Atrium en kantoorserre in opspraak Bouw Campus begint maart volgend jaar Baan in de bouw trekt almaar minder jongeren AMBITIEUS KANTOREN PROJECT ZOETERMEER termen van landsdelen of regio's ge dacht", vertelt Pool. De gemeente Zoetermeer heeft er, bij monde van de wethouder van economi sche zaken, het oud-Tweede-Kamerlid Hannie van Leeuwen, steeds op gewezen dat het belangrijker is dat een bedrijf zich in de Haags/Zoetermeerse regio vestigt, om het even of dat nu in Den Haag of Zoetermeer is, dan dat het naar elders vertrekt. Deze steeds herhaalde „boodschap" van de wethouder was een reactie op de wens van de gemeente Den Haag, om een dikke vinger in de pap te •houden bij de ontwikkeling van het Campus-project. Zo wilde het Haagse gemeentebestuur dat het eerst werd ge raadpleegd, als grote Haagse bedrijven zich op het Campus-terrein wilden vesti gen. Hoewel de Provincie Zuid-Holland eind 1986 heeft aangedrongen op de tot- gische activiteiten in de biotechnische sfeer ontwikkelen. Campus is ook be stemd voor bedrijven die werkzaam zijn op het gebied van computers en fijnme- chanische produktieprocessen in de elek trotechniek. Dit soort bedrijfsvoering kan nü door storende omgevingsfacto ren, zoals stof, lawaai, en trillingen vaak niet gevestigd worden op de traditionele industriegebieden. Verwacht wordt dat er in toenemende mate behoefte ontstaat aan gebouwen waarin produktie, reparatie, opslag, on derhoud, research en kantoorfunctie ge combineerd voorkomen. Het Campus project zou moeten voorzien in deze be hoefte. Campus mag in eerste instantie 140.000 vierkante meter groot worden. Dat is een oppervlakte, ruim twee maal zo groot als het gigantische ministerie van Het Zoetermeerse Campusproject, waar bij voorat de kantoortoren en de over spanning over Rijksweg A 12 (Den Haag- Utrecht) in het oog springen. FOTO: PR standkoming van een „regeling", om „ongewenste verplaatsingen vanuit Den Haag te voorkomen", is dal nooit vast gelegd. Het overleg over Campus is eni ge tijd geleden door het Haagse gemeen tebestuur afgekapt. Ambitieus Projectontikkelaar MAB, in 1985 initia tiefnemer van dit ambitieuze kantoren project, ziet goede kansen voor Campus. Volgens de enige tijd geleden ontwikkel de projectfilosofie moet Campus plaats bieden aan bedrijven die hoog technolo ZATERDAG 29 OKTOBER 1988 PAGINA 31 onderwijs in Zoetermeer in beslag neemt. Daarmee wordt het project het grootste kantorencomplex van Europa. Tot 1992 mag volgens Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hooguit 60.000 vierkante meter worden ontwikkeld, tus sen 1992 en 1995 nog eens ten hoogste 40.000 vierkante meter en de resterende 40.000 vierkante meter na 1995. Pas daarna wordt aan de hand van ontwik kelingen op de kantorénmarkt in de re gio en vooral in Den Haag, de wenselijk heid van nog eens 50.000 vierkante me ter bekeken. De totale investering be draagt (volgens de huidige berekeningen) ongeveer 500 miljoen gulden. Het kantorenpark is het eerste naar Amerikaans model, waarbij inpassing in het landschap, architectuur en voorzie ningenniveau optimaal op elkaar worden afgestemd. Het Campus-project wordt nu al geroemd om haar uitsteken de bereikbaarheid, met trein en Zoeter- meerlijn dicht in de buurt en ruime par- keerfaciliteiten. Bovendien wordt de goede „zichtrelatie" en herkenbaarheid van Campus vanaf de A 12 als een groot voordeel genoemd. Een hoge kantoorto ren zou ondermeer dienst kunnen doen als herkenningsteken van veraf. Een overbouwing van de rijksweg, van be lang voor het langzaam verkeer dat van Noord- naar Zuid-Zoetermeer wil (en omgekeerd) zou vele voorzieningen in zich moeten herbergen, zoals restau rants, koffieshops en andere horecabe drijven, een fitnesscentrum, reisbureau, VVV-kantoor en andere baliekantoren en winkels. Dit deel van het plan staat overigens pas voor de tweede helft van de jaren negentig gepland. AXEL WIEWEL van gebouwen met atriums en serres niet kan tegenhouden. Volgens hem had de inspectie slechts wat schoten voor de boeg gegeven. „We hebben de architec ten alleen willen waarschuwen dat zij be zig zijn met dingen, die risico's met zich meebrengen", aldus Schalkoort. Toch noemde de Arbeidsinspectie in de Haagse Post van 6 augustus het ontwerp van Hoogstad nog „een rampgebouw". Veel ambtenaren van VROM hebben eveneens grote bezwaren tegen de serres in het nieuwe gebouw. Deze bezwaren werden tijdens het symposium nog eens verwoord door- VROM-architect R.J. Grubbe. Hij stelde onder meer dat Hoogstad een gebouw op de eerste plaats beschouwt als een kunstwerk, in plaats van een ruimte waarin mensen moeten werken. Zijn secretaris-generaal, drs. W. Lem- stra, vindt echter, zo liet hij aan de Haagse Post weten, dat zijn ambtenaren „niet zo moeten zeuren". En dat gold ook voor de Arbeidsinspectie en de Rijksgezondheidsdienst (die eveneens kritiek heeft op het ontwerp red.). Lem- stra stelde: „Er is een uitvoerige in spraakronde geweest; iedereen kon zijn mening geven. Een commissie van drie onafhankelijke deskundigen heeft de kri tiek onderzocht en presenteerde op basis daarvan een rapport van aanbevelingen, waarmee de architect in zijn ontwerp re kening heeft gehouden". Daarmee was voor hem de kous af. Shell Een Haags voorbeeld van atriums is on der meer te vinden in het nieuwe hoofd kantoor van Shell aan de Carel van By- landtlaan. Dit gebouw, dat in mei 1986 officieel werd geopend, telt maar liefst drie atriums. En volgens Shell-woord- voerder Bonder is het prettig werken in de kantoorruimten, diq uitkijken op deze binnenpleinen. „Onze ervaringen zijn goed", aldus Bonder, die de opwin ding over de atriums dan ook niet goed kan plaatsen. De gemeente Den Haag heeft al laten weten dat van het schrappen van het at rium in het nieuwe stadhuis geen sprake kan zijn. Daarmee zou immers het hele ontwerp van Richard Meier in duigen vallen. En bij het ministerie van VROM wordt geredeneerd dat de nieuwe bepa lingen in de arbo-wet pas rechtsgeldig zullen worden, als al is begonnen met de bouw van het nieuwe ministeriecom plex. De bedoeling is dat op 1 maart 1989 de eerste paal de grond m gaat. En omdat de nieuwe regels alleen van toe passing zijn op nieuwe bouwplannen, ontspringt het ontwerp van Hoogstad de dans. GÉ ANSEMS ZUIDLAREN - De belangstelling van jongeren om in de bouw te gaan werken loopt steeds verder te rug. Tegelijkertijd is er een almaar groeiende behoefte aan goed opge leide vakmensen. Volgens voorzitter J. Nietsch van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB) zullen de bouwbedrijven veel creativiteit moeten gebruiken om de bedrijfstak weer aan trekkelijk te maken voor jongeren. Hij denkt daarbij in de eerste plaats aan ver betering van de arbeidsomstandigheden en aan de toepassing van „mensvriende lijk" materiaal en materieel. Nietsch is er tegen dat de overheid zich bemoeit met sturing van de technologi sche ontwikkeling in de bedrijfstak. Hij gelooft dat de bouw daarvoor zelf moet zorgen. In dit verband pleit hij voor de uitwerking van de plannen van de com missie-Dekker om de technologische vernieuwing vanuit de branche-organisa ties vorm te geven. Zo onderzoekt het NVOB momenteel of het mogelijk is ei gen technische centra op te richten. Voor 25.000 volwassen werknemers in de bouwnijverheid is een regeling van kracht geworden voor het volgen van twee scholingsdagen per jaar. Zij kunnen beroepsgerichte cursussen volgen die zijn gericht op vaktechnische aspecten alsmede sociale en organisatorische vaardigheden. In het kader van de nieu we cao bereikten partijen vorig jaar een compromis over de arbeidstijdverkor ting: de 37-urige werkweek zou worden ingevuld met zeventien roostervrije da gen en twee scholingsdagen. Cao-afspraak De regeling voor de scholingsdagen is een uitwerking van deze cao-afspraak. De werkgevers storten 0,8 procent van de loonsom in een scholingsfonds. Het fonds kan worden aangesproken ter compensatie van verletkosten. Ook is het nu mogelijk 75 procent van de cur- suskosten (met een maximum van 100 gulden per cursist per dag) vergoed te krijgen. Daarvoor staat het Opleidings- en Ontwikkelingsfonds voor de Bouw nijverheid borg. Het recht op scholingsverlof geldt voor alle werknemers in de bouw die de vak opleiding achter de rug hebben. De term „volwassenenscholing" wordt gebruikt om het onderscheid met het leerlingen stelsel aan te geven. Voor het eerste geldt derhalve geen leeftijdsgrens. ZOETERMEER - De bouw van het kantorenproject Campus begint 1 maart volgend jaar. Dan wordt de eerste paal geslagen voor een kantoor van John Brown Engineers Constructors BV. Ook het Cen traal Bureau van de Tuinbouwvei lingen in Nederland gaat zich er vestigen. Met de bouw van het John-Brownkantoor wordt een be gin gemaakt met het veelbesproken kantorenpark langs Rijksweg A 12 (Den Haag-Utrecht), ter hoogte van Zoetermeer. Volgens de heer E. Pool van de gemeen telijke afdeling voorlichting in Zoeter meer, is het wachten nu op de goedkeu ring van het bestemmingsplan Rokke- veen kantoren I door Gedeputeerde Sta ten. „Dat wordt naar alle waarschijnlijk heid nog deze week goedgekeurd. Pas dan kunnen wij beginnen met de gerich te „werving", vertelt Pool. „Dan kunnen we de boer op om bedrijven te interesse ren in dit project. We moeten nu nog wat terughoudend zijn en ons beperken tot informatieverstrekking. Van acquisi tie is nog geen sprake". Boodschap Zo stond de gemeente Zoetermeer wel met een stand op het zogenaamde Ex portforum '88, dat op 25, 26 en 27 okto ber in het Zweedse Göteborg werd ge houden. „Daar infomeerden wij uiter aard over Zoetermeer en over het Cam pus-project, maar ook over de werkgele genheid in de regio, de nabijheid van de wereldhaven Rotterdam, de luchthaven Schiphol en Amsterdam en Den Haag", vertelt de voorlichter. „Voor de toekom stige gebruikers van bedrijfsruimtén waar het Campus-project het van moet hebben, doet het meestal niet ter zake in welke gemeente een voor hen interessant project is gevestigd. Er wordt meer in ■ont ik t voc M 2 flan ïn DEN HAAG - Het met glas over dekte binnenplein, het atrium, is nog een betrekkelijk nieuw ver schijnsel in de Nederlandse kanto renbouw, dat echter steeds meer terrein wint. Het fenomeen speelt al een aantal jaren een belangrijke rol in de moderne Amerikaanse kantoorarchitectuur. Mede onder invloed hiervan (Amerika geldt momenteel voor veel Nederlandse architecten als een gidsland) maak te het atrium ook in ons land met succes zijn opwachting. Inmiddels heeft echter de Arbeidsinspectie het atrium tot „ongewenste vreemde ling" verklaard. De inspectie liet de afgelopen zomer we ten dat het plan voor de bouw van het nieuwe Haagse stadhuis, een geesteskind van de Amerikaanse architect Richard Meier op gespannen voet staat met de toekomstige bepalingen in de algemene arbeidsomstandighedenwet (arbo). Het hoofdbestanddeel van Meiers ontwerp bestaat namelijk uit een atrium, waar kantoorruimten op uitkijken. De ambte naren, die in deze ruimten moeten wer ken, blijven hierdoor verstoken van di rect daglicht. Ze kunnen bovendien niet naar buiten kijken en de ramen kunnen niet naar buiten worden geopend. Een ander „slachtoffer" van de Arbeidsin spectie is het ontwerp van de architect professor Jan Hoogstad voor de nieuw bouw van het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening (VROM) naast het Haagse Station Centraal. Hoogstad heeft zich niet „bezondigd" aan atriums maar aan kantoorserres. Zijn ontwerp, een mammoetkantoor met zestien verdiepingen, is te vergelijken met een kam, met aan weerszijden vijf tanden. In de rug van de kam en in de tanden heeft Hoogstad kantoorruimten gesitueerd. De kantoren kijken allemaal uit op enorme glazen serres tussen de tanden van de kam. Hierdoor moeten de 3100 VROM-ambtenaren, die hier ge huisvest worden, het eveneens doen zonder direct contact met de buitenwe reld. Hoogstad koos voor serres om het probleem te ondervangen dat ambtena ren die hun raam open zetten, worden overspoeld door het lawaai van het drukke verkeer in de buurt. De serres bieden bovendien de mogelijkheid om ook de ramen op de bovenste verdiepin gen open te zetten, wat volgens deskun digen vanwege de windsterkte op die hoogte anders niet mogelijk zou zijn. Concept De nieuwe arbo-bepalingen zijn vervat in het concept „Veiligheidsbesluit rest Een van de drie atriums in het Shellgebouw aan de Carel van Bylandtlaan. Nieuw fenomeen m de kantorenbouw groepen". Dit besluit is gebaseerd op de arbo-wet en handelt over de inrichting van kantoren, winkels, magazijnen enzo voorts. Daarvoor bestaan op dit mo ment nog geen regels. Wel voor de in richting van fabrieken en werkplaatsen. Het concept-besluit is op dit moment echter nog niet geldig. Zo moet onder meer het parlement er zich nog over bui gen. Het is echter, zo bleek onlangs tij dens een symposium voor architecten over atriums en serres, georganiseerd door het Haagse pr-bureau WEB (Woord en Beeld mediaprojecten), nog maar de vraag of het nieuwe „Veiligheidsbesluit restgroepen" de bouw van atriums daad werkelijk verbiedt. Volgens de Amster damse advocaat mr. L.G. Eykman, die het symposium leidde vanwege zijn bij zondere belangstelling voor de architec tuur, is de tekst van het concept-besluit op dit punt niet duidelijk. Tijdens de bijeenkomst bleek dat Hoogstad en pro fessor Herman Herzberger, de bouw meester van het nieuwe gebouw van het ministerie van sociale zaken, dat mo menteel verrijst op de hoek van de Schenkkade en de Laan van Nieuw Oostindiè, weinig begrip konden opbren gen voor de houding van de Arbeidsin spectie. Hoogstad merkte onder meer op: „Als de arbo-freaks hun zin krijgen, ontstaan er dunne plankvormige gebou wen, waar iedereen een plek aan het raam heeft. De meest ellendige gebouw- vorm uit de geschiedenis van de bouw kunst wordt dan bij maatregel van be stuur zalig verklaard. Het zijn gebouwen zonder interieur of binnenruimte, we zenloze gebouwen zonder hart. Het gek ke is dat de arbo-wet in spé het maken van dit soort gebouwen bevordert, ter wijl daarover juist zoveel klachten zijn. Men bevordert dus wat men denkt te be strijden". Inspecteur Lastdrager van de Arbeidsin spectie waarschuwde deze zomer dat de ambtenaren die straks in de nieuwbouw van Hoogstad moeten gaan werken, last kunnen krijgen van het zogeheten „sick building syndrome", dat zich uit door verschijnselen als hoofdpijn, vermoeid heid en misselijkheid. Hoogstad daaren tegen beweerde dat de door hem ontwor pen serres juist een antwoord zijn op het sick building syndrome. Volgens hem is er ook geen enkel wetenschappelijk be wijs dat het gebrek aan uitzicht ziekma kend zou zijn. Domme regelingen Het probleem van de architecten is, zo bleek op het symposium, dat het belang van de architectonische kwaliteit moei lijk te meten is. Hoogstad: „Daarom is het ook niet uit te leggen wat het belang van de architectuur is voor de arbeids omstandigheden. Hierdoor is het gevaar van de komst van domme regelingen, zoals die nu dreigen te ontstaan op het punt van het uitzicht, levensgroot". Professor Herzberger vreesde dat de nieuwe regelgeving domweg tot een be knotting van de architectuur zal leiden. Hij waarschuwde: „Het is heel makkelijk om in één weekeinde een gebouw te ont werpen dat voldoet aan de eisen van de Arbeidsinspectie, maar toch een rot ge bouw is. Daarvan staan er al te veel in ons land". Opvallend was de uitspraak van de heer Schalkoort van de Arbeidsinspectie, die denkt dat de nieuwe wetgeving de komst £eidóc0ou^ant'

Leidse Courant | 1988 | | pagina 31