Spelen van '92 zorgen al voor files Verzekering dekt niet alle sneeuw-risico's Sankt Moritz spuit na 125 jaar sneeuw AFZIEN OP DE LANGE LATTEN £eidóe6ou/umt ZATERDAG 22 OKTOBER 1988 PAGINA 35 SANKT MORITZ - Het Zwitserse Sankt Moritz heeft, als geboorteplaats van de wintersport, een goede reputatie hoog te houden. Het is volgend jaar precies 125 jaar geleden dat een aantal Britten zich 's zomers door hoteleigenaar Johannes Badrut het overhalen om 's winters terug te keren en te genieten van de winterse pracht. Die Britten hebben over de gehele we reld miljoenen navolgers gekregen, ter wijl Sankt Moritz zich verder bleef ont wikkelen als wintersportoord van inter nationale faam. Maar in de eerste twee maanden van het afgelopen wintersei zoen zagen de inwoners van het inmid dels tot bergstadje uitgegroeide dorp de toekomst somber in. De weergoden waren de Zwitsers (maar hen niet alleen) ongunstig gezind. In de hele wereld verschenen krantefoto's van bruine hellingen, waarop met kunst sneeuw een mager wit spoortje was ge spoten. Pas eind januari kwam de sneeuw. Dat nooit meer, was de reactie. Met als gevolg dat nu vanaf de eerste december niet minder dan 25 sneeuwmachines in stelling staan om ruim dertien kilometer helling wit te spuiten. Wedden dat het nu al in december hevig sneeuwt? AJACCIO - Elk zichzelf respecterend wintersportoord heeft tegenwoordig een „ski-safari" in de aanbieding. In de praktijk betekent dit, dat onder leiding van ervaren skileraren tochten van plaats tot plaats worden gemaakt, waarbij ook buiten de pistes wordt geskied. Maar een echte safari? Nou nee. Toch zijn ze er wel, de skitrektochten die het uiterste eisen van de conditie van de deelnemers. Een hele bekende is de Haute Route van het Franse Chamo- nix naar het Zwitserse Zermatt. Maar nog spectaculairder is de Haute Route de Corse, de zwaarste skitocht van Europa, dwars over Corsica. Skiën, dus, in de nabijheid van de Middelland se Zee. Twaalf dagen duurt deze vaak barre tocht, die van de deelnemers een uitmuntende conditie, gedegen skitech niek, en een goed humeur vergt. Een andere opmerkelijke skibestemming is Marokko. In het Atlas- en Rifgebergte is het land druk doende de wintersport te ontwikkelen. De bergen zijn er hoog genoeg voor, want de toppen reiken tot ver boven de drieduizend meter. Ver wacht er in de meeste plaatsen geen in frastructuur zoals in de Alpenlanden, maar dat is juist de charme van zo'n ge bied. Wat excentriek is de ski-expeditie op de berg Ararat in het oosten van Tur kije. Het is een tocht waarbij gelopen, geklommen en geskied wordt langs de hellingen van deze 5156 meter hoge berg. Op deze berg liggen, zo wordt ver moed, ergens de resten van de Ark van Noach. De vele speurtochten daarnaar hebben tot op heden niets opgeleverd en ook de winterse expedities zullen geen uitsluitsel brengen. De komende winter staat de tocht zes maal op het program ma. Overigens is Ararat-expeditie meer avontuurlijk dan gevaarlijk: de groepen worden begeleid door deskundige Turkse berggidsen en dragers vervoeren de ba gage, zetten 's avonds de tenten op en koken het eten. Meer informatie over deze en andere vormen van afzien op lange latten bij onder meer Wolftrail in Den Haag (070-808464) en de NBBS (071-253333). Heel ouderwets sleetje rijden kan natuur lijk ook in Frankrijk. FOTO: PR Valmorel, een van de dorpen in de Savoie waar het beton weer grotendeels is ver borgen achter klassieke gevels. 4 FOTO: PR IN DE FRANSE ALPEN ALBERTVILLE - Trots als een pauw zijn ze, de bewoners van .de Tarentaise in de Savoie (Franse Alpen), met het feit dat hun streek over ruim drie jaar het decor zal vormen voor de Olympische Winterspelen. Kosten noch moeite zullen worden gespaard om alle voorgaande spelen in de schaduw te stellen. Maar of de gewone wintersporter daar nu zoveel mee opschiet? Het dilemma is in enkele zinnen te schetsen. In de Tarentaise liggen de grootste en beste skigebieden van Frank rijk: Les Trois Vallées, La Plagne, Tig- nes, Valle d'Isère en Les Arcs. Zij oefe nen nu al een enorme aantrekkings kracht uit op skiërs uit Frankrijk en ver daarbuiten. Ze hebben ook de accom modatie om vele tienduizenden mensen onderdak te bieden. Waar het aan schort zijn de toe- en afvoerwegen. Probeer maar eens op een willekeurige zaterdag van Albertville, de toegangs poort van de Tarentaise, naar een van de genoemde gebieden te rijden. Kilo meterslange files en urenlange vertragin gen, als het weer tenminste niet tegenzit. Rampdag De 12e maart 1988 was een absolute rampdag. Het overbruggen van de af stand van Moutiers naar Aime, minder dan twintig kilometer, kostte duizenden mensen meer dan acht uur. De enigen die er beter van werden waren de eigena ren van de koek-en-zopie-tentjes die zich langs de route hadden geïnstalleerd. Omdat alle arrangementen in de winter sportplaatsen van zaterdag tot zaterdag lopen, blijft die massale volksverhuizing een probleem, waar de - veelal twee- baans - wegen niet tegen zijn opgewas sen. Met het oog op de Spelen van '92, en de dan nog grotere toeloop, is daarom de aanpassing van het wegennet ver sneld ter hand genomen. Overal liggen wegen opgebroken en wordt druk ge werkt. Met als vrijwel zeker resultaat op de zaterdagen van de komende winters nog langere files en nog meer vertragin gen. De beloning voor al dat wachten is wel iswaar een fabuleus skigebied van vele vierkante kilometers sneeuw. Maar de wetenschap datje de volgende zaterdag opnieuw in de file staat, is een vooruit- Een prima manier om al die drukte gro tendeels te omzeilen is overigens de trein. De supersnelle TGV heeft midden in het gebied enige haltes. Voor de Ne derlanders geldt de komende winter bo vendien een speciaal Alpen-sneeuw-ta- rief. De ervaring leert echter dat winter sporters, ondanks files en vertragingen, in het algemeen moeilijk uit hun auto zijn te halen. Ze zullen het nooit openlijk toegeven, de bewoners van de Haut-Savoie, het ge bied ten noorden van de Savoie. Maar ongetwijfeld zullen zij alle (verkeers)pe- rikelen in de Tarentaise met een combi natie van afgunst en leedvermaak vol gen. Jarenlang zijn hun dorpen behandeld als het stiefkindje van de Franse winter sport. Alle aandacht werd gericht op de grote, moderne ski-stations van de Sa voie, met grote flatgebouwen op de pis tes. En nu is hun regio ook nog eens bui ten de olympische prijzen gevallen. Die enorme toeristische expansie in de Sa voie heeft echter, zo blijkt nu, ook zijn schaduwkanten, waarvan de zaterdagse verkeersopstoppingen tussen Albertville en Moutiers er één is. Ook het idee van de torenflats in de eeuwige sneeuw lijkt zijn langste tijd te hebben gehad, omdat wintersport toch nog altijd wordt geasso cieerd met een beetje gezelligheid. In een aantal plaatsen zijn de betonnen kolossen al verpakt in kleuren en mate rialen die zo goed mogelijk passen bin nen het landschap. En in de jongste ge neratie skidorpen in de Savoie (Valmo rel, Val Fréjus en delen van La Plagne) worden de betonnen karkassen van ho tels en appartementengebouwen verstopt onder de daken en achter de gevels van Savoyaardse chalets. Juist! Allemaal be doeld om het sfeertje op te roepen dat veel dorpen in de Haut-Savoie gewoon van zichzelf hebben. Vakantiehuisjes Het zijn vooral die oude Franse dorpjes - volgepakte koeiestallen pal naast het restaurant - die zich mogen verheugen in een nog steeds groeiende stroom Ne derlandse wintersporters. Le Grand-Bor- nand bijvoorbeeld, in Nederland eigen lijk alleen bekend vanwege de in de zo mer van 1987 weggespoelde camping, telde de voorbije winter opvallend meer Nederlandse bezoekers. Chatel, enkele jaren geleden etappeplaats in de Tour de France voor vrouwen, is bij onze landge noten eveneens zeer in trek. In Saint Ni colas de Véroce en Les Contamines, na bij St. Gervais, bezitten heel wat Neder landers een vakantiehuisje. Volgens Marcel de Smet, directeur-op richter van Ski France Vacances, een touroperator die zich geheel op de Fran se Alpen heeft geworpen, is het einde van die toenemende belangstelling nog niet in zicht. „Vooral in het westen van ons land is de belangstelling voor Frank rijk groot. Kijk, het zal nooit zo'n mas sa-bestemming worden als Oostenrijk. Maar het aanbod is onovertroffen. Je hebt de moderne gebieden, waar alles in dienst staat van de wintersport. Verder tal van dorpen, vooral in de Savoie maar ook daarbuiten, waar je een heer lijk combinatie vindt van goede skimo gelijkheden en een aangenaam sfeertje. „Stations Villages" noemden de Fransen ze. Het is overigens wel een andere ge zelligheid dan de Oostenrijkse. En je hebt er zeker geen restaurants waar re clame gemaakt wordt met „eigenge maakte kroketten" of iets dergelijks". Taalbarrière Alle pogingen van de Franse toeristische autoriteiten ten spijt, heeft het land zich overigens nog steeds niet kunnen ont doen van het imago duur te zijn. Daar komt bij dat de taalbarrière voor velen onoverkomelijk blijft, ondanks de aan stelling in steeds meer dorpen van Ne derlandstalige skileraren. De Smet bestrijdt echter krachtig dat Frankrijk duurder is dan Oostenrijk. „Akkoord, in het hoogseizoen is Frank rijk duurder. Vooral de gebieden in de Tarentaise zijn dan schreeuwend duur. Maar elders en in het laag- en midden seizoen valt het prijsniveau enorm mee. Vooral de maand januari is goedkoop. Dan gaan trouwen de meeste Nederlan ders naar Frankrijk". JOS TIMMERS Nooit meer sneeuw Achteraf gezien had ik er natuurlijk nooit aan moeten beginnen. Maar ja, hoe gaat dat? Je hoort zoveel enthousiaste verhalen over wintersport, dat je niet achter kunt blijven. Iedereen in je omgeving vindt het immers leuk. Over de kosten vooraf wil ik het niet meer hebben. De bankafschriften stopte ik ongeopend in een lade. Als beginneling wil je geen flater slaan, dus steek je je in een compleet nieuwe trendy outfitt: sokken, broek, truien, jas en boddy-warmer, waarvan de kleuren in het nieuwe seizoen ongetwijfeld allang weer uit de mode zijn. Gelukkig dus dat ik nooit meer ga, anders liep ik de komende winter dubbel voor schut. Bij de gedachte aan een vrolijk vakantieweekje kreeg ik onderweg naar de Alpen zowaar de smaak even te pakken, ondanks de voortdurend neerkletterende regen en de sneeuw die ons op de laatste kilometers naar onze vakantieplaats kwam vergezellen. Tot op het moment dat de auto niet meer deea wat ik wilde, maar over de wit- besneeuwde weg brutaal zijn eigen weg zocht naar de afgrond. Althans, zo voelde het. Omstanders zeiden later dat wij slechts een meter achteruit gleden in de richting van een greppeltje. Maar bergvolken denken nu eenmaal in andere maten. Wat bij ons een berg is, is bij hen nog lang geen heuvel. Twee dagen heeft mijn ski-vakantie in totaal geduurd. Twee keer heb ik mijn voeten in afschuwelijke harnassen ?eperst. Het waren letterlijk en figuurlijk lokken aan het been, die de naam schoenen niet verdienen. Aangezien ik de week tevoren 's nachts speciaal was opgebleven om alle olympische skiwedstrijden in Calgary te zien, wist ik precies wat van mij verwacht werd. Stevig afzetten met de stokken en dan maar glijden langs de poortjes richting finish, waar een enthousiaste menigte mij zou toejuichen. De werkelijkheid was wreed anders. Na een meter lag ik op mijn linkerzij, na En dat op een stukje sneeuw waar nog minder relief in zat dan in mijn achtertuin. Toeschouwers waren er overigens wel. Ze stikten van het lachen. Na twee dagen heb ik de moed opgegeven. Dan maar langlaufen. Maar dat was zo vermoeiend, dat ik de volgende dag overal spierpijn had. Wie niet op twee latten geboren is, zal het nooit echt leren. Normaal gesproken slaap je in de vakantie lekker uit. Maar wintersporters, zo ontdekte ik, hebben de onhebbelijke gewoonte juist vroeger op te staan aan zij thuis gewend zijn. Omdat de anderen zich in hun snelle ski-outfitt moesten hullen, schuifelde ik in alle vroegte over de witbesneeuwde straten richting bakker, inwendig deze maxi-diepvriezer vervloekend. De rest van de dagen bracht ik door met het schoonmaken van het appartement, inkopen doen en lezen. Binnen bij de kachel, want als het buiten niet hard sneeuwde, dan regende het wel. Alleen aan het einde van de middag was het heel even gezellig. Dan verzamelde iedereen zich in de door Nederlanders bezette kroeg, waar op de melodie van Holland Populair werd ingehaakt en de polonaise gelopen. Had je toch even het gevoel dat je er bij hoorde. Totdat het gesprek weer ging over een bepaalde bocht in een afdaling, een bospad of een leuke tocht buiten de piste. Dan knikte ik wat, klaagde over hoofdpijn en een raar gevoel in mijn rug, trok stilletjes mijn jas weer aan, de capuchon strak over het hoofd en over de gladde straten naar het appartement terug. Besneeuwde bergen zijn leuk op een ansichtkaart. Maar ik geef de voorkeur aan het hete Spaanse zand. Op donderdagavond begon ik, ondanks heftige protesten, de wagen al te pakken. Zaterdagmorgen, de dag van vertrek, was ik bij uitzondering het eerste op èn in een uitstekend humeur. Toen die ellendige lange latten in de op een lijkkist gelijkende ski-box op het aak van mijn wagen werden opgeborgen realiseerde ik mij dat het jammer is dat ze niet meer van hout worden gemaakt. Anders hadden we ze mooi kunnen opstoken in de open haard van ons appartement. TOM SJIERS (ADVERTENTIE) Kümmerly+Frey De beste kaart voor de beste wintersportvakantie Kümmerly Freykuntu niet missen als u op winter sportvakantie gaat, gedetailleerd en duidelijk. Kümmerly Frey: de juiste weg naar de beste wintersportvakantie. Verkrijgbaar in de boekhandel Acrobatische toeren op twee lange latten. Leuk, maar zodra het free-style skién wordt, geldt de gewone wint er sport - verzekering niet meer. FOTO: PERS UNIE DEN HAAG - Een skiër die zich rustig door een lift naar boven laat slepen en vervolgens kalm de hellingen afdaalt, loopt zo langzaamaan het risico een bedreigde minderheid te worden. In de zucht naar steeds nieuwere uitdagingen worden op de witbesneeuwde Alpenhellingen steeds dwazere, snellere en gevaarlijker sporten beoefend. Hoewel, sporten? Voor wie al jaren braaf van de hellingen glijdt kan de verleiding groot worden ook eens deel te nemen aan een snel heidsrace, in een bobslee te stappen of zich op ski's voort te laten slepen door auto's en motoren. Er is alleen een pro bleem: veel van dergelijke waaghalzerij en zijn van verzekering uitgesloten. Wintersporters moeten zich sowieso ex tra verzekeren tegen de risico's van het verblijf op het hellende vlak. Die winter sportdekking komt al gauw neer op een bedrag van twee gulden per persoon per dag. Langlaufers kunnen een eigen, wat goedkopere verzekering sluiten. Maar de wintersportdekking sluit nog altijd een groot aantal van de nieuwe winterse ac tiviteiten uit. Die uitzonderingen - moeten overigens uitdrukkelijk in de po lis staan vermeld en er kunnen aanvul lende verzekeringen voor worden afge sloten. Goed nieuws is er voor degenen die gaan mono-skiën of snowboarden: in de meeste verzekeringen worden deze risi co's met ingang van dit jaar wel gedekt. Uitgesloten van de wintersportdekking blijven onder meer de volgende sporten: bobsleeën, skeleton (een eenpersoonssle de in een speciale baan), ski-alpinisme, ski-springen, ijshockey, ski-jönng (op ski's achter auto's en motoren), para- skiën, snelheidsskièn, freestyle-skiën (fi- guurspringen) en heli-skiën. De verzeke ring geldt evenmin voor de allernieuwste rage, rafting, het in een rubberboot van de helling glijden. Je moet maar op het idee komen. Alpbach nog steeds Oostenrijks mooiste ALPBACH - Je hoeft geen fervente win tersporter of een verstokte romanticus te zijn, om onder de indruk te raken van een witbesneeuwd berglandschap, van de doodstille witte eenzaamheid, hoog op een berg, van een onder een dik, pak sneeuw bedekt dorpje. Of van een torenspits, houten huizen met schuine daken en een arreslee op de weg. Oostenrijk heeft ze nog wel, de dorpjes die aan alle eisen van een „plaatje" voldoen. Een van die dorpjes is Alpbach, dat enkele jaren geleden door de Oostenrijkers zelf werd uitgeroe pen tot het mooiste dorp van het land. Betonnen huizenblokken zijn er taboe en het wintertoerisme (twaalf liften, twintig kilometer aan pistes) is er aarze lend ter hand genomen. Dat heeft Alp bach behoed voor het lot van zoveel an dere dorpen, waar het toerisme een niet meer weg te poetsen stempel op het da gelijks leven hebben gedrukt. Het dorpje van tweeduizend inwoners heeft 2300 bedden voor toeristen. De afstand naar Alpbach over de weg vanaf de Neder landse grens via Salzburg bedraagt 850 kilometer.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 35