"GAAN ZE M'N DOCHTER OP SCHOOL Ordinaire ruzie rond koninklijk warenhuis DENK NA. STOP AIDS. Conflict curatoren Bredero en bankit vrijwel voorbij Opslag van overschottei in EG is rotzooitje ECONOMIE £etdóc@outtmt Verkoop Harrods zit Britse topman nog steeds dwars (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Harrods, het luxueuze warenhuis van de Britse koningin Eliza beth dat in Londen overi gens ook door praktisch alle buitenlandse toeristen wordt bezocht, is nog steeds het onderwerp van een bizare controverse. Harrods werd in 1985 door de hunk Klcinworth Benson ver kocht aan de Egyptische broe ders Al-Fayed. Volgens velen zat daar een luchtje aan. Er kwam een rapport, dat door de Britse minister van handel en industrie Lord Young meteen werd doorgespeld aan het Fraudebureau. De inhoud van het Harrods-rapport zou al een poosje openbaar moeten zijn, maar het werd nog niet gepu bliceerd omdat volgens het mi nisterie de hele zaak nog moet worden onderzocht op fraude. De gezaghebbende krant The Guardian kwam achter de in houd van het rapport en meldt dat daarin geen gewag wordt gemaakt van een mogelijke wetsovertreding. Er wordt en kel kritiek geleverd op Klein- worth Benson omdat deze bank vooraf de financiële sta tus van de gebroeders Al-Fay ed niet serieus genoeg zou hebben bekeken. Gevecht De strijd om Harrods is in feite een gevecht tussen drie Arabi sche broers en het machtige Britse concern Lonhro dat grote belangen heeft in Afri ka, en in Groot-Brittannië on der meer Volkswagens impor teert. Het wordt geleid door de controversiële zakenman van Duitse afkomst, Ronald „Tiny" Rowland. Deze Rowland (70) probeert al elf jaar Harrods te kopen. Mocht hij ooit daarin slagen, dan zou dit warenhuis het ju weel zijn van het Lonrho-im- perium, waarvan de totale waarde op 1 miljard pond wordt geschat. Maar Harrods is in 1985 onder Rowlands neus voor 615 miljoen pond aangekocht door de Egypte naar Mohammed Al-Fayed (55) en diens twee broers, Ali en Salah, die zich geïnstalleerd hadden in een riant gebouw aan Park Lane. Rowland was woedend. Hij zei dat het ministerie van handel Al-Fayeds bod mogelijk had gemaakt door Lonrho's eigen poging tot aankoop van Har rods te onderwerpen aan een onderzoek door de anti-mono poliecommissie. Ambtenaren van dit ministerie zouden Rowland indirect te verstaan hebben gegegeven. dat hij Harrods zou mogen kopen zo dra hij vrijwillig afstand had gedaan van zijn 29 procent be langen in House of Fraser. de warenhuizengroep die Harrods verkocht. Springplank Rowland zegt dat hij hierna besloot zijn Fraser-aandelen te verkopen aan Mohammed Al- Fayed, van wie hij toen nog niet wist dat deze op de loer lag om Harrods te kopen. Maar de drie Egyptenaren ge bruikten voor die transactie hun pas verworven Fraser- aandelen als springplank en de Regering Thatcher liel dit alle maal oogluikend toe. Pas toen de Al-Fayeds Harrods hele maal in Hun bezit hadden, kreeg het Lonrho-concern of ficieel de vereiste toestemming voor zijn eigen bod. Kortgeleden deed zich weer een nieuwe wending voor in deze bittere strijd. Verkoper Denis Meehan (42) van Har rods' afdeling radio, televisie en hi-fi, werd door personeels- directeur Jeremy Nordberg ontmaskerd als „een spion van Lonhro". Hij stuurde Meehan voorlopig naar huis, met be houd van zijn volledige salaris. Vrijdagmorgen wordt de ver dachte verkoper in Harrods door de bazen op het matje ge roepen. Meehan, voorzitter van de personeelsraad, ont kent dat het Lonhro-concern hem grof geld zou hebben be taald voor informatie over het AI-Fayed-regime, dat volgens hem het moreel van verkopers en verkoopsters al fors heeft aangetast. Harrods. het zo typisch Britse warenhuis, dat door al dan niet frauduleuze handelingen inmiij Egyptisch bezit is. m Of van voedsel en insekten. AIDS kun je voor- Ook op de school van uw kin deren wordt waarschijnlijk aandacht besteed aan AIDS. Dat gebeurt meestal tijdens de lessen waarin gesproken wordt over sexualiteit. Als ouder zult u het met die aandacht voor AIDS waarschijnlijk wel eens zijn. Want AIDS is een epidemie die in de wereld van uw kinderen een grote rol gaat spelen. Bovendien: AIDS is niet zomaar een ziekte. Je gaat er dood aan. En op edite geneesmiddelen hoeft u voorlopig niet te rekenen. Daarom is juist het voorkomen van besmetting zo belangrijk. Gelukkig weten we dat je AIDS niet zomaar krijgt. Je krijgt het bijvoorbeeld niet van WC-bril- len. Of van alledaags sociaal contact. Dit in cc» puLlik.itie vshi de overheid.-Voor nicer informatie vindt u de folder "Gaan namelijk krijgen van onvei lige sex. Daarom is veilig vrijen een belangrijk onder deel van de voorlichting die uw kinderen op school krijgen. En dat beperkt zich niet tot droge dieorieën of simpele adviezen om een condoom te gebruiken. Op veel scholen starten binnenkort lesprogramma's voor jongeren van 13 tot 17 jaar. Het zijn lessen waarin met behulp van video's en een jongeren magazine wordt verteld wat AIDS is, hoe het virus werkt en hoe het wordt overgebracht. Maar de lessen gaan verder. Er wordt ook besproken hoe je door veilig vrijen besmetting met AIDS kunt voorkomen. Watje daar voor moet weten. Hoe je daarbij met elkaar omgaat. En hoe je er met elkaar over praat. Eerlijk en duidelijk. Misschien hebt u met dat onderdeel wat moeite. Begrijpelijk. Maar onthou één ding goed: het gaat om het leven van uw kinderen. Willen we AIDS een halt toe roepen, dan is voorlichting aan jonge ren van het allergrootste belang. Omdat ze op het punt staan sex te ontdekken en daarbij extra risico lopen. Door hun onervarenheid. Maar ook door onwennigheid en door hun onzekerheid om over zoiets met elkaar te praten. Opgroeiende kinderen ont dekken de wereld en daarbij hoort de ontdekking van sex. Een spannen de tijd. Maar sinds de AIDS-drei- ging zeker geen onbekommerde tijd. Als ouder hebt u ook in het prilste begin de taak uw kinderen voor te bereiden op een wereld met AIDS. Net zoals u ze hebt leren oversteken omdat we in een wereld met auto's leven. De samenleving heeft de taak u daarbij te helpen. Dus ook de over heid. Dus ook de school. De voorlichtingsprogramma's op school zijn bedoeld om het praten over AIDS en veilig vrijen gemakkelijker te maken. Ook voor u. Want uiteindelijk geeft uw eigen houding de doorslag. Bijvoorbeeld uw reactie als de kinderen er thuis over beginnen. Of nog beter: de manier waar op u er zelf over begint. dochter op school vertellen "bij bibliotheek en postkantoor of kuilt u de AIDS*Infolijn hellen (06-321 21 20). op werkdagen 14 00- 22 (X) uur. 40 cent per minuut UTRECHT De curatoren van het faj te Bredero en de huisbankiers van dit nemersconcern zullen hun conclift schijnlijk niet voor de rechter uitvec De partijen hebben een redelijke mate| overeenstemming bereikt over de o den zekerheden die de banken zich i: vember 1986 verschaften. Hoewel een cedure tot de mogelijkheden blijft beh« wordt thans onderzocht of, en zo ja op ke condities, een schikking kan wordei reikt. Voor de gewone schuldeisers (concurrente den) zal uiteindelijk een bedrag beschikbaaj men overeenkomend met een uitkeringspen ge van 40 of meer. Eind februari werd nog gaan van een uitkering van 25 procent. De curatoren mr. W. Bekkers, W. Küh en i Voute zeggen in hun tweede verslag dat del wachte verbetering is toe te schrijven aan hd - opbrengsten van diverse activa alsmede aan verwachten lager niveau' van de schulden. Per eind september waren deze colj rente schulden gedaald van ƒ204 miljoen tot miljoen. Het vermogensverlies, dat eind jaL] J 247 miljoen bedroeg, is inmiddels vermindek ƒ201 miljoen. Rekening gehouden met het rende eigen vermogen van 53 miljoen is I sprake van een negatief eigen vermogen vans miljoen. (Van onze correspondent) BRUSSEL De lidstaten van de ken een rotzooitje van de opslag van tallige landbouwprodukten uit de gen schap. De administratie deugt van kanten, controle ontbreekt en de voorrf zelf worden uitermate slecht beheerd, j Dat blijkt uit een rapport van de Europese Ra, kamer, dat gistejen in Brussel werd gepresenèt Het Rekenhof onderzocht in zes lidstaten, war1 der Nederland, de opslag van drie overschot^ dukten (zuivel, rundvlees en granen). De dingen zijn dermate rampzalig dat de Eu Commissie, het dagelijks bestuur van de EG middellijk heeft besloten een werkgroep in t len om de voornaamste aanbevelingen uit 1 port verder uit te werken. Het Rekenhof kon niet aangeven welk bedrai EG-gelden door de slordige houding van de zet' staten jaarlijks verloren gaat De Commissie?®1 installeerde vorig jaar een aparte anti-frauiT* nadat volgens berichten uit het Europarlemet jaarlijkse fraude in de EG al was opgelopen j- miljard ECU, ruim negen miljard gulden. Ach Lieve Tijd Boudewijn Büch mocht gisteren het eerstel van de ook in Den Haag bekende serie Acrf ve Tijd overhandigen aan burgemeester^ Thijn van Amsterdam. In Ach Lieve Tijd zeven eeuwen Amsterdamse historie in b€ lijke artikelen uiteengezet. De Amsterdamsef- sie van Ach Lieve Tijd telt 24 delen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 8