1 1 inal Ie 'i m iiw' LJ Bericht uit Borgerokko De mens heeft mensen nodig £eidóe@otua*it ZATERDAG 29 OKTOBER 1988 PAGINA 2 De Belgische vice- premier Hugo Schiltz (Volksunie) noemt het een „schaamteloze exploitatie van vreemdelingenhaat". Erik Deleu, fractieleider van het Vlaams Blok in de Antwerpse gemeenteraad, „een beloning voor consequent beleid". Feit is dat bij de gemeenteraads verkiezingen van 9 oktober bijna een op de vijf Antwerpenaren zijn stem gaf aan het extreem-rechtse Vlaams Blok, dat na een slimme maar buitengewoon racistische campagne nu met tien zetels in de raad zit. Over racisme in Antwerpen, de gevolgen van een falend integratiebeleid en het moeizame huwelijk tussen christendom en islam. i uit'» asbija *h;ai.e ha rog a 1 v tc tillI Hill* *T ion JU-jl 4U» 1 IM l 11 \j i yi i Een straat in de Ant werpse wijk Borger- hout, door de buurt bewoners ook wel Borgerokko ge noemd. FOTO: PERS UNIE ANTWERPEN - „Sorry zunne, maar ik heb juust te veel op mij nen kap. Sinds de kiezingen kom ik aan mijn gewone werk niet meer toe. Seffens een kwartierke mis schien, gaot dat gaon?". Volgens alle professionele gogen die er de afgelopen tijd in de Belgische pers hun deskundig oordeel over ten beste gaven, is een slechte integra tie van Turken en Marokkanen de hoofdoorzaak van de onverwacht grote winst van het Vlaams Blok, maar het Antwerpse dialect van Fatima Bali (22) is platter en sappi ger dan dat van de doorsnee-Sin- joor. Een afspraak maken is moeilijk. Sinds de tot Belgische genaturaliseerde Marok kaanse met 2773 voorkeurstemmen in de Antwerpse raad werd gekozen, heeft ze nauwelijks nog tijd om adem te ha len: „Te veel op haren kap". Dat wordt er niet beter op nu zij en haar vier fractiegenoten van Agalev (Anders Gaan Leven) het moeten gaan opnemen tegen het tweemaal zo sterke Vlaams Blok, dat alle immigranten liefst van daag nog met een enkeltje op het vlieg tuig zou zetten. Omdat in Antwerpen de autochtone Belg niet meer alleen over straat durft, zeggen de Vlaams Blokkers, die met hun „Eigen volk eerst" 17,57 procent van de stemmen haalden. „Zenden wij dat gespuis niet terug, dan zijn wij wetens en willens de moorde naars van onze eigen kinderen en klein kinderen", aldus een vlak voor de ver kiezingen anoniem verspreide ketting brief. „Want denk eraan: de islam zal nooit veranderen, of het nu Turken, Ma rokkanen of Arabieren zijn. Zohaast ze machtig genoeg zijn, staat onze kinderen en kleinkinderen hetzelfde lot te wach ten als de Armeniërs in de jaren '20. Toen hebben die zo brave Turken (is lam) drie miljoen christenen vermoord". Prijs De cijfers liegen niet: een zwarte golf is begin deze maand over Antwerpen ge spoeld. Het Vlaams Blok werkte zich op tot de op twee na grootste partij in deze havenstad. „De kiezers, of toch achttien procent van hen, hebben zich laten mis leiden", reageerde 's avonds laat een zwaar aangeslagen burgemeester Bob Cools. „Met loze kreten hebben zij zich op het verkeerde been laten zetten. Zij hebben niet ingezien dat het Vlaams Blok evenmin een oplossing heeft voor het migrantenprobleem". Ook vice-premier Schiltz, tevens raads lid voor de Volksunie in Antwerpen, was er als de kippen bij om voor de massale overstap van kiezers van zijn partij naar het Vlaams Blok een pu blieksvriendelijke uitleg te geven. De Volksunie, zo meende hij, betaalde de prijs voor haar deelname aan het cen trum-linkse kabinet-Mariens. Niet alleen deze twee door de wol geverfde politici, maar ook Fatima Bali wil of kan niet ge loven, wat een representatieve enquête onder 933 stemgerechtigde Antwerpe naars inmiddels keihard heeft aange toond: dat de overgrote meerderheid van de kiezers van het Vlaams Blok zich door niets anders heeft laten leiden dan door het uitgesproken anti-immigranten standpunt van deze partij. Onvoorstel baar: op iedere vijf trampassagiers een Vlaams Blokker, in elk Antwerps café twintig procent van de stamgasten tegen de buitenlanders. Explosief In de Albrecht Rodenbachstraat in de wijk Borgerhout, vlakbij het buurthuis „De drei pleinen" waar Fatima Bali haar boterham verdient, groepen Marokkaan se jongeren bijeen. Het Vlaams Blok is hen niet onbekend. „We kunnen er veel over zeggen, maar jullie kunnen beter even naar het Koxplein gaan. Daar worden makkers van ons geregeld dpor mensen van het Vlaams Blok in mekaar geramd. Ze komen met auto's, en als ze met genoeg zijn gaan ze er met kettingen op af. Het staat hier echt op springen". Andere getuigenissen in de wijk, in de volksmond al tot „Borgerokko" omge doopt, onderschrijven de explosieve si tuatie. Een geboren Antwerpenaar die voor de Nederlandse tv zijn mening gaf, en die sindsdien door Marokkaanse buurtgenoten wordt bedreigd. Een Turk, die bij de woorden „Vlaams Blok" de vuisten balt. En een Antwerpenaar, die met een infrarood-camera alle „misda den van dat schorem" bij nacht en ontij heeft vastgelegd: „Achtendertig video banden vol". Het Vlaams Blok zelf doet er alles aan om niet rechtstreeks van rassenhaat te kunnen worden beschuldigd. Kranten die vertegenwoordigers van het Vlaams Blok van rabiaat racisme beschuldigen, worden onverwijld voor de rechter ge daagd. Partijvoorzitter Dillen pleit voor een weliswaar gedwongen, maar „mense lijke" terugkeer naar het land van her komst. Het is niet de fout van het Vlaams Blok, aldus zijn roergangers, dat in grote delen van België het integratie beleid, vaak door geldgebrek, op een fa liekante mislukking is uitgedraaid. En het is waar dat in sommige wijken van Antwerpen en Brussel de verhouding tussen immigranten uit niet-EG-landen en Belgen te wensen overlaat. „De schuld ligt voor een groot deel bij de rijksoverheid", zegt ook Fatima Bak „In Nederland verloopt de integratii veel soepeler. Niet verwonderlijk, wanj daar gaat veel meer geld naar migranten organisaties. Bovendien heeft België vajj het begin af geweigerd de wet op het ra cisme toe te passen. Het Vlaams Blok i daardoor zijn gang kunnen gaan, op eei onvoorstelbare manier. Nazi-methodei worden niet geschuwd, nazi-pamflettei dienen als inspiratiebron. En niemani die hen tegenhoudt". Ze toont twee brochures, met hekelendi teksten over buitenlanders en een spot prent met Arabieren en een sigarenro kend zakenman: een jood. De ene stam uit het nationaal-socialistische tijdperk de andere van enkele weken terug. Ee kettingbrief met de meest gore, racisti sche taal, waarin voorstanders van inte gratie voor „vieze homo's, lesbische gei ten, op hol geslagen pastoors, mislukke lingen en marginalen" worden uitge maakt. Crimineel Op het „schoon verdiep" van het Ant werpse stadhuis, waar gewoonlijk de ge meenteraad vergadert, liggen de stand punten ver uiteen. Deleu en De Winte betogen er dat het voor integratie te laa is, dat veel geboren Antwerpenaren ziel in hun eigen stad niet meer veilig voe len, en dat die situatie onhoudbaar is „Van mij", zegt Deleu met nadruk, „zu je niet horen dat buitenlanders crimine Ier zijn dan Belgen. Maar hier zijn ze da wel. Omdat ze onder omstandighedei leven waaronder ook Belgen een crimi neler gedrag zouden vertonen". De Winter: „Als er een reisgezelschaj naar Amerika gaat, en daarin zitten dril Nederlanders die elkaar niet kennen dan zullen die elkaar toch opzoeken Omdat ze dezelfde taal spreken, uit de zelfde cultuur afkomstig zijn. Zo is he ook hier, en daar miszeg ik niks mee Christenen en islamieten, dat gaat nie samen". Schiltz wordt witheet als hij dit soor uitspraken hoort. „De consequentie vai dat verhaal is: de buitenlanders terugstu ren. Maar daar is het te laat voor. Di< mensen zijn hier geworteld, hier opge groeid. Velen hebben hun land van her komst zelfs nooit gezien. Onveilig oi straat? Dat zal best! Ik raad niemanc aan om 's nachts door het stadspark ii Antwerpen te lopen, want dat is nooi veilig geweest. Ook voor gastarbeider niet, want die kunnen net zo goed oj hun smoel worden geslagen". Schiltz ontkent niet dat de integratie vai zoveel honderdduizenden buitenlander een krachttoer wordt, „de grootste inte gratie-opgave sinds de zestiende eeuw tijdens de bezetting door de Spanjaar den". Grinnikend: „Maar toen is he ook gelukt. Als ik zo om me heenkijk oj straat, dan heeft ook toen menig Spaan soldaat weieens een nachtje bij over grootmoeder in de alkoof gelogeerd Waarom zou het niet weer zo gaan?". FRANS BOOGAARI Wat is en kan en wil en mag en moet de mens? Wat is de zin van mijn bestaan? Wie ben ik en waartoe leef ik? Wat is de zin van deze wereld? In een serie van negen artikelen, waarvan vandaag de vierde aflevering, probeert Ype Schaaf de mens van vandaag een spiegel voor te houden. De bedoeling van zijn spiegel is te vragen of zijn zienswijze klopt en vooral om mensen te helpen zelf antwoorden te gaan zoeken. Uw reacties en uw meedenken dienen daarom ook aan bod te komen. Probeer ze op papier te zetten en stuur ze aan: Ype Schaaf, Postbus 341, 9100 AH Dokkum. Zet uw leeftijd en beroep erbij. Zendt uw reacties op ziin laatst aanstaande donderdag, opdat uw bijdrage op tijd verwerkt kan worden in een volgend artikel in de zaterdagbijlage. Uw naam wordt daarbij niet vermeld. Het is de bedoeling om aan het einde van dit gesprek het geheel te bundelen in een boek. Tenzij de schrijver anders aangeeft wordt ervan uitgegaan, dat zijn of haar meedenken in dat boek verwerkt mag worden. In een dorp van de Kaka's in het oosten van Kameroen had een meisje een belangrijke spelregel van de samenleving overtreden. Na een lang palaver besloten de oud sten dat ze uit de gemeenschap moest worden gestoten. Ze werd letterlijk het bos in gestuurd. Veer tien dagen later is haar lijk ergens onder een boom gevonden. Ze was niet gestorven van honger of door een beet van een slang, maar van eenzaamheid, want bij de Kaka's kan een mens niet alleen leven. Leven is in grote delen van de Derde Wereld samen leven of sterven. Dat kan niet anders omdat men alleen de strijd tegen de harde natuur niet volhoudt, maar ook gewoon omdat mensen, om zo te zeggen, gemaakt zijn om in groepen te leven. In Afrika leven en sterven, huilen en lachen mensen met elkaar. Dat vraagt energie en ook opofferingen; het schenkt warmte en gemeenschapszin en zo nodig letterlijk mede-lijden. Het eist een zeer zorgvuldig georganiseerde samenleving met een fijn net van geboden en verbo den. Men spreekt wel over primitieve gemeenschappen, welnu, toen ik voor het eerst in 1959 de in die dagen nog naaktlopende Moendang en Massana's in Noord-Kameroen bezocht, bleek hun samenleving vrij wat ingewikkelder in elkaar te zitten dan die van Doetinchem of Den Haag. Een van de grootste pro blemen van de mensen van de Derde Wereld is dat ze enerzijds onze westerse technologie, economie, welvaart en ons welzijn graag willen overnemen, maar anderzijds niet onze prijs aan eenzaam heid en egoïsme willen betalen. Ook wij komen, net als de Afrikanen, uit de wereld van de grote familie, van het dorp of de buurt, waarin iedereen naast iedereen stond, maar waarin iedereen ie dereen ook op de vingers keek. En ons Beetgum was even uniek als ons Aarlan- derveen, zo goed als de Amsterdamse Jordaan even speciaal was als de Folkin- gestraat in Groningen. Maar door uit ar moede te gaan verhuizen om elders een toekomst te krijgen, door wat opleiding en arbeid betreft eigen keuzen te maken en niet de traditie van vader te volgen, door zelf een partner te gaan uitzoeken en niet meer te luisteren naar het ge praat in de familie over „eigen kring" en „ons soort mensen", zijn we losgeraakt. We zijn een eigen gezin gaan vormen op een plaats, die wij uitkozen en met werk, dat wij fijn vonden. En wanneer we het oude dorp of de oude buurt bezoeken voelen we ons er eerder vreemd dan weer thuis. De familie zien we alleen nog bij een begrafenis, waarbij de overle dene niet meer in het familiegraf wordt bijgezet op het kerkhof, waar het voorge slacht sinds eeuwen ligt. Of we ontmoe ten elkaar allemaal in een vlaag van nos talgie nog eens op eën familiedag. Op dit ogenblik zijn we met de laatste etappe van deze eigen weg bezig. Binnen het huwelijk worden man en vrouw te: genover elkaar nu ook individu. Daarbij speelt een belangrijke rol, dat de vrouw meestal ook een opleiding heeft gehad, maar die tot nu toe mocht vergeten op het moment dat er kinderen kwamen. Vele vrouwen hebben terecht gezegd dat dat niet eerlijk is. En dus worden nu ba nen en eventuele kinderen een zaak van beide partners. Hoe dat te doen zonder de kinderen, die tot en met de puberteit grote aandacht nodig hebben, te kort te doen, hoe dat in het vat te gieten ten aanzien van de baan van hem en van haar, is allemaal niet eenvoudig en geeft spanningen. Daarbij is het idee opgeko men, dat het gezin een achterhaalde for mule is en het huwelijk een overbodig boterbriefje. Dat is merkwaardig, omdat aan het einde van de Middeleeuwen het huwelijk als wettig contract tussen part ners (en daarmee toen ook tussen hun families) is ontstaan om met name de vrouw rechten te verschaffen. Het blijkt dan ook meer en meer dat samenwonen in de praktijk toch een contract bij de notaris vereist, waarin de zaken ten min ste zo precies staan als in de spelregels van het stadhuis. En verder blijkt dat, wanneer samenwonenden uit elkaar gaan, de vrouw in de meeste gevallen de verliezer is. Want - en dat hangt ook weer samen met de verdere individuali sering en emancipatie - men gaat meer uit elkaar en er wordt meer gescheiden. Nieuwe armen De bijstandswet, die gemaakt is om de toen kleine groep echte armen te helpen, is een slecht vangnet geworden voor veel gescheiden vrouwen. Anders gezegd: ge scheiden vrouwen met kinderen zijn in onze samenleving in veel gevallen de nieuwe armen geworden. Het ontstaan van het helemaal apart functionerende gezinnetje van pa, moe en de kinderen en de daarop volgende verdere individu alisering binnen dat kerngezin hebben ook gemaakt dat opa en oma, plus de geestelijk gehandicapte neef, de invalide nicht, de homofiele oom en de lesbische tante eigen voorzieningen moesten heb ben. Ze werden niet meer opgevangen in de familie. Hun flatjes, aanleunwonink- jes en gezinsvervangende tehuizen wer den verdedigd met het argument dat ook zij recht hadden op een compleet eigen leven. Dat is waar en het klinkt mooi, maar het effect is wel geweest een enor me fragmentarisering en het opdelen van de samenleving in groepen en groepjes met hun eigen belangen en hun eigen ac tiegroepen om die te verdedigen. Be stuurlijk en organisatorisch geeft dat gi gantische problemen omdat er op elke spelregel uitzonderingen moeten komen. Het is uitgelopen op een wereld, waarin eenlingen en groepen met de ellebogen puntig naar buiten druk zijn met het verdedigen van eigen belangen. Het zal duidelijk zijn dat de vermaterialisering, de welvaart en de afnemende welvaart, deze polarisatie, die van de samenleving een arena maakt, alleen maar versterkt hebben. De mens in onze westerse wereld heeft op een grandioze manier met het badwa ter het kind weggegooid en er is nog nooit in onze samenleving zoveel egoïs me en eenzaamheid, zoveel hardheid en agressie geweest. Wat begonnen is als be vrijding en emancipatie is in een com pleet doodlopende straat beland. Eenzaam Telefonische hulpdiensten bloeien als praatpalen voor eenzamen. Radio en te levisie zijn voor velen de enige gespreks partner, maar ze antwoorden nooit. We zijn zo bang voor alleen zijn dat een sta dion met 65.000 mensen een heerlijk on- verplichtënd wij-gevoel geeft. En velen durven niet meer weg van de snelweg omdat ze bang zijn voor de eenzaam heid van een groot bos of een eindeloos strand. Vele sekten en bewegingen en groepen bloeien niet vanwege de aan sprekende inhoud van hun boodschap, maar door de warmte en de gemeen schap die ze bieden. Wanneer in de me dische sector de mens een geval is ge worden die in de reparatiewerkplaats ge naamd kliniek zijn opknapbeurt kan krijgen of als die mens van de beroeps het bewust niet krijgen van kinderen net zo ongezond als het afvoeren van "Uiere" FOTO: 5 hulpverlener, die afstand moet houden van de „cliënt", alleen maar leert in zijn eigen spiegel te kijken, zitten we funda menteel fout. Wanneer velen in fabrie ken of op kantoren of bij overheden elk jaar weer in de zenuwen moeten zitten over de vraag wie er het slachtoffer zal worden van de volgende sanering en herstructurering en bezuiniging, dan hebben we geen oog, laat staan hart meer voor de mens. Wanneer kinderen op school bij gymnastiek zelfverdediging moeten leren omdat de straat een ge vaarlijke jungle is geworden en wanneer in de persoonlijke relatie egoïstische ge lukservaring en bevrediging centraal staan, zijn we vergeten wat mens zijn werkelijk is. Wanneer we alleen nog kunnen nemen en eisen, wanneer we al leen nog roepen dat we rechten hebben, zijn we essentiële zaken van mens zijn als geven en liefhebben en barmhartig heid kwijt. Mensen zijn zó gemaakt, dat ze alleen maar kunnen leven als ze samen leven in gezin, in huishouden, in groep. Iedei persoon, maar ook elke maatschapp die daaraan tornt, krijgt de rekeninge voorgeschoteld. Een mens zoekt zijn e gen familie niet uit, maar kan en mag niet onderuit om in en met die familie leven. Een mens kiest wel de partner ui maar wanneer hij of zij dat eenma. heeft gedaan, wordt het samen leven ee opdracht, die alleen in uiterste nood of gegeven mag worden. En een relatie tui sen mensen bloeit alleen wanneer geve vooropstaat en niet nemen. Het samei leven van mensen betekent spelregels e ook de bereidheid om als generaties naa elkaar te luisteren, op elkaar te botsen e van elkaar te leren. Het bewust niet kri gen van kinderen is net zo ongezond a het afvoeren van ouderen. Zeker, er is i de geschiedenis nooit een terug. Maa mensen zullen elkaar opnieuw moete ontdekken, willen ze in het klein en i het groot overleven. Dat kan namelij alleen maar samen. YPE SCHAA

Leidse Courant | 1988 | | pagina 22