A Kabeljauw en tong achter dubbele wanden PING UIN IEUWÖ „Geen bezuiniging op I rechterlijke macht" D66 wil uitleg over grote aantal CDA-topambtenaren Europese snelheidstrein lijkt stap dichterbij BINNENLAND gakbcSowvami VRIJDAG 21 OKTOBER 1988 PAGINA 3 Rost van Tonningen voor de rechter ARNHEM De weduwe Rost van Ton ningen heeft het bezwaar tegen haar straf rechterlijke vervolging ingetrokken. Dat heeft de persofficier van justitie in Arn hem mr. P. Tideman bekend gemaakt. Het openbaar ministerie besloot in juli tot straf vervolging van de weduwe wegens het in bezit hebben en verspreiden van anti-semi-, tische lectuur. Rost van Tonningen teken de echter bezwaar aan tegen de dagvaar ding. Nu ze dat bezwaar heeft ingetrokken is de weg vrij voor verdere strafvervol ging. Mr. Tideman kon niet zeggen wan neer Rost van Tonningen voor de recht bank moet verschijnen. Maar gezien de overvolle agenda van de rechtbank is de kans klein dat dat nog dit jaar gebeurt. Verzekering dekt meer wintersporten ROSMALEN Wintersporters met een toeslag op de reisverzekering zijn voort aan ook voor andere sporten dan alleen skiën verzekerd. Het populaire monos kiën (het skiett op een plank), skiboard (een skivariant op windsurfen), „fun- board-" en „freestyle-" skiën zijn vanaf nu meeverzekerd, evenals de deelname aan informele wedstrijdjes. Bobsleeën, ijshockey en para(chute)-skieri blijven van verzekering uitgesloten. Jaarlijks gaan er 800.000 Nederlanders op winter sport. Van hen sluiten 720.000 een reis verzekering af. Eén op de 125 krijgt een ongeval. Dit aantal ligt bijna twee keer hoger dan bij andere reizigers. De kos ten van een ziekenhuisopname bedra gen gemiddeld 4700 gulden. Koninklijk paar op weg naar Australië SCHIPHOL Koningin Beatrix en prins Claus zijn gisteren vertrokken naar Austra lië. In de hoofdstad Canberra begint volgen de week maandag hun staatsbezoek aan dit werelddeel, dat tot 5 november zal duren. Prins Bernhard reist mee tot India, voor een bezoek van ongeveer tien dagen ten behoeve van zijn werk voor het Wereld Natuurfonds. Tijdens haar tocht langs verscheidene steden en gebieden, onder andere Tasmanië, Ade laide, Sydney en Melbourne, zal de koningin ook een bezoek brengen aan een tentoonstel ling over Aboriginalkunst in het South Au stralian Museum in Adelaide. Twee afge vaardigden van de overkoepelende Australi sche organisatie van Aboriginals hebben deze week nog vergeefs geprobeerd de ko ningin van dat bezoek af te houden. Flexibeler verlof bij zwangerschap AMSTERDAM Opnieuw heeft een bedrijfsvereniging besloten zwangere vrouwen de mogelijkheid te geven om vóór de bevalling langer door te werken en erna langer thuis te blijven. Gewoon lijk is het zwangerschapsvelof zes we ken voor en zes weken na de bevalling. In dit geval zouden dat respectievelijk vier en acht weken worden. Vorige maand werd een dergelijk flexibel ver lof ingevoerd door de bedrijfsvereniging voor de metaalindustrie. Vandaag heeft ook de bedrijfsvereniging voor het. bank- en verzekeringswezen, de groot handel en de vrije beroepen (kortweg BV 25 geheten) daartoe besloten. Bij de BV 25 zijn 56.000 werkgevers met 665.000 werknemers aangesloten. ANWB: APK-tarief naar 75 gulden DEN HAAG De ANWB is verheugd over het plan van minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat om het vaste tarief van vijftig gulden voor de ver plichte autokeuring (APK) los te laten. Dit bedrag is de ANWB altijd al een doorn in het oog geweest, omdat deze in stantie de keuring „eigenlijk niet voor die prijs kon doen". De ANWB denkt zelf aan vijfenzeventig gulden. De Bovag vindt eveneens dat bedrijven voor het huidige tarief niet rendabel kunnen keu ren, maar wijst totale vrijlating van het vaste tarief af. Het gaat tenslotte om een activiteit die overal hetzelfde is, aldus een woordvoerder. Een hoger vast tarief wijst de Bovag niet af. Meao krijgt zes miljoen voor 1.700 computers ZOETERMEER De scholen in het midde baar economisch en administratief onderwi (meao) krijgen nog dit jaar zes miljoen gu den voor de aanschaf van ruim 1.700 pers< nal computers en toebehoren. Het geld won over de scholen verdeeld naar verhoudir van het aantal leerlingen, aldus staatssecn taris Ginjaar-Maas van onderwijs in ee brief aan de scholen. Volgens het departi ment komt de staatssecretaris hiermee teg< moet aan de wens van scholen en bedrijf leven om de meao-leerlingen meer dan ti dusver een op de beroepspraktijk gerichi opleiding in de informatica te geven. De vei eniging van schoolleiders in het meao ga; de aanschaf coördineren. Hierbij wordt ee zekere uniformiteit nagestreefd, zodat d programmatuur kan worden uitgewisseld. Regenjas voor bossen WAGENINGEN Voor het eerst krijgen stukken bos in Ne derland een „regenjas" tegen de effecten van zure neerslag. Eerder al werden stukken land bouwgrond voorzien van een overkapping. Maar gezien de totaal andere bodemgesteldheid en de aard van de flora zeggen die niets over het effect op bos sen. Het gaat om experimenten van de de Katholieke Universiteit Nijmegen in de Peel en vdn de Landbouwuniversiteit Wage- ningen op de Veluwe. Stukken bos met een overkapping net boven de grond krijgen voe dingsstoffen toegediend om te kijken of de bomen met deze extra voeding kunnen herstel len van de vervuiling. Door de overkapping wordt de vervui ling op de bladeren die door re genwater eraf spoelt onder schept en kan niet doordringen tot de bodem. De vervuiling via de lucht komt in het experi ment niet aan de orde. Volgens Lucas Reijnders van de Stichting Natuur en Milieu is het experiment curieus en nut teloos. De meeste vervuiling be reikt de bomen namelijk wel degelijk via het grondwater, dat stikstof- en zwavelverbindin- gen aanvoert, zo redeneert hij. Bovendien nemen bomen veel vervuiling tot zich via de blade ren. Met de overkapping, van het stuk bos waarbij het groen boven de „regenjasuitsteekt, wordt volgens Reijnders slechts een deel van de problemen op gelost. In Noorwegen bestaan projecten waarbij bossen tot aan de boomtoppen toe overkapt zijn. Dat zijn echter uiterst dure projecten. ZEEBRUGGE - Vijf Zeeuwse vissers hebben hun geluk beproefd in Zeebrugge. Ze zijn er te gen de lamp gelopen. Na dat de lading was gelost zijn de schepen naar een ander deel van de haven gevaren, kennelijk met de bedoeling daar nog vis aan land te zetten buiten de controle om. Daarop hebben de Belgen de ha ven afgegrendeld en de sluis gesloten. Een uitvoe rige controle leverde ach ter dubbele wanden een vangst op van een kleine 2.000 kilo illegale kabel jauw en ongeveer 560 kilo ondermaatse tong, een gevolg van het vissen met te fijnmazige netten. Het schip waar de illegale vangst werd aangetrof fen, is aan de ketting ge legd; het mag pas ver- N VANDAAG^ IN HET WJ trekken na het betalen van een borg van een miljoen Belgische Fran ken, zo'n 55.000 gulden. Volgens secretaris J. de Baare van de Zeeuwse Vereniging voor Visserijbelangen (Zevi- bel) waren de vijf vissers uit Vlissingen en Arnemuiden naar Zeebrugge uitgeweken onder psychische druk. Net als voorzitter B. Daalder van het Vièserijschap meende hij dat de vissers niet opnieuw in Vlissingen wilden worden op gewacht door ongeveer 300 politiemensen van de mobiele eenheid. f Maar in het bestuur van het Produktschap voor Vis en Visprodukten is hun handel wijze gisteren afgekeurd. Als de vissers zeggen niets te ver bergen te hebben moeten zij naar Vlissingen gaan, luidde het oordeel van de vertegen woordigers van de werkne mers in het Produktschap. Volgens voorzitter drs. D.J. Langstraat van het Produkt schap wordt met deze actie bovendien „opnieuw het ima go van de gehele Nederlande visserij verslechterd. Ik doe een beroep op de vissers hun verstand te gebruiken". Overeenkomstig de bestaande regelgeving van de Europese Gemeenschap mogen de vis sers hun vangsten in het bui tenland aan land brengen. De ministers van visserij van de lidstaten hebben, zoals ge meld, gisteren in Luxemburg wel besloten dat vanaf 1 janu ari de controle daarop stren ger wordt. Mocht dan achter af blijken dat illegale vis is aangevoerd, dan worden die vangsten afgetrokken van de Twee van de vijf Zeeuwse schepen die in de haven van Zeebrugge liggen afgemeerd. Links de Geertje Geetruida en rechts de Jan Senior, beide uit Arnemuiden. foto: anp quota van het land waar de vis aan land is gebracht. Gekrakeel Daalder wees in de vergade ring de beschuldigingen van de Westduitse staatssecretaris Von Gelderen (visserijzaken), als zouden de vissers in Vlis singen in drugs handelen, van de hand. „De vissers verdie nen hun boterham met vissen, niet met de handel in drugs. Dit is dom gekrakeel van de Westduitse politicus. Ik zou graag zien dat het Produkt schap openlijk stelling neemt tegen de valse aantijging. Deze man gaat voortdurend in de aanval op de Nederland se visserij". Voorzitter drs. D.J. Lang straat van het Produktschap: „De visserij in ons land wordt door de staatssecretaris ten onrechte in een kwaad dag licht gesteld. Er worden geen aantoonbare feiten genoemd. Maar ik neem geen maatrege len. Een reactie van het Pro duktschap zou de goede ver standhouding met de Duitse vissers en onze handelsbelan gen waarschijnlijk verstoren". Ondanks alle troebelen be sloot het Produktschap na lange discussie dat de visserij gaat meebetalen aan de sane ring van de vloot. Via heffin gen wil de visserij daarvoor in de komende vier a vijf jaar ongeveer tien miljoen gulden op tafel leggen. De Zeeuwse vissers, die net als hun colle ga's elders verplicht zijn om de heffing te betalen, hebben volgens Daalder al laten we ten daar niets voor te voelen. Speurtocht naar illegale bergruimtes op hele vloot (Vervolg van voorpagina) VLISSINGEN - „We we- ten nu waar we zoeken moeten", aldus AID- hoofdinspecteur Kooij- man. De illegale berg ruimtes blijken zeer pro fessioneel te zijn aange bracht in de watertanks. Daarin zijn speciale schot ten en luiken aange bracht, waarin grote' hoe veelheden illegale vis kan worden bewaard. De AID gaat, aldus Kooijman, door met het onderzoek totdat alle schepen op deze illegale bergruimtes zijn onderzocht. Vorige week heeft de AID bij twee schepen in IJmuiden soortgelijke bergruimtes ge vonden. „We wisten dat er zoiets moest bestaan", zei Kooijman vannacht. „Want hoe is het anders mogelijk dat steeds weer na onze intensieve con troles zoveel illegale vis aan wal gezet kon worden? Wij zijn zeer tevreden dat onze vermoedens nu duidelijk be wezen zijn". Het onderzoek naar illegale bergruimtes heeft overigens betrekking op de hele Nederlandse vissers vloot, aldus Kooijman. DEN HAAG Het func tioneren van de rechterlij ke macht wordt door de bezuinigingen van minis ter Korhals Altes van jus titie ernstig in het ge drang gebracht. Zo ernstig zelfs dat de minister niet langer een beroep kan doen op de loyaliteit van de rechterlijke macht. Mi nister Korthals Altes is verwonderd over de in houd en de toon van de kritiek. „Er is geen sprake van bezuiniging", zei hij. Dit blijkt uit een brief van de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak aan de vaste commissie vóór justitie in de Tweede Kamer. De rechterlijke macht is boos over het blokkeren van tweehondserd formatieplaat sen voor de rechterlijke macht in de justitiebegroting voor vólgend jaar. Zij vindt het .verder onaanvaardbaar dat het „stringente begro tingsbeleid" leidt tot een kor ting op de personeelsforma- Volgens Korthals Altes is het pertinent onjuist dat er twee honderd formatieplaatsen worden geblokkeerd. Hij is juist niet van plan een moge lijke budgetoverschrijding voor de rechtshulp te com penseren door een perso- neelskorting. Bovendien stijgt .op de personele begro ting rechtspraak 1989 het aantal formatieplaatsen van 6541,5 naar 6617 formatie plaatsen. De materiele begro ting stijgt volgend jaar met circa zes miljoen gulden en voor automatisering komt dertig miljoen gulden ter be schikking. ia Kabelnet 22 j Al enige tijd volg ik de berich- ten over de besluitvorming 11 I van het dagelijks bestuur van de Gemeenschappelijke Rege ling Antenne Energievoorzie ning Leiden en Omgeving. Het beleid van het bestuur ndo wijkt volgens mij sterk af van andere grotere en kleinere ka- belnetten. De op de Leidse ka- Sfl bel aangesloten abonnee moet veel langer wachten op door gifte van nieuwe radio- en te levisieprogramma's. Er hebben JU zich het afgelopen jaar vier D** aanbieders van popmuziek aangemeld die 24 uur per dag uitzenden. Dat zijn de radio zenders Cable One, Radio 10 en Sky Radio en de tv-zender Music Television (MTV), die al geruime tijd probeert op de Leidse kabel te komen. Maar het bestuur denkt het publiek te moeten „verblijden''' met de Amsterdamse Muziekzender (klassieke muziek) en de BBC World Service (Nieuws en ac tualiteiten). Afgezien van de snelheid' (lees: traagheid) om bovengenoemde zenders op de kabel te zetten, staat de pro grammakeuze van het bestuur in schrijnende tegenstelling met wat elders kabelluiste raars kunnen ontvangen. Van bovengenoemde popmuziek zenders kan alleen Radio 10 de goedkeuring van het bestuur krijgen om op de kabel te ko men. Ik denk dat velen het met mij eens zijn, dat de ka belluisteraars net -de verkeer de programma's aangeboden krijgen. Al met al is volgens mij de besluitvorming van het bestuur bijzonder publiekson- vriendelijk. Erik Zuiderduin, ZOETERWOUDE. Knuffel Teddyberen- dag in deze Amsterdamse dierentuin. Meer dan duizend mensen hadden voor die gelegenheid hun knuffeldier meegenomen, van klein tot groot. DEN HAAG De over vertegenwoordiging van secretarissen-generaal van CDA-huize op de ministe ries bevalt het D66-ka- merlid Kohnstamm niet. Hij wil in schriftelijke vragen van minister-presi dent Lubbers weten hoe de premier aankijkt tegen het feit dat het CDA abso lute koploper is met ne gen van de dertien hoog ste ambtenaren op de de partementen. De VVD heeft er twee, de PvdA komt er met één (evenals D66) wel bijzonder be kaaid af. Lubbers heeft deze week bij de begrotingbehandeling van zijn Algemene Zaken 'welis waar te kennen gegeven dat de politieke kleur van topamb tenaren „een betrekkelijk licht element in de afweging rond personen is en dat de kwaliteit eerst komt. dan een hele tijd niets, en dan de pluriformi teit". maar Kohnstamm meent dat dat „lichte element" in de praktijk wel wat erg plezierig 1 voor het CDA uitpakt. De kwestie van de politieke kleur van secretarissen-gene raal werd onlangs aktueel door het ontslag van mr. Ja cobs op Buitenlandse Zaken als gevolg van de paspoortaf faire. De CDA'er Bot (zoon van de oud-minister zonder portefeuille van wat later ont wikkelingssamenwerking werd) is aangewezen als opvo. ger van de partijloze Jacob Eerder moest de VVD'e Scholten op Onderwijs ht veld ruimen wegens het debi cle van de studiefinanciêrin en zag zijn plaats ingenome door de CDA'er De Haan, Na Hoekstra (AZ), De Ma (defensie), Rutten (EZ), M chiels van Kessenich (finar (WVC) kwam het CDA daai mee op negen mensen als top ambtenaar. De VVD heel Van Aartsen (binnenlandse z« ken) en Den Besten (verkee en waterstaat), de PvdA Mie dema op sociale zaken e werkgelegenheid en D66 Jou stra op landbouw en visserij. Ton voor muntencollectie prinses Christina AMSTERDAM De 110 verwachte 80.000 a 100.000 Het Loo in Apeldoorn. He munten die prinses Christina gulden. betreft Friese penningen ui gisteren bij het veilinghuis De meeste munten en pen- 1752 en 1766. Christie's in Amsterdam ningen blijven in Nederland, De veiling werd bezoch heeft laten veilen hebben aldus het veilinghuis. Twee door zestig belangstellender 104.868 gulden opgebracht, penningen zijn aangekocht wat volgens Christie's veel i Dat was iets meer dan de door Rijksmuseum Paleis voor een muntenveiling. AMSTERDAM Een Euro pees net voor een hoge snel heidstrein (TGV) lijkt een stap dichterbij gekomen. Dat zei adviseur A. Rühl van het ministerie van verkeer en waterstaat gisteren op een persconferentie op Schiphol. De verkeersministers van zes landen hebben gisteren in Frankfurt vergaderd over het project. Concrete beslis singen zijn nog niet genomen Directeur L. Ploeger van de Nederlandse Spoorwegen zei op de bijeenkomst blij te zijn dat alle deelnemende landen (Bondsrepubliek Duitsland, België, Frankrijk, Nederland, Luxemburg en Groot-Brit- tannië) het erover eens zijn dat het project er moet ko men. Met name de Fransen heb ben in het verleden moeilijk gedaan over de kosten en op brengsten. Volgens Rühl zijn zij nu echter bereid eventuele opbrengsten van hun deel van het treinennet te stoppen in de minder rendabele de len. Het minst rendabele deel van het net is overigens Ne derland. Het hele project is in ieder geval rendabel. Probleem is nog de verdeling van kosten en opbrengsten onder de deelnemers zodat de voorde len de nadelen kunnen com penseren. Het is duidelijk dat in Nederland niet een heel nieuw net kan worden aan gelegd voor de supertrein. Daarom zullen bepaalde aan passingen nodig zijn en zal de trein deels over bestaande lij nen gaan rijden. DE KNOLLEN pe EHice Keen o^-r H'JN VROUW 2ICW HC aAN rrjN VGEIEW. 00'.,.w£Rpr i«> als en eeu 6RCEK KOWGR G6MAAK.T moet woRCfcN. Illegale Surinamers niet zonder meer teruggestuurd (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Illegaal in ons land verblijvende Surinamers, die afkomstig zijn uit het oos ten van hun land, hoeven Ne derland niet uit zolang de situ atie in dat deel van Suriname nog hachelijk is. Dat zei premier Lubbers giste ren in de Tweede Kamer in het debat over de uitzetting van tot nu toe gedoogde Suri namers. Lubbers viel in voor minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) die momen teel in het buitenland verblijft. De Kamer had woensdag in het debat met staatssecretaris Korte-van Hemel van justitie, gevraagd om de komst van Lubbers toen de staatssecreta ris weigerde opheldering te verschaffen over de criteria die zij bij het terugsturen van Surinamers hanteert. Sinds fe bruari wordt door Korte-Van Hemel weer het normale toe- latings- en uitzettingsbeleid gehanteerd ten aanzien van Surinamers die voor het regi me Bouterse zijn gevlucht. Volgens Lubbers gaan afgewe zen asielzoekers alleen terug nadat is vastgesteld dat zij in Suriname geen gevaar te duchten hebben. Ondanks het feit dat er na het democratise ringsproces in Suriname en het aantreden van de nieuwe regering geen berichten meer zijn binnengekomen van schending van de mensenrech ten, is volgens Lubbers de situ atie in Oost-Suriname nog steeds onzeker. (ADVERTENTIE) ALPHEN A/D RIJN, Pingouin, Passage Ridderhof 24, DELFT, Boetiek Elisé, Jac. Gerritstraat 15, DEN HAAG, Chantal, Dierenselaan 104, DEN HAAG, Pingouin, Loosduinsehoofdstraat 587, DEN HAAG, La Boulette, Fred. Hendriklaan 115a, GOUDA, Rieken, St. Anthoniestraat 10, LEIDEN, De Bij, Breestraat87, LEIDSCHENDAM, Twee Averecht, Leidschenhage- Duindoorn 12, MAASSLUIS, Pinaouin van Mook, Markt21, NAALDWIJK, Twee Averecht, Rembrandtstraat31, OEGSTGEEST, Lydia Wol Handwerk, Lange Voortplein 12, RIJSWIJK, Tricot '67, W.C. In den Bogaard J. 50, VOORSCHOTEN, Pingouin, Bakkersteeg 2, WADDINXVEEN, Pingouin, Winkelcentrumpassage 228, ZOETERMEER, Pingouin, Stadshart, Hogerop 10.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5