ickUc Sou/temt Leeg schoollokaal wordt woning STAD OMGEVING X ,Studeren op Webster is verantwoord investeren jtienden beschuldigen elkaar van beroving Leidse geldloper Marsepein voor Lenie 't Hart Slimme EHBO-kit VRIJDAG 21 OKTOBER 1988 PAGINA 11 Vee jaar voor verval koffieshop JN HAAG/LEIDEN De 24-jarige Lei- naar die in juli een tas hasj had gestolen koffieshop No Name aan het Noordeinde veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf arvan zes maanden voorwaardelijk, met proeftijd van twee jaar. Verder moet hij voorwaardelijke straf van vijf maanden zitten en komt hij onder toezicht van de ilassering te staan. De veroordeling komt sreen met de eis van de officier van justi- i man, een verslaafd aan drugs, had bij i diefstal een medewerkster van de zaak jreigd met alarmpistool. Hij nam ook 500 [den weg. De man had eerder op de dag eigenaar van een koffiehuis aan de Lage ndijk met de dood bedreigd, toen die hem nmeerde zijn zaak te verlaten. Trio Karei Boehlee bij Jazz on Sunday LEIDEN De Leidse jazzpianist Karei Boehlee verzorgt met zijn trio zon dag een optreden in het kader van Jazz on Sunday. Boehlee brengt een pro gramma van voornamelijk mainstream jazz. Het trio krijgt 'bezoek' van zanger Humphry Campbell. Het concert begint om 15.00 uur en wordt gehouden in café Cheers aan de Doe lensteeg. De toegangprijs bedraagt zeven gulden. Platform zoekt collectanten LEIDEN Het platform 'Leiden steunt Zuid-Afrikaans verzet' heeft collectanten nodig voor de Anti-apartheid najaarscollecte. De inzamelingsactie wordt gehouden van 21 tot 26 november. Het geld dat bij de huis-aan-huis collecte opgehaald wordt is bestemd voor de aanschaf van lesmateriaal voor de vluchtelingenschool bij Kwan- za Sul in Angola en voor rechts hulp aan zwarten die onder de noodtoestandswetten zijn aange houden. Opgeven is mogelijk bij 'Leiden steunt Zuid-Afrikaans Verzet', Prinses Wilhelminastraat 45, Leiden (tel. 071-122835). Deetman in Stadsgehoorzaal LEIDEN Minister Deetman spreekt woensdag aanstaande in de Leidse Stadsgehoorzaal over zijn plannen voor de invoering van een driejarige basisvorming in het voortgezet onderwijs. Ook andere onderdelen van zijn beleid komen aan de orde. De bijeenkomst wordt georganiseerd door het CDA Leiden en be gint om 20.00 uur. Leids duo wint ondernemersprijs ROTTERDAM De Leidse studenten Mike Leenen en Arthur Verweij hebben een eerste prijs gewonnen bij de opleiding Be drijfskunde aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Beide Leidenaars hadden het beste ondernemingsplan gemaakt voor een startend bedrijf, althans in de ogen van een jury onder voorzitterschap van staatssecretaris Evenhuis van Economische Zaken. In totaal namen 135 studenten aan de wedstrijd deel. Geluidsapparatuur uit woning gestolen LEIDEN Uit een woning aan de Bakhuis Roozenboom- straat in de Professorenwijk is gisteren tussen twee uur 's middags en negen uur s avonds ingebroken. De die ven ontfermden zich over een kleurentelevisie, een ge luidsinstallatie, één elpee en één cassettebandje. Om bin nen te komen werd de keukendeur opengebroken. Sigaretten gestolen LEIDEN Uit een kruidenierswinkel aan de Javastraat zijn in de nacht van woensdag op donderdag acht sloffen shag, 20 sloffen sigaretten en 100 losse pakjes sigaretten gestolen. Ook werd er nog 600 tot 700 gulden wisselgeld meegenomen. De daders kwamen binnen door glaslatten en een ruit te verwijderen. Ook een café aan de Heren singel werd die nacht op de dezelfde manier opengebro ken. De inbrekers namen twee metalen geldkistjes mee, maar daar zat niets in. Verder werd er nog 25 gulden wis selgeld ontvreemd. Vechtpartij op Breestraat LEIDEN Drie inwo ners van Benthuizen van 17, 18 en 19 jaar zijn afgelopen nacht rond kwart over twee door de politie aange houden op de Bree straat. Het drietal had ter hoogte van de Pie- terskerkchoorsteeg zon der duidelijke aanlei ding klappen uitgedeeld aan twee Leidenaars van 23 en 21 jaar oud. De drie zijn ingesloten wegens openlijke ge weldpleging. UNIEK PROJECT TEGEN VANDALISME LEIDEN Ter voorko- iming van vandalisme jwordt een leegstaand lo kaal van de dependance van het scholencomplex Zijl wijk omgebouwd tot [een tijdelijke woning. ITwee studenten betrek- Jken de woning op 15 no vember. Het project is uniek in Nederland. [De dependance aan het Re genboogpad heeft veel te lij den onder vandalisme. Met name in de avonduren en in het weekeinde worden er vernielingen aangericht. Het toezicht op het complex is dan minimaal en vandalen kunnen vrijwel ongehinderd hun gang gaan. De sociale controle ontbreekt. Die controle wordt vanaf 15 november wel uitgeoefend. Dan wordt aan twee studen ten de sleutel overhandigd Het idee om het lokaal be woonbaar te maken ontstond bij de politie toen die vernam dat het lokaal niet werd ge bruikt. Waar mensen wonen, slaan vandalen minder snel toe. De kans dat zij betrapt worden is immers een stuk groter. „Om vandalen af te schrikken is het vaak al vol doende dat zij weten dat er wel eens mensen aanwezig kunnen zijn. Een brandend licht in een huis is soms al genoeg. Nu is het er 's avonds donker", licht mevrouw E. Botter van de directie onder wijs toe. Kosten Twee (mannelijke) studenten gaan het lokaal bewonen zo dra dat is verbouwd. Er worden twee kamers in ge maakt en er komt een geza menlijke douche, wc en keu ken. De „lokaalwoning" krijgt een eigen ingang en is niet verbonden met andere lokalen. Scholieren kunnen er niet in. De kosten van de verbouwing zullen hooguit 40.000 gulden bedragen. De bewoners hoeven geen huur te betalen, maar wel een te gemoetkoming in de energie kosten. De studenten zijn ge worven in de familie- en kennissenkring van de poli tie en de gemeente. Het project is uniek in Ne derland. De gemeente be schouwt het als een proef. „Als het een succes wordt, is de kans zeker aanwezig dat we deze methode van vanda lismebestrijding ook bij ande re scholen gaan toepassen", aldus Botter. Dan moeten er echter wel lokalen leeg staan en dat is verder nergens het geval in Leiden. Het besluit om een tweede lokaal te ver bouwen valt op z'n vroegst in augustus 1989, aan het begin van het volgende schooljaar. JBILERENDE UNIVERSITY HOUDT SEMINAR I STADSGEHOORZAAL }DEN Het aanplak- 9o5 H in het stijlvolle ge- w van de Webster versity aan de Boom- kt laat ér geen twijfel r bestaan. Niet te uit- dig, maar juist getui- 985 onderwijs, naar de mensen toe te brengen", zoals senior direc tor David Dunlap het noemt. „Zodat de mensen niet meer zouden hoeven verhuizen of een baan zouden moeten op zeggen om bij ons te kunnen studeren". d van die stijl, geeft p;on;er aan dat de in Missouri, Louis wortelende Uni- iity-afdeling feest t. „Reception monday i. Lounge 5-7. Dress: Skirt", annonceert het it. Het is een feest de studenten van de versiteit die 'op weg naar hun graad van helor of Arts, Master ^rts of Master of Busi- Administration. Maar voor een breder pu- k. Dat kan, via het se ar dat aanstaande ndag wordt gehouden, iicht voor het eerst is maken met de Dr. David F. Dunlap uurde Webster-cam- Dunlap omschrijft de universi teit die in 1915 opgericht werd, als een pionier op dat gebied. „We hebben in totaal ongeveer 8500 studenten onder onze hoede, verdeeld over 35 loca ties in de Verenigde Staten en zes landen buiten America, waaronder Nederland". Dat de Nederlandse campus uitgerekend in Leiden geves tigd werd, komt voor een deel door het optreden van burge meester C. Goekoop. „Die was onder de indruk van Webster en wees op het gebouw aan de Boommarkt. Het is een ge bouw dat voor 100% past bij Webster", vindt de 41-jarige Dunlap. „En het wordt omge ven door een stad met een his torische en academische atmosfeer". Die atmosfeer zou vooral aan de studenten ten goede moeten komen, die door Webster worden opgeleid hun mannek je/vrouwtje te staan in de steeds sneller veranderende wereld. „We hebben de over tuiging dat je nooit uitgeleerd kan zijn op je 21ste. Leren blijf je je hele leven doen", legt Dunlap, die zelf pas twee maanden de scepter zwaait over 'Webster Leiden', uit. Oude wereld Uit zijn woorden blijkt dat hij van zijn overstap van de Web ster-vestiging in South Caroli na naar Leiden helemaal geen spijt heeft. Het vormt voor 19851 iQfM lobster University zit on- allend opvallend in het ^irum van Leiden. Om het Httterende gebouw aan de HRnmarkt in Leiden kan ^^ïand heen, maar als insti- iQRfii (^ru^ct het nauwelijks een 1984^Pel °P het Leidse leven. 1986l's ^an °°h niet louter op 1982?en gericht. 1985^estiging van een 'campus' 1984jde Webster University in 1985pen in 1983 was niets an- ]qqcI ^an "het product dat I986?sters ^evert> internationaal 1986-pecteerd en gewaardeerd 1983 «HAR CEL GEEIST WEGENS MEDEPLICHTIGHEID hem een onderdeel van het 'li felong' leren. „Het is een hele ervaring om in de oude we reld, de wereld van mijn voor ouders te zijn. Ik reis dan ook veel, om te ontdekken waar ik vandaan kom". Leiden heeft zijn hart gestolen met zijn vele oude gebouwen: „It's like wal king in a historybook". Breed De boeken die de ongeveer driehonderd studenten („De BA-studenten zijn grotendeels full timers, de graduate-stu- denten combineren de cursus sen met een baan") door ploe gen op weg naar hun degree, zijn stukken minder historisch getint. Al is het programma van de 'basisopleiding' Bache lor of Arts (BA) breed van op zet. Naast het leren van speci fieke kennis en vaardigheden in een gekozen richting, maakt de student namelijk kennis met culturele, politieke en we tenschappelijke tradities. De BA vormt een stap op weg naar de 'graduate' opleidingen Master of Arts (MA) en Master of Business Administration (MBA). Beide opleidingen richten zich op het gebied van de handel, accountancy, eco nomie en marketing. Het be halen van de graduate-degree kost een dagstudent na de BA nog een anderhalf (MA) tot twee (MBA) jaar. Het zijn bei de waardevolle opleidingen voor later, zeker als de inter nationaal overbekende naam Webster op het diploma staat. „Onze afgestudeerden komen over het algemeen terecht op de middenposities van het ma nagement van ondernemingen en groeien dan geleidelijk uit naar topfuncties", vertelt Dun lap, die zelf doctor is in de Academie Administration en Senior Director Dr. David Dunlap: „Ik houd van Leiden. Vanwege de academische atmosfeer, maar vooral omdat ik er het idee heb dat Ik door een geschiedenisboek loop". Internationaal Dat 'product' dat zijn universi ty aflevert, is volgens Dunlap meer dan alleen de optelsom van een serie cursussen. „De studenten komen voor de helft uit Nederland, voor een kwart uit Amerika en voor de rest uit andere landen. Daardoor ademt Webster een internatio nale geuren daar zijn we zui nig op. Een Amerikaan die hier zijn degree haalt, heeft daardoor méér dan een diplo ma. Hij verblijft buiten zijn ge boorteland en gaat om met an dere nationaliteiten". De toelatingseisen zijn over het algemeen geen struikel blok. De test om de vaardig heid in het Engels, de voertaal op Webster, te onderzoeken, wil nog weieens een probleem vormen. Verder is een VWO- diploma voldoende om aan de BA-studie te mogen beginnen. De drempel wordt opgewor pen door de kosten. Een studie voor het BA-diploma kost vier jaar en vergt een investering van ruim vijftigduizend gul den. „Veel geld", oordeelt Dunlap, waarna hij „veel" nuanceert met: „Maar studenten weten wat ze willen in de toekomst, ze weten wat ze ervoor moeten doen en dus komen ze toch bij ons studeren. Het is gewoon investeren in je toekomst". FOTO: WIM VAN NOORT Voor de komende feestelijkhe den bestaan geen drempels niet. Op de 'tie/skirt' tijdens de op maandagmiddag tussen 17.00 en 19.00 uur aan de Boommarkt te houden receptie na dan. Het seminar dat om kwart over acht begint in de Stadsgehoorzaal aan de Bree straat is vrij toegankelijk. Het seminar heeft als onderwerp 'East West Trade Relations Dr. G.A. Wagner, Oud Presi dent Commissaris van de Ko ninklijke Shell Groep van Maatschappijen, is een van de drie sprekers. Prof. Dr. W. Al- beda, voorzitter van de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid, zit het semi nar voor. ERIK HUISMAN iaand [DEN/DEN HAAG t wettig bewijs ligt er, Ir de eveneens vereiste rtuiging is onvoldoen- voorhanden". Officier justitie mr. J. van Eek indenèg de Haagse recht- iaandk gisteren een 28-jari- Leidschendammer vrij sreken van het plegen een overval op een lloper van schoenen- [azijn Bristol op 30 mei Leiden. Medeplichtig- l achtte hij wel „wettig Jvertuigend bewezen", rvoor hij een jaar cel- eiste. Op weg naar de bank werd de geldloper maandag 30 mei door twee mannen met inte graalhelmen op beroofd van de weekomzet, naar schatting 100.000 gulden in contanten en een aantal betaalcheques. De cheques werden teruggevon den bij een Leidse vriend van de verdachte. Deze stond giste ren terecht wegens heling van deze Bristol-cheques, alsmede voor een serie inbraakjes, dief stallen en het verzilveren (an dere) gestolen cheques. De bij de overval gebruikte in tegraalhelmen bleken eigen dom van de Leidschendam- mer. Deze verklaarde dat zijn Leidse vriend de helmen tegen een (ruimhartige) beloning van 1.500 gulden te leen had gevraagd „voor een klusje". De aan drugs verslaafde vriend en diens echtgenote beweerden daarentegen dat de Leidschendammer had ver teld de overval te hebben ge pleegd. De beschuldigde ont kende dat: „Hij zegt dat om zichzelf schoon te pleiten. Hij heeft juist tegen mij gezegd dat-ie het heeft gedaan. Die cheques wilde hij nog op mijn bankrekening storten". Herkenning De zaak leek duidelijker te worden nadat de geldloper de Leidschendammer bij een eer ste confrontatie in juni met 100 procent zekerheid als een van de daders had herkend. Toen de wat mager onderbouwde rechtszaak in augustus werd aangehouden voor een tweede confrontatie bleek de geldloper echter minder zeker van zijn zaak. Bovendien legde hij een warrige verklaring af. Met name het gedeeltelijk wegvallen van deze steunpi laar onder de bewijsvoering had de officier aan het twijfe len gebracht. Ook gaf de aan klager enig wantrouwen je gens de belastende verklaring van de vriend op zijn plaats was. Medeplichtigheid van de Leid schendammer aan de overval achtte mr. Van Eek wel bewe zen, op basis van het verstrek ken van de helmen tegen beta ling voor „een klusje'Bij het gebruik van een dergelijk woord, zeker door iemand als de Leidenaar, moest verdachte wel weten dat het om iets zou gaan dat niet mocht. Van Eek: „Overigens verdenk ik deze meneer van een veel verder gaande betrokkenheid. Ook sluit ik niet uit dat met hem is afgesproken dat hij tegen beta ling zijn mond zou houden over de overval. Dit heeft hij bij de rechter-commissaris verklaard, maar later als een verzonnen verhaal weer her roepen". Het forse strafblad van de Leidschendammer, al eerder voor een overval ver oordeeld, was voor de officier medebepalend voor de straf maat. Tegen de Leidenaar eiste offi cier mr. Van Eek gisteren 15 maanden gevangenisstraf voor de diefstallen, inbraken en het innen van gestolen cheques. Met betrekking tot de primair telastegelegde heling van de Bristol-cheques vroeg de offi cier om vrijspraak. Alleen dan immers houdt mr. Van Eek de mogelijkheid open de Leide naar alsnog voor het daadwer kelijk plegen van de overval te vervolgen. Lenie 't Hart van het zeehon dencentrum in Pieterburen heeft gisteren in Leiden de ver koopactie van marsepeinen zeehondjes gestart. Een deel van de opbrengst is bestemd voor de zeehondencrèche. Uit handen van Gert Nagtegaal van banketbakkerij Van Dam kreeg zij het eerste lichtbruine zeehondje compleet met vrolij ke wipneus en zwarte kraal oogjes overhandigd. Honderd banketbakkers in heel Nederland doen mee aan de actie. Een marsepeinen beestje kost 3,95. Eén gul den van dit bedrag gaat in een spaarpotje voor Pieterburen. „Wij hopen in totaal in elk ge val tienduizend zeehondjes te verkopen", is de verwachting van Gert Nagtegaal die het ini tiatief voor de actie heeft ge nomen. Het geldbedrag zal na het Sinterklaasfeest aan Lenie 't Hart worden overhandigd. Zij zei gisteren „enorm blij" te zijn met de actie. „Van dit soort dingen moeten wij het hebben. Uiteindelijk gaat het lot van de zeehonden ons allemaal aan". Lenie 't Hart zei er alle vertrou wen in te hebben dat er heel veel zeehondjes verkocht zul len worden. „Zowel kinderen als volwassenen zijn gek op zeehondjes, ledereen wil ze na tuurlijk met Sinterklaas heb ben". Als vertegeriwoordiger van de gemeente Leiden was gemeen tesecretaris H. Lodder bij de start van de zeehondjesactie aanwezig. FOTO: WIM VAN NOORT Chinese middag Het rijksmuseum voor Vol kenkunde houdt zondag een Chinese middag naar aanlei ding van de tentoonstelling 'China, foto's van Hiroji Ku- hota'. Op het programma staan grimeren van Chinese operamaskers (14.00 tot 16.00 uur), waaiers beschilderen, eten decoreren en vertoning van de film Beautiful China (15.00 uur). De entree be draagt 3,50 (volwassenen), 2,- (tot 19 jaar, CJP en 65+) of 7,50 (gezinskaart). Het museum is gevestigd aan de Steenstraat 1 en is geopend tussen 13.00 en 17.00 uur. Postzegels De Leidse Postzegelvereni ging De Postzegelvrienden houdt maandag samen met het Comité Tuinstadwijk- /Staalwijk een ruilbeurs in gebouw De Linde aan de He renstraat 64. Verzamelaars zijn vanaf 19.00 uur welkom. De ruilbeurs is vooral voor jeugdige verzamelaars be doeld. De toegang bedraagt een gulden. Pech onderweg De ANWB begint in Leiden komende dinsdag weer een cursus pech onderweg. De lessen duren steeds twee en een half uur en worden ver der gegeven op de avonden van 1, 8 en 15 november. Op 24 november start de cursus opnieuw. Inlichtingen en in schrijving bij het ANWB- kantoor, 071-146241. Schrijfa vond De Leidse afdeling van Am nesty International houdt deze maand twee schrijfa- vonden. Doel is dat brieven naar regeringen worden ge schreven om hen op deze wijze onder druk te zetten om gevangen vrij te laten die veroordeeld zijn omdat zij voor hun mening uitkwa men. De eerste schrijfavond is dinsdag in de Vredeskerk en komende donderdag wordt de tweede gehouden in de Ekklesia aan het Rapen burg 100. De aanvang is 20.00 uur. Judoclub Judoclub Eendracht verhuist. Dit keer trekt de ruim 25-ja- rige vereniging noodgedwon gen de deur van het gymnas tieklokaal Morsweg 188 ach ter zich dicht. De lessen worden vanaf 26 oktober ge geven in het gymnastieklo kaal van de basisschool De Morskring aan de Damlaan (ingang naast Dijkstraat 2). De oefenavonden worden verplaatst van dinsdag en donderdag naar woensdag en vrijdag, de aanvangstijd blijft 18.30 uur. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. i Noteer als nieuwe abonnee ingaande- Naam: Adres: Postcode/plaats:_ 'Telefoon- [Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per t maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 i Stuur als dank de EHBO kit naar Naam: (voor controle bezorging) 1 Adres:. i Postcode/plaats:_ I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar l Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag m&ij- j £eidóeSoma/nt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13