„Een droom die in vervulling is gegaan" hnal Ie OUD-SPELER VAN LEIDEN FLITST IN AMERIKA NAAR ABSOLUTE TOP (fc IS P ZATERDAG 22 OKTOBER 19 88 PAGINA 25 HAARLEM - In de zomer van 1985 trok Randy Wiel de deur van zijn flat aan de Leidse Diamant laan voorgoed achter zich in het slot. Met de goedlachse Antilliaan raakte het Leidse basketbal een van zijn meest kleurrijke exponenten kwijt. Superverdediger Wiel koos op dat moment voor een carrière als coach. En ook daarin flitst hij nu, bij het gerenommeerde North Carolina en onder de beschermen de vleugels van Dean Smith, naar de absolute top. Urnick Wiel, zeg maar Randy, draagt dan ook de blijde boodschap van het Carolina- blue uit en doet dat met verve. In zijn enerverende bestaan dat hem van de ene uithoek van de wereldbol naar de andere jaagt, is nauwelijks tijd voor rust. Verstopt in Haarlem viert hij heel even va kantie en geeft toe: „Het is prachtig om terug te zijn. Ik hou van dit land. Hier wilde ik naar toe om er eens helemaal uit te zijn". Randy Wiel was een van de (weinige) goede dingen die het Leidse basketbal in 1982 overhield aan de door Amstelveen- coach gepleegde 'staatsgreep'. Kinsber- gen had de vanwege zijn Nederlands paspoort aantrekkelijke Antilliaanse at leet ontdekt en hem na zijn schooltijd bij North Carolina via de wereldver maarde coach Dean Smith naar Neder land gehaald. Drie seizoenen lang verde digde hij de planken uit het parket van de Vijf Meihal, maakte toenmalige top pers als Jimmy Moore en Renso Zwiers het leven meer dan zuur en streelde 's- nachts de oren van nachtbrakend Leiden met virtuoze klanken uit zijn jazz-gitaar. Wiel: „Eerlijk, ik wist al in 1983 dat ik weg kon naar Amerika. Ik had vaak con tact met coach Smith. Hij wist dat ik graag coach wilde worden, maar ook dat ik graag speelde. Hij zei: „Speel maar tot je geen zin meer hebt, daarna ben je wel kom bij North Carolina"*. De hang naar de actieve sportbeoefening bond Wiel door die toezegging langer aan Leiden, dan willekeurig welke ande re coach in wording zich gepermitteerd zou hebben. Maar in 1985 sloeg in Lei den het noodlot toe, toen sponsor Elmex zijn contract niet wenste te verlengen en een nieuwe geldschieter onvindbaar bleek. „Ik heb toen een uitgebreid ge sprek gehad met coach Ruud Harrewijn. Ik was 34 en vond zelf dat ik hooguit nog een jaar voluit kon gaan. Ruud wist zelf ook niet wat hij ging doen. We heb ben de mogelijkheden om terug te keren in Leiden toen opengelaten". Schoolbanken In de zomer van 1985 keerde Wiel terug naar de schoolbanken om in ieder geval zijn degree te halen. Die eis stelt Dean Smith nu eenmaal aan al zijn medewer-, kers. Wiel: „Je hebt een onderwijzende taak, dus moet je zelf een gedegen oplei ding hebben. Je bent bij North Carolina niet alleen basketbal-coach, je bent een vaderfiguur voor die jongens. Je moet ze in alle aspecten van het leven begelei den, omdat ze het hele seizoen op school zitten". Met zijn diploma op zak en het bericht uit Nederland dat Leiden zonder geld zat en de ploeg op instorten stond, koos Wiel voor een plaatsje op de bank van coach Smith. Een buitenkansje, omdat een van Smith's assistenten, Eddie Vo- gler, een baan als hoofdcoach accepteer de bij Wichita State. Wiel, nu: „Ik heb Leiden echt gemist. We hadden een vriendenploeg en daarom was het fan tastisch om voor Leiden te spelen. Ik miste ook het winnen als speler. We wonnen zoveel. Ruud was een goede coach, maar ook zonder coach hadden we veel wedstrijden gewonnen. De Leid se ploeg was uniek. Het waren allemaal jongens die van zichzelf de motivatie hadden om te willen winnen. Dat bleek het seizoen daarop wel. Met jongens als Emill Hagens, Bert Kragtwijk, Hans Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Peter van der Hulst Slordig UVS staat bekend als een goed georgani seerde vereniging. Een club met goed ka der, met voldoende vrijwilligers ook. En met een uitgebreide trainersstaf die in de regel ook nog eens op sportief vlak regel matig prestaties neerzet. Of: laat neerzet ten. Geen kwaad woord dus over UVS. Die vereniging staat als een huis. Een hoofd klasser op allerlei gebied. Alleen valt het dan bij zo'n club juist op als er iets niet helemaal klopt. Als het eens niet af is. Zoals tijdens die laatste thuiswedstrijd, tegen Papendrecht. Want laten we wel ziin: de reclameborden van de nieuwe shirtsponsor mochten dan perfect zijn aangebracht op de omrastering van het hoofdterrein, het blijft toch een slordig gezicht als de borden van de oude geld schieter op zo'n zondagmiddag niet echt verwijderd blijken te zijn... Misplaatst tussen Van Nispen en DSOV, afgelopen weekeinde in de vierde klasse C zondag. gang het bijltje, dan wel fluitje erbij neer te leggen. „Ik had liever op een ander moment en op een andere manier a,f- scheid genomenaldus de Hoofddorpse man-in-het-zwart, „maar de maat is vol". BI ij leven, die zegt zestien jaar jaar „met plezier gefloten te hebben heeft zijn be slissing inmiddels ook al aan de KNVB kenbaar gemaakt. De Hoofddorpenaar over de aanleiding om niet alleen een voortijdig einde tien minuten na rust aan de wedstrijd, maar tegelijkertijd ook aan zijn eigen scheidsrechtercarrière te maken: „het weigeren van het opgeven van namen en een dreigende houding van DSOV-spelers". Iets dat onder anderen bestuurslid Jan sen van Van Nispen overigens allemaal wat was ontgaan, maar daar gaat het ons van Hutspo(r)t nu niet om. Nee, we vinden het allemaal eigenlijk een beetje zuur, een beetje misplaatst ook. Want zeg nu zelf: juist op het moment dat voet balliefhebbers middels een fikse wervings campagne wordt verzocht toe te treden tot het gilde der scheidsrechters, zélf met fluiten stoppen. Dat doe je toch niet? Mysterieus De extra motivatie van de doelman die het onrecht ongedaan wil maken, in combinatie met de lichte verwarring bij de strafschopnemer, die nog altijd niet zo goed kan geloven dat de scheidsrechter naar de stip heeft gewezen. We geven toe: net betreft hier dat vage randgebied, door Joris van der Bergh heel vroeger al zo knap omschreven in RANDY WIEL EERSTE ASSISTENT VAN NORTH CAROLINA COACH DEAN SMITH en de 100 en 200 meter sprint („Mijn re cord op de 100 meter staat op 10.1") vertegenwoordigde, een tamelijk riant bestaan als profspeler in Nederland en nu op de drempel naar een toekomst als een bekende persoonlijkheid in een we reld waar stuiterende ballen en heel veel dollars de gang van zaken in het dage lijks leven bepalen. v erantwoordelijk Hij constateert het zelf: „Natuurlijk ben ik veranderd. Ik ben toch ook ouder ge worden. Ik heb nu een baan met veel verantwoordelijkheid. Van Florida' tot LA kom ik bij mensen over de vloer. Ik vertegenwoordig coach Smith, ik verte genwoordig North Carolina. Ik hield van een grapje, maar ik ben het leven nu toch van een andere hoek gaan bekij ken". Coach Smith is een nationaal bekende persoonlijkheid, die dagelijks talrijke verzoeken krijgt voor het geven van speeches en basketbal-lessen. Daarvoor ligt echter een standaard-brief gereed met de simpele tekst: "Ik stuur coach Wiel". Ook stopt Smith Wiel de video banden toe met daarop de spelers die in aanmerking komen voor een sport-stu- diebeurs bij North Carolina als basket baller. Wiel: „Ik hoef nooit te vragen naar welke speler ik op de band moet kijken. Coach Smith zegt altijd: „Als hij goed is, zie je vanzelf om wie het gaat." De gerecruteerden dienen echter aan een door coach Smith vastgesteld beeld te voldoen. Wiel: „Wanneer ik een speler bekijk, dan let ik erop dat hij geen ge zichten trekt of scheldt op de coach of op de andere spelers. Mensen, die dat doen kunnen wij niet gebruiken. Je moet je goed realiseren, dat je vier jaar aan speler vastzit, wanneer je hem naar je school haalt. Wij hebben nooit disci plinaire problemen dat willen we ook zo houden. Daarom is er ook een afstande lijke relatie tussen de coach en de spe lers. De coach moet je vriend zijn, maar niet je maatje. Anders kun je als coach een speler nooit controleren". Zo bepaalt Wiel de toekomst van jonge, ambitieuze sporters in Amerika. Maar niet alleen daar. De school kijkt inmid dels verder dan haar neus lang is en heeft de blik nu ook over de grote plas heen op Europa gericht om talent te re- cruteren. Zo werd de bij Akrides in IJ- muiden spelende Erwin Hageman on langs nog vergast op een bezoek van Bill Guthridge, een andere assistent van coach Smith. Het moet voor elke sporter een droom zijn voor North Carolina te mogen spe len. Al was het alleen maar om het Dean Smith Centre, waar de school haar thuis wedstrijden afwerkt. Wiel: „Voor ko mend seizoen zijn er 22.000 seizoen kaarten verkocht. Meer zitplaatsen zijn er ook niet. Elke thuiswedstrijd is uitver kocht. Je kunt alleen nog een paar kaar ten krijgen via de spelers en coaches. Wanneer wij niet thuis spelen, worden er pop-concerten gehouden. Van Bruce Springsteen, Genesis, Lionel Richie, Mi chael Jackson". Droom Het moge duidelijk zijn: Randy Wiel heeft zijn geluk gevonden bij North Ca rolina. En niet alleen daar. In augustus 1986 trouwde hij een psychologe, waar mee hij nu samen zijn ranch in Chapel Hill deelt. Daar heeft hij ook nog steeds zijn eerste liefde: paarden. Wiel: „Dat is het enige wat ik jammer vind: omdat ik het zo druk heb, kan ik geen rodeo's meer rijden. Ja, ik ben gelukkig. Je moet je eigen geluk maken. Je bent gelukkig wanneer je de dingen doet, die je geluk kig maken. Geld maakt niet gelukkig, maar gebrek aan geld maakt je heel on gelukkig. Je moet geld verdienen om je huur te kunnen betalen en je volgende maaltijd te kunnen kopen. Ik ben niet rijk. Of eigenlijk ook wel: het is de droom van iedere coach bij North Caro lina te mogen coachen en voor mij is die droom in vervulling gegaan". JACOB BERGSMA heb geen trek in een tweede divisie school. Smith heeft zijn langste tijd bij North Carolina gehad. Als hij over een jaar of acht stopt, zal de nieuwe hoofd coach uit de assistenten komen en dan maak ik een goede kans. Al weet ik nu niet of ik wel zo lang kan wachten. Mis schien komt er tussentijds een aanbie ding die ik niet kan afslaan. Ik voel dat ik het punt ben genaderd waarop ik zelf beslissingen kan nemen in plaats van suggesties geven". Voorlopig functioneert Wiel in een sportsysteem dat zijn gelijke in Neder land niet kent. Een van de voornaamste taken van Wiel is het recruteren van spelers, omdat elke speler slechts vier jaar bij een universiteitsploeg mag spe len. Wiel: „De mensen denken dat North Carolina vanwege zijn goeie naam niet hoeft te recruteren. Maar als je zo veel goede spelers bij elkaar hebt, krijg je er juist heel moeilijk goede spelers bij". Daarbij komt de eis dat een speler ook over academische talenten moet be schikken. Wiel: „Eén van de regels van coach Smith is dat we zeker moeten we ten dat een speler in staat is zijn degree te halen. Dat heeft te maken met propo sition 48 in de reglementen van de over koepelende bond. Wanneer een speler geen goede cijfers haalt, mag hij ook niet spelen. Onder coach Smith heeft 96 pro cent van de spelers een diploma ge haald". De overigen slaagden pas later, omdat ze hun sportcarrière lieten preva leren. Mannen als James Worthy en Bob McAdoo kozen al vroeg voor de sport, maar keerden als duur betaalde profes sionals terug naar de schoolbanken. Glanzend voorbeeld is Michael Jordan, de absolute vedette van het Amerikaan se basketbal die de komende acht jaar bij de Chicago Bulls voor 2,5 miljoen dollar per jaar op de loonlijst staat, maar die zich niets te groot voelde om in de zomermaanden zijn studie bij North Ca rolina af te ronden. Het is de voor nuchtere Hollanders on begrijpelijke wereld van de professionele Amerikaanse sport. Wiel heeft daar zijn draai nu definitief gevonden, na zoveel omzwervingen. Geboren op Curacao, vijf jaar dienst bij de narcotica-brigade, een actieve carrière bij North Carolina, de Olympische Spelen van Mexico, waar hij in 1968 de Antillen bij het zwemmen ?KEN55.USERU FOTO: ANDRÊ VAN HAASTEREN nood reist dit seizoen door het land, dit in het kader van de uitstraling van het EK-effect. Het bestuur van de Voorschotense voet balvereniging SVLV is van zins er maan dag een grandioze happening van te ma ken (zelfs de toch heilige kaartavond werd verzeten Wij van Hutspo(r)t twijfe len er ook niet aan: dat wordt groot feest, daar in Voorschoten. Zeker na dat toch winnende gelijkspel Gemis Overigens, nog even over dat doelpuntlo ze gelijkspel: heeft u 'm ook zo gemist, die linkerspits die juist in dit soort be langrijke partijtjes zo lekker scoort? Bobo Wij van Hutspo(r)t doen, u moet ons ge loven, echt ons best om bondsbonzen niet al te negatief te benaderen. Gaan er in de regel van uit dat die mensen bezig zijn voor hun sport, en niet voor zichzelf. Soms echter, wordt het ons te machtig. Zoals deze week, na het resultaat van het waterpoloduel tussen AZC en Het IJ. Dat 'treffen' van vier maal zeven minuten 'schone' speeltijd eindigde in een 51-4 overwinning van de regerend landskam pioen: de Alphense formatie scoorde der- FOTO: ANDRÊ VAN HAASTEREN halve bijna twee goals per minuut. Geen prestatie om echt over naar huis of in de krant te schrijven natuurlijk. Het IJ zag na vorig seizoen een compleet eerste zevental vertrekken en werkt deze compe titie met een veteranenteam af. Nood gedwongen, omdat een verzoek om lager te worden ingedeeld door de KNZB niet werd gehonoreerd. 'De reglementen bieden daartoe geeri mogelijkheden', zo luidde het officiële verweer ongeveer. En van dal soort uit spraken worden Wij van Hutspo(r)t nu echt redelijk gestoord. Je moet immers toch wel heel erg bobo zijn om op zo'n moment voor de regle menten te kiezen en niet voor je eigen sport... Boven: Randy Wiel, even terug in Nederland: „Ik hou van dit land..." FOTO: JACOB BERGSMA Links: „Een van de (weinige) goede dingen die basketballend Leiden overhield aan de 'staatsgreep' van Theo Kins bergen, in 1982: Randy Wiel. FOTO: KEES VAN DEN BURG? Heijdeman en Toon van Helfteren haal den ze zonder Amerikanen nota bene de play-offs". Heimwee heeft hij soms, gek genoeg, ook naar Haaksbergen. Wiel: „Ik ben nu 37, het gaat hard, ja. Maar wanneer we in Haaksbergen speelden, stond daar elk jaar weer in het programmablad dat ik 28 was. Ik vond het dus altijd heel leuk om daar naar toe te gaan". Spijt van zijn keuze voor een coach-be- staan bij North Carolina heeft Wiel geen seconde gehad. Inmiddels heeft hij zijn horizon ook kilometers verlegd. In de zomer van dit jaar werd hij zelfs gepro moveerd tot eerste assistent van coach Smith. Hoewel de staf van Amerika's meest gerespecteerde coach zeer honk vast is, werd zijn 'running-mate' Roy Williams een worst voorgehouden die hem na dertien jaar hondstrouwe dienst regelrecht naar de universiteit van Kan sas deed rennen om daar de positie van hoofdcoach over te nemen van Larry Brown. Williams had graag Randy Wiel in zijn spoor meegenomen, maar dat ging niet door. Wiel: „Roy vroeg me, tij dens het opruimen van zijn kantoor, om met hem mee te gaan. Hij wilde in Kan sas het North Carolina systeem opzetten en vond mij de beste man om hem daar bij te helpen. Ik heb toen coach Smith gebeld. Die vroeg me of ik het naar mijn zin had bij North Carolina. Toen ik 'Ja' had gezegd, zei hij: „Dan ben jij vanaf nu mijn eerste assistent". Geen trek Met die benoeming won de naam van Wiel onmiddellijk zeer veel aan impor tantie. Nu al verdringen tweede divisie- scholen zich om Wiel als hoofdcoach binnen te mogen halen. Wiel echter: „Ik zijn boek over de mysterieuze krachten in de sport. Maar toch. Zou UVSer Marcel Tolsma afgelopen zondag mede daarom die straf schop tegen DWV niet hebben benut? Of anders gezegd: is het daarom dat on terecht uitgedeelde strafschoppen vaker worden gemist dan de penalty's waarmee een ieder vrede heeft? Feest Maandag arriveert-ie dan eindelijk in Voorschoten. De vier maanden geleden in Duitsland door Oranje veroverde Eu ropa Cup voor landenploegen. Het klein- BeidwOowumt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 25