lil joenen sprinkhanen steken iet „Joan" de Oceaan over Frankrijk haalt opgelucht adem na stakingsgolf Iran trekt speedboten terug uit Perzische Golf ry acht vier ÜC-'ers schuldig alle punten )sovo: nog geen e op de golven Eenderde vrouwen België wordt seksueel misbruikt Mishandeling" Bouterse wekt woede Paramaribo Op reis i [TENLAND EeidócSommit VRIJDAG 21 OKTOBER 1988 PAGINA 5 •tijchef ouwen vangen )U De omstreden ef van de Sovjet-repu- Litouwen, Ringaudas a, is aan de vooravond n' conferentie van de mingsbeweging ver- In zijn plaats is de ervormingsgezinde Al- Brazauskas (56) be- 10 heeft het Russische •eau TASS gemeld. Li- is de tweede Baltische ek waarvan de partij- irerd ontslagen. Kabinet Chili afgetreden SANTIAGO Het kabinet van de Chi leense president, Augusto Pinochet, is gisteren formeel afgetreden. Het was de tweede beer in korte tijd dat de minis ters hun ontslag aanboden. Volgens een zegsman in de Chileense regering wil Pinochet een nieuwe ploeg samenstellen onder een nieuwe leider die met de op positie kan onderhandelen. Men ver wacht dat kabinetsleider Sergió Fernan dez, die de mislukte verkiezingscampag ne van Pinochet leidde, door een nieu we minister van binnenlandse zaken wordt vervangen. De oppositie hoopt dat het nieuwe kabinet het herstel van de democratie zal bespoedigen. „De sleutel is wie de nieuwe minister van binnenlandse zaken wordt en in welke mate die bevoegheden krijgt", meent de oppositieleider Ricardo Lagos. MANAMA Iran heeft onlangs de 20 tot 25 gewapende speedboten waarmee koopvaardijschepen in het zuiden van de Perzische Golf werden aangevallen teruggetrok ken van het eiland Abu Musa. De terugtrekking komt op het moment dat Iraanse diplomaten trachten de relaties met Arabische buurlanden te verbeteren. Volgens scheepvaartkringen zijn sinds Iran en Iraq op 20 augustus en wapenstilstand sloten geen koopvaardijsche pen meer aangehouden en doorzocht door Iraniers. Vóór de wapenstilstand werden honderden schepen doorzocht op oorlogsmateriaal dat bestemd was voor Iraq. Iran heeft de afgelopen dagen ook geprobeerd de betrek kingen met Kuwayt en Saudiarabië te normaliseren. In de acht jaar Golf-oorlog zijn de betrekkingen tussen Iran en deze landen ernstig verstoordw Hulp onderweg voor walvissen ANCHORAGE Er is hulp onderweg voor de drie walvissen die eerder deze maand voor de noordkust van Alaska ingesloten raakten door drijfijs. Een reusachtig luchtkussenponton, be doeld om het ijs te breken, wordt sinds gisteren naar de walvissen gesleept en zal in de loop van volgende week op de plaats des onheils arriveren. Het ponton was door grote transporthelikopters van het Amerikaanse leger in onderdelen naar het noorden van Alaska vervoerd. Eskimo's heb ben met kettingzagen intussen gaten in het ijs ge maakt om de dieren van voldoende zuurstof te voorzien. Als het ponton geen soelaas mocht bie den, overweegt de Canadese regering met heli kopter vanaf grote hoogte blokken beton op het ijs te laten vallen om het ijs te breken. Volgens de Canadese walvisdeskundige John Lien kunnen walvissen het weken in hun benarde positie uit houden. Geldontwaarding steekt kop op in Sovjetunie MOSKOU De economische her vormingen van partijleider Michail Gorbatsjov hebben in de Sovjetunie geleid tot een ongewenst en typisch kapitalistisch bijverschijnsel: inflatie. Nikolai Belov, onderdirecteur van de staatscommissie voor statistiek, zei dat zijn afdeling nog geen metho de heeft ontwikkeld om de inflatie te berekenen, dus dat hij niet kan zeggen hoe hoog die is. Hij bevestig de echter dat de lonen vrijwel twee maal zo snel stijgen als de koop kracht. /DEN HAAG ïen sprinkhanen uit ifrika zijn de Atlan- Oceaan overgesto- i bedreigen nu de en in een gebied Cariben tot Suri- Dit is gisteren ge- oor de Voedsel- en juworganisatie van Ie renigde Naties in Rome. dsel- en Landbouwor- staat intussen ver vlucht is tweemaal zo woestijnsprinkhanen iben gemaakt. De die gen vijf dagen om de en kilometers te over- „Kennelijk is het een soort", aldus een jerder. te insecten arriveerden geleden op Barba- Lucia, Trinidad en To- ominica, St. Kitts, An- St. Vincent, waar- k uit de Westafrikaan- •n Mauretanië, Senegal ee-Bissau. Caribisch gebied gaat ran uit dat de sprink- werden meegevoerd wervelstorm „Joan", ige week het gebied le. Maar volgens een >ordvoerder heeft de fs te maken met sterke ïoe vreemd dit ook ken. Op het vasteland id-Amerika vreten de anen intussen bana- naamse ministerie van land bouw, veeteelt en visserij spra-- ken het bericht van de FAO tegen. Er zijn geen sprinkha- nen waargenomen in Surina- fan bomen en groenten werd gezegd. V/el is alle tot dusverre >s er overheidsfunctionarissen in schade gemeld. hét kustgebied van het land gevraagd extra attent te zijn. Inmiddels zijn op het Carilji- ligen van het Suri- sche eiland-St. Vincent en een aantal naburige eilandjes twaalf teams uitgezonden om gewassen te bespuiten met chemische middelen tegen de sprinkhanen, zoals basudine of diazonine en malathion. De dieren zouden de suiker-, ba nanen-, nootmuskaat- en ko- kosnootoogst kunnen vernieti gen, die de basis vormt van de economie van de eilanden. Op Grenada zeiden landbouw- functionarissen dat zij met chemische bestrijding zullen wachten totdat is vastgesteld om welke soort sprinkhanen het gaat. Er werden daar al leen deskundigen uitgestuurd om de grootte van de zwerm na te gaan en te bepalen hoe veel schade de dieren aanrich- Nicaragua kondigt noodtoestand af MANAGUA Nicaragua heeft de noodtoestand afge kondigd in verband met de nadering van de orkaan „Joan" die met windsnelheden van 170 km per uur op weg is naar Midden-Amerika. Ver wacht wordt dat de orkaan Ni caragua morgen bereikt. Op grond van de noodtoestand mogen de media niet ongecen sureerd over „Joan" berichten. Het oppositieblad „La Prensa" noemde de aan de pers opge legde beperkingen „absurd en onwettig". Alle scholen in Ni caragua en Costa Rica zijn uit voorzorg gesloten en meer dan 37.000 mensen zijn geëva cueerd. De storm heeft in Co lombia en Venezuela al aan ruim twintig mensen het leven gekost. In totaal zijn zo'n 27.000 mensen dakloos gewor den. In Curasao, zorgde over- vloed ige regenval gisteren voor overstromingen en werd het openbare leven volledig ontwricht. Gisteren waren alle scholen en overheidsgebouwen gesloten. De grootste vrees van de FAO is nu dat de sprinkhanen zich voortplanten en een vaste ko lonie gaan vormen in het Cari bisch gebied. Volgens de woordvoerder weet niemand hoe sprinkhanen zich in het Caribische klimaat zullen ge dragen. Het regionale bureau van de FAO in het getroffen gebied komt met deskundige hulp en met geld om de Oost- caribische eilanden te helpen een mogelijke plaag te voorko- lonze correspondent EL De vier le- in de „strijdende nistische cellen", in 1984 en 1985 in lan totaal 25 bom- |en hebben schul- ikt, riskeren le- gevangenis- e jury van het As- in Brussel heeft iteravond laat na an dertien uur be- vrijwel alle op- schuldig bevon- indaag nog wordt ifmaat bepaald. itspraak van de rech- een eind aan een :es, dat in totaal vier i beslag nam. Tijdens es, dat in meer dan ht een wereldvreem- k maakte, hebben de 'ers, die in de gevan genis hun. strijd voor een purt communistische heilsstaat voortzetten, zich voortdurend afgezet tegen de „kapitalisti sche bourgeois-mentaliteit" van het gerecht, de Belgische staat en de media. De compe tentie van het Hof hebben ze van het begin af ontkend: „Onze strijd is in revolutionai re zin rechtvaardig". Bij de 25 bomaanslagen ge richt tegen politieke partijen, bij de militaire produktie be trokken bedrijven en de NAVO vielen geen per soonlijke slachtoflers, afgezien van de twee brandweerman nen op 1 mei '85 en dertien ge wonden bij dezelfde bomaan slag. Min of meer onverwacht heeft het Hof o:>k twee ver dachten van het FRAP, het Revolutionair PYont voor de Proletarische Actie, aan drie bomaanslagen schuldig bevon den. In tegenstelling tot de vier CCC'ers, hebben bom menmaker Luc van Acker en zijn medestrijdsier Chantal Pa- ternostre voor het Hof geen enkele bekenteais ADO De driedaagse vergadering van het avische Centraal Comité heeft nog geen rust ge in de door etnische spanningen en economische geplaagde republieken Servië en Albanië. In nome provincie Kosovo gingen cok vanmorgen en woedende Serviërs de straat op om te de- Ten tegen het povere resultaat van de vergade- 'erwacht was dat een vergaande zuivering zou plaats- j de Partijtop moest slechts één lid van het Politbureau »g het veld ruimen. Vier andere leden van het Politbu- f" officieel uit eigener beweging af. Leiders van tene minderheid in Kosovo hadden vanmorgen nog issing genomen over de aangekondigde uittocht uit Ko ten hun eisen niet zou worden voldaan, che studenten in Kosovo hervatten gisteren hun boycot «n en universiteiten, eveneens uit protest tegen de zaken tijdens de vergadering van het Centraal Comité. Lacroix haait zonnetje in huis Dé sensatie van de zomermodeshows was gis- toond, bezaaid met grote bloemen, waaronder teren zonder twijfel Christian Lacroix. Het mo- een organza blouse met grote puntboord en depubliek in de tenten op het Louvrepiein slaak- een piqué vestje gedragen wordt. En de auber- te een zucht van verlichting toen Lacroix zijn ginekleurige driekwart broek toont aan dat ook bontgekleurde, oogverblindende en vaak ook bij Lacroix de broeken meer op rokken lijken, lollige collectie presenteerde. Thierry Mugier wordt nog steeds geobsedeerd door vampiers en science-fiction. Zijn show leek Na de ietwat sombere en gedekte shows van de een soort videoclip, waarbij de bruid van Dracu- andere modeontwerpers zat de zomerstemming la een trip naar een andere planeet maakt. Zijn er niet echt meer in. Maar Lacroix' creaties le- .ruimte-vamps" liepen rond in veel te strakke ken direct geïnspireerd op het zonnige zuiden: jumpsuits of gecompliceerde draperieën. De bolerootjes in knallend rood, citroengeel, koren- foto rechts toont een stekelige creatie, bestaan- bloemenblauw en lange jasjes met gouden de uit een bustier van transparant plastic met knoopjes combineerden schitterend met witte een rok van lavende/kleurige voile, of beige pantalons, knie-of enkellange rokken. Od de foto links wordt een lange linnen jas ge- FOTO'S: AP Politie-agenten gooien met traangasgranaten naar demonstre rende ambtenaren in de stad St. Nazaire. FOTO: AP PARIJS In Frankrijk zijn vanmorgen de meeste ambtenaren weer aan het werk gegaan nadat de geza menlijke stakingsoproep van de zeven Franse ambte narenbonden gisteren tot chaotische toestanden had geleid. In Parijs reed slechts éénvijfde van de metro's tijdens de avondspits, éénderde van het sprinters naar de voorsteden en nog maar de helft van de intercities. Naar schatting 80.000 ambtenaren defileerden in de stromende regen van de Place de la Bastille naar Opéra. Ook elders in Frankrijk werd op grote schaal gedemonstreerd. In St Nazaire gebruikte de politie traangas om de demonstranten tegen te hou den. Volgens het Franse ministerie voor het Openbare Ambt nam ge middeld 27 procent van de ambtenaren aan de stakingen deel, met een uitschieter bij onderwijs waar 45 procent van de docen ten staakte. De meeste vluchten van Air France gingen door, zij het met enige vertraging. De aangekondigde nationale stroom- onderbreking bleef uit. De bonden hebben intussen nieuwe acties in petto, aangezien minister Durafour van binnenlandse zaken duidelijk gemaakt heeft dat de regering op korte termijn geen belangrijke conces sies zal doen. Durafour herhaalde bereid te zijn de ambtenaren salarissen volgend jaar met 2,2 procent te verhogen wat gelijk is aan de verwachte inflatie. „Sociale vooruitgang is onmogelijk wanneer die tot een economische ramp zou leiden", aldus de mi nister. De Franse regering vreest dat vergroting van de koopkracht nog dramatischer gevolgen zal hebben voor de zieltogende bui tenlandse handelsbalans aangezien de Fransen bij voorkeur bui tenlandse artikelen kopen. Prijsstijgingen zouden daardoor on vermijdelijk zijn. Premier Rocard, die de problemen van de verschillende ambte- narencategoriën het liefst „geval voor geval" zou willen behan delen lijkt wat uit het veld geslagen door de massale onvrede. De premier zit daarbij bovendien klem tussen de rechtse opposi tie die hem besluiteloosheid verwijt en zijn eigen socialistische partij, waarvan verschillende leiders openlijk hebben gezegd „begrip te hebben" voor de ambtenareneisen. UIT ONDERZOEK BLIJKT: (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL Eén op de drie vrouwen in België is het slachtoffer van sek sueel geweld. Dat geweld kari variëren van onge wenste contacten tot en met verkrachting. Sek sueel geweld, gepaard aan zware mishandeling, gaan soms jaren achtereen door. Dat zijn de uitkomsten van een uitvoerige studie die de Belgische staatssecretaris voor Maatschappelijke Emancipatie, Miet Smet, gisteren bekend maakte. Al tijdens haar vorige regeerperiode gaf zij de uni versiteiten van Luik en Lim burg opdracht onderzoek te doen naar de omvang van sek sueel geweld, in België en de hulp aan slachtoffers daarvan. Het resultaat van het nu afge sloten onderzoek bevestigt de tendens die begin dit jaar na een veel beperkter onderzoek al was bespeurd: één op drie vrouwen wordt seksueel mis bruikt. In éénderde van de ge vallen door een familielid, in éénderde van de gevallen door een andere bekende en in één derde van de gevallen door een onbekende. Het onderzoek is gehouden onder duizend vrouwen tussen dertig en veertig jaar. Staatssecretaris Smet kondigde al eerder aan dat ze een bro chure over incest wil laten maken. Daarnaast wordt de hulp aan slachtoffers van sek sueel geweld verbeteTd. VI PARAMARIBO De Su rinaamse regering heeft een officieel protest inge diend bij de Braziliaanse regering, tegen de arresta tie en „mishandeling" in Sao Paulo van legerleider Bouterse. Bouterse en zijn gewapende gezelschap werden woensdag op straat in Sao Paulo aange houden, omdat de plaatselijke politie vermoedde met een groep Braziliaanse misdadigers te doen te hebben. Daarbij vie len rake klappen. Volgens de Surinaamse ambas sade in Brasilia werden Bou terse en zijn lijfwachten „over vallen" door twintig Brazili aanse agenten, die het gezel schap schopten, sloegen en de handboeien omdeden. Een po litiewoordvoerder in Sao Pau lo zei dat het uitdelen van klappen „een bijna instinctie ve en normale reactie is als agenten op gewapende ele menten stuiten". Intussen is het Junglecom mando van Ronnie Brunswijk weer actief geworden in het Brokopondogëbied. Volgens de Surinaamse regering pleegde een groep van 20 tot 25 gewa pend mannen een serie over vallen waarbij vuurwapens, munitie, politie-uniformen en sierraden werden buitge maakt. door Jo Wiinen WASHINGTON We zouden een weekje met de auto naar New Orleans gaan, 1066 mijl ver. De enige die argwaan koesterde was onze kater een koolzwart exemplaar van ongekende omvang en wijsheid die de trip zou meemaken. Gekkenwerk, leek hij te denken We namen niettemin welgemoed de weg naar Knoxville. En waarachtig, nog dezelfde dag passeerden wij die stad en kwamen uiteindelijk zelfs enkele mijlen ten zuiden van Chattanooga terecht. De rit was geen opbeurende ervaring, want de wegen waren eindeloos en zeer saai. Ze sleepten zich voort in een landschap dat het weliswaar goed met ons meende, maar dat ons niettemin snel begon te vervelen. De kater had die eerste dag met een misprijzende blik op de achterbank gezeten, intussen het oneindig aantel vrachtauto's te tellen dat ons ondanks de maximum snelheid in duizelingwekkend tempo passeerde. Ik heb me laten vertellen dat de in Nederland zo geromantiseerde Amerikaanse „truckers" op akkoord rijden, op grond waarvan ze allemaal aan chronische slapeloosheid en nierkwalen leiden. Te oordelen naar de vervaarlijke, holle blik in hun ogen is dat inderdaad het geval De volgende dag zetten we onze tocht voort. Al in Tuscaloosa voelden we de uitputting die de truckers alle dagen van hun leven moeten voelen. Maar op de avond van die tweede dag reden we dan toch New Orleans binnen. In een totale staat van wezenloosheid, welteverstaan. Het was nu zaak de balans op te maken. We hadden in totaal een week. Twee dagen waren al voorbij. We hadden dus nog twee dagen voor het bezichtigen van deze enigszins exotische stad. De kater nam zijn intrek in een hotelachtige kennel, compleet met een receptioniste en rustte enkele dagen uit. Wij stortten ons op de stad, bezichtigden die, luisterden naar de jazz die daar geboren heet te zijn, namen een paar exotische maaltijden tot ons vertrokken vervolgens op de morgen van de vijfde dag weer in noordelijke richting, nadat wij natuurlijk eerst de kater aan de ingang van zijn hotel hadden afgehaald. Hij had meteen door dat hij andermaal zou worden blootgesteld aan de verschrikkingen van de Amerikaanse snelwegen. Daarom zette hij zich eerst uitvoerig op zijn in het midden van ons voertuig geplaatste katte bak en braakte vervolgens met overgave op de vloermat. Aan alles was te merken dat hij ons verachtte. Ter hoogte van Natchez namen wij het besluit dat wij onze huisdieren nooit meer zouden aandoen wat wij onszelf hadden aangedaan en wat de truckers van Amerika zich een mensenleven lang aandoen. De kater keek ons, nadat we hem daarvan op de hoogte hadden gesteld, ongelovig aan en legde zich vervolgens te rusten. De thuisreis leek een eeuwigheid te duren. Amerika sleepte ?'ch eindeloos voort. We keken met doffe blik door de voorruit en bereikten op de eerste dag van onze terugreis tenslotte toch nog Chattanooga. Dat betekende dat wij de volgende dag rustig aan konden toen, want inmiddels hadden we besloten de terugreis met een dag te verlengen. Maar ach, de tweede dag hield de kater demonstratief op met ons te communiceren. Uit gewetensnood over wat we hem hadden aangedaan wijzigden wij onze plannen ten tweede male bereikten op de late avond van de tweede dag alsnog onze stad, Washington. Jawel, Amerika is een groot land. Ons Europese gemoed was bovendien geschokt door het volslagen gebrek aan variëteit. Je krijgt overal dezelfde benzine, dezelfde hamburgers en dezelfde slappe broodjes, terwijl je 1066 mijl lang in het Engels wordt toegesproken en tegen dezelfde, eenvormige, voornamelijk uit reclameborden bestaande cultuur aankijkt. Dit is het mooiste land van de wereld, dat blijf ik volhouden. Maar we hadden de schoonheid van Amerika weer eens verward met de ongekende omvang ervan. Dat zal ons niet meer gebeuren. Dat hebben we niet alleen onze kater, maar ook onszelf beloofd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7