Het Bungalowpark Geborgenheid en verstrooiing Spartelen en sproedelen: ook een beetje voor de Heer £eidóc6otucmt ZEEWOLDE - Hoe het geweest is? Leuk. Heel leuk. Oók door wat er op een vakantie als deze niet ge beurt. Zoals: ruzie met een heetge bakerde, maar onverstaanbare, Spaanse ober die vijfduizend pese ta's te veel rekent voor een sowieso oneetbare inktvis. Zoals: handtaste lijke Marokkaanse kleedjesverko pers die met grote standvastigheid een vrije doorgang naar het strand verhinderen. En zoals: Tunesische macho's die onophoudelijk visueel overspel plegen met zowel je vrouw als je dochter - als het een beetje tegen zit nog met je moeder ook. Dat alles gebeurt allemaal niet in de origineel Nederlandse vakantie voorziening waarvan de heer Piet Derksen zelf de uitvinder is en die heet: het Bungalowpark. Zeven tienhonderd gulden voor een week- je-er-tussen-uit mag dan een forse som lijken, het bedrag is inclusief de gegarandeerde afwezigheid van elke vorm van mediterrane ongein. En dat is voor een „tweede" of „derde" vakantie ook wel 's heel aardig - vindt de doorsnee bunga lowpark-bezoeker. De tweede, derde, soms zelfs de vierde vakantie. Daarover hebben we het Wan neer we terugkijken op de herfstweek '88. Nederland telt 800.000 huishoudens die van een zodanig minimaal inkomen moeten rondkomen dat ze of helemaal niet met vakantie kunnen of het hele jaar moeten sparen voor twee weekjes in een lekkende tent op een camping. Maar nog veel meer families hebben zoveel geld te besteden dat ze zonder bezwaar verscheidene uitstapjes per jaar kunnen behappen. Een zomer-, een skivakantie en met de belastingteruggave zojuist op de giro gestort kan een herfstuitstapje er dan ook nog wel af. Vele bestemmingen komen in aanmerking, maar typisch middenklasse '88 is toch wel, om voor de najaarsvakantie een weekje bunga lowpark te boeken. En waarom dan maar niet gelijk bij de onderneming die het genre in onze cultuur heeft geïntro duceerd en die een rijkdom aan voorzie ningen kent waartegen geen enkele con current kan opbieden? Op de „Plaza" van de Eemhof, een bun galowpark van Center Pares nabij Zee- wolde, raken we de tijdens de vandaag geëindigde herfstvakantie in gesprek met buurman Dim Damen (40) uit Vleuten, die het ronduit onder woorden brengt: „Voor een familie als de onze kun je je eigenlijk niets idealers voorstellen dan zo'n park als dit. Zóveel mogelijkheden voor sport, voor eten en drinken, voor alle denkbare vormen van verstrooiing; het is domweg niet mogelijk je hier te vervelen. Wat wij 's morgens het liefste doen, mijn zoontje en ik, is badderen in het subtropisch zwemparadijs. Onder tussen gaan mijn vrouw en haar zus ten nissen in de sporthal, en maakt mijn schoonmoeder van 77 een wandelingetje in de buitenlucht, 's Middags gaan we met z'n allen bowlen, bingoën, waterfiet sen of een beetje slenteren hier op de |Plaza. 's Avonds meestal uit eten. Daar na: in onze bungalow een videofilmpje bekijken, een kaartje leggen, of toch nog even terug naar die Plaza hier". Vondst De PlazaDe Plaza is de jongste vondst van president-directeur Piet Derksen van Center Pares. Een hoogst verrassende, bij eerste kennismaking zelfs schrikbarende vondst, die bij de bungalow-gasten nochtans buitengewoon in de smaak is gevallen. Een soort dorps pleintje is het, maar dan overdekt met plexiglas, waar honderden verschil lende soorten tropische en subtropische gewassen groeien. Bij een temperatuur die constant op 21 graden Celsius wordt gehouden. Er zijn palmen, orchideeën, heesters, dwergdadels, suikerriet, maar ook olijfbomen, papaya's, en bananebo- men. Middenin is met behulp van keien Een beeld van de Plaza. Met zijn tropische gewassen, zijn zwemparadijs, disco, automatenhal, restaurants, cafés; kortom met heel zijn verpletterende totaalpak ket aan verstrooiing. uit de vaderlandse Maas een waterval gecreëerd die uitkomt in een vijver waarin eenden en goudvissen zwemmen. Op die vijver kijken we uit wanneer we, gezeten op plastic stoeltjes onder een volstrekt overbodige maar knusse para sol, onze Eemhof-ervafïngen uitwisselen met Dim Damen. „In Vleuten", vertelt Dim, „exploiteer ik mijn eigen restaurant. Dat betekent dat ik 's zomers niet weg kan. Onze vaste jaarlijkse vakantie houden we in de win ter in Oostenrijk. Dit weekje bungalow park vormt onze tweede vakantie. En ei genlijk, moet ik zeggen, maken we maar gebruik van een fractie van wat de Eem hof te bieden heeft. Maar het idee dat je zo ontzettend veel künt doen is op zich zelf al heel leuk. En alles is binnen hand bereik, hè. Er is geen enkele noodzaak om voor wat dan ook het terrein af te gaan. Je hoeft niks te organiseren of te bedenken; alleen al de voorzieningen rond deze Plaza zijn voldoende om je een week lang zoet te houden!". Eén van die voorzieningen is het door vader en zoon Damen zo buitengewoon gewaardeerde subtropisch zwemparadijs (29 graden) met de daarin aangebrachte golfslagbaden, bruis-, spartel- en sproe- delbaden, stroomversnellingen, water vallen, wildwatergrotten en naar schat ting 98 andere faciliteiten. Een andere voorziening is de „Aqua Sana", die met haar floating room, sauna, Turks stoom bad, thalasso- en karwendelbaden een heel complex op zich zelf vormt. Consumeren Maar er is meer te doen aan de Plaza. Consumeren kan in een snackbar, een pizzeria, een bistro, een bar-bowling, het Japanse restaurant Rising Sun en het bruine café Chez Pierre. Ook de winkel voor sportartikelen, de byouterie, de zo geheten Winkel van Sinkel en een groot model supermarkt met ingebouwde croissantene en een sweet shop zijn aan de Plaza gevestigd. Alsmede een disco theek, een congrescentrum, een hal met flipper- en andere automaten en voor wie het juist door deze overmaat niet meer ziet zitten: een slijterij. Dat alles dus temidden van palmen en papaya's, waar hier en daar ook nog een i zit te kraaien, en bij een temperatuur van 21 graden. Een. zeker voor de begin ner, verpletterend totaalpakket van Ver strooiing. „In het begin is het even wennen", voelt de 65-jarige Willem van Esch met ons mee. Willem heeft zijn leven lang als boer gewerkt op zijn land in Heeswijk- Dinther en hij is hier samen met echtge note Jannie (67), zijn dochter, zijn schoonzoon en zijn twee kleindochters. „Maar wij", zegt grootvader Willem, „hebben de smaak behoorlijk te pakken gekregen. Het is voor het eerst dat we hier op de Eemhof zitten, maar we zijn al vier keer eerder in een bungalow van Center Pares geweest. We gaan steeds met ons zessen. Als opa en oma letten wij zo'n beetje op de kleinkinderen. Kunnen hun vader en moeder hun eigen gang gaan". Door gebruik te maken van de mogelijkheden voor tennis, squash, badminton, volleybal, midgetgolf, jeu- de-boules, biljarten - het aantal varian ten om in de weer te zijn op zo'n bunga lowpark is werkelijk niet op te sommen. „En dan is er ook nog het 55 hectare grote terrein", constateert Willem, „met bosjes en paadjes en watertjes. En 55 hectare is op onze leeftijd echt genoeg om een week te kunnen wandelen". Zijn schoonzoon Antoon: „In de zomer kun je hier trouwens ook uitgebreid wa tersporten. Er is hier zoveel, dat je eigen lijk geen tijd hebt om na te denken wat je gaat doen. Je rolt van het een in het ander. Je wordt geleefd. Maar op een hele fijne manier. Je hoeft geen proble men op te lossen, je hoeft niks te plan nen, nergens voor te zorgen. Ik voel me hier heel veilig. Geborgen. Dank zij die geborgenheid en zorgeloosheid kun je naar zo'n bungalowpark als dit èn je kin deren èn je ouders meenemen. En dat vinden wij fantastisch". Sleutelwoord Geborgenheid. Dat lijkt naast Verstrooi ing het tweede sleutelwoord voor een goed inzicht in de genoegens van het bungalowpark. Een reis naar Spanje, Tu nesië of een dergelijk ver vakantieland brengt onvermijdelijk een flinke mate van risico met zich mee. Er kan van al les fout gaan. En er gaat ook vaak van alles fout. Taalproblemen, cultuurver schillen, onmacht om creatief de tijd te vullen - dat talloze vakantiegangers vol komen gestresst raken op hun buiten landse vakantie is een bekend gegeven. Voor de Nederlandse middenklas-fami- lie echter, die samen met duizenden an dere middenklassers de herfstvakantie '88 doorbrengt in zo'n fijn bungalow park als de Eemhof, zijn de risico's tot het uiterste minimum teruggebracht. Geen onverstaanbare Spaanse obers, geen Marokkaanse kleedjesverkopers, geen gevaar vdn verveling. En sinds pre sident-directeur Derksen (vorig jaar) de overdekte Plaza heeft uitgevonden is de kans op regen ook nog eens uitgesloten. Je zit op alle manieren onder de pannen. „Terwijl je tobh", tekenen Willem van Esch en zijn schoonzoon Antoon aan, „heel erg het gevoel hebt van vakantie. De Eemhof is maar anderhalf uur rijden van waar wij wonen, maar je bent in een totaal andere wereld. En dan kun je wel zeggen „duur", maar wat zouden wij kwijt zijn voor een vakantie naar Tune sië? Hier betalen we - vier volwassenen en twee kinderen - duizend gulden om een week in de bungalow te kunnen zit ten plus zeg zo'n honderd gulden per dag voor andere uitgaven. Zeventienhonderd gulden in totaal. Ziet u ons daarvoor naar Tunesië gaan?". Herfstvakantie '88. Geen cultuurbotsin gen, maar gezellige verstrooiing voor het hele gezin. Lekker geborgen in een luxe bungalow, voorzien van twee videokana len kleur met constant de prachtigste films. Binnen de beslotenheid van een drie tot vijf meter brede slotgracht die de in totaal 600 onderkomens, 3000 gas ten en 300 full-time medewerkers aan alle kanten omgeeft. Onder leiding van Eemhofs general manager Maarten Jan Campman, ex-luitenant der Rijkspolitie. Nee, voor een gewone Nederlandse mid denklasser, is zo'n tweede vakantie leuk. Heel leuk. WILLEM SCHEER Heel het concept vanbungalowpar ken is bedacht en geleidelijk aan steeds verder uitgewerkt door grand old man Piet Derksen. Reeds een beetje rijk geworden door de ontwikkeling, als eerste in Nederland, van een keten sportzaken (onder de naam Sporthuis Centrum), kocht hij in 1967 een lap grond nabij Reuver in Lim burg en liet daarop dertig onverwarmde zomerhuisjes plaatsen met een openlucht zwembad. Dat was op zichzelf nog niet echt oorspronkelijk. Origineel was wel zijn beslissing om die huisjes te gaan ver warmen, zoaal ze ook „winterhuisjes" werden en ze in te richten met een luxe die gewone Nederlanders destijds nog niet kenden. Zitkuil, open haard, kleurentelevisie - elke stap vooruit in onze welvaart werd terstond toegepast in wat al ras ging he ten het Sporthuis Centrum bungalowpark de Lommerbergen. De Lommerbergen ontwikkelde zich zo voorspoedig dat Derksen een tweede park opende en een derde en aldus onze cultuur verrijkte met een nieuwe, nergens anders vertoonde, recreatievorm. Een recreatievorm die inmiddels door concurrenten is geïmiteerd. Zoals door Vendorado, dat nu drie parken beheert, deze week is begonnen aan een subtro pisch paradijs in Zandvoort en in 1990 Port Zélande denkt te openen, een heel vakantiedorp in Franse stijl aan de kust van het Grevelingenmeer. Maar zeker in termen van luxe zijn Piet Derksens bun galowparken tot nu toe niet geëvenaard. Uit de dertig onverwarmde zomerhuisjes van twintig jaar geleden ontstond de on derneming die nu Center Pares heet en aan de beurs is genoteerd. Center Pares exploiteert thans acht parken in Neder land, twee in België, één in Frankrijk en één in Engeland. Een bungalowpark in Duitsland staat op stapel, zij het dat de ontwikkeling hiervan op grote moeilijk- Een kerkje in de marge van een subtropisch zwemparadijs. heden is gestuit - wat de prijs van de aandelen een flinke klap heeft toege bracht. Maar nu het fascinerende. Na gedurende decennia een lauwe christen te zijn ge weest zoals zovelen van ons, is Piet Derk sen zo'n acht jaar geleden radicaal tot bekering gekomen. Dat leidde tot zijn be lofte in Lour des: „Heer, U krijgt alles van me". De inlossing van deze belofte hield in dat hij zijn aandelen in Center Pares, ter waarde van honderden miljoe nen guldens, onderbracht in de Stichting Levend Water. En hel is uit het vermo gen van deze stichting dat sedert 1982 tal van initiatieven worden gefinancierd die hun inspiratie vinden in de Charismati sche Vernieuwing binnen de Rooms-Ka- tholieke Kerk. Zoals het project Lumen 2000, dat begin deze maand opzien baar de toen de leiders ervan aankondigden dat ze de komende jaren maar liefst drie satellieten in gebruik willen nemen om de paus wereldwijd op de televisie te brengen. Niet alle gasten van de Center Pares (op een bungalowpark als de Eemhof verblij ven er doorlopend zo'n drieduizend) zul len het zich realiseren, maar de winst van de onderneming komt voor een niet onaanzienlijk deel ten goede aan de Rooms-Katholieke Kerk. Een stukje van elke gulden die er wordt uitgegeven aan de spartel-, sproedel- en golfslagbaden, zou je kunnen zeggen, is voor de Heer. Tegen deze achtergrond zal het ook be grijpelijker worden dat elk Center Pare temidden van een overmaat aan voorzie ningen ter vertroeteling van het lichaam een plek heeft ter verzorging van de ziel. Niet dat dit de meest gefrequenteerde voorziening ïs. Het kerkje van de Eemhof biedt plaats aan ongeveer 150 gelovigen en er zijn alleen op zondag één eucharis tieviering en één protestantse dienst. Maar dat er hoe dan ook een kerkje staat in de marge van een subtropisch zwem paradijs, mag op zichzelf opmerkelijk he ten. 4

Leidse Courant | 1988 | | pagina 21