SAMEN AID vindt verborgen In en om Cel in plaats van eretribune voor Zoeterwoudenaren Belgische minister wil weekend-rijverbod jongeren Happy birthday in de aanbieding Wraakactie Israel na aanslag VOORDE WEREIDSPEIEN GEHANDICAPTEN ASSEN. HET WEER AUTOVERHUUR F.POÏAM&ISiaS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Kerkleden-administratie De SILA (Stichting Interkerkelijke Leden Administratie) verstrekt voorlichting over ledenadministraties van kerken, mutatieverstrekking, privacy etc. Abon nement op SILA-bulletin en folders f 10,- per jaar door betaling op RABO-rekening 38.34.72.555 t.n.v. SILA-Delft. Infor matiefolder aan te vragen bij SILA - Postbus 250 - 2600 AG Delft. ZOETER WOUDE Vier jongeren uit Zoeterwoude en Leiderdorp kijken meer dan anderen met gemengde gevoelens te rug op de voetbalwed strijd Duitsland-Neder- land van woensdag. Hun comfortabele plaatsjes op de ere-tribune van het Olympia-stadion bleven leeg. In plaats daarvan zaten ze in een Duitse po litiecel om pas ruim na het laatste fluitsignaal te worden vrijgelaten. Ver bouwereerd keerden ze naar huis terug, zonder antwoord op hun vraag waarom ze nu eigenlijk waren opgepakt. Joost Vink, speler van het eerste elftal van SJZ, Aad van der Hoeven, Gert-Jan Berg en hun Leiderdorpse maat Dick Rozenboom trokken dinsdag nacht per auto naar Mün- chen. Daar brachten ze in Oranjetenue met honderden andere supporters de middag door op de Marienplatz. Dat was gezellig tot de politie opdook en 25 supporters om singelde. Aanvankelijk rea geerde iedereen lakoniek. Ook toen de groep in busjes werd geladen en naar het po litiebureau werd gebracht, maakte niemand zich nog zor gen. Het gezelschap zou op het po litiebureau zijn uitgelachen en verstoken zijn gebleven van informatie. De avond werd doorgebracht op een boter ham met bloedworst en een kop thee. Af en toe werd ie mand uit de cel gehaald. Ook Gert-Jan Berg overkwam dat. Hij werd apart gezet en kreeg te horen dat hij tot zes uur 's morgens zou worden vastge houden. Zover kwam het echter niet. Een deel van de groep, onder wie Joost Vink en Aad van der Hoeven, werd rond kwart over tien op straat gezet. Twee uur later volgden Gert- Jan Berg en Dick Roozen- boom. Dorenbos teleurgesteld in kerken Weinreb speelde in op hebzucht van Duitsers Vrienden beschuldigen elkaar van j j overval Leidse geldloper I I Simon Wiesenthal doopt T J Alphens plein ttm Te veel bedrijven j m verlaten Noordwijk IV De kijk van verbrande ,jh Stephanie op 1 f zichzelf 11 In de nacht en ochtend enkele mistbanken en minimumtem peratuur omstreeks 10 graden. Overdag af en toe zon en droog. Middagtemperatuur on geveer 14 graden. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Zon op: 07.17; onder: 17.31. Scheveningen hog water: 0.06 en 12.44; laag water: 8.27 en 20.29 uur. BRUSSEL De Belgische minister van verkeer, Jean-Luc Dehaene, overweegt ernstig om jongelui van achttien tot en met twintig jaar te verbieden in het weekend met de auto te rijden. Zo'n rij verbod zou moeten gelden van vrijdaga vond negen uur tot zondagavond negen uur. Hij heeft dit idee gisteren geventi leerd tijdens een internationaal ver- keerscongres dat in Brussel werd ge houden. Het aantal jonge verkeersdoden in Bel gië bereikt vooral in de weekends pie ken. Dat wordt geweten aan de onvol doende ervaring waarmee de jongeren vaak na flink wat gedronken te heb ben achter het stuur gaan zitten. Verder rijden ze vaak veel te snel en nemen ze veel passagiers in hun auto's mee. Dehaene zegt dat hun rijgedrag gericht is op „prestatiedrang, zelfbeves tiging en dominantie". De minister heeft ook kritiek op de rij opleiding in zijn land. „Er wordt veel te weinig nadruk gelegd op anticiperend en defensief rijgedrag". Dehaene voelt daarom voor het invoeren van een voorlopig rijbewijs dat twee jaar geldig is. Pas daarna zou men een definitief rijbewijs kunnen krijgen. Vrijdag 21 oktober 1988 80e jaargang no. 24249 Uitgave Westerpers, behorende lot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar I. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) I. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg NEW YORK Het lied „Happy birthday to you", waarmee dagelijks over de hele wereld miljoenen mensen op hun verjaardag worden toegezongen, is te koop. Het bedrijf Birch tree ltd., dat in 1935 de auteursrechten van het lied overnam, verwacht er bij verkoop 25 miljoen gulden voor te krijgen. De gelukkige koper kan volgens Birchtree rekenen op twee mil joen gulden aan auteursrechten jaarlijks, tot en met 2010 als „Happy birthday" openbaar ei gendom wordt. Wat de componisten van het lied de zondagsschool-onderwijzeressen Patty en Mildred Hill uit Louisville aan de verkoop van de rechten verdiend hebben is niet bekend. Belgische woningen radio-actief besmet BRUSSEL Honderden woningen in de Belgische Ardennen zijn radio-actief besmet met radongas dat via de bodem de huizen binnendringt. Dat heeft een Belgische weten schapsman gisteren meegedeeld tijdens een studiedag van de Vrije Universiteit van Brus sel. De doses straling die de bewoners van die huizen oplopen is hoger dan de vastgestelde limiet voor mensen die beroepshalve aan straling zijn blootgesteld, aldus dr. Vanmarc- ke van het laboratorium voor kernfysica in Gent. Het merendeel van de besmette wonin gen ligt in de Ardennen, de Condroz en de streek tussen de rivieren Sambre en Maas. Volgens Vanmarcke gaat het om een natuur lijke radio-activiteit. Radio-actief radon kan op- den duur longkanker veroorzaken. erkoopster eroofd van ldcassette IDEN Een 22-jarige win- verkoopster uit Leiden is eravond in winkelcentrum Kopermolen rond zes uur lofd van een geldcassette vijf- tot zesduizend gul vrouw bracht de brengst van haar werkgever, die gevestigd is in winkelcen trum De Kopermolen in de Merenwijk, naar een bankfili aal in hetzelfde centrum. Ter hoogte van de bank werd de cassette plotseling uit haar handen gerukt door een lange donkere man van ongeveer 20 jaar die een geel petje droeg. Hij ging er met twee andere mannen hollend vandoor. De drie mannen spraken Engels- .De vrouw sloeg direct alarm, maar de overvallers konden niet meer achterhaald worden. ^Sovjet-kosmonauten pareren Hollandse imtetelescoop dOSKOU De Russische kosmo nauten Vladimir Titov en Musa Ma- jbrov zijn er gisteren tijdens een 'iimtewandeling in geslaagd een de lete radiotelescoop van Nederlandse ïakelijk te repareren. De werkzaam- tden, aan de buitenzijde van het qjvjet-ruimtestation Mir, namen ruim Ier uur in beslag. Eind juni mislukte |n eerdere reparatie-poging omdat I ruimtepakken te weinig bewe- hgsvrijheid boden. Met het trans- prt-ruimteschip Progres zijn later ge- jhikt gereedschap en onderdelen r het ruimtestation gestuurd. erviërs boos opgeheven vuisten protesteren duizenden Serviërs in de vincie Kosovo tegen het „verraad" van hun zaak door het rvice 'traal Comité van Joegoslavië. De verwachte vérgaande zuive- weri van de partijtop bleef uit tijdens de driedaagse spoedverqa- ng van het Comité. y 070-i 'na 5: Geen olie op de golven in Kosovo Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. AMSTERDAM ra» (ADVERTENTIES) SIDON Israëlische oorlogs vliegtuigen hebben vanmor gen aanvallen uitgevoerd in het zuiden van Libanon. Doel wit waren kampen van Pale stijnse en pro-Iraanse guerril lagroepen. De aanvallen wa ren een wraakactie voor de dood van zeven Israëlische sol daten die eergisteren werden gedood bij een zelfmoordactie uitgevoerd door militanten van de pro-Iraanse Hezbollah (Partij van God). Daarbij reed een met explosieven bepakte auto in op een Israëlisch leger- konvooi in Zuid-Libanon. De Iraanse militanten hebben hun posities in Libanon inmiddels versterkt. Twee Israëlische vliegtuigen bombardeerden de stellingen van de guerrilla's, waarop zij ook lucht-grond raketten af vuurden. Volgens ooggetuigen snelden ambulances naar het gebied waarvandaan wolken zwarte rook opstegen na de aanval. Het is nog niet bekend of er slachtoffers zijn gevallen. De radio Christelijke Stem van Libanon meldde dat Israëli sche vliegtuigen ook het dorp Mashghara in de oostelijk Be- kaa-vallei hebben bestookt, dat ook een bolwerk van de Hezbollah is. De Hezbollah noemen de aanval van woens dag op de grens tussen Liba non en Israël een gebaar naar de tien maanden durende Palestijnse opstand in de door Israël bezette gebieden. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Ma\utoverkeer ost overheid |cent 'ter kilometer Bij controle in Vlissingen en Zeebrugge ZEEBRUGGE/VLISSINGEN - In alle vijf Zeeuwse vissersschepen die gisteren naar de Belgische haven Zeebrugge waren uitgeweken, zijn illegale bergruimtes gevonden. De schepen worden in Zeebrugge vast gehouden. Ook in een van de van morgen in Vlissingen onderzochte schepen is een illegale bergruimte aangetroffen - overigens leeg. De met spanning tegemoetgeziene con trole in Vlissingen heeft geen ille gale vangsten opgeleverd. Wel heeft de AID, de Algemene Inspec tiedienst van het ministerie van landbouw en visserij; het vermoeden dat de vissers een flinke hoeveelheid illegale vis over boord hebben gezet. Dat maakt de dienst op uit de grote hoeveelheid vuile kisten die de schepen aan boord hadden. De Belgische autoriteiten hebben gister middag een van de Zeeuwse schepen aan de ketting gelegd na het aantreffen van een illegale vangst van kabeljauw en on dermaatse tong. De vangst is in beslag ge nomen en vernietigd. Het schip mag pas weg nadat de schipper een borg heeft be taald van 55.000 gulden. De Belgische au toriteiten overwogen vanmorgen ook de andere vier schepen aan de ketting te leg gen. De controle op de Vlissingse vismijn is vanochtend rustig verlopen. Rond 5 uur waren elf schepen de haven van Vlissin gen binnengelopen. Vijf of zes werden toen nog verwacht. De 28 AID-contro- leurs in Vlissingen, bewaakt door drie honderd man, ME, hebben geen overtre dingen geconstateerd volgens Kooijman, maar het grote onderzoek begint pas als de schepen volledig gelost zijn. Hoofdinspecteur P. Kooijman van de AID sprak gisteren het vermoeden uit dat op de meeste Eurokotters illegale bergruim tes zijn aangebracht. Deze schepen worden allemaal in Nederland gebouwd. Pagina 3: Kabeljauw en tong achter dubbele wanden; Speurtocht op hele vloot Verdriet, onmacht en woede tekenen zich af op de gezichten van de Israëlische soldaten die giste ren in Tel Aviv de begrafenis van hun collega's bijwoonden. FOTO: AP Kijk donderdagavond 27 oktober, 20.30 uur AVRO-tv Nederland 2. Elke vrijdag bladert hij snel even door de krant op zoek naar de land- en tuinbouwrubriek „In en om de kas". Hij is wel geen tuinder, maar hij heeft al tijd al interesse gehad in alles wat met de land- en tuinbouw te maken heeft. Hij heeft een kennis, die werkzaam is op een veiling, dus wil hij op verjaar dagen en zo mee blijven praten. Over tomaten en bloemen en wat al niet meer. En de kennis staat er altijd versteld van wat een kennis zijn kennis over de tuinbouw heeft. Tot hij verneemt, dat de man geabonneerd is op de Leidse Courant. Geen won der, die krant wordt overal gelezen: in en om de kas. Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. I/gebruik van loodvrije ben- le en de volledige invoering de drieweg-katalysator enkele maatregelen die de iten tot beneden de 5,5 mil- moeten drukken in 2010. deze manier worden de sten voor het autoverkeer >r een groter deel door de omobilist opgebracht. De wordt duurder in aan- if en gebruik, terwijl de vuiling minder wordt. (Van onze I parlementaire redactie) JN HAAG Het auto- kost de Neder- (ndse samenleving zo'n 26,nj2 tot 6,2 miljard gulden jr jaar. Gemiddeld bete- tnt dit vijf tot acht cent afgelegde kilometer, it is één van de conclu- uit het onderzoek lar de negatieve effecten het autoverkeer van it Centrum voor ener- besparing en schone ihnologie in Delft. oor-^ bet onderzoek is onder x rekening gehouden met luxejsten van verkeersonveilig- jcheiid, luchtverontreiniging, ge- oi beijdshinder en vertraging in i/loerit beroepsvervoer, het onderzoek, dat in op- htertijgcht van het ministerie van •keer en waterstaat is uitge- ;rd, zijn de niet in geld uit [drukken kosten niet verdis- teerd. Zo is het verdriet dat mens door een verkeers- ;eval te verduren krijgt, de tasting van natuur en land- ap en het „broeikaseffect" )70-66\en beschouwing gelaten. (ADVERTENTIES)

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1