Computer in de bouw komt langzaam uit de steigers Wonen op de grens van twee werelden Bedrijfsterreinen niet versnipperen DE WAND MET MEERWAARDE VOORDE GEBRUIKER. interfinish ZATERDAG 29 OKTOBER 1988 PAGINA 29 Een maquette van Byzantium. Links de negen verdiepingen tellende kantoortoren. Rechts daarvan een aantal van de 63 luxe appartementen die aan de andere kant over het Vondelpark uitkijken. Op de begane grond worden winkels gehuisvest. FOTO: SYBOLT VOETEN DEN HAAG - Wonen in Amsterdam en dan ook nog op de grens van twee werel den: enerzijds het mondaine Leidse- plein, anderzijds de oase van rust die het Vondelpark biedt. Een uniek project met cosmopolitische uitstraling. Deze wer vende tekst begeleidde onlangs de pre sentatie van Byzantium, een woon- en zakencomplex dat in 1990 moet worden opgeleverd. Alle registers werden opengetrokken om het project aan te prijzen-. „Door in By zantium een woning aan te schaffen, koopt men stijl, representatie en direct contact met het meest enerverende deel van de binnenstad en uiteraard veel comfort", beloofde de projectontwikke laar. Resultaat bleef niet uit, de belang stelling is groot. De 63 woningen in het door Rem Kool haas ontworpen project zijn verdeeld over acht woonlagen. De vloeropper vlakte varieert van 100 tot 300 vierkante meter, terwijl alle appartementen van een privé-terras zijn voorzien. De goed koopste woningen komen op 3 ton te staan, de vijf penthouses gaan 1,2 mil joen gulden kosten. Van die prijzen schrokken de potentiële kopers nauwe lijks: driehonderd gegadigden meldden zich. Dat aantal is inmiddels teruggelo pen naar 180. Met hen wordt binnenkort verder onderhandeld. Vrees dat de pro jectontwikkelaar met de woningen blijft zitten is er in het geheel niet, aldus een woordvoerster. Ook aan de veiligheid is veel aandacht besteed. Alle woningen worden voorzien van een video-intercominstallatie zodat de bewoner kan zien en horen wie er op de stoep staat. Uit elk appartement is bovendien een rechtstreekse verbinding met de bewakingsdienst. Verder kan de koper kiezen uit „vele individuele moge lijkheden" voor de aansluitig van elek tronische beveiligingsapparatuur. Winkels Het project herbergt bovendien 2500 vierkante meter aan winkeloppervlakte. Het gaat hier om winkels van topklasse, „met de hoogste graad van dienstverle ning". Ook in zakelijke dienstverlening (agentschappen van luchtvaartmaat schappijen en reisbureaus) wordt voor zien. De huurprijzen van deze winkel ruimte variëren van 290 tot 450 gulden per vierkante meter. Tenslotte is er een kantoortoren die ne gen verdiepingen telt en die in een nader te bepalen hoeveelheid units worden on derverdeeld. De huurprijzen van de kan toren liggen rond de 350 gulden per vier kante gulden. Om het geheel nog aantrekkelijker te maken wordt er een beveiligde boven grondse parkeergarage (90 plaatsen) ge bouwd voor de bewoners van Byzanti um en bovendien een beveiligde onder grondse parkeergarage met 450 parkeer plaatsen voor openbaar gebruik. FONS VAN RIJN GEDEPUTEERDE ZUID-HOLLAND: DEN HAAG - Wordt de Randstad in de toekomst één groot bedrijfs terrein waar mensen zich alleen nog tijdens kantooruren ophou den? Er zijn mensen die het vre zen. Immers, aan de randen van de steden verschijnen steeds meer be drijfsterreinen en bovendien verla ten mensen die het zich kunnen veroorloven de stad om buiten te gaan wonen. Vorig jaar was een topjaar als het ging om uitgifte van bedrijfsterreinen. Tal van gemeentebesturen in ons land wre ven zich in de handen, want eindelijk kwamen er, dank zij de verbeterende economie, gegadigden opdagen voor hun bedrijfsterreinen die soms al sinds de ja ren zestig braak lagen. Een ontwikkeling echter die zich in onze provincie niet voordeed. Geheel tegen de landelijke trénd in, is hier de uitgifte van bedrijfsterreinen vorig jaar terugge lopen. De enige uitzondering was Mid den-Holland, waartoe Alphen aan de Rijn, Gouda en Woerden behoren. Een van de oorzaken is dat Zuid-Holland niet een overschot, maar daarentegen een schaarste heeft aan bedrijfsterreinen die direct op de markt gebracht kunnen worden. Een andere oorzaak is dat het zo'n lange voorbereidingstijd vergt voor dat op die terreinen ook inderdaad on dernemingen gevestigd kunnen wórden, zo meldt de Provincie. Voorbeelden zijn Forepark in Leid- schendam. Roomburg in Leiden en het regionaal bedrijventerrein Maasland- Noord. Al jaren in de pen, echter vorig jaar nog steeds niet beschikbaar voor uitgifte. Maar goed, als ze dan eenmaal gereed zijn, dan lijkt de Haagse regio voorlopig uit de voeten te kunnen, zo meent de Provincie, want niet alleen is er dan het Forepark, maar in het ver schiet liggen ook Lansinghage II en Ypenburg. Problematischer is het vol gens de provinciebestuurders voor de Leidse agglomeratie, de Bollenstreek^ Delft en het Westland. Alleen Roomburg en Maasland-Noord zijn niet voldoende om aan de vraag te kunnen voldoen. Hier zullen nieuwe gebieden geschikt ge maakt moeten worden voor de vestiging van ondernemingen. Ongeacht dus de stagnatie vorig jaar, komen er meer be- •drijfsterreinen, die elk op zich enorme verkeersstromen aantrekken. Hoe, zo is de vraag, houd je een provincie dan nog leefbaar? Bereikbaarheid Om te zorgen dat de volle Randstad be woonbaar en min of meer overzichtelijk blijft is een goede bereikbaarheid een eerste vereiste, vindt de Zuidhollandse gedeputeerde mevrouw L.E. Stolker- Nanninga (ruimtelijke ordening). Niet alleen van de gebieden waar de bedrij vigheid zich afspeelt, maar ook van de woonwijken. Met name een flink open baar-vervoersnet is daarbij onmisbaar. De gedeputeerde erkent dat het verdelen van bedrijfsterreinen en kantoorlocaties over de provincie een probleem is. „Het Gedeputeerde Stolker: „Je kunt onderne mers niet dwingen zich op een bepaalde plaats te vestigen". FOTO: CEES VERKERK is belangrijk om elk plekje in de Rand stad optimaal te benutten en te voorko men dat de bedrijfsterreinen versnippe ren. Daarom moeten we heel selectief lo caties kiezen en ontwikkelen. Zoals het Forepark in Leidschendam, een gebied dat uitstekend bereikbaar is. De moei lijkheid is dat je bedrijven niet kunt dwingen zich op een bepaalde plaats te vestigen. Aan de andere kant kun je hen ook niet de vrije hand geven. Daarom moeten we goede vestigingsvoorwaarden scheppen op plaatsen waar ze wèl heen kunnen gaan". Ook algemeen secretaris C.W.L. de Bou- ter van de Haagse Kamer van Koophan del en Fabrieken legt de nadruk op het belang van bereikbaarheid. De verschil lende soorten openbaar vervoer moeten volgens hem in de Randstad beter worden geïntegreerd. Om versnippering van bedrijventerreinen tegen te gaan, pleit De Bouter voor een zekere speciali satie op het gebied van industrie in Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. „De bedrijvigheid zou per soort moeten worden geconcentreerd en aan gepast aan de grootte van de gemeen ten". De ontvolking van binnensteden moet volgens hem worden afgeremd door onder meer de bouw van nieuwe woningen, vooral ook voor mensen met de betere salarissen. Verder kunnen er volgens hem best meer kantoren naar de binnenstad komen. Bang voor zoge naamde „verkantorisering" is De Bouter niet. Daar is, zeker in Den Haag, vol gens hem nog geen sprake van. Hij stelt: „Als Kamer van Koophandel nemen wij in grote lijnen de Vierde Nota voor de Ruimtelijke Ordening als uitgangspunt. Voor Den Haag bijvoorbeeld wordt daarin met name gepleit voor hoogwaar dige kantoorlocaties en wegvoorzienin- gen. Daarbij is het echter belangrijk dat er samenhang is in het'inrichtingsbeleid. Want als overal kriskras bedrijven- en kantoorterreinen komen, is dat inder daad niet bevorderlijk voor een leefbare Randstad". PETRA DE VRIES (ADVERTENTIE) SYSTEEMWANDEN Postbus 1114,1300 BC Almere. Tel.: 03240 - 88711 Het Forepark in Leidschendam, door de Zuidhollandse gedeputeerde Stolker genoemd als voorbeeld van een goed bereikbare locatie voor bedrijven. FOTO: SP bij aan de integratie van het overleg en hij voorkomt de bekende menselijke fouten. Behalve in de werkvoorbereiding en werkuitvoering (de on-lineverbinding tussen kantoor en bouwput) zijn er nu ook computerprogramma's voor het be heer. Zo'n programma geeft aan wan neer en welk onderhoudswerk aan het gebouw moet worden uitgevoerd. Tekenwerk Sinds mensenheugenis worden gebou- wjen geboren op de tekentafel, maar ook in dit arbeidsintensieve en tijdrovende werk schiet de computer te hulp. Zo heeft Kraan Bouwcomputing in Rot terdam, een dealer van IBM met 220 werknemers, een soort computerbiblio theek opgebouwd van tekeningen van basiselementen, zoals trappen, balkons, delen van gevels enzovoort. Elk element heeft een eigen code. Moet de ontwerper een aantal trappen intekenen in zijn ont werp, dan tikt hij de betreffende code in en floep, daar verschijnt de trap op zijn beeldscherm. Het eindeloos zelf tekenen van trappen en wat dies meer zij, is daarmee voorbij. Het programma integreert bovendien het teken- en rekenwerk, zegt marketing manager M. de Jonge van Kraan Bouw computing. „We ontwerpen nu voor Shell een serie tankstations die elk be paalde aanpassingen behoeven, afhanke lijk van de omgeving waar het station komt. Elk ontwerp verschilt dus op de tails van het andere. Je roept in de com puter de tekening ^an het standaardont werp op, brengt de wijzigingen aan en binnen enkele seconden rekent de com puter je de extra kosten voor van de aanpassingen". Kraan Bouwcomputing ontwerpt nu al gemene software voor de bouw alsmede op individuele klanten toegesneden pro gramma's. Wat de algemene program ma's betreft, neemt de klant een abonne ment. De programma's die hij huurt, zijn apart te gebruiken maar dat is „niet slim", aldus De Jonge omdat het voor deel van integratie pas bereikt wordt door het met elkaar „praten" van de verschillende reken- en tekenprogram ma's. Die integratie bestaat overigens nog niet tussen de bedrijven onderling. Met an dere woorden, programma's van de con currenten kunnen niet met elkaar „pra ten". De Jonge: „De bedrijven in onze branche overleggen wel om die integratie tot stand te brengen, maar het heeft nog niets opgeleverd omdat bedrijven die wat verder zijn dan andere, hun voor sprong niet willen prijsgeven". Vergaarbak Een concurrent van Kraan Bouwcompu ting is de firma Technosoft uit Lochem. Het bedrijf is gespecialiseerd in compu ter-rekenprogramma's voor zwaarte- sterkteberekeningen voor de bouw. „Au tomatisering van het rekenwerk in de bouw, daarin proberen we gewoon de beste te zijn", zegt een woordvoerder. Sinds begin dit jaar heeft Technosoft ook een in eigen huis ontwikkeld teken programma in produktie. De woord voerder trekt zijn neus op voor het sy steem waarbij de ontwerper bouwonder delen kan huren uit de IBM-bibliotheek. „Voor je het weet is je computer een vergaarbak van allerlei bouwonderdelen en is je systeem overbelast. Wij hebben daarentegen een systeem ontwikkeld voor parametrisch tekenen. Dat wil zeg gen, dat alle mogelijke bouwonderdelen al in je programma zitten en dat een computertekening van bijvoorbeeld een betonnen trap heel simpel op verschil lende schalén op het beeldscherm is op te roepen". Het computer-tekensysteem kost maar liefst zestig- tot zeventigduizend gulden. Volgens de woordvoerder is dat bedrag snel terugverdiend, omdat de tekenaar minder fouten maakt en tweemaal zo snel kan werken. Met name voor de klei ne ingenieursbureaus, aannemingsbedrij ven en staalconstructiebedrijven biedt het systeem een uitkomst. Het systeem is bruikbaar op de kleine computers waarmee deze bureaus doorgaans wer ken, zodat ze geen nieuwe apparatuur behoeven aan te schaffen. Bovendien zijn het nu net de kleine bedrijven die vanwege hun smalle winstmarges de tijdwinst bijzonder hard nodig hebben. Programmeurs Gezien de kostenbesparingen die met de computer zijn te bereiken, zien steeds meer managers in de bouw de computer als de vierde belangrijke produktiefactor naast personeel, materiële en financiële middelen. De introductie van een nieuw, geïntegreerd teken- en rekensys teem heeft echter aanzienlijk meer con sequenties dan die van een nieuw type schroevedraaier. M. de Jonge van Kraan: „Vergeet niet dat het ontwerpen en aanpassen van computerprogramma's erg veel tijd en dus veel geld kost en dat die kosten bin nen korte tijd terugverdiend moeten worden. Bovendien zit iedereen om pro grammeurs verlegen. Het tekort aan die specialisten is nog steeds zo groot, datje ze alleen krijgt door ze weg te kopen. En dan moet je nog maar afwachten of ze inderdaad zo goed zijn". DEN HAAG - In 's lands automa tiseringsrace fietst de bouwbranche al jaren achter in het peloton, maar hij komt de laatste tijd wat naar voren. Van grootschalige automati sering in de bouw is weliswaar nog geen sprake, maar de ontwikkelin gen verlopen toch stormachtig'. De computer werd pas zo'n twee jaar ge leden in de bouw geïntroduceerd: een di recte verbinding tussen de tekencompu ters op het HBG-hoofdkantoor in Rijs wijk en een bouwput elders in het land. De veranderingen aan de tekeningen die tijdens het bouwproces noodzakelijk blijken, worden nu met een computer verricht. Waarmee het tijdrovende heen en weer rijden met de tekeningen tot het verleden behoort. Sindsdien zijn programma's geschreven die bepaald niet kinderachtig zijn. Pro gramma's waarmee de bouw dringend noodzakelijke kostenbesparingen kan re aliseren. Wat de kosten betreft zitten bouwbedrijven immers altijd in de tang, afhankelijk als ze zijn van de talloze toe leveringsbedrijven en daarmee van vele verschillende soorten materialen en grondstoffen. De computer biedt hier een uitweg, bijvoorbeeld in de vorm van een programma dat de kosten drukt van het arbeidsintensieve proces van werk voorbereiding. Spade Voordat de eerste spade de grond in gaat, zijn al talloze mensen van verschil lende disciplines, afdelingen en bedrij ven bij het bouwproces betrokken ge raakt. Overleg over werkvoorbereiding, taakverdelingen, tijdschema's, bewaking van de produktievoortgang, kostencalcu- laties, bestellingen en noem maar op, gaat helaas maar al te vaak gepaard met veel papieren rompslomp, misverstan den, vergeetachtigheden, dubbel werk, tijdsoverschrijdingen. Kortom, hogere kosten. Voor dergelijke logische processen be staan nu computerprogramma's. Omdat alle betrokkenen tot het systeem toegang hebben en er hun bijdrage in plaatsen, beschikt iedereen over dezelfde gege vens. De computer draagt daarmee sterk Het logo van Technosoft, een bedrijf in Lochem dat een computer-tekensysteem heeft voor bouwtechnische tekenaars. FOTO: PR

Leidse Courant | 1988 | | pagina 29