1 Alleen 'n pak sneeuw bedekt jlittekens van de wintersport Vroege Pasen zorgt voor kort seizoen Wintersport Oost-Europa wacht op de perestrojka Witte Dood ligt altijd op de loer faidóa&owiwnt' Ouderwetse kerstsfeer op z'n Oostenrijks: een dik pak sneeuw op de wegen, bomen en huizen. Misschien dat de weergoden de Alpenlanden dit jaar beter gezind zijn dan het afgelopen seizoen. FOTO: SP DEN HAAG - Met Eerste Paasdag op 26 maart is het wintersportsei zoen dit jaar opvallend kort. Twee jaar terug viel Pasen nog op 21 april en liepen de meeste program ma's tot die datum door. Maar nu Pasen eerder valt, houden talrijke touroperators er blijkens hun win- tergidsen al eind maart mee op. Dat betekent echter niet, dat daarmee het seizoen ook officieel voorbij is. Vooral de hoger gelegen gebieden (boven de 2500 meter) bieden tot zeker half april veelal de beste mogelijkheden: lek ker zonnetje, lage pnjzen en verse sneeuw. Het Oostenrijkse Lech en om liggende dorpen (afgelopen winter een van de sneeuwzekerste bestemmingen) houden tot 23 april alle liften in bedrijf In Frankrijk kun je bijna overal tot na midden april terecht en in de allerhoogst gelegen gebieden nog wel later ook. Zo werd het Franse Tignes op 26 mei 1988 verrast met een vers pak sneeuw, waar door afgedaald kon worden tot in het dorp. Wie na Pasen nog op wintersport gaat kan bovendien rekenen op lagere tarieven en minder drukte. Daar staat tegenover dat Kerstmis voor alle touroperators een hoogseizoen blijft, ondanks de slechte ervaringen van de af gelopen jaren. Vorig jaar zaten de toeris ten in het Zwitserse Gstaad in badpak op de balkons te bakken in de zon. In het Oostenrijkse Fulpmes werd gewan deld in een voorjaarszonnetje en op de wegen naar de gletsjergebieden stonden kilometerslange files. In de gidsen valt van die twijfels rond een al dan niet wit te kerstvakantie evenwel weinig terug te vinden. Wie zich verheugt op een „Stille Nacht, Heilige Nacht" in een dik onder gesneeuwd dorpje, is echter gewaar schuwd. De kans bestaat dat het bij sneeuw uit een spuitbus blijft. ZERMATT - Het is misschien niet zo'n vrolijke gedachte, maar iedereen die zich op ski's de bergen in begeeft, zou zich ervan bewust moeten zijn dat de Witte Dood altijd op de loer ligt. De voorbije winter zijn opnieuw tiental len mensen door lawines om het leven gekomen, onder wie een aantal Neder landers. En bijna was ook de Britse kroonprins Charles slachtoffer geworden van een sneeuwlawine. Honderd procent veiligheid is nooit te garanderen, maar in het hele Alpenge bied zijn de risico's voor de massa's op de pistes zoveel mogelijk ongedaan ge maakt. De meeste ongelukken doen zich dan ook voor buiten de pistes. De oorzaken zijn veelvuldig: een dik pak verse sneeuw op een slechte ondergrond, dooi, föhnwinden, regen en in veel ge vallen de mens, die door onkunde, on voorzichtigheid of puur ongeluk zichzelf en anderen in gevaar brengt. Het steeds populairder worden van het skiën buiten de pistes, het toerskiën en de aantasting van bossen door zure re gen, waardoor de bodem minder goed wordt bijeengehouden, zal het risico van lawines alleen maar versterken, zo is de verwachting. Wie zich hierdoor niet laat afschrikken moet daarom bij tochten buiten de piste voorzorgsmaatregelen nemen (bijvoorbeeld een lawine-zender tje mee), dient zich op de hoogte te stel len van de manier waarop je je het beste tegen een aanstormende lawine kunt verdedigen en moet vooral niet de weersverwachtingen en de bordjes „lawi negevaar" negeren. Een kleine misstap kan al voldoende zijn om een hele hel ling in beweging te brengen. M DEN HAAG - Nu vanuit Nederland ook charterreizen naar de Sovjetunie vertrekken, is het wachten op het mo ment dat vanuit Novosibirsk het licht op groen wordt gezet voor het zomer- langlaufen in Siberië. De onmetelijke vlaktes van sneeuw en ijs zouden voor de rechtgeaarde langlaufer een Eldorado moeten zijn. Hoewel? Even serieus: een rondgang door de gid sen van de Nederlandse touroperators leert dat de wintersport naar Oost-Euro pa nog altijd op een laag pitje staat. En het ziet er niet naar uit dat daarin snel veel zal veranderen. Het is er wachten op de perestrojka. Met uitzondering wel licht van Joegoslavië, dat altijd al een buitenbeentje is geweest in het Oostblok. Joegoslavië telt drie belangrijke winter sportgebieden: twee in Slovenië in het noorden vari het land, vlak tegen de grens met Oostenrijk, en een in het wat zuidelijker gelegen Bosnië, rond Seraje- vo, waar in 1984 de Olympische Winter spelen werden gehouden. Kenmerken van de wintersport in Oost- Europa zijn de relatief lage prijzen, het ontbreken van lange wachttijden voor de liften en de vriendelijkheid van de plaat selijke bevolking. Nadeel is vooral de ge ringe hoogte, waardoor de winter voor onverwachte verrassingen kan zorgen. Opvallend in veel Nederlandse reisgid sen is de vermelding dat hotels en ap partementen een „B-accommodatie" zijn. Maar wat dat betekent, wordt ner gens uitgelegd. De ski-mogelijkheden in Polen, Tsjecho- slowakije, Bulgarije en Roemenië zijn voor Nederlanders nauwelijks interes sant te noemen. De afstand is te groot en de mogelijkheden zijn te beperkt. Toch heeft een aantal touroperators met name de laatste twee landen weer in de programma's opgenomen. Vooral de keuze voor Roemenië is opmerkelijk, na alle negatieve publiciteit rond dit land van de voorbije maanden. Zouden er echt mensen zijn die hun hotelkamer lekker warm durven te stoken, als zij weten dat de Roemeense bevolking in eigen huis de thermostaat niet hoger mag zetten dan een graad of dertien? ALPEN DREIGEN TE BEZWIJKEN ONDER DRUK VAN TOERISTEN KIRCHBERG - Het is misschien niet iedereen opgevallen, maar op sommige plaatsen in de Alpen is boven een hoogte van tweeduizend meter al een stevig pak sneeuw gevallen. De winter is onmiskenbaar in aantocht. Het kan zijn dat deze mededeling u vol- 90 ledig koud laat. Dan behoort u waar schijnlijk tot de dertien miljoen verstan dige Nederlanders, die de komende win- ter gewoon lekker thuisblijven. Wie koude rillingen krijgt van het woord I „wintersport", zou een van de tiendui zenden landgenoten kunnen zijn die de winterse kou ontvluchten voor een weekje winterzon op de Canarische Ei landen, in Florida, Zuid-Spanje of Egyp te. Om daarna rillend van de kou via Schiphol naar huis terug te keren, iriuj Maar het kan ook zijn dat de eerste be richten over sneeuwval in de Alpen u wat onrustig maken. Op zolder doet u stilletjes alvast wat kniebuigingen. In de ap,i sportwinkels kijkt u „zomaar wat rond", j in stilte hopend dat het vorig jaar ge- kochte peperdure veelkleurige jack de komende winter nog wel kan. En vanaf Efiei begin december loert u elke dag omhoog naar de lucht, of die winter eindelijk eens komt. f Lemmingen Wie aan dit profiel beantwoordt, be hoort tot de groep van naar schatting meer dan een miljoen Nederlanders die de komende winter op wintersport gaan. ii Wandelen, langlaufen of alpine-skiën. Naar Oostenrijk vooral, of naar Italië, Zwitserland, Frankrijk. Voor de week- ten einden of de midweek-arrangementen au^naar Duitsland en België. Voor het over- js e|8rote deel met de eigen auto, de rest met de bus, de trein of, steeds meer, het vliegtuig. Bij voorkeur op momenten dat alle Europeanen op pad gaan. Net lemmingen. Met z'n allen op weg naar het einde. Van de Alpen, wel te verstaan. Want het majestueuze gebergte Mi met zijn drie- tot vierduizend meter y hoge toppen, dreigt aan het toerisme ten onder te gaan. I Nou ja, ten onder? En of het nu uitslui tend de schuld is van het toerisme? Nee natuurlijk. Maar het is wel duidelijk dat de jaarlijkse stormloop op de witbe- sneeuwde hellingen de grenzen van het "anvaardbare heeft bereikt. In de winter erbergt de sneeuw nog alle lelijkheid. IMaar ga 's zomers, als de meerderheid 'an de skiërs op het strand ligt, eens kij- :en in zo'n plaatsje en tel de littekens en schrammen die het wintertoerisme er achterlaat. Zowel in de dorpen zelf als verder naar boven in de bei ide eeuwige sneeuw aan toe. Witte goud Ontelbare bergdorpen zijn de voorbije jaren bezweken voor de verleidingen van het witte goud. Bossen verdwenen om plaats te maken voor skiliften en pistes. Bulldozers ruimden ongewenste oneffenheden weg en maakten elders nieuwe bulten. Op de plekjes met het II mooiste uitzicht verrezen zelfbedienings restaurants. En de dalen werden volge- D*jbouwd met grijze betonnen dozen: su- vpermarkten, discotheken en appartemen- Itengebouwen, die maar enkele maanden f per jaar gebruikt worden. Wie kan het die dorpen eigenlijk kwalijk (nemen? Het wintertoerisme bood een Ook binnen de grenzen van de piste bestaat de sprookjesachtige witte wereld van het hooggebergte. kans om te ontsnappen aan het uitzicht loze boerenbestaan. De economie van een land als Oostenrijk is tegenwoordig voor een groot deel gebaseerd op de enorme inkomsten uit het sneeuwtoeris- me. En sommige dorpen kunnen hele maal niet meer zonder. Sommige mensen evenmin, verslingerd als zij zijn aan de woeste ongereptheid van het besneeuwde hooggebergte. Laag- landers die een week per jaar een berg volk worden. Wie ooit zelf in die adem benemende witte wereld heeft gestaan, kan het ze toch niet kwalijk nemen? Bovendien: de moderne wintersport is een industrie geworden waarin miljarden omgaan. Dat is een ontwikkeling waar van alleen naïevelingen nog durven te hopen dat die ooit valt terug te draaien. Maar dat het anders moet; daar raken gelukkig steeds meer mensen van over tuigd. Op de rem Zo lijkt er een eind te zijn gekomen aan de ongebreidelde uitbouw van winter sportoorden in de Alpen. Men is zich er van bewust geworden dat de natuur de grootste rijkdom is die men bezit. En dat dat kostbare bezit bedreigd wordt door de combinatie van onder meer zure re gen, slecht bosbeheer en ongelimiteerde nieuwbouw. In Oostenrijk bijvoorbeeld worden geen nieuwe gebieden voor 4e wintersport vrijgegeven. Ook in Frankrijk en Zwit serland is de rem gezet op nieuwe pro jecten. Zelfs de aanleg van verbindings- liften tussen twee gebieden stuit in veel gevallen op bezwaren, al wegen daarbij uiteindelijk de financiële belangen vaak toch nog wat zwaarder dan die van de natuurbescherming. Het meeste geld dat wordt geïnvesteerd gaat tegenwoordig op aan de verbetering van de bestaande accommodaties. Sleep liften worden vervangen door stoeltjes- liften, om daarmee vooral in de topwe- ken lange rijen wachtenden te voorko men. Daarmee is gelijk een van de voor naamste knelpunten van het winter- sporttoerisme genoemd: het feit dat de accommodaties zijn afgestemd op enkele weken hoogseizoen, waarin het meeste geld moet worden verdiend. Een betere spreiding van de wintervakanties is de enige manier om de druk op de Alpen te verminderen. Vandaar ook dat zowel in Nederland als daarbuiten sterk gedacht wordt de krokusvakantie te splitsen: de noordelijke helft van Nederland de week voor carnaval en de zuidelijke helft in de vastenavond-week. Vooralsnog heeft echter alleen Oostenrijk hier serieus werk van Geen afval Maar er zijn meer manieren waarop skiërs (èn andere Alpen-gangers) hun steentje kunnen bijdragen aan het be houd van het gebergte. Bijvoorbeeld door meer gebruik te maken van het openbaar vervoer van en naar de Alpen èn in de (wintersport)plaatsen zelf. Of door middel van het vrijwillig beperken van het buiten de piste skiën, omdat juist daarbij veel jonge aanplant verlo ren gaat en dieren uit hun winterslaap worden opgeschrikt. Een rem op de ontwikkeling van nieuwe gletsjer-skigebieden is een andere moge lijkheid, want waarom zou je in de zo mer per se moeten skiën? En achteloos afval op de helling of langs de piste ach terlaten is natuurlijk ook uit den boze. Vijf organisaties op het terrein van het toerisme, bergsport, wintersport en mi lieu hebben hun krachten gebundeld in een voorlichtingscampagne voor het be houd van de Alpen. Bij onder meer de ANWB-kantoren is een folder verkrijg baar, waarin acht eenvoudige, maar ef fectieve gedragsregels worden vermeld, ter bescherming van de Alpen. In de lawine van gidsen van de tour operators die over de vakantiegangers wordt uitgestort zijn dergelijke overwe gingen, suggesties en raadgevingen overi gens nog nauwelijks terug te vinden. Geen woord Er wordt met geen woord gerept over het feit dat de Alpen zo langzamerhand het meest bedreigde berggebied ter we reld zijn geworden. Integendeel zelf. Veel van de gidsen staan bol van en thousiasme over alle nieuwe mogelijkhe den op wintersportgebied. Niets over de gevaren buiten de piste, niets over de schade door het skiën op een te dunne sneeuwlaag, niets over^de overlast aan mens en natuur veroorzaakt door het heli-skiën, waarvoor „de kick" nimmer een rechtvaardiging kan zijn. Op het eerste gezicht lijken dergelijke waarschuwingen ook in strijd met de ei gen commerciële belangen van tour operators. Maar op lange termijn zijn ze dat niet. Miljoenen jaren waren er voor nodig om de Alpen te maken tot een uniek natuur gebied. Maar waar de natuur eeuwen over heeft gedaan, doet de mens in enke le decennia: het aanzien van het gebergte ingrijpend veranderen. Daardoor takelen de Alpen steeds verder af. Een ramp voor de natuur èn voor de vijftig mil joen mensen, onder wie twee miljoen Nederlanders, die zich nu nog jaarlijks aan de fantastische berglandschappen komen vergapen. Zolang het nog kan. JOS TIMMERS Een ondergrondse ski-metro, zoals deze in het Zwitserse Saas-Fee, is een van de manie ren, waarop de „vervuiling" van de hellingen kan worden tegengegaan. FOTO: AP de natuur eeuwen over heeft gedaan, doet de mens in enkele jaren. Met behulp bulldozers wordt het aanzien van de Alpen ingrijpend veranderd. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1988 | | pagina 31