Film „Schoon genoeg" zet man aan de afwas Doorstroming hangt af van steun politie Sleutelrol voor CDA in debat over basisvorming AVRO-directeur toont begrip voor kritiek op gehandicapten-actie 3rinkman reigt met egeling /oor ids-test IEUWS Verzet Kamer tegen hogere tarieven voor specialisten i A Ouderen worden in beleid niet serieus genomen Binnenland £eidóc6ouut/nt DONDERDAG 27 OKTOBER 1988 PAGINA 3 \k CERKDRUK LERAREN KAN NZIENLIJK OMLAAG tS"' bliji IN HAAG De werkdruk van leraren in het irtgezet onderwijs kan aanzienlijk omlaag. iar dat vraagt financiële offers van de over- id. Volgens het Instituut voor Sociaal-Weten - iappelijk Onderzoek (IVA) van de Katholieke liversiteit Brabant kan de dagtaak van docen- met tien procent worden verminderd. Daar- or zouden de loonkosten in het voortgezet on- rwijs echter stijgen met maximaal tien progent. ingezien onderwijs-minister Deetman geen ex- wil uittrekken voor leraren, is het zeer vraag of een vermindering van de werktijden 1 haalbaar is. Het advies van het IVA, dat is richt aan Deetman en de onderwijsvakcentra- is gebaseerd op een vervolgonderzoek van twee jaar oude studie, waaruit is gebleken dat aren heel wat extra uren maken en gemiddeld procent langer werken dan op grond van hun ïstelling mag worden verwacht. Rente over teveel betaalde belasting DEN HAAG De belasting dienst zal vanaf 1 januari 1989 rente vergoeden aan een be lastingplichtige over een te ruggaaf aan teveel betaalde belasting als die teruggaaf pas na een bepaalde periode na af loop van het desbetreffende jaar plaatsvindt. Het gaat om teruggaven loonbelasting/pre mieheffing, btw en bijzonder de verbruiksbelastingen voor personenauto's en motoren. De belastingplichtige zal daaren tegen vanaf 1 januari van het volgend jaar aan de belasting dienst rente moeten betalen over opgelegde naheffingen als er sprake is van onjuiste opgaven. AALSMEER AVRO-directeur Wibo van de Linde heeft begrip getoond voor de kritiek die de Gehandicaptenraad heeft geuit tegen de gro te inzamelingsactie „Samen" van de AVRO voor de Wereldspelen van Gehandicapten die in 1990 in Assen worden gehouden. Mies Bou- man presenteert het marathonprogramma dat vanavond vanaf 20.29 uur via Nederland 2 wordt uitgezonden. „Het is v$n de gekke dat zulke acties moeten worden gehouden", aldus Van de Linde, „maar het is niet juist de AVRO een verwijt te maken". Het steekt de Gehandi captenraad vooral dat de programmamakers „mensen met een handicap als alibi gebruiken om een spectaculair amusementsprogramma op het scherm te brengen". Het programma van avond zal net zo lang doorgaan totdat het ge stelde doel van 20 miljoen gulden is bereikt. Vele Nederlandse prominenten verlenen hun medewerking, onder wie vermoedelijk ook prinses Juliana, mr. Pieter van Vollenhoven, dokter Klapwijk (van „Open Het Dorp"), Ruud Gullit, Rinus Michels, Koos Alberts en de mi nistersvrouwen Ria Lubbers, Karin de Korte, Janneke Brinkman en Stella Merryweather- Broekman (Antillen). Pagina 17: Mies Bouwman: „Ja, we halen de twintig miljoen". Twaalf jaar geëist voor invoer heroïne AMSTERDAM De officier van jus titie bij de rechtbank in Amsterdam mr. H P. Wooldrik heeft gisteren tegen de 40-jarige H.M.H. twaalf jaar gevan genisstraf geëist wegens invoer van 34 kilo heroïne. Twaalf jaar is de maxi mum straf in dit soort zaken. Volgens de officier was H. de spil bij het heroï- netransport vanuit Milaan naar Neder land in mei van dit jaar. Behalve ge vangenisstraf eiste de officier ook een boete van honderdduizend gulden te gen de verdachte. Twee andere ver dachten in deze zaak, onder andere een neef van H., hoorden acht jaar te gen zich eisen, tegen de vierde ver dachte eiste mr. Wooldrik een straf van zes jaar. Afgeluisterde telefoonge sprekken dienden als bewijsmateriaal. Röntgenapparatuur als geschenk voor zeehondencentrum PIETERBUREN Het zeehonden- centrum van Lenie 't Hart in Pieter- buren beschikt sinds kort over mo biele röntgenapparatuur. De appara tuur is een geschenk van Philips. Een aantal andere Nederlandse bedrijven heeft gezamenlijk gezorgd voor de apparatuur die nodig is om de rönt genfoto's te ontwikkelen. Volgens Lenie 't Hart past het geschenk in het beleid van het zeehondencentrum om de zaken structureler aan te pak ken. „Het is een volgende stap naar een academisch ziekenhuis voor zee honden. We kunnen op deze manier zelf steeds meer wetenschappelijk on derzoek verrichten". e g a; tjEN HAAG Minister inkman van WVC gaat kie; aatregelen nemen als ies.^ar zijn zin teveel le- n 4nsverzekeringsmaat- appijen hun verzeker- zw^n gaan dwingen een stest af te leggen voor te k afsluiten van een polis in minder dan 200.000 ilden. de Boer, secretaris-gene- or lal van het ministerie, zei dit Agiteren namens Brinkman op |t in Den Haag gehouden jmposium „Aids, moraal en en Batschappij" van het Neder- laimds Gesprek Centrum, staaomenteel wordt oogluikend ïgestaan dat levensverzeke- igsmaatschappijen voor po- boven de 200.000 een Istest verplicht stellen. Er J n nu echter ook veel maat- ïiappijen die een aidstest irplichten voor verzekerin- (n van minder dan 200.000 ilden. Allereerst wil de mi- ;ter afwachten of er in on- irling overleg een oplossing worden gevonden. Lukt niet dan zal de overheid rjgJettelijke maatregelen over- HHfgen. veijisteren werd ook bekend dat iatssecretaris Dees voor 1989 ee miljoen gulden extra uit- 'jUekt voor psycho-sociale op- plejing van aidspatiënten. Dees - Vrijft dat aan de Tweede Ka- r in een reactie op het iamplan Aids en de psycho sociale zorg" van de Nationale Dmmissie Aids-Bestrijding. idgetuitbreiding voor op- ng van aidspatiënten in psy- iiatrische instellingen acht vooralsnog niet aangewe- Hij gaat niet in op de aarschuwing in het Raam- nk an dat in de toekomst wel- :ht veel meer bedden nodig erpleeginrichtingen n behoeve van aidspatiënten. ïïïïïïl 27 oktober Prinses Margriet en mr. Pieter Vollenhoven de t ding waarin onder de titel „Sa- een inzamelingsactie wordt gehouden ten bate van de organisatie van de Wereldspelen Gehandicapten in Assen in 1990. Mr. van Vollenhoven is president van het s'tichtingsbe- Prinses Juliana is aanwezig bij de Willem-en-Mary-herdenking in de St. Catharijnekerk in Briel- le. In deze kerk werd 300 jaar geleden in aanwezigheid van stadhouder Willem III en zijn echtgenote Mary Stuart een na tionale bidstond gehouden voor het welslagen van de overtocht naar Engeland. 28 oktober Prinses Juliana verricht in Wolf- heze de opening van de nieuw bouw van de gero-psychiatrie van het psychiatrisch ziekenhuis Wolfheze. Prinses Margriet opent te Eems-' haven (gemeente Hefshuizen) de suiker bulkterminal van de „Eemshaven Sugar Terminal C.V.". tADVERTENTIE JOKE SMIT STICHTING START VOORLICHTINGSCAMPAGNE UTRECHT Die ellen dige afwas! Iedere dag staan er weer vuile bor den en aangekoekte pan nen op het aanrecht te wachten. En dan nog de boodschappen doen, eten koken, de vloer dweilen, de was strijken en de kin deren naar school bren gen. Het zijn dagelijks te rugkerende klussen waar niemand om zit te sprin gen, maar die toch ge daan moeten worden. „Eerlijk delen", is dus de meest faire oplossing, zou je zeggen. Zowel de man als de vrouw moeten een even groot deel van de huishoudelijke ta ken op zich nemen. Maar wat blijkt. Vrouwen besteden ge middeld 28 uur per week aan het huishouden en mannen niet meer dan tien uur. En willen vrouwen aan die situa tie een einde maken, dan lo pen ze steevast aan tegen vastgeroeste ideeën als „dat is typisch vrouwenwerk" of „daar zijn vrouwen nu een maal beter in". Bovendien blijkt de zware belasting thuis ook een struikelblok te zijn om buitenshuis betaald werk te zoeken en te vinden. Dat moet dus anders, vindt de Joke Smit Stichting, een orga nisatie die de positie van vrouwen wil verbeteren. En daarom werd met financiële steun van de directie coördi natie emancipatiebeleid onder de titel „Schoon genoeg" een serie van vijf animatiefilmpjes gemaakt, die gisteren de pre mière beleefde in Muziekcen trum Vredenburg in Utrecht. Met de filmpjes wil de Joke Smit Stichting mannen en vrouwen ideeën aanreiken Stereotypen Met veel humor voeren de makers. Ellen Meske en Mo nique Renault, een doorsnee echtpaar met kinderen ten to nele, dat elkaar voortdurend in de haren vliegt over de verdeling van het werk, maar met vallen en opstaan de ver antwoordelijkheden uiteinde lijk toch anders weet te ver delen. De filmpjes staan bol van stereotypen. Zoals de heer des huizes, die tijdens het koken een grote bende van de keuken maakt, terwijl zijn vrouw aan tafel „Oorlog en Vrede" leest. Of de trotse vader, die helemaal onthand is als de baby gaat huilen. Zonder belerend te zijn weten de makers echter duidelijke handreikingen aan te dragen, die de kijker op nieuwe idee- Eén van de vele humoristische scènes uit „Schoon genoeg". N VANDAAG ën brengen: ruil de taken eens, maak afspraken over een werkverdeling of ga des noods staken. Maar, steek als vrouw ook de hand in eigen boezem. Want kinderen ver zorgen is niet per definitie het terrein van vrouwen. En durf ook de eindverantwoordelijk heid voor het huishouden aan de man uit handen te geven. De film is bedoeld voor vrou wengroepen, scholen en vor mingsinstituten. Maar kan bij voorbeeld ook vertoond worden bij vergaderingen van een medezeggenschapsraad of, - zoals iemand suggereerde, aan het begin van het najaarso verleg. Inmiddels is er ook al internationale belangstelling voor „Schoon genoeg". De Deense en Noorse televisie hebben de .serie aangekocht. Boos Tijdens de première werd ook het boekje „Vliegende Scho tels" gepresenteerd, waarin achttien bekende schrijvers en tekenaars (onder wie Re- nate Dorrestein, Jan Kruis, Willem Wilmink en Hedy d'Ancona) zich uitleven op „de strijd in het huishouden". De één is boos, woedend ei genlijk. en zou meneer het liefst meteen de deur wijzen. De ander ontvouwt een aantal strategieën (stiptheidsacties, de overreding, de sabotage ,.ik voel me vandaag niet lek ker" of de algehele staking. Jan Kruis tekende twee afle veringen van „Jan, Jans en de kinderen". Vader Jan, be zig met de was: „Soms vraag ik me wel eens af: ben ik nou echt zo progressief of ben ik gewoon maar een sukkel van een vent?". CLARISSE BUMA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Dees van volksgezondheid ziet bitter weinig kans om de dreigende verhoging van de specialis tentarieven voor particulier verzekerden (met ruim zes procent) teniet te doen. Een meerderheid van de Tweede Kamer (opposi tie en CDA) verlangt echter wel maatregelen van Dees. „De regering moet alle haar ten dienste staande middelen aan wenden om de tariefsverhoging ongedaan te maken", zei het PvdA-kamerlid Van Otterloo gisteren in een door hem aange vraagd spoeddebat over de specialistentarieven. Van Otterloo bracht zijn wens ook in een motie tot uiting, maar hierbij moest hij echter de steun van het CDA ontberen. De CDA'er Lansink betoogde dat de Kamer niet overhaast te werk moet gaan, omdat dan de kans bestaat dat men zich nog meer narigheid met de specialisten op de hals haalt. „We moeten nu geen beslissingen nemen zonder alle aspecten zorgvuldig te heb ben bestudeerd. Laten we volgende week in alle rust in een commissievergadering over de specialisteninkomens en -tarie ven discussiëren en op maandag 7 november een definitieve be slissing nemen", aldus Lansink. Staatssecretaris Dees had eerder op de dag schriftelijk aan de Kamer laten weten dat hij uiterlijk de zevende november het oordeel van de Kamer over de tariefs verhoging wil vernemen. De verhoging is een gevolg van het feit dat specialisten vanaf 1 januari meer mogen gaan verdienen. Een vier jaar geleden ge nomen beslissing van minister De Koning (Sociale Zaken) om de specialisteninkomens te verlagen is namelijk vorige week door het College van Beroep voor het bedrijfsleven wegens gemaakte procedurele fouten ongeldig verklaard. PE KNOLLEN Keesje.- M3<?te2//V4 l/INO j£ uu W£L mr p PAT KAU Helft ambtenaren wil deeltijd-vut DEN HAAG De helft (51 procent) van de oudere rijks ambtenaren voelt ervoor om vooruitlopende op hun vrijwil lige vervroegde uitttreding (vut) een aantal jaren met deeltijd-vut te gaan en niet langer dan 19 uur per week te werken. De managers binnen de rijks dienst zien echter nogal wat bezwaren. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onder zoek van het ministerie van binnenlandse zaken. De over heidsmanagers vrezen commu nicatieproblemen en zijn on der meer bezorgd dat de vrij vallende uren niet zullen worden herbezet. Zij zien als oplossing het uitsluiten van bepaalde functies van deeltijd- Stuurgroepvoorzitter Docters van Leeuwen overhandigt het rapport aan de ministers Korthals Altes en Van Dijk. FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - Korthals Altes zei bij de aanbieding van het rapport over de politiesterkte dat de operatie alleen kan worden uitgevoerd „als de poli tie de besluiten zal kunnen dra gen". Hij liet doorschemeren dat de ministers bij het bepalen van hun standpunt vrijwel ze ker zullen afwijken van de voorstellen van de Stuurgroep: „Het is voor mij bepaald nog te vroeg om vast te stellen dat de Stuurgroep de steen der wijzen heeft gevonden". Wat hem betreft moet er eerst nog een groot aantal vragen worden beantwoord, bijvoor beeld of het wel wenselijk is dat sommige gemeentelijke politie korpsen slechts 27 arbeidsplaat sen overhouden. De voorzitter van de Stuurgroep, mr. A.W.H. Docters van Leeuwen, gaf bij de overhandiging van het rap port aan de ministers overigens al te kennen dat de voorstellen „beslist geen wet en evangelie zijn". Als de operatie doorgang vindt zal zij op z'n vroegst pas eind 1989 of begin 1990 kunnen worden gestart. Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) zei gisteren dat er geruime tijd no dig zal zijn om tot definitieve besluiten te komen en de uit voering van het plan voor te bereiden. De verschuiving zal niet in één keer plaatsvinden maar over enkele jaren worden gespreid. De operatie wordt dus voor een deel een zaak voor het volgende kabinet. De beide ministers zeiden er begrip voor te hebben dat de nu op tafel liggende aanbevelingen de onrust onder de politie zul len vergroten. Van Dijk erken de dat er momenteel „nog meer knellende problemen spelen bij de politie, met name op het ge bied van de rechtspositie". Hij zei bereid te zijn spoedig met de bonden te willen overleggen over een verbetering van het carrièrebeleid. Op dit moment stagneert de doorstroming bij de politie en is het voor duizen den agenten uiterst moeilijk om in functie en salaris hogerop te komen. Korps huidige nieuwe verschil sterkte sterkte Alphen ad Rijn 95.8 85.2 •10.6 Delft 175.9 213.5 +37.6 Katwijk 61.9 27.0 -34.9 Leiden 204.3 263.3 +59.0 Leidschendam 52.8 50.5 -2.3 Monster 40.2 27.0 -13.2 Naaldwijk 40.9 27.0 -13.9 Noordwijk 58.8 45.6 -13.2 Rijswijk 98.5 109.9 11.4 Voorburg 80.7 87.8 7.1 Wassenaar 75.7 86.8 11.1 Zoetermeer 147.6 121.1 -26.5 's-Gravenhage 2282.8 2234.8 -48.0 Rotterdam 3035.5 2985.9 -49.6 Amsterdam 3596.4 4092.3 +495.9 Rijkspolitie distr. Den Haag 383 390 +7 VOORZITTER KBO: UTRECHT „Ouderen hoe ven niet méér te krijgen dan anderen maar hebben wel het recht om niet minder te krij gen. Anders gesteld: zij hebben het recht naar evenredigheid te delen in de groei van het nationaal produkt". Dit stelde voorzitter S. van Bijster veld van de Unie KBO (katholieke bonden van oude ren) woensdag tijdens de jaar vergadering van de unie in het jaarbeursgebouw in Utrecht. In de KBO zijn negen diocesa ne katholieke bonden van ou deren opgenomen. Zij tellen samen ruim tweehonderddui zend leden. Volgens Van Bijster veld worden de ouderen in het re geringsbeleid nog steeds niet serieus genomen. De voorzitter van de KBO laakte ook het feit dat het met de medezeg genschap van ouderen maar povertjes is gesteld. „In het be stuur van de pensioenfondsen hebben we nog steeds geen zit ting". Vooral de vakbonden verzetten er zich tegen dat ou deren daarin vertegenwoor digd zijn. „Het is treurig dit van verwante organisaties te moeten zeggen", aldus Van Bijsterveld. Een andere negatieve ontwik keling bespeurde voorzitter van Bijsterveld in de neiging van de plaatselijke overheden identiteitsgerichte organisaties zoals de KBO bij de toeken ning van de subsidies te passe ren. Door de nieuwe welzijns wet is de beslissing voor de toekenning van allerlei wel zijnsvoorzieningen gelegd bij provincie en gemeente. Niet alleen worden subsidies pas verleend op grond van duide lijk omschreven werkplannen, ook wordt samenwerking ver langd met bonden van een an dere kleur en identiteit. Vol gend jaar wordt die bevoegd heid van de gemeente om naar eigen inzicht subsidies toe te kennen door het wegnemen van een aantal beperkende be palingen nog groter. Door dit alles is het werk van de plaat selijke afdelingen van de KBO vergroot. Zij moeten immers meer werk verzetten om hun taken te kunnen veïrichten. MINISTER DEETMAN IN STADSGEHOORZAAL: LEIDEN „Als het niet lukt om overeenstemming te bereiken over de invoe ring van de wet op de ba sisvorming, dan zitten we met het onderwijs vast". Die voorspelling deed mi nister Deetman gisteren tijdens een bijeenkomst van het CDA-Leiden in de Stadsgehoorzaal. „Al twintig jaar wordt er over het voortgezet onderwijs gedis cussieerd. Alle mogelijke idee ën zijn aangedragen. Slagen we er nu niet in het idee van de basisvorming door te voe ren, dan ontstaan er grote spanningen", aldus de minis ter. Zoals bekend beoogt de wet op de basisvorming, inmiddels in gediend bij de Tweede Kamer, dat alle leerlingen van de on derbouw in het voortgezet on derwijs dezelfde vakken vol gen. Dertien in totaal, op twee lesniveaus. Wanneer de leer lingen vijftien zijn, moeten ze een definitieve schoolkeuze maken. De Tweede-Kamerfracties hebben echter uiteenlopende bezwaren tegen het voorstel. Toch is, volgens Deetman, de VVD bereid een doorbraak te bewerkstelligen. Dat betekent volgens de minister dat het CDA een sleutelpositie in de discussie inneemt. Fusies Op een opmerking uit de zaal dat „Savornin Lohman nooit zou hebben toegestaan dat christelijke scholen met open bare scholen fuseren" reageer de Deetman uiterst fel. „Ik ben niet verantwoordelijk voor die fusies. De scholen worden er ook niet toe ge dwongen. Wel is hier en daar in het basisonderwijs een her schikking nodig geweest als gevolg van de daling van het aantal leerlingen. Een kleine school is nu eenmaal duur. En bij het mbo, hbo en voortgezet onderwijs is het wezenlijk niet anders. Ik daag iedereen uit om met voorbeelden te komen van een gedwongen fusie. Maar dat is linke soep voor de betrokkenen". De CDA-bijeenkomst werd overigens vlak na aanvang verstoord door een paar jonge ren die met enig kabaal pam fletten uitdeelden. Ze wilden zo hun ongenoegen uiten over de studiefinanciering en het invoeren van de openbaar- vervoerkaart. Kort daarna verlieten ze de zaal. Vwo-leraren Nederlands tegen nieuwe correctie NOORDLAREN Docenten Nederlands in het voorberei dend wetenschappelijk onder wijs (vwo) hebben ernstige kritiek op de nieuwe correctie voorschriften voor de samen vatting Nederlands in het cen traal schriftelijk eindexamen vwo. De voorschriften worden in strijd geacht met de heer sende wetenschappelijke op vattingen over samenvatten. Begrijpen van de tekst zou niet meer nodig zijn. Lerares drs. A. van Aken uit Noordlaren (Groningen) is te gen het nieuwe correctiemodel een landelijke actie begonnen. Volgens haar werkt het nieu we correctiemodel willekeur in de hand en is het slechts in schijn objectief. Een ander bezwaar is dat de voorschriften sterk nivelle rend werken.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3