en het nog afwezig zijn van een wijkgebouw voor de Stichting Wijkcomité Zeehel denbuurt staat niet op zich zelf. „De wijk heeft eigenlijk nooit veel voorzieningen ge had. Er is geen gezondheids centrum en zelfs geen posta gentschap", somt Ter Beek op, „Eigenlijk is de wijk nooit verder gekomen dan wat klei ne levensmiddelenwinkels. Met name voor de vele oude re bewoners levert dat proble- t je r r al- i op, les de stad i Lot Er wonen vooral ouderen in de Zeeheldenbuurt. „Er treedt wel veijonging op. Waar be jaarden vertrekken, komen vaak jonge gezinnen". Voor hen is de peuterspeelplaats een uitkomst. De wat oudere jeugd wordt echter nogal aan zijn lot overgelaten. „Tot voor kort had de wijk hen hele maal niets te bieden", weet Ter Beek. „Nu is dat bijna niets. De wijkwerkster is sinds kort met een heel klein groepje actief, maar de schaal moet noodgedwongen heel erg beperkt blijven'Het on derkomen dat ontbreekt speelt ook hierbij een grote rol. „Dat is de bottle-neck", meent ter Beek. De wij kwerkster opereert vanuit het keukentje van de peuterspeel zaal. „Daar probeert ze ook wat activiteiten met de jonge ren te ontwikkelen, maar de ruimte is er veel te beperkt". Toch is er wel hoop dat het, net als met de scheiding van de bedrijven en de huizen, binnenkort allemaal goed zal komen met de langverbeide buurtfaciliteit. Ter Beek wil er gaarne zijn verhaal mee besluiten, omdat het een te ken is dat er heus wel wat be reikt wordt maar dat veran deringen en vorderingen slecht langzaam plaatsvinden. „De school aan de Ooster straat wordt afgebroken. Het is de bedoeling een wijkvoor- ziening bij de nieuwbouw te realiseren. Er is niet veel geld, maar we proberen er toch een acceptabele accom modatie uit te slepen". ERIK HUISMAN

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11