„Revolutie, daar ben ik niet voor" Van vriendelijke boosheid tot erger Harde tijden voor Vim Kok DE HARDE ACTIE VAN GERT KOFFEMAN: ^at verdient een politieman eigenlijk? 198' OKTOBER 1988 PAGINA 5 Enkele weken geleden liep hij voor het eerst sinds héél lange tijd weer over het schelpenpad langs de Hofvijver, waar hij in de jaren vijftig en zestig miljoenen voetstappen heeft gezet. Mr. Joseph Luns. oud- minister van buitenlandse zaken (van '52 tot '71), was weer even terug in Den Haag. Daar moest-ie wel een goeie reden voor hebben, want zo graag komt hij daar niet meer, in heel Nederland trouwens niet. België is zijn tweede vaderland geworden en Brussel, de stad waar hij na z'n ministerschap dertien jaar werkte als secretaris-generaal van de NA VO, Zijn permanente residentie. Hij houdt niet meer zo van Holland. Veel te progressief, veel te eigenwijs en veel te zeurderig. Maar nu had hij inderdaad een goede aanleiding voor de terugkeer naar zijn vroegere woon- en werkplaats: hij zou in het zonnetje worden gezet omdat - er een nieuw boek over hem .was verschenen. Zo'n uitje laat de over-ijdele Luns zich niet gauw ontglippen, al zou hij daarvoor op eigen kosten naar oost-Siberië moeten reizen. Zevenenzeventig is hij nu. Zijn geheugen, altijd als fabelachtig i omschreven, laat hem tegenwoordig nogal eens in de steek. Ook toen hij even met ons in gesprek was, vlak voordat 'zijn'nieuwe boek (gewijd aan z'n NAVO-tijd) in de deftige Haagse sociëteit De Witte ten doop werd gehouden, weigerden enkele hersencellen hardnekkig dienst. Luns sprak zich vol afkeuring uit over de paspoortaffaire, die hij belachelijk vond en allerminst een kabinetscrisis waard. Toen wij hem eraan herinnerden dat er in zijn Haagse periode zelfs een kabinet is gevallen over een illegale televisiezender op een oud booreiland in de Noordzee (het 'Rem-eiland' dat het kabinet- Marijnen in 1965 de kop kosttezei Luns, oprecht verbaasd: „O ja? Is daar een kabinet op stuk gegaan? Nou. dan moet ik zeker op m 'n departement hebben zitten slapen. Ik kan me daar niets van herinneren". In andere opzichten is Luns het zicht op de werkelijkheid ook enigszins kwijtgeraakt. In het televisieprogramma Veronica -Nieu wslijn spu wde hij onlangs zijn gal over het verschijnsel homoseksualiteit, dat hij vergeleek met ziekelijke afwijkingen als kleptomanie". Wie anno 19S8 als intelligent mens nog zoiets te berde brengt, kan toch moeilijk meer serieus worden genomen. Dat hoeft ook niet. want hij is geen politieke factor van betekenis meer. noch nationaal, noch internationaal. De enquête uit 1970, waarin hij als kandidaat nummer één uit bus kwam voor het overnemen van het koningschap in het geval de Oranje-dynastie zou uitstervenligt mijlenver achter ons. Heden ten dage zou Luns het niet verder brengen dan een kandidatuur voor de functie van hofnar. De vraag is overigens of men hem op Huis ten Bosch wel als zódanig in dienst zou willen nemen en of hij zich daar zèll wel op z'n gemak zou voelen, want ons vorstenpaar is toch bepaaldelijk niet conservatief Waarschijnlijk ligt het Britse koningshuis hem beter. In het eerder genoemde boek spreekt hij daarover althans in zeer lovende bewoordingen. Verrassend ook. Volgens Luns hebben de Nederlanders een volkomen verkeerd beeld vari koningin Elisabeth. Een saaie, stijve tante? Welnee! Lees wat oom Joseph erover zegt: „Zij is een zeer charmante vorstin en haar parelende lach is fameus bij degenen die haar van nabij meemaken, een aanstekelijke lach die haar zin voor humor illustreert. Zij converseert geestig en graag. Zij doet er alles aan een gesprek ook tof een levendige dialoog te maken, maar helaas zit bij de meeste mensen die haar niet dagelijks ontmoeten de protocollaire schrik er goed in". Zo hoor je nog eens wat.. Dat prins Philip een „aangenaam, vlot en informeel causeur" is geloven we wel, en dat zoon Charles de humoristische kroon spant is evenzeer voorstelbaar, maar dat Hare Majesteit zelf zo'n sprankelend persoon is. dat wil er toch maar moeilijk in Of hebben we soms te veel naar de Britse poppenserie 'Spitting Image'gekeken? TRUBBELS 3INNENLANDEcidaeSowtcmt_ZATERDAG 22 DEN HAAG - Alsof het afge sproken werk was hebben CDA en VVD deze week met de bot te bijl ingehakt op de PvdA. De socialisten worden „weer de kampioenen van de belasting druk", zei VVD-leider Voorhoe ve maandagavond in Zutphen. Daags daarop in Hoorn herhaal de CDA-voorman De Vries de uitspraak die hij zaterdag deed in deze krant: „De PvdA is te rug in de jaren zeventig". Deze felle aanvallen hebben her en der verbazing gewekt. De verkie zingsstrijd is toch nog lang niet be gonnen?! Dat laatste is een misvat ting. Weliswaar installeren de kiezers pas in 1990 een nieuwe Tweede Ka mer, maar volgend jaar gaan ze wel degelijk ook al ter stembus. In juni, over acht maanden dus al, worden namelijk de verkiezingen gehouden voor het Europese Parlement. En al is de uitslag daarvan op zich niet zo belangrijk - de afgevaardig den in Straatsburg hebben nog wei nig te vertellen - als gigantische opi niepeiling is deze gebeurtenis wel van grote betekenis. Bovendien is aangetoond dat een kiezer, wanneer hij eenmaal een bepaald hokje heeft rood gemaakt, daarna niet zp snel meer van mening verandert. Aange zien tegenwoordig ook het Neder landse electoraat voor de helft uit „zweversbestaat, is het dus zaak voor de politieke partijen het eigen „gelijk" zo vroeg mogelijk onder de aandacht te brengen. Dat kan uiteraard ook door het „on gelijk" van de tegenstander te bena drukken. Hoe effectief zo'n strategie soms is, heeft de Republikein George Bush laten zien in de Verenigde Sta ten. Door stelselmatig het vertrou wen te ondermijnen in zijn concur rent, de Democraat Michael Dukakis, wist de vice-president zijn aanvanke lijke achterstand om te buigen tot een riante voorsprong. Met nog slechts twee weken te gaan tot „Election Day" heeft Bush een forse meerder heid van de Amerikanen ervan over tuigd dat zijn rivaal een gevaarlijke „liberal" is, die in het weekeinde ver oordeelde moordenaars uit de gevan genis laat en die -wat sommigen nog erger vinden- de belastingen wil ver hogen. Portemonnee Vrees voor pijn in de portemonnee is niet een typisch Amerikaans ver schijnsel. Ook in Nederland heeft menig staatsburger daar last van. Vandaar dat CDA en VVD, zoekend naar een goed begin voor hun Euro pese campagne, zich als haviken ge stort hebben op het standpunt van de PvdA dat de aangekondigde lasten verlaging niet mag doorgaan, ook niet als het gaat om het zogeheten plan-Oort. Wat dit laatste betreft kon men in re geringskring aanvankelijk de oren niet geloven. Het was notabene de PvdA'er Vermeend die in 1985 - sa men met de VVD'er De Grave - het initiatief nam tot een verregaande vereenvoudiging van de belasting. Deze inspanning werd heel'snel be loond, doordat de regering een ad viescommissie instelde onder leiding van prof. Oort. En waarachtig: anno 1988 liggen de bijbehorende wets voorstellen er al! Sterker nog, de voorstellen zijn ook al bijgesteld in de richting die de PvdA als eerste had bepleit. Was het aanvankelijk nog zo dat de minima erop achteruit gingen en de topinko mens er fors van profiteerden, nu is het voordeel tamelijk evenwichtig verdeeld. Met uitzondering van de al leenstaanden krijgen alle belastingbe talers er wat bij. Het was vooral CDA-fractieleider Bert de Vries die daarvoor gezorgd heeft. Tijdens het fameuze paasdebat dwong hij het kabinet de lagere inko mens mee te laten delen in de voor delen van 'Oort'. Maar liefst 4,1 mil jard gulden zal minister Ruding uit het nationale spaarvarken moeten halen om de gehele fiscale operatie te bekostigen. Een prestatie die De Vries ook van PvdA-zijde felicitaties opleverde, al was het dan achter de gordijnen. Tweespalt Waarom dan ineens die afwijzende houding van de socialisten tijdens de algemene beschouwingen? De 'reden daarvan is tweespalt. De „fundamen talisten" in de fractie zijn er fel op te gen dat de PvdA akkoord gaat met een wetsvoorstel dat ook een voor- deeL (verlaging van het toptarief in de inkomstenbelasting van 72 naar 60 procent) oplevert voor de rijken. Zij vinden dat onverkoopbaar tegenover de eigen achterban, die voornamelijk uit sociaal zwakkeren bestaat. Als leider van de „fundi's" treedt op Thijs Wöltgens, de financieel specia list van de fractie en een goede vriend van Wim Kok. Naar verluidt heeft de gemoedelijke Limburger de beste papieren om Wim Meijer, die commissaris van de koningin wordt in Drenthe, op te volgen als eerste vice-voorzitter van de fractie. De „realisten" onder leiding van Wil lem Vermeend en Hans Kombrink proberen dat te voorkomen door de „middenfiguur" Hans Alders naar voren te schuiven. Veel kans van sla gen schijnen de „realo's" echter niet te hebben, vooral omdat Alders zich alleen maar kandidaat wil stellen als hij door Kok zelf wordt gevraagd. Hij voelt er niets voor zijn huidige positie van fractiesecretaris in de waag schaal te stellen. De verwachting is dan ook dat Wölt gens wordt verkozen en dat de „fun di's" nog meer greep krijgen op de koers van de fractie. De „realo's" zijn bezorgd over die mogelijkheid, omdat de PvdA zich daarmee weer verder zou verwijderen van CDA en VVD. Zij vrezen dat zich dan de situatie van 1986 kan herhalen, waarin een deel van de mogelijke PvdA-stem- mers veiligheidshalve kiest voor Lubbers en de huidige, coalitie haar meerderheid behoudt. Harde tijden dus voor Wim Kok. De fractieleider vindt zelf echter dat het allemaal nogal meevalt. Volgens hem is het alleen maar gunstig dat de PvdA een andere koers vaart dan CDA en VVD. „Er moet wat te kie zen vallen voor de kiezers". Ook ver zet hij zich m^t kracht tegen de stel ling dat de PdA alleen maar kan meeregeren als zij eerst „een kloon" is geworden: „Na de verkiezingen zal wel blijken wie zich van wie heeft geïsoleerd". RIK IN 'T HOUT [TRECHT - Het kan ver eren. Hadden we enkele /eken geleden achter het reigen met rondslinge- ende straatstenen nog en geheide kraker ver- ïoed, sinds vorige week aan onze gedachten erder uit naar een poli eman. Want het was een chte diender bij wie op e grote vakbondsverga- ering in de Rotterdamse loeien de stoppen door- loegen toen hij ze daar staan, de bewindslie- en Van Dijk (binnen- indse zaken) en Korthals ltes (justitie). Zwart erd het hem voor de gen. „Wat mij betreft logen de klinkers uit de raat", riep hij en alle genten .klapten. Behalve rert Koffeman. Die hrok. De voorzitter van e Algemene Christelijke olitiebond (ACP, 21.000 leden) wist dat zijn leden er volslagen ziek van wa ren, dat het personeelste kort, de werkdruk en de lage salarissen zijn men sen naar de keel vlogen, maar dat het zo erg was? Nee. „Ik zit nu achttien jaar in het vakbonds werk", zegt hij, „maar al die jaren had ik nog nooit iemand horen dreigen met het gooien van straat stenen". Koffeman zit tussen twee vu ren. Terwijl hij ten strijde trekt tegen de ministers Van Dijk en Korthals Altes, moet hij zich ook de al te fanatieke vakbondsleden van het lijf houden. Die verwijten hem, of in elk geval de bond. een veel te zacht en netjes optreden, die vragen om „kei- en keiharde actie". Maar "dat kan Koffe man niet beloven. Hoe creatief hij zich ook tegen de regering teweer stelt, echt harde actie is voor hem niet weggelegd. Daarvoor neemt de politie een te belangrijke positie in. Sta ken, om maar «eens een niet onbelangrijke „harde" actie- vorm te noemen, is verboden voor politie-ambtenaren. Wat dat betreft zijn ze goed te ver gelijken met de medisch spe cialisten die vorige week van de Utrechtse rechtbankpresi dent nu, CfL. Harinxma thoe Slooten te horen kregen dat ze „dienen te aanvaarden dat zij. evenals sommige andere per sonen met een functie, ambi of beroep waaraan een bijzondere maatschappelijke verantwoor delijkheid is verbonden, een aanzienlijk mindere vrijheid hebben om tot protestacties over te gaan dan de gemiddel de burger". Handvest „In beginsel", legt Koffeman uit. „hebben wij, als alle amb tenaren, het recht op collectie ve actie. Dat is vastgelegd in het Europees Handvest. Maar het wordt tegelijkertijd be grensd door de rechtspraak van de diverse landen. In Ne derland heeft de rechter be paald dat de politie niet mag staken". De ACP-voorzitter begrijpt wel waarom dat verbod er ligt. „De overheid is belast met het verzekeren van de rechtsze kerheid voor haar onderda nen. Alleen de staat heeft die plicht en bevoegdheid. De po litie moet dat in de praktijk verwezenlijken. Daarom mag de politie alleen acties voeren met een demonstratief karak ter, er mag geen afbreuk worden gedaan aan de rechten van anderen. De vraag w&t hij van deze regeling vindt, acht Koffeman niet relevant. „Ik moet me daar gewoon aan houden, dat is de wet. Als ik die aan m'n laars lap, nou dan is het niet best. Dat zou een aantasting van de rechtsstaat betekenen, regelrechte revolu tie. En daar ben ik niet voor". De ACP-voorzitter is zich er terdege van bewust dat zijn ontzag voor de wet niet ge deeld wordt door zijn gehele achterban, en dat is voorzich tig uitgedrukt. „De opmerkin gen die ik hoor liegen er niet om. Die gaan heel ver". Toch is zijn ervaring dat het nog steeds, zij het almaar moeiza mer, mogelijk is de leden dui delijk te maker» waarom de bond binnen de wettelijke ka ders wil blijven. Misschien lukt dat niet zo best in een op gewonden zaal vol doldrieste agenten, maar wel in intiemer verband, op vergaderingen in het land. Bovendien, zo zegt Koffeman, zijn er nog genoeg mogelijkheden over om de mi nisters duidelijk te maken dat het zo echt niet langer kan. Een commissie van de politie bonden is bezig „creatieve ae- tievormen" te verzinnen om de landelijke protestdag van 14 november tot een succes te maken. Veel wil Koffeman er nog niet over zeggen, maar in geen geval zal ervoor gekozen worden zich massaal ziek te K melden. „Dat zou op wel zeer gespannen voet staan met onze sociale verworvenheden", al dus Koffeman, „dan kom je voor het laatst. Sindsdien zijn de eisen die aan de politieman worden gesteld flink ver zwaard. Zo werd de opleidingstijd van de functionaris verdubbeld tot bijna twee jaar. Ook is het aantal politietaken, zoals op het gebied van de milieuwet ten eri de naleving van de maximum-snelheid, behoorlijk uitgebreid. De beloning is aan dit alles echter nooit aange past, zeggen de bonden. En alsof dat nog niet erg genoeg is, de overheid is voornemens drieduizend banen te schrap pen, hetgeen overeenkomt met tien procent van de totale sterkte. Deze arbeidsplaatsen zouden overbodig kunnen worden gemaakt door de auto matisering. zo zegt de over heid. Dat wordt bestreden door de bonden, die vinden dat de totale politiesterkte in verband met de gestegen werkdruk best omhoog kan. Fikse uitbreiding De bonden worden daarin ge steund door de Wetenschappe lijke Raad voor het Regerings beleid (WRR) die deze zomer nog in een rapport pleitte voor een uitbreiding van de korp sen. Het ophelderingspercenta ge van de misdaden is in ons land sinds 1978 gedaald van 32 naar 23. De Raad vindt dat schril afsteken tegen het bui tenland; in de Bondsrepubliek lost de politie immers al sinds jaar en dag 45 procent van de misdaden op. Je moet toch maar durven, vindt de Raad. om bij zulke cijfers toch af te zien van een fikse uitbreiding van de politie. In de grieven van de actie voerders speelt geld een be langrijke rol. De politiemensen zijn het in meerderheid oneens met de eenzijdig opgelegde nieuwe ongemakken' („incon- veniënten")regeling voor de politie, die per saldo- voor een deel van het personeel een in komensachteruitgang bete kent. Politiemensen die in hun functie soms overuren maken, kunnen de inkomensachteruit gang goedmaken. Maar, zegt een woordvoerster van de ACP, „het is toch te gek dat je overuren moet gaan maken om niet in inkomen achteruit te gaan?". ARJEN VAN DER SAR Ongemak ken toeslag t nu 14%, wordt 12,5%. Betuwe demonstreerden agenten hoe het is om ge plukt te worden; zij hiel pen een appelkweker met de oogst. Het zijn kleine, min of meer vriendelijk bedoelde acties die in de komende weken vaker plaats zullen vinden als op warmer voor de landelijke ac tiedag van de politie op 14 no vember. De ketel wordt door de politie aardig opgestookt; het is de vraag waar de woede van het politiepersoneel in zal uitmonden. Vertragingsacties, ziekmeldingen, prikacties en werkonderbrekingen (zoals in Den Helder) zullen de samen leving de komende maanden gaan treffen. Ook worden steeds meer „publieksvriende lijke" acties gemeld, waarbij geen bekeuringen worden uit gedeeld voor kleine overtre dingen als foutparkeren. Er zijn verschillende aanlei dingen voor de acties, waartoe vorige week op een vergade ring in Rotterdam werd beslo ten. De Algemene Christelijke Politiebond (ACP) en de Ne derlandse Politie Bond (NPB) vinden dat er 150 miljoen ex tra nodig is voor verhoging van de salarissen om de zwaarte van het politiewerk naar behoren te waarderen. Die herwaardering van het politiewerk is naar hun smaak zo langzamerhand hard nodig, want dat gebeurde in 1970 WISKE EN DE DUINDUIKERS DEN HAAG Het lijkt erop dat de boze politie mensen alle leden van het kabinet persoonlijk willen laten voelen dat hun on recht wordt aangedaan. Minister Smit-Kroes moest nota bene op „haar" wegen wijken voor een blokkade van auto's. Col lega De Koning kreeg als protest een wielklem aan zijn auto. En ook minister Brinkman ervoer deze week in Dordrecht de dwingende hand van agenten, die hem met ste nen om hun nek een peti tie overhandigden. In de Tegen appels plukken door agenten, zoals deze week bij een fruitteler in Culemborg, heeft de christelijke politiebond geen bezwaar. Maar de klinkers moeten in de straat blijven. FOTO: ANP Jonge agent/ wachtmeester vanaf 21 jaar Brigadier,' opperwacht meester (inmiddels 15 jaar bij de politie) •in jonge agent/wachtmeester vanaf 21 jaar rijgt bruto f 2487 gulden en een vaste onge- jakkentoeslag van 348, hetgeen overeen >mt met veertien procent (na 1 januari ver- ttgd tot 12,5 procent). Een hoofdagent/wacht- jeester le klasse (inmiddels tien jaar bij de po tte) verdient bruto 3145 en een vaste onge- iak ken toeslag van 408, zijnde dertien procent [ordt straks verlaagd naar 11,5 procent). Voor n brigadier/opperwachtmeester (inmiddels 15 jir bij de politie) komt het salaris neer op 1601 met een vaste ongemakken vergoeding n 401, wat neerkomt op 11,5 procent (wordt ,2 procent). Voor de hoofdagent en brigadier liggen de •maximum-brutosalarissen op respec tievelijk 3601 en 4098. Naast deze bruto ba sisbedragen vangt elke politieman of -vrouw voor een „ongemakkelijk" werkuur (tussen 22.00 uur en 7.00 uur en op zon- en feestdagen) een vergoeding van 5,75 per uur. Voor elk overuur dat hij dit jaar per kwartaal boven het aantal van dertig maakt ontvangt hij een ver goeding in de vorm van geld of vrije tijd. Als straks in januari de nieuwe, eenzijdig opgeleg de, ongemakkentoeslag van kracht wordt, ver valt die drempel van dertig uur. Dan worden alle „ongemakkelijke" uren vergoed in tijd of geld. De politieministers geven daarbij de voor keur aan de verhouding 20/80. Hoofdagent/ wachtmeester IstG klasse (inmiddels to jaar bij de politie)

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5