Herindeling Rijnstreek spoedig in Tweede Kamer ift ki Renovatie bos Ter Wadding kost twee ton Wie kan 01 LEIMUIDEN VERHOOGT BELASTING LEIMUIDEN IETS GROTER aan wat ,oude tijd helpen? Kinderboerderijen minder vaak open Prijswinnaars van ballonnenwedstrijd NISSAN SUNN DEN HAAG/RIJN STREEK Het ministe rie van binnenlandse za ken blijft er vanuit gaan dat de gemeentelijke herindeling in de Rijn streek per 1 januari 1990 zijn beslag krijgt. Staats secretaris De Graaff- Nauta van binnenlandse zaken heeft gisteren bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel ingediend voor de gemeentelijke herindeling van noord oostelijk en midden Zuid-Holland. Met het opheffen van elf be staande gemeenten, die zul len opgaan in vier nieuw te vormen gemeenten, daalt het aantal gemeenten in het her- indelingsgebied van 26 naar 19. De nieuwe gemeente Rij- neveld zal het gebied van de huidige gemeenten Benthui zen, Koudekerk aan den Rijn en Hazerswoude beslaan. Sa men tellen deze gemeenten 15.000 inwoners. Moerkapelle en Zevenhuizen, samen 9.000 inwoners, zullen samengaan onder de naam Moerhuizen. Uit Leimuiden, Rijnsater- woude en Woubrugge (samen 11.000 inwoners) zal Jacobs- woude gevormd worden. Tenslotte gaan Ter Aar, Nieuwveen en Zevenhoven op in de nieuwe gemeente Aarweijden met 15.000 inwo ners. Gemeentelijke grenscorrec ties meegerekend, zijn 26 Zuid-Hollandse gemeenten betrokken bij de herindeling. De gemeenten Bergschen- hoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk vindt De Graaff- Nauta „niet onaanvaardbaar klein" en kunnen zelfstandig blijven. Dit in tegenstelling tot het mening van de pro vincie die had geadviseerd de gemeenten samen te voegen. Ook wordt de Leidschen- damse kern Stompwijk in weerwil van het advies niet toegevoegd aan de gemeente Zoeterwoude. Of de herindeling per 1 janu ari 1990 inderdaad zijn beslag krijgt, ligt aan de Tweede Kamer. Het wetsvoorstel van mevrouw De Graaff moet nu eerst worden behandeld door de vaste kamercommissie van binnenlandse zaken. Na een antwoord van de rege ring buigt de commissie zich weer over het voorstel waar na de Tweede Kamer over de herindeling moet oordelen. De gemeenten in de Rijn streek zijn, zoals bekend, niet gelukkig met de plannen van De Graaff. Verschillende plaatsen hebben laten weten zich tot het laatst toe te ver zetten tegen de plannen. De meeste gemeentebesturen gaan er echter vanuit dat de herindeling onvermijdelijk is. LEIDEN OMGEVINGQeid^QounantZATERDAG 22 OKTOBER 1988 PAGIN] LEIMUIDEN B en W van Leimuiden willen de afvalstof fenheffing verhogen tot een be drag van 120 gulden per jaar. De rioolrechten gaan mogelijk om hoog van 70 naar 77 gulden per jaar. Ook de precariorechten voor de ligplaats van een woon boot worden verhoogd, evenals de begrafenisrechten die komen op een bedrag van 300 gulden per graf. De eerdere geplande verhoging van de afvalstoffenheffing tot 148 gulden wordt niet doorge voerd omdat er een hoge reserve is. Een geringe verhoging is toch onvermijdelijk omdat de aange boden hoeveelheid af te voeren vuil enorm is toegenomen, zo menen B en W. De kosten van een ligplaats voor een woonboot aan het Noordein de stijgen van van 557 naar 878 gulden per jaar. Een woonboot ligplaats aan de Raadhuislaan gaat veertig gulden per meter ingenomen oeverlengte kosten en een woonbootligplaats waar alleen gebruik wordt gemaakt van gemeentewater gaat 246 gulden per jaar kosten. Voor het innemen van een ligplaats in ge- rheentewater en aan gemeente lijke oever met andere vaartui gen dan woonboten wordt voor 1989 ten opzichte van 1987 met vijftig procent verhoogd. LEIMUIDEN De gemeente Leimuiden krijgt er 9,53 hectare grond bij die nu nog onder Aals meer valt. Aalsmeer verliest bo vendien nog 0,03 hectare aan de gemeente Haarlemmermeer. Hierdoor zal de grens tussen de f>rovincies Noord- en Zuid-Hol- and enigszins anders komen te liggen. De grens tussen Leimuiden en Aalsmeer, tevens de scheidslijn tussen Noord- en Zuid-Holland, liep zeer dicht langs de bebouw de kom van Leimuiden. Deze si tuatie was volgens beide ge meenten ongewenst. De grens wordt daarom in noordoostelijke richting verlegd, waardoor deze komt te lopen ten oosten van de nu in Noord-Holland gelegen, binnenkort te verdubbelen, pro vinciale weg S20 en vervolgens ten noorden van de bebouwing langs de burgemeester Bakhui- zenlaan in Leimuiden. Hét is de bedoeling dat de brug over de Ringvaart in zijn geheel op grondgebied van Noord-Hol land blijft liggen, inclusief de beide landhoofden. Het zuidelijk landhoofd, nu nog van Aals meer, gaat dan wel over naar de gemeente Haarlemmermeer. De betrokken gebieden die van ge meente switchen zijn niet be woond. Het voorstel tot grens wijziging is door beide provin ciebesturen en de drie gemeen tebesturen geaccepteerd. De grenswijzigingen treden overi gens pas in werking zodra daar toe een Koninklijk Besluit is ge nomen. De speciale commissie voor dit soort zaken belegt vol gende maand een openbare ver gadering, waarin eventuele be zwaren tegen het voorstel kun nen worden toegelicht. Het jaar spoedt zich einde. Ook het 1926 in het „Gei streerd Zondagsbl; een jaargang waar ik weer dankbaar bruik mocht mal dank zij de bereicM ligheid van een troi abonnee die me laatste jaargang van Zondagsblad uitleei Het zit erop, na 31 cember a.s. Ik bang dat er onder lezers geen oude ii bonden Zondagsbla meer voorradig zijn*- daarom ziet het eri uit, dat deze rub een stille dood n gaan sterven. Ongetwijfeld zijn u die een zucht van luchting slaken, maai veel andere abonnees| het Zondagsblad weki een welkome gast. II nog één poging wagen, van u, ergens op zoldt tussen het oud papier, mocht beschikken zo'n eerbiedwaardige dagsblad dan houd il in naam der nostalgie harte aanbevolen. We den ook verder ku gaan met de, ingeboi Katholieke Illustratie! vóór 1930, hoewel dezf gave van de Spaarni weinig actueel nieuw die dagen gaf, maar „literair" was ingei Enfin, ik zie wel. Uitei worden de uitgele brokken geschiedenir afloop van het nieuw^ subiet weer aan de naar/eigenares teri stuurd. Wie kan ons vi helpen? Bij voorbaat d e Z» e m ALPHEN AAN DEN RIJN Het is niet uitgesloten dat de kinderboerderijen in het Bospark en in Zegersloot, de dier- weide De Heul en schaapskooi Dijksloot in de toekomst min der vaak open zullen zijn. Ook kan waarschijnlijk minder onderhoud worden gepleegd. Dit schrijft de Stichting Al- phense Kinderboerderijen aan de gemeenteraad van Alphen. De stichting heeft geen geld voor een vaste kracht en daarbij loopt het aantal vrijwilligers terug. De boerderijen zijn de af gelopen zomer al een aantal middagen gesloten. Vorig jaar vroeg de stichting al steun van de gemeente Alphen en kreeg toen een bijdrage van 8.000 gulden. Nu wordt gevraagd om een structurele oplossing. „Anders kunnen de gevolgen ver strekkend zijn", zo staat in de brief aan het gemeentebestuur. Het bestuur van de stichting dreigt af te treden als ingrij pende maatregelen moeten worden genomen. VOORSCHOTEN De reno vatie van het parkbos Ter Wadding in het uiterste noor den van Voorschoten (Noord- Hofland) gaat 200.000 gulden kosten. Ingenieursbureau Oranjewoud uit Oosterhout heeft een plan gemaakt, waar van de uitvoering tien jaar in beslag zal nemen. De raads commissie openbare werken is inmiddels akkoord gegaan, maar heeft er wel op aange drongen dat er zoveel mogelijk oude bomen blijven staan. Ter Wadding is eigendom van Provinciale Waterstaat, die ook het gelijknamige landhuis in het park in gebruik heeft. De gemeente Voorschoten is de gebruiker van het parkbos, en heeft de plicht het te on derhouden. Verwacht wordt echter, dat de provincie wel subsidie zal verlenen, omdat het parkbos al in zeer slechte staat verkeerde toen de pro vincie het in 1972 in beheer gaf bij de gemeente. Het intensieve gebruik door de bewoners van Noord-Hofland, het achterstallige onderhoud en enige zware stormen van de afgelopen jaren hebben het parkbos volledig onttakeld. Het circa drie hectare grote bos ligt op een kalkriike zandi ge rug direct naast de huidige loop van de Oude Rijn. Het landhuis draagt als jaartal 1770 en vele bomen in het park da teren uit die tijd. Tot en met 1966 heeft het huis een lange reeks wisselende bewoners ge kend. Door achterstallig on derhoud en het rooien van een aantal fraaie bomen raakte het landgoed in korte tijd sterk in verval. In 1970 werden huis en bos aangekocht door de pro vincie Zuid-Holland. In het landhuis'is nu het kantoor van het Wegendistrict Rijngeest van Provinciale Waterstaat ondergebracht. Verjonging Het renovatieplan dat nu is opgesteld houdt in: verjonging van de beplanting, onderhoud van de beplanting, herstel van visueel ruimtelijke kenmerken en optimalisering van het ge bruik en de leefbaarheid van het park. Het park heeft een rijke bodemaanplant en die blijft behouden. Het terug brengen van het parkbos in de oorspronkelijke, netjes aa legde staat, waarbij ook oude toegangslaan van landhuis naar het par weer wordt hersteld, ka een later stadium plaat den. Gedacht wordt ooi vijver meer functioneel ten worden door de van enige bruggetjes en di lijke. Overigens is niet it een voorstander van een s onderhouden park. Biol hebben bij de gemeente at drongen op een wat la aanpak, waarbij de natuui nog zijn eigen gang kan CLOWN LINKS: „Francis, het muzikale genie uit het clownstrio de gebroeders Fratellini. Onder de clowns treffen we meerma len virtuosen en ook wel eens een waarachtig kunstenaar aan". CLOWN RECHTS: „De beroemde clown Grock. Zooals ieder artist heeft ook de clown zijn bijzonder talent, waarmee hij de gunst van het publiek wint. Bij Grock is het de betooverende vriendelijkheid". gerecht. „Een koning en ziin minister (koningen in sprook jes en fabels hadden altijd maar één minister) aten uit een schotel heerlijk-rijpe da dels. En telkens wanneer de koning een dadel opgegeten had, schoof hij de pit voor den minister, zonder dat deze het merkte. Toen de schotel leeg was zeide de koning tot den minister: „Gij zijt een mooie slokop. Zie eens, wat een sta pel pitten". Maar de minister antwoordde: „Ik geloof, ma jesteit, dat de slokop tegen over me zit, want u hebt de dadels met pit en al opgege ten". En de leut „comme dessert": „De zilveren bruidegom: „En laten wij nu drinken op allen, die we liefhebben!" De zil veren bruid: „Neen man, lie ver niet, jij bent zoo erg menschlievend!" „Een heer ontmoet op straat 'n ouden tooneelspeler met 'n sigarenkist onder den arm. ,,'n Fijn merk ingeslagen?", zegt hij vriendelijk en tikt te gen de kist. „Zeker echte ha vanna, hmm wat?" „Neen", antwoordt de ander kalm, „ik ga verhuizen". „Er zijn geen eerlijke men- schen meer in de wereld", zei iemand, wien men bedrogen had. „Als ge dat werkelijk meent", zei zijn vriend, „houdt dan ten minste je fat soen en zegt het pas als ge dood zijt". „Heer (in gezelschap tot een dame): „U schijnt mij niet te herkennen?" Dame (hoog moedig): „Ik geloof, dat u me al eens eerder een aanzoek hebt gedaan en afgewezen werd, of was 't uw broer?" „Neemt u geen stoel?" „Pardon, ik neem de heele boel. Ik ben de deurwaarder". Heer: „Neen, dat moet mijn vader geweest zijn". Nu een andere vader. „Uw vader was zeker een be roemd man?", vroeg het meis je. „Beroemd?", zei het jong- mensch. „Weineen; waarom?" „Omdat", antwoordde het meisje, „ik altijd gehoord heb dat de kinderen van beroem de mannen in den regel geen uitblinkers zijn". „Ziezoo, Greta en jij ziin dus nu getrouwd, en gelukkig?" „Zeker. Zij is gelukkig en ik ben getrouwd". „Mevrouw: „Hoor 'ns hier, Kaatje, dat past niet voor 'n dienstbode. Wat ik je ook zeg, altijd wil jij 't laatste woord hebben!" Kaatje: „Ja maar, mevrouw, hoe kan 'k nu we ten of u 't laatste woord ge zegd hebt?" NOORDWIJKERHOUT Wethouder C. van der Klaauw heeft gisteravond de. zwem- vierdaagse in het Kokkerbad in Noordwijkerhout afgeslo ten. Hij deed dit door de prijs winnaars bekend te maken van de ballonnenwedstrijd die deze zomer werd gehouden. Van der Klaauw moest een keuze maken uit zeven poten tiële winnaars. Dit waren B. de Reus, Anneke van de Klugt, mevrouw Van de Klugt, Dennis Abrey, Pierre Kikkert, A. van Leeuwen en de familie Nulkens. Alle kaar tjes waren ingezonden door een familie uit Schleswig een plaatsje in Noord-Duitsland, 30 kilometer onder de Deense grens. Uiteindelijk gingen A. van Leeuwen (eerste prijs), B. de Reus (tweede prijs) en de familie Van der Klugt met de prijzen naar huis. De zwem- vierdaagse telde 200 deelne mers, net zoveel als vorig jaar. Onder redactie van Ton Pieters. Geld voor verplaatsing lompenhandel TER AAR/NIEUWKOOP De gemeente Ter Aar krijgt 225.000 gulden van de provin cie Zuid-Holland voor het ver plaatsen van de afvalstoffen- handel van Jansen aan de Langeraarseweg in Langeraar. De mogelijkheid bestaat dat er dan op die plek woningen worden gebouwd. Volgens W. Schildwacht, hoofd van de afdeling algeme ne zaken moet de lompenhan del binnen een jaar van die plek weg zijn. „Jansen handelt vooral in oud ijzer en oude au to's en dat brengt nogal wat vervuiling met zich mee. Door het geld van de provincie is de mogelijkheid voor het verwij deren van de zaak van Jansen dichterbij gekomen. Maar ook Jansen zelf moet er aan mee betalen, evenals de gemeente", aldus Schildwacht. Er zijn al enkele gesprekken geweest, maar van concreet overleg is volgens Schildwacht nog geen sprake. De gemeente Nieuwkoop ont vangt 250.000 gulden voor de ■verbetering van het winkelbe stand in Noorden. Chef van de afdeling financiën P. van Eijk vertelde gisteren nog niets van de toekenning van de provin cie vernomen te hebben. Hij is wel van mening dat wanneer de gemeente dat geld werke lijk binnenkort krijgt, de ver betering van het winkelgebied in de kern Noorden dichterbij komt. „Een projectgroep is op dit moment bezig om een plan samen te stellen voor een bete re bewinkeling in zowel Nieuwkoop als Noorden. Als er geld voor is, zou er wel eens op korte termijn spijkers met koppen kunnen worden gesla gen", aldus Van Eijk. amusementsinstellingen be houden. Een der grootste aantrekke lijkheden binnen de groote tent was altijd de clown. Als de grapjassen binnen kwamen deden zij den lach door de rij en daveren. Het waren ge woonlijk, jaar in jaar uit, de zelfde malle vertooningen, waarmee zij het publiek amu seerden: een caricatuur van den dommen mensch, die zich door den gewieksten laat be dotten. Soms was er wel een fijne trek in die dwaasheid, een lachend zeggen van de waarheid, een vroolijk spotten met een leelijk gebrek. Het is mogelijk, dat de clown het circus overleven zal. Hij is van het verouderde paarden spel overgesprongen op de planken van het variëté-thea- ter, waar hij zeer gewild is, want de mensch wil lachen om de groteske dwaasheid en dat hij in den clown zichzelf bespot hindert hem niet in zijn goeden luim. In de filmwereld vond de clown een nieuw terrein voor zijn talenten. Is die geboren clown Charlie Chaplin er niet in geslaagd, een wereldnaam te verwerven en daarbij een groot fortuin? wat de beste clown uit vroeger tijden, ook de kunstenaar in het vak, niet bereiken kon! Zoolang de mensch lachen wil om de dwaasheid van het leven en de hemel geve, dat hij er nooit toe kome, er alleen nog om te jammeren zoolang zal ook de clown een populai re figuur blijven, waar jong en oud zich mee vermaakt". Een Indische fabel als tussen- Met een lach en een traan ex poseerde het „Geïllustreerd Zondagsblad" op zaterdag 23 oktober 1926 „de wereld van den clown". Het leek wel als of in die dagen het circus ten dode was opgeschreven, vol gens het Zondagsblad. „De circussen raken langza merhand uit den tijd. Nog niet zoo heel lang geleden was het een gebeurtenis van gewicht, als een goed befaamd circus zijn tenten opsloeg in een plaats en een reeks voorstel lingen gaf. Eenieder moest er heen en als men de staaltjes van frappante rijkunst en paardendressuur, het optre den van al of niet getemde wilde dieren, de huivering wekkende toeren van acroba ten en equilibristen, de malle grappen der clowns had aan schouwd dan was men weer voor een poos tevreden. Hierin schuilt het geheim van de verminderde aantrekke lijkheid der circusvertoonin- gen: zij vormen geen afwisse ling meer in den rustigen da gengang van het publiek er is tè veel concurrentie op het gebied van vermakelijkheden gekomen. Maar toch is het circus nog niet „van het tooneel verdwe nen". Het vecht om zijn be staan en al zal 't er wel nooit in slagen, zijn ouden roem te heroveren, het zal toch nog lang een plaats in de rij der JACHTBUIT: „Een zeldzame jachtbuit. Voor eenige dagen werd te Azenray bij Roermond een wild varken geschoten, dat niet minder dan 140 Kilo woog. Uiterst zeldzaam komen wilde zwijnen in Limburg voor en de oudste jagers herinneren zich niet, dat er ooit zoo'n zwaar exemplaar werd bemachtigd". Pauselijke onderscheiding Er voor H. Verdegaal scl Le LISSE De heer H.S. Vijke gaal heeft gisteravond tij het jaarfeest van de Kerk de H.H. Engelbewaarder Lisse de Pauselijke oi scheiding Pro Ecclesia et tifice ontvangen. De Lissejruf was totaal overvallen doo toekenning van de onders ding, die hem door pai Van den Bosóh werd ojtpc speld. De heer Verdegaal kreèi hoge onderscheiding vani zijn grote verdiensten vo< op< kerk gedurende vele tienl jaren. Zo organiseerde I veertig jaar de jaarlijkse k veiling. Daarnaast was hij tiental jaren secretarisjdec ningmeester. Vanaf 1967 Da geerde de heer Verdegaqder Kerkmeester. In juli var°Vl jaar ging hij wat die fuO° bettreft 'met pensioen' Pastoor Van den Bosch na schreef de onderscheidend „een bloemrijk figuur". HP°c fereerde daarmee tevens'des het feit dat Verdegaal ijg^ zijn drukke bezigheden o<&n tijd heeft gevonden om ajde rekteur van het Bloemende, van de Bollenstreek het n«hui te ondernemen. jk°l FOTO: HENK VAN DENjker _ren EEN VAN DE 30 TYPEN PAST PRECIES Nissan Sunny 4-deurs Pr''S 'nC''BTW'

Leidse Courant | 1988 | | pagina 14