Evangelisch activist Dorenbos raakt teleurgesteld in kerken H c GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Cebemo: secretariaat voor moslims en hindu's kerk wereld beroepingen Voorzitter baptisten: verdeeldheid remt maatschappelijke betrokkenheid Verschil van inzicht over aanpak kerkelijke ledenadminstratie MWÊÊ lezers Ccidóc Soman Voedsel als wapen weer QeidóaQowumt VRIJDAG 21 OKTOBER 1988 PAGINA OEGSTGEEST De RK medefinancieringsorganisatie Cebemo gaat de hindu's en moslims in ons land nauwer bij de ontwikke lingssamenwerking betrekken. Met ingang van 1 november aanstaande komt er een secretariaat dat de behandeling coördineert van projectaanvragen van moslim- en hindu-organisaties in ontwikkelingslanden en de moslims en hindu's in Nederland bij de beoordeling van deze projecten kan betrekken. Cebemo voldoet daarmee aan een wens van de 700.000 moslims en hindu's in Nederland. Zij onderhouden vaak intensieve contacten met gelijkgezinden in de ontwikkelingslanden, maar zijn in het ontwikkelingswerk in ons land nauwelijks vertegenwoordigd. Tot hoofd van het secretariaat is benoemd het Haagse gemeente raadslid Dowlatram Ramlal (37). Ramlal, geboren in Suriname, voltooide in 1976 zijn studie psychologie in Leiden. Hij was consu lent samenlevingsopbouw in Utrecht en directeur van de Stichting voor Surinamers in Den Haag, voordat hij coördinator hulpverle ning werd bij de Haagse stichting Basisvoorzieningen Drugshulp verlening. Sinds 1982 is hij voor het CDA lid van de gemeenteraad van Den Haag. Hij zal zijn nieuwe functie combineren met het raadslidmaatschap. Hebben en niets geven is vaak slechter dan stelen Marie von Ebner-Eschenbach Ds. Monteban weg als voorzitter Samen op Weg ZELHEM Ds. J. Monteban uit Zelhem, de hervormde voorzitter van de Raad van Deputaten Samen op Weg, treedt als zodanig af om ge zondheidsredenenen. Hij heeft de voorzittershamer ge hanteerd sinds januari vorig jaar. De raad heeft uit zijn midden intussen dr. J. Weer- nekers, hervormd predikant te Varsseveld, bereid gevon den de leiding over te nemen. Humanisten willen diversiteit in toetsingscommissies UTRECHT Het Hu- manistisch Verbond wil dat diverse levensbe schouwingen zijn verte genwoordigd in de me- disch-ethische commis sies, die in de ziekenhui zen de toelaatbaarheid van medische experi menten moeten gaan be oordelen. In zijn wetsvoorstel „medi sche experimenten met men sen" zegt minister Brinkman van WVC dat vertegenwoor digers van diverse discipli nes, zoals farmacologen en ethici, alsmede een of meer personen die de belangen van de proefpersonen kun nen behartigen, in de com missies een plaats moeten krijgen. Maar de minister spreekt niet over de levens beschouwelijke samenstelling van de commissies. Het Hu manistisch Verbond wil een artikel in de wet dat de toet singscommissies pluriform, van samenstelling moeten zijn. Het gaat om ethisch ge voelige kwesties, waarin be oordeling door levensbe schouwelijk eenzijdig samen gestelde commissies onaan vaardbaar zou zijn, aldus het Verbond. Tot de criteria waaraan on derzoeken moeten worden getoetst, behoort dat ze niet in strijd mogen zijn met alge meen aanvaarde ethische normen. Bij een groot aantal onderzoeken zullen de toet singscommissies daarmee kunnen volstaan, maar dat is niet geval bij experimenteel onderzoek naar opzienbaren de, nieuwe medisch-techno- logische mogelijkheden. De commissies zullen dan nieu we normen moeten ontwik kelen die voor mensen met verschillende levensbeschou welijke achtergronden aan vaardbaar zijn. Daarom is het onontbeerlijk dat allerlei le vensbeschouwingen in de commissies vertegenwoor digd ziin, aldus het Humanis tisch Verbond. Dat klemt te meer omdat de toetsingscom missies in veel gevallen ook fungeren als commissies me dische ethiek. Zij zullen zich dan ook gaan bezighouden met kwesties als abortus en euthanasie. Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd tot vicaris te Lelystad (herv.geref.) mw.J. van Marlon, wonende te Leiden, die deze be noeming heeft aangenomen. Be roepen te Bodegraven A.A. Floor te Uddel; te Tubbergen P.J.H. Noordmans te Haulerwijk. Gereformeerde Kerken vrijge- Beroepen te Onnen en te Ten Post i.c.m. Garrelsweer drs.K.P.A. Moedt, kand. te Dalfsen. Beroepen te Musselka- naal-Valthermond drs.A.M. de Hullu kand. te Biddinghuizen. Beroepbaar per 1 november R.Th.Pos, laatstelijk zendings predikant te Irian Jaya te Bun schoten, Zanglijster 70, 3752 MK Bunschoten. Nederlands Gereformeerde Kerken Benoemd tot hulpdienaar te Rot- terdam-Overschie (part-time) M. Janssens te Alphen aan den Rijn, die deze benoeming heeft aangenomen en tevens predi kant in Alphen aan den Rijn blijft. AMSTERDAM - „Met het gezicht naar de straat en met de rug naar de ker ken". Dat lijkt een beetje het motto te worden van evangelisch activist drs. L.P. Dorenbos van „Rain bow". „Als Jezus hier en nu zou zijn, ging Hij vast aan de kerk voorbij en ging Hij naar die jongen op drie hoog achter, die op dit ogenblik ligt te sterven aan een overdosis of aan aids", aldus Dorenbos gis teren op een persconfe rentie. Deze werd gehou den in verband met een nieuwe actie van Rain bow: het voorlezen van de bijbel van a tot z, vol gende week bij het natio naal monument op de Dam. Dorenbos spreekt op een wat teleurgestelde toon, vooral als hij het heeft over kerken en kerkelijke organisaties. Het is duidelijk: de evangelist, anti porno activist en „ban de film"-strijder heeft het gevoel in de steek te worden gelaten door de „gevestigde christen heid". „Toen we actie begonnen te voeren over de film „The last Temptation" belden ze me op: „Dorenbos, we doen mee. We zullen zorgen dat er materiaal en mensen beschikbaar zijn als de film toch in de Neder landse bioscopen gaat draai en". Het is bij woorden geble ven. Toen de film er kwam, was er geen materiaal. Nu de film al lang draait is het er van gekomen. Jammer, vrese lijk jammer. Voor de televisie en in kranten hebben ze grote uitspraken gedaan over acties die zouden worden gehouden. Nu worden al die grote woorden tegen ons gebruikt. Dorenbos heeft het onder meer over de Evangelische Alliantie, een overkoepelende organisatie van evangelische christenen. „Het is dubbel zo jammer omdat er zo veel inzet is in het land. Driehonderd- vijftigduizend handtekenin gen in record-tijd. Heel veel mensen beseffen dat het om veel meer gaat dan om die film. Er is inzet, er is geld er zijn organisaties maar waar om gebeurt er dan zo wei nig?". „Soms lijkt het er op dat bui ten de kerken veel meer openheid is voor het Evange lie dan daarbinnen. Dat ge voel krijg ik steeds vaker. Je zus vraagt van ons barmhar tigheid met de hoeren en de tollenaars, om het maar in bij- 'belse beelden te zeggen. Maar de meeste christenen zijn zó ver verwijderd van de „straat" met hoeren, gemargi naliseerden, aids-patiënten en verslaafden, dat ze voor die opdracht weglopen. Je moet heel wat overwinnen, ja. Dat voel ik zelf ook. Ga maar de confrontatie aan met de aids- patiënten. Wat heb je hun te vertellen? Praat maar met sero-positieven. Wat kun je voor hen betekenen in hun angsten? Ik raak er steeds meer van overtuigd dat er maar één op lossing is: de verkondiging van de liefde van Jezus. Christenen moeten de dog- Afgelopen zomer voerde Dorenbos actie tegen het bloot op het Scheveningse strand ma's overboord gooien, hun kerkelijke verdeeldheid ver geten en net als Jezus vriend worden van de hoeren en de tollenaars". Dorenbos wil „rumoer ma ken" in christelijk Nederland, omdat naar zijn oordeel chris tenen wakker moeten worden geschud. De bijbelactie die Rainbow volgende week van woensdagochtend tot zater dagavond houdt, moet worden gezien in dat perspec tief. Dorenbos: „Er zijn nog nooit zo veel bijbels in Nederland geweest als nu. Maar al die bijbelbezitters lezen lang niet allemaal in hun bijbels. Dus wij proberen te bereiken dat die bijbel inderdaad wordt ge bruikt. Daarom beginnen we maar om de hele bijbel voor te lezen. Van begin tot einde, dag en nacht". De direkteur van Rainbow meldt nog dat Amsterdam een „proeftuin" wordt voor een groot Europees onderzoek naar de religieuze beleving van mensen. Het Amerikaan se bureau van George Gallup FOTO: SP verzorgt die enquete. „Gallup heeft via onderzoekjes al la ten zien dat er bij veel chris tenen onderhuids van alles leeft", zo besluit hij hoopvol. „Mensen voelen dat er iets moet veranderen. In de ker ken vinden ze helaas geen handvat om echt iets te doen. De instituten zijn verziekt door dogma's en gespleten heid. Daarom ga ik de straat maar op. Heel concreet de mensen opzoeken in hun nood; vriend worden van hoe ren en tollenaars". LÜTSEN KOOISTRA ENSCHEDE Volgens de voorzitter van de Unie van Baptistengemeenten in Nederland, ds. A. de Vries uit Emmen, is de onderlinge verdeeldheid van de baptisten een ern stige belemmering voor „een krachtige dienst aan de samenleving in woord en daad". De Vries zei dit op de 108ste algemene vergadering van de Unie in Enschede. De Vries noemde het een illu sie te menen dat de uniege meenschap een eiland in de maatschappij is. Je kunt je voor de samenleving niet af sluiten; dan word je steriel. „We zullen als uniegemeen schap tenminste moeten kij ken naar mogelijkheden om gezamenlijk meer te kunnen doen in een samenleving die steeds meer onchristelijk wordt, in alle betekenissen van het woord." Dat het zwaartepunt van een christelijk getuigenis in de toekomst wel eens sterker bij juist de evangelische stroming zou kunnen komen te liggen, is volgens De Vries des te meer reden aan maatschappe lijke vragen aandacht te be steden. Het aantal baptisten nam in 1987 licht toe. Totaal tellen de 82 aangesloten gemeenten nu 12.342 leden. Het baptisme deed in 1845 in ons land zijn intrede toen de hervormde predikant dr. J.E. Feisser in Tweede Exloër- mond tot het inzicht kwam dat de kinderdoop niet bijbels is, en uit het ambt werd gezet. In Engeland en de Verenigde Staten had het baptisme toen al een hoge vlucht genomen. Hoewel de baptisten grote na druk legden (en nu nog) op de plaatselijke zelfstandigheid van de gemeente, vormden ze in 1887 een landelijk verband: Richtingen De laatste jaren woedde er een hevige richtingenstrijd binnen de Unie. Mede door dè grote zelfstandigheid van de plaatselijke gemeenten wordt er zéér uiteenlopend gedacht over het gezag van de bijbel, de vrouw in het ambt, homo seksualiteit en ethische vra gen rond leven en dood. De rechterflank verenigde zich in het Evangelisch Beraad uit ongerustheid over de ver meende vrijzinnige koers van de Unie. Mikpunt van de kri tiek van het Evangelisch Be raad werd de predikanteno pleiding in Bosch en Duin. Conrector Van der Laan gaf om die reden twee jaar gele den zijn baan op en werd doopsgezind predikant. Rector prof. dr. J. Reiling ging een jaar geleden uit teleurstelling vervroegd met de vut. De linkerflank zag dit alles De vooruitstrevende baptisten met lede ogen aan. Voormalig hebben zich verenigd in de baptistenzendeling Jos van werkgroep Ruimte als tegen- der Leur heeft echter het te- hanger van het Evangelisch genoffensief aangekondigd. Beraad. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De rege ring en een meerderheid in de Tweede Kamer (PvdA, VVD en D66) ver schillen van inzicht over de wijze waarop de kerk genootschappen in staat moeten worden gesteld om nu al een ledenbe stand op te bouwen, voor dat in 1990 de kerkelijke gezindte uit de nieuwe bevolkingsadmninstratie (GBA) verdwijnt. Minister Van Dijk (binnen landse zaken) hield gisteren vast aan het standpunt dat de Stichting Interkerkelijke Le denadministratie (SILA) met behulp van een „laatste uit draai" uit de bevolkingsregis ters gegevens voor de kerken mag verzamelen over burgers met kerkelijke gezindte en het bestand ook „volautoma tisch" mag bijhouden. Dit al les vooruitlopend op de nieu we wetgeving. Nadat vrijwilligers de gege vens uit de burgerlijke stand hebben nagetrokken en de betrokkenen in staat zijn ge steld om bezwaren kenbaar te maken tegen opname in het SILA-bestand, meldt de stich ting aan de gemeenten welke burgers geen bezwaar hebben tegen registratie. Hun geauto matiseerde persoonskaarten krijgen een „computersig naal", waaruit blijkt dat ze in het SILA-bestand opgenomen zijn. Niet echter om welke godsdienstige overtuiging of kerkgenootschap het gaat. Kohnstamm, De Cloe (PvdA) en Wiebenga (VVD) zijn er beducht voor dat in de toe komst veranderingen zoals verhuizingen en overlijden, op de met een „SILA-knip- perlicht" gemerkte persoons kaarten, volautomatisch zul len worden doorgegeven aan SILA en de kerken. Voor deze aanpak heeft de regering inmiddels al 15,5 miljoen gul den beschikbaar gesteld. „Weggegooid geld", aldus Kohnstamm, „omdat de Ka mer straks bij het vaststellen van de GBA-wet best tot de conclusie zou kunnen komen dat zo'n volautomatische kop peling tussen het GBA en SILA niet mag doorgaan". Volgens de minister is de ver houding tussen de interkerke lijke leaenadminsitratie en de toekomstige GBA in het wets- voorstel-GBA opgenomen. Het is voor advies naar de Raad van State gezonden. Met nadruk wees Van Dijk er op dat de eenmalige bijdrage van 15,5 miljoen gulden gebruikt zal worden „voor de opbouw van een gezamenlijke lede nadminstratie die na de wet geving ook als koppelbestand moet kunnen functioneren". Volgens Kohnstam negeert Van Dijk daarmee een door de Kamer aanvaarde motie waarin staat dat het geld uit sluitend mag worden gebruikt voor de totstandkoming van een ledenadministratie van de kerken. Het VVD-Kamerlid Wieben ga gaf te kennen dat de VVD zich „de volledige vrijheid voorbehoudt om straks anders te beslissen over de GBA dan de minister en het CDA graag zouden willen". h 3rieven graag kort en Juideli|k geschreven De edactie behoudt zich iet recht voor mgezon- Jen stukken te bekorten Vervuiling U brengt toch ook lege batte rijen, verfresten e.d. naar de daarvoor bestemde chemo-car? Op_ diverse manieren worden wij er steeds op gewezen deze giftige restanten niet bij het huisvuil te voegen. De berich ten over vervuilde grond, lucht en water laten de schrik om je hart slaan. De heren schilders, die momenteel bij ons in Den Haag de woningen aan het schilderen zijn, den ken daar anders over. Veer tien dagen geleden stonden tientallen lege verfblikken en versleten verfrollen klaar om met de wekelijkse huisvuilwa- gen te worden afgevoerd. Ik heb mij telefonisch gewend tot de Gemeentereinigingsdienst met het verzoek daaraan wat te doen. Men zei dat men zo iets niet in de hand had. Het personeel was ingelicht, maar of ze allen de voorschriften naleefden? Ik heb er op aange drongen de reinigingsinspec teur in te lichten, npdat herha ling wordt voorkomen. Dat was ook het enige wat mij werd beloofd. Vuilniswagen kwam, alles erin... Verleden week dito en hedenmorgen verdween wéér alles in de huisvuilwagen! De Haagse Ge meentereinigingsdienst doet er zelf niets aan! Wie wel? G.P. Hendriks, DEN HAAG. De moedige Als er iemand de wereld in al haar onbarmhartigheid kent, dan deze paus. Hij maakte de bezetting mee van de Duitsers én de Russen. Was fabrieksar beider; moest klandestien zijn priesteropleiding volgen. Was hoogleraar en vluchteling. Hij kende de wereld, maar was er niet bang voor. Hij wist wat hij deed toen hij het huwelijk ver dedigde en de pil bleef verbie den. Was niet bang als hij voor ieders rechten opkwam. Trouw toen hij het celibaat handhaafde, niet bang als hij de Eucharistie telkens in het openbaar vierde en het voor beeld gaf met biechthoren, om ook daarmee veel psychische nood te leningen. Niet bang als hij de theologen onderwees, hoewel zij de onveranderlijke leer te hard vonden. Daarom noemde men hem conservatief als hij het misbruiken van de vrije wil bleef afwijzen en bet gebruik van die wil anders uitlegde. Men verweet hem te weinig profiel ten toon te spreiden als hij werkte aan het herstel van de gezinnen waar het leven het meest veilig is, de grondslag van de samenle ving. Wetend dat als het gezin weer hersteld is, de priesters en kloosterlingen op hun post zijn, het mensdom weer geluk kig zal zijn. H. Rutges, DEN HAAG. Lijkwade In de trend om alles te ontmy thologiseren is men doende het geloof te ontdoen van zijn historische rijkdom. Dat blijkt ook uit de berichten rond de Lijkwade van Turijn. In het boek van Th. Humber „De Heilige Lijkwade", zo'n tien jaar geleden bij uitgeverij De Kern te Bussum verschenen, is alles al wetenschappelijk uit gelegd, compleet met laborato rium-proeven. Door een enor me energie-uitbarsting met Pasen zo'n tweeduizend jaar geleden, kan het portret van Jezus worden doorgegeven, tot in onze dagen. Het is geen ge loofszaak, maar wel een zaak om in dank af te nemen. Is er een mooier souvenir denk baar? NiEMAND zal de vreselijke televisiebeelden zijn vergel waarmee vier jaar geleden de aandacht van de wereld w gevestigd op de hongersnood in Etiopië. Er spoelde een van solidariteit over de wereld en er kwam een actie op g die de continenten overspande in een poging miljoenen E j piërs van de hongerdood te redden. WAT kan er gebeurd zijn dat, vier jaar later, in totale verschilligheid het nieuws wordt verwerkt dat in de zuidi ke Sudanese stad Abyei alle kinderen onder de vijf jaar honger en ondervoeding zijn gestorven? Zijn we zo veel voellozer geworden? Of hebben we absoluut televisiebeeli nodig om ons bewust te worden van de ramp die zich d voltrekt? SUDAN ondergaat al jaren een hele reeks van catastro Enkele daarvan zijn veroorzaakt door de natuur, onder ra de droogtes van de jaren '60 en '70, de verwoestende o\ stromingen van de afgelopen zomer en de ergste sprink nenplaag in vier decennia. Maar in andere plagen heeft méns de hand gehad. Sudan herbergt bijvoorbeeld tieni zenden vluchtelingen uit Etiopië, Tsjaad en Uganda. Men op de vlucht voor de oorlogen en ellende in die landen. DAARNAAST zijn er in Sudan zelf ook nog anderhalf joen mensen op de vlucht voor een oorlog, die nu al vijf j lang woedt. Die strijd gaat tussen enerzijds het islamitisc grotendeels Arabisch-blanke noorden en anderzijds zwarte, christelijke of animistische zuiden. A.L jaren verzetten de zeven miljoen zwarte zuiderlin zich tegen hun gedwongen islamisering en tegen invoer van de islamitische wet, waardoor zij tweede- of derderaii burgers burgers zouden worden. Omdat de centrale reger in Kharthoum de rebellie en de guerrilla in het zuiden de baas kan, zet zij net zoals de marxistische heersers in het buurland Etiopië hebben gedaan het meest effec ve middel in: het voedsel. VOEDSEL wordt als wapen toegepast via de tactiek vaJ verschroeide aarde: de akkers worden platgebrand om voorkomen dat de tegenstanders over voedselvoorraden! schikt. En in gebieden waar het Sudanese leger zelf niet 1 doordringen geeft het in opdracht van de regering in Kh( houm wapens aan de islamitische stammen. Net als in del van de slavendrijvers gaan die daarmee op mensenjacht! de zwarte stammen. HeT zuiden van Sudan is nog ontoegankelijker voor hii verleners en de pers dan de noordelijke provincies van El pië, waar vier jaar geleden de hongersnood woedde. Dai dan de voornaamste verklaring voor het uitblijven van ]j test nu de schaarse hulp uit het buitenland, onder meer de VS, door de regering in Kharthoum wordt tegengehouj of wordt doorgespeeld naar het regeringsleger. In de zuidj ke steden die nog in handen zijn van dat leger doen de so ten zich te goed aan de hulpgoederen. Ondertussen steij daar elke dag méér mensen van honger en uitputting da' de ergste hongerjaren in Etiopië. Af en toe zon DE BILT (KNMI) De druk verschillen in onze omgeving blijven klein. Een gevolg hier van is dat er weinig wind staat. De vochtige lucht die bo ven ons land aanwezig is ver dwijnt dan ook maar lang zaam. Vannacht is dat nog niet het geval en onstaan er weer mistbanken. Pas morgen in de loop van de dag komt er vanuit het zuiden drogere lucht het land binnen en krijgen we de zon te zien. Zondag verandert er niet veel aan de ligging van de druksys- temen. Y^e blijven net tussen een hoge en een lagedrukge bied inzitten. De invloed van het hoog is dat het droog blijft, terwijl het lagedrukgebied er voor zorgt dat er wolkenvel den over ons land drijven. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en zondag: Zuid-Skandinavië: Half tot zwaar bewolkt en op de mees te plaatsen droog. Middagtem- peratuur van 8 tot 10 graden. Landinwaarts 's nachts lichte vorst. Denemarken en Benelux: Wolkenvelden en droog weer. Middagtemperatuur van 10 tot 13 graden. Britse Eilanden: Veel bewol king. Zaterdag in het noord westen enige regen. Middag- temperatuur van 12 tot 14 gra den. Bondsrepubliek Duitsland: Wolkenvelden en droog. In het zuiden ook af en toe zon. Middagtemeratuur van 10 tot 14 graden. Frankrijk: Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur 14 graden in het noordwesten tot 21 gra den aan de Middellandse Zee kust. Alpenlanden: Wolkenvelden maar ook af en toe zon. Mid dagtemperatuur in de dalen en het laagland van 13 tot 15 gra den. Spanje en Portugal: Vanuit het westen opkomende bewolking en op zaterdag mogelijk wat regen. Meer landinwaarts en langs de Middelllandse Zee af en toe zon. Middagtempera tuur vn 20 graden in het noordwesten tot 25 graden aan de Middellandse Zee. Italië, Joegoslavische-en Griekse kust: Naar het oosten wegtrekkende bewolking en regen of onweer. Op zondag vooral in Italië zonnige pe den. Middagtemeratuur vai graden in noord-Italie tol graden in het zuiden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Vlissingen Zuid-Limburg Aberdeen half bew. 24 Sao Paolo Singapore Publikatie aangeboden do dit blad, in samenwerking Stichting Ideële Reclame. '3 Kt terre des hOr voor kinderen in nooc GIRO 10090<

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4