Sociale Dienst gaat klantgerichter werken STAD OMGEVING WEEK EINDE Jongen overvalt benzinestation NISSAN SUNNY Schrijfmap met calculator LEIDEN De Ge meentelijke Sociale Dienst (GSD) wil de ser vice aan de klanten ver beteren. „De klant moet koning worden" is het uitgangspunt. Daarom zal aan mensen die bij de GSD aankloppen re gelmatig worden ge vraagd wat hun mening is over de manier waar op zij worden behan deld. Aan de hand van de uitkomsten van dat onderzoek wil de Sociale Dienst het beleid veran deren. K staat voor Klantgericht heid, Kwaliteit en Kuituur. De GSD wil dat de dienst verlening doelmatiger en doeltreffehder wordt. De wachttijden moeten korter worden, ambtenaren moeten zich vriendelijker en gedul diger opstellen en de voor lichting moet verbeteren. Andere zaken waar de Soci ale Dienst aandacht aan gaat besteden zijn de telefonische bereikbaarheid, de begrijpe lijkheid van formulieren en de snelheid waarmee vragen en aanvragen worden afge handeld. De notitie maakt duidelijk dat de ambtenaren rekening moeten houden met de zwakke positie van de klan ten. „De klant is sterk van de GSD afhankelijk. Er is geen alternatief voor en de dienstverlening is gratis", verduidelijkt de notitie. De klant ervaart de GSD bo vendien als een controlerend orgaan. Cultuurverandering Het voornemen van de GSD om meer klantgericht te werk te gaan sluit aan bij de wens van het gemeentebe stuur om een cultuurveran dering op gang te brengen onder het ambtenarenkorps. De Sociale Dienst is de eer ste directie in de gemeente die daarvan serieus werk heeft gemaakt, nog voordat wethouder P. Bordewijk (personeel) die wens onlangs openbaar maakte. Om tot een verbetering van de kwaliteit te komen gaat de GSD onderzoeken of er op afdelingen te veel men sen in deeltijd werken, waardoor de bezetting en de bereikbaarheid mogelijk ne gatief worden beïnvloed. In de notitie wordt geconsta teerd dat de talenten van de werknemers bij de GSD niet optimaal kunnen worden benut omdat de mogelijkhe den van doorstroming naar hogere functies beperkt zijn. Het aantal banen bij de dienst zal eerder af- dan toe nemen als gevolg van bezui nigingen. Tachtig procent van de werknemers zit in de „ambitieuze" leeftijdscatego rie van 28 tot 39 jaar. Ook wordt onderzocht waarom het ziekteverzuim bij de GSD hoger is dan het lande lijk gemiddelde. [DEN Met het uitspre- van een rede over 'Ge- Jsmiddelen: sturen en lei- i' heeft prof. dr. Th.J.C. i Berkel (42) gisteren het >t van hoogleraar in de bio- nacie aan de Leidse uni- hteit aanvaard. In zijn ora- rarak hij over het verband Van Berkel hoogleraar Leidse universiteit tussen hart- en vaatziekten .en en het gebruik van medicijnen 'transport-pad' van het li- de hoeveelheid cholesterol in wanneer preventie op erfelijke chaam gebruikt kan worden het lichaam. Verder sprak gronden niet mogelijk is. Ten- door al ontwikkelde of nog te Van Berkel over het voorko- slotte heeft Van Berkel be- ontwikkelen geneesmiddelen, men van hart- en vaatziekten sproken op welke manier het De nieuwe hoogleraar was tot Daarom wordt het hoogtijd voor een andere waardering van het begrip „trendmatig". Trendmatige aanpassing staat niet langer voor compensatie van de geleidelijke verhoging van het prijspeil, maar voor de jaarlijkse gewoonte van ge meenten om de lokale belas tingen te verhogen. ZATERDAG 22 OKTOBER 1988 PAGINA 13 ctiviteiten voor vrouwen EIDEN De afdeling Leide- Oegstgeest van de Nederlandse Ver- iging van Huisvrouwen (NVvH) iudt in november diverse activiteiten or vrouwen. Op woensdag 2 novem- r start er een cursus „Hoe zeker is ijn sociale zekerheid?" door me- >uw A. van Aken. Een dag later rtelt de heer Baart van Veilinghuis iristie's hoe een kunstveiling werkt, rder staan onder meer op het pro- imma een cursus Quilting (vanaf 9 vember), een ABC-gespreksgroep maf 29 november) en een excursie ar Amsterdam waar speciale aan- eht wordt besteed aan Chinezen in hoofdstad. Het adres van de NVvH Caeciliastraat 18 in Leiden. Nadere lichtingen over het programma kun- n worden verkregen via telefoon- mmer 071-220467 en 132036. Vergeten verzamelingen De Haagse wethouder van mo numentenzorg R. Vlaanderen opende gisteren in het Rijksmu seum van Oudheden in Leiden de tentoonstelling „Vergeten Verzamelingen van Ocken- burgh". Op de tentoonstelling zijn Romeinse voorwerpen te zien, die in de jaren dertig, veer tig en vijftig zijn opgegraven in het duingebied bij Ockenburgh, ten zuiden van Den Haag. Vlaan deren kreeg gisteren het eerste exemplaar van een boekje waar in veel van de vondsten staan beschreven en afgebeeld. Het boekje is voor 7,50 gulden ver krijgbaar bij de expositie en het Gemeentelijk Informatiecentrum aan de Groenmarkt in Den Haag. Bijeenkomst voor slechthorenden LEIDEN De afdeling Leiden en omstreken van de Nederlandse Vereni ging voor Slechthorenden en de stichting Weldorijn houden maandagavond in het zaaltje naast de Petrus- kerk aan de Lammen- schansweg een voorlich tingsbijeenkomst voor do ven en slechthorenden. Er zal apparatuur gedemon streerd worden die slecht horenden van pas kan ko men, zoals de nieuwe teksttelefoon. De bijeen komst begint om acht uur en is voor iedereen gratis toegankelijk. Ons Doel viert 70-jarig jubileum LEIDEN Wo ningbouwvereni ging Ons Doel be staat 70 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum houdt Ons Doel vanavond een feestavond voor le den en bewoners in de Stadsgehoorzaal. De aanvang is 19.30 uur. Winkel dievegge gepakt LEIDEN Een 35-ja- rige vrouw werd giste ren op de Nieuwe Beestenmarkt aange houden wegens win keldiefstal. De vrouw bleek voor haar aan houding haar slag reeds geslagen te heb ben bij de Hema, Zee man en C&A. Als mo tief voerde ze aan dat ze vorige week haar portemonnee had ver loren en de spullen toch nodig had. Man met heroïne aangehouden LEIDEN De Leidse poli tie heeft gisteravond rond acht uur op het Havenplein een 36-jarige man uit Drachten aangehouden die in het bezit was van een kleine hoeveelheid heroïne. Het is onzeker of de man een dealer is. De politie stelt nog een on derzoek in naar de her komst van de heroïne. KORTERE WACHTTIJDEN, BETERE VOORLICHTING Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen maand automatisch betalen f 23,74 O kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de schrijfmap en calculator naar Naam: Adres: - (voor controle bezorging) Postcode/plaats: Stuur deze bon in ccn open envelop postzegel niet nodig - naar JNZ Leidse Courant, Antwoordnummer 998. 2SOO VD Den Haag. V^\ kunnen meedoen aan de paardenraces op Duindigt. Het spreekt vanzelf dat kleine honden het milieu minder be lasten dan die grote beesten. Die grote doen grote hopen en dat kost de gemeenschap meer". Er is wat te zeggen voor deze kleine en toch ook weer grote boodschap van de spitsvondi ge Wassenaarse christen-de mocraat. Al zal het natuurlijk wel weer moeilijk worden bii te houden wie wat voor hond heeft, en hoe de tarieven zich bij bezit van zeer kleine, klei ne, middelgrote, grote en zeer grote honden zich tot elkaar moeten gaan verhouden. En dan heb je natuurlijk ook jon ge kleine honden die steeds groter worden. Om maar te zwijgen van grote honden die weinig eten en kleine die ie dere dag honger als een paard hebben, of van viervoeters die gekweld worden door zodani ge maag- en darmklachten dat Rennies ook niet meer helpen. Als straks dan de Wassenaar- se ambtenaren met lineaal en gradenboog de straat op moeten om de inhoud van uit werpselen van honden te be rekenen, kan de uiteindelijke opbrengst wel eens tegenval len of zelfs negatief uitvallen. En daar zit ook Wassenaar niet op te wachten, hoe rijke lijk dat ook schijnt te zijn be deeld met het slijk der aarde. Bevoogdend De kansen voor Lissese vrou wen op een glanzende carriè re zijn sinds donderdag sterk gestegen. Het Lissese college van Ben W heeft immers be sloten dat voortaan actief vrouwen kunnen worden ge worven voor het ophalen van het huisvuil. De Lissese dames hebben dat niet te danken aan een plotse linge ommezwaai van het normaal niet al te emancipa tie-gezinde college maar aan de invoering van de mini- container. Volgens het Lissese college is het ophalen van het huisvuil daardoor zulk licht werk geworden dat zélfs vrouwen hierbij kunnen worden ingeschakeld. Blijk baar werden vroeger geen vrouwen voor dit werk aan genomen omdat het gemeen tebestuur dit werk voor de Lissese vrouwen te zwaar vond. In het bollendorp gaat men er zeker nog steeds vanuit dat vrouwen niet zelf kunnen be slissen of zij een bepaalde functie geschikt vinden of niet. Voor dergelijke denk beelden is maar een plaats ge schikt: de mini-container. gelwijk, de afdeling Verkeer en Groen van de gemeente en de Speeltuinvereniging Vogelwijk. Doel van de actie is niet alleen om het bos van allerlei rommel te zuiveren, maar ook om de mensen meer bewust te maken van de hoeveelheid afval die ach teloos in het openbare groen wordt neergegooid. Volgens de ini tiatiefnemers was de schoonmaakactie zo'n succes dat het de moeite loont er een jaarlijks terugkerend evenement van te ma ken. Tussen de middag was er voor de zeven medewerkers van de plantsoenendienst, de tien volwassenen en veertig kinderen een pannekoekenmaaltijd. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LEIDEN Een ongeveer 17- °P een pistooltje leek. Hij gen droeg een donker jack, jarige jongen heeft gisteravond maakte slechts ongeveer drie- een zwarte helm en een zwar- rond half negen een benzine- honderd gulden wisselgeld te sjawl. Hij verdween op een station aan de Haagweg over- buit, doordat de rest van het bromfiets in de richting van vallen. Hij bedreigde de pomp- geld in een kluis zat. De jon- het centrum, houder met een voorwerp dat (ADVERTENTIE) Geluksbron Grote schoonmaak bos Nieuweroord Voor het eerst sinds ongeveer tien jaar is een oude traditie weer in ere hersteld: gisteren gingen zo'n zestig volwassenen en kin deren 'gewapend' met harken, scheppen, kruiwagens en slootha ken het afval in het bos Nieuweroord aan de Blauwe Vogelweg te lijf. In totaal drie vrachtwagens vol met flessen, tuinafval, papier en plastic konden dankzij de inspanningen van de schoonmakers en medewerkers van de plantsoenendienst worden afgevoerd. De grote schoonmaak was een initiatief van het Wijkcomité Vo- nu toe verbonden aan de Eras mus Universiteit in Rotter dam. Verder is hij leider van projecten van de Nederlandse Hartstichting en de stichting Medigon. Tot 1987 was Van Berkel verder voorzitter van de Medigon werkgemeenschap voor leveronderzoek. ijdragen van Julia in Bohemen, Frans rocken, Willem Buijte- eg, Frans Mickling- »ff en Roza van der :er. ■end herfst staat niet alleen or het vallen van de blaad- maar is in de lokale poli- het jaargetijde waarin de 'rotingen voor het komen- jaar worden behandeld. De ibtenaren hebben zich suf rekend en geschreven en college van burgemeester wethouders presente rt volgens enkele kilo's aan )ier die kortweg worden ïgeduid mët De Begroting. wijze van behandeling ■schilt nog weieens. Waar ene gemeente hoopt in een irathonzitting het pakket in keer af te handelen, zoekt andere gemeente het in behandeling in commis- verband of zelfs in een riftelijke voorbespreking, één element hebben alle jrotingen een gemene fac- De lokale belastingen rden bijna overal aange- ietwat verhoogd dus. Die )rstellen tot het verhogen i de een of andere lokale krijgen immer het woord- „trendmatige aanpassing" ,'eplakt, als een soort keur- rk van de Nederlandse reniging van Huisvrouwen, een garantiezegel onder motto „schrik maar niet nt het is niet anders dan trendmatige verhoging", trendmatige in zo'n aan ging kan te maken hebben een inflatiecorrectie. De den is wat minder waard, ereen verdient wat meer de hogere prijzen te corri- en en dus moeten ook de istingen een stukje om- g om toch maar hetzelfde iltaat te verkrijgen, klinkt logisch, maar de :nering dateert in feite jaren her. De inflatie in land is inmiddels nage- g nihil, zeker niet meer een enkel procentje, ter- de lokale belastingen toch ens met enkele procenten igepast". Het college moet beter op de centen passen, zo meent de Hazerswoudse fractie Ge meentebelangen '86 (GB) in de algemene beschouwingen op de beleidsnota 1989. Een tekort op de begroting is de fractie een doorn in het oog. De fractie is namelijk van mening dat een sluitende be groting 'de hoeksteen is van het gemeentelijk beleid', zo schrijft zij in de algemene be schouwingen. Maar GB beseft echter wel dat het niet altijd even ge makkelijk is om net financië le plaatje elk jaar maar weer ingekleurd te krijgen. De fractie heeft nu in haar alge mene beschouwingen een idee geopperd met de opzet het ge luk een handje te helpen bij het sluitend krijgen van de begroting. Dat gemeentelijke geluk schuilt voor Gemeentebelan gen in de waterbak op het Ambachtsplein. Als die op Ro meinse diepte wordt gebracht, wat dat ook moge wezen, kan die omgedoopt worden tot „geluksbron". „Nodig de bur gers uit er tenminste elke week een gulden in te gooien en een wens te doen. Het col lege kan bijvoorbeeld de wens honoreren beter op de centen te passen en geen lastenver- zwarende maatregelen in te voeren", zo schrijft Gemeen tebelangen in een wat al te dromerige bui. Helaas merken wat wakker der lieden nu op dat zo'n bak ongeveer een ton moet kos ten. Er moeten dus heel wat guldens in belanden om die investering rendabel te krij gen. Nog afgezien van de vraag of de nuchtere Hazers- wouaenaren te porren zijn om op deze Disneyland-achtige manier vrouwe Fortuna om te kopen. Misschien kan Ge meentebelangen ervoor gaan collecteren. Dan kost het de gemeente niks en is het gelijk duidelijk of Hazerswoude in een geluksbron gelooft. Sport en politiek (1) Volgens het Internationaal Olympisch Comité hebben sport en politiek niets met el kaar te maken. Daar wordt in veel kringen anders over ge dacht en politiek Leiderdorp Fietsers op de Nieuwe Rijn kunnen alle kanten op. Met één voorbehoud: gezonde fietsers worden met de auto's één richting uitgestuurd. Dat is althans de bedoeling van een in de omgeving gevestigde taco bakker, die het verkeersbord voor plakzuil heeft aangezien. vormt daarop geen uitzonde ring. De plaatselijke bestuur ders weten alles van sport en weten ook wat het beste is voor de sport. Van inspraak van sportverenigingen heb ben zij nog nooit gehoord. Dat bleek onlangs op de discussie avond over de Leiderdorpse sport in de negentiger jaren. De verwachtingen voor deze avond waren hoog gespannen. Het ging immers niet goed met de sportverenigingen in Leiderdorp, was geruime tijd geleden al in de raadscommis sie sport en welzijn geconsta teerd. Raads- en commissiele den waren bereid zich uit hun zetels te verheffen om te ver nemen hoe de sport in Lei derdorp over haar eigen toe komst dacht. Doelstelling van de bijeen komst was volgens voorzitter wethouder mevrouw C. Hui gen-van Boven (VVD) „bouwstenen aan te reiken voor een toekomstig sportbe- leid". Er werd die avond ech ter van alles aangereikt, be halve bouwstenen. De kans daartoe werd de aanwezige bestuursleden van de Leider- dorpse sportverenigingen in elk geval ontnomen. Raads- en commissieleden eisten het alleenvertoningsrecht op. Sport en politiek (2) Bijna liep dat voor de politici nog mis. Nadat de inleiders hadden gesproken, was de discussiemicrofoon even voor Daan Ottenvanger van hoc- keyvereniging Alecto. André Beck van de gehandicapten sportvereniging Jespa slaagde er ook nog in zijn zegje te doen. Daarna was het resoluut afgelopen. De politici sloten letterlijk en figuurlijk de rij en. Raads- en commissieleden namen bezit van het midden pad van de grote zaal van Muzenhof en veroverden de microfoon, om die niet meer af te staan. Piet Kleiss van Basketbalver eniging Leiderdorp mocht vergeefs zijn hand omhoog gestoken houden en ook KNVB-coryfee Ger van Strien zat te popelen om een bijdrage te leveren, maar aan bod kwamen zij niet. Een po ging van A. Pley van de LDRB was eveneens tot mis lukken gedoemd. Nadat als laatste in de rij het VVD- raadslid mevrouw P. Kolman- Backbier het woord had ge voerd vond wethouder Hui gen het welletjes. Ze sloot de bijeenkomst af, sportief Lei derdorp afgebluft achterla tend. Duidelijkheid over het sportbeleid hadden de vereni gingen niet gekregen, noch hadden zij de gelegenheid ge kregen daar iets aan bij te dragen. Sport en politiek (3) De politici maakten wel van de gèlegenheid gebruik om de Leiderdorpse sportraad aan te vallen. De uitdaging van me- FOTO: TEJO RINGERS vrouw Kolman aan sportraad voorzitter Rien van der Vlies om met initiatieven te komen, kan toch moeilijk worden uit gelegd als een opbouwende bijdrage aan de toch al broze relatie tussen gemeente en sportraad. Die verhouding is ronduit slecht, sinds buiten de sport raad om is besloten Theo van Houdt het alleenvertonings recht in het nieuwe sportcom plex De Does te geven. Poli tiek Leiderdorp is er, ondanks alle beloften, nog steeds niet in geslaagd tot goede afspra ken met de Leiderdorpse sportraad te komen. Het heeft er alle schijn van, dat de sportraad in Leider dorp alleen maar als een kop van jut wordt gebruikt wan neer zaken op sportgebied mis dreigen te gaan. De sportivi teit is bij de gemeenteraad dan ver te zoeken. Dat geldt zowel figuurlijk als letterlijk, want de meeste raadsleden wekken de indruk tot niet tot meer sportieve ac tiviteit in staat te zijn dan het voortbewegen van een win kelwagentje. Het Wassenaarse CDA-raads- lid C. Overdevest wil dat de gemeente Wassenaar komt met een hondebelasting waar van de hoogte afhankelijk is van de grootte van de hond. Overdevest: „Je hebt 'honden die zo klein zijn als een schildpadje en honden die zo :e handige schrijfmap (22 x 16 cm) bevat een hagelwitte blocnote, een calculator op zonne-energie (werkt ook onder kunstlicht), een balpen en een opbergvak. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken CeidócSouoa/nt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13