n Simon Wiesenthal waarschuwt de moordenaars van morgen oponzekosten Sinterklaas ^binnenland £eidóe@oma/nt Zware metalen in Elzas-wegenzout Fruitkoelschip vlotgetrokken LUBBERS VERWACHT GEEN LOONGOLF MEER NAZI-MISDADIGERS MOGEN NIET RUSTIG STERVEN' Heerema weigert met ex-werknemers te praten Faren en tv-kijken Lag van kantonrechter Vissers moeten jaren op geld wachten OEFENENDE MILITAIREN OVERVALLEN GRONINGEN Steeds meer donorcodicils in omloop II Qnppjf Binnenkort is de Sint W|/VwlI a|weer jn 't |an(j Ter gelegenheid ZATERDAG 22 OKTOBER 1988 PAGINA 3 JAAR CEL VOOR BAAS SATANSKERK 1 trP .MSTERDAM Het ge rechtshof in Amsterdam heeft vrijdag de zich de kardinaal van de Satanskerk noemende i.L. veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar met iftrek wegens belastingfraude. )e uitspraak was conform de •is van de procureur-generaal. Volgens de vice-president van iet hof, mr. J.H.F.J. Cremers, icht het hof bewezen dat L. imbtenaren van de rijksbelas- a ingen opzettelijk onjuiste in lichtingen en informatie heeft Verstrekt met betrekking tot Ie vraag of hij ondernemer Svas en als zodanig omzetbelas- ing diende te betalen. HENGELO/DELFT Het kalizout dat het bedrijf Elzas-Sel verkoopt voor de gladheidsbestrijding is on vriendelijker voor het milieu dan het Nederlandse keukenzout dat AKZO voor de wegenbeheerders produceert. Dit blijkt uit een onderzoek van de Afde ling Adviezen Wegenbouw van Rijkswaterstaat in Delft. Het zout, dat als afval vrijkomt in de Franse kalimijnen, bevat volgens de studie meer zware me talen dan het zout dat uit de Nederlandse bodem wordt gehaald. Het onderzoek wordt voorgelegd aan de hoofddirectie van Rijkswaterstaat. „Het wordt een afweging tussen aspecten van milieu- en die van eco nomie", aldus ir. J. van Leeuwen, hoofd van de Af deling Adviezen Wegenbouw van Rijkswaterstaat. Hij doelt hierbij op het feit dat het kalizout weliswaar het milieu meer belast dan het keukenzout, maar dat de kosten ervan circa dertig procent lager zijn. VLISSINGEN Het Cypriotische fruit koelschip „Frio Venezuelo' dat in de nacht van donderdag op vrijdag vastliep op het strand even voorbij Vlissingen in de mon ding van de Westerschelde is gisteravond door vijf sleepboten vlotgetrokken. Het schip wordt naar de rede van Vlissingen versleept waarna duikers in opdracht van Rijkswaterstaat het schip onder water zul len onderzoeken op mogelijk opgelopen schade. De ruim 5600 brutoton metende Cypriotische fruitjager was donderdag ge laden met fruit van Antwerpen op weg naar zee toen het vermoedelijk door een foute manoeuvre op het strand terecht kwam. Drie eerdere pogingen om het schip vlot te trekken waren gisteren mislukt. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Premier Lub bers wilde gisteren niet spreken van een historisch overleg met werkgevers en werknemers. Hij sprak heel bescheiden van een „nuttige stap". Maar uit alles bleek dat de minister-president in zijn hart intens tevreden was over de bereikte resultaten. „Er is inderdaad veel meer uitgeko men dan we aanvankelijk ge dacht hadden", bekende hij op zijn wekelijkse persconferentie. De tevredenheid van Lubbers bleek vooral ingegeven, doordat het kabinet de onvermijdelijk lijkende loonstijgingen had we ten te voorkomen. „Ik zie nu geen loongolf meer komen", al dus de premier. Hij heeft daar over nog geen absolute zeker heid, omdat elke sector van het bedrijfsleven zelf uitmaakt hoe haar cao eruit gaat zien. Maar het actieplan van het kabinet, dat werkgevers en werknemers hebben beloofd te zullen onder zoeken op uitvoerbaarheid, maakt het mogelijk dat er iets anders in de plaats komt voor de wens tot loonsverhoging. De mi nister-president: „Ik denk dat solidariteit weer het leidende patroon wordt in de verhoudin gen tussen werkgevers en werk nemers". De doorbraak in het overleg was volgens Lubbers vooral het ge volg van de bereidheid van het kabinet iets aan de uitkeringen te doen. Tweehonderd miljoen gulden extra mag minister De Koning daar in 1989 voor uitge ven. Bovendien zal bekeken worden of er vanaf 1990 structu reel iets gedaan kan worden „om de mensen die nu eenmaal niet kunnen werken ook een beetje te laten delen in de stij ging van de welvaart". Nadat het kabinet deze toezegging had gedaan, lieten de vakcentrales hun eis vallen dat er een gelijke inkomensontwikkeling zou moeten komen voor werkenden en niet-werkenden. Volgens Lubbers was dat „echt niet ver antwoord, omdat dan ook het wettelijk minimumloon ver hoogd zou moeten worden, met alle schadelijke gevolgen van dien voor de werkgelegenheid". Ook de werkgevers moesten een flinke veer laten. Nadat ze zich eerst allen geschaard hadden achter het pleidooi van het VNO voor een bruto verlaging van het wettelijk minimumloon, na men ze uiteindelijk genoegen met de door het kabinet voorge stelde netto verlaging van dat zelfde loon. Een werknemer op het minimumniveau wordt door die maatregel aanzienlijk goed koper. Lubbers denkt dat daar door zo'n 20.000 langdurig werk lozen per jaar aan een baan ge holpen kunnen worden. UTRECHT Als dr. Si mon Wiesenthal spreekt, zwijgt de zaal stil, heel stil. „Veertig jaar baad ik mij nu al in bloed en tra nen", zegt hij. „Mijn le ven staat nog steeds in het teken van het con centratiekamp. Ik word bedreigd, met bommen zelfs. Maar ik ga door. Om de moordenaars van morgen, die vandaag mis schien geboren worden, te waarschuwen dat ze geen rust zullen hebben. Als die waarschuwing ontbreekt zijn miljoenen mensen voor niets gestor ven". Wiesenthal spreekt voor de vuist weg. Hem is gevraagd zijn publiek, leden van het Nederlands Historisch Ge nootschap in Utrecht bijeen, toe te spreken over jodenver volging en over de processen die na de Tweede Wereldoor log tegen nazi-misdadigers zijn gevoerd. Hij heeft drie kwartier en snelt als een haas door de geschiedenis. ,,In 1267 werd in Wenen op een concilie bepaald dat de jo den afgezonderd moesten worden. Bijna zevenhonderd jaar later konden de nazi's die Weense bepalingen gewoon Vier belangrijke deelnemers aan het symposium over de geschiedschrijving en de Tweede We reldoorlog. Van links naar rechts: dr. G. Hirschfeld van het Duits Historisch Instituut in Londen, Dr. O. von der Gablenz, ambassadeur van de Bondsrepubliek Duitsland in Nederland, dr. L. de Jong en dr. S. Wiesenthal. FÓTO: ANP overnemen voor hun Neuren- berger rassenwetten. Daar achter lag de haat, de pure haat, tegen alles wat joods was. En het was de combina tie van die haat met de tech nologie van dat moment, die de jodenvervolging tussen 1933 en 1945 zo gruwelijk maakte. Haat gepaard met technologie, dat is het aller ergste. Dat is ook het grote gevaar voor de toekomst. De haat heeft de wereldmonsters Hitler en Stalin overleefd en de technologie is alsmaar ver der ontwikkeld". Vernietiging „Het bereiken van gerechtig heid, de afrekening met de haat, is er veertig jaar na het einde van de oorlog niet ge makkelijker op geworden. Ik voel me daarin gehandicapt, onder meer omdat de barbarij van de nationaal-socialisten vergoelijkend onder de noe mer van oorlogsmisdaden wordt gebracht. Met de oorlog had de vernietiging van de jo den niets te maken! Die begon al zes jaar voor de oorlog en vond plaats in geïsoleerde kampen, op duizenden kilo meters afstand van de ver schillende fronten. Oorlogs misdaden komen in elke oor log voor en daarbij moeten we bijvoorbeeld denken aan de bombardementen op Rotter dam, Warschau en Hirosjima. Maar als men een heel volk, van baby's tot ouden van da gen, op industriële wijze pro beert om te brengen, dan zijn dat geen oorlogsmisdaden. Dat zijn nazi-misdaden, an ders niet! In die zin zijn ze ook uniek, onvergelijkbaar met andere massamoorden". „Ook in de persoon van Vrou we Justitia ontmoeten we een barrière op weg naar gerech tigheid. Ongeveer honderd jaar geleden werd in de Euro pese landen de doodstraf afge schaft. Want wat was een massamoordenaar in die da gen? Een zwaar zieke man, die in paniek zijn vrouw en kinderen om het leven bracht. Er bestond een band tussen de dader en zijn slacht offers. Maar in de nazi-tijd stond een nieuw type massa moordenaar op, de man aan de schrijftafel met een tele foon in zijn hand. Met één te lefoontje vermoordde hij tien duizenden mensen of meer. En die man moeten we dan met ons oude recht berech ten? Hoe kunnen we recht doen aan zijn misdaden?" Auschwitz „In Wenen stond in 1965 Raja terecht. Raja, de man die voor Eichmann 1.700.000 mensen naar Auschwitz transporteer de. De openbare aanklager verweet hem alleen het trans port van 400.000 Hongaarse slachtoffers, dus ik vroeg hem waarom die uit Nederland, België en Frankrijk niet in de aanklacht vermeld stonden. 'Ach, meneer Wiesenthal', zei de aanklager, 'voor de straf maakt het niet uit of hij 400.000 of 1.700.000 mensen naar de dood gestuurd heeft. En bovendien, als we alle slachtoffers in de aanklacht willen noemen gaat het pro ces zo lang duren dat het niet meer geldig is'. Zo werkt het recht. Na drie processen werd Raja veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf. Na zes jaar was hij vrij. Dat betekent dat hij voor ieder slachtoffer anderhalve minuut gezeten heeft. Anderhalve minuut! Wat heeft het dan voor zin dergelijke processen te voe ren? Geen juridische. Maar wel een historische en peda gogische. In Argentinië woont een nazi die de dood van 25.000 joden op zijn geweten heeft. Het enige dat hij wil is rustig sterven. Maar misdadi gers als hij hebben geen recht om rustig te sterven. Zulke moordenaars moeten gestraft worden, als waarschuwing aan de moordenaars van mor gen". STEVO AKKERMAN Droogdok Op het Dok aan het IJplein in Amsterdam-Noord is gisteren dit monument onthuld. Het kunstwerk is een geschenk van de ge pensioneerden van de voormalige Amsterdamse Droogdok Maatschappij. FOTO: ANP ROTTERDAM Het Leidse offshorebedrijf Heerema is niet van plan over een afvloeiingsrege ling te onderhandelen met de 300 ontslagen Spanjaarden, die in augus tus staakten aan boord van de werkschepen van Heerema. Volgens het be drijf hebben de Spanjaar den die indertijd in actie kwamen omdat zij de hun aangeboden afvloeiingsre geling te laag vonden, alle rechten daarop verspeeld. Wel heeft Heerema een af vloeiingsregeling aangeboden aan de Spanjaarden, die op het moment van de staking thuis zaten. Deze komt neer op een betaling van 12,5 dag per dienstjaar en is volgens Heere ma in overeenstemming met het Panamees recht. De sche pen van Heerema zijn onder de vlag van dit land geregi streerd. Het standpunt van het offsho rebedrijf is donderdag afge drukt in kranten in de Noord- spaanse stad Bilbao. Volgens deze verklaring zou Heerema al met 200 ex-werknemers tot overeenstemming zijn geko men. Een aantal dat door de Spaanse advocaat van de ont slagen werknemers, Ruiz So- roa, „zwaar overdreven" wordt bestempeld. Volgens So- roa wil Heerema met de publi- katie verdeeldheid zaaien on der de 600 ontslagen Spanjaar den en tegelijkertijd het imago van het bedrijf opvijzelen. Uit de verklaring blijkt volgens de advocaat dat de eerder gedane toezegging van Heerema om met de Spanjaarden te onder handelen en die tot stand kwam na een oproep van mi nister De Koning (sociale za ken en werkgelegenheid), een valse belofte inhield. IOLEN Een binnenvaart- ,n hipper kan als hij bepaalde riiigheidsmaatregelen in acht :emt best tv-kijken en varen gelijk. Tot die conclusie is de intonrechter uit Zierikzee B. eulenbroek gisteren geko- en nadat hij aan boord van n rijkspolitieboot uit Wemel- ngen de Schelde-Rijnverbin- tussen Antwerpen en itterdam had bevaren. Igj sprak de schippe^ van het jOtorschip Vabanque uit ijndrecht vrij van de be- uldiging dat deze op 5 au- veer" Dnge 1EBRUGGE De vijf vissers Vlissingen en Arnemuiden sinds donderdag in de haven i Zeebrugge worden vastge- uden, zullen twee tot drie jaar leten wachten op de besom- ng van hun vrijdag geveilde ilgens een woordvoerder van Belgische visserij-inspectie, de leiding heeft in het on- rzoek naar de verboden vang- n van het Zeeuwse vijftal, gustus slecht zeemanschap zou hebben betoond, omdat hij va rend over de zeer druk beva ren Schelde-Rijnverbinding in de stuurhut van zijn schip sa men met zijn vrouw naar de televisie had zitten kijken. De bemanning van een politieboot had hen daarop betrapt en vervolgens een proces verbaal uitgeschreven. De rijkspolitie heeft deze zaak aangespannen als proefproces omdat er in het binnenvaartpolitiereglement niets over dit soort zaken is geregeld. neemt de rechtbank in Brugge ruim de tijd voor dit soort zaken. De vissers krijgen hun geld als zij de boetes hebben betaald die de rechtbank in Brugge hen zal opleggen. De praktijk wijst uit dat de vaststelling van die boe tes jaren duurt. Op de Zeebrugse visveiling heeft de door het Zeeuwse vis- sersquintet aangevoerde vis vrij dag 5,6 miljoen franken opge bracht. Dat is ruim 300.000 gul den. De vissers en hun beman ningen mochten gisteravond weer naar huis terugkeren. Aan het einde van de veilingdag in Zeebrugge is vastgesteld dat de Zeeuwse vissers nog aanzien lijk meer verboden vangsten bij zich hadden dan aanvankelijk werd aangenomen. Gezamenlijk hadden zij geen 28 ton, maar 37 ton te veel gevangen en niet- overboord gezet. potheker steelt cocaïne voor kennis TRECHT Het Medisch ichtcollege in Den Haag left een apotheker de be- •egdheid ontzegd om zijn roep uit te oefenen. De an heeft in 1986 enkele aanden lang regelmatig nder recept cocaïne gege- in aan een vrouwelijke innis, terwijl hij voor eigen bruik onder meer amfeta- ne uit zijn apotheek haal- ihalve cocaïne kreeg de ouw ook tabletten valium rohypnol van de apothe- t. Om te voorkomen dat n assistenten zouden mer ken dat de cocaïne zo snel verdween, vulde hij de co- caïneflacon gedeeltelijk met lidocaïne. Verder „onttrok" de apothe ker drie a vier jaar lang voor eigen gebruik amfetamine en dexamfetamine aan de apo theek. In november 1986 staakte de apotheker zijn beroepsuitoe fening. Tegen de apotheker was een - klacht ingediend door de inspecteur van de volksgezondheid in Zuid- Holland en Zeeland. Het tuchtcollege heeft alle onder delen van de klacht gegrond verklaard. IE KNOLLEN Jazz festival in Amsterdam Rondrijdend op een oude brand weerwagen maakten muzikanten gisteren reclame voor het Am sterdamse Jazz Festival dat dit weekeinde in de hoofdstad wordt gehouden. Op ongeveer 35 lokaties vinden ruim 90 op treden plaats. GRONINGEN Politie, gemeente Groningen en koninklijke marechausse zijn hevig ontstemd over oefeningen van het korps Nationale Reserve (Na- tres) in de stad Gronin gen. Gisteren is een grote groep inwoners voor de tweede maal binnen korte tijd hevig geschrokken van mitrailleursalvo's en over straat rennende mili tairen. Bij de politie kwa- MevAüUW VAM DfliEL HAD <jd£N 21N IH eeW VeRJAAftOAG MET \JEEL C£KL£D. tXIJ DCELDE 2e TOffe^ U'T men diverse telefoontjes binnen van ongeruste burgers. Politie, gemeente en mare chaussee waren volgens woordvoerders van de betref fende instanties niet op de hoogte van de oefening. Nor maal gesproken gebeurt dit minstens twee weken van te voren, zodat ook de burgers ingelicht kunnen worden. Een woordvoerder van de le- gervoorlichting ontkent dat de schuld van de informatiestoor nissen bij defensie ligt. Vol gens hem zijn de gemeente Groningen op 28 september per brief „geheel volgens de regels keurig op de hoogte ge steld". De legervoorlichtings- dienst was er zoals gebruike lijk van uitgegaan dat de ge meente de politie en de buurt bewoners zou informeren. Begin september hield de poli tie zes leden van de Natres aan tijdens een oefening in Gro ningen. Buurtbewoners had den toen de politie gealar meerd, nadat ze gemaskerde mannen met geweren over straat zagen lopen. DEN HAAG Ongeveer twee miljoen Nederlan ders hebben op het ogen blik een donorcodicil in gevuld. Dat betekent bijna een verdubbeling vergele ken bij 1982. Slechts de helft van hen heeft het codicil echter ook daad werkelijk bij zich. Dit blijkt uit een marktonder zoek dat de Werkgroep Donor werving heeft laten uitvoeren door het Bureau Ferro BV. De werkgroep probeert via voor lichting en het verspreiden van donorcodicils de bereid heid bij de bevolking te bevor deren om na het overlijden weefsels of organen af te staan voor transplantatie. Het onderzoek wees verder uit dat 55 procent van de onder vraagden toestemming zou ge ven als hun na het overlijden van een familielid om donatie van organen wordt gevraagd. De werkgroep noemt het op vallend dat maar 25 procent - net als in 1986 - voorstander is van het geen bezwaar-systeem zoals dat sinds een jaar in Bel gië van kracht is. Dit systeem houdt in dat ervan wordt uit gegaan dat de betrokkenen geen bezwaar hebben tegen donatie van weefsels en orga nen, tenzij ze dat nadrukkelijk hebben aangegeven. In Neder land geldt het omgekeerde sy steem: hier moet -via het codi cil- vooraf nadrukkelijk toe stemming zijn verleend. Ondanks de toenemende be reidheid om organen af te staan, is het „aanbod" van nie ren in de eerste negen maan den van 1988 met 20 procen gedaald ten opzichte van de zelfde periode in 1987. Daarom richt de werkgroep haar acti viteiten dit jaar ook op de zie kenhuizen en artsen om or gaandonatie daar meer be spreekbaar te maken. Ze heef in een brief aan alle zieken huisdirecties bezorgdheid uit gesproken over het dalend aantal transplantaties en meer aandacht voor dit probleem gevraagd. (ADVERTENTIE) 0 kom er eens kijken1 Uw krant speejt Sinterklaas! SfUi '"'A/U, '"l! daarvan nodigen wij u uit ons te schrijven wie u zou willen verrassen met een origineel cadeau. En vooral ook waarom u dat zou willen doen. Het zou 'n goede kennis, maar ook een politicus, sport man, zangeres, of wie dan ook kunnen zijn, aan wie u uw gulle gaven zou willen doen. Aan u de keuze. Aan ons de kosten (maximaal f 100,- per deelnemer). Aankoop en verzending worden door ons verzorgd. De tien gekozen inzendingen worden gepubliceerd in onze speciale Sinterklaas-editie: Mi I de Rijmkrant, die op 17 november bij u in de bus valt. U kunt tot 7 november inzen den. Ons adres: Sijthoff Pers, kamer 814, postbus 16050, 2500 AA Den Haag./ P.S. De Inzenders van de lien gekozen wensen ontvangen zelf ook een leuke surprise. GeidwQowiant

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3