„Ik had het voor geen goud willen missen" finale Ik droom van een WK finale in een vol Ahoy" WOUTHOLVERDA OVER TIEN JAAR BETAALD VOETBAL: CfiidócSouoont ZATERDAG 29 OKTOBER 1988 PAGINA 23 ZAALVOETBALINTERNATIONAL HANS VAN LEEUWEN: Hans van Leeuwen: „Het feit dat het we reldkampioenschap in Nederland wordt gehouden, legt een extra druk op het team". FOTO.ANDRÉ VAN HAASTEREN LEIDEN - Onlangs verrichtte Joao Havelange, voorzitter van de inter nationale voetbalorganisatie FIFA, in Noord wijk de loting voor het eerste officiële wereldkampioen schap zaalvoetbal. Nederland kreeg de organisatie van dit toernooi toe gewezen, dat duurt van 5 januari tot en met 15 januari 1989. Elf da gen lang staan de steden Amster dam, Rotterdam en Arnhem in het teken staan van deze op het inter nationale vlak aan populariteit winnende zaalsport. Eén van de ge selecteerde spelers, die dit evene ment van dichtbij zal meemaken, is de 28-jarige Voorhouter Hans van Leeuwen. Het wereldkampioenschap in eigen land betekent voor Hans van Leeuwen het voorlopig hoogtepunt van zijn, tot op heden rijke interlandcarrière, die in de cember 1984 een aanvang nam. Tijdens een wedstrijd tussen het Leids selectie team en Dordrecht werd hij opgemerkt door de toenmalige bondscoach Evert Theunissen. De laatst verantwoordelijke man had vlak daarvoor een vierlanden- toernooi in Belgiè afgesloten met een laatste plaats. Triester was echter het doelsaldo van Oranje; nul voor en vier tegen. „De wedstrijd tegen Dordrecht wonnen wij met 9-2. Na afloop kwam Theunissen de kleedkamer binnen en hij vroeg vervolgens aan Mario Faber en mij of we belangstelling hadden voor het Nederlands team", legt Hans van Leeu wen uit. Het was niet de eerste keer dat Van Leeuwen een uitnodiging kreeg voor het hoogste vertegenwoordigende team. Een jaar eerder moest de met een indrukwek kende krullenbos getooide Voorhouter voor deze eer bedanken. Van Leeuwen toont zijn kunnen namelijk niet alleen in de zaal. Al negen* jaar lang is hij een steunpilaar van de zondag eersteklasser UVS en juist deze vereniging weigerde de zaalvoetballer vrij te geven. In 1985 vormde dit geen probleem meer en dankzij de directe uitnodiging van bondscoach Theunissen bleef de kersver se international een, gebruikelijk zeer omzichtige, selectieprocedure bespaard. Faber en Van Leeuwen toonden in de eerste wedstrijd voor Oranje aan dat Theunissen een juiste beslissing had ge nomen. Precies datgene waar het in Bel giè aan ontbrak - het maken van doel punten - leverde tegen Bouwfonds geen problemen op. Beide internationals na men drie doelpunten voor hun rekening. Daarna nam de interlandcarrière van de Voorhouter een snelle vlucht, ook al ging zijn debuut in Oranje tegen Spanje ging met 1-4 verloren. Maar, niet alleen de ontwikkeling van Hans van Leeuwen maakte grote pro gressie, ook kwam er internationaal ge zien een doorbraak in de zaalvoetballe rij. „Een aantal jaren geleden speelde Nederland alleen nog maar tegen Belgiè. In 1982 kwam daar verandering in, toen Nederland officieus Europees kampioen werd in de Groenoorhallen. Om vervol gens te komen tot eensluidende regels besloot de FIFA in 1986 een testtoer- nooi te organiseren waaraan vier landen deelnamen. Na Hongarije vonden nog twee testen plaats. In Spanje en Brazi lië". Keuze Na de samenstelling van een eenduidig reglement stond niets de organisatie van een wereldkampioenschap meer in de weg. Het noopte de international, die in de zaal uitkomt voor de Voorhoutse for matie Bax, in ieder geval tot een tijdelij ke keuze tussen het veld en de zaal. De welbespraakte Van Leeuwen koos voor het WK. „Vanaf 1984 is de combinatie van veldvoetbal en zaalvoetbal naar wens verlopen, maar aan het einde van het vorig seizoen werd het mij te zwaar. Anderhalf uur trainen met de zaalselec tie en aansluitend een oefenpartij was geen haalbare kaart, als ik zondag weer op topniveau bij UVS wilde presteren. Daarnaast speelde ik nog voor Bax. Het was te zwaar om op drie paarden te wed den. Je gaat vervlakken en kan dan niet meer dié prestatie neerzetten die je wel zou willen. In onderling overleg is met de trainer van UVS bepaald dat ik het, op het veld, tot 1 februari 1989 rustiger aan zou doen", aldus de international, die zegt nu duidelijk weer aan scherpte gewonnen te hebben. Met de ogen gericht op het wereldkam pioenschap komt de poule-indeling van Oranje ter sprake. Stuk voor stuk laat Van Leeuwen de opponenten de revue passeren. „We openen op 5 januari tegen Denemarken. Een clubteam uit dat land is vorig seizoen Europees kampioen ge worden en mag daarom niet onderschat worden. Paraguay schreef het laatste testtoernooi op zijn naam, maar voor Nederland pleit dat zij tegen ons de eni ge verliespartij moesten incasseren. Al gerije is een onbekende tegenstander". Over de kansen van Oranje zegt de 28- jarige speler: „We zijn vierde, derde en tweede geworden in de testtoernooien, zodat we het nu in eigen land maar eens moeten afmaken". Toch wenst Van Leeuwen geenszins de concurrentie te onderschatten. Als moge lijke kanshebbers op de eindoverwinning noemt hij naast Oranje de formaties van Paraguay, Hongarije, Belgiè en Italië. Eén ontbreekt er nog in zijn rijtje. „Ik droom van de finale Nederland tegen Braziliè in een vol Ahoy". Voorbereiding Om dit doel te kunnen bereiken komt de Oranje-selectie al vanaf april, met uit zondering van de zomermaanden, elke bijeen op Zeist. Daar wordt ge durende een anderhalf uur durende trai ning, tot in den treure, geoefend op spel- patronen en spelhervattingen. Aanslui tend dienen de mouwtjes opgestroopt te worden tijdens een oefenpartij. Tijdens een oefeninterland tegen Italië, die van avond om 20.30 uur begint in de sport hal Cleyn Duin te Katwijk, zullen de ge oefende spelpatronen in praktijk moeten worden gebracht. Behalve de zaterdagtrainingen en oefen- partijen staan de spelers voorts nog een tweetal trainingskampen van elk twee dagen te wachten. Op de vraag of Van Leeuwen die voorbereiding niet wat summier vindt, antwoordt hij: „Dat is zo. Je moet echter wel bedenken dat al les in het weekend dient te gebeuren. Doordeweeks moeten de spelers werken en op vrijdag en zondag komen de mees ten uit voor hun eigen team. Dus blijft alleen de zaterdag over". De organisatie van het WK in Neder land heeft voor de spelers, ondanks de vele voordelen, een groot nadeel; de druk om te moeten presteren. „De druk is inderdaad extra groot. Mensen ver wachten dat je wint en de media zullen volop aandacht besteden aan de ope ningspartij tussen Nederland en Dene marken. Maar", aldus Van Leeuwen, die op Vic Hermans na de meeste interlands (21) op zijn naam heeft staan, „we zül- len er moeten staan en züllen moeten pieken". PETER VAN DER HULST LEIDEN - Leidenaar Wout Hol- verda leerde in tien jaar eredivisie het klappen van de voetbalzweep kennen. Hij maakte eigenlijk alles mee waar een voetballer van droomt. Van Jong Oranje tot Olympisch elftal en van Europa- cupduels tegen Everton en Spartak Moskou tot een plaatsje op de bank van het echte Oranje. Holver- da's rode „voetbaldraad" loopt van Sparta naar Fortuna naar Haarlem. Nadat Holverda zijn eerste voetbal jaren bij Roodenburg had doorge bracht, tekende hij als broekie van twintig een contract bij Sparta en reisde met regiovrienden Leen de Goey, Bert Janssen en Anton Ma- rijt richting Rotterdam. Terwijl dit drietal Spangen één voor één de rug toekeerde, speelde „Woutje" zich gaandeweg in de picture. Basis Na drie seizoenen voor „heen en weer" te hebben gespeeld, legde de spits in zijn laatste twee Rotterdamse seizoenen de basis voor zijn verdere voetballoopbaan. Holverda: „In 82/83 scoorde ik achttien goals en eindigde Sparta onder Hughes op de vierde plaats. Ik werd dat seizoen vierde bij de voetballer-van-het-jaar-ver- kiezing. Achter Johan Cruyff, die toen eerste werd. Op dat moment had ik voor het eerst in mijn carrière iets te eisen. Ook al kostte het enige moeite, we wer den het eens en ik dwong èn een con tract voor een jaar èn een transfersom van 350.000 gulden af'. In het seizoen '83-'84 vestigde de Leide naar met eenentwintig goals de aandacht van bondscoach Kees Rijvers op zich. Rijvers selecteerde de veel scorende spits voor Oranje. Meer dan een plaatsje op de bank zat er echter niet in. Vanaf de kant zag hij hoe onder anderen Rijk aard. Silooy, Kieft en Gullit opponent Denemarken met 6-0 van de mat speel den. Aan het eind van dat seizoen keer de Holverda Sparta de rug toe. Hij legde verschillende aantrekkelijke aanbiedin gen naast zich neer en verhuisde in het kielzog van trainer Bert Jacobs naar Sit- tard om het ambitieuze Fortuna naar de top schieten. Holverda: „Bijna iedere Nederlandse club had toen belangstel ling. Ook vanuit het buitenland hadden zich veel gegadigden gemeld. Vooral vanuit Frankrijk. Hoewel ik naar Mar seille en Bordeaux kon, heb ik toen niet voor het geld, maar voor mijn gezin ge kozen. Mijn vrouw was in verwachting en veel Nederlandse spelers in Franse dienst hadden het op dat moment in sportief opzicht niet naar hun zin. Als het tegenvalt, zit je daar helemaal alleen. Daarbij komt nog dat je de taal niet spreekt. Ik had er gewoon geen vertrou wen in. Kijk naar Poortvliet, Lokhoff, Vermeulen, Valke. Ze zijn stuk voor stuk op hun beslissing teruggekomen". Tegenslag De aanvaller koos voor drie jaar Fortu na en daar werd hij voor het eerst met tegenslag geconfronteerd. Met Arthur Hoover in de voorhoede kon hij. net als heel Fortuna, niet aan de hoog gespan nen verwachtingen voldoen. Zelfs ex-in- ternational Frans Thijssen (Holverda: „Een kanjer van een voetballer") kon in zelfs gedreigd te stoppen als de club geen water bij de wijn zou doen. Dat zou niet zo slim geweest zijn van Fortuna want dan zouden ze helemaal niets voor mij hebben gekregen". Uiteindelijk kwam het toch allemaal voor elkaar en tekende hij voor drie jaar bij het Haarlem van ex-Sparta maatje Dik Advocaat. Ook al speelde hij met veel pijn in zijn enkel en moest dat ge wricht aan het eind van het seizoen weer onder het mes, toch is hij niet ontevre den over het eerste jaar in Haarlem. Hij heeft nog twee jaar te gaan in de stad van schaatskoningin Yvonne van Gen- nip waar men overigens niet echt warm loopt voor het voetbal. Over anderhalf jaar is Holverda dan contractvrij. Voor lopig neemt hij het woord „stoppen" nog lang niet in de mond. Holverda: „Over anderhalf jaar ben ik 32 en als ik dan nog gezond ben, wil ik er wel enkele jaartjes aan vastplakken. Ik speel het spelletje nog erg graag. Maar op dit mo ment kan ik daar verder nog weinig over zeggen. Wie weet gaat het wel hartstikke goed en is er wel buitenlandse interesse. In ieder geval concentreer ik me nog an derhalf jaar op Haarlem". Grandioos Wanneer hem wordt gevraagd naar de mooiste periode uit zijn voetbalbestaan, aarzelt de aanvaller even: „Ik heb zoveel leuke dingen meegemaakt. Ik voetbalde in Canada, Amerika, Suriname, Haïti en Jamaica. Dat was een hele belevenis, maar de laatste twee jaar bij Sparta wa ren echt grandioos. Behalve goede resul taten met voetballers als Geels, Does burg, Van Tiggelen, Advocaat en Blind werd er bij Sparta ook vreselijk gela chen. Met gasten als Van der Gijp en Suurbier kwam je soms niet meer bij. En dan had je natuurlijk ook nog al die En gelsen die Hughes binnenhaalde. Over Hughes gesproken. We waren een keer in trainingskamp en Hughes was op de laatste avond als een kogel. Hij was zo zat dat hij de volgende ochtend met geen tien paarden uit bed was te krijgen. We zijn toen die bosloop maar zonder trainer gaan doen. Toen Hughes einde lijk wakker was, stond hij helemaal per plex. Hij vond het grandioos. Zoiets had hij nog nooit meegemaakt. Nee, ondanks alle blessures had ik die tien jaar voor geen goud willen missen". LOWIE HOOGENDOORN Onder redactie van Peter van Uitdagend Een uitdagende uitdaging, gevonden in het clubblad van de in alle opzichten bloeiende voetbalvereniging Leiden. 'Gehoord aan de bar: de neren van Lei den 9 zijn geïnteresseerd in vrouwelijk schoon. Een open deur. Maar wist u ook dat het eerste dameselftal het gesprekson derwerp is bij het nabieren van ae Leidse smaakmakers? Een brilliant plan is ont staan: een voetbalwedstrijd Leiden 9 - Dames 1! U leest het goed: de dames worden uitgedaagd. Leiden 9 is er klaar voor. Hoe staat het ervoor, 'meidenEr wordt niet alleen voor de eer gespeeld. De winnaar mag toekijken bij hel douchen van de verliezer. Gelijkspel? Samen dou chen. F.G. is de scheidsrechter zowel tij dens de wedstrijd als bij het douchen We zeiden het al: knap uitdagend. Maar ook: toch benieuwd. Terug Spelonderbrekingen komen in sportwed strijden regelmatig voor. De oorzaken hiervoor zijn uiteenlopend: blessures, wis sels, noem maar op. Bij de korfbalont moeting tussen Crescendo en Stormvo- fels moest de scheidsrechter de strijd sta- en om een zoektocht naar een contact lens mogelijk te maken. der Hulst en Gert-Jan Onvlee Al lang geen unicum meer, maar het blijft toch roerend te zien dat niet alleen de sport, maar ook zo'n lens blijkt te ver broederen. Gezamenlijk zakten de spelers en speelsters van Crescendo en Stormvo gels door de knieën en al tastend onder nam men een speurtocht naar het klein- nood. Grote vraag blijft echter toch hoe dit soort taferelen in de toekomst kunnen worden voorkomen. Het dragen van con tactlenzen verbieden en de kans lopen dat het spelpeil daalt door het verminder de zichtvermogen? Wij van Hutspo(r)t denken niet dat dat de oplossing is. Ook het dragen van dure brillen houdt een ze ker risico in. Nee, wat ons betreft gaan we gewoon te rug in de tijd. Naar dat aloude ziekenfondsbrilletje dus... Goed De roep om uitbreiding van het scheids- rechterskorps bij de KNVB is zeer groot. Zo groot dat een speciale folder is ver vaardigd die ook afgelopen weekeinde weer vriendelijk aan de bezoekers van voetbalwedstrijden werd overhandigd. Ook de toeschouwers bij het spectaculaire treffen tussen UVS en RCH werd derhal ve een k(l)eurige folder in de handen ge stopt: 'Neem een goede beslissing, wordt Wout Holverda denkt voorlopig niet aan veel te graag". Sittard geen potten breken. Kort na het Europa Cupduel tegen Everton moest Holverda met een ingescheurde rech terknieband naar de operatiekamer en was het 'over en sluiten'. Het was alsof de duvel ermee speelde: in zijn tweede seizoen bij Fortuna kreeg hij te maken met dezelfde blessure, ditmaal betrof het zijn linkerknie. Tijdens zijn verblijf in het ziekenhuis liet hij tegelijkertijd enke le stukjes bof uit zijn enkel halen. Het derde seizoen, onder de nieuwe coach Han Berger, verliep minder desa streus: hij speelde 30 van de 34 duels. ppen: „Daarvoor speel ik het spelletje nog FOTO: SP Holverda: „Fortuna is een goede club met een mooi stadion en fijne suppor ters. En ondanks de vele tegenslagen hadden we het in Limburg naar onze zin. Maar ik was vastbesloten om weer richting Leiden te komen, omdat we ons huis hadden aangehouden. In eerste in stantie vroeg Fortuna 350.000 gulden voor mij. maar de club zag zelf wel in dat dat bedrag te hoog was. Daarbij kwam dat ik de zaak van mijn vader achter de hand had. Tijdens mijn Spar- ta-penode werkte ik daar al halve dagen en ik kon er zo,weer terecht. Ik heb toen scheidsrechter'. Welnu, aan deze tekst moesten Wij van Hutspo(r)t die middag nog vaak denken. Kijken naar UVS-RCH betekende im mers ook: kijken naar scheidsrechter Stojfelen uit Lisse. En dat betekende weer: kijken naar een scheidsrechter die die 'goede beslissing' nooit had moeten nemen. Misplaatst In diezelfde folder was overigens een klei ne figurantenrol ingeruimd voor Floor van Duyn. De Quick Boys-aanvoerder krijgt op die prent een 'prent' van scheidsrechter Wegereef, wegens het neer halen van een (Rijnsburgse) tegenstan der. Een misplaatste prent vonden Wij van Des te groter was derhalve onze verba zing dal diezelfde karaktervolle Floor in het treffen met RKAVIC het einde niet had genaaid. Een natrappende beweging in de richting van tegenstander Jan Al bert Veldhuyzen had scheidsrechter Hon debrink doen besluiten om Van Duyn vervroegd vrijaf te geven. Een vooruitziende blik van de samenstel lers van de scheidsrechterswerf-folder? Of een lage vorm van samenzwering lussen de makers van de folder en de arbiter uit Almelo? 'Zeg Hondebrink, wij zetten die Van Duyn erin, stuur jij hem er even uit?' Wij van Hulspo(r)t doen in deze zaak geen uitspraak. Maar blijven bij ons standpunt: misplaatst. oode De foto zat al enige tijd in het vat. Maar was nauwelijks plaatsbaar, omdat 'bij het afwerken het noodzakelijke geluk' ontbrak. Zaterdag, op Marken, was het echter weer eens zo ver. Na een voor een spits van een veel scorende kampioenspreten dent wel erg lange doelpuntloze periode van tweeënveertig dagen liet Gijs Collé, namens Rijnsburgse Boys. het net weer bollen. Daarom, bij deze, een stijlvolle, fotografi sche ode.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 23