oyjetunie laat al haar olitieke gevangenen vrij Botha: verder met geleidelijke hervormingen Sprinkhanen blijven nog jaren een probleem EG-protest bij Israel ZOEK KOHL AAN MOSKOU BRENGT POLITIEKE DOOI inister Bolkestein bepleit odernisering van kernwapens cheveningen vestingstad Actieschip Sirius aan de ketting Britten verliezen ponden en onzen HN^ ÏTENLAND CeidóC Coulantdonderdag 27 oktober i988 pagina 7 jigsbendes bedreigen Igemeester New York YORK Edward Koch, de burge er van New York, staat op de doden- jn onder meer het beruchte Colombi- drugskartel van Medellin. Dat heeft gisteren zelf verklaard. Volgens de meester is een plan verijdeld om hem belangrijkste Amerikaanse functiona- 88 pr de bestrijding van de handel in ver- 86 de middelen in New York te vermoor- rorige week werden in New York in- 160 id drie Colombianen gearresteerd, in 57 zagen tien apparaten waren aangetrof- ®j aarmee op afstand bommen tot ont- 14J ig kunnen worden gebracht. Als reden 110 de geplande aanslag zou gelden het 58 at in New York succes wordt geboekt tegen het Medellin-kartel. JERUZALEM De ambassa deurs van Griekenland, de Bondsrepubliek en Spanje hebben in Israel namens de Europese Gemeenschap een verbaal protest ingediend over de „wreedheid" van de onder drukking in de bezette gebie den. De drie spraken zich vooral uit tegen het gebruik van plastic kogels door Israëli sche troepen en onderstreep ten dat deze kogels de afgelo pen weken tot talloze doden hebben geleid onder Pale stijnse demonstranten in de Gazastrook. (Vervolg van de voorpagina) PRETORIA De regerende Zuidafrikaanse Na- sionale Partij ziet in de uitslag van de gemeente raadsverkiezingen van gisteren geen reden de po litiek van voorzichtige hervormingen te verlaten. Volgens minister van buitenlandse zaken Roelof Botha hebben de kiezers „nee" gezegd tegen de extreem-rechtse Conservatieve Partij, die terug wil naar een systeem van rigide apartheid, en te gen de Progressief-Federale Partij. Maar uit de cijfers blijkt dat de Nasionale Partij wel dege lijk terrein heeft verloren aan extreem-rechts. Met name in de provincie Transvaal, waar veel Afrikaners (blanken van Nederlandse afkomst) wonen, hebben de Conservatie ven winst geboekt op de Nasionale Partij. Deze gevoelige verschuiving naar rechts, hoewel niet zo overweldigend als de CP tijdens de campagne voorspelde, weerspiegelt de tendens die in mei 1987 begon op het na tionale vlak. Toen trok de CP bij de parlementaire verkie zingen veel van de conservatievere NP-kiezers en kreeg de CP haar officiële positie als extreem-rechts oppositie partij. Ook de volgens de regering grote opkomst van zwarte kie zers werd uitgelegd als steun aan het regeringsbeleid. Maar volgens waarnemers zijn er niet meer zwarten naar het stemlokaal gekomen als bij vorige verkiezingen het geval was. Door anti-apartheidsorgansiaties en de kerken was opgeroepen tot een boycot van de verkiezingen. Critici voeren verder aan dat de opkomstpercentages wei nig zeggen, aangezien miljoenen zwarten geen stemrecht bezitten en geen vertegenwoordigers van anti-apartheid sorganisaties zich voor de gemeenteraden kandidaat heb ben gesteld. Veel toonaangevende zwarte organisaties zijn verboden en de meeste zwarten beschouwen de zwarte ge- meentèraadsleden als collaborateurs met de door blanken gecontroleerde centrale regering. Tijdens de campagne zijn twee zwarte kandidaten gedood. Het was gisteren de laatste dag dat de Zuidafrikaanse kie zers hun stem konden uitbrengen voor de ongeveer 1.200 gemeenteraden. Voor het eerst konden alle vier etnische groepen (blanken, kleurlingen, mensen van Indische af komst en zwarten) op het zefde moment hun stem uit brengen voor „aparte" gemeenteraden. Bij alle stembu reaus waren veel militairen en politiemensen op de been om te waken voor mogelijke aanslagen en ander geweld. Maar nergens deden zich noemenswaardige incidenten voor. n onze correspondent Rink Drost) V/MOSKOU Te- eind van dit jaar Ü||e Sovjetunie alle per- ■l uit gevangenissen fafkampen vrij laten 243i het Westen worden 82!i»ouwd als politieke i43flfeenen. Dat maakte Juitse bondskanselier "offlut Kohl gistermid- 556fl)ekend op een inter- sa.oflpale persconferentie JJJskou, na afloop van ON&rie dagen durende 73'Jle gedeelte van zijn 32.5ö|k aan de Sovjetunie. ONjen keert Kohl weer naar Bonn. ;gging van Sbvjet-zijde tijdens een gesprek Ie aangekondigde men- jhtenconferentie in Mos- .ldus Kohl. Westduits- 75.7(fieeft zich het verleden inder. getoond van een ;ntie in Moskou, op larde dat alle politieke lenen zouden worden VTJaten. Partijleider en "*™ent Michail Gorbatsjov gisteren zonder veel Bondskanselier Kohl gebaart met zijn koptelefoontje tijdens een persconferentie na drie dagen van besprekingen met partijleider Gorbatsjov. FOTO: AP ningsvrijheid en demonstratie- recht weliswaar gerespecteerd, maar wel op voorwaarde dat de toekomst en het functione ren van de socialistische staat er niet door in gevaar wordt gebracht. Het streven naar het socialistische ideaal wordt de Sovjetunie gezien als een soort collectief mensenrecht, terwijl in het Westen de nadruk meer ligt op individuele (ook econo- omhaal aan die eis tegemoet. De definitie van wat politieke gevangenen en wat schendin gen van mensenrechten zijn zal nog wel enkele moeilijkhe den opleveren, aangezien in het Westen en Oosten ver schillend over deze zaken ge dacht wordt. Zo valt in de Sovjetunie het recht op werk en huisvesting onder de men senrechten en worden me- mische) rechten, desnoods ten koste van werkloosheid en woningnood. Ook over het precieze aantal politieke gevangenen bestaat geen duidelijkheid. Van Sov jetzijde zijn nooit getallen ge noemd, en Westerse mensen rechtenorganisaties schatten dat er op dit moment tussen de 250 en 500 Sovjet-burgers om politieke redenen in gevange nissen, arbeidskampen en psy chiatrische klinieken zitten. Succes Het bezoek van Kohl en vier andere bondsministers wordt intussen al in brede kring als een doorslaand succes be schouwd. In zijn afsluitende persconferentie zei Kohl dat het ijs tussen de Sovjetunie en de Bondsrepubliek gebroken is. Verder noemde hij de Sov jetunie Duitslands „belangrijk ste en machtigste partner in het Oosten". In totaal heeft Kohl de afgelo pen drie dagen tien uren in beslotenheid met Gorbatsjov geconfereerd. Van veel meer dan puur Duits-Russisch be lang zijn ook de gesprekken geweest die Kohl met Gorbats jov en de ministers van defen sie Scholz en Jasov hebben ge voerd over het conventionele militaire overwicht van het Warschaupakt over de Navo- troepen in Europa. Wat de Berlijnse kwestie be treft kwamen de beide politici overeen, dat verschillen van inzicht het vinden van prakti sche oplossingen niet in de weg hoeven te staan. De mi nisters van buitenlandse zaken van beide landen, Genscher en Sjevardnadze, kregen daarom de opdracht Berlijn te betrek ken bij alle bilaterale verdra gen tussen beide landen. Wel heeft Gorbatsjov duidelijk ge maakt dat de status van Ber lijn, dat door vier mogendhe den bezet gehouden wordt, principieel niet mag verande ren. Kohl ziet zijn bezoek aan Mos kou als niet meer dan een be gin in de „dooi" tussen beide staten. In de eerste helft van volgend jaar verwacht hij Gor batsjov in Bonn, eveneens met een zware ministersdelegatie, om volgende stappen te zetten. In Oostduitsland wordt de toe nadering tussen de „rijke buurman" en de „grote kame raad" intussen met wantrou wen gadegeslagen. In de groot ste krant in de DDR werd nauwelijks aandacht besteed aan het vierdaagse bezoek van Kohl. De DDR-staatstelevisie wijdde nog geen minuut zend tijd aan de reis van Kohl. in onze correspondent Frans Boogaard) HAAG De Neder- e defensieminister Bolkestein heeft aan toravond van de van- begonnen halfjaar- vergadering van de O-defensieministers 3 in Haag zonder enige houdendheid voor rnisering van alle vapens voor de korte id gepleit. Maar be- n daarover worden s de vergadering van AVO Nucleaire Plan- (NPG) niet geno- s Bolkestein, die samen 70 - 4)n Deense, Westduitse en :he collega voor het eerst aan een NPG-zitting deelneemt, heeft het Sovjet/A- merikaanse akkoord om alle kernwapens voor de middel lange afstand (500 tot 5500 ki lometer) op te ruimen, de noodzaak tot modernisering van de kernwapens voor de korte afstand (tot 500. kilome ter) niet weggenomen. „De verschuiving van wapens met een korter naar wapens met een langer bereik moet door gaan. Onze verdediging wordt daardoor effectiever en min der kwetsbaar", aldus de Ne derlandse defensieminister. Om precies dezelfde redenen is de internationale vredesbe weging absoluut tegen moder nisering. Door het bereik van de kernwapens voor de korte afstand op te trekken tot net onder de 500 kilometer, worden de Sovjet/Amerikaan se afspraken „uitgehold", al dus de vredesbeweging, en wordt het door groot vertrou wen gekenmerkte onderhan delingsklimaat tussen Oost en West verziekt. Op de NAVO- top zal ook de Belgische defen sieminister Coëme in iets di plomatieker termen dat stand punt verwoorden. Van de Westduitsers was al bekend dat zij tegen modernisering grote bezwaren hebben. Tijdens zijn persconferentie gisteravond in Scheveningen stelde Bolkestein met nadruk, dat vandaag en morgen de NAVO over de modernisering nog geen concrete besluiten zal nemen, maar dat hoogst waarschijnlijk de voltallige Nucleaire Plangroep zich zal vinden in een nadere studie opdracht, uit te voeren door de High Level Group (nationale topambtenaren van de NAVO- landen) en de opperbevelheb ber van de geallieerde strijd krachten in Europa, de Ameri kaanse generaal Galvin. 1121 |8jlEVENINGEN De NAVO-top in' Sche ld ingen is omkleed met vérstrekkende eidsmaatregelen. Het Kurhaus en het Ge- 191 Deynootplein zijn veranderd in een '71e vesting. Wie de restaurantjes vóór het. haus of de winkels in de Palaeepromena- vil bezoeken moet door een nauwe doór- g tussen de dranghekken en langs een le- politiemensen en veiligheidsagenten. iddenstand rond het Kurhaus klaagt in- en steen en been, aangezien geen schade- oeding wordt gegeven voor de teruglo pende omzet. Veel ondernemers hebben hun zaak voor enkele dagen gesloten, aangezien veel mensen zich laten afschrikken door de dranghekken en rietmatten die voor het Kur haus zijn opgesteld. Gistermiddag waren de Palacepromenade en het Gevers Deynoot plein uitgestorven, 's Avonds kwam er veran dering in dat beeld, toen duizenden mensen demonstreerden tegen de NAVO-top. Het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV) had tot een fakkeloptocht tegen de top opgeroepen. Het kwam bij de mars door Scheveningen niet tot ongeregeldheden. Jungle- look van Saint Laurent Yves Saint Laurent heeft zich in het oerwoud be geven. Bij de presentatie van zijn col lectie voor de zomer van 1988 waren veel luipaard- vlekken. tij- gerstrepen en girafpa tronen in wil de bruine tin ten of in blauwdruk te zien. Dit mo del ging ge kleed in een turquoise jasje op een knelgele rok. voorzien van hoed met lui paard vlek ken. Opval lend waren verder de driedimen sionaal ge borduurde dtuiventros- Jes. FOTO: AP Het Pinguïnland van Professor Lupardi "A- 1 zwaardvis heeft het kennelijk op Skip gemunt: het is nu weer verdwenen, maar straks zal zijn scherpe kop boven water komen en dat ogenblik zal Skip wel niet Maar voor het zover is, ziet Rob kans „De Vrijheid" maar zeker in de richting van de hond te laten drijven, hij languit liggen en. één greep en hij heeft Skip te Met een zwaai tilt hij de hond aan boord. Nèt op tijd! Want daar duikt ook de zwaardvis uit het water op en rakelings suist het vlijmscherpe zwaard langs Rob. Hoera! Skip is gered, al was het dan ook op het nippertje. Maar de zwaardvis, woedend, omdat deze prooi hem is ontsnapt, hapt en krijgt de bakstag te pakken, waardoor „De Vrijheid" gevaarlijk slagzij maakt, wan neer de vis begint te trekken. ROME Het actieschip Siri us van de milieubeweging Greenpeace is gisteren in een haven bij Rome aan de ket ting gelegd. Reden voor de maatregel was dat de beman ning van de Sirius weigerde op te draaien voor de kosten die een sleepboot maakte om hun schip weg te slepen na een protestactie tegen het vervoer van kernbrandstof. Volgens Greenpeace in Italië was het schip tegen de wens van de bemanning wegge sleept en weigert men daar om te betalen. Sovjet-shutlle zaterdag de ruimte in De Sovjetunie zal zaterdag haar eerste ruimteveer lanceren. Op de basis Bajkonoer worden de laatste voorbereidingen getroffen voor de lancering van het onbemande Sovjetruimteveer, de te genhanger van de Amerikaanse Space Shuttle. Het Sovjetruimteveer lijkt veel op de Amerikaanse Space Shuttle, maar kan zijn motoren pas gebruiken als het buiten de dampkring is. Het ruimte vaartuig kan zowel door middel van de automatische piloot als met de hand worden bestuurd. Deze keer gaat er een onbemand ruimteveer de ruimte in, maar het is de bedoeling dat er later ook bemande vluchten met de Sovjetshuttle worden gemaakt. FOTO: AP CONFERENTIE IN MAROKKO FEZ In Marokko wordt morgen en zaterdag een conferentie over de sprinkhanenplaag in Afri ka en het Midden-Oosten gehouden. Doel is de nog haperende samenwerking tussen Arabische, Afri kaanse en Europese lan den te verbeteren. Preventie van zwermenvor- ming wordt steeds meer ach teraf praten nu de sprinkha nen zich inmiddels al in de hele kop van Afrika en in Saudiarabië hebben verspreid en zelfs de Atlantische Oceaan zijn overgestoken en in het Caribisch gebied zijn gearri veerd. Van oktober tot mei waait in de Sahel de harmattan, de dro ge woestijnwind die vanuit het noorden komt. Het is niet uit gesloten dat met het draaien van de wind omstreeks juni volgend jaar de zwermen door een zuidelijke wind niet alleen weer de oogsten in de Magh- reb-landen bedreigen, maar ook de Europese landen rond de Middellandse Zee. Bespuiting van 3,5 miljoen hectaren met chemische ver delgingsmiddelen heeft in Afrika enkele oogsten gered, maar het heeft niet kunnen voorkomen dat de zwermen onderweg eitjes hebben gelegd die voor nieuwe zwermen zul len zorgen. De afgelopen maanden is door verscheidene wetenschappelij ke instellingen hard gezocht naar een alternatief voor het bestrijdingsmiddel dieldrin, dat onder meer het nadeel heeft ook de natuurlijke vijan den van de sprinkhanen uit te roeien. Wetenschapsmensen zijn pessimistisch gestemd over de mogelijkheid van uitroei- in gscampagnes met traditione le, handmatige methodes in gebieden waar de sprinkhanen hun eitjes gelegd hebben of waar de sprinkhanen nog in het niet-vliegende lar- venstadium verkeren. Het pessimisme ontstaat niet alleen en wellicht zelfs niet in de eerste plaats door het bijna spreekwoordelijke geldgebrek. „Afrika is arm" is deels een dooddoener. Wat ook mee speelt, is dat de broedgebieden soms te laat ontdekt worden of dat de larven rondkruipen in regio's waar burgeroorlogen woeden of samenwerking op politieke obstakels stukloopt. In andere gevallen bereiken waarschuwingen van plaatse lijke boeren te laat de bestrij dingsdiensten. Er zijn verschillende onscha delijke, maar wel arbeidsin tensieve manieren om de vor ming van zwermen vraatzuch tige volwassen sprinkhanen te voorkomen. De sprinkhane- neitjes kunnen slecht tegen zon en droogte. Als de relatief vochtige grond waarin de eit jes zijn gelegd, kort na de eileg wordt omgeploegd, gaan de eitjes meestal wel dood of worden ze opgegeten door mieren, hagedissen en vogels. Verscheidene landen ont breekt het echter aan ploeg- machines. Zo lijkt het er op dat de sprinkhanen voorlopig nog aan het langste eind zullen trekken. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het zwaarlijvige liberaal-democratische Lager huislid Cyril Smith, wiens ge wicht sinds Britse mensenheu genis 29 „stones" bedraagt, zal in de jaren negentig erg tegen zijn zin zo'n 184 kilo wegen. Kilo's zeggen de Britten niet veel. Vertel je hen daarente gen dat je iemand kent van 29 „stones" (in dit geval verte genwoordigt elke „steen" 14 Engelse pond of 6,35 kilo) dan weten ze direct dat die persoon letterlijk een man is van ge wicht. Maar in de jaren negentig zul len de Britten er toch moeten aan wennen dat hun traditio nele „imperia!" systeem van maten en gewichten groten deels afgedaan heeft. Want zo wil de Europese Commissie in Brussel het. De Britten (en ook de Ieren, die in hetzelfde schuitje zitten) kunnen daar weinig of niets tegen doen. De Britse regering Thatcher en de Commissie zijn het voor lopig eens geworden, dat het rond 1994 maar uit moet zijn met die Engelse ponden, ste nen, onzen, gallons en diverse andere maten en gewichten die in Westeuropa nergens meer toe dienen. Maar de Brit ten mogen wel als troostprijs hun „pint" (0,568 liter) en „Aiile" (1.609 meter) bewaren voor eigen gebruik. Brussel wil met het „pint-be sluit" ook de Britse melkin- dustrie niet voor het hoofd sto ten. Want melk wordt in Groot-Brittannië nog elke dag aan huls besteld in pint-fles sen. Die voorraad vervangen door literflessen is een dure aangelegenheid. Hetzelfde geldt voor de „miles". Die ver vangen door kilometers bete kent dat duizenden verkeers borden waardeloos zouden worden. De definitieve regeling van het probleem met de Britse maten en gewichten moet nog verder worden uitgewerkt. In afwachting is echter het al zo goed als zeker dat eind deze eeuw niet veel meer zal over blijven van het „imperial sys tem" dat oudere eilanders her innert aan de goede tijd van hun imperium. Helikopters neergestort Twee helikopters van de Amerikaanse marine zijn gisteren tij dens een nachtelijke oefening bij hun basis Yuma in Arizona neergestort. Daarbij zijn de tien inzittenden om het leven geko men. Het ongeluk gebeurde tijdens een vlucht waarbij de inzit tenden speciale nachtbrillen droegen, aldus een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht. Over de verdere toedracht is nog niets bekend. Op de foto wrakstukken van de toestellen. FOTO: AP Griekse journalisten laten zich de tekst niet voorschrijven ATHENE Een poging van de Griekse regering de media in het land op „positieve wij ze" te laten berichten over premier Papandreou is de journalisten in het verkeerde keelgat geschoten. Gisteren staakte de omroep 24 uur, na dat een perscommuniqué was verspreid waarin in „gezwol len termen" de terugkeer van de premier na een hartopera tie in Engeland wordt beschre ven. De journalistenbonden hebben nieuwe acties aange kondigd, omdat- zij zich de tekst niet willen laten voor schrijven. In de tekst, die tevo ren was opgesteld, staat onder meer: „De politie moet haar uiterste best doen om de me nigte in bedwang te houden. Het is onmogelijk om de stem ming te beschrijven. Er worden spreekkoren aangehe ven en ritmisch gezang „PA SOK, vrede, democratie".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7