ZeidóüQowtcmt volgend jaar ota beeldende kunst komt begin Week einde STAD OMGEVING Een cadeau van formaat AUTCEHEEIYISKERQ NISSAN SUNNY JCIDEN Er komt in anuari of februari een iota over het beleid 10 or de beeldende junst. Na een reorgani- atie van de afdeling ulturele zaken van de émeente Leiden die i november meer vorm noet krijgen zal dan en samenhangend cul- ureel beleid ontwik- ;eld worden, dat vastge- egd wordt in een cul- uurnota. )ie toezeggingen deed wet- ouder F. Kuijers van cul- uur, volksgezondheid en roenvoorzieningen gister- vond tijdens de vergade- ing van de raadscommissie vaarbij de begroting voor olgend jaar aan de orde wam. Hij reageerde daar- lee op de herhaalde kritiek an de verschillende fracties p het uitblijven van de al ing toegezegde cultuurnota. Volgens Kuijers moet er in e betreffende nota sprake ijn van een samenhangend itegraal cultureel beleid. Wanneer we over kunstbe- id praten gaat het bijna al- jd over één onderdeel daar- an. Als we al die onderde in op één hoop gooien en iermengen in één cultuur- jota gapn we ongelijke ootheden met elkaar ver dijken. In de nota moet liet alleen sprake zijn van :t opsommen van wat we llemaal gaan doen en hoe. "e moeten het ook vertalen een organisatiestructuur het is juist van belang dat in de nota onderlinge re laties leggen en bekijken welke gezamenlijke projec ten mogelijk zijn". Kuijers onderscheidde in het kunst beleid het onderdeel educa tie waarbij de educatieve diensten van de musea, de streekmuziekschool en bij voorbeeld K&O aan de orde komen, de actieve kunstbe oefening zoals de amateuris tische kunst en de passieve kunstbeoefening waarbij het gaat om het bezoeken van concerten, theater en musea. Het beeldende kunstbeleid dat enigszins buiten deze drie onderdelen valt heeft volgens de wethouder prio riteit. Vandaar dat hij op korte termijn over dit on derdeel een nota wil presen teren. Wanneer de reorgani satie van de afdeling cultu rele zaken een feit is kan verder bekeken worden hoe het kunstbeleid het beste vorm gegeven kan worden. Op het advies van de afde ling personeel en organisatie aan het college van B en W over de manier waarop de afdeling cultuur het best over andere directies ver deeld kan worden wilde Kuijers inhoudelijk niet in gaan. J. Hoekema (D66) pleitte voor het voortbestaan van de afdeling met aan het hoofd daarvan een sterke manager met veel ervaring. „Ik zou. het betreuren wan neer de sturing vanuit de ge meente naar de verschillen de culturele instellingen en musea verloren zou gaan. Dat moet wel een sturing op afstand zijn. De culturele in stellingen moeten de ruimte hebben om binnen bepaalde grenzen zelfstandig te kun nen werken", aldus Hoeke ma. Mevrouw J. Hugens (CDA) uitte gisteravond haar ver ontwaardiging over de gang van zaken rond het bepalen van een cultuurbeleid. „Wij willen nu weten waar wij aan toe zijn. De wethouder heeft al zo ontzettend veel beloofd en zo ontzettend weinig gedaan. Een kunstbe leid is op korte termijn noodzakelijk. De cultuurnota is al zo lang toegezegd. Dat heeft niets met de reorgani satie van de afdeling cultu rele zaken te maken die nu speelt". Naar aanleiding van deze kritiek nodigde Kuijers de CDA-fractie uit dan maar eens haar visie op de ont wikkeling van zo'n cultuur beleid te geven. „Het is wel leuk om steeds maar te zeg gen dat dat beleid ontwik keld moet worden, maar vertelt u dan ook maar eens hoe dat moet. Het heeft geen zin om per onderdeel op te noemen wat er gaat gebeu ren, het gaat om de samen hang, alleen dat is van be lang". Herinrichting De herinrichting van de weer voor autoverkeer op gestelde Breestraat is in volle gang. Om het winke lende publiek zoveel mo gelijk loopruimte te geven worden de trottoirs ver breed. De rijbaan wordt smaller. Om de snelheid van het autoverkeer aan banden te leggen worden er sluisjes in de rijbaan ge maakt. De werkzaamheden zorgen voor veel overlast voor het verkeer. Vooral fietsers hebben regelmatig moeite heelhuids door de Bree straat te komen. Van Lint: open overleg over arbeidsvoorwaarden LEIDEN Leiden mag niet eenzijdig arbeidsvoor waarden opleggen aan ge meente-ambtenaren, al heeft het daar wel recht toe. Het college en de ambtenarenbonden zou den duidelijke afspraken moeten maken over het in gezamenlijk overleg vast stellen van arbeidsvoor waarden. Dat schrijft het Links Leiden-raadslid R. van Lint in een brief aan het Georganiseerd Over leg en de raadscommissie financiën, personeel en organisatie. Van Lint wijst er op dat de overheid nog altijd een machtspositie heeft ten op zichte van haar personeel. Hij meent dat dat niet meer past in de huidige tijd en pleit ervoor dat er open en reëel overlegd wordt bij on derhandelingen. Mochten Leiden en bonden het niet eens worden, dan kan een advies- en arbitragecommis sie worden ingeschakeld. Volgens Van Lint heeft Zwolle al dergelijke afspra ken gemaakt. Als ook Leiden dat doet, dan gaan er wel licht meer gemeenten en an dere overheden toe over een dergelijk convenant op te stellen, zo hoopt van Lint. 'jdragen: Willem Buij- :g, Paul van der jl en Pieter Evelein. uit elf 1 zijn kerels met haar op de Pifst-, die Leidse brandweer- nen. Mannen van stavast, naai Hansjes Brinkers, commandant Bart Mark op. Hij is weliswaar lts vier turven hoog, ir camoufleert zijn gestalte ter een kolossale snor. Met j^^k valt niet te spotten, ze- jiiet waar het om de in- tjhouding van een man- i bolwerk gaat. h ts is echter veranderlijker brandweercomman- Op 1 maart van dit jaar dden vier vrouwen zich de kazernepoort aan de limeerlaan om toe te tre- tot het Leidse brandweer- ps: Mark was overstag ge- voor het „twee halen, betalen "-aanbod van de Ise gemeentepolitiek. Elke ïeentelijke instelling die vrouw aanstelde, kreeg om nog een extra vrouw te trekken. Geruchten dat overstag was gegaan lat hij niet achter wilde ^en bij de parkeerpolitie en dan ook onjuist: het trekken van de vier vrou- had gewoon een materië- ch tergrond. was zo'n zeven maanden den. 'Deze week bracht k de raadsleden in de missie algemene en be- rlijke aangelegenheden de hoogte van de huidige d van. zaken. „Motivatie enthousiasme van de da- zijn ongekend, maar er wat probleempjes", liet 'k de toehoorders weten, dames kunnen het werk Jens Mark fysiek niet he- bijbenen en het ont- tö hen aan voldoende inisch inzicht. Daarom 'lopig niet meer vrouwen de brandweer, zo vond vrouwen lichamelijk wat ers in elkaar steken dan men en daarom fysiek elijk niet alles kunnen enen, is een duidelijke t. Hetzelfde kan overigens den gezegd van een wat ~!re brandweerman. Maar staan eigenschappen te- over, die best een goed te- wicht kunnen bieden, zo- Mark zelf ook al aangaf, het gaat om schamel aan- ig technisch inzicht, dan zal Mark zijn selectie-proce dure nog eens moeten bezien. Want in het technisch vernuft zit niet zoveel verschil tussen mannen en vrouwen. De een heeft het wel en de ander niet, zo gaat dat nu eenmaal. Net zoals de een nu eenmaal wat meer moeite heeft met de vrouw in het arbeidsproces dan de ander. De „probleempjes" die Mark schetst zijn dan ook bepaald niet onoverkomelijk en zeker geen reden om voorlopig geen vrouwen meer aan te nemen bij de brandweer. Mark wil zijn mannenbolwerk vermoe delijk echter niet verder „aantasten". Er zijn grenzen aan de rek in de principes van een brandweercomman dant. Mark zoekt daarom ge woon naar wat stokken om de emancipatie-gezinde hond te slaan. Draaikont (1) Tot diep in de nacht doorzak ken in een Leidse kroeg blijft voorlopig een utopie. De Leidse politiek is niet bereid om voor 1990 aan de sluitings tijden van de horeca-te gaan morrelen. Derhalve sluiten de kroegen doordeweeks om één uur hun deuren, en op vrijdag en zaterdag om twee uur. Een handjevol cafébazen mag tot drie uur blijven tappen, maar daarna is het in Leiden echt „over en sluiten". De huidige drie collegepartij en, PvdA, VVD en Links Lei den kwamen twee jaar gele den bij de vorming van het college al overeen dat er voorlopig niets zou verande ren, maar Leiden Weer Ge zellig en D66 probeerden de afgelopen weken wat panelen aan het schuiven te krijgen. Voormalig kroegbaas Bernard Stöxen van Leiden Weer Ge zellig ging het verst met zijn voorstel om een proef met vrije sluitingstijden te houden, zoals momenteel in Utrecht gaande is. Cafébazen mogen daar zelf bepalen hoe laat ze dicht gaan. D66 wilde het voorlopig hou den op een notitie waarin al les op een rijtje werd gezet. Dat zou dan ook „een voorstel dat de contouren beschrijft van een eventuele proef waarin grotere vrijheden in het regime zijn opgenomen" moeten bevatten. Kortom, D66 wil hetzelfde als Stöxen, maar de democraten formule ren het alleen wat omzichti ger. Draaikont (2) Omzichtige formuleringen of niet, voor 1990 wordt er zelfs niet gedacht aan verruiming van de sluitingstijden, zo bleek afgelopen week in de raadscommissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden. Links. Leiden verwees ver ontwaardigd naar het college programma, de PvdA aarze lend en de VDD berustend. Dat collegeprogramma is nu Raadslid Bernard Stöxen kan vrije sluitingstij den de eerstkomende jaren wel vergeten. De zich cultureel voordoende horecaondernemer en vrije tijdspoliticus van Leiden Weer Gezellig moest afgelopen week ervaren dat het CDA toch maar had besloten om daar geen mede werking aan te verlenen. Dat leidde tot een on gekend felle reactie van de de anders opval lend stille kroegbaas. Hij verloor alle normen van parlementair taalgebruik uit het oog er» bestempelde de uiterst beschaafde christen democraten als „draaikonten". (Zie: Draai kont). FOTO: WIM VAN NOORT eenmaal heilig in de Leidse politiek, al zijn er bijvoor beeld binnen de PvdA raads leden die best wat voor ver ruiming van de sluitingstijden voelen. En dat terwijl de soci alisten zich jarenlang tegen latere sluitingstijden hebben verzet. De VVD is altijd al voor verruiming geweest, dus zo onbegrijpelijk waren de po gingen van Stöxen en D66 ook weer niet. Maar de drie collegepartijen willen rust in de tent, dus Leiden Weer Gezellig en D66 kregen nul op het rekest. Een bittere pil derhalve voor Stöxen, die in 1990 zeker was geweest van herverkiezing in de raad als hij een doorbraak had kunnen forceren. Wat verongelijkt volgde Stöxen maandag dan ook de discussie in de raadscommissie. Draaikont (3) Stöxens verongelijkte hou ding sloeg om in boosheid toen plotseling CDA-raadslid Ans Hugens verkondigde dat er wat haar partij betreft voorlopig ook niets hoefde te veranderen. En dat terwijl de christendemocraten zich in het verleden altijd toeschiete lijk hadden betoond als het om verruiming ging. Als door een adder gebeten vloog Stöxen overeind. Zijn teleur stelling ontlaadde zich en Ans Hugens had het twijfelachtige genoegen mikpunt te zijn. „Dat CDA is toch maar een draaikontenpartij", riep Stöxen met verstikte stem. Zo'n beetje zijn enige bijdrage aan de vergadering, een bij drage die hem tot overmaat van ramp direct een repri mande van burgemeester Cees Goekoop opleverde. Die woede van Stöxen is wel begrijpelijk, maar niet terecht. Het CDA is inderdaad een wat andere koers gaan varen, maar de christendemocraten schurken zich de laatste tijd nu eenmaal met enige graagte tegen de PvdA aan. Per slot van rekening moet er over twee jaar weer een college ge vormd worden. Dat kun je in derdaad draaikonterij noe men. Maar ook een wijziging van het PvdA-standpunt over de sluitingstijden zou die kwalificatie mogen dragen. En die draaikonterij begroet Stöxen ongetwijfeld met een vreugdekreten. Partijen mo gen dus wel met hun kont draaien, als het maar in de richting van Stöxen is. Onderzoek (1) Niet voor niets keek André de Jong jongstleden dinsdag ver twijfeld om zich heen. Zoals elk jaar was de directeur van de Groenoordhallen en de Stadsgehoorzaal door wethou der Jos Fase uitgenodigd om in de commissie economische aangelegenheden zijn zegje te komen doen over het reilen en zeilen van die twee gebou wen. Eenmaal per jaar verga dert die commissie over de begroting voor het volgende seizoen en een deskundige in breng van de directeur is daarbij onontbeerlijk. De Jong is in dienst van de gemeente en uit dien hoofde ambtenaar. Hij is echter wars van ambtenarij, van mitsen en maren en voors en tegens. Over dergelijk gezeur kan hij zich verschrikkelijk kwaad maken. De Jong wil maar één ding: spijkers met koppen slaan. Vandaar dat hij dinsdag dui delijk hoorbaar zat te zuchten bij de zoveelste niet ter zaak doende opmerking van het zoveelste raadslid dat maar weer eens „nog één klein vraagje" had. „Om gek van te worden", zag je André den ken. Die opgekropte woede van De Jong was volkomen op zijn plaats. Nu is er per definitie een groot verschil tussen een keihard werkende directeur en raadsleden die graag uit blinken in het praten over niets, het gedrag van de Leid se volksvertegenwoordigers was jongstleden week regel matig- diep treurig. Het be langrijkste onderwerp van elke begrotingsbehandeling hoe gaan we volgend jaar het beschikbare geld besteden kwam nauwelijks aan bod. Daarentegen putten de plaat selijke politici zich uit in ver zoeken om onderzoeken. On derzoeken naar het opnieuw invoeren van de tram in Lei den, naar de gevolgen van de afsluiting van het Gangetje en de Stille Mare, naar de moge lijkheden om bij de politie wijkteams in te stellen en naar het niveau van de Haar lemmerstraat. Onderzoek (2) De discussie over dat laatste onderwerp was goed voor on geloof, onbedaarlijk gelach en maagkramp tegelijk. Het was weer eens vakbondsman Loek Geradts die er mee op de proppen kwam. Loek, al tijd goed voor een plan waar zijn socialistische fractiegeno ten bijvoorbaat afstand van nemen. Zo bedacht hij ooit dat de Haarlemmerstraat 's nachts wel kon worden bewaakt door een burgerwacht, weet hij zeker dat 't Gangetje zal veranderen in een prachtig plein dat het bruisende cen trum van de binnenstad wordt en ziet zondags in Lei den een Oosterse, een vee- en een antiekmarkt verschijnen. Nu zou dat allemaal nog niet zo erg zijn, als Loek zijn voor stellen maar niet zo zelfverze kerd bracht. Zelfs als de raadsleden om hem heen hun wenkbrauwen tot aan hun. kruin optrekken, beweert Loek doodgemoedereerd „dat dat toch moet kunnen". In zijn ijver om van Leiden een mooie, veilige en gezellige stad te maken ging Loek dins dag dan toch over de schreef. Stelde lukraak voor om de Jazzweek met Leiden Culi nair te combineren en vond dat de Haarlemmerstraat ei genlijk maar een ordinaire bedoening aan het worden is. „Die afgrijselijke discomuziek maakt verschrikkelijk veel la waai, de reclame is te schreeuwerig en er staat veel te veel op straat", ging Loek tekeer. Het zou een goede zaak zijn om daar eens met de middenstanders contact over op te nemen en eens nader te onderzoeken of daar nu niets aan kan worden gedaan. Maar ook Pex Langenberg blies weer eens hoog van de toren. „Ik heb een te grote mond", liet de Democraat zich onlangs ontvallen. Het zou geen gek idee zijn als hij daar eens wat vaker over nadacht. Want ook voor Pex geldt: je kunt het wel goed bedoelen, er eerst over nadenken kan geen kwaad. Het is op z'n zachtst gezegd toch vreemd dat hij durft vol te houden dat er bij de politie heel simpel wijkteams kunnen worden in gevoerd door maar wat te schuiven in de dienstroosters, als burgemeester Cees Goe koop en commissaris Henk Mostert om het hardst bewe ren dat dat gewoonweg niet kan omdat er te weinig agen ten zijn. Het resultaat: er komt een extern onderzoek om te bekijken wie er gelijk heeft. Pex wist het afgelopen week al: „Ik"'. Zo hebben de Leidse raadsle den de afgelopen week op hoge toon weer heel wat on derzoeken afgedwongen. Nu al kan worden voorspeld dat een aantal nooit zal verschij-, nen en dat daar ook nooit meer om zal worden ge vraagd. Omdat de raadsleden hun eigen verzoek alweer zijn vergeten. Een deel zal wel verschijnen, maar verdwijnt direct weer in de prullenbak omdat er eigenlijk niets nieuws in staat. Verspilde energie kortom. Het zou goed zijn als de politici eerst eens wat zelfonderzoek zouden verrichten. Pex is daar al mee begonnen. Laat Loek maar snel volgen. ZATERDAG 29 OKTOBER 1988 PAGINA 11 THOUDER F. KUIJERS: (ADVERTENTIE) Hennie Kwik weg bij Aktief LEIDEN Wegens interne problemen is Hennie Kwik uit het bestuur gestapt van wijkvereniging Aktief. Kwik heeft daarin achttien jaar zitting gehad als secretaris. Hii wilde geen com mentaar geven op zijn beslissing. Voorlopig heeft voorzitter H. de Ligny zijn functie overgenomen. „Er zijn wat problemen", is alles wat Kwik kwijt wil over zijn plotselinge vertrek. Volgens penningmeester L. Pijnakker is er nog een kleine kans dat Kwik op zijn besluit terugkomt K. Wal- le (Stichting Welzijn) heeft aangeboden te bemiddelen. Pijnak ker wil niet nader ingaan op de achtergronden van Kwiks be sluit. Kwik is bijzonder actief in Leiden. Hij is betrokken bij de orga nisatie van veel grote evenementen zoals de jaarlijkse Sport-in rommelmarkt in de ijshal en Jazzmanifestaties. Walle betreurt het zeer dat er problemen zijn ontstaan binnen het bestuur. „Wijkvereniging Aktief doet zijn naam alle eer aan. Er zijn ontzettend veel vrijwilligers bij betrokken die allerlei ac tiviteiten organiseren, ik neem daar mijn petje voor af. Menig welzijnswerker kan daar zijn vingers bij aflikken". Walle heeft nog geen reactie gekregen op zijn aanbod om te bemiddelen. Laurier wil geen sloop Meelfabriek LEIDEN Raadslid J. Laurier (Links Leiden) wil dat de beeld bepalende panden van de Meelfabriek niet worden gesloopt maar behouden blijven als monument. Hij wil dat de gemeente daarover advies inwint bij de monumentencommissie. De Meelfabriek wordt langzaam ontmanteld. De gemeente wil dat op de plaats van de fabriek opnieuw bedrijven worden ge vestigd, in combinatie met woningen. Sloop wordt niet afgewe zen. Laurier vindt dat de gemeente zich eerst moet buigen over de monumentale en historische waarde. „Ik ben bang dat het wordt verkocht aan een ontwikkelaar die het laat wegrotten, zo dat het wel gesloopt zal moeten worden. Je moet je goed realise ren wat er tegen de vlakte gaat. De sloop van het Van Nelle- gebouw was ook een misser. Beton is niet per definitie slecht en lelijk". Laurier noemt het complex „heel markant" en „een in dustrieel fort". EEN VAN DE 30 TYPEN PAST PRECIES BIJ U Nissan Sunny Florida f^^flTT^nrTTl Priis ind BTW- va. 23.670,-. I IJLUmC^bAAJ excl. afleveringskosten. Sen luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J™Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Adres: Postcode/plaats: j Telefoon(voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 j Stuur als dank handdoek naar J Naam:J Adres: j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 1 VNZ CcidóeSoumnt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11