Oude Grieken wisten al de weg I naar winter-zonnig Tenerife Uren eindeloos „loipen" in Frankrijks eerste departement WINTERZON IN DE LIFT Oranje, paars en groen spat van de hellingen Langlaufen in Frankrijk d niet gratis Langlaufen ontworstelt zich aan misplaatste reputatie Winterspits rond de krokusvakantie Steeds meer met caravan naar sneeuw foidóeGouAont' ZATERDAG 22 OKTOBER 1988 PAGINA 33 SCHIPHOL - De winterzon zit nog steeds in de lift. Het aantal mensen dat de kerst- en krokusvakantie benut voor een korte zonnekuur neemt jaarlijks toe en de touroperators spelen daar op in door elk jaar met nieuwe bestemmingen te komen. In de volksmond is een weekje winterzon vrijwel synoniem aan een weekje Canarische Eilanden. Dat is een volstrekt verkeerde beeldvorming. Het aantal Nederlanders dat naar deze stukjes Spanje voor de kust van Afrika vliegt, vormt minder dan twintig procent van alle winterzonzoekers. Afhankelijk van het eiland en de maand waarin, reizen zij overigens wel naar een vrij zonzekere bestemming. Ruim een kwart van alle wintervakantiegangers gaat wel naar Spanje, maar kiest voor de zuidkust of de Balearen (Mallorca). Grote belangstelling bestaat zowel bij touroperators als bij de reizigers voor de bestemmingen buiten Europa. Vorig jaar werd met veel fanfare Florida geïntroduceerd, in sommige weken qua prijs zelfs concurrerend met de Canarische Eilanden. Het aanbod in Florida is deze winter verder uitgebreid, in enkele gevallen ook met een verblijf op de Nederlandse Antillen. Een interessant gebied waar veel is te zien (Disneyland, Epcot-Centre) maar niet goedkoop. Het argument „niet goedkoop maar wel bijzonder" geldt in nog sterkere mate voor het gebied van de Perzische Golf. Zeker nu Iran en Iraq eikaars schepen ongemoeid laten lijken voor deze bestemming nieuwe mogelijkheden in het verschiet te liggen. Andere bestemmingen die de komende winter in trek zijn: Cyprus, Eilat, Egypte, Tunesië, Malta, Griekenland en Marokko. De beide laatste bestemmingen hebben samen met Catalonië en Andalusië (Spanje) een voordeel: in de maanden januari, februari en maart kun je er ook skiën. DEN HAAG - Op de ski-hellingen be hoort sneeuw te liggen. Wit dus. Maar van afstand zal het de komende winter net lijken alsof een schilder er zijn tubes op heeft leeggespoten. Het oranje, rose, kobalt, paars, grasgroen, kersrood en an dere neonkleuren spatten bijna letterlijk van de hellingen af. Onder al die kleuren gaan kleren schuil waarin steeds meer hoog-technologische stoffen zijn verwerkt. Waterproef, wind- dicnt en ademend (WWA) zijn de sleutel woorden voor de hedendaagse ski-mode. De stoffen die aan deze voorwaarden vol doen „ademen" het lichaamsvocht naar buiten, maar houden regen, sneeuw en smeltwater ver van het lichaam. Bekende merken die vezels met WW A-eigenschap pen gebruiken zijn onder meer Elho, Lutha, Craft, Klepper, Colmar en Anba. Elho maakt oogverblindende anoraks met bijna fluorescerende dessins in ge durfde kleurcombinaties: rose met groen, paars of blauw met citroen; groen en ko balt met pink voor jacks en anoraks op een koningsblauwe broek (rond f 300,-)' O'Neill kan er ook wat van. Bijna vier honderd gulden kosten de oversized jacks, die lijken op een kleurige lappen deken. Voor- en achterpanden hebben in- Niet alleen de dames, maar ook de heren mogen in felle kleuren de piste op. FOTO: PR zetstukken van groen, blauw en kanarie geel. Ook de mouwen zijn verschillend van kleur. Op jack en broek prijken in koeieletters de logo's van de fabrikant. Dezelfde letters in diverse kleuren komen voor op ski-sweaters. De Keilhose (met bandje onder de voet), die slank om het been sluit, is terug. Ze worden vaak uitgevoerd in gekleurde rib- cord of wit of zwart. De stoffen van tweedelige pakken en luxe jacks variëren van glanskatoen tot „ski- silk" dat weinig te maken heeft met pure zijde, maar is gemaakt uit polyamide. Het „High Society"-jack is binnenshuis turquoise, maar wordt buiten op de piste zwart: de stof reageert op veranderingen van temperatuur. Herds Killy gebruikt de half glanzende stof „Micros" voor overalls die niet goed koop maar wel prachtig zijn. Luhta heeft een sportieve free-style, waarin veel zwart met roze voorkomt Voor de après-ski is er veel zwart/wit, bij voorbeeld een tweedelig pak met een krap taillejasje met brede volant. Het dessin is een allegaartje van ruitjes, pied de poules en streepjes op bijpassende Keilhose. Om het middel een superbrede ceintuur („Sportelm"). Voor de ware macho's is er de „piloten- look": ruime overalls met veel zakken en ritsen en grote gespen. De kleuren zijn wat ingetogen, van blauw/grijs tot zwart. TINY ER.4NCIS LAS PALMAS - De gelukzalige eilanden. Zo noemden de oude Grieken de vijf eilanden die samen de Canarische archipel vormen, een „streng parels" voor de kust van Afrika. Sindsdien is de wereld op z'n kop gezet, maar die stukjes land in de grote oceaan zijn „gelukzalig" gebleven. Ze hebben tumultueuze tijden meege maakt. Ze zijn door toeristen ontdekt en gemoderniseerd. Maar wat sinds de tij den van de Grieken onveranderd is ge bleven is het ideale klimaat en de prach tige natuur. Ooit waren de Canarische Eilanden pleisterplaatsen voor ontdekkingsreizi- In alle Alpenlanden, maar ook in Duitsland en België kun vrijwel overal zo van de weg in een langlaufloipe stappen. Met uitzondering van Frankrijk. Daar moeten langlaufers in vrijwel elk gebied vijftien franc per dag betalen of zeventig franc per week. De kaart wordt verkocht bij de plaatselijke VW's. De betaling is ingevoerd, omdat voor het sporen en onderhouden van de loipes kostbare machines nodig zijn. Overigens is er weinig controle. Het Franse departement Ain is over de weg het snelst te bereiken via Brussel, Arlon, Metz, Nancy, Dij on richting Genève. Bij elkaar een afstand van ruim achthonderd kilometer. Veel sneller is de verbinding per trein, omdat in Ain drie stations zijn waar de supersnelle TGV- trein stopt. Het departement telt ongeveer 240 hotels, waarvan de meeste twee sterren hebben. Daarnaast zijn er zo'n 300 gites (berghutten) en vakantiedorpen met appartementen. De tarieven zijn zeer verschillend. Maar wie echt zoekt, kan er voor betrekkelijk weinig geld terecht. In de wintersportplaatsen is voldoende langlauf- materiaal te huur. Voor meer informatie: Ski Club de France. Postbus 566, 1000 AM Amsterdam. Tel. 020-381991. gers, gelukzoekers en koene zeevaarders, die er op weg naar verre einders de voorraden van hun schepen aanvulden. Columbus koos de archipel als start plaats voor zijn roemruchte eerste reis naar het andere stuk van de wereld, dat nadien Amerika zou heten. Later, veel later, zouden de rijken der aarde na een vermogen te hebben verdiend in snikhe te koloniën, er hun laatste jaren gaan slijten. Wakker In de jaren vijftig werd de Canarische archipel wakker. Van het zich voorzich tig aandienende massatoerisme wilden ook zij profiteren. In die tijd was Puerto de la Cruz nog een minuscuul vissers plaatsje. In Las Palmas, de Hoofdstad van Gran Canaria, concentreerde het „toeristische leven" zich nog rond het schitterende Santa Catalina, waar een dorpspleintje was nagebouwd om de fol kloristische dansen tot hun recht te laten komen. Voor bijna niks huurde je een taxi en reed je de eilanden rond. Buiten de ste den onafzienbare stranden op Gran Ca naria, erbarmelijke woestijnen op Tene rife, havenkroegjes, landelijke tavernes en vooral een sfeer van soberheid. Dertig jaar later rijgen de hotelsteden zich aaneen en wonen er tienduizenden toeristen, die de beschikking hebben over alle soorten hotels, bungalows, ap partementen, winkelcentra en vermaak gelegenheden. Nijvere handen leggen er zelfs een paar extra stranden aan, met zand dat wordt aangevoerd uit de Saha- Miljoenen kostende investeringen ter meerdere eer en glorie van de toerist, die uit alle landen van Europa in enkele uren tijds wordt overgevlogen. Overi gens niet alleen in de winter, wanneer het Europese vasteland gebukt gaat on der koude, vorst en sneeuw, terwijl de inwoners van de Canarische Eilanden Kerstmis op het strand vieren. De zon schijnt hier het hele jaar. Er zijn geen seizoenen. En omdat de toeristen ook alle twaalf maanden blijven komen, is een vakantie op de Canarische Eilanden nog betaalbaar. Tenerife Laten we ons houden bij Tenerife, het bloemeneiland, met de minste stranden van de archipel maar met de mooiste LE POIZAT - De Fransen zelf hebben het allang ontdekt, maar de buitenlandse toeristen laten het nog afweten: langlaufen in het Franse departement Ain, dat ruwweg ten noorden van Lyon ligt. Wie er van start gaat in een van de loipes kan voorlopig vooruit: er is bijna duizend kilometers aan sporen uitgezet. Ain, het eerste departement van Frank rijk (met 443.000 inwoners en met Bourg-en-Bresse als hoofdstad), is een langlaufgebied bij uitstek. Beroemd is de Grande Traversée du Jura (GTJ), een reeks loipes die vanaf Hautevolle Lomp nes in Frankrijk na zo'n tweehonderd ki lometer eindigt in Le Chauffaud (Zwit serland) en Maiche (Frankrijk). Deze GTJ voert door drie Franse departemen ten: Ain, Jura en Doubs. Langlaufen, maar ook alpine-skiën, kan vooral in het noordoosten van Ain: in de gebieden Gex en Bugey. In Gex, het noordelijkste deel van Ain, liggen de hoogste toppen van de Jura: Crêt de la Neige (1723 meter) en Reculet (1720 meter). Ondanks deze besneeuwde top pen moet het departement het ook hier voornamelijk van het langlaufen heb ben. Verdeeld over een aantal dorpen zijn er hooguit 25 liften voor alpine- skiërs, terwijl de afdalingen eigenlijk al leen geschikt zijn voor beginners. De langlaufmogelijkheden zijn indruk wekkender. Rond Mijoux, Col de la Faucile (1000 tot 1550 meter) en Lelex- Crozet (900 tot 1723 meter) is in een bosrijke omgeving 142 kilometer aan loipes aangelegd. Vanuit het Domaine de la Vattay heeft men bij goed weer een prachtig uitzicht op de Mont Blanc en het Meer van Genève. Veel ijziger doet qua omgeving het Pla teau de Retord aan, dat ten zuiden van Nantua ligt. Op zo'n 1300 meter hoogte strekt zich naast bossen een eindeloze witte sneeuwmassa uit, waarin 200 kilo meter aan loipes is uitgezet. Nog iets zuidelijker in het departement ligt Les Plans d'Hotonnes (950-1350 meter) een belangrijk gebied met negen skiliften en 72 kilometer loipes. Skidefou Met zoveel mogelijkheden voor langlau fers proberen de skischolen in het gebied de toeristen een zo uitgebreid mogelijk aanbod voor te schotelen. Zo kunnen langlaufers kiezen uit bijvoorbeeld „ski de fou" voor wie eens gek wil doen en op langlaufski's bijvoorbeeld tussen bo men door wil „slalommen"; kilometers „vreten", terwijl de bagage 's avonds in het nieuwe hotel of de jeugdherberg van bestemming op je ligt te wachten; een zogenaamde iglo-tocht, die meer weg heeft van een overlevingstocht: kaart le zen en langlaufen waarna op de plaats van bestemming een iglo moet worden gebouwd; of het aanleren en verbeteren van de „schaatstechniek". Juist deze nieuwe techniek is in Ain met plezier ontvangen. Volgens een „moniteur" (in structeur) van de skischool van Christi an Em in in Le Poizat zal deze techniek het langaufen afhelpen van het imago dat de sport vooral door ouderen wordt beoefend. Wie uit het ruime aanbod van langlauf mogelijkheden in Le Poizat een keuze kan maken, kan onder meer langlaufen op bestelling: voor groepen van mini maal vijf personen regelt de skischool op verzoek de complete vakantie. Ain is door de toeristen zeker wat de wintersport betreft nog niet gevonden. Tot nu toe wordt het departement voor namelijk bezocht door de Fransen zelf, van wie er jaarlijks zo'n vier miljoen naar Ain afreizen. Een buitenkansje dus voor langlaufers die zich ver van de toe ristenwereld willen verpozen. En voor wie de Franse taal niet machtig is: de „moniteurs" zijn verplicht een vreemde taal (meestal Engels of Duits) te spreken, willen zij hun diploma halen. NANDA TROOST natuur. Het verleden, waarin het eiland de status droeg van vakantieoord voor de rijken, is hier nog tastbaar aanwezig, ondanks de grote hoeveelheid „gewone" reizigers. Misschien dat niet iedereen even blij is met de komst van de massa toeristen, maar zij zijn wel noodzakelijk. Alleen op die manier kunnen de immen se investeringen worden terugverdiend. Wie in de winter het vliegtuig naar Te nerife neemt, kan zich verzekerd weten van een weekje zonnige lente in het koudste jaargetijde. Op Tenerife is het altijd vooijaar en staan de terrassen elke dag uitnodigend te wachten. Wie iets meer van het eiland wil leren kennen kan een tocht maken langs de schilderachtige dorpjes buiten het eigen lijke toeristen-gebied. Of op zoek gaan naar de talrijke lokale eethuisjes (nog al- SEEFELD - Ze zullen er altijd blijven: mensen die.de langlaufsport afdoen als een simpele bezigheid voor de ouderen en de minder-sportieven. De enige remedie daartegen is hen zelf een keer op de lange, smalle latten te zetten en in een loipe te laten ploeteren. Geheid dat ze na een dagje anders piepen. Wie wil, kan natuurlijk in alle rust en zonder zich bovenmatig in te spannen langlaufen. Dat is een vorm van winter sport die elk jaar meer deelnemers trekt. In een keurig getrokken spoor genieten van de prachtige natuur en de overwel digende rust van het winterlandschap. Maar eigenlijk zou je deze vorm van wintersport, met alle respect, lang-wan- delen moeten noemen. Het echte lang laufen is namelijk een sport die een bij zondere conditie en een verfijnde tech niek vereist. Een sport dus voor „echte" mannen en vrouwen. Veel inspannender in elk geval dan het drukke, lawaaiige en modegevoelige naar-beneden-skièn. De ski-industrie profiteert met volle teu gen van de toenemende populariteit van langlaufen en heeft al haar technische vernuft losgelaten op ski's, schoenen en bindingen. Met een explosief gegroeid aanbod van materialen als resultaat ter wijl ook nieuwe technieken (het „schaat sen") steeds meer opgeld doen. Evenals bij de alpine-ski's spelen bij de langlaufski's de onderkant van de latten, het „Belag", en de preparatie daarvan met (glij)was een belangrijke rol. Bij de ANWB is een folder verkrijgbaar vol in formatie en tips voor met name de be ginnende langlaufer. Wel zo handig om gelezen te hebben, voor men naar de winkel gaat. Hoezeer het imago van het langlaufen aan het veranderen is, blijkt onder meer uit het feit dat Nederland een heuse lan- glaufprof heeft. De 22-jarige Ruben Krouwel combineert aan een universiteit in Zweden zijn studie met langlaufen, maar geeft aan het laatste vaak de voor keur. De inspanningen werpen hun vruchten af, want vorig jaar won hij met overmacht de Nederlandse titels in alle bestaande disciplines. Op de wereldrang lijst staat hij inmiddels tussen de veer tigste en vijftigste plek. De winterzon staat wat lager aan de he mel. Maar niemand maalt daar om. FOTO: SP tijd voor een habbekrats een goed maal) waar muzikanten en dansers de avond tot een onvergetelijke gebeurtenis ma ken. K. KOOPMANS DEN HAAG - Het gebeurt niet zo vaak dat Nederland achterloopt op de buur landen. Maar wat betreft de vakantie spreiding hobbelen we er altijd achter aan. Sinds enkele jaren heeft de sprei ding van de zomervakanties duidelijk ef fect. Maar nu steeds meer mensen de krokusvakantie benutten voor een extra reisje, loopt de drukte in die week van carnaval de spuigaten uit. Lange rijen wachtenden voor de balies op Schiphol en kilometers lange files op de wegen naar de Alpen, omdat behalve de Neder landers ook de Duitsers met carnaval vrij hebben en massaal op weg naar Oostenrijk gaan. In dat Alpenland zelf is men er al toe overgegaan de winterpiek te spreiden. In ons land dringt de ANWB er al enige tijd op aan, dat dit probleem nationaal en internationaal wordt aangepakt. Zolang daarover echter geen afspraken zijn gemaakt, mag ook dit seizoen weer worden gerekend op overvolle wegen richting Alpen en lange wachttijden voor de skiliften. Praatpalen langs piste SIERRE - De Zwitsers zijn er steeds op uit de veiligheid en het comfort op de skipistes te verhogen. Werd in Zermatt al de piste-politie opgericht die snel heidsduivels en brokkenmakers tot de orde moet roepen, op de hellingen bo ven Zinal, eveneens in Wallis, zijn de eerste piste-praatpalen verschenen. Zij zorgen voor een directe verbinding met de reddingsdienst, zodat in geval van nood snelle hulp kan worden geboden. CHATEL - De meeste mensen krijgen bij het idee alleen al koude rillingen en ijsvoeten. Maar is er een nog steeds groeiende groep Nederlanders die er een bijzonder genoegen aan beleeft om 's winters met caravan of tent naar de sneeuw te trekken. Koud hoeft dat win terkamperen overigens niet te zijn, als er maar voldoende voorzorgsmaatregelen worden genomen. In het oktobernum mer van de Kampeer Caravankampi oen van de ANWB wordt uitvoerig stil gestaan bij het kamperen in de sneeuw. Bovendien heeft het blad een speciale bijlage met namen en adressen van zo'n 250 „winterharde" campings in de .Al penlanden, in de directe omgeving van bekende ski-gebieden.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 33