IKON wil wereldleed persoonlijk maken ÊeidócSomo/nj «J Een vernieuwing gebouwd op drijfzand wereld Weer uitstel voor proces Samen op Weg weer GARAGEDElfE KAPOT4 GEESTELIIK LEVEN/OPINIE Ccidóe Gouiant ZATERDAG 29 OKTOBER 1988 PAGIH Willibrordvereniging wijst platform af DEN BOSCH Het bestuur van de Sint Willibrordvereniging, ^het rk orgaan voor oecumene, heeft zich gedistantieerd van het platform van oecumenische groeperingen en wijst iedere ver antwoordelijkheid hiervoor af. Het bestuur is vantevoren niet van dit initiatief op de hoogte gesteld, zo zegt het in een ver klaring. Ook na de oprichting van het platform is geen contact met het bestuur opgenomen. Bij de oprichting op 8 oktober in Leiden werd medegedeeld dat de Willibrordvereniging „vanaf het begin ondersteunend betrokken is bij de landelijke ontmoe tingsdagen", waaruit het platform van zestien groepen is voort gekomen. Ook had de Willibrordvereniging de uitgave van het kontaktblad „Oeeumenens" verzorgd, aldus een mededeling in dit blad. Oldenzaals koor verzorgt viering in Sint Pieter OLDENZAAL „Een avontuur" noemen ze het wat profaan: de achtdaagse reis naar Rome, waaraan het Oldenzaalse Anto- niuskoor eind november gaat beginnen. Een reis, die twee hoogtepunten kent en er wellicht nog een nog een derde bij krijgt. In volgorde zijn dat: de muzikale verzorging van een Eucharistieviering in de Sint Pieter, een kerkconcert in de St. Ignatiuskerk en - als tenminste het .steuntje in de rug' van het aartsbisdom vruchten afwerpt - een „eigen" audiëntie bij de paus. „Daar hoef je", zegt Willem Goldschmidt, eerste man van de speciale reiscommissie, „niet sentimenteel over te doen: voor een kerkkoor is het zonder meer geweldig als je een uit nodiging krijgt om te zingen bij een Mis in de Sint Pieter. Daar zijn we ook best een beetje trots op." Bedenk dat de kinderen met de laagste cijfers vaak de volwassenen met het hoogste inkomen worden. M. Callewaert door Marinus van der Berg Herfstbos Als je nu door het bos loopt, kun je getroffen worden door de bladeren die verkleuren en vallen. Je kunt ook getroffen worden door de prachtige herfsttinten. De eigen schoonheid van de herfst. De paddestoelen en hebt u het zuiver groene zachte mos ge zien? Ik heb het even gevoeld met mijn hand en het deed me denken aan de kerststal. Wij hadden thuis jarenlang echte mos bij de kerststal. Lopend door het bos en van de paden afwijkend kun je ook getroffen worden door het verend tapijt dat de eer ste herfststorm heeft gelegd. Je voelt de vriendelijkheid van de grond aan je voeten en als je luistert dan hoor je Onder je voeten "net gekraak van de kleine takjes. Ze bre ken onder jouw gewicht. Die kleine, huilende, takjes deden me denken aan al die menserr die breken onder het gewicht van anderen. Onder het ge wicht van gewichtige mensen, die de eerbied niet kennen. Het is al weer vroeg donker en de boeren zijn met hun grote machines nog laat in de avond op het land en ik hoop maar dat er geen ongelukken gebeuren nu er nog laat in de avond wordt gewerkt in plaats van gerust en kleine wegen grote machines over zich heen krijgen. Mijn ge dachten gaan deze dagen uit naar een familie die iemand verloren in zo'n grote moder ne machine. Al weer een jaar geleden. Of je het nu wilt of niet, maar toch wordt je herinnerd aan de vergankelijkheid. Niet al leen de bladeren, maar ook ik kan vallen. Het wonderlijke is dat die herinnering aan de vergankelijkheid gelijk op loopt met de oogsttijd. De aardappels worden gerooid, de mais komt van het land, de appels worden geplukt. Wat kunnen ze blozen die ap pelen in de boom, rijp voor de pluk, maar ook wat ang stig dat de storm hen wat hard met de grond in kontakt zal brengen. Vergankelijkheid betekent ook oogsttijd: wat ben ik waard geworden? Zo is die herfsttijd met soms nog zomerse temperaturen over dag een wat weemoedige tijd: voorbij is weer die mooie zo mer. Ze is tijd van herinne ring. Zo kennen we ook de herinneringen aan de overle denen. Allerzielen. Al vele ja ren zie ik dat niet meer als een bidden voor de overlede nen, of aflaten verdienen. Dat was een dode praktijk gewor den. Ik beleef het al vele ja ren als gedenken. Vruchtbaar gedenken. De mensen voor ons leven door in ons leven en er kan een woord, een ge baar, een herinnering zijn aan hen dat vruchtbaar is gewor den in ons leven. Ik geloof om het met de woorden uit het voor mij zo diep gelovige Eucharistisch Tafelgebed van Huub Oosterhuis (nu op de CD Gij die weet uitgegeven) 1e zeggen: „Niemand valt of hij valt in Uw handen". Of dat geen geloof is! Het herfstbos voedt mijn liefde voor het ge schapene, het ontvangene. Het voedt mijn geloof dat we terecht zullen komen, maar het voedt ook mijn verzet te gen de krachten die doden, die met wat al te grove voe ten niet horend door het bos lopen. Wandelend, stilstaand, luisterend, een enkele foto makend van zo'n prachtige paddestoel die uit een oude boom komt, - het zou de ze tel van God kunnen zijn -, groeit mijn ontzang voor het ontvangene, het geschapene, het niet door mensen be dachte. -Het herfstbos herinnert me aan het breekbare maar ook aan de liefde bij uitstek die oog voor het breekbare had en liet weten dat geen mens tevergeefs leeft. Allerzielen is meer het geden ken wat mensen in het leven voor ons hebben betekend, dan het gedenken van doden. En daarom is het oök zo'n zinvol gebaar dat hun namen worden genoemd en er bij ie dere naam het licht van een kaars wordt opgestoken. Als de kaars is opgebrand, is het licht nog niet voorbij HILVERSUM „Ik durf dit bijna niet op te eten. We zijn toch te gast bij de IKON?, zegt een collega van de Groene Amster dammer als hij zijn oogst van de rijk gevulde dis die de IKON heeft aange richt ter gelegenheid van het begin van het nieuwe televisieseizoen voor zich neerzet. Kenmerkend voor het imago dat de In terkerkelijke Omroep Nederland er nog steeds bij veel Nederlanders op nahoudt. Bij de interker kelijke zendgemachtigde zou je immers eerder So- lidariteitskoffie, Suri naamse zilvervliesrijst en soja verwachten, recht streeks geïmporteerd uit de Hilversumse Wereld winkel. IKON-televisiedirecteur Wim Koole wil daar graag van af. In tegenstelling tot de KRO Invulling moet het macro-wereldleed geen ver-van-mijn-bedshow' worden, maar dichtbij huis worden gebracht. „Als je eqn werkloze bent in Tilburg, zeg je: ,Wat moet ik met Mozam bique in nood, Zuid-Afrika in nood. Chili in nood. Toevallig ben ik ontslagen'." Koole constateert tevreden dat in de nieuwe dramapro- dukties „de spanningen tussen de enkeling en de sociaal-po litieke realiteit van nu" ge combineerd worden. Als voorbeelden noemde hij de jeugdserie ,de Papegaai' en ,de rivier waarin ik zwom'. Mees muilend voegde hij er als .kanttekening' aan toe dat „ik bij mijn medewerkers nogal wat moeite heb gehad met het inbrengen van troost." Een veelzeggende uitspraak. Over de identiteit op papier is iedereen bij de IKON het roe rend eens. (Koole, even later op een stille plek in het NOB- hoofdgebouw: „Over de iden titeit, het opkomen voor alles wat tussen de wielen komt vanuit een joods-christelijke inspiratie, praten we niet. Als je over je identiteit praat, be tekent dat dat je hem kwijt bent.") Maar het papier blijkt gedul dig, want over de invulling van de identiteit wordt bin nen IKON-gelederen wel de gelijk stevig gepraat. Jaren lang gooide de interkerkelijke zendgemachtigde de ene em mer wereldleed na de andere over de Nederlandse bevol king uit. De omroep bouwde een reputatie op van een wel iswaar modernistische domi nee, maar wel één die het nog altijd beter weet. De vele brieven die op de deurmat van de IKON ploften, getuig den daarvan. Koole: „Ik heb dat verwijt ervaren als; .Jullie zijn nog steeds de Kerk die mij een boodschap op wil leg gen'." Die betweteringheid is er de laatste jaren wat van af. Koole hoort die verwijten ook niet meer, zegt hij. Hij legt uit dat het wereldleed nu op een andere manier aan de man c.q. vrouw gebracht moet worden. Door dramaseries als ,De rivier waarin ik zwom', wordt „aan leed persoonlijk gestalte gegeven om er begrip voor te kweken". Hij geeft toe dat een deel van de IKON- medewerkers zich afvraagt: „Als je je op individuele pro blemen concentreert, laat je dan de maatschappelijk//poli tieke lijn niet schieten/i?". Zelf vindt hij het een valse te genstelling. „Het één sluit het andere niet uit. Speel de we reld niet uit tegen het per soonlijk leed. Het mes snijdt aan twee kanten. Dat is de identiteits-intentie." Roepende De laatste vijf jaar is de rela tie met de kerken aanzienlijk verbeterd. Was vroeger het IKON-programmabeleid vaste prik op de synode-agenda's, nu is de enkele orthodoxe kerkelijke gemeente in den lande die zich nog stoort aan de IKON-uitzendingen een roepende in de woestijn. Voor sommige IKON-programma- makers reden om zich zorgen te gaan maken. Wim Koole daarentegen denkt dat het komt door de betere commu nicatie tussen de IKON en de kerken. „De IKON mqet nu iedere twee jaar aan de op drachtgevers uitvoerig ver slag doen aan wat er is uitge zonden, waarom het is uitge zonden en wat de toekomst plannen zijn." Een andere re den is volgens hem de kerk verlating onder jongeren. „De kerken hebben vastgesteld dat veel jonge mensen een band voelen met de IKON. Jongeren vinden onze pro gramma's interessant, het doet ze wat. Daar komt nu vanuit de kerken waardering voor." LUNTEREN - Het wil maar niet vlotten met Samen op Weg, het proces van eenwor ding van hervormden en ge reformeerden. Een cruciale beslissing over de (organisa torische) vorm in de hereni gde kerk werd gisteren tij dens de gemeenschappelijke vergadering van beide syno den een jaar uitgesteld. Er kwam zo veel kritiek op de voorstellen dat besloten werd de voorstellen terug te ne men en volgend jaar met een herzien rapport te komen. Het was overigens al de tweede keer dat de gecombi neerde synode zich over de schets van de nieuwe kerk boog; de eerste keer was in 1986. Toen kwam er een storm van kritiek,* onder meer op het min of meer verdwijnen van de hervorm de Provinciale Kerkvergade ring (PKV). De PKV ligt bestuurlijk ge zien op het derde niveau: na plaatselijke gemeente en na de regionale vergadering van gemeenten (classes) en vóór de generale synode. De gere formeerden kennen deze be stuurslaag niet; wel kennen die kerken particuliere syno den tussen de classes en de generale synode in. Deze bestuursorganen hebben een zeer beperkte taak. In de herziene schets voor de here nigde kerk was aan de PKV weer een grotere rol toebe dacht en wel in de sfeer van de dienstverlening. De kri tiek kwam vooral van her vormde zijde, onder meer over de rol van classis. In de plannen zou de classis de taak van de visitatie (toe zicht) moeten krijgen, maar diverse hervormde woord voerders meenden dat dit ty pisch een taak van de PKV was en is. De indieners van de schets verdedigden deze classicale functie door te wijzen op de historische achtergrond: de kerken van de reformatie bleken toezicht zoals dat van een bisschop in de katholieke kerk te missen. Daarom stichtten ze de classis (1571), waar de plaatselijke kerken toezicht op elkaar kunnen houden. De noodzaak van toezicht is er nog steeds en de classis is ook na vier eeuwen nog een uitstekende plaats voor dat toezicht. Een ander punt van bespreking was de samenstelling van de nieuwe generale synode: Uit hoeveel afgevaardigden moet die be staan (hoeveel hervormden, hoeveel gereformeerden) en hoe vaak moet die vergade ren? Het proces van Samen op Weg kreeg al eerder met for se vertragingen te maken omdat overeenstemming over hét beheer van geld en goed in de herenigde kerk totnutoe niet haalbaar is. Leider Moon-sekte zegent huwelijk 12.000 aanhangers SEOUL Ruim 12.000 aan hangers van de Zuidkoreaan- se Moon-sekte zullen morgen in de stad Yongin in het hu welijk treden. De echtparen uit Zuidkorea en Japan zul len tijdens een massa-bijeen komst de zegen ontvangen van de leider van de Vereni gingskerk, Moon Sun Myung. De omstreden Verenigings kerk heeft de laatste jaren haar activiteiten in Zuidko rea sterk uitgebreid. De kerk, eigenaar van enkele grote bedrijven, is zelfs van plan een eigen dagblad uit te ge ven. De afgelopen maanden is het regelmatig tot geweld dadigheden gekomen tussen aanhangers van de sekte en leden van de christelijke ker ken in Zuidkorea. Vernieuwing in trouw. Zo luidt de titel van een van de vele toespraken die professor A.G. Weiier als voorzitter van de Katholieke Raad voor kerk en samenleving in de af gelopen jaren heeft gehouden en die nu als titel fungeert voor de bundeling van zijn ei gen toespraken die hem bij gelegenheid van zijn afscheid van deze raad is aangeboden. Professor Weiier is een late stem in het publieke pleidooi voor vernieuwing binnen de rooms-katholieke kerk. Ter wijl immers veel vernieuwers al lang hadden afgehaakt, vie len de meeste van Weiiers bij dragen in een periode waarin de kerkelijke polarisatie naar een hoogtepunt toegroeide. Velen hebben, vooral sinds het ontstaan van de Acht Mei beweging in 1985, als het ware om strijd hun trouw be tuigd aan de rooms-katholie- ke kerk/Professor Weiier be hoort daar ook toe. Trouw aan de kerk betekent in feite: ge hechtheid aan het kerkelijk vernieuwingsmodel dat op ge zag van kardinaal Alfrink in het voetspoor van het Tweede Vaticaanse Concilie in Neder land tot ontwikkeling was ge komen en nu zo in de ver drukking is geraakt. Het bij zondere aan Weiiers toespra ken is dat hij deze ontwikke ling heeft verdedigd op een manier die allerwegen impo neert. De huidige bundel is een eerbewijs aan de vertrek kende voorzitter van de ka tholieke raad voor kerk en sa menleving door wiens toe doen een aantal belangrijke katholieke instanties zoals on der meer de Cebemo, de KRO, de Nederlandse Katho lieke Schoolraad in een nieuw beraad zijn samengesmeed om de leek in de Nederlandse rooms-katholieke kerk meer als eenheid te laten optreden. Als historicus en filosoof is Weiier een glansrijk verdedi ger van dit concilie en de daarmede verbonden den kwijzen. Het lijkt te fungeren als de gelukkige uitkomst van een lange kerkelijke ontwik keling die nu op de tocht staat. Maar hoe sterk is in fei te het fundament waarnaar vernieuwers als Weiier ver wijzen? De openlijke betwisting van de verworvenheden van het concilie en de Nederlandse re alisering ervan in het Al- frink-tijdperk heeft er voor gezorgd dat de concilieteksten op symposia opnieuw driftig worden bestudeerd. Wie heeft er immers gelijk? De vernieu wers die onderhand aardig op leeftijd zijn gekomen ofwel het vernieuwde bisschoppen college dat de wind in zeilen heeft en nu ook weer de jeugd, zij het in zeer beperkte mate, weet aan te spreken. Al lang is gebleken dat on danks de vele hoopvolle ge luiden die uit deze teksten op klonken en hun echo in Ne derland niet misten, de conti nuïteit met het (onaantrekke lijk geachte) verleden werd bewaard. Enige voorbeelden. Tegenover de kerk als volk Gods blijft staan de kerk als mysterie. Waar de ervaring van gelovige leken als vind plaats voor nieuw geloofsver- staan door het concilie werd erkend vindt men in andere teksten de beklemtoning van het bisschoppelijk gezag en al werden ze niet zo direct te genover elkaar gesteld, in de praktijk gebeurt dat nu wel. En waar de Romeinse Curie, die zich overrompeld voelde door de vernieuwingsdrift van de concilievaders, als scheidsrechter in dit debat moet fungeren, kent de uit komst ervan geen verrassin gen meer. Middeleeuwen In een toespraak vorig jaar op de dies natalis van de katho lieke universiteit van Nijme gen vroeg Weiier zich af: zijn de middeleeuwen nu echt voorbij? Is het beeld zoals de rooms-katholieke kerk en zijn aanhangers dat in de Middel eeuwen van zichzelf en van de wereld koesterden nu echt overwonnen? Weiier meende, met al weer een beroep op Vaticanum II te mogen zeg gen van wel, al zag hij genoeg elementen van dit middel eeuwse wereldbeeld in de huidige rooms-katholieke kerk voortleven of zelfs gere- Professor A. Weiier animeerd worden. Wie heeft gelijk? Veel fundamenteler en in fei te veel simpeler stelde de ka tholieke Franse godsdienstso cioloog Emile Poulat dat zelf de probleem onlangs aan de orde in een voordracht voor het Katholiek Instituut voor Massamedia. Bij het opmaken van een (weinig verrassende) balans van het pontificaat van paus Johannes Paulus II stel de Poulat dat de relatie van de katholieke kerk tegenover de moderne wereld, niet na der tot een oplossing is ge bracht. Als er zich een gelegenheid heeft voorgedaan die relatie duidelijk te definiëren, dan zou dit Vaticanum II zijn ge weest. In tegenstelling tot wat velen denken (en, zou men er hier aan kunnen toevoegen, waarschijnlijk ook professor Weiier) is die hypotheek nooit echt afgelost. Dat sommigen meenden dat dit wel het geval was, kon men misschien aflei den uit een verklaring van het concilie over de gods dienstvrijheid (die immers lo gischerwijze de gewetensvrij- FOTO: PERS UNIE heid van de individuele per soon zou moeten impliceren en als consequentie heeft dat de traditionele gezagsverhou dingen ter discussie komen te staan) en zo waren er meer teksten. Maar tot een funda mentele verantwoording van de verhouding tot de moderne wereld zou het niet komen. Zo'n verantwoording, die vooraf had dienen te gaan aan de concipiëring van de theolo gische teksten, zou onder meer duidelijkheid hebben gegeven over de plaats die de kerk zich toedacht in de hui dige politieke ordening. Deze is niet denkbaar zonder voor bij te gaan aan de invloed van de Franse revolutie. Onder schrijft de kerk de democratie met de daar aan gepaarde po litieke deugden die ook voor het onderlinge verkeer tussen de burgers en in zijn relatie tot de staat van het hoogste belang blijken? Onfeilbaar De opstelling van de rooms- katholieke kerk tegenover die revolutie in het verleden is bekend. Zij verwierp haar (weliswaar soms ook op grond van goede beweegredenen) en .verschanste zich de hele ne gentiende eeuw door in een getto dat op het Eerste Vati caanse concilie werd be kroond met de afkondiging van de de pauselijke onfeil baarheid. Het Tweede Vati caanse concilie wendde ver volgens de steven opnieuw naar de wereld, maar de vraag naar de mate waarin dat gebeurde vormt is hoogst onduidelijk: in feite is ze de beste verklaring voor de hui dige polarisatie. Zij wil zich niet bekennen tot de wereld, ook al deneken vele geënga geerde christenen van wel. Analyse van theologische of filosofische stromingen om de voortgang in het denken in de rooms-katholieke kerk te il lustreren zoals Weiier doet om het goed recht van de ver nieuwingen te bepleiten blijkt onvoldoende. Poulats benade ring maakt dat pas goed dui delijk. Professor Weiier laakt in een van zijn toespraken de discre pantie die een katholiek er vaart die tevens zoals de Nij meegse hoogleraar een actief staatsburger wil zijn (Weiier is met name actief in het CDA actief als „meedenker"). Hij moet dan wel - zoals uit spraken van bisschop Bomers trouwens afdoende hebben duidelijk gemaakt -in botsing komen met zijn kerk, wan neer hij een politieke oplos sing bepleit (met in achtne ming dus van de democrati sche spelregels die immers als een humane verworvenheid kunnen worden gezien) voor vraagstukken als abortus en euthanasie. Dit levensgrote conflict waar vele katholie ken mee worstelen is wel be grijpelijk vanuit de visie die Poulat hanteert. De conclusie is dan ook onontkoombaar: vernieuwers als professor Weiier die zich richten op Va ticanum II baseren zich in fei te op drijfzand. PAUL VAN VELTHOVEN Prof. dr. A. Weiier. Vernieu wing in trouw. Uitgeverij Arbor, Baarn. Prijs 27,50. »t p Dood tij, ook in Schevening^ Het is stil geworden aan het ontwapeningsfront na dep dertekening van het INF-akkoord. Er zijn wel een hoopgevende voorzetten gedaan, die op termijn kunnen den tot bijvoorbeeld de afschaffing van de chemische pens. Maar daar is het bij gebleven. De twee belangrijkt o partijen in het proces van wereldwijde ontwapening helgn het al geruime tijd te druk met andere zaken. De Veren Sorr Staten verkeren in de ban van de komende presidents '°vl. kiezingen, zodat het Witte Huis geen initiatieven meer n* die tot een politieke discussie kunnen leiden. De Russif partijleider/president Michaïl Gorbatsjov heeft afgé van de ontmoeting met de Westduitse bondskanslier Kol het internationale toneel eveneens een tijd lang gelaten wat het is. Binnenlandse aangelegenheden eisen zijn aandacht op. In eigen huis heeft Gorbatsjov zijn machtspositie drast)' versterkt en dinsdag over een week valt de beslissing de opvolging van Ronald Reagan; zoals het er nu naar ui ten voordele van vice-president George Bush. Daarna zi de supermachten weer volop tijd krijgen voor elkaar en nieuw overleg over het terugdringen van defensie-uitgj aan weerszijden van het ijzeren gordijn. Want dat blij! West en Oost een belangrijk agendapunt, ook al bewp Bush tijdens zijn verkiezingstoernee bij voortduring, da niet zal snijden in de Amerikaanse defensiebegroting. He renhoge Amerikaanse begrotingstekort zal een nieuwe Ai rikaanse president echter snel genoeg tot snoeiwerk dy gen. En Gorbatsjov heeft al helemaal weinig keus, wil,)^j reorganisatie van de Sovjet-economie kans van slagen ben. Terwijl de twee grote waakhonden het eigen hok binnen besnuffelen trekt de karavaan verder. In NA^ kringen wordt gepraat over modernisering van de kern pens voor de korte afstand, over die kernwapens dus, di Europa overblijven na de beslissing om de middellange standsraketten de deur uit te doen. Engelsen en Amerikai( willen zo snel mogelijk de vijf jaar geleden afgesproken (v ki op VOORAL de Westduitsers krijgen het klamme zweet ir> dil handen bij de gedachte aan kernwapens voor de korte oo stand, die zó efficiënt zijn dat tot feitelijk gebruik beslijzo kan worden op zeer laag niveau op dat van een pelottan commandant bijvoorbeeld ook als dat formeel andeaov geregeld. Die zorg in West-Duitsland is niet onbegrijpel want het slagveld waar de „kleine" atoomwapens zoti worden ingezet is nu eenmaal onvermijdelijk de BöndsraSi' bliek. jde i ne iral In de vergadering van de Nucleaire Planninggroep var Ani NAVO die de afgelopen twee dagen in Scheveningen gehouden, heeft de Belgische minister van defensie, Co®^ de stelling verdedigd dat er geen beslissing over moderitgr ring van kernwapens kan worden genomen, zolang wi NAVO nog geen „globaal concept" over de ontwapening vr Europa heeft uitgewerkt. Brussel wil de beslissing graag r^i» cp de lange baan schuiven gezien de interne verdeeldlr u binnen het Belgische kabinet. Die Belgische eis is niet gé j)a noreerd. Maar door in het slotcommuniqué bepaalde dirij niet expliciet te noemen, is toch enigszins aan de Belgisr— bezwaren tegemoet gekomen. Werd er aldus in de afgelqt- dagen zowel vóór als achter de schermen veel gepraat wat er moet gebeuren met de kernwapens voor de kortej stand, ook Scheveningen heeft op het gebied van ontwifjl ning geen eind kunnen maken aan het bestaande dood t i Vrij zonnig, maar koud DE BILT (KNMI) Vandaag mag op vrij zonnig, maar nogal koud weer gerekend worden. Ons land bevindt zich dan in lucht die van het noordelijk deel van de Atlantische oceaan afkomstig is en geen hogere middagtemperaturen toelaat dan zo'n graad of 9. De kans dat er in deze lucht een enkele bui meedrijft is niet geheel uit gesloten. De wind waait uit het noordwesten en is matig, rond kracht 3, aan de kust kan hij eerst nog af en toe krachtig zijn. Een hogedrukgebied breidt zich in de loop van de middag óver ons land uit. Weersvooruitzichten voor diverse eu- ropese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Skandinavië: Half tot zwaar be wolkt Langs de westkust en geheel in het zuiden af en toe regen, benoor den de lijn Oslo-Stockholm af en toe sneeuw. Middagtemperatuur van 7 graden in het zuidwesten tot om het vriespunt rond Oslo en Stockholm. Britse eilanden: In het zuiden en zuidwesten bewolking, elders flinke zonnige perioden en landinwaarts plaatselijk mist. Middagtemperatuur van 7 graden in het noordoosten en in het midden tot 12 graden in het zuidwesten. In de nacht van zaterdag op zondag op veel plaatsen lichte Denemarken: In het noorden soms bewolking, vooral meer naar het zui den ook opklaringen. Overwegend droog. Middagtemperatuur 5 tot 8 graden. Benelux, noord- en midden-Duits- land: Droog. Flinke opklaringen. In de nacht hier en daar mistbanken en op uitgebreide schaal lichte vorst. Middagtemperatuur 5 tot 10 graden. Noord-Frankrijk en zuid-Duitsland: Eerst droog en af en toe zoh. Later mogelijk regen. Middagtemperatuur 10 tot 15 graden. Zuid- en midden-Frankrijk: Veran derlijk bewolkt. Mogelijk wat regen. Middagtemperatuur van 15 graden in midden-Frankrijk tot 23 graden in het zuiden. Alpengebied: Perioden met zon. Soms ook bewolking. Maandag moge lijk wat regen. Middagtemperatuur in de dalen en in het laagland aan de noordzijde van de Alpen tot 16 gra den aan de zuidzijde plaatselijk tot 20 graden. Spanje Portugal: Veranderlijk be wolkt. Hier en daar een bui. Soms ook flinke zonnige perioden. Middag- temjjeratuur meest tussen 20 en 24 Italië, Joegoslavische kust en Grie kenland: Overwegend zonnig. Voor namelijk in noord-Italië ook bewol king, overwegend droog. Middagtem peratuur 19 tot 23 graden, in de Po- vlakte wat lager. j WEERRAPPORT HEDENMORGEN Sndhoven Den Helder mburg zw. bew. San Francisco Singapore (ADVERTENTIE) Neem dan deze keer de beste en veiligste die er is. Hardhout, ar// matisch, passend bij p stijl van uw huis. Postbus 130,1260 ACE folder? Bel gratis 06 -022*"

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2