Nauwelijks financiële ruimte voor nieuw beleid Drie keer zilver in Noordwijk Onjuist handelen van wethouder kan Alphen twee miljoen kosten AUTOEHEEBISKERI NISSAN SUNNY Kerkeveiling succesvol LEIDERDORPSE BEGROTING AANVAARD BRUSSEN-LEERDAM OP HET MATJE GEROEPEN Franciscanerbrug dicht voor auto's LEIDEN De Franciscanerburg over de Minnebroersgracht in de Zuidsingel is vanaf woensdag 2 november gedurende vijf weken niet toegankelijk voor auto's. De brug krijgt een nieuw dek. Fietsers en voetgangers kunnen er wel overheen. kinderen meer individuele aandacht worden besteed. Wethouder Keijzers toonde zich verheugd over de sugges tie van de christen-democra ten. Hij beloofde het voorstel zorgvuldig op haalbaarheid te zullen onderzoeken. Op aandrang van verschillen de raadsfracties zal het college toch 15.000 gulden beschikbaar stellen aan de Stichting Ont wikkelingssamenwerking voor het NOVIB-project. Wethou der mevrouw C. Huigen van welzijn gaf die toezegging. Aanvankelijk was dat bedrag niet op de begroting opgeno men. De gemeenteraad ging gisteravond na de discussie vlot akkoord met de begroting. Er werden geen moties inge diend. Pastoor W. Klein heeft gisteravond aan twee leden van het Rooms-katholiek dames- renkoor 'Parochie St. Jeroen' de zilveren speld van de Nederlandse Sint uitgereikt. Hij deed dit tijdens de jaarlijkse feestavond van het koor in De straat. Mevrouw M. Verwer en P. van Graas ontvingen de speld omdat ze 25 jaar lid het Noordwijkse koor. De heer A. de Haas aan wie ook een speld zou krijgen, had laten geen prijs op de speld te stellen. FOTO: HENK VAN (ADVERTENTIE) EEN VAN DE 30 TYPEN PAST PRECIES Nissan Sunny Coupé |^rHWTTT| Prijs ind. BTW, va. 26 510,-. excl. afleveringskosten. LEIDEN OMGEVING Nog geen openheid over gif onderzoek .ALPHEN AAN DEN RIJN Raadslid A. van Geest (D66) drong er met een aantal andere raadsleden, bij de burgemeester en wet houder W. de Jong (Milieu) op aan openheid te geven over het gereed gekomen rapport over het onderzoek naar gif in de Cou- pépolder. Hij deed dat gisteren tijdens de begrotingsbehandeling. Van Geest is van mening dat tijdens de begroting juist over deze zaak gesproken moest worden. J.M. Bosman (PA) noemde het zelfs traagheid van de gemeente dat er nog geen open kaart ge speeld werd. Wethouder De Jong wilde op geen geen enkele wijze iets over het rapport zeggen. „De provincie behandelt het onder zoek. Het zal eerst aan de projectgroep worden voorgelegd. Daar na zullen zowel de bewoners als de raadsleden spoedig worden ingelicht", aldus de wethouder. De resultaten van het onderzoek naar de eventuele aanwezigheid van gifvaten is dus nog niet openbaar. Wel spraken gistere! en kele raadsleden het vermoeden uit dat het allemaal wel mee valt met de omvang van de hoeveelheid gif in de Coupépolder. Zij denken namelijk dat er in de begroting anders wel een aparte post zou zijn opgenomen waaruit bodemsanering betaald zou kun nen worden. Goud voor L. Krijger NOORDWIJK Ad- judant L.M. Krijger heeft gistermiddag in cafe-restaurant De Duinpoort een ereme daille in goud gekre gen uit handen van burgemeester J. M. Hoffman. Krijger werkte 29 jaar bij de Noordwijkse politie waar hij opklom tot chef van de justitiële dienst. Krijger, die oorspronkelijk uit Rot terdam komt, wordt opgevolgd door H. Ruinemans. SaidóaQowuvnt VOORHOUT De kerkeveiling van de Hervormd/Ge reformeerde Kerkgemeenschap in Voorhout heeft gister avond ongeveer ƒ17.500,- opgebracht. Vooraf was gere kend op een opbrengst van ongeveer ƒ15.000,-. Het geld is bestemd voor de restauratie van de kleine kerk. Met name de toren moet dringend worden opgeknapt. Stei gers voorkomen dat de toren voortijdig in elkaar stort. Ook delen van de kap van de kerk en de binnenkant moeten worden opgeknapt. De kerkgemeenschap krijgt wel geld van monumentenzorg maar dat is onvoldoende om de restauratie plaats te laten vinden. Het was gisteren de eerste keer dat de Voorhoutse gemeenschap een ker keveiling organiseerde. Er kwamen veel mensen opde veiling af. Gemiddeld bevonden zich ongeveer tweehon derd belangstellenden in de veilingzaal. Binnen anderhalf uur was er al meer dan achtduizend gulden binnen. Een schilderij van de kleine kerk ging voor 525 gulden van de hand, terwijl een andere koper zich tegen betaling van tweehonderd gulden vroegtijdig verzekerde van een mooie kerstboom. Goud voor Zoetemelk WARMOND Ge- meentesecretaris C. Zoetemelk kreeg gisteren bij zijn af scheid de ereme daille in goud in de Orde van Oranje- Nassau. Dat gebeur de tijdens een spe ciale vergadering van de Warmondse gemeenteraad. Zoe temelk kreeg, giste ren tevens de pla quette en oorkonde behorend bij het ereburgerschap van de gemeente War mond. EI ZATERDAG 29 OKTOBER 1988 PAGINA L. CDA WIL OUDERWETSE VEGERS WEER TERU(C LEIDEN De CDA-fractie wil dat de ve gers met karretje en stoffer en blik weer in het straatbeeld terugkeren. Mevrouw C. Kramp stelde gisteravond tijdens de verga dering van de raadscommissie voor cultuur, volksgezondheid en groenvoorzieningen voor om een koppel vegers per wijk aan te wijzen die gewapend met het ouderwetse veeggerei de straten waarvoor zij verant woordelijk zijn van zwerfvuil gaan ontdoen. De moderne veegwagens zijn volgens haar niet efficiënt. Deze kunnen niet in de goten komen en slaan delen waar auto's gepar keerd staan over. Vegers die voor hun eigen wijk verantwoordelijk zijn zouden volgens haar een preventieve en vooral ook sociale functie in de buurt vervullen waardoor de straten schoner blijven. Wethouder F. Kuij- ers zei echter dat de stad onmogelijk schoon gehouden kan worden zonder mechanische hulpmiddelen. „Er komen steeds elega uitschuifbare karretjes die ook om hoekj in goten kunnen komen. Het is niet moj om daarvoor per wijk mensen in te zei Wel is het volgens de wethouder mo^1 dat er extra aandacht wordt besteed aa opruimen van zwerfvuil rond wijkcc ners, grofvuilplaatsen en glas- en papiei i ken. Kramp pleitte verder voor het pla van containers in de Haarlemmerstraat winkeliers en restauranthouders hun in kunnen deponeren. Volgens haar zij nu vaak hun afval gewoon naast het pand neer. Verder gaf in overweging om op de middel van leuzen propaganda voor het apart inleveren van klein afval bij de chemocar die kort Leiden is ingevoerd. tüt LEIDERDORP „De ge meenteraad heeft een gro te verlanglijst. Maar de fi nanciële ruimte is onder hand zeer beperkt gewor den", aldus de Leider- dorpse wethouder G. Keij zers (PvdA) van financiën tijdens de behandeling van de begroting gister avond. „We hebben de laatste jaren als uitgangs punt genomen om de plaatselijke belastingen niet te verhogen. Als de raad echter nieuw beleid wil zal dat echter geld gaan kosten, en dan valt aan verhogingen niet te ontkomen", aldus hield Keijzers, die zijn eerste begroting presenteerde, de raadsleden voor. De financiële positie van Lei derdorp is ongunstiger dan hij aanvankelijk leek omdat er enkele fikse tegenvallers zijn. „De telefooncentrale van het gemeentehuis is overbelast en moet binnen twee jaar worden vervangen. Dat gaat omstreeks een miljoen gulden kosten", aldus wethouder Keijzers. Verder zal de Leiderdorpse brandweer binnen niet al te lange tijd met nieuw materieel moeten worden uitgerust. Vrijwel alle fracties drongen gisteravond aan op een aparte milieu-afdeling binnen het ge meentelijke apparaat om goed te kunnen inspelen op alle ontwikkelingen op milieuge bied, zoals de komst van een puinstortplaats in het Doesge- bied. Enkele partijen wilden liefst ook nog uitbreiding van die afdeling. Momenteel hou den zich twee ambtenaren met het milieu bezig. Gezien de fi nanciële positie van de ge meente zal een eventuele uit breiding echter door verschui vingen binnen de huidige for matie gestalte moeten krijgen, aldus de heer Keijzers. De wethouder kon zich in ieder geval met het opzetten van een aparte milieu-afdeling verenigen. Het schoolzwemmen moet in Leiderdorp eindelijk eens goed worden aangepakt, vindt de CDA-fractie, die over dat on derwerp gisteravond een noti tie aanbood. Er wordt met te veel kinderen tegelijk ge zwommen, waardoor er te weinig individuele aandacht is. Volgens het CDA-raadslid mevrouw C. Kerner-Schellin- gerhout moet het zwemmen hoger worden gewaardeerd dan nu het geval is. „Zwem men moet worden gezien als volwaardig bewegingsonder wijs, dat belangrijk is voor de ontwikkeling van het kind", aldus het raadslid. De CDA- fractie stelt in de notitie dat de kinderen van de basisschool tenminste één jaar school zwemmen zouden moeten krij gen. Het zwemonderwijs voor groep 4 zou met één uur uitge breid moeten worden. Leerlin gen van groep 5 die het A-di ploma nog niet hebben be haald zouden de lessen ook nog moeten volgen. Door deze oplossing, die volgens het CDA maar 9300 gulden hoeft te kos ten, worden de zwemmende groepen kleiner en kan aan de ALPHEN AAN DEN RIJN Onzorgvuldig heid en nalatigheid van CDA-wethouder G. Brus sen-Leerdam (Sociale Werkvoorziening) kan de gemeente Alphen twee miljoen gulden kosten. Het ministerie van Sociale Zaken vordert dit bedrag van de gemeente voor het in 1984 en 1985 overschrij den van de volumemaat regel. De maatregel stelt een maximum aan het aantal personeelsleden dat de Sociale Werkvoorzie ning (SWA) in dienst mag hebben. Tijdens de gisteren gehouden begrotingsbehandeling trok ken veel raadsleden fel van leer tegen de wethouder. B en W hebben weliswaar in juni beroep aangetekend bij de Kroon tegen de vordering, maar dit had volgens enkele raadsleden veel eerder ge kund. Een aantal raadsleden twijfelde gisteren hardop aan het functioneren van me vrouw Brussen-Leerdam als wethouder. Volgens J. van Arkel (RPF) had de wethouder dit jaar in februari al op een voorlopige beschikking van het ministe rie moeten reageren. Boven dien vond ze dat Brussen de raad en de commissie beter op de hoogte moeten brengen van wat er gaande was. A. van Geest (D66) wilde een verkla ring waarom de wethouder niet op de eerste brief van het ministerie had gereageerd. De wethouder zei dat er geen eer dere gelegenheid was geweest dan in juni om in beroep te gaan. Het ministerie liet begin dit jaar al weten dat er een boete werd gevorderd omdat de SWA in 1984 en 1985 niet meer dan 451 mensen in dienst mocht hebben in het kader van bezuinigingen. Alphen hield zich toen echter aan een aantal van 476. Volgens Brus sen was er veel onduidelijk heid over het toegestane aan tal personeelsleden. „Het mi nisterie sprak dan weer van een aantal van 476, 439 en dan weer van 451", aldus de wet houder. J. Bosman (PA) wees erop dat het te vorderen bedrag nog kan oplopen wanneer het mi nisterie ook wil dat er een be drag wordt terugbetaald voor 1986 en 1987. Dan is er sprake van een totaal bedrag van ruim vier miljoen gulden. In de commissievergadering van aanstaande dinsdag zal er verder op dit onderwerp wor den ingegaan. Volgens enkele raadsleden zal zij dan open kaart moeten spelen en met duidelijke argumenten moeten komen om de zaak uit de doe ken te doen. Daaruit zullen de nodige conclusies worden ge trokken. „Moeder (kaartlezend): „Ik zie 'n knappen, donkeren man met 'n bolhoed op en 'n grooten zak met geld in de hand". Dochter: „Dat klopt. Hij staat aan de.voordeur en wacht op de huur". Ik weef met mijn tuitje Als 't oolijkste guitje Voor meesters en slaven, Voor slechten en braven! Klip! Klop! Klap! Ik weef met mijn handen, Met knersende tanden Het balkleed der rijken En 't doodskleed der lijken!" (en nu met z'n allen tegelijk. Ja, daar gaat ie dan!): Klip! Klop! Klap! Dat gaf pas vertier in de huis kamers waar het Zondagsblad 's zaterdagsavonds al gespeld werd. Niet te geloven. Geen enkele voorouder die er vraagtekens bij zette en moe der dacht zelfs, dat het ook wel e^n sprokkelvrouwtje ge weest moest zijn. Ze zagen het stokoude vrouwtje helemaal vóór zich. Inmiddels ben ik tot de Scherts gekomen; het gaat snel vandaag. BRAND: „In de kapitale boerderij der Paters Cisterciënsers (Trappisten) te Lilbosch-Ech brand uitgebroken. De Paters en Broeders bezig met het verspreiden van het brandende h stroo, om de uitbreiding van het vuur tegen te gaan". Zo te zien wachtten de monniken rustig bijstand uit de hemel. krijgen!" Een ander jong vrouwtje, een net zo cynische m „Kijk eens, Jan, dezen k ben 'k toch wel heel zui geweest bij 't kiezen van avondjapon, hè?" Vreese eenvoudig, vind je niet?" „Juist omgekeerd, vrouw eenvoudig vreeselijk!" Bij wijze van zeggen. „P don, is u mevrouw Jansen, gisteren haar derden man I graven heeft?" Mevroi Koornbloem: ,,'t Spijt me tl neen!" „Rechter: „Hebt u nog iets zeggen?" Beklaagde: „O, heele boel, edelachtbare, al$ me maar tijd geeft". Recht* „Met genoegen zes maa| den!" KENT U ZE NOG?: „Ook dit jaar zullen weer weldadigheidspostzegels worden uitgegeven, waar van de opbrengst wordt bestemd voor den arbeid van het bescherming- en hulpbehoevende kind. De zegels, die de wapens van verschillende provincies dragen, zullen binnenkort in omloop komen". Kinderarbeid? „Nog niet zoo lang gehuwde man: „Vrouwtjelief, hoe noemt men dit gerecht?" Jon ge vrouw: „Dat is iets zeer fiins en 't heet Man: „O, dat dacht ik al, want voor 'n gewoon sterve ling is het niet door de keel te We zullen maar weer eens kijken naar wat voor poëzie het „Geïllustreerd Zondags blad" nu en dan greep om er 62 jaar geleden de abonnees in het weekeinde mee te verras sen. Het realisme had nog niet zo'n aftrek. Op zaterdag 30 oktober 1926 liet het Zondags blad „De weefster" de zonder lingste capriolen uithalen. Het zal een soort toverkolletje ge weest zijn; zoiets ging er best in bij ons voorgeslacht in die tijden. En voor mij tikt 't zo lekker weg. „Te midden der boomen In 't diepst van het woud, Stond eenzaam, verlaten Een hutje van hout. Daar zat voor haar weefstoel, Voor dag en voor dauw, In vroegere jaren Een stokoude vrouw. Haar rug was gebogen Door zorg en verdriet, Maar luid bij het weven Klonk altijd haar lied. De hut zonk in 't niet. Maar zacht door de twijgen Ruischt steeds nog haar lied. PORTRET: „Paderewskl, de vermaarde Poolsche pianist". Ik weef met mijn spoeltje Op 't klepp'rende stoeltje Het kleed voor de reinen, Het kleed voor de zwijnen! Klip! Klop! Klap! Ik weef met mijn draden De vreemdste gewaden. Voor 't kindje den luier, Voor 't bruidje den sluier! jidje der i! Klap! Ik weef met mijn garen En schokkende scharen Voor gullen en vrekken, Voor wijzen en gekken! Klip! Klop! Klap! Ik weef met mijn inslag Met hoonenden glimlach Voor blinden en dooven, Voor fijnen en groven! Klip! Klop! Klap! NOORDWIJK Cornelis Ha- zenoot. Jan Hazenoot en Abra ham Tieman ontvingen gister avond de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Loco-burge meester J. Bedijn reikte de me dailles uit. Het drietal is lid van het 60 jaar bestaande christelij ke muziekgezelschap De Echo der Duinen. De onderscheidin gen werden uitgereikt tijdens de jubileumuitvoering. De Noordwijker Cornelis Hazenoot is 50 jaar onafgebroken lid van het muziekgezelschap. Verder zit hij 12 jaar in het bestuur en is hij sedert 1980 voorzitter. Van 1941 tot 1949 is Hazenoot instructeur van de tamboers en hoornblazers geweest. Hij is ook actief op andere terreinen. Zo was hij van 1946 tot 1977 voor zitter van de plaatselijke afde ling van de Industriebond CNV. Van 1949 tot 1975 was Hazenoot bestuurslid van de Christelijke Besturenbond, af deling Noordwijk en tot 1977 lid van de mingsraad van Sikkens brieken te Sassenheim Jan Hazenoot is al 50 van Echo der Duinen, tot 1972 bekleedde stuursfunctie. Verder zich ingezet op als ouderling van de de Gemeente te Zee (van 1973 tot 1982) noot maakt ook deel uit bestuur van de gellust" (van 1981 af is hij voorzitter ham Tieman is 40 jaar De Echo. Vanaf 1956 zi het bestuur en sedert penningmeester. Naast diensten voor de Echo nen, is Timan ook nog lid van de Vereniging Protestants Christelijk wijs (van 1972-1978). hij penningmeester in stuur van de Stichting huizen Noordwijk. Onder redactie van Ton Pieters

Leidse Courant | 1988 | | pagina 12