Lolligheid wint het bij 5Amerikaanse verkiezingen Jihad zweert wraak na Israëlisch bombardement Sacharov mag naar Amerika o andzaken beheersen ^lme-onderzoek i AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Hele wereld in de ban van de walvis Gorbatsjovs charme-offensief baart VS zorgen Isliec (070) 3UITENLAND 3 Hartens eist onderzoek laar computerkraak JRUSSEL De Belgische premier yilfried Martens heeft gisteren op- racht gegeven voor een opderzoek aar de berichten dat een onbekende >egang heeft weten te verkrijgen tot bmputerbestanden van zijn kabinet, lartens heeft strengere veiligheids- g iaatregelen aangekondigd om de gege- ens beter te beschermen. Het dagblad e Standaard meldde dat een man met jn personal computer had ingebroken i de computer van Martens. De compu- rkraker zou gedurende drie maanden e agenda van kabinetsvergaderingen n de post van Martens hebben kunnen doorsnuffelen. De man toonde een ver- laggever van De Standaard hoe hij kon ibreken. Pagina Computerfreak las post Martens Levenslang voor Belgische CCC-ers BRUSSEL Vier leden van de CCC (Strijdende Commu nistische Cellen) zijn gister avond in Brussel veroordeeld tot levenslange dwangarbeid. Twee leden van de FRAP (het Revolutionaire Front voor Proletarische Actie) kre gen elk vijf jaar gevangenis straf. Daarmee is het doek ge vallen over een proces dat op 26 september begon. Eerder had de jury de verdachten al op alle punten van de aan klacht schuldig bevonden. De CCC'ers stonden onder meer terecht voor 25 bomaanslagen in België, waarbij twee men sen om het leven kwamen. foicbcCotttorit MOSKOU De Sovjetrussische win naar van de Nobelprijs voor de vrede, Andrej Sacharov (66), heeft voor het eerst van de autoriteiten in zijn land toestemming gekregen een bezoek te brengen aan het buitenland. Hij zal ver moedelijk vóór 8 november naar de VS reizen om het symposium over „Overle ving en Ontwikkeling van de Mens heid" bij te wonen, zo heeft zijn vrouw Jelena Bonnen gisteren gezegd. Goede kennissen van de gerehabiliteerde na tuurkundige zeiden dat diens visumaan- vrage momenteel wordt bestudeerd. Donderdag werd Sacharov al gekozen tot lid van het presidium van de Sovje tacademie van Wetenschappen. Strijd tegen malaria succesvol ST-LAURENT In Oost-Suriname heeft het Zeister Zendingsgenootschap ZZG alles op alles gezet om malaria, dat hier veel in de jungle voorkomt, de kop in te drukken. Kinderen in het gebied worden in hoog tempo gevaccineerd en de eerste resultaten zijn bemoedigend, zo heeft de heer C. Leune van het ZZG gisteren vanuit Frans-Guyana ver klaard. Alle poliklinieken zijn reeds van koelkasten voorzien, die noodzakelijk zijn voor het bewaren van de vaccins. Het ZZG, dat belast is met de distributie van de Nederlandse humanitaire steun aan Oost-Suriname, heeft aan de mala- ria-bestrijding de hoogste prioriteit toe gekend. Vijftienhonderd vissers vermist DHAKA In Bangladesh worden meer dan 1.500 vissers vermist nadat zij eerder deze week in de Golf van Bengalen door een zware storm werden verrast. De storm had voor de meeste bewoners volkomen on verwachts de kop opgestoken. Kranten meldden gisteren dat een groot aantal vissersboten niet van de vangst is teruggekeerd. Voorzitter» Chowdhury van de vissersvereniging van de stad Cox's Bazar noemde een aantal van meer dan 165 boten met meer dan 1.500 opvarenden die waarschijnlijk allen zijn verdron ken. ZATERDAG 22 OKTOBER 1988 PAGINA 7 Pinochet bereid af te treden SANTIAGO Dictator Au- gusto Pinochet heeft gisteren bij de beëdiging van zijn nieu we kabinet gezegd dat hij niet zal meedoen aan de Chileense presidentsverkiezingen van 1989. „Ik zal mijn functie overdragen aan diegene, die op 14 december 1989 door de burgers op bezielende wijze wordt gekozen", aldus Pino chet. In het nieuwe kabinet is de omstreden minister van binnenlandse zaken Fernan dez, met wie de oppositie niet wilde onderhandelen, vervan gen. Acht van de 20 ministers is geen nieuwe portefeuille aangeboden. Aanklacht tegen Marcos en Imelda NEW YORK De naar Hawaii uitgeweken voor malige president van de Filipijnen Ferdinand Mar cos en zijn vrouw Imelda zijn gisteren door een Newyorkse rechtbank of ficieel aangeklaagd we gens het kopen van Ame rikaans onroerend goed met illegaal verkregen feld. Ook de Saudische za- enman Adnan Kashoggi is aangeklaagd omdat hij als dekmantel zou hebben gefungeerd. Bij de miljoe nen-transacties was ook de California Overseas Bank in Los Angeles betrokken. scl t EW YORK Nu de atste fase van de Ameri- lanse verkiezingscam pagnes is ingegaan, strij- m George Bush en Mi- ael Dukakis dagelijks n de hoogste prijs van de een gratis moment eendacht in het prime ne tv-journaal. Met poli- k heeft het steeds min- r te maken, met „leuk jen" des te meer. 16 '61 irge Bush oog in oog met drie kleine biggetjes in Dis- yland. Michael Dukakis in een tank of blazend op een trompet. Het zijn plaatjes die geen tv-producer zich zal laten ontgaan voor zijn journaal-uit zending. De breinen achter de beelden zijn niet de regisseurs en zeker niet de journalisten; het zijn de „image-makers", de goed betaalde specialisten in het manipuleren van massa media. Zij zijn het ook die zoveel mo gelijk hun best doen de nor male dagelijkse nieuwsgaring onmogelijk te maken, door journalisten te verbannen naar plaatsen waar de camera's nog wel plaatjes kunnen maken, maar waar de kandidaten zelf iRakis blaast „Happy Days" tegen de- achtergrond van de nerikaanse vlag. Eerder was bekend geworden dat hij punten 'iterligt op rivaal George Bush. FOTO: AP YTSLAGEN CHEF ZOCHT MOORDENAARS MELOOS ECHTPAAR niet meer verstaanbaar zijn en dus ook niet kunnen worden benaderd met onverwachte vragen. Steeds vaker is het re sultaat een kleurrijk plaatje van een campagnebijeenkomst met als enige hoorbare tekst de, alweer door een reclame jongen geschreven, pakkende slogan die bij het publiek blijft hangen. ZO GAAT HET „That's life. Zo gaat dat nu eenmaal", zegt Richard Salant, de vroegere directeur van CBS News, één van de omroepreu- zen van Amerika. „Vrijwel al les, met uitzondering van na tuurrampen, wordt in meer of mindere mate gedaan met de bedoeling de aandacht van de media te trekken. Meer dan ooit tevoren wordt de verkie zingscampagne gecontroleerd door de image-makers". Bush, die veel van dezelfde adviseurs heeft gebruikt die Ronald Reagan president maakten, kan zijn huidige functie van vice-president handig uitbuiten om wat pak kende journaalplaatjes te pro duceren. George Bush met een Amerikaanse vlag, bij een on dergaande zon, op de landings baan van het ruimteveer Dis coven', terwijl de Star Span gled Banner op de achtergrond klinkt. In Amerika was dat een patriottische tranentrek ker van jewelste. Een andere was George Bush de onder handelaar bij het ontmantelen van de eerste kruisraket. Michael Dukakis en zijn ima- fe-makers doen hun best om etzelfde te bereiken. Deze week was Dukakis nog over de hele wereld te zien met een trompet in de hand, waarop hij een paar tonen meebües van „Happy Days are Here Again". Helemaal lekker sloeg het plaatje niet aan, omdat eerder bekend was geworden dat Du kakis steeds verder "achterop raakt in de opiniepeilingen. GEK Tijdens een campagnebezoek aan Illinois erkende Bush: „We doen allemaal gekke din gen in de campagnes. Je had me daar moeten zien staan in Disneyland. Ik stond daar en die drie kleine biggetjes staar den maar naar me. Ik weet wat het is om domme dingen te moeten doen". Volgens Roger Ailes, media- adviseur van achtereenvolgens Nixon, Reagan en nu Bush, zegt dat het plaatje in het jour naal veel belangrijker is dan de korte commercials die door de campagnes betaald worden in reclametijd. Maar noch de commercials, noch de nieuws flitsen worden aan het toeval overgelaten. Na de twee door en door gere gisseerde tv-debatten van Bush en Dukakis, bood ABC de beide presidentskandidaten een rondje vrij discussieren aan in het programma Nightli- ne. Dukakis, die niets te ver liezen lijkt te hebben en in vergelijking met Bush een be genadigd spreker is, wilde wel. Een woordvoerder van Bush zei: „Om eerlijk te zijn stelt ons campagnéschema dat de kandidaat direct na het tweede debat de straat op moet, om zijn boodschap direct naar de kiezer te brengen". Dat Night- line dagelijks in meer dan 5 miljoen gezinnen wordt beke ken negeerde hij voor de gele genheid. Kathleen Hall Jamieson, een mediadeskundige van de Uni versiteit van Texas, zei dat de Amerikaanse kiezers in een nu bijna grijs verleden op ra dio en televisie politieke toe spraken konden volgen die een half uur tot een uur duur den. Zij luisterden en konden een afgewogen beeld vormen van de kandidaat voor wie zij wilden stemmen. In 1964 werd de campagne beheerst door po pulaire spotjes van 60 secon den. En nu is een spotje van 30 seconden de norm en een flits van 10 seconden in het jour naal de hoofdprijs. 'OCKHOLM Met het van de chef Natio- Police Board, Niels- o ïk Ahmansson, heeft t onderzoek naar de lme-moord deze week n nieuw slachtoffer ge- jaakt. Januari 1987 verdween al toenmalige commissaris ns Holmer van het toneel in resultaten van het onder- ik uitbleven. Afluister- andalen en uitgelekte on- zoeksresultaten leidden tot ontslag van minister van 104 Ufytje Anna-Greta Leijon. dsdien beheersen randza- llll i het moordonderzoek. ïls Erik Ahmansson was lar zijdelings betrokken bij t moordonderzoek, dat nog éds voortsleept. Zijn naam rd de afgelopen maanden ïds vaker in verband ge- ht met het schandaal aat Ide tot het aftreden van jon: het met privégeld op- in van een onderzoek naar het politie-onderzoek. Een me dewerker van die Carlsson is trouwens verwikkeld in weer een ander schandaal: hij wordt beschuldigd van het naar Zwe den smokkelen van afluiste rapparatuur voor het onder zoek. Volgens procureur generaal Stark is Ahmansson te .passief' geweest in de affaire en heeft hij een buitenstaander inzage gegeven in geheime politiedos siers over de zaak Palme. Ah mansson geniet niettemin in Zweden grote bekendheid. Hij leidde onder meer in 1984 en 1985 het onderzoek naar de moord op het Almelose echt paar Stegehuis. Dat echtpaar •werd in juli 1984 dood aange troffen in hun tent in het Noordzweedse Gallivare. In augustus "1985 hield de Noorse politie een 22-jarige psychisch gestoorde man aan die verant woordelijk zou zijn voor de moord. De bewijsmiddelen wa ren destijds niet toereikend. Ook het onderzoek naar deze moord is nog niet officieel af gesloten. Lagerfeld: ingetogen vrouwelijkheid Strepen en blokken op soepele stof (foto rechts) waren de hoofdmotieven in KarI Lager- felds „ready-to-wear" zomer collectie die gisteren in Parijs voor het voetlicht kwam. Ook Lagerfeld koos voor langere rokken, halfwijde rechte panta lons en een vrij ingetogen mo debeeld. Veel van zijn kleding was leuk, maar had niet het sensationele dat men gewend is van deze eigenzinnige coutu rier. Het gebruik van korsetten zorgde voor een vleugje pikan terie. Op de foto boven een jurk van roomkleurige wol. FOTO: AP „Oog om oog, tand om tand maakt de hele wereld blind", zo motiveerde Mahatma Gandhi ooit zijn campagne voor vreedzaam verzet. De Israëlische vergeldingsaanval gisteren In Libanon illustreerde waar wraak toe kan leiden. In het dorp Mashgara kwam deze baby om het leven en intussen heeft de Islamitische Jihad een nieuwe vergeldingsactie aangekondigd. FOTO: AP BAYRUT De Islamiti sche Jihad, een sji'itische organisatie in Libanon die zeker twee Amerikaanse gijzelaars gevangen houdt, heeft gisteren gedreigd wraak te nemen voor de Israëlische bombardemen ten op guerrillabases in Libanon. „Deze stommiteit van het Is raëlische leger zal niet onge straft blijven", zo luidde een getypte verklaring van de Ji had, waarin de aanslag woens dag op een Israëlisch leger- konvooi lof werd toegezwaaid. Bij de verklaring was een foto gevoegd van AP-correspon- dent Terry Anderson, die al sinds 1985 vermist wordt, en wordt de Amerikaanse docent Thomas Sutherland met name genoemd. Bij de Israëlische vergeldings aanval voor de aanslag op het legerkonvooi zijn zeker vijf tien mensen om het leven ge komen, zo werd later op de dag bekend gemaakt. Twee formaties van ieder zes Israëli sche gevechtsvliegtuigen na-: men 's ochtends aan de aanval deel. De bombardementen wa ren volgens het Israëlisch op perbevel gericht tegen Pales tijns doelen bij de provincie- hoofstad Sidon, en tegen kam pen van de pro-Iraanse Hez- bollah-militie bij de stad Mash gara en het dorp Al-Luwayzah in het oosten van Libanon. BARROW Heel de we reld is onderhand in de ban van drie walvissen die in de noordelijke ijszee bij Alaska door het drijfijs zijn ingesloten. Vooral in Amerika overheerst de reddingsoperatie die voor de zoogdieren in gang is gezet al het andere nieuws. Cameraploegen uit Euro pa, Japan en de VS trotse ren bij het eskimodorp Barrow ijzige koude om actueel verslag te kunnen doen van de situatie waar in de grijze walvissen ver keren. Biologen meten elke paar uur hoe de gezondheid van de die ren ervoor staat. Opgelucht konden nieuwslezers over de hele wereld gisteravond ver nemen dat de conditie van de walvissen iets verbeterd is. In tussen is een alternatief red dingsplan in gang gezet nu het luchtkussenponton, dat als ijs- breker zou moeten fungeren, Barrow niet op tijd dreigt te bereiken. Eskimo's zagen een rij luchtgaten, in de hoop zo de walvissen naar open zee te kunnen lokken. Een Ameri kaanse legerhelikopter zal morgen al met een 2.250 kilo zware betonplaat trachten het ijs te breken om zo een open doorgang naar warmer oce aanwater vrij te maken. Tij dens een persconferentie zei waarnemend burgemeester Warren Matumeak dat Bur row zich verplicht voelt alles te doen om de drie dieren te bevrijden ook al leeft het dorp voornamelijk van de walvis vangst. De Eskimo's hebben de drie dieren inmiddels een naam gegeven: Siku (IJs), Putu (Wak) en Kanik (Sneeuwvlok). Arrestanten in hondehok JOHANNESBURG Vier jonge zwarte Zuidafrikanen zijn na hun aanhouding op 9 oktober door de politie van Pi- netown in de provincie Natal opgesloten in een hondehok, waarin ze niet rechtop konden staan, noch languit konden lig gen. Dat heeft het Zuidafri- kaanse parlementslid Peter Gastrow gisteren bekend ge maakt. De Afrikanen werden 36 uur later vrijgelaten, zonder enige verklaring waarom zij waren vastgehouden. Volgens Gastrow heeft de politie be loofd de zaak tot de bodem uit te zoeken. Het hoofdkwartier van politie bevestigde dat er een onderzoek is ingesteld, maar wilde geen commentaar leveren. INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK, THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA OM 201 t Pinguïnland van Professor Lupardi - Enkele dagen nadat Rob het eiland, waar hij de schatten i Peer de Schuymer heeft gevonden, heeft verlaten, slaat het aie weer om en breekt de storm los, die dagenlang aanhoudt 1 hem met zijn schip op hoge Zuidelijke breedte brengt. Geen hip is te zien in deze verlaten vlakten. Slechts water, water en 3 eens water. Maar zelfs In deze eenzaamheid kan een zeeman 3 wel iets beleven, ondervindt Rob. Want op zekere dag duikt een reusachtige zwaardvis een kabellengte voor de boeg van „De Vrijheid" uit het water en even later ziet Rob achter hem de monsterachtige kop van een duivels- of vampierrog. Blijkbaar hebben beide dieren het op elkaar gemunt. Rob besluit in de buurt te blijven, want een gevecht tussen twee van deze zeemon sters wil hij wel eens van dichtbij meemakenl MOSKOU In afwachting van een nieuwe gesprekspart ner in het Witte Huis heeft de Sovjetunie een charme-offen sief geopend in de richting van West-Europa. Het bezoek dat de Westduitse kanselier Hel mut Kohl vanaf maandag aan Moskou brengt, vormt het voorlopige hoogtepunt van dit offensief. De Oostenrijkse kanselier Franz Vranitzky en de Itali aanse premier Ciriaco de Mita maakten de afgelopen weken reeds hun opwachting in het Kremlin. De Franse president Francois Mitterrand sluit eind november de rij. Deze Moskouse parade van de Westeuropese politici heeft al geleid tot enige bezorgdheid in de VS. Daar wordt gevreesd dat de vriendelijkheid van Sovjetunie jegens Europa be doeld is om een wig te drijven tussen de Amerikaans/Euro pese betrekkingen. De sympa thie van Europese politici zou Gorbatsjov ook van nut kun nen zijn bij het doordrukken van een START-akkoord op voor de Sovjetunie gunstige voorwaarden. Al enkele we ken zit stevig de klad in de ST ART-besprekingen. Diplomaten in Moskou vinden die angst echter overdreven. Ook om „logistieke" redenen ligt de Europese parade in Moskou voor de hand. Door de Amerikaanse presidentsver kiezingen is een tijdelijke windstilte opgetreden in de di aloog tussen de Sovjetunie en de Verenigde Staten. Gorbats jov benut deze periode om „aan te toneh dat zijn buiten landse politiek zich niet be perkt tot contacten tussen de twee supermogendheden", zegt een hoge Westduitse di plomaat in Moskou. In dit veröand zijn de komen de besprekingen tussen Kohl en Gorbatsjov van het grootste belang. De twee mannen heb ben elkaar nog maar één keer ontmoet en dan nog slechts zeer kort. Dat was in maart 1985 tijdens de begrafenis van partijleider Tsjernenko. De twee leiders voelen nu allebei de behoefte de banden nauwer aan te halen. De Bondsrepu bliek is de belangrijkste wes terse handelspartner van de Sovjetunie en van alle EG-lan- den stelt zij zich het positiefst op tegenover de perestrojka, Gorbatsjovs hervormingspoli tiek. Bankconsortia uit de Bondsre publiek, Italië, Frankrijk en Groot-Brittannië zijn intussen al van plan afzonderlijke kre dietovereenkomsten te sluiten met de Sovjetunie voor een to taal bedrag van 7 miljard dol lar (14 miljard gulden), om de „perestrojka" van Gorbatsjov te financieren. De Westduitse banken hebben het voorbeeld gegeven met een krediet van 1,6 miljard dollar. Deze kapi taalinjectie in de Sovjet-econo mie wordt toegejuicht door de tachtig zakenlieden die Kohl op zijn reis vergezellen. Want zij zagen met lede ogen aan hoe de handel tussen de Sov jetunie en de Bondsrepubliek in 1987 afnam met 18,1 miljard mark (ofte wel - 19,4 procent in vergelijking met 1986) als gevolg van de dalende olie-in komsten van het Sovjet bewind.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7