Verkeerslichten bij brug ver Ringvaart blijven aan Te veel bedrijven verlaten Noordwijk Tonneprossen pas in januari TOEN OMGEVING CaidocSoutant VRIJDAG 21 OKTOBER 1988 PAGINA 15 WETHOUDER OP CDA-VERGADERING: NOORDWIJK Er ver trekken te veel bedrijven uit Noordwijk. Op den duur gaat dat ten koste van de werkgelegenheid in de gemeente. Dat, be toogde wethouder drs. V. Salman gisteravond op de algemene ledenvergade ring van het CDA in De Vinkenhof. Volgens Sal man maakt de gemeente zich zorgen over deze ont wikkeling. Als voorbeelden van vertrok ken bedrijven noemde hij Northgo, Plaathout, bouwbe drijf De Raad en enkele gara gebedrijven. De gemeente streeft er nu dan ook naar be staande bedrijven zoveel mo gelijk te behouden. Hinder moet daarbij zoveel mogelijk worden beteugeld. Als dit niet mogelijk blijkt en het bedrijf duidelijk overlast veroorzaakt of geen uitbreidingsmogelijk heden heeft, is op termijn een verplaatsing naar een bedrijfs terrein mogelijk. Maar net staat nog niet vast waar dit komt. In het kader van het overleg met de provincie over een mo gelijke uitbreiding van het Rijnsburgse kassengebied met de zuidpunt van de Hogeweg- polder, heeft de provincie een opening gemaakt, om zo'n ter rein aan te leggen. Tot voor Scheidende voorzitter erelid CDA-Noordwijk NOORDWIJK De aftredende voorzitter J. Hoogeveen van de CDA-afdeling Noordwijk is gisteren tijdens de alge mene ledenvergadering tot erelid benoemd. Hij kreeg als be wijs een ingelijste oorkonde. Zijn opvolger K. Passchier ging in op de verdiensten van Hoogeveen die veertig jaar politiek actief is geweest. Eerst binnen de rk agrariërs, daarna bij de KVP en vanaf 1980 als voorzitter van de plaatselijke afdeling van het CDA. Una niem was acht jaar geleden de keuze op hem gevallen. Pas schier herinnerde in z'n speech aan markante uitspraken van Hoogeveen. Voorzitter Passchier vertolkte de dank van de kiesvereniging met bloemen, een enveloppe met inhoud en een camera. Hoogeveen verklaarde zijn werk in de afdeling altijd met veel plezier te hebben gedaan. Hij prees z'n medebestuur ders wegens de gelegde vriendschapsbanden en bekritiseer de de PvdA en de VVD, die naar zijn mening in het provin ciaal bestuur er op uit zijn te beknibbelen op christelijke in stellingen. Hij noemde zichzelf een „klusjesman in de poli tiek. kort had de provincie echter een strak standpunt: geen be drijfsterrein, geen uitbreiding van bedrijven en geen bouw van kantoren. Daarbij werd er volgens Salman vanuit gegaan dat de sterkere bedrijven maar een plaats moesten zoeken op bedrijfsterreinen in Katwijk of andere plaatsen in het gewest. Noordwijk moest zich vooral op de „eigen industrie", het toerisme richten. Salman was somber over de woningbouwperspectieven. Met het volbouwen van Vin- keveld, zou daar een einde aan komen. Noordwijkse woning zoekenden moeten hun heil dan elders zoeken. „Deporta tie" noemde Salman dat. De wethouder hoopt dat de ge meente door de provincie ter wille te zijn in het overleg met de provincie over uitbreiding van de Rijnsburgse kassen bouw ook Noordwijkse belan gen als het bedrijfsterrein en de woningbouw gediend kun nen worden. Zuidhollands Meidenfestival in Gouda DEN HAAG Voor de derde keer wordt zondag 13 november een Zuidhollands meidenfestival georganiseerd. De bijeenkomst wordt gehouden in de Garenspinnerij, Turfsingel 34 te Gouda, van 12.00 tot 18.00 uur. Er zijn onder meer workshops, theater- en muziekoptredens, talkshows, informatieve aktiviteiten, sport en foto-exposities. Het evenement wordt georganiseerd door het Serviceburo Zuid-Holland, de Stichting Haags Sociaal Kultureel Werk, het Rotterdams Steunpunt voor Jongeren en Jongeren werk, Buitenband en het Centrum voor Jeugdwerk in Zuid-Hol land „Janzeuven". Toegang 3,50. Provincie presenteert zich op Floriade LEIDEN De Provincie Zuid-Holland gaat een presentatie verzorgen op de Floriade, de internationale tuinbouwtentoon stelling die in 1992 wordt georganiseerd door de gemeenten Den Haag en Zoetermeer. De expositie bestaat uit een audiovisuele presentatie met als hoofdthema „het landschap van Zuid-Holland", aangevuld met enkele themapresentaties over aanverwante onderwerpen zoals milieu, toerisme en infrastructuur. Dit alles wordt gepresenteerd in een paviljoen van circa 300 vierkante meter. Naar een zinvol le bestemming van dit paviljoen na de Floriade wordt nog ge zocht. De recreatieschappen hebben voor het plan in de periode 1989 tot 1992 een bedrag van minimaal 150.000 gulden toegezegd. Beschonken brokkenmaker rijdt door WASSENAAR De Wasse- naarse politie heeft vannacht twee bestuurders aangehouden die te diep in het glaasje geke ken hadden. Rond kwart voor vijf trof de politie in de van Zuijlen Nijeveltstraat een man aan naast zijn auto. De auto had blikschade en een lekke band. Hij bleek, onder invloed van drank, op de Katwiikse- weg bermmeubilair geraakt te hebben en vervolgens te zijn doorgereden. Rond een uur trok een automobilist op de Buurtweg door zijn rijgedrag de aandacht van de politie. Ook deze weggebruiker had te diep in het glaasje gekeken. hen aan den Uit een mo- k in het Alphen- inkelcentrum De zijn in de Vft van woensdag I mderdag 140 kle- !gtukken gestolen. iders hebben drie n leeggehaald, cwamen het ge- binnen door het F van de voordeur te breken. De je van de buit is j liet bekend. Vróuw aangereden door vrachtwagen NOORDWIJKERHOUT Een 20-jarige vrouw uit Bre da is gisteren licht gewond geraakt toen zij op de Maan- dagsewetering werd aangere den door een vrachtwagen. De vrouw was uit de bus ge stapt en stak zonder te kijken voor de bus langs de weg over. De buschauffeur zag de vrachtwagen echter wel ko men en omdat hij claxonneer de kon de vrachtwagenchauf feur uit 's Gravenzande rem men, zodat de vrouw maar licht werd geraakt. Zij is naar het Academisch Ziekenhuis Leiden gebracht. EXTRA GELD VOOR WERKPROJECTEN LISSE - De Stichting Werkprojecten Hillegom- Lisse krijgt alsnog 4.313 gulden subsidie over het jaar 1986. Dit geld is bestemd om een lening versneld af te lossen. De gemeenteraad van Lisse is gisteravond akkoord gegaan met deze extra subsidiering van de stichting. De Stichting Werkprojecten krijgt jaarlijks 19.500 gulden subsidie van Lisse en Hillegom. Omdat in 1986 het exploitatietekort maar 10.000 gulden bedroeg, hielden Lisse en Hillegom 9.000 gulden in hun zak. De stichting protes teerde daartegen. Zij wilde de volledige subsi die om een reserve te vormen voor de toekomst als de stichting geen subsidie meer krijgt. Uiteindelijk zijn zowel Hillegom en Lisse ak koord gegaan om de subsidie alsnog te ver strekken maar dan wel met de beperking dat hier een lening van moet worden afgelost. Bei de gemeenten staan garant voor deze lening. Stijgende lijn in werkgelegenheid WASSENAAR/LEIDSCHENDAM Het aantal mensen dat ten minste vijftien uur per week werkt, is in 1987 in het gewest 's-Gravenhage met één procent gestegen. De groei deed zich voor in alle gewestgemeenten. Dat blijkt uit het onlangs verschenen rapport „De ontwikkeling van de werkgelegenheid in het gewest 's-Gravenhage, mei 1986/1987". Dit jaar stemmen de cijfers volgens het Ge west 's-Gravenhage tot „voorzichtig optimisme". Het ge west blijft weliswaar iets achter bij het landelijk gemid delde, maar steekt volgens de makers van het rapport gunstig af tegen bijvoorbeeld een grote-stads-regio als Rijnmond. In 1986 groeide het aantal werkenden in de re gio al met twee procent. De totale werkgelegenheid in het gewest, dat bestaat uit Den Haag, Rijswijk, Voorburg, Leidschendam, Wassenaar, Zoetermeer en Nootdorp, om vat nu bijna 282.000 personen. Dit niveau is volgens het Gewest 's-Gravenhage het hoogste, van de afgelopen vijf tien jaar en ligt ruim 18.000 boven het dieptepunt dat in 1976 werd bereikt. GEMEENTEGIDS ZOETER WOUDE VERSCHENEN ZOETERWOUDE De bewoners van Zoeterwoude heb ben deze week de nieuwe gemeentegids ontvangen. Het boekwerkje, dat aan de late kant verschijnt, biedt naast al gemene informatie een overzicht van allerlei instellingen en verenigingen. Nieuw in de gemeentegids is het onderwerp „bezienswaar digheden". Genoemd worden onder andere de boerderijen aan de Weipoortseweg, met name wordt ingegaan op boer derij 't Geertje aan de Geerweg en kaasboerderij Rustdam aan de Zuidbuurtseweg. Ook de monumentale dorpskerk en een viertal molens (de Barremolen op het terrein van Heineken, de Groote Molen aan de Ommedijkseweg, de Meerburgermolen aan de Meerburgerwetering en de mo len „Zelden van Passé" eveneens aan de Meerburgerwete ring) worden genoemd. De gids mag dan bedoeld zijn om actuele informatie te ver schaffen, voor de omslag lijkt dat niet te gelden. Daarop prijkt een foto van de Dorpsstraat anno 1957. Toen nog zonder auto's en zonder Jas verbrand OEGSTGEEST Groepjes jongeren hebben gisteravond onenigheid gehad op het bas ketbalveldje aan de Kerckwer- velaan in Haaswijk Oegstgeest. Eén groepje was aan het sport en. Een andere groep betrad het veld en nam een agressie ve houding aan. Daarbij werd ook een klap uitgedeeld. De eerste groep besloot het hazen pad te kiezen. Toen deze jon gens terugkeerden bleek een jas, die in de haast was achter gelaten, in brand te zijn gesto ken. Ook was de bal verdwe nen. De rijkspolitie van Oegst geest probeert de daders te achterhalen. Floor Vink is al bezig met de organisatie van het tonneprossen. Hij hoopt dit jaar op veel nieuw talent. NOORD WIJKERHO UT— „Wie met tonneprossen mee wil doen, moet nu al begin nen te schrijven Dit zegt Floor Vink, voorzitter van de roemruchte Noürdwijker- houtse carnavalsvereniging De Kaninefaaten. Hij doet dan ook een oproep aan alle dorpelingen die op de hoogte zijn van wat er zich allemaal in Noordwijkerhout afspeelt: „Nu al moeten ze in de gaten houden wat er gebeurt En gebeurtenissen zijn er genoeg om te komen vertellen en te becommentariëren in „het meest Noord wijkerhoutse avondje van het jaar": het tonneprossen. De komende veranderingen in de dorpskern, de bouw van het nieuwe Kokkerbad, gemeenteambtenaren die hun etentje niet wilden beta len, zijn onderwerpen die ze ker aan de orde zullen ko men. En degenen die wel iets aardigs weten, maar niet zelf de ton in willen om de dorps genoten daarvan in kennis te stellen, kunnen hun „pros" altijd kwijt aan Floor Vink. Hoe kort het verhaal ook is, de carnavalsvoorzitter weet er wel raad mee. Vink hoopt dat dit keer behalve de jaar lijks terugkerende tonnen- prossers, nieuwe deelnemers zich zullen melden. Vink: „We hebben hier een bloeiende toneelvereniging ODI. Misschien dat die eens met iets aardigs kunnen ko men. Dat zijn de mensen die het zouden moeten kunnen. En het hoeft echt niet altijd over Noordwijkerhout zelf te gaan. Een stukje nagespeeld of zelf verzonnen cabaret is net zo welkom. Het moet vooral een prachtig program ma worden dat helemaal ge vuld wordt door Noordwij- kerhouts podiumtalent. Mis schien speelt er iemand ac cordeon. Overleg dan even met mij en ik ben er wel ze ker van dat er voor zoiets ook ruimte is. Of iemand wil eens wat zingen. Vorig jaar hadden we ineens de Pierus Brothers op het toneel en dat bleek voor velen haast de ontdekking van het jaar. Vroeger, in de tijd van mu ziekschool Van Munsteren had je speciale muziekavon den. Waar zijn al die mensen gebleven?" De Schelft In ieder geval hebben moge lijke deelnemers nog tijd om zich voor te bereiden. Anders dan in andere jaren zal het tonneprossen niet in novem ber plaatsvinden. De oorzaak, aldus Floor Vink, is het heel korte carnaval van dit jaar. Andere jaren was steeds de toneelzaal van Van der Geest beschikbaar voor alle feesten waaronder het tonneprossen voordat het echte carnaval begon. Deze zaal is niet meer beschikbaar waardoor veel „voorbals" vervallen. De Ka ninefaaten hebben een ruim- teprobleen want alles moet dit jaar in De Schelft plaats vinden. Floor Vink: „Daarom wordt het tonneprossen gehouden tijdens het Prinsenbal op 21 januari in De Schelft. We be ginnen op zaterdagavond om half negen met het prossen. Na elf uur 's avonds hebben we voor de oud-prinsen en voor alle aan wezigen een bandje met muziek uit de zestiger en zeventiger jaren met nummërs van The Beat les, The Everly Brothers en andere liedjes uit die tijd". GERARD DE KLERK GEEN WINNAAR VAN PRIJSVRAAG VOOR STEDEBOUWKUNDIGEN LEIDSCHENDAM Burgemeester W. F. de Vreeze heeft vanmiddag in het ge meentehuis van Leidschendam de prijzen uitgereikt voor de stedebouwkundige prijsvraag voor het centrumgebied van de gemeente. De jury met als voorzitter prof. C. J. M. Weeber vond in de inzendin gen échter onvoldoende elementen om de eerste prijs toe te kennen. Ach studenten van de Akademie voor Bouwkunst in Rotterdam kregen 7.500 gulden voor hun inzending. Ing. J. C. Ekema en ir. A. M. H. Salman van de Technische Universiteit Delft kregen 2.500 gulden. Het gemeentebestuur heeft afgezien van de toekenning van de publieksprijs die bezoeker^ van de ten toongestelde werken in de raadhuishal zouden moeten aanwijzen. De prijsvraag is uitgeschreven ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van de gemeente. De gemeente wilde er ideeën mee opdoen voor verbetering van het oude centrum dat in de loop der jaren a cle rand van de gemeente is komen te lig gen. UDERENWONINGEN OP MARIËNBURCHT IE - Het uitschakelen de verkeerslichten de Lisserbrug kan De lichten zorgen foor dat fietsers en itgangers de Lisser- ig en de Lisserdijk vei- kunnen oversteken, nten verkeerslichten vol- metfn dus aan het doel vaararvoor ze zijn neerge- deelj Dat stelt het Lissese van B en W naar leiding van het plei- )i tijdens de algemene oefdrhouwingen van de -fractie om de ver- aten|rs^chten bij de Lisser- eerdig maar uit te schake- i en' Ze zouden voor te rdenjte problemen zorgen Kanaalstraat. intig Lissese college wijst er op bij de plaatsing van de ;eerslichten filevorming ie Kanaalstraat was voor- Alleen de mate waarin verkeersproblemen zich ;doen, is een verrassing, college wijst de CDA- ij in fractie er op dat ook in het „pre-lichten-tijdperk" het verkeer rond de Lisserbrug af en toe muurvast zat. Lisse pleegt ondertussen wel overleg met de gemeente Haarlemmermeer om de pro blematiek rond dit verkeers knooppunt op te lossen. Het doortrekken van de Lisser- broekweg naar de Lisserweg moet voor een oplossing zor gen omdat dan de auto's tege lijkertijd Lisse in en uit kun nen rijden. De benodigde fi nanciële middelen om dit plan uit te voeren zijn nog niet gevonden. Nassaustraat Het college stelt in haar be antwoording van de beschou wingen van de politieke par tijen te overwegen de Nassau straat opnieuw in te richten. Na de bouw van het parkeer dek in Lisse is de Nassau straat aangepast zodat voet gangers en fietsers veiliger kunnen oversteken. Velen er varen de verbetering als een verslechtering en als dat zo blijft, denkt het college aan een volledige reconstructie. B en W houden vast aan ver keerslichten bij Meer en Duin. Volgens het college hebben met name vrachtwa gens onvoldoende tijd om de drukke Heereweg in beide richtingen tegelijk over te ste ken en het opstellen van de wagens op-de middenberm is veel te gevaarlijk. De ver keerslichten zijn ook noodza kelijk om de (brom)fietsers een veilige oversteek te ge ven. Het college zegt verder toe bij de reconstructie van de Stationsweg de aanleg van een voetgangerstunnel bij de Keukenhof mee te nemen. Dat ook Keukenhof daarvoor geld op tafel zal moeten leg gen, steekt het college niet onder stoelen en banken, want er wordt gesproken over een „gezamenlijke financiële inspanning". Belastingen De kritiek van PvdA/PPR en VVD op de „trendmatige" be lastingverhogingen wijst het college af. B en W bedoelen niet dat ze gelijke tred met de ontwikkeling van lonen en prijzen willen houden. Ze wil len alleen het verschil tussen kosten en opbrengsten van verschillende gemeentelijke diensten verkleinen. Een jaar lijkse verhoging van drie pro cent lijkt het college redelijk. Dit moet ook gelden voor de sportaccommodaties, een ver hoging waar de CDA-fractie kanttekeningen bij plaatst. „Het is niet de bedoeling eni ge vereniging hiermee in de problemen te brengen. Als zich zo'n situatie voordoet zijn wij tot overleg bereid", schrijft het college in haar be antwoording van de algemene beschouwingen. Het pleidooi van de politieke partijen voor het invoeren van tarieven in de hondebe lasting voor het houden van een of meer honden, neemt het college over. Voor de sug gestie van de SGP/GPV/RPF-fractie om iedereen die hondenbelasting betaalt, een poepschepje te ge ven, voelt het Lissese college weinig omdat dit weinig ef fect zou hebben. Het college gaat zich wel beraden over maatregelen tegen de overlast van hondepoep. Ouderen Er komen waarschijnlijk se niorenwoningen op de Ma- riënburcht die hiervoor wordt t. De gemeente Lisse overlegt nog met het kerkbe stuur van de Mariakerk, de eigenaar van de grond, maar heeft goede hoop dat overeen stemming wordt bereikt. Verder gaat het college bin nenkort onderzoeken welke bestaande woningen geschikt zijn voor ouderenhuisvesting. Ook zal voortdurend bij vrij komende percelen bouwgrond worden gekeken of er wonin gen voor ouderen kunnen worden gemaakt. Het college denkt daarbij niet alleen aan grond in het centrum van Lisse maar ook aan percelen in de wijk Poelpolder. Door de aanwezigheid van winkels, goedebusverbindin- gen, kerken, het gebouw van de kruisvereniging en het in aanbouw zijnde gemeen schapscentrum Poelhuys is de Poelpolder een geschikt woongebied voor ouderen, meent het college. Gedacht wordt aan de flatwo ningen die geschikt kunnen worden gemaakt voor oude renhuisvesting.- Het college stelt wel zich te richten op Lissers van 70 jaar en ouder. Het verzoek van de De verkeerslichten bij de brug over de Ringvaart zorgen dagelijks voor files op de Lissese Ka naalstraat en de LYsserdijk in Lisserbroek. Uitschakelen van de verkeerslichten, zoals de Lisse se CDA-fractie wil, wijst het Lissese college af. foto: henk van den ende PvdA/PPR fractie om men sen boven de 55 jaar bij het ouderenbeleid te betrekken, wijst het college af. Het colle ge wil verder flats bouwen in het centrum die geschikt zijn voor ouderen en eenpersoons huishouden. In Poelpolder Zuid 2 moeten eengezinswo ningen worden gebouwd. Het college gaat hierin mee met de wens van de twee Lissese woningbouwverenigingen die er niet veel voor voelen om in Poelpolder Zuid 2 huurflats te bouwen. Omtrent de bestemming van de volgend schooljaar leegko mende Lisbloemschool geeft het Lissese college nog geen duidelijkheid. In het voorjaar wil het college overleg plegen met de instellingen die om een onderkomen in deze school hebben gevraagd. Ook het verzoek van de Lissese kunstenaars die deze school graag als atelier en expositie ruimte willen hebben, wordt daarbij betrokken. Het college gaat wel mee met het pleidooi van de PvdA/PPR-fractie om een kunstwerk bij het nieuwe Poelhuys te plaatsen. Mocht er geen ruimte meer zijn om dit te betalen uit de beschik baar gestelde gelden voor de bouw v^n het gemeenschaps centrum dan wil het college, proberen op een andere wijze hiervoor geld te vinden. Het idee van de PvdA/PPR om jaarlijks 30.000 gulden uit te geven voor kunst, wijst het college af. B en W houden vast aan een jaarlijks bedrag van 10.000 gulden voor kunst in Lisse. jdschendam •dt eigenaar itzaagmolen tfCHENDAM -Deo Leidschendam zal hijnlijk eigenares van de herbouwde agmolen De Salaman- n e huidige eigenares, de ng Opbouw De Sala- r (SOS), wordt dan om- i een vereniging die het en de exploitatie gaat ïlipen. ikelijk wilde de SOS len overdragen aan de 'jidse Molenstichting liertegen rees in Leid- veel verzet. Na de •ige discussie hierover jemeenteraad wilde de ïg het eigendom ov aan een top te richten ing. B en W vinden dit, de aanzienlijke investe- n zeven ton van de ge en het algemeen be- riskant. 1 >verdracht aan de w ontstaat een zekerder dus het college in een aan de raad dat ko- maandag wordt behan- «v wordt 100.000 gulden jnsgd voor verdere her- l$?n tien a vijftien dui- LeiJlden voor verzekering iere jaarlijks terugke- asten. rschoten Pfct veel geld Mr veiliger Het te- van het aantal legt de geen windeieren, wordt dat het Rijk een premie toe- 125.000 gulden voor van het aan- bleek gis- een discussie- de Stichting Leef- in het Am- waar ook J. Visser aantal leden van zijn staf van openbare waren. J.A. Muller van de afdeling van Nederland landelijke vertegen- verving hield Hij constateerde 50.000 gewonden verkeer en er 500 slachtoffers te be-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17