van PSV geeft ongekende demonstratie van macht Roda JC ontbeert creatief vermogen AC Milan niet doortastend ^boRT £eicLe6outant meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! uwelijk Gullit dreigt stuk te lopen Ton verlies voor KNVB Lerby weer eens ouderwets nerveus Leidse Courant: voor DONDERDAG 27 OKTOBER 1988 PAGINA 9 Zware straffen voor Gelderse voetbalclub APELDOORN De tuchtcom- missie van de afdeling Gelderland van de KNVB heeft zware straffen uitgedeeld aan leden van De Hae- re. De Apeldoornse club werd ver antwoordelijk gesteld voor de mas sale vechtpartij, die op 18 septem ber kort voor tijd in het duel met Wissel in de tweede klasse van de GVB uitbrak. De commissie schorste twee spelers van De Hae- re voor drie jaar, de grensrechter kreeg drie jaar voorwaardelijk en de voorzitter zeven maanden voor waardelijk. Bovendien werd de club twee punten in mindering ge bracht. Eibrink dreigt gemeente Zwolle met kort geding ZWOLLE Marten Eibrink, de voorzitter van PEC Zwolle én directeur van Eibrink Zwolle Promotion BV, heeft de gemeente Zwolle gedreigd met een kort geding. Inzet is een bedrag van 600.000 gulden, een renteloze lening waarvan elk jaar een vijfde deel zou worden afgelost, die de BV van de gemeente Zwolle tege moet mocht zien als bijdrage voor de bouw van de nieuwe Johan Cruijff-tribune. Eric van de Luer scoort de enige treffer in Kerkrade, de Russische doelman Sivoetsja komt net te laat. FOTO: ANP KERKRADE Roda JC of Metallist Charkov. Het is zeker dat ten minste één matige ploeg door dringt tot de laatste acht in het toernooi om de Eu ropa Cup voor bekerwin naars. De Limburgers toonden zich gisteravond de minst slechte, maar verzuimden het onbeken de Russische gezelschap te ontmaskeren. Roda JC won op Kaalheide met 1-0 door een doelpunt van Eric van de Luer, maar het is de vraag of de club over twee weken in de Oekraïne overeind blijft. Eens te meer is bewezen dat een matige ploeg het in het toernooi der bekerwinnaars, waarin vaak laag geklasseerde clubs meedoen, best ver kan schoppen. Vier seizoenen gele den bereikte streekgenoot For- tuna Sittard in dezelfde com petitie de kwartfinales om daarin uitgeschakeld te worden door de latere win naar Everton. Voor Roda JC is i evenaring van die presta tie alleszins mogelijk, ondanks de lage score. De Russische de gradatiekandidaat Metallist Charkov bleek van mindere kwaliteit dan Vjtoria Guima- raes dat eerder deze maand in Kerkrade met 2-0 verslagen werd. De vergelijking, die Jan Reker vooraf had gemaakt met Dynamo Kiev, was veel te ver gezocht. Metallist kwam weliswaar af en toe, typisch Russisch, razendsnel uit de verdediging, maar eenmaal over de de middenlijn stokte het samenspel. Roda JC ontbeerde het crea tief vermogen optimaal te pro fiteren van de Russische zwakte. Charkov-trainer Le- mesjko, de schoonvader van de Russische ster Protassov, maakte een taktische blunder door mini-verdediger Derkatsj te koppelen aan de boomlange John van Loen. Verder liet Lemesjko, al twaalf jaar trai ner van de Russische beker winnaar, zijn beste spits Taras- sov buiten de basisopstelling. TarassoV, topscorer van zijn club met zes doelpunten, was geblesseerd aan de lies, maar de verwachting was dat hij toch zou spelen. De aanvaller, die dinsdag tevergeefs had ge probeerd naar Charkov te bel len om erachter te komen of zijn vrouw was bevallen, kwam pas na de rust in het veld. Gevaar Pas in de laatste vijf minuten voor de rust stichtte de thuis club gevaar. In dat tijdbestek kreeg Roda vijf hoekschoppen te nemen. Uit een daarvan schoot Fröser net naast. In de blessuretijd maakte Roda 1-0. Blattler zette voor, Van Loen kopte door en Van de Luer rondde af. De kleine Maas trichtenaar had zaterdag ook al gescoord tegen Fortuna. Dat terwijl Van de Luer, als Su- vrijn was hersteld van een spierscheuring, waarschijnlijk niet eens in de basis had ge staan. Jan Reker blijft een opportu nist in hart en nieren. De ma gere score (1-0) in de eerste wedstrijd tegen het zeer be scheiden Metallist Charkov biedt, volgens de trainer van Roda JC, voldoende houvast voor de return over twee we ken. „We kunnen achterin de nul vastgehouden en dat is goud waard in Europese be kerwedstrijden. De mazzel ontbrak om de score een beter aanzien te geven", toonde hij zich tevreden over de uitslag. Over de return is Reker opti mistisch. „We hebben hier geen kans weg gegeven. Ik moet nog zien dat zij ons in Charkov op dezelfde manier onder druk kunnen zetten. Te gen Roda heb ik weinig posi tieve punten bij die ploeg kun nen ontdekken", aldus de coach, die net als zijn spelers meer opziet tegen de reis naar de Sovjetunie dan de wed strijd. Roda JC-Metallist Char- .kov (Sov) 1-0 (1-0J: 45. Van de Luer 1-0. Scheidsrechter: Hal le (Noo). Toeschouwers: 12.000. Gele kaarten: Soeslo, Jakoe- bovski, Pantsjisjin (Charkov). Roda JC: Nederburgh; Hanssen, Fra- ser, Brandts, Trost; Blattler, Boere- bach. Van de Luer; Sanchez Torres (Diliberto), Van Loen, Nöllgen (H. Smeets). Charkov: Sivoetsja; Derkatsj, Ra- mantsjoek, Pantsjisjin, Soeslo; Deri- vinski, Jakoebovski, Baranov, Ral- joetsjenko; Adzojev (Ivanov), Jesipov (Tarassov). DEN HAAG Vijf van de acht returns in de tweede ronde van het Eu ropese bekertoernooi voor landskampioenen kunnen over veertien dagen schriftelijk worden afge daan. PSV, Xamax Neuchatel (3-0 tegen Galatasaray), Steaua Bu- karest (3-0 tegen Spartak Mos kou), IFK Gothenburg (3-0 bij Nentori Tirana) en Real Ma drid (1-0 bij Gornik Zabrze) mogen zich vrijwel zeker wa nen van een plaats bij de laat ste acht. AC Milan vertrekt over veer tien dagen echter met grote vreze naar Belgrado. De oranje getinte ploeg nam in de thuis wedstrijd tegen Rode Ster Bel grado geen afstand (1-1). In de eerste helft speelde AC Milan voortdurend op de helft van de tegenstander, maar de ploeg was niet doortastend. Gullit begon wegens te weinig spelritme op de bank. Na de rust braken de Joegosla- ven verrassend de score open. Aanvoerder Stojkovic soleerde door de Milanese defensie: 0-1. Het duel werd direct grimmi ger en de Oostduitse arbiter Kirschen moest vijf keer geel trekken om de verhitte ge moederen in bedwang te hou den. Vier minuten na de ope ningstreffer kwam AC Milan gelijk. Van Basten gaf een keurige voorzet die goaltjes- dief Virdis tot de gelijkmaker verlengde (1-1). Twaalf minu ten na de rust werd de grijze spits ingeruild voor Gullit. Maar ook de aanvoerder van het Nederlands elftal kon de solide verdediging van de Joe- goslaven niet verontrusten. Real Madrid was in Zabzre te gen de Poolse kampioen Gor nik wederom op dreef (0-1). Na de krachttoer tegen Barce lona in de Spaanse competitie dicteerde de ploeg van „Don Leo" Beenhakker het duel. Gornik kreeg in negentig mi nuten welgeteld één uitgelezen kans. Schuster was terug op het middenveld en speelde goed. Het enige doelpunt kwam op naam van Hugo San chez. De Mexicaan mikte van af de strafschopstip raak nadat Butragueno door doelman Wandzik was gevloerd. Club Brugge miste tegen AS Monaco de aanvallende kracht van Marc Degryse, die een hardnekkige liesblessure heeft. Ook Luc Beyens was niet van de partij, door een schorsing. Pas na de rust na men de Belgen de leiding door M'Buyu (1-0). De ploeg van trainer Houwaart bleef druk ken, maar AS Monaco hield stand. Werder Bremen leverde knap werk door Celtic in Glasgow door een treffer van Thomas Wolter met 1-0 te ver slaan. Bekerwinnaars Het met veel spanning tege moet geziene treffen tussen de Belgische toppers KV Meche- len en Anderlecht in de twee de ronde van het toernooi om de Europa Cup voor beker winnaars werd vooral in de eerste helft ontsierd door bik kelhard spel. Dat resulteerde al na twee minuten in een rode kaart voor de Nigeriaanse voorstopper Keshi van het be zoekende Anderlecht. Scheids rechter Vautrot was onverbid delijk na een niets ontziende charge van Keshi jegens Piet den Boer. Voor de rust zou de Fransman nog vier gele kaar ten tonen. De ploeg van trainer Aad de Mos, met een grieperige John Bosman, slaagde er maar niet in de numierieke meerderheid ook in treffers uit te drukken. Tot twee minuten voor tijd leek Anderlecht, dat onlangs voor de competitie 0-0 speelde tegen KV Mechelen, de zaak onder controle te hebben. Toen passeerde invaller Wil mots alsnog doelman Dewilde (1-0). FC Barcelona-Lech Poznan trok slechts 30.000 toeschou wers naar het Nou Camp-sta- dion. Roberto gaf de club van Johan Cruijff uit een straf schop de leiding in de 26e mi nuut. Pachelsky zorgde in de 71e minuut voor een domper door de gelijkmaker achter Zubizarreta te mikken (1-1). UEFA Cup In de UEFA Cup bewaarde FC Köln de doelpunten tegen Glasgow Rangers tot het laat ste kwartier. Olaf Janssen brak de keiharde Schotse de fensie pas in de 77e minuut open. Thomas Allofs maakte in de 88e minuut 2-0. Rangers speelde meer op de man dan op de bal, hetgeen McCoist in de laatste minuut op een rode kaart kwam te staan. Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid gaan (ook) de overige twee Westduitse deelnemers, Bayern München en Vfb Stuttgart, naar de der de ronde. Bayern versloeg thuis het Tsjechoslowaakse Dunajska Streda met 3-1. Flick, Wegmann en Thon scoorden voor de thuisclub. VfB Stuttgart won met dezelf de cijfers bij Dynamo Zagreb. Klinsmann, Walter en Schro der scoorden voor de formatie van Arie Haan. „Ik wist voor af dat wij veel beter waren", aldus de Nederlandse trainer na afloop. Het Oostduitse Dynamo Dres den rolde Waregem op: 4-1, in een de door scheidsrechter Blankenstein geleide wed strijd. Na de openingstreffer van Kirchner werd Kirsten de schrik der Belgen. Hij scoorde een hattrick. Lokomotiv Leip zig trof in Napoli een taaier te genstander: 1-1. Michael Lau- drup was weer in vorm bij Ju- ventus. De Deen scoorde twee keer tegen Atletico Bilbao dat met 5-1 werd opgerold. Bor deaux verliet met een zege van 1-0 het stadion van Ujpest Dosza. Stopyra scoorde in Bu dapest vlak voor rust na een fraaie pass van Scifo. Club Luik zorgde voor een verras sende.zege (2-1) op Benfica. Het was gisteravond toch een rampzalige dag voor het Por tugese voetbal. Ook Sporting, dat in de eerste ronde Ajax uitschakelde, maakte een slechte beurt door thuis met 2- 1 te verliezen van Real Socie- dad. Vier arrestaties in moordzaak voetbalmanager VIGO De Spaanse poli tie heeft vier arrestaties verricht in de moordzaak van Joaquin Fernandez, de voetbal-manager van eerste-divisieclub Celta de Vigo. Twee van hen heb ben inmiddels bekend op de man te hebben gescho ten en hem met een mes te hebben aangevallen. Fer nandez betrapte hen bij het stelen van de kas. De twee anderen worden ver dacht van medeplichtig heid. Krommendijk naar Cercle ROTTERDAM Feyenoord heeft Tom Krommendijk voor de rest van het seizoen ver huurd aan de Belgische eerste klasser Cercle Brugge. De 21- jarige aanvaller had bij de Rot terdamse club geen plaats in de basis. Gezien het exploita tie-tekort werd het beter ge acht Krommendijk voor de rest van het seizoen uit te le nen om kosten te besparen. Krommendijk is de tweede linksbuiten die Feyenoord binnen een maand laat gaan. Eerder werd Blinker ver huurd aan BW Den Bosch. oon tyj onze correspondent Gerard Kessels) VIE Ruud Gullit maakt een tilijke periode door bij AC Milan. aanvoerder van het Nederlands jtbalelftal, al weken aan de kant lens een enkelblessure, is door f privé-leven in opspraak geko- k Volgens de Italiaanse pers {ft Gullit een vriendin en is zijn Celijk op de klippen gelopen. g! begon in een paar roddelblaadjes, toen irnen de vrouwentijdschriften, maar gunnen ook de serieuze landelijke dag bladen er niet meer omheen: Gullit zou een verhouding hebben met een sport journaliste van het gerenommeerde dag blad „La Repubblica". Zijn vrouw zou zich met de dochtertjes Felicity en Shar- mayne al enkele weken hebben terugge trokken in een bungalow bij het Garda- meer. De gezaghebbende krant „Corriere della Sera" concludeerde gisteren nuchter dat „de Nederlandse kampioen de geruchten over zijn privé-leven en zijn huwelijks moeilijkheden nooit ontkend heeft". Dat klopt, Gullit weigert consequent op het onderwerp in te gaan. „Mijn privé-leven gaat mij alleen aan en niemand anders", zo heeft hij herhaaldelijk gezegd. ZEIST De KNVB heeft een ver lies van 100.000 gulden geleden door het eindtoernooi om de Euro pese titelstrijd. De bond gaf 900.000 gulden uit aan de distributie van 72.000 toegangskaarten voor de wedstrijden van het Nederlands Elftal in de West Duitsland. Dit was 300.000 gulden meer dan be groot. Bij de kaartverdeling kwam de KNVB in Zeist in de proble men. Ten einde de biljetten tijdig bij de kopers af te leveren, werd het distributiebedrijf Coseco inge schakeld. gen zijn oude club Sparta dat door zijn treffer wel het hoofd boog. „Het was een risico, maar ze ker niet onverantwoord", vond Hiddink na afloop ui teraard simpel het gelijk van zijn keuze. „Janssen en Eller- man zijn prima geschikt voor de linkerkant en ze waren weer fit. Beiden kon ik heel goed gebruiken. Janssen moest op de vleugel blijven, zodat Gerald Vanenburg op rechts wat vrijer kon gaan spelen. En Juul heeft het vermogen om goed te pene treren. Ik wilde niet naast Wim Kieft een tweede diepe spits, maar met Ellerman een wesp om hem heen hebben, die een beetje kon steken". Hiddink voelde de offensieve strijdwijze als een verplich ting voor PSV. „We zijn ten slotte Europees kampioen en dat schept bepaalde verplich tingen, waaraan we vorig sei zoen niet geheel hebben kun nen voldoen. We konden ons niet nog eens een vlakke wedstrijd veroorloven. We moesten wat meer durven. Na de analyse van Porto heb ben we daarom gekozen voor een veldbezetting waarop die gasten niet echt gerekend hebben, denk ik. We hebben ze daarmee behoorlijk onrus tig gemaakt, al moet ik zeg gen dat we natuurlijk een erg hoog scoringspercentage had den in de eerste fase. Wat dat betreft moet ik de ploeg een compliment maken. Na twee dagen hameren zijn de taken prima uitgevoerd. Als ieder een dat doet, aanvallend en EINDHOVEN Met een sigaret op de onderlip hoefde Sören Lerby niet eens wat te zeggen om te verraden welk een vol daan gevoel hij aan de anderhalf uur durende demonstratie van PSV tegen Porto had overgehouden. De Deen op leeftijd regisseerde zijn team als in zijn beste dagen, speelde vrijwel foutloos en verzond de ene fraaie pass na de andere. „We hebben de doelpunten gemaakt op prima momenten en als je dan in de rust met 3-0 naar binnen mag, kun je niet meer kapot". Het kostte Lerby geen moeite te erkennen, dat wedstrijden als gisteren meer aanspreken dan een modaal duel voor de competitie. Voor het eerst sinds tijdens ben ik weer eens drie keer op een dag naar de WC geweest". verdedigend, kunnen daarop bij toerbeurt mensen drijven, ben je niet afhankelijk van één persoon. Dat begint dan al achterin. De mandekkers Koot en Valckx hebben veel krediet gegeven, waardoor anderen konden gaan voet ballen. Lerby controleerde goed, waardoor ook Koeman in staat werd gesteld zijn rol te pakken". Suprematie Het leidde tot een indruk wekkende suprematie ten opzichte van Porto, dat bin nen 52 minuten meer treffers incasseerde dan in de voor bije tien duels in de competi tie samen. Tot een bijna on begrijpelijke metamorfose van een ploeg, die in de eigen competitie nog geen moment heeft kunnen imponeren en die zich derhalve mag afvra gen hoe serieus ze de afgelo pen weken bezig is geweest met het bedrijven van het voetbalvak. Het enorme ver schil in kwaliteit tussen de prestaties in de eredivisie en de verrichtingen van gisteren op Europees niveau kan im mers niet worden verklaard met het ongrijpbare feno meen „vorm". Quinito, de geplaagde coach van Porto die diverse van zijn spelers huilend in de kleedkamer aantrof, deed ij verig zijn best om het tegen deel te bewijzen, maar kon de schijn niet vermijden dat hij behoorlijk zand in de ogen heeft laten strooien. „Ik wist hoe PSV zou gaan spe len", prevelde hij verslagen, „maar we waren vanavond niet geconcentreerd. Ik had gedacht dat we konden vech ten, maar wat we zondag te gen Benfica wel opbrachten gebeurde nu op geen enkele EINDHOVEN De omplete Nederlandse ifvaardiging bij de Dlympische Spelen van "eoul wreef zich de ogen hit. Maar wie eigenlijk piet? Het ,,mag het een etsje meer zijn" kreeg bisteren bij het duel tus- ;en PSV en Porto in Eindhoven ook wel een jerg opmerkelijke variant: >-0. 'SV-Porto was op voorhand [een duel, waarvan verwacht locht worden dat de vonken iunu^r vanaf zouden vliegen. In ;n uitverkocht huis zou een edstrijd gespeeld worden, •aarbij de thuisclub tot ver- 'elens toe vergeefs storm zou lopen op een onbuigzame iuur van verdedigers. wetten der logica gelden :hter niet in de voetballerij. botsing tussen de twee latste winnaars van- de Eu- ipacup voor landskampioe- ien draaide uit op een onge- ende demonstratie van ,acht van PSV, dat FC Por- als een afdelingsclubje ter zijde schoof en zich met 5-0 inog coulant toonde voor de titelhouder. Waar- Jjg jmee de Brabanders prompt "een einde maakten aan een trieste Nederlandse reeks. _llltrecht en Ajax liepen sa men immers zes duels lang Vergeefs storm tegen Porto, :onder ook maar één treffer kunnen produceren, hulde ging na afloop te- •echt naar Guus Hiddink, die huiswerk aanzienlijk be- :r had gedaan dan zijn colle- Joaquim Jesus „Quinito". 'ot twee maal toe had Hid- link Porto bekeken en haar- ontdekt, dat de kansen zijn team gezocht moes in worden via de flanken. hebben het niet graag, lat je laag gaat spelen en van tuiten komt. Houden er niet an aangepakt te worden. Ze hoge ballen ballen besto- is zelfmoord". Voodlot ïddink had het juist gezien, laar tartte wel het noodlot zijn strategie voor een onbelangrijk deel op te angen aan twee spelers, die dit seizoen nog maar :n kwartiertje competitie- 'oetbal speelden. Anton anssen was tot dusver tij lens trainingen van de loofdmacht actief, Juul El lerman acteerde zondag voor Caghet eerst, vijftien minuten te Anton Janssen scoort, nadat hij even daar voor de bal te gen de lat had gekopt, PSV's vierde treffer. FOTO: ANP manier. Zoiets valt niet uit te leggen, we hebben ons veel te veel beziggehouden met die scheidsrechter, Biguet, die een thuisfluiter was, zon der overigens invloed op de uitslag te hebben uitgeoe fend. We hebben het hoofd niet koel gehouden, kregen heel vreemde doelpunten te gen die normaal bij ons niet vallen en gaven onbegrijpe lijk veel ruimte weg. Nee, ik heb PSV niet onderschat. Ik heb ook die verhalen ge hoord dat PSV zoveel proble men kende, maar die heb ik nooit geloofd. En dat er in derdaad niets aan de hand was met PSV is vanavond wel bewezen". PSV maakte als Europees clubkampioen, los gezien van de relatieve zwakte van Por to, grote indruk. Meer dan in de cyclus wedstrijden waarin het de cup veroverde. Guus Hiddink, ingetogen: „Zoals vanavond had ik me in mei ongeveer die finale tegen Benfica ook voorgesteld. Ik heb slechtere avonden gehad dan deze". WILLEM PFEIFFER PSV-FC Porto 5-0 (3-0): 15. Kieft 1- 0, 35. Ellerman 2-0, 41. Koeman 3-0, 50. Janssen 4-0, 52. Koeman 5-0. Scheidsrechter; Biguet (Fra). Toe schouwers: 25.500. Gele kaarten; N'Kongolo, Bandeirinha (FC Por to). PSV: Van Breukelen; Gerets, Koot, Valckx, Heintze; Vanenburg, Koe man, Lerby; Ellerman (Linskens), Kieft, Janssen (Gillhaus). FC Porto: Ze Beto; Joao Pinto, Ge- raldao, N'Kongolo, Inacio; Bandei rinha, Pacheco, Sousa, Andre; Rui Aguas, Madjer. iejens de eerste helft van Partizan Belgrado-AS Roma, een duel uit het toernooi om de UEFA 'prax .ais gevolg van kortsluiting brand uit op één van de tribunes. Alle toeschouwers in dat van het stadion in de Joegoslavische hoofdstad konden op tijd een goed heenkomen zoeken, ilnfeen kwartier was de brandweer het vuur meester en kon de wedstrijd worden voortgezet. Net de brand uitbrak, waren op de tribunes rookbommen ontploft. Later deed zich nog een inci- voor. Twee minuten voor tijd werd de Italiaanse international Giuseppe Giannini aan het hoofd roffen door een metalen voorwerp. Hij kon de wedstrijd niet uitspelen. De incidenten krijgen nog een vervolg, want AS Roma tekende direct na afloop van de wedstrijd, die met 4-2 werd verlo- protest aan tegen de gang van zaken, fij FOTO: AP

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9