„Peres en Shamir zoeken het maar uit" 1 final Ie Israel met weinig interesse naar stembus ROOK CcidócGomotit ZATERDAG 29 OKTOBER 19 88 PAGINA 21 "J BIJ DE FOTO'S: Zowel Simon Peres (links), als Jit- schak Shamir (onder), maken jacht op de „zwevende" kiezers in een poging voldoende stemmen te krij gen om een eigen coalitie te kunnen vormen. Maar het ziet er naar uit dat ze ook de komende jaren tot el kaar veroordeeld zijn. FOTO'S: AP op ■ng*TEL AVIV - Als de warme okto- berzon heeft plaatsgemaakt voor de wat killereavond, schuiven de klanten in het café de stoelen aan voor het dagelijkse tv-nieuws. Beel den van Israëlische luchtbombarde menten op bases van „terroristen" in Zuid-Libanon. Opnamen van :reijweer wat onrust in de bezette ge- bieden. Stenen, brandende auto banden. Een Israëlische soldaat, ge holpen door een Palestijnse vrouw, een vuurtje blust in de kasjba van Nabloes. Het drama van het Mid den-Oosten, de komst van de oor log, schiet aan de caféklanten voor bij. Het schijnt ze nauwelijks te ra ken. Yossi noemt de prijs van de auto die hij zojuist heeft aange schaft. Avi, al maanden werkloos, slikt somber zijn bier weg. „Eens zal het beter worden", zegt hij. Over enkele dagen moeten Yossi en Avi en bijna drie miljoen andere Israeli's in het verkiezingshokje bepalen wie het land de komende vier jaar zal besturen. De verwachte opwinding is uitgebleven. Zelfs de Intifada, de Palestijnse opstand op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook, heeft de verkiezingsgemoe deren niet kunnen verhitten. Als de opi niepeilingen niet bedriegen zal het op nieuw gelijkspel worden en zal Israel na de verkiezingen weer een regering van nationale eenheid hebben. Omschreven als de belangrijkste verkie zingen sinds het ontstaan van de staat Israel, lijkt de strijd ook dit keer geen duidelijk antwoord te zullen opleveren over de toekomst van de bezette gebie den. Simon Peres, de leider van de Ar beiderspartij, belooft zijn volk de vurige gewenste vrede te zullen brengen. Jit- schak Shamir aan het hoofd van de rechtse Likoedpartij gooit het op de lief de voor het land van Israel en de een heid waarmee het volk zich sterk moet tonen tegenover de vijand. Veel zal het niet uitmaken. De Israeli's, politiek verdoofd door een regering waarin de afgelopen vier jaar beide par tijen de macht deelden, zijn verdeeld en verward tegelijk. Extremer „Ik ga niet stemmen", vertrouwt Jaacov, een arbeider in een garage vlak bij Tel Aviv, me toe. „Het maakt toch niets uit. Al die bandieten doen maar wat ze wil len. Zolang ik te eten heb en een mooi meisje om mee te slapen, vind ik het wel best". Het gebrek aan belangstelling voor de vraag welke weg het land moet kiezen in zijn veertigjarige strijd om het nationale bestaan, is overal merkbaar. In tegenstel ling tot andere jaren zijn in Tel Aviv en Jeruzalem nauwelijks verkiezingsleuzen te zien. Autostickers, een zo geliefd con sumentenartikel, zijn ditmaal opvallend afwezig. Hoewel onder invloed van de Palestijnse opstand politiek links nog linkser is ge worden en zelfs openlijk uitkomt voor de noodzaak met de PLO te onderhan delen, is de rechtsdenkende kiezer extre mer dan ooit. Omgezet in verkiezings taai: een duidelijke groei voor de uitge sproken linkse partijen, maar een even grote en misschien wel grotere winst voor extreem rechts. Daar tussendoor varen de beide grote blokken, de Arbei derspartij en de Likoed. Opvallend ver schillend in hun visie op de nationale toekomst, maar beide nadrukkelijk refe rerend aan wat de Israeli's het meest be zighoudt: vrede én veiligheid. Nu het er naar uitziet dat geen van beide grote partijen genoeg stemmen zal krij gen om een eigen regeringscoalitie te kunnen vormen, zal het dus wel uitlo pen op een regering waarin Simon Peres en Jitschak Shamir elkaar weer vier jaar moeten dulden. Dat vooruitzicht heeft het feest van de democratie geblust en wat erover blijft, is het circus van de verkiezingspropaganda op de buis, waar mee de Israeli's zich nu al enkele weken avond na avond vermaken. Jingles, leu zen, technologische foefjes, heel veel na tionale vlaggen. Shamir die zich (op ad vies van zijn public relations adviseurs) opwerpt als de vriendelijke en wijze va der. Peres, fel in de camera kijkend en soms zelfs agressief van uxjn, omdat hij bekend staat als de eeuwige aarzelaar. En tussen beide leiders door de kleine partijen. „Gimlaiem", die meer uitkerin gen voor de gepensioneerden belooft. „Hakoach Hashaket", die vindt dat de belastingen moeten worden afgeschaft. „Ahdoet", die zegt te zullen vechten voor betere behuizing. En Rafi Suissa, de man die zich wil inzetten voor de ge vangenen. Slechts één partij, de communistische Rakach voorziet haar propagandaver- haal van een Arabische ondertekst. Ra kach durft hardop te zeggen dat er naast de staat Israel een onafhankelijke Pale stijnse staat moet komen. Gesneden koek voor de Israelisch-Arabische staats burgers. Aan de andere kant van de politieke boog verschijnt Rehavam Zeevi, de lei der van de nieuwe Moledet-partij. Transfer is zijn leuze. Alle Arabieren uit de bezette gebieden gooien en dan an nexeren. Zeevi, een ex-generaal, belooft: „Alleen dat kan ons vrede brengen". Een Israëlische commentator schrijft in zijn krant er misselijk van te worden. Trouwens, waarom is de Kach-beweging van rabbi Meir Kahane gediskwalifi ceerd en Moledet niet? Is Transfer niet even racistisch als de apartheidsfilosofie van de ex-Amerikaanse rabbi? Reha- vams aanhangers zijn zo boos, dat zij hebben aangekondigd op de dag van de verkiezingen rotzooi te zullen schoppen. Nog meer reden voor de minister van politie, duizenden extra politieagenten de straat op te sturen om de orde en de rust bij de stembureaus te garanderen. Twijfelaars Op een zonnige namiddag wandelt Si mon Peres, de leider van de Arbeiders partij, gemoedelijk over de drukke Di- zengoff-winkelstraat in Tel Aviv. Boord je open, het wat dunnende grijze haar achterover gekamd. Peres is op jacht naar de nog twijfelende kiezer: volgens de cijfers die hij op zak heeft ongeveer dertien procent. „Goedemiddag", schiet hij een voorbijganger aan. „Mag ik op uw stem rekenen?". „Ik steun je altijd Simon", is het antwoord. Op Peres' ge zicht komt een tevreden glimlach, maar de ingenomenheid wordt abrupt afgebro ken door een andere kiezer. „Alleen de Likoed", roept de man. „Je hebt geen enkele kans". Veiligheidsagenten schermen de politi cus af tegen wat al te opdringerige nieuwsgierigen. Het geweld dat Peres ook tijdens deze verkiezingscampagne heeft ondergaan, maakt hen extra oplet tend. Een glas water, over zijn hoofd ge gooid in Beit Shemesh. Een steen die zijn auto raakte in Kyriat Gat. Grote rotzooi in Ramla en Lod. „De Likoed schildert me af als iemand die dit land aan de Arabieren wil verkopen", legt de 65-jarige leider uit. „Begrijpen jullie niet dat ik alleen maar het belang van onze staat voor ogen heb?". „Jij wilde (bezette) gebieden terugge ven", reageert een onverholen Likoed- aanhanger. „Ik wil de Arabieren niet an nexeren", schreeuwt Peres terug. Zijn ogen schieten vuur. Shimon Azulai, 29 jaar, heeft andere zorgen. Hij werkt in een fabriek die mis schien binnenkort moet sluiten. Hij speelt in het voetbalteam dat door de Arbeiderspartij wordt gesubsidieeerd. Altijd heeft hij op de Arbeiderspartij ge stemd. Dit keer is hij niet zo zeker. „De industrie en de landbouw verkeren in moeilijkheden vanwege de inflatie die de Likoed veroorzaakt heeft", legt Peres vaderlijk uit. „Waar was jij dan", vraagt Azulai. „In de oppositie", antwoordt Pe res, even vergetend dat hij de afgelopen vier jaar naast de Likoedrfiinisters aan de regeringstafel zat. „Hij heeft me niet overtuigd", zegt Azulai als Peres een paar meter is doorgelopen. Campagneleiders geloven dat de verkie zingstwijfelaars in dit stadium meer op het type leider afgaan dan op het verkie zingsprogramma dat hij het volk voor zet. Peres doet zijn uiterste best. Kust baby's. Strekt de armen uit naar jonge moeders. Zijn natuurlijke onzekerheid glijdt even weg wanneer hij kreten uit het publiek hoort. „Peres. Peres". Een man raakt hem aan en kust zijn hand. Avraham Shamai, 38 jaar, vertelt hem dat hij definitief voor de Arbeiderspartij kiest, omdat Peres er voor heeft gezorgd dat het Israëlische leger zich kon terug trekken uit Libanon. „Dank u", zegt Pe res, wat ontroerd. Wat verder klampt hij een oudere dame aan. „Mevrouw, mag ik om uw stem vragen", zegt hij. De vrouw kijkt hem wat cynisch aan. „Je mag altijd vragen", antwoordt ze en stapt resoluut door. Arabieren In een Jeruzalems hotel rust minister Ezer Weizman, de actieve verkiezings campagneleider van de Arbeiderspartij. Enkele dagen eerder stortte hij ineen tij dens een kabinetszitting. Het leek een lichte hartaanval, maar nadat een hart specialist in het ziekenhuis heeft vastge steld dat het „slechts" om een hartrit mestoornis ging, grapt de minister, dat als hij weer flauw valt. hij wil bijkomen in de armen van collega-minister van ge zondheid, mevrouw Shoshana Arbeli. Weizman wil geen tijd verliezen. Ge moedelijk zijn benen strekkend op de hotelkamersofa, laat hij zich voorlichten over het verloop van de verkiezings strijd. Medewerkers hebben honderddui zenden „persoonlijke" brieven klaar ge maakt, die Weizman wil sturen naar de Israëlische Arabieren. Meer dan ooit zijn het juist de Arabische burgers van de staat, die kunnen bepalen welk gezicht Israels nieuwe parlement krijgt. Hun po tentieel is 14 van de 120 Knesset-zetels. „Uw stem kan in grote mate bepalen hoe het vredesproces in het Midden- Oosten kan verlopen", schrijft Weiz man. „U moet kiezen tussen een rege ring die uit is op de annexatie van de be zette gebieden en een regering die vrede wil". Met typerende zelfverzekerdheid zet Weizman zijn handtekening onder de verkiezingsboodschap. „Jallah", grapt hij in het Arabisch. „De volgende". Weizmans roep vanaf het ziekbed is een laatste poging van de Arbeiderspartij de Israelisch-Arabische stem te winnen. De kans op succes is bepaald niet groot. „De Arbeiderspartij praat over vrede". zegt Salah Suleiman in het Arabische dorp Taibe, „maar er is niets bereikt". Suleiman heeft het inmiddels gemaakt tot campagneleider van de Likoed-partij. Het was de vrede met Egypte, onderte kend door de inmiddels afgetreden Li- koed-leider Menahem Begin, die hem overtuigde. Recente opiniepeilingen geven aan dat de Arbeiderspartij dit keer flink wat stemmen in de Arabische sector zal ver liezen. De vredestaal die de Arbeiders partij duidelijker dan ooit doet horen, spreekt de Israëlische Arabieren niet aan. „Hij is een goed mens, maar zijn politiek klopt niet", zegt Azar Jad, een recente afvaller. „De Arbeiderspartij heeft zijn beloften niet waar gemaakt en bovendien, kijk eens hoe Rabin (de mi nister van defensie) optreedt tegen de In tifada". Rabin is tenslotte één van de leiders van de Arbeiderspartij. Tijdens voorgaande verkiezingen bleven de meeste Israëlische Arabieren thuis. Maar de traditionele onverschilligheid onder hen is verdwenen, nu de Intifada ook de gemoederen van de Arabieren binnen Israels grenzen heeft verhit. Dit maal zal de Arabische stem een uiting zijn van wanhoop en protest. Omgezet in verkiezingstaai betekent dat een flink aantal briefjes voor de extreem linkse partijen, die openlijk uitkomen voor een onafhankelijke Palestijnse staat. En pa radoxaal genoeg ook wat winst voor de Likoed. „De Likoed spreekt tenminste duidelijke taal", wordt vaak gehoord. D-day nadert. De Israëlische pers staat bol van de verkiezingsverhalen. Nog ze ven dagen, nog zes, nog vijf.Alsof het land zijn adem inhoudt. Maar op de voorpagina's van de Hebreeuwse kran ten staat het nieuws dat de kiezer wezen lijk bezighoudt. Een aangekondigde sta king van de banken en de ziekenhuis doktoren. Een van een buitenlands per sagentschap overgenomen stuk over een geheime Israëlische militaire eenheid, die in koelen bloede Intifada-leiders neerschiet. „Stem Likoed, en geef mij de kans als minister van defensie de Intifada te on derdrukken", roept Ariel Sharon (die minister van defensie is geweest, maar moest aftreden wegens de slachtpartij door het Israëlische leger in twee Pale stijnse kampen). De marktkooplui in de achtergebleven Jeruzalemse Katamon-wijk reageren en thousiast. „Jij bent de man die dit land nodig heeft", roept één van hen. Maar de opwinding is snel verdwenen. In de berg van problemen waarvoor dit land staat, is het minder vermoeiend de stoel aan te schuiven voor het televisie nieuws en niet te veel na te denken. Pe res en Shamir zoeken het maar uit. WILLI WERKMAN door Piet Snoeren Waar rook is, is vuur. Bovendien: dat roken behalve voor rokers kwalijke fevolgen kan hebben voor niet-rokers, ad bekend kunnen zijn sinds sir Isaac Newton. Deze uitvinder van de zwaartekracht was verslaafd aan een goede pijp tabak. In een verstrooid ogenblik, afgeleid wellicht door die fameuze vallende appel van hem, schijnt hij een vinger van zijn verloofde gebruikt te hebben om de smeulende as in zijn pijp aan te drukken. Of het verder wat geworden is tussen die twee, laat de geschiedenis onvermeld, maar een rookverbod is er niet van gekomen. Dat dreigt er drie eeuwen na dato te komen, en hoezeer de jacht op de roker geopend is, bleek zijdelings in het op gezag van Joop van Zijl als Zoel uit te spreken Seoul. Ben Johnson met zijn stanozolol. In zulke hoeveelheden had hij het spul gepakt dat zijn oogwit er geel van zag, aldus de Canadese medicus Dugas na een blik op de ontmaskerde fysionomie van zijn landgenoot. Ver gevorderde aantasting van de lever. Kanker. Nou, daarover bleek dokter IJzerman van de Nederlandse atletiekploeg bij de Olympische Spelen het hartelijk met zijn collega oneens. ..Het is natuurlijk ontzettend stom wat Johnson heeft gedaan", liet hij uit zijn mond noteren. ..maar vergeel niet dat hij alleen maar iets heeft genomen. En het is zelfs mogelijk aal hij iets heeft genomen dal minder riskant is dan het roken van een sigaret". Even laten bezinken. IJzerman zei niet: „minder riskant dan het roken van twee pakjes sigaretten per dag" of „dan het passief moeten meeroken van twee pakjes sigaretten per dag", nee, hij zei: „minder riskant dan het roken van één sigaret". Die zit, zal menige onruststokende niet-roker hebben bijgeschreven op zijn lijst van argumenten om het leven van tevreden rokers te vergallen. Deze Johnson met zulke anaboïlende spierbundels dat zelfs zijn urineleider erdoor was afgekneld, deze als een dief in de nacht uit Zoel weggevlogen Johnson heeft minder gezondigd en zal minder branden dan een lijder aan vliegangst die zichzelf met een poffertje moed inzuigt. De 47-jarige mevrouw Maureen Harkavy, die moest branden toen ze. met een vliegtuig van Paramount Airways onderweg van Engeland naar Portugal, een sigaret had durven opsteken. „Uit, die stinkstok", siste de gezagvoeder, „of ik maak een tussenlanding in Bordeaux om u eruit te smijten. En de kosten van de tussenlanding betaalt u zelf Meneer Harkavy, toevallig advocaat van beroep, diende na de vlucht tegen Paramount Airways een klacht in wegens onheuse bejegening. En dit is wat president directeur John Ferriday van het wgs 'lijk gegeven recht hebt om andermans lucht te vervuilen. Gelooft u me, dat recht hebt u niet. En zeker niet in een toestel van mij". Zo voelen rokers de veenbrand van de anli-rookstemming steeds heter onder hun voeten schroeien. Wat te doen? Zou de rookloze sigaret iets zijn? Met deze Amerikaanse vinding (nicotine, verpakt in hete lucht, die het gewenste genot verschaft zonder de gewraakte dampen) zijn inmiddels ook hier consumentenproeven genomen. Het tekent de paniek. En hel zal niets worden. Eerste gebod van de tevreden roker immers: „Rook niet in het donker, want dan ziet men niet de rook". De opkringelende wolkjes die stemmen tol aangename bespiegelingen over van alles en niets, zijn volgens psychologen, veel meer dan de nicotine zelf, verantwoordelijk voor hel rookgenot. De naam nicotine komt trouwens van Jean Nicot, de» diplomaat en kruidenkundige aie in 1560 de tabaksplant aan het Franse Hof introduceerde omdat „het gewas een wonderbaarlijke geneeskracht bezit, buitengewoon geschikt voor de behandeling van alle wonden, builen, zweren en vergelijkbare ongemakken aan het menselijk lichaam". Zo snel gereep het gebruikt om zich heen dat tabak bekend kwam te staan als het „helende" en zelfs „het heilige" kruid. Hoe de dingen kunnen verkeren. Maar nu de ironie. Aangezien 76 procent van alle treinreizigers zich voortdurend rot loopt te sjouwen om een plekje te vinden waar niet gerookt mag worden, aldus een onderzoek, willen de NS 8 op elke 10 zitplaatsen voor niet-rokers %aan reserveren (is 6 op de 10). Een enkele paria daargelaten zullen de treinstellen van straks bezet zijn met gezonde geesten in gezonde lijven. Die brengen, ter bevrediging van de orale fixatie, zoethout of smeerwortel naar de lippen. Niets zo gezond als een kruid in ae mond, zal de leus luiden. Een tevreden slikker is geen gijkikker. Maar hij slikt wel vaak gif. Zoethout verhoogt de bloeddruk, zo stond laatst in het Pharmaceutisch Weekblad te lezen. Lakplant leidt tot diarree. Een Nieuwzeelandse jongeman gestorven aan leverkanker, veroorzaakt door smeerwortel. Een Italiaans meisje kort na de geboorte overleden omdat moeder veelvuldig een kruidenthee van klein hoefblad had gedronken. Kalmoes kan chromosomen beschadigen. Wolver lei geeft huiduitslag. Boodschap aan alle rookuitdrijvers: Jean Nicot was de enige noch de laatste kruidenkundige die het verkeerde buskruit uitvond.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 21