De mens is onderwe Reacties van lezers KIJKEN IN DE SPIEGEL „Ieder mens is een huis met een voor- en achter deur" £eicUe6otna*it Wat is en kan en wil en mag en moet de mens? Wat is de zin van mijn bestaan? Wie ben ik en waartoe leef ik? Wat is de zin van deze wereld? In een serie van negen artikelen, waarvan van daag de derde aflevering: probeert Ype Schaaf de mens van van daag een spiegel voor te houden. De bedoeling van zijn spiegel is te vragen of zijn zienswijze klopt en vooral om mensen te helpen zelf antwoorden te gaan zoeken. Uw reacties en uw meedenken dienen daarom ook aan bod te komen. Probeer ze op papier te zetten en stuur ze aan: Ype Schaaf, Postbus 341, 9100 AH Dok- kum. Zet uw leeftijd en beroep erbij. Zendt uw reacties op zijn. laatst aanstaande donderdag, opdat uw bijdrage op tijd verwerkt kan worden in een volgend artikel in de zaterdagbijlage. Uw naam wordt daarbij niet vermeld. Het is de bedoeling om aan het einde van dit gesprek het geheel te bundelen in een boek. Tenzij de schrijver anders aangeeft wordt ervan uitgegaan, dat zijn of haar meedenken in dat boek verwerkt mag worden. ZATERDAG 22 OKTOBER 1988 PAGINA 2i Het eerste artikel van deze serie had als titel: Dé mens bestaat niet. Er werd in gesteld dat natuurlijk in onderscheid van de koe en de koolmees de mens bestaat, maar dat er geen betere of mindere mensen bestaan, hooguit andere. Immers, ieder mens is een uniek en onvervangbaar mengsel van komaf, ook nog man of vrouw, jong of oud, rijk of ajrm, onderdrukt of be vrijd. Een aantal lezers is gaan meedenken over deze visie. Een keus uit hun reacties gaat hierbij. Om meteen met de deur in huis te vallen, een doktor uit Den Haai karakteriseert het artikel „Dé mens bestaat niet" aldus: „Aan hi woord is een bereisd auteur; vanaf de studiejaren breed geïnformeeri drijft zijn woord op de aardgerichte tijdgeest, hiervan kritiekloos genii^ tend in zorgeloze zelfvoldane mondigheid". Een atletiektrainer van 36 daarentegen probeert door te denken: „Ij mens bestaat niet en toch hebben we allemaal iets gemeenschappelijks Gaan we voorbij alle verschillen niet gebukt onder de enorme last val, psychologische conflicten welke hun oorsprong vinden in onze individi aliteit? Wat is onze individualiteit anders dan een verzameling gedach ten, gevoelens, activiteiten en wat is zij dus in wezen anders aan eel illusie van ons denken? Heeft dat menselijk denken zich niet ontwilt keld tot een bijkans almachtige autoriteit, terwijl het in wezen slecht^ een dienende functie heeft? Ligt daarin niet de oorzaak van alle verwar ring, conflicten, pijn en verdriet in ons persoonlijk leven en daarbuitei\ Zijn wij daarom als mens niet gevangen geraakt in het proces vat worden, terwijl er niets wezenlijkers is dan zijn? Druk ik hiermee eel karakteristiek uit van psychologisch functioneren of een illusie van mi zelf?". Bijna hier tegenover stelt een gepensioneerd onderwijzeres: „De goed mens heeft altijd bestaan, waar dan ook en bij welk volk en welke star dan ook. Daar bedoel ik mee dat er steeds mensen zullen zijn, die doo hun kennen en werken geven aan hun nageslacht. Leef zó dat je voo wie dan ook je kunt verantwoorden in je doen en laten. Noem het naa God gericht leven, noem het humaan leven, maar het is er". Een huisvrouw en moeder van 47 iaar, die dagelijks meewerkt in d groentezaak, vindt de kernzin uit het artikel: Er waren en er zijn o deze aarde vele soorten betere en dus ook mindere mensen. Zij zeg daar dit van: „Ik denk dat dat iets met innerlijke beschaving te maken heeft; iets van andere mensen geen pijn willen doen en letten op de noden van anderen. Gelukkig komt dit in alle rangen en standen voor en tevens helaas ook niet voor". Een huisvrouw, ze is ook 47 jaar, voegt hier aan toe: „Er is zoveel best in de slechtsten van I Ita I 4lk ons en zoveel slechts in de besten van ons dat het nauwelijks past dat de besten oordelen over de slechtsten. De Heer kent ons hart en het is als een huis: we hebben een voor- en een achterdeur". .Hfiöflm Een 42-jarige medewerker op een groot arbeidsbureau wil con creet zijn. Hij pleit daarom voor het leggen van een relatie tussen mens en bestaan. „Of de mens die verbinding positief of negatief 1 uitlegt heeft voor de een te maken met overtuiging en voor de andi kti met geloof. De relatie tussen mens en bestaan kan de mens wel of niiim' bevallen en hij kan daar positief of negatief iets aan doen. In plaats va vei praten over werklozen kunnen we dan praten over het feit dat er wen loosheid is en daaraan wat doen. In plaats van te praten over uith G ringsgerechtigden kunnen we dan praten over het feit, dat een aanh mensen moet rondkomen van een minimale uitkering en hoe daari U, verandering gebracht kan worden. In plaats van praten over verslaafde /'eg gaat het dan om verslaving en in plaats van gedetineerden om detentii Vei Dé werkloze, dé uitkeringsgerechtigde, dé verslaafde, dé gedetineerd vel bestaan niet, wat wel bestaat is werkloosheid, leven van een uitkering verslaving en detentie, problemen waar wij met elkaar oplossingen vot kunnen zoeken". gev Een lezer uit Assen geeft zijn definitie van de evolutie: „De evolutioni, gen is tot de conclusie gekomen, dat niets een doel heeft, dat toeval de oo der zaak is van al wat bestaat. Deze leer is een verzinsel van het seculiei j>et denken, zoals de gedachte van de hemel er een is van het religieuz denken. De eerste gedachte is een poging om het bestaan van eemt schepping zonder schepper te verklaren. Zoals de hemel de godsdienst aan ge mens troost, zo troost de evolutieleer de wetenschappelijk ingesteld aan mens. Maar ze geeft geen antwoord op de vraag of het leven een dot ent heeft. Vele beroemde wetenschappers geloven daarom niet in de evolt a"e tie, terwijl anderen er wel de onmogelijkheid van inzien, maar er toe j1™ in geloven bij gebrek aan beter. Er is namelijk geen andere theorie vot ger, wie God niet als schepper aanvaardt". Hei Een ambtenaar van 33 jaar komt met zijn islamitische visie: „Ik oi oor derwerp mij aan de de wil van Allah volgens de gegevens van de kora dot en de soena. Omdat ik ervan uitga dat de schepping en de evolutie oo P10 de wil van God is, ben ik een onderdeeltje van datgene wat aarde het wees( met alles erop en eraan en ben ik dus niet superieur aan andere levensKn vormen en heb ik ook niet het recht om hetgeen God wil te verknallei me Ik mag ook niet voor God spelen en niets of niemand kwetsen, Bjlog: mens is een individu, maar alle mensen zijn gelijkwaardig. Er is zken geen grond voor racisme of discriminatie". jjjj® Een oud-verzekeringsman is praktisch: „De oplossing van de probit men van discriminatie is niet om van een land of de wereld een smet emi kroes van mensen te maken. Beter is een samenwerking met alle e/iniei menten ietwat gescheiden, zoals in onze aardkorst, dan domweg vet voe mengd op een grote chemicaliën-stortplaats. In de aardkorst bijten izaa noch elkaar noch de mensheid; vermengd op de stortplaats wordt h ™ra letterlijk een rot-zooitje, dat het bestaan van de mensheid in gevat vai brengt". is e Een rooms-katholieke briefschrijver uit Den Haag stelt dat de antwoo gmi den op de levensvragen alleen in de bijbel te vinden zijn: „De bijbeli°ni het enige boek over de geschiedenis van een volk dat geschreven is u jjS™ het standpunt van God. En omdat we God niet uit onszelf kunnen kei VJ00 nen, moet dit boek de neerslag zijn van de openbaring van God zeI Als we ons hier eerlijk en onbevooroordeeld in verdiepen kan ieder vot zichzelf en wij allemaal voor elkaar naar zijn waarheid leven en gelul vJ kig zijn". Voor een briefschrijver uit Twente liggen daar nu juist de vragen: ,,Bf'1 studering van de vele religies in de wereld is zo ongeveer hetzelfde a een oriëntatie in een supermarkt. Welke God zal ik nemen, die van ne hindoes, van de mohammedanen, van de christenen of die van Bha, mil: wan? Is er verschil in kwaliteit of maakt het allemaal niet uit? Is Go deli door het overgrote aanbod niet ernstig gedevalueerd en daardoor mi "ph schien al tot een karikatuur gemaakt?". Neen, zegt een weg- en waterbouwkundige van 49 jaar: „Jezus het tegen Pilatus gezegd: Ik ben in de wereld gekomen opdat ik voor t zen waarheid zou getuigen; een ieder die uit de waarheid is, hoort nat tige Mijn stem. Dat machtige getuigenis heeft Jezus ons daarmee toch ojtijd gedragen?". den Een manager uit Sneek zat met mogelijke consequenties daarvan: „lj°° kwam in de Derde Wereld en zag daar mensen die vanuit hun visi van' die niet de mijne was, hun best deden om wat voor hun volk te doen. I waa sprak met moslims en boeddhisten en kreeg eerbied voor hun visie t bete prestaties. En mijn vraag werd: zouden die mensen christelijk gespn het ken voor eeuwig verloren zijn? Ik geloof dat niet meer. Het kan ni ™0< waar zijn dat God eeuwig zal straffen. Voor christenen èn voor ander tieas' denkenden moet er de genade zijn". rede Een bejaardenhelpster van 57 schrijft ook dat Jezus „haar behoud" i hele Maar ze is nuchter: „Waarom is er zoveel eenzaamheidHebben «Lan dat aan onszelf te danken? Niet altijd, maar wel maakt hoogmoed «be,a mens eenzaam en eigenwijsheid en egoïsme ook". m8' Onze westerse beschaving beheerst economisch, wetenschappelijk en technisch de hele wereld. Dat komt niet doordat we militair zo machtig zijn, want de periode van ons vrij wel de hele wereld beheersende ko lonialisme is voorbij. Ook het feit dat we economisch en financieel nog heel veel macht bezitten, is geen afdoende verklaring. Het zit andersom. De hele wereld heeft als ideaal onze we tenschap en onze techniek, ons ontwik kelingspeil en daarmee onze welvaart te verwerven. De volgende vraag is dan hoe het komt dat de westerse wereld een economie, een wetenschap en een tech niek heeft kunnen ontwikkelen die alle volkeren van de wereld, elk op eigen wijze, willen overnemen? Het belangrijkste en bijzondere kenmerk van de westerse beschaving is het feit dat de westerse mens altijd onderweg is naar wat anders. Zijn leven is geen eeu wige kringloop, geen lange rij van hogere of lagere incarnaties met als toppunt een opgaan in het niets. Zijn leven is ook niet een strijd om met hulp van voorva deren, kennis of inspanning het bekende en daarmee veilige nu te handhaven en te versterken; het is een werken aan een toekomst, die altijd gegarandeerd anders is. De voorvaderen werden (en worden) door vele Afrikanen in ere gehouden en zelfs geconsulteerd om de mens te hel pen zich te handhaven in het heden, niet om een toekomst te bouwen. Kinderen zijn daarbij heel belangrijk, niet om hun te leren andere wegen in te slaan, maar om het leven zoals men dat altijd al ge kend heeft, voort te zetten. De Afrikaan ging om zo te zeggen altijd achteruitlo pend de toekomst in, kijkend hoe de va deren bouwden en trouwden, leefden en werkten. En je omdraaien om het anders te doen was gevaarlijk. Onze beschaving heeft een Grieks-Ro meinse moeder en een joods-christelijke vader. Onze Griekse komaf heeft ons ge leerd onderscheidte maken tussen li chaam en geest, heeft ons de grondslagen geleverd voor onze filosofie en wiskun de, heeft de eerste democratie gebracht en heeft ons voor het eerst laten zien wat kunst als kunst is. Ons Romeinse verleden herkennen we in onze recht spraak, onze logica en ons organisatie vermogen. Onderweg Het onderweg zijn naar iets anders komt van onze joods-christelijke vader. De bijbel begint met een schepping en ein digt met een nieuwe hemel, een nieuwe aarde en een nieuw Jeruzalem. In het Oude Testament ligt het begin van dat joodse volk, wanneer de herdersvorst Abraham op weg gaat naar een ander, hem beloofd land. Wanneer vele eeuwen later dat land bereikt en veroverd is, komt er een periode van bloei onder de koningen David en Salomo. Maar dan vergeet het volk van Abraham onderweg te zijn en gaat het land Israël politiek ten onder. Sindsdien wachten de joden op een messias, een koning, die het rijk van David zal herstellen. De christenen zijn ervan overtuigd dat Jezus van Nazareth de beloofde messias is. In het Nieuwe Testament stelt hij dat zijn koninkrijk niet van deze wereld is. Hij zal, zoals dat heet, aan het einde der tijden terugkomen om een rijk van vrede en gerechtigheid te brengen, waar in alle kwaad en zelfs de dood overwon nen is. Zo verkondigen joden en christe nen elk op hun wijze dat mensen onder weg zijn naar een toekomst. Het vertrouwen op de toekomst van de almachtige heeft joden eeuwenlang het hoofd doen buigen bij pogroms en ver volgingen, maar hen nooit doen breken. Toen dat Hitier bijna gelukte, namen ze het heft zelf in handen en stichtten hun joodse staat, die ze nu bereid zijn tot de laatste man en vrouw te verdedigen. Het geloof in een nieuwe hemel en een nieuwe aarde heeft de christenen .gemoti veerd om de absolute eisen van het Ro meinse wereldrijk te weerstaan. Ze lieten zich zingend voor de leeuwen werpen; er was immers een heel ander rijk op komst dan het Romeinse. Die overtui ging heeft mensen in de Middeleeuwen het lijden, of gewoon de armoede, maar ook de dood door natuurrampen of be smettelijke ziekten doen aanvaarden. Er was toch een andersoortige toekomst aanstaande. Negerslaven in de beide Amerika's ver gaten hun dagelijkse nachtmerrie op aar de door de christelijke droom van een hemel. En orthodoxen in Rusland mo gen nog vandaag in hun kerken, waarin Kinderen is generaties lang ingeprent dat ze goed hun best moesten doendat ze vooruit moesten in de wereld. FOTO: GER DIJKSTRA een liturgie wordt gevierd die niet van deze wereld is, horen en ruiken niet hoe het zal zijn in een communistisch para dijs, maar in de hemel, waar de vrede alle verstand te boven zal gaan. Toch leerde het christendom niet alleen maar een aards tranendal hier en nu te verdragen omdat het in de toekomst an ders zou worden in Gods hemel. Er zijn de hele geschiedenis door ook pogingen geweest om de betere toekomst van vrede en recht op aarde waar te maken. In de tijd van de Reformatie stichtten de Wederdopers in de stad Munster hun koninkrijk Gods. En bij het ontstaan van de Nederlanden als onafhankelijke republiek speelde sterk het besef dat God in zijn genade de bewoners van de lage landen samen de gevaren van de overstromingen deed bedwingen met dij ken en molens en dat diezelfde God de verdeelde Nederlanden onder leiding van hun Mozes, Willem van Oranje, in spireerde om zich te bevrijden van de Spaanse dwingelandij. De modernste vorm van christelijke inzet voor een rechtvaardiger wereld is de Latijnsameri- kaanse zogenaamde bevrijdingstheolo- Breuk Degenen die joods-christelijk onderweg zijn naar een toekomst, zijn in dit land echter een minderheid geworden. Maar toch zijn in de westerse cultuur mensen nog steeds onderweg naar iets anders. Socialisme en communisme werken elk op eigen wijze aan de opbouw van een ideale klassenloze maatschappij van recht en vrede. Het liberalisme is ervan overtuigd, dat wanneer mensen de kan sen krijgen en grijpen om de mogelijkhe den te benutten die er in hen zitten, er een betere wereld zal komen. Ruimtelij ke ordening en planologie proberen zin nige dingen te zeggen over toekomstige ontwikkelingen, en wetenschap en tech niek, dus ook industrie en bedrijfsleven, doen niet anders dan herstructureren en vernieuwen. Elke vorm van emancipa tie, van ontplooiing, van bewustmaking, van onderwijs is gericht op verandering. Ouders hebben generaties lang hun kin deren ingeprent, dat ze vooruit moesten in de wereld. Ze moesten dus een andere weg inslaan dan vader en moeder had den gedaan of kunnen doen. De westerse mens heeft om zo te zeggen eeuwenlang uitgezien naar Gods hemel, maar op het moment dat de mens zich tegenover God autonoom ging voelen, dus de zaken in eigen handen nam, is hij zelf gaan bouwen aan een eigen toe komst, zowel individueel als samen met anderen. Er zit in deze cultuur van ons dus ergens een breuk. Die is er gekomen toen de mens de natuur echt ging bestu deren. Christelijk geredeneerd was daar niets op tegen, omdat in de joods-chris telijke traditie de natuur niet wordt ver eerd. De natuur is een schepping van God waarvan de mens de kroon is. Dus mag de mens die natuur best gaan on derzoeken. Dat leverde de wetenschap op en later de techniek. Beide waren steeds minder tot Gods eer, totdat ze in onze dagen neutraal zijn geworden, dus goddeloos. Een volgende stap werd dat mensen het zelfbewustzijn kregen om te weigeren verder te wachten op de komst van Gods koninkrijk, maar zelf hun per soonlijke of gezamenlijke ideale rijk gin gen nastreven. Daarom is er voor God nu geen plaats meer in wetenschappelijk onderzoek en daarom zijn in de samen leving kerk en staat zo strikt mogelijk gescheiden en vindt een meerderheid van de Nederlanders christelijke politie ke partijen een achterhaalde zaak. Maar nog altijd is het belangrijkste uitgangs punt van de westerse cultuur, dat men sen onderweg zijn. Op dit ogenblik willen of durven velen niet aan de toekomst te denken. Zij vre zen de gevolgen van onze afbraak van het milieu, van onze bewapeningswed loop en van onze onmacht om in het klein en in het groot leefbaar, laat staan beter leefbaar met elkaar om te gaan. Zij leven dus bij de dag en vermijden het denken aan de toekomst; ze zijn eerder bang voor dan blij met de veranderingen in techniek en wetenschap. Een Afri kaanse vriend, gaf na een rondreis door Europa mij een paar jaar geleden als zijn belangrijkste indruk: „De blanke gelooft niet meer in zijn eigen toekomst". Als dat waar is, zullen Moskou, Amsterdam en New York ondergaan zoals Carthago ook niet meer is.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 22