„Invloed mgr. Willebrands op paus heel erg groot" GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Miswijn moet minstens 14 procent alcohol bevatten' kerk wereld VATICAAN-KENNER GIANCARLO ZIZOLA: Boek over sociale leer voor bisschop Bar Adjunct-econoom Jezuïeten ridder orde St. Silvester „Acht Mei steekt te veel energie in oppositie" £eidóe(3oiiA<MU Stroef schuivende panelen ficicUeGomcwi ZATERDAG 22 OKTOBER 1988 PAGI1 g <91 UTRECHT Miswijn moet minstens 14 procent alcohol bevatten. Dat heb ben de Nederlandse bisschoppen be paald, zo blijkt uit een bericht in het officiële mededelingenblad van het aartsbisdom Utrecht. Tot nu toe va rieerde het percentage alcohol van 11 tot 15 procent. De laatste jaren moes ten wijnen met een laag alcoholper centage bij controles herhaaldelijk worden afgekeurd. Ook kwamen er klachten van pastores over deze wij nen binnen. Bovendien zijn de miswij nen met een laag alcoholpercentage minder houdbaar als de flessen aange broken blijven staan. In de algemene inleiding op het Romeins Missaal staat dat „de wijn voor de eucharistievie ring van de vrucht van de wijnstok moet zijn, natuurlijk en zuiver, d.w.z. niet met vreemde elementen ver mengd". De bisschoppen menen dat zowel rode als witte wijn die aan deze eis voldoet, mag worden gebruikt. De bisschoppen hebben de pastores ge maand miswijn uitsluitend te betrek ken van de leden van de RK Vereni ging van Nederlandse Miswijnhande laren, die door de bisschoppen is goed gekeurd. Op iedere fles goedgekeurde miswijn zit een speciale loodcapsule of schroefdop, waarop vermeld staat: „Nationale Raad voor Liturgie". Wees desnoods slordig op uw kleren, maar houdt uw ziel netjes door Marinus van der Berg Zonde Misschien doen sommigen het nog wel iedere avond: een klein gewetensonderzoek voor het slapen gaan. Je kijkt terug naar je dag. In een artikel las ik deze omschrijving van gewe ten: „Het woord „geweten" is in het Latijn nog mooier aan geduid met het woord „cons- cientia". Scientia is de kennis, het weten - het géweten moet altijd in samenspraak blijven (con-) met de kermis, met de wetenschap (scientia). Met name stelt het geweten steeds de vraag: is wat wij doen met onze kennis ook en steeds optimaal menselijk: be vordert het het totale welzijn van de hele mens? Gewetens onderzoek gaat dus over de vraag naar mijn mens-zijn met andere mensen in deze wereld. Gewetensonderzóek stelt de vraag wat ik als zonde be schouw en wat ik niet of niet meer als zonde beschouw. Niet laat in de avond voor het slapen gaan, maar vroeg in de ochtend nog maar juist wakker heb ik me al aan een gewe tensonderzoek laten onderwer pen. Het ochtendblad Trouw publiceerde een enquête en vroeg aan de lezers om die in te vullen. „Zijn de zonden van tien jaar geleden nog zon den?" Hoe staat het met het zondebesef? Neem ik het ie mand kwalijk als hij teveel af trekposten voor de belasting opvoert? Neem ik het iemand kwalijk als hij na 25 jaar gaat scheiden? Neem ik het iemand kwalijk als hij of zij geen maagd meer is bij het huwe lijk? Neem ik het een gehuwde kwalijk als hij of zij een sexuele verhouding heeft met een an dere? Neem ik het iemand kwalijk als hij met 3 pilsjes op achter het stuur zit? Ook wordt de vraag gesteld of het kinder plicht is om een van je ouders in huis te nemen als die niet meer zelfstandig kan wonen en niet naar een verzorgingstehuis wil. Zo heb ik op de vroege och tend over 20 ingrijpende le vensvragen moeten nadenken. Ik ontdekte dat er vragen tus sen waren waar ik tien jaar ge leden beslist anders over dacht. Ik maak me nu over an dere zaken druk. Geweten is in beweging kun je zeggen. Ik stelde me ook de vraag: dóór wat laat ik me leiden bij het in vullen van de vragen? Daarbij merkte ik dat ik me liet leiden door de vraag: welke mate van schade kan een andere mens oplopen. Als wel eens gezegd wordt: „Alles mag tegenwoor dig" dan zou ik willen zeggen: „Alles mag als het de andere mens niet beschadigt, als het de aarde niet beschadigt". Al les mag dus niet. Geen vrijheid zonder liefdevolle solidariteit. Geen vrijheid zonder liefde en respect voor de ander. De evangelische boodschap die voor mij een belangrijke bron van inspiratie is, door wiens Geest ik me voel geraakt, zie ik als een blijvende appel om te werken aan verhoudingen die menselijk en menswaardig zijn. Ik denk daarbij ook aan de woorden van mgr. Ernst: „Ge loven is ook weet ervan heb ben dat de mens in vrijheid is geplaatst. Niet om naar wille keur te handelen, maar in ver antwoordelijkheid, aangezien hij verantwoording schuldig is aan de mens aan wie hij goed doet of kwaad". Het zou een zinvol gesprek kunnen worden als we een lijst op zouden stellen van zaken die we voor onszelf gewetens zaken zouden noemen. Waar aan tillen we zwaar? Waar gaan we gemakkelijk aan voor bij? Is iemand de mond snoe ren een zonde? Of dreigen met scheiding als je je zin niet krijgt? Of nooit thuis zijn en tijd nemen om een serieus ge sprek te hebben met de per soon in je leven met wie je een verbond van liefde en trouw hebt? Dat gehandicapte men sen in onze samenleving zo weinig serieus worden geno men en nauwelijks macht heb ben, is dat ook zonde? „Dat je bijna op het gemeentehuis moet gaan slapen als je iets wilt bereiken?" zoals iemand zei die op dit punt de klappen van de zweep wel kent. Is het ook zonde als je in je relatie de ander financieel afhankelijk houdt van jouw willekeur en in zichten? ROME „Het probleem van deze paus is de sym pathie die hij opwekt, de fascinatie die er van hem uitgaat. Die sympathie gebruikt hij om een koersverandering te be werkstelligen, die zeer discutabel is. De restaura tie van Wojtyla, ja". Giancarlo Zizola (52) is waar schijnlijk de beste kenner van het Vaticaan. Al zo'n dertig jaar legt hij zijn oor te luiste ren bij de dikke muren van het Vaticaan. „Ik word vaak gebeld door kardinalen uit de Curie, die mij informatie vra gen over wat er in het Vati caan aan de hand is", zegt hij zonder een ondertoon van op schepperij. „Paus Wojtyla eet nooit al- ieen. Hij heeft altijd gasten aan tafel. Maar het zijn alle maal mensen die ook in zijn richting denken. Hij wordt niet van alle kanten geinfor- meerd. Dat resulteert vaak in eenzijdige beslissingen. Het is een paus die vooral bevesti ging zoekt, geen discussie. Ie mand zei ooit: Wojtyla luistert veel, praat weinig en beslist alleen". „Veel mensen menen dat hij vooruitstrevend is, omdat hij zo modern overkomt. Hij ge bruikt de symbolen van deze tijd: het vliegtuig, de televisie. Maar dat is slechts de buiten kant. Johannes de Drieën twintigste, de paus van het Tweede Vaticaans Concilie leek daarentegen heel ouder wets. Hij liep veel met een ro zenkrans en zette die vreem de tiara weer op die sinds de tijd van de Medici geen paus meer gedragen had. Maar toch was paus Roncalli een in novatief man, terwijl Wojtyla een traditionalist is". „Een van de belangrijkste veranderingen van het conci lie was dat de plaatselijke bis schoppenconferenties meer macht kregen. Hun voor dracht bij de benoeming van nieuwe bisschoppen zou meer Kardinaal Willebrands als aartsbisschop van Utrecht, tijdens de bijzondere synode van de Ne derlandse bisschoppen met de paus in 1980. foto: ap gewicht krijgen. Dat wordt nu weer teruggedraaid. Net als vóór het concilie zijn het de nuntiaturen die de dienst uit maken. En de paus zelf. Het kan zijn dat hij weinig admi nistreert, maar de benoemin gen van bisschoppen dat is iets wat hij helemaal naar zich heeft toegetrokken. De kerken in Nederland, Oos tenrijk en de Verenigde Sta ten waar veranderingsproces sen op gang waren gekomen hebben zich vooral via benoe mingen weer moeten aanpas sen". Verstoord „De verhouding van deze paus met de Curie is moeilijk. Het is ook niet gemakkelijk om greep op de Curie te krij gen. Paulus de Zesde had in de persoon van Benelli een ij- zersterk figuur. Maar Benelli en zijn mensen werden zo te gengewerkt dat de paus ge dwongen was hem uiteinde lijk weg te sturen. Benelli werd tot kardinaal van Flo rence benoemd. De communi catie tussen deze paus en de Curie lijkt ook vaak ver stoord. Soms zijn er zelfs re gelrechte breuken. Neem het geval van de Zuidamerikaan- se bevrijdingstheologie. In de eerste instructie van de Con gregatie voor de Geloofsleer werd de bevrijdingstheologie veroordeeld. Meteen daarop schreef de paus een persoon lijke apostolische brief aan de Braziliaanse bisschoppen waarin hij zich positief over de bevrijdingstheologie uitte en aan de wensen van de bis schoppen tegemoet kwam. Een ander voorbeeld is de zaak-Lefebvre. De paus heeft de moed gehad hem te ex communiceren hoewel hij het eens is met een groot deel van de opvattingen van de Franse bisschop. Ook in de Curie zijn er veel kardinalen die op de lijn van Lefebvre zitten. Maar Wojtyla heeft hem toch maar durven excommuniceren. Een Italiaanse paus, daar ben ik van overtuigd, had dat nooit aangedurfd. Zeker niet tegen de zin van een belang rijk deel van de Curie. Hoewel Wojtyla herhaaldelijk hardhandig in aanvaring is gekomen met de Romeinse Curie heeft hij de macht er van juist .versterkt. De in vloed van de Romeinse kardi nalen is vergroot, die van de kardinalen uit de periferie verkleind. Verder heeft hij de Congregatie voor de Geloofs leer een belangrijkere rol ge geven. De Congregatie houdt nu een soort algemeen toe zicht op wat er gebeurt". Willebrands Volgens Zizola heeft de Ne derlandse kardinaal Johannes Willebrands, de president van het Secretariaat voor de Een heid van de Christenen, zeer grote invloed in het Vaticaan. Hoewel mgr. Willebrands Giancarlo Zizola: „Een Ita liaanse paus zou nooit de moed gehad hebben Lefebvre te excommuniceren". foto: pers unie „slechts" een secretariaat leidt en geen belangrijke congrega tie, is hij een van de invloed rijkste kardinalen in de direc te omgeving van de paus. In zekere zin is hij ook de laatste der mohikanen. „Kardinaal Willebrands is de enige over tuigde verdediger van het concilie die zich in de Curie heeft kunnen handhaven. En hoe. Kardinaal Willebrands is degene geweest die ondanks vaak zeer grote moeilijkheden de dialoog met de Russisch or thodoxe kerk gaande heeft gehouden. Dat staatssecretaris kardinaal Casaroli dit jaar Gorbatsjov in Moskou de hand kon drukken was te danken aan het intelligente gemanoeuvreer van de Ne derlandse kardinaal. De echte minister van Buitenlandse Za ken van de paus is niet Achil- le Silvestrini geweest, maar mgr. Willebrands", meent Zi zola (Silvestrini leidde tot voor kort de Raad voor de Publieke Zaken, in feite het ministerie van Buitenlandse Zaken van het Vaticaan). Voor Willebrands had er nog meer ingezeten dan een be langrijke rol achter de scher men. Tien jaar na de dood van de „september-paus" Al bino Luciani is Zizola met een reeks onthullingen gekomen over de man die nog geen maand de kerk bestuurde. „Johannes Paulus de Eerste", zegt Zizola, „was vast van plan de toenmalige kardinaal- staatssecretaris Villot te ver vangen door Willebrands." Net als Willebrands is Zizola een overtuigd aanhanger van het concilie. Met de kerk van Wojtyla is hij dan ook niet erg gelukkig. „Ik zou graag een kerk zien die niet machtig wil zijn, die de kant van de ver liezers kiest, die meer profe tisch is en minder politiek. De paus laat op zijn reizen voort durend de triomfalistische kant van de kerk zien, maar de gewone priesters en gelovi gen maken een moeilijke tijd door. Er heerst daar veel on behagen". GERARD KESSELS AUTEUR VOORZITTER HAAGSE KOLPINGVERENIGING ROTTERDAM Mgr. R. Ph. Bar, bisschop van Rot terdam, heeft gisteren het eerste exemplaar van het boek „Mens en samenleving, een moderne interpreta tie van de katholieke visie" in ontvangst genomen van drs. L. Flapper, voorzitter van de Kolpingvereni- ging regio Den Haag. Flapper, die na zijn studie chemie en maatschappijwetenschap pen in Groningen zelf lange tijd werkeloos was en thans werkr zaam is als ambtenaar op het Ministerie van Sociale Zaken, schreef zijn boek over de katholieke sociale leer, omdat hij in die leer „antwoorden vond op vragen die in deze tijd opgeroe pen worden en elders niet kon vinden, zoals vragen over wer keloosheid en de beleving daarvan door mensen. Bovendien reikt deze sociale leer begrippen aan om al die verschillende gevoelens van mensen, zowel het aan zichzelf denken als de gevoelens voor anderen, te kunnen plaatsen." Moeilijk toegankelijk In het boek onderneemt Flapper een poging om de katholieke sociale leer, die hij moeilijk toegankelijk vindt, voor buiten staanders „in eigen woorden na te vertellen". Aan de orde ko men de visie op de mens in de samenleving, de mens en zijn werk, de mens en de wereld. Het Kolpingwerk in Den Haag biedt de parochies in Den Haag aan dit jaar een cursus over de katholieke sociale leer te verzorgen. Inlichtingen: Kolpingwerk regio Den Haag, Van Diemenstraat 150, 2518 VG Den Haag. Telefoon 070 -4549238. foto: jeroen de jonq Raad van Kerken bezorgd over modernisering kernwapens AMERSFOORT De Raad van Kerken in Nederland is bezorgd over de plannen om de kernwapens in West-Euro pa te moderniseren. De raad vreest dat hierdoor de voort gang van de besprekingen over ontwapening tussen Oost en West wordt belast. De Raad van Kerken laat dit weten in een verklaring die is uitgegeven met het oog op de vergadering van de Nuclear Planning Group (NGP) van de NAVO volgende week in Den Haag. 0«."A Agenda Conciliair Proces Gegevens voor deze CP-agen- de kunnen worden gestuurd naar naar de kerkredaktie van Het Binnenhof/Leidse Courant, postbus 9, 2501 CA Den Haag, onder vermelding van „agenda CP". ZONDAG 23 OKTOBER Mariënburgvereniging Den Haag, Kapel van de Priesters van H. Hart, Treublaan 2, (11.30 uur): woord- en gebedsdienst over gerechtigheid, (inl. 070-553737) ZONDAG 23 OKTOBER Maranatha-koor Rijswijk, muzi kale medewerking (motto: „een ver bond voor het leven") aan dienst (11.00 uur) in de Boniiatiuskerk, Rijswijk (inl. 070-257696) DONDERDAG 27 OKTOBER Stuurgroep Conciliair Proces Den Haag, bijeenkomst kontaktpersonen (20.00 uur). Maranathakerk, Sweel- kinckstraat (inl. 070-600830). DEN HAAG Drs. G.C.M. van Doorn, adjunct-econoom van de Nederlandse Jezuïeten, is door paus Johannes Paulus II be noemd tot ridder in de Orde van St. Silvester. De onderschei ding werd hem vrijdag uitgereikt door de provinciaal overste, G.A. Brenninkmeijer. Drs. Van Doorn is 40 jaar in dienst van de orde, eerst 20 jaar als administrateur van het internaat „Katwijk-De Breul" te Zeist en daarna als adjunct-econoom van het financieel bureau van de Jezuïeten in Den Haag. Van Doorn is penningmeester van het bedrijfsapostolaat in het bis dom Rotterdam. Jarenlang was hij penningmeester van de Stichting Schoolinternaten Nederland. Hij is lid van de ICORA (de Interdiocesane Commissie voor Overleg over Rechtspositio nele Aangelegenheden). Verder is hij adviseur van tal van ker kelijke instanties en religieuze instellingen. BREDA De Acht Mei Be- standigheden alleen maar tot van hun engagement voor ge- van de beweging uitgaat, is weging moet volgens de Mis- verharding van standpunten, rechtigheid, dichtbij en ver- voor de raad een aansporing sieraad van het bisdom Breda vindt de diocesane Missieraad, ai". De raad laat weten dat hij om te werken aan een open, minder energie besteden aan participant blijft in de bewe- missionaire geloofsgemeen- een oppositie tegen het beleid Hij vindt het effectiever als ging, die vooruitstrevende schap die een boodschap heeft van de bisschoppen. de gelovigen bij elkaar rooms-katholieke organisaties aan de keuze van de kerk Dat leidt in de gegeven om- worden gebracht „op grond verenigt. De inspiratie die voor de armen. /ol dldl STROEF „schuivende panelen" van de PvdA zijn er de zaak van dat de socialisten weer zijn teruggekeerd bij a hebben CDA en VVD in de afgelopen dagen met na< vastgesteld. Volgens CDA-partijvoorzitter Van Velzen de PvdA vriend en vijand verbijsterd. Die verbijstering dan op de socialistische opstelling tegenover de voorgenojji reorganisatie van de gezondheidszorg (plan-Dekker) ei belastinghervorming (plan-Oort). De wonderlijke man vres van PvdA-fractieleider Wim Kok bij de debatten deze twee belangrijke kwesties voorspellen inderdaad we goeds voor de verdere opstelling van de grootste oppos partij. INMIDDELS heeft de PvdA-leider getracht zich al te voudig af te maken van de ongezouten kritiek van CDJ VVD. De makkelijkste manier om je eigen moeilijkht voor de buitenwacht te verbergen is de aandacht afleidei luidkeels gaan roepen dat een andere partij heler verkeerd bezig is, aldus Wim Kok. Dat was dan zijn rei op de beschuldigingen van VVD-fractievoorzitter Joris V hoeve en het CDA-duo De Vries-Van Velzen, die de soci ten in de hoek hadden geplaatst van de onverantwoordel verspillers van overheidsgeld, waarbij het leek of in d< guur van Wim Kok zijn voorganger Den Uyl weer achte interruptiemicrofoon stond. NoG altijd willen de socialisten het maatschappelijk lej laten beheersen door vadertje Staat. Draai de subsidiekil maar open, jaag het financieringstekort maar omhoog en uiteindelijk de rekening maar op het bordje van de belastj betaler. Want daar komt het toch op neer, vinden VVD CDA. De panelen schuiven zo stroef dat er in feite geen| weging in zit. De socialisten dreigen ondanks hun bewa bewegingsdrang in „oude fouten" te vervallen. MET Wim Kok voorop marcheren zij door een draaii) heen, linea recta terug naar de tijd waarin er geen so<| probleempje kon zijn of politiek links kwam met een zak' belastingcenten aangesneld om het probleem weg te niv^ ren. Aldus de kritiek van CDA en VVD, die overigens vj bij gaat aan bevindingen van erkende parlementaire hisf ci. Die hebben koeltjes vastgesteld dat in de regeerper van christen-democraten en liberalen onder Van Agt Grote Uitgeven zeker ook niet ongebruikelijk was. ANDERZIJDS blijft het zeker waar, dat de PvdA-filosj tot voor kort een nadrukkelijke rol reserveerde voor overheid als hoedster en herverdeelster van het nationals komen. Zo goed als het zeker ook waar is, dat de socialij hun eigen traditionele maatschappijvisie aan een kritiscW derzoek hebben onderworpen en inmiddels de nodige „d lingen" hebben toegegeven. Daarvan hebben Voorhoev( De Vries echter de laatste tijd te weinig teruggevonden opstelling van de grootste oppositiepartij. De PvdA lance allerlei op zich niet slechte, maar wel geldverslindend dus onverstandige plannen, die haaks staan op de uitg; punten van lastenverlichting en kostenbeheersing. Het ker waar dat de PvdA zich met zo'n opstelling in een is ment werkt, waardoor deelneming aan een volgend katy moeilijker wordt. Ook bij CDA en VVD vinden echter wat koerswijzigingen plaats, waardoor het nog veel te vi is nu al conclusies te trekken. Rustig herfstweer DE BILT (KNMI) Ons land bevindt zich nog steeds juist tussen de invloedssferen van een omvangrijk lage drukgebied boven de Atlan tische Oceaan ten westen van Ierland en een hoge- drukgebied boven Rusland. Met een zwakke zuidoostelij ke stroming wordt vrij zach te en zeer vochtige lucht naar onze omgeving gevoerd. De afgelopen nacht is er weer op veel plaatsen mist ontstaan. Deze mist lost maar moeizaam op en het is zelfs mogelijk dat hier en daar deze mist helemaal niet ver dwijnt. Daar waar dat wel gebeurt is het vrijwel zeker bewolkt. Alleen in de zuide lijke provincies komt van middag mogelijk de zon nog even door de bewolking heen. Neerslag wordt er van daag niet verwacht. De mid- dagtemperatuur is ongeveer 14 graden en er is weinig wind, kracht 3 of minder. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en maandag: Zuid-Scandina vië: Vrij veel bewolking en op de meest plaatsen droog. Geleidelijke daling van middagtempera- tuur tot ongeveer 7 graden Landinwaarts. Vlak aan zee iets hogere temperaturen. Britse Eilanden: Veel bewol king en van tijd tot tijd regen. Middagtemperatuur rond 13 graden. Denemarken, Benelux en noord-Duitsland: Wolkenvel den en droog. In de nacht en ochtend mist. Middagtempera tuur rond 13 graden. Midden en zuid-Duitsland, midden-Frankrijk: In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Vooral in de middag af en toe zon en droog. Middagtempera tuur ongeveer 15 graden. Noord en west-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en op zon dag mogelijk wat regen. Mid dagtemperatuur rond 16 gra den. westen ook enkele wolkerf r den. Middagtemperatuur r 20 graden in het noordweF"" tot 26 graden plaatselijk ii# binnenland. Zuid-Frankrijk en noordl lië: Vrij zonnig en droog, dagtemperatuur rond 21 den. Alpenlanden: Vrij zonniffj ®I droog. Middagtemperatuur n' de dalen ongeveer 18 gracr Midden en zuid-Italië, Jor Slavische kust: Zonnig r droog. Middagtemperatuuijj geveer 20 graden. Griekse kust: Perioden zon. Op zondag mogelijk lokale regen-of onweer Middagtemperatuur onge 21 graden. 12 10 15 13 12 10 Zuid-Limburg regen 25| »k

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2