SekbeSou/to/nt Impasse in overleg over vorming EWR STAD OMGEVING Leiden dreigt slag om toeristen te verliezen ïxtern onderzoek naar reorganisatie politie Een cadeau van formaat DINSDAG 25 OKTOBER 1988 PAGINA 13 uikers oorzaak in viststerfte IIDEN De afdeling Civiele wer- i van de gemeente is vanmorgen tonnen met het leeghalen en door- elen van de duikers in de vijver de Bernardkade. Bij gisteren ir het Hoogheemraadschap gedaan lerzoek kwam vast te staan dat de •fte van vissen die dit weekeinde rad, het gevolg was van zuurstof- irek. De duikers die voor doorstro- ig moeten zorgen bleken te zijn htgeslibt. Het water kwam daar- ir stil te staan en de aanvoer van s, zuurstofrijk water stagneerde. gisteren dreigden weer vissen te •ven. De brandweer heeft toen op- uvv zuurstof in het water gebracht. Audiovisuele apparatuur gestolen LEIDEN Inbrekers hebben tussen zondagavond tien uur en maandagmiddag twee uur een grote hoeveelheid audio visuele apparatuur buit ge maakt in een woning aan de Van der Werfstraat. Bij thuis komst merkten de bewoners dat de videorecorder, tuner versterker, compact-discspeler en de volumineuze speaker boxen verdwenen waren. Ver der namen de bezoekers 80 compact discs, een fototoestel en wat antieke voorwerpen mee. De inbrekers forceerden de voordeur. Auto te water LEIDEN Een 45-jarige Leidenaar belandde gis teravond rond half twaalf met zijn auto in de sloot naast de Plesman- laan. De man reed op een invoegstrook in de rich ting van de Haagse Schouwweg. Toen hij wilde invoegen kwam een links rijdende vrachtauto plotseling zijn kant op. De Leidenaar stuurde scherp naar rechts, verloor de macht over het stuur en beland de in de sloot. Hij bereik te ongedeerd op eigen kracht de kant. De auto liep flinke schade op. Juigalpa- collecte ook voor noodhulp LEIDEN De op brengst van de collecte die Stedenband Leiden - Juigalpa en het Nica ragua Komitee afdeling Leiden deze week hou den, krijgt waarschijn lijk voor een deel een andere bestemming. Re den daarvoor is de schade die de orkaan Joan het afgelopen weekeinde in Nicaragua heeft aangericht. ASIEL VERHUIST NAAR PLAATS BIJ DE BULT LEIDEN Het Leidse dierenasiel verhuist over zo'n vijf jaar van de Bes jeslaan naar een plaats ten zuiden van recreatiepark De Bult, de voormalige vuilstort Roomburg. Verhuizing is vol gens woordvoerder D. Halfwerk van de gemeente noodzakelijk zodra de woningbouw in Roomburg op gang is gekomen. „Het asiel zou temidden van nieuwe woningen komen te liggen. Dat kan niet. De beesten maken te veel lawaai". De gemeente heeft daar om in het bestemmingsplan ruimte ge reserveerd voor een nieuw onderko men voor de thuisloze dieren en een beheerderswoning. Met een eventuele uitbreiding van het asiel is rekening gehouden. Naar verwachting zal de verhuizing in 1993 plaats hebben. NEGEN GEMEENTEN HAKEN AF LEIDEN/REGIO Het overleg over de vorming van de NV Energie- en Watervoorziening Rijn land (EWR) is in een im- ge, Zoeterwoude, Zevenhui zen, Zevenhoven, Benthuizen en Moerkapelle) hebben vrij- minstens 15 gemeenten ak koord gaan met de voorge stelde fusievorm. Koudekerk, dag besloten niet akkoord te dat aanvankelijk instemde kunnen gaan met de voorge- met de plannen, haakte later stelde vorm van het EWR. af. Daardoor bleven passé geraakt. Negen van Cruciaal daarin is de mate maar 14 voorstanders over. de 22 deelnemende ge meenten houden vast aan hun standpunt dat hun politieke invloed te gering is. De vorming van het EWR staat daar door op losse schroeven. van invloed die de gemeen ten kunnen uitoefenen op het beleid. De gemeenten menen stellen dat die te ge ring is. Het EWR moet het huidige Energiebedrijf Rijn land (EBR) opvolgen. In het EWR moeten 32 gemeenten dels tot negen uitgebreid nu een lakse houding getuigen ook Moerkapelle zich bij de als het overleg nu wordt ge- tegenstanders heeft aangeslo- staakt". Volgens De Jonge ten. zijn zowel de negen gemeen- De 22 gemeenten hebben vol- ten als de Algemene Raad gens woordvoerder De Jonge van het EBR overtuigd van het EBR nog hooguit hun gelijk en wordt het over- Pogingen van de Leidse wet houder J. Fase, voorzitter van het College van Beheer van het EBR, om alsnog ge meenten over de streep te trekken, mislukten. Haar voorstel om de deelnemende De negen gemeenten (Alke made, Koudekerk aan den Rijn, Leiderdorp, Woubrug- gaan deelnemen, waarvan er gemeenten iets meer invloed zijn aangesloten bij het te geven dan in het eerst EBR. Voor de vorming van het EWR is het noodzakelijk dat voorgestelde model ging de acht „dissidenten" niet ver genoeg. Dat achttal is inmid- drie jaar de tijd om het met elkaar eens te worden. Zo niet, dan bepaalt het ministe rie van economische zaken welke gemeentelijke water en energiebedrijven met el kaar zullen fuseren. „Het is natuurlijk het beste voor alle partijen om voor dat moment met elkaar tot overeenstemming te komen", weet De Jonge. „Het zou van daardoor bemoeilijkt. De oorspronkelijke streefdatum om tot overeenstemming te komen was 1 oktober. Een nieuwe streefdatum is nog niet bepaald. „Gemeenten en Algemene Raad zullen zich moeten haasten", waar schuwt De Jonge. „De tijd van vrijwilligheid is voorbij". Mevrouw Fase was niet be reikbaar voor commentaar. Oudste inwoner 105 jaar Mevrouw L.F.A.C. Meses vierde vrijdag haar 105de verjaardag, maar burgemeester C. Goekoop kon haar pas gisterochtend met een bezoek vereren. Dat vermocht het plezier over de visite echter niet drukken. Mevrouw Meses is de oudste inwoner van Leiden en geniet nog een behoorlijke gezondheid. Zij verblijft in het verpleeghuis Zuydtwijck aan de Aaltje Noorderwierlaan. FOTO: WIM VAN NOORT WAARSCHUWING VVD-WERKGROEP: Moddermanprijs voor Van Ruller De heer dr. S. van Ruller (rechts) heeft gistermiddag de Moddermanprijs ontvangen. Hij kreeg de prijs omdat zijn proefschrift „Genade voor recht. Gratieverlening aan ter dood veroordeelden in Neder land 1806-1870" op "loffelijke wijze" heeft bijgedragen tot de ontwikkeling van strafrecht swetenschappen. De prijs, een bronzen penning, werd hem overhandigd in de Senaatska mer van het Academiegebouw door prof. mr. A.L. Melai, voor zitter van de prof. A.E.J. Mod dermanstichting. Deze stich ting is verbonden aan de Leid se rechtenfaculteit. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Leiden dreigt de slag om toeristen te verliezen nu diverse mogelijkheden van promotie voor de stad niet worden benut. Dat zegt de werkgroep gemeentepolitiek van de VVD in het Leidse Li beraal Bulletin. Het bestuur van de liberalen onderschrijft die mening volmondig. De werkgroep concludeert dat Leiden de afgelopen vijf jaar veel energie heeft gestoken in de ontwikkeling van het toe risme. Vijf jaar geleden ver scheen de nota 'Leiden, de moeite waard', waarin de ge meente verschillende plannen voor ontwikkeling van het toerisme in Leiden presenteer de. Met name VVD-wethouder J. Fase wordt geprijsd voor haar inzet om die plannen te verwezenlijken. Genoemd worden onder meer de uitbrei ding van mogelijkheden om in de stad te overnachten, de La- kenfeesten, de Jazzweek en de restauratie van de kelders on der de Hoogstraat. „Maar er zijn meer aankno pingspunten om verder te gaan met de promotie van Lei den", aldus de reactie. „Deze mogelijkheden dreigen onbe nut te blijven. Het gevolg kan zijn dat Leiden als toeristisch- recreatief centrum de concur rentieslag met andere centra verliest". Om dat te voorkomen moet de gemeente duidelijke prioritei ten bepalen voor zaken die meer aandacht moeten krij- VVV-DIRECTEUR: Niet alle wethouders lopen vuur uit sloffen LEIDEN Directeur C. Hugens van de VVV is het eens met de stelling van de VVD-werkgroep gemeentepolitiek dat de gemeente er meer aan kan doen om de stad aantrekkelijker te maken voor toeristen. „Het aanbod breidt zich voortdurend uit, er is in feite sprake van een keiharde concurrentie op dit gebied. Elke gemeente vecht op het scherpst van de snede om toeristen binnen te halen. Voordat je het weet, mis je inder daad de boot". Hugens sluit zich aan bij de lof voor wethouder Fase, „maar helaas lopen niet alle wethouders zich het vuur uit de sloffen voor de toerist in Leiden. En dat zou een goede zaak zijn". Hugens betreurt het dat de gemeente subsidie is misgelopen om de doorvaarbaarheid van de stad te vergroten door de bruggen op te hogen. Dat geld ging naar Rotterdam. „Het lijkt wel of die stad alles krijgt", zegt hij. De directeur zou graag zien dat de VVV een ander onderko men krijgt in de stad. „Zoals vroeger aan de Steenstraat, dat was ideaal. Aan het Stationsplein liggen we uit de route", meent hij. Hugens heeft, net als de VVD-werkgroep, een plaats bij het museum van Volkenkunde op het oog. „We zijn aan het sparen vobr een nieuw onderkomen, maar geld heb ben we nog lang niet genoeg". gen, vindt de werkgroep, bouw Daarvoor moet geld worden om d gereserveerd. an het nieuwe station, binnenkomst voor de treinreiziger en de toerist in OGELIJKHEDEN WIJKGERICHT WERKEN OP EEN RIJTJE GEZET ^ouwelijke Duitgasten Iilijven achter iij mannen EIDEN De vier ouwen die sinds zeven taanden bij de Leidse randweer werken blij- :n op enkele punten 'iter bij hun mannelij- collega's. Zo kunnen fysiek niet alles even ied bijbenen en ont- eekt het hen wel eens ,n voldoende technisch izicht. Brandweercom- landant B. Mark vindt het voorlopig dan maar bij de huidige ier vrouwen moet blij- n, zo liet hij gister- ond weten in de com- lissie algemene en be- f.2iluurlijke aangelegenhe den. ue motivatie en het en- f.30)ousiasme van de da les zijn ongekend, maar zijn toch een paar pro- leempjes. Het sjouwen duiken gaat niet al- jjd even makkelijk, en f 48pk het technisch inzicht f.52) wel eens een pro- leem. De opleiding zal parom wellicht wat tnger duren", aldus lark, die meende dat de instelling van meer ouwen voorlopig niet 'enselijk is. Volgens moet de brandweer vele terreinen inzet bar zijn, en met te veel rouwen zou die doel- klling in gevaar ko len. „We zullen dan ook :ker niet een hele vrou- 'enwagen krijgen", al- lus Mark. LEIDEN Een externe des kundige gaat zich buigen over de vraag of het Leidse politie korps een reorganisatie moet ondergaan om beter wijkgericht te kunnen werken. Dat was de uitkomst van een verhit debat gisteravond in de raadscommis sie algemene en bestuurlijke aangelegenheden. Burgemees ter C. Goekoop weigerde om op korte termijn met een invoe ringsplan voor een reorganisa tie te komen, zoals PvdA, Links Leiden en D66 hadden geëist. Verder dan een onafhankelijk onderzoek naar een eventuele reorganisatie wilde hij niet gaan, een compromisvoorstel waar de drie partijen vervol gens schoorvoetend mee ak koord gingen. Goekoop en hoofdcommissaris H. Mostert toonden zich ernstig in hun wiek geschoten over de notitie die de drie partijen vori ge week hadden gepresenteerd. PvdA, Links Leiden en D66 hadden daarin hun ongeduld betuigd over het uitblijven van een reorganisatie bij de politie, Brandweer dagelijks voor niets naar AZL LEIDEN De brandmeldingsinstallatie in de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis in Leiden (AZL) blijkt erg gevoe lig. De Leidse brandweer rukt iedere week zeven tot tien keer voor niets uit naar het AZL, omdat de installatie ten onrechte alarm slaat. De brandweer is echter nog niet van plan om reke ningen te gaan presenteren voor onnodig uitrukken. Dat is wel gebruikelijk bij instellingen die met de regionale brandweer Rijnland een contract hebben gesloten om via een alarminstal latie rechtstreeks brandmeldingen door te geven aan de meld kamer. Bij het tweede loos alarm wordt er 350 gulden in reke ning gebracht. Het loos alarm kan bijvoorbeeld optreden omdat een brandmelder afgaat als veel sigarenrook in de kamer is. „Bij het AZL zijn we echter minder streng, omdat het allemaal nog in ontwikkeling is", aldus Mark. ogen. Volgens de door bezuinigingsmaatregelen drie partijen is de huidige Leid- al enige tientallen agenten min- se opzet met negen wijkagenten en drie districtsteams te vrijblij vend om echt wijkgericht te kunnen werken. Goekoop en Mostert meenden in de notitie kritiek op de in stelling van de Leidse politie te der dan volgens Goekoop zou moeten. Het zogenaamde PKP- onderzoek in opdracht van het ministerie van binnenlandse za ken gaf hem daarin onlangs ge lijk. „We kampen met een groot gebrek aan hoger en middenka- Onderzoek De drie opstellers van de noti tie, P. Langenberg (D66), H. Koek (PvdA) en R. van Lint (Links Leiden) besloten daarop wat gas terug te nemen. Ze stel den voor een onderzoek te hou den naar de mogelijkheden waardoor er meer wijkgericht bespeuren. Volgens Mostert gewerkt zou kunnen worden, kwam die kritiek de motivatie Ze willen binnen enkele jaren van zijn korps bepaald niet ten drie redelijk onafhankelijke goede. Burgemeester en korps teams met elk dertig tot veertig F herhaalden hun eerdere der. Een reorganisatie nu is de de agenten bij de Leidse politie doodsteek voor de politie. Je aan één wijk te koppelen. „We akkoord gaan. Volgens Goe koop was de nood bij de sur veillance momenteel het hoogst en moest eventuele aanvulling daar eerst terecht komen. Daar na kon wat hem betreft het aantal wijkagenten aangevuld worden. Concrete afspraken waren volgens hem afhankelijk van het tijdstip waarop het on derzoek klaar is. Goekoop zei in het kader van dat onderzoek ook een enquête te willen hou den onder de Leidse bevolking om te kijken hoe veilig Leide- naars zich voelen in hun eigen stad. Met dat compromis konden de drie akkoord gaan, al lieten ze blijken dat ze aanbevelingen in het onderzoeksrapport zeker niet meteen zouden steunen. „De beslissingen worden nog altijd door de politiek geno men", aldus Langenberg. Van een nederlaag in de discussie wilden de drie niet weten. „Dit onderzoek is een nuttige tussen stap op de weg naar wijkgericht werken", aldus Van Lint. agenten die een eigen deel van de stad onder hun hoede Ze hebben daarbij bezwaren tegen een reorganisa tie: het Leidse korps heeft daar voor te weinig agenten. beelden zoals het Haarlemse Leidse politie telt momenteel bent gek als je dit wilt doen. De Leidse politie functioneert per fect, het is een van de betere korpsen in het land. Ik weiger dat kapot te maken door een reorganisatie", aldus een gepi keerde Goekoop, die zich ge steund zag door CDA en VVD. Kritiek op functioneren van burgemeester Goekoop LEIDEN D66-raadslid P. Langenberg heeft gisteravond forse kritiek geuit op het functio neren van burgemeester C. Goekoop. Volgens Langenberg laten sommige rapporten die Goe koop heeft toegezegd te lang op zich wachten. Bovendien is de burgemeester onvoldoende vernieuwend bezig op het terrein van de open bare orde, zo zei hij gisteravond in de commis sie algemene en bestuurlijke aangelegenheden. „We wachten al jaren op een concreet actie plan voor bestuurlijke preventie van veel voor komende criminaliteit. Dat is verzand in de bureaucratie. Initiatieven op het gebied van te rugdringen van loos alarm bij de politie laten op zich wachten, terwijl daar in andere ge meenten, zoals Wassenaar en Amersfoort, al wel actie in is ondernomen. Maar Goekoop verschuilt zich achter het verschijnen van een landelijk rapport", aldus Langenberg, die daar aan toevoegde dat hij niet weer over de bijba nen van de burgemeester wilde beginnen. Goe koop erkende dat het actieplan inderdaad wat te lang op zich liet wachten, maar vond de kri tiek verder onterecht. „Ik meen dat er binnen de mogelijkheden permanent initiatieven worden genomen. Om een voorbeeld te noe men: in de automatisering bij de politie liggen we duidelijk voor op andere korpsen". willen graag weten wat er inge zet kan worden in de wijken. Dan kunnen we daarna gaan praten of we dat ook doen", al dus Van Lint. Daarnaast wilden de drie de toezegging dat even tuele extra agenten die Leiden er bij zou krijgen als wijkagent ingezet zouden worden. Begin volgend jaar zouden er boven dien concrete afspraken ge maakt moeten worden over verdere stappen. Goekoop meende dat alleen een externe deskundige nu nog nieuw licht op de zaak zou kun nen werpen. Hij opperde daar bij de suggestie het Studiecen trum voor Hogere Politieambte naren in Warnsveld in te scha kelen. Die zou op een rijtje moeten zetten wat er binnen het Leidse korps allemaal mo gelijk was en wat de beste op lossing zou zijn. Met de tweede suggestie van PvdA, D66 en Links Leiden wilde hij ten dele Horeca voorlopig niet later dicht LEIDEN Pas over twee jaar, in 1990, zal er in de Leidse raad weer gepraat worden over verruiming of vrij laten van de slui tingstijden van de Leidse horeca. Voor die tijd zal ook niet bekeken wat de eventuele consequenties van verruiming of vrij la ten van de sluitingstijden zullen zijn. Pogingen van Leiden Weer Gezellig en D66 om de discussie voor de eerstvolgende gemeen teraadsverkiezingen aan te zwengelen hoeven niet op steun van andere partijen te rekenen, zo bleek gis teravond in de commissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden. Zo zou Leiden de ligging ten Leiden aantrekkelijker te ma- opzichte van kustplaatsen als ken. Katwijk en Noordwijk en de De werkgroep heeft nog een watersportgebieden De Kaag aantal wensen op haar ver en de Braassemermeer meer langlijstje voor het verhogen moeten promoten en meer van de toeristische aantrekke- aandacht moeten besteden aan lijkheid. Er zou meer geld de toeristische fiets- en open- moeten worden gestoken in baar vervoerverbingen in de het schoon houden van de streek. De Groenoordhallen stad. „Zeker in vergelijking kunnen in de zomer worden met andere steden kan Leiden gebruikt voor slecht weer-acti- schoner", vindt de werkgroep, viteiten. Die pleit ook voor uitbreiding De werkgroep bepleit dat snel van rondvaartroutes en meer een multifunctioneel ont- mogelijkheden voor terrasbo- vangst- en bezoekerscentrum ten. De werkgroep vindt dat wordt gebouwd dat onderdak de gemeente zich meer moeite biedt aan de VVV, de gemeen- moet getroosten voor het aan- telijke voorlichtingsdienst en trekken van congressen. van de VVD kan worden gebouwd bij de zich volmondig aan bij de ingang van het museum voor ideeën van de werkgroep. Volkenkunde aan de Stations- ,,Het stuk in het Bulletin moet weg en goed bereikbaar worden gezien als een aanzet moeten zijn voor voetgangers, om nog meer energie te stop fietsers en automobilisten. De pen in het ontwikkelen van werkgroep stelt dat de Sta- het toerisme. Daar hechten wij tionsweg opnieuw moet zeer aan", aldus voorzitter E. worden ingericht voor de Mackay. Si i en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook I hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. ["bloteer als nieuwe abo tnee ingaande Naam- Adres- Pnstrnde/plaats- Telefoon .(voor controle de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per O maand automatisch betalen f 23,74 O kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank handdoek naar Naam: Adres: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 1 £eidóeSoma/nt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13