feiiae (Sowuvnt SAMEN Minimumuitkeringen volgend jaar omhoog Finale Pakpapier Tier Nederlanders Verdrinken bij yikhvater-tocht VOORDE WERELDSPELEN GEHANDICAPTEN ASSEN. leer doden door sbest bij DSM dan ders in Nederland VOORZICHTIGE RESULTATEN IN NAJAARSOVERLEG Zaterdag 22 oktober 1988 80e jaargang no. 24250 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Qma Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59permm. telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur J.J. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg. Losse nummers f. 1,10 Eerst plaatselijk mist, overi gens veel bewolking en droog. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Weinig wind. Zon op: 07.19; onder: 17.29. Scheveningen hoog water: 0.58 en 13.31; laag water: 9.17 en 21.26 uur. ■L£ RIJS Een avontuur- e tocht met een rub- vlot op de rivier de èche in Zuid-Frank- is gisteren vier Neder- lers fataal geworden. mannen en een iw van 21 jaar kwa- om het leven toen vlot ter hoogte van ivade op een rots bot- :n omsloeg. Zes van de overlevenden raakten ond, van wie één ern- 'eertien Nederlanders ar- rden donderdag in de Ar- e om deel te nemen aan door de Outward Bound ol georganiseerde vakan te directeur van Outward id vertrok gisteravond spoorslags naar Frankrijk de situatie daar op te ne- De organisatie is gespe- Seerd in doe-vakanties met name aan alcohol en drugs verslaafde jongeren. De verslagenheid bij Outward Bound in Ulvenhout is groot. „Wij organiseren deze cursus sen al vijfentwintig jaar en nooit is er een ongeval ge beurd", zei cursusleider V. van Reusel. Franse autoriteiten wezen er echter op dat het wa terpeil v^n de Ardèche als ge volg van hevige regenval in de afgelopen dagen fors gestegen was. Bij het varen op de rivier werd gewaarschuwd voor „verhoogd risico". Alle veertien opvarenden van het rubbervlot droegen zwem vesten, maar slechts tien jon geren konden zich in de heftig stromende rivier redden. Zij werden enkele uren later door helikopters opgepikt. Alle slachtoffers komen uit de om geving van Rotterdam. De po litie stelde gisteravond de fa milies op de hoogte. Vanuit Marseille is de Nederlandse consul-generaal vertrokken naar de plaats van het onge luk. Kijk donderdagavond 27 oktober, 20.30 uur AVRO-tv Nederland 2. Harde tijden voor Wim Kok Lolligheid wint het wm bij Amerikaanse verkiezingen f SER tegen a bevriezing lonen II en uitkeringen V Sociale dienst Leiden gaat jjk klantgerichter 1 werken IV Voorstel herindeling j a Rijnstreek naar 1/1 Tweede Kamer I De geborgenheid ai van het A1 bungalowpark I Interview met Joop Marmelstein.de ab nieuwsneus van Jf hetNOS-journaal fa! -BEDRIJFSARTS: ECHT Bij de che- he fabriek DSM in I-Limburg vallen jaar gemiddeld meer do- door de ziekte meso- oom (kanker veroor-' t door blootstelling asbest) dan onder de van de Nederlandse •lking. ei de inmiddels gepensio- bedrijfsarts L. Winter "en voor de VPRO-radio. ibestdeskundige P. Swus- ïatte het jaarlijkse aantal i door asbest voor de 3-microfoon op tenmin- ]00. ns Winter werden bij overigens wel de regels asbest gehanteerd. De van een aan mesotheli- overleden DSM-onder- smonteur zei dat haar tot 1987 onbeschermd met >t had gewerkt, terwijl een stbesluit van de overheid al tien jaar van kracht Winter ontkende dat het 'neel had moeten werken er bij voorbeeld een stof- De voormalige bedrijfs- maakte bekend dat DSM n onderzoek heeft laten naar het aantal mesothe- islachtoffers binnen het jf. Daaruit bleek dat het 'ntage sterfgevallen door asbest bij DSM gemiddeld ho ger ligt. De weduwe, die meldde dat acht collega's van haar man binnen twee jaar aan mesothe- lioom zijn gestorven, heeft een procedure aangespannen om van DSM een ton schadever goeding te krijgen. Het aantal geregistreerde vallen van mesothelioom in Nederland ligt op 150 tot 200 per jaar. „Het topje van de ijs berg", aldus asbestdeskundige Swuste. Het werken met as best kan ook longkanker of as bestose veroorzaken. Volgens F. Soeterbroek, die namens de vakcentrale FNV in de lande lijke asbestcommissie zit, is as best geen prioriteit meer voor de arbeidsinspectie. Diezelfde inspectie heeft volgens hem de asbestproblematiek niet meer onder controle. Zowel Soeter broek als Swuste pleitten voor een algeheel verbod voor as best. Het ministerie van sociale za ken streeft echter naar een „zo laag mogelijke blootstelling aan asbestvezels", zo zei een beleidsambtenaar. Een verbod op asbest is nog niet mogelijk, aldus de ambtenaar, omdat het bij voorbeeld nog noodzakelijk is bij de vervaardiging van remvoeringen in vrachtauto's. Na de Tweede Wereldoorlog is ongeveer 400 miljoen ton as best verwerkt in huizen, sche pen en fabrieken. Invloed mgr. Willebrands op a paus heel erg J groot Slmon Wiesenthal waarschuwt de moordenaars van morgen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Lang durig werklozen, be-' jaarden die moeten rondkomén van een aow-uitkering, mensen met een aww-(wedu- wen) of aaw-uitkering (arbeidsongeschikten) op minimumniveau, zullen met ingang van volgend jaar een hogere uitkering ontvangen. Het kabinet heeft dit de vakbeweging gister avond in het Najaarso verleg toegezegd. Voor deze inkomensverbe-, tering van de laagstbetaal den zal het kabinet 200 mil joen gulden uittrekken. De hoogte van het bedrag per uitkeringsgerechtigde zal op een later tijdstip bekend worden gemaakt. Met deze toezegging wordt de bevrie zing van (een deel van) de laagste inkomens" voor het eerst in acht jaar weer on gedaan gemaakt. De eis van de vakbeweging om de koppeling van de uit keringen en ambtenarensa larissen aan de loonontwik keling in de bedrijfsleven volledig te herstellen werd door het kabinet niet geho noreerd. Wel zal vanaf 1990 weer sprake zijn van een gelijkwaardige inkomen sontwikkeling. Het overleg tussen kabinet, werkgevers en vakbewe ging, dat zes uur duurde en regelmatig werd geschorst, leidde gisteren niet tot een centraal akkoord over de aanpak van de langdurig werkloosheid. Wèl spraken de overlegpartners af nade re invulling te geven aan voorstellen die het kabinet tijdens het overleg op tafel legde. Daarover moeten binnen een maand concrete afspraken worden gemaakt. Alle overlegpartners toon den zich na afloop van het overleg redelijk tevreden. Volgens minister De Ko ning (sociale zakèn) is er weliswaar geen centraal ak koord bereikt, „maar zijn er toch nuttige afspraken ge maakt". FNV-voorzitter Stekelenburg liet zich in soortgelijke bewoordingen uit: „Al hebben we de be vriezing van de' uitkeringen niet volledig ongedaan kun nen maken, we hebben in ieder geval 200 miljoen voor de minima verdiend". CNV-voorzitter Hofstede sprak van een overwinning: „Nadat het kabinet jaren lang in het bedrijfsleven heeft geïnvesteerd via de WIR (investeringspremies die medio dit jaar werden afgeschaft), zal er nu einde lijk in mensen worden geïn vesteerd". Volgens werkge versvoorman Van Lede (VNO) zijn de langdurig werklozen de grote win naars van het overleg. „Er is geen twijfel mogelijk dat we er de komende maand uit zullen komen". Pagina 3: Lubbers ver wacht geen loongolf meer helikopter haalt het lichaam naar boven van één van de Ne- inders die gisteren in de Ardeche verongelukten. UTTI FOTO: AP Advocaat Smallenbroek dreigt met rechtzaak LEEUWARDEN De raadsman van burgemeester Smallenbroek van Smallingerland, mr. J. Mentink uit Rotterdam, overweegt minister Van Dijk van binnen landse zaken voor het ambtenarengerecht te dagen. Als Van Dijk besluit om Smallenbroek naar aanleiding van diens uitstapje in Zwolle te ontslaan, zal Mentink niet aarzelen om de minister voor het ambtenarengerecht te slepen, zo liet hij weten. Volgens Mentink kan een „on partijdige rechter" dan over het lot van de burgemees ter beslissen. Minister Van Dijk zal begin volgende week een uitspraak doen over de „burgemeesters-affai re" waarin Smallenbroek en burgemeester Sytze Faber van Hoogeveen verwikkeld raakten. Beide burgemees ters raakten in opspraak toen zij het tijdens een avond je uit in Zwolle aan de stok kregen met een stel jonge lui aan wie zij de weg naar een bordeel zouden hebben gevraagd. Luchtmacht gaat door met showvluchten DEN HAAG De demonstra tievluchten van de Koninklij ke Landmacht gaan gewoon door. Minister Bolkestein van defensie meldt dat in een brief aan de Tweede Kamer. Het ongeluk van augustus met een stuntteam op de militaire vliegshow in Ramstein (Bonds republiek Duitsland) heeft er alleen toe geleid dat geplande demonstratievluchten van het NF-team (straaljagers) niet zullen doorgaan. Als voorwaarde voor de circa zestig vliegdemonstraties van de luchtmacht per jaar (en en kele tientallen van de marine) geldt dat vliegen boven terrei nen anders dan vliegvelden op zijn veiligheidsaspecten moet worden bezien. Zo'n zaterdagkrant, daar heb je wat aan. Goed, hij kost anderhalve gulden, maar je krijgt tenminste een flink pak papier mee naar huis. Leesvoer voor het weekeinde. Op zondagavond blijkt soms dat je nog niet alles hebt gelezen. Zeker de Leidse Cou rant gekocht. Als los nummer bij de sigarenhande laar op de hoek of in het warenhuis in de stad. Wist u, dat u die krant elke dag in de bus kunt krijgen? Compleet met de Finale? Geen gedoe meer met dat los kopen in de winkel. En als u de bon invult verdient u nog geld ook, want de eerste veer tien dagen krijgt u dan de Leidse Courant gratis. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071- 12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Het zal je maar gebeuren: een idee insturen voor een droom huis en dan te horen krijgen dat het nog gebouwd wordt ook. Sterker nog: dat je er zelf in mag gaan wonen. Het over kwam Bastiaan Ingenhousz Tet Metzelaar en Jeroen Huij- singa uit Den Haag, die giste ren te horen kregen dat zij de prijswinnaars waren van de wedstrijd: „Ontwerp uw eigen droomhuis". Een wedstrijd die doof het Haagse gemeentebe stuur is uitgeschreven ter gele genheid van de oplevering van de 200.000e woning in de Hof stad. Meer over deze droomhuizen op de voorpagina van Finale. ADVERTENTIES Voorletters: Adres: Droomhuizen Cruiseschip zinkt kort na aanvaring De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): ATHENE Voor de haven van Athene, Piraeus, hebben zich dramatische taferelen af gespeeld na de aanvaring gis teravond tussen een volgela den cruiser en een Italiaans' tankschip. Ruim zestig Britse schoolkinderen sprongen in paniek overboord toen het cruiseschip in hoog tempo wa ter maakte. Dank zij een snel op gang gekomen reddingsac tie kon voorkomen worden dat opvarenden in de Egeïsche zee verdronken. Met helikopters, marinesche pen en particuliere jachtjes werden gewonden en ander overlevenden, soms in een shocktoestand, uit zee opge vist. Het cruiseschip Jupiter had 595 passagiers aan boord, onder wie 120 bemanningsle den en ruim 400 schoolkinde ren uit Wolverhampton. De kapitein van het tankschip, dat de cruiser in de linker flank ramde, raakte licht ge wond; twee machinisten kwa men bij de aanvaring om het leven. De Jupiter maakte slag zij en zonk binnen een uur. Volgens bemanningsleden was er geen tijd om de reddings sloepen te strijken of om red dingsvesten uit te delen. De ontreddering is groot, nadat deze twee Britse scholieren drijfnat uit zee zijn opgevist. FOTO: AP In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1