Produktie abortuspil op last van Franse regering oderni sering kernwapens ►lijft twistpunt in NAVO AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Herdenking in Praag gesmoord in traangas BRD ziet af van verkoop Tornado's aan Jordanië iUITENLAND ^üdócQowumt ZATERDAG 29 OKTOBER 1988 PAGINA 7 Klinknagels boeing 737 jjoeten worden vervangen J5HINGTON - De Amerikaanse federale luchtvaart- Inst FAA heeft versnelde inspectie en vervanging ge- jt van de nagels waarmee het cabine-plaatwerk van 291 flfere Boeing-737 vliegtuigen aaneen is geklonken, ilgens de FAA is bij de bouw van de vliegtuigen tussen 57 en 1971 een soort klinknagels gebruikt, die waar- hijnlijk de oorzaak is van gebreken in de romp. Het on- ■rzoek naar de gebreken van de Boeing 737 begon* afge- pen april na een vliegtuigongeluk boven Hawaii. Toen rloor een toestel van Aloha Airlines tijdens de vlucht i deel van het dak, waarbij 1 dode viel en 61 gewon- n. Eerder deze maand werden in een 737 van Contine- Airlines haarscheuren met een lengte tot 30 centime- ontdekt. in de 291 toestellen zijn er 100 in Amerikaanse dienst, r toestel moeten nu 7.200 nagels worden vervangen, ilang de vervanging niet is uitgevoerd, moeten de toe dien beneden de 7.000 meter blijven, omdat de cabine n niet zo sterk onder druk komt. Lubbers en Van den Broek treffen oppositie Indonesië JAKARTA - Premier Lubbers en minis ter Van den Broek van buitenlandse za ken zullen komende week tijdens hun officiële bezoek aan Indonesië ook van gedachten wisselen met tegenstanders van de regering-Suharto. Welingelichte Indonesische kringen weten te melden dat een viertal prominente „dissiden ten", die de afgelopen jaren herhaalde lijk hun misnoegen te kennen hebben gegeven over de situatie van de mensen rechten in Indonesië, op een al dan niet informeel onderhoud kunnen rekenen. Gisteren is Lubbers, op doorreis naar Ja karta, in de. Indiase hoofdstad New Delhi aangekomen voor besprekingen met de Indiase president Gandhi. Tien gearresteerde Palestijnen vrijgelaten FRANKFURT - Tien van de veertien Pa lestijnen, die eerder deze week in de Bondsrepubliek werden gearresteerd, zijn gisteren vrijgelaten. Waarom de tien zijn vrijgelaten en of zij nog moeten voorko men, is niet duidelijk. De arrestanten maakten volgens zegslie den van de Westduitse veiligheidsdienst deel uit van een door Syrië gecontroleerde radicale Palestijnse factie. Zij zouden een aanslag in het buitenland hebben voor- breid, maar op welke lokatie, is niet ver meld. De verdachten werden eerder deze week in verscheidene Duitse steden gear resteerd. Bij huiszoekingen werden wa pens, explosieven en valse papieren aan getroffen. Alle veertien verdachten wer den al enige tijd door de politie in de ga ten gehouden. Nederlandse mijnenjagers starten operatie in Golf DEN HAAG - Een groep Britse, Neder landse en Belgische mijnenjagers is in een gebied van 550 bij 1,8 kilometer in de Perzische Golf begonnen met een nieuwe operatie om eventuele mijnen op te ruimen. De operatie „Cleansweep" (veeg schoon) is bedoeld om een strook van 1.800 meter van de Straat van Hor- muz, aan de ingang tot de Golf, tot het emiraat Qatar veilig te maken. Onder de schepen is de enige Nederlandse mijnen- jager die nog actief is in de Golf, de „Urk". Nederland zal de Urk in januari terugtrekken. België haalt zijn jager in december terug. Engeland zal in elk ge val twee fregatten van de Royal Navy in het gebied houden voor patrouille en het begeleiden van koopvaardij-schepen. Hassan niet naar Spanje na stemming over Sahara MADRID - Koning Has- san van Marokko heeft zijn eerste staatsbezoek aan Spanje uitgesteld, na dat dat land in de VN had gestemd voor directe on derhandelingen tussen de Marokkaanse regering en het Bevrijdingsfront Poli- sario over toekomst van de Westelijke Sahara. Dat hebben Spaanse functiona rissen vrijdag bekend ge maakt. Het bezoek, dat van 8 tot 11 november zou plaatshebben, was van Spaanse zijde uiterst be langrijk genoemd. Voorsprong Likudblok op Arbeiderspartij JERUZALEM - De Israëlische verkiezingen van volgende week dinsdag zullen vermoe delijk of uitlopen op een overwinning voor het Likudblok of opnieuw onbeslist blijven. Dit is gisteren gebleken uit de resultaten van vier opiniepeilingen. Drie van de vier peilingen geven winst te zien voor het Li kudblok van premier Shamir, maar het con servatieve blok zal waarschijnlijk geen meerderheid behalen in het Israëlische par lement. Als geen van de partijen een meer derheid behaalt, zullen de Arbeiderspartij en het Likudblok vermoedelijk opnieuw worden gedwongen tot een coalitie, zoals ook gebeurde na de verkiezingen in 1984. De Arbeiderspartij heeft veel steun verloren sinds het begin van de Palestijnse opstand in de door Israel bezette gebieden vorig jaar december. 'ARIJS - Min of meer ip last van de Franse re dering heeft de Franse i armaceutische firma loussel-Uclaf de pro duktie hervat van de jieuwe abortuspil „RU idanks toestemming van e medische autoriteiten iq 1 'rankrijk en de nationale ommissie voor geneeskundi- e ethiek zag Roussel-Uclaf fgelopen woensdag af van e produktie van de pil we ens de „vele emotionele re- cties". Kerkelijke organisa- ies en anti-abortus groepe- ingen uit de hele wereld adden gedreigd met een oycot van alle produkten an het bedrijf als het de pil ou produceren. De abortus- •genstanders voeren aan dat e pil abortus „banaliseert" n medici maken ruzie over logelijk gevaarlijke bijwer ingen. Minister van volkgezond heid, Claude Evin, verklaar de gisteren dat „de mensheid is gebaat met het op de markt brengen van deze pil". Met name in de ontwikkelings landen overridden jaarlijks duizenden vrouwen door slecht uitgevoerde abortus sen. „De voorzorgsmaatregelen voor de toepassing van dit medicijn, dat alleen door abortusklinieken mag wor den voorgeschreven, voorziet in de benodigde garanties voor de veiligheid", vindt Evin. Chirurgisch ingrijpen zou met de pil vrijwel over bodig worden. De abortuspil is in 95 procent van de geval len een succes. „Ontoelaatbaar" noemde de minister de „chantage" die op directieleden en laboran ten van Roussel-Uclaf zou zijn uitgeoefend. In Amerika werd gedreigd met boycot acties tegen alle Roussel-pro- dukten wanneer de „death pill" zou worden geprodu ceerd. Sommige onderzoe kers en hun familie zouden door Franse tegenstanders met geweld zijn bedreigd. Aartsbisschop Jean-Marie Lustiger van Parijs zei giste ren voor de Franse radio zeer teleurgesteld te zijn over het produceren van de pil. Hij zei dat de kerk „geen druk heeft uitgeoefend op.de chemische industrie. We hebben gezegd wat we ervan dachten en dat is onze plicht tegenover de Franse en alle gelovigen en dat in het kader van het res pect voor het leven". De kerk heeft er nooit een geheim van gemaakt wat ze denkt van abortus. Abortus is volgens Lustiger een gebrek aan respect voor het leven. „Dat is precies hetzelfde als wat nu de minister van transport doet met zijn maat regelen om verkeersongeluk ken te voorkomen. Dat is ge hoorzamen aan dezelfde wet: Gij zult niet doden. Wij zijn tegen abortus zoals wij tegen snelheidsovertredingen zijn omdat dat een aanslag bete kent op het leven". Nederland De abortuspil stopt de aan maak van progesteron, een hormoon dat in alle stadia van de zwangerschap van es sentieel belang is. De pil is volgens onderzoekers werk zaam tijdens de eerste zeven weken van de zwangerschap. De pil kan overigens niet worden toegepast ter vervan ging van de al bestaande morning-afterpil. In Nederland is de pil nog nog niet geregistreerd. De protestante aphothekersbond is tegen het gebruik van de „RU 486" omdat onvoldoende bekend zou zijn over even tuele bijwerkingen. Boven dien bestaat er in ons land vrees voor „drempelverlagin gen" bij abortus. arschaupact wil »p Europa, VS en j°° anada IDAPEST - De ministers i de zeven lidstaten van het arschaupact hebben gisteren Budapest opgeroepen tot topontmoeting van alle pese leiders en die van de en Canada, om te praten r troepenvermindering en ventionele ontwapening in jropa. De bewindslieden be iten een verbod op grote litaire manoeuvres, alsmede beperking van het aantal ioeuvres en van hun duur omvang. Ook stellen de mi lters voor afzonderlijke acti- :iten van luchtmacht en ie van te voren te mei- De bewindslieden willen Ier dat de militaire uitga- worden bevroren of ver- iderd. Tenslotte stellen de iisters voor regelmatig ge- ëns uit te wisselen over de -[derzijdse strijdkrachten en n operaties en over de hoog- De Amerikaanse minister van defensie Carlucci op de persconferentie na afloop van de bijeen komst van de Nuclar Planning Group. Links NAVO-secretaris-generaal Wörner. ÏVan onze correspondent Frans Boogaard) HAAG - De modernise- van de kernwapens voor corte afstand (tot 500 kilo ter) in West-Europa blijft |i rien de NAVO spanningen J: rén. Als gevolg daarvan be- r 7/tfat ook over het tijdstip üarop definitieve beslissin- J 1 mogelijk zijn, nog geen \B tele duidelijkheid. Dat I1 ek gisteren aan het slot van 1 44ste vergadering van de icleaire Plangroep van de ^VO, die met een eensge- maar sterk afgezwakt (communiqué haar twee- ■tiel agse beraad in Schevenin- ftd&h besloot, ho Door al te nadrukkelijke ver wijzingen naar een voortgezet te NAVO-studie over de aard van de modernisering, de aan vankelijke opzet van de bij eenkomst, achterwege te laten, kon worden voorkomen dat de wat aparte positie van de Bel gische regering in een voet noot bij het communiqué moest worden vermeld. België wil over nieuwe wapensyste men alleen'praten in het ka der van een totaalplan voor de defensie. Coëme, de Belgische minister van defensie, wil daar bovendien de bevolking in zijn land nauw bij betrek ken. Hij herinnerde aan het feit dat op 15 maart 1985 een deel van de Belgische kruis- vluchtwapens al op de basis in Florennes was gearriveerd, nog voordat het parlement daarmee had ingestemd. De nieuwe secretaris-generaal van de NAVO, de Westduitse oud-minister van Defensie Manfred Wörner, weigerde gistermiddag in te gaan op de Belgische positie, die het bond genootschap in de toekomst nog voor grote problemen kan plaatsen. Over de toekomstige opstelling van West-Duitsland, dat tegen modérnisering van de kernwapens voor de korte afstand al vanaf het begin gro te bezwaren heeft, toonde hij zich optimistisch. Maar Wörner noch de Ameri kaanse minister van defensie Carlucci durfden zich uit te la ten over de vraag of de NAVO nog voor de Bondsdagverkie zingen van november 1990 tot concrete moderniseringsbe- sluiten in staat is. De Britse minister Younger en zijn Ne derlandse collega Bolkestein zeiden daar wel vanuit te gaan. Scholz, de Westduitse minister, zei blij te zijn dat de NAVO-ministers de noodzaak van een geloofwaardige af schrikking met nucleaire en conventionele bewapening hebben herbevestigd. Maar ook hij legde zich op een con crete beslisdatum niet vast. Het Pinguïnland van Professor Lupardi Meegesleurd door een sterke stroom drijft „De Vrijheid" i langer hoe meer af in Zuidelijke richting. Hoewel het zomer )p dit halfrond daalt de temperatuur sterk en ook het water is r maar enkele graden boven nul. Bovendien is het hier zeer Blig en omdat de zon zich al dagenlang niet laat zien, is het Hlljk om de juiste plaats van het schip te bepalen. En iachts trekt de nevel evenmin op, zodat Rob ook van de ster- li geen gebruik kan maken. Hij probeert het met de radio. Wel licht is er ergens een walvisvaarder in de buurt, die hem zijn po sitie kan opgeven. Maar ook de radio kan hem niet helpen. Rob hoort alleen een sterk geruis in de koptelefoon, maar zijn seinen worden niet beantwoord. Hij schat zijn positie op 62 gr. Z.B. en 130 gr. O.L. Dan enkele dagen later doemen aan de horj- zon ijsbergen op, glinsterend in de zon, wanneer deze even door de nevel heenbreekt. Het Wenceslasplein gistermiddag in Praag waar duizenden men sen demonstreerden voor vrijheid. Oproerpolitie met wapenstok, traangas en honden sloeg de menigte uiteen. FOTO: AN PRAAG - In de Tsjechoslowaakse hoofd stad Praag hee'ft de oproerpolitie gister middag met traangas, waterkanonnen en knuppels een eind gemaakt aan een onof ficiële bijeenkomst ter herdenking van het 70-jarig bestaan van de republiek Tsjechoslowakije. Eerder op de dag ver richtte de politie zeker zeventig arresta ties onder leden van de oppositie. De door oppositiegroepen georganiseerde, maar verboden bijeenkomst in het cen trum van Praag werd door duizenden mensen bijgewoond. Ondanks waarschu wingen van de politie klonken leuzen als „Leve de vrijheid" en werd de naam van Tomas Masaryk, de eerste president van de Tsjechoslowaakse republiek, gescan deerd. Toen het Tsjechoslowaakse volks lied gezongen werd, sloegen honderden gehelmde agenten, van wie velen met honden, met de wapenstok in op de me nigte die hen uitschold voor „Gestapo". Zeker twintig mensen werden hardhandig gearresteerd. Met waterkanonnen en traangas werd de menigte vervolgens uit een gedreven op de trappen van het aan het plein gelegen Nationale Museum. In tussen maakte de regering in het partij- dagblad Rude Pravo bekend dat ongeveer 7.000 gevangenen vrijkomen en dat tegen 160.000 mensen aanklachten zullen wor den ingetrokken. In Tsjechoslowakije zijn gisteren 7.000 ge vangenen op vrije voeten gesteld. Zij pro fiteren van een amnestie die is afgekon digd in verband met de 70e verjaardag van de stichting van de staat. Ruim 160.000 gevangenen zal een deel van de straf worden kwijtgescholden. De amnes tie geldt niet voor politieke gevangenen. Huis Al Capone geen monument CHICAGO - Het vroegere huis van de beruchte Italiaan se gangster Al Capone krijgt geen monumentale status. Een plaatselijke commissie in Chi cago heeft een verzoek hiertoe op aandrang van een aantal Italiaans-Amerikaanse organi saties gisteren afgewezen. De Italiaans-Amerikaanse organi saties vrezen dat een herden kingsplaats voor Al Capone zal leiden tot vereenzelviging van de bendeleider met alle Italia nen. „Het is een imago dat we hebben geprobeerd samen met hem te begraven in zijn graf op de Mount Carmel begraaf plaats," aldus Carl DeMoon van het Gezamenlijke Burger comité van Amerikanen van Italiaanse afkomst. Gewonde bij overval in Oost-Suriname PARAMARIBO In Oost- Suriname is een bus door ge wapende mannen overvallen, waarbij een aantal inzittenden is mishandeld. Een passagier werd in de benen geschoten, een ander is vermist. De over vallers gingen er met bezittin gen van de passagiers vandoor. IS»- ••SSl®" Automatische botsing Een enorme file ontstond gisteren in Londen nadat twee onbe mande locomotieven op een viaduct over een drukke verkeers weg op elkaar waren gereden. De locomotieven braken door buf fers heen en de omheining. Er vielen geen gewonden. BONN - West-duitsland ziet af van de financiering van de ver koop van acht Britse Tornado-gevechtsvliegtuigen aan Jordanië, maar zal zich er niet tegen verzetten als Groot-Brittannië de toe stellen aan Jordanië verkoopt. Dit heeft een regeringswoord voerder gisteren verklaard. De Tornado is een gezamenlijk pro ject van de Bondsrepubliek, Italië en Groot-Brittannië. De drie landen hadden eerder besloten Jordanië een lening te verstrek ken waarmee het land acht Tornado-toestellen zou kunnen ko pen, maar dat de verkoop officieel via het Verenigd-Koninkrijk zou lopen opdat de Bondsrepubliek buiten spel zou blijven. De plannen leidden tot een storm van protest in de BRD omdat de toestellen kunnen worden ingezet tegen Israël. Bovendien ver biedt de Westduitse wet financiering van of verkoop wapens aan landen in „conflictgebieden". 25 jaar cel voor drie Ieren WINCHESTER - Twee Ierse mannen en een vrouw zijn gis teren door een rechtbank in Winchester tot 25 jaar cel ver oordeeld wegens samenzwe ring tegen het leven van Mi nister voor Noordierse Zaken Tom King en andere, onbe kende personen. Martina Sha- nahan (22), John McCanrt (24) en Finbarr Cullen (27) werden op 30 augustus 1987 gearres teerd op het landgoed van King, waar zij kampeerden. In hun tent werd een lijstje met namen gevonden van functio narissen die te maken hebben met het Britse Noordierland- beleid. In de tent werden ver der een verrekijker, geld, een scanner en bivakmutsen ge vonden. Er zijn geen bewijzen gevonden dat de drie banden hadden met het IRA en zij hadden geen wapens of explo sieven bij zich. Hongaarse premier wil aftreden BUDAPEST - De Hongaarse premier, Karoly Grosz, heeft gisteren gezegd dat hij volgen de maand zal aftreden. Grosz blijft secretaris-generaal van de Hongaarse communistische partij. De 57-jarige Grosz werd in 1987 premier in het kader van een grote regeringswijzi ging en zette een streng econo misch bezuiningsbeleid voor Hongarije op. Hij kreeg dit jaar de belangrijkere post van par tijleider toen de veteraan Ja nos Kadar op een speciale con ferentie in mei werd afgezet. Grosz heeft herhaaldelijk la ten weten dat hij zich wil toe leggen op de problemen in de partij. Twee functies, die van premier en partijleider, acht hij teveel voor één persoon. „Brussel" wil importstop zeehondevellen verlengen BRUSSEL - Een record-aantal Europarlementariërs heeft een motie ondertekend, waarin wordt gevraagd de EG-import- stop van zeehondevellen voor onbepaalde duur te verlengen. Onder de motie, ingediend door de Nederlander Hemmo Muntingh (PVDA), zijn 327 handtekeningen gezet. Voor een schriftelijke procedure is dat een absoluut record. Het Êarlement heeft 518 leden. De G-importstop loopt tot 1 ok tober volgend jaar. Men ver wacht op korte termijn een voorstel Van de Europese Commissie over de verlenging v^n de maatregel.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7